PROVINCIAAL NIEUWS Daf-dealer betrouwbare inruilauto KAMERLID VAN DER PLOEG: „DE NIEUWE LOONWET ZAL HET WEL NIET HALEN" N.V. GARAGE VERDRUGGE OVERWELDIGENDE BELANGSTELLING BIJ AFSCHEID Dr. RAMSELAAR IH HET ZIEKENHUIS TE SLUISKIL Werknemers in de landbouw verkorting Werkgevers over loonvorming in 1969 DERDE BRITSE P0LARIS- DUIKB00T GEREED Terneuzen Aardenburg Axel Goes - AGENDA - Versnelde afvloeiing Hulst Middelburg Sluis Zaamslag Ga naarde voor een uiterst tot en met gecontroleerde en let op dit garantie-vignet Coupon naam van Doome's Automobielfabrieken N.V. Nederland tweede met ontwikkelingshulp Zaterdag 16 november 1968 DE VRIJE ZEEUW Fagm*\ Zilveren jubileum bij de belastingdienst Vrijdag 15 november herdacht de heer E. E. P. de Groene, com mies van 's rijks belastingen ter inspectie te Terneuzen, de dag dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de belastingdienst. Hoewel hij momenteel te Dor drecht is gedetacheerd, werd dit feit herdacht tijdens een bijeen komst in de kantine van het riikskantorengebouw te Terneu zen. De kantine was daartoe her schapen in een feestelijk ver sierde zaal. De jubilaris was vergezeld van zijn echtgenote, een dochtertje en een zoontje. Bij binnenkomst werd aan me vrouw De Groene een bloem- stukje aangeboden. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer P. Ringel- berg, die na een welkomstwoord tot de vele aanwezigen 't woord gaf aan de heer mr. J. E. Hub- beling, hoofd van de inspectie der directe belastingen. De heer Hubbeling schetste in een humoristische speech de loopbaan van de jubilaris, waar bij hij de aandacht vestigde o-> de vierjarige militaire diensttijd, die de heer De Groene voor een groot deel doorbracht op Suma tra. Hij dankte de heer De Groene voor zijn plichtsbetrach ting in deze 25 jaar en over handigde hem de gebruikelijke „enveloppe met inhoud". Vervolgens sprak de heer C. A. Hol, die de gelukwensen overbracht namens de afdeling aanslagregeling en controle, en hem dankte voor het vele werk dat de jubilaris vaak uit han den nam. Aangezien de plaatsvervan gend bureauchef wegens ziekte verminderd was aanwezig te zijn, bood de heer Ringelberg de ju bilaris namens het personeel een geschenk aan, n.l. een lederen tas. Vervolgens kwam aan 't woord de vroegere chef de bureau, de heer M. P. Buter, die bijna 25 jaar lang met de heer De Groe ne heeft samengewerkt. Hij dankte hem voor de wijze waar op deze zijn werk verricht. Tenslotte was het woord aan de jubilaris, die alle sprekers dankte voor de lovende woor den en de vele aanwezigen voor hun belangstelling. Raad van beheer Dow Chemical De heer C. A. J. Kuyl, admi nistratief directeur van Dow Chemical (Nederland) N.V., is benoemd tot lid van de raad van beheer van de maatschappij. Hij volgt in deze funktie R. F. Knapp en C. W. Robertson op. De heer Kuyl werd 1918 te Vlissinge.n geboren. Hij trad op 1 februari van dit jaar in dienst van Dow Chemi cal (Nederland) N.V. te Terneu zen en is met uitzondering van produktie en verkoop thans verantwoordelijk voor al le aktiviteiten die Dow in Ne derland ontplooit. Nieuws uit de schaakclub Deze week werden de volgende partijen gespeeld voor de onder linge competitie. C. van Cadsand M. de Kraker 01 J. de MulA. P. Beishuizen 01 P. SmoldersC. H. Provoost 01 A. P. Beishuizen mr. J. E. Hubbeling YzVa Afgebr. partij le ronde mr. Hubbeling—G. W. de Ridder 1—0. In de competitie van de Zeeuw se schaakbond zijn de twee afge broken partijen van Terneuzen als volgt gearbitreerd: Drs. J. ScheltensA. P. Beis huizen 01, zodat Terneuzen van Middelburg heeft gewonen met &Vz4%. A. P. Beishuizends. A. Heuze- veldt Vz—Vz, zodat Terneuzen met 5Vz4% van Goes heeft ge wonnen. Voor het open kampioenschap van Terneuzen kan men zich nog opgeven bij de heer K. H. Cohen, Van Cantfortstraat 28 (telefoon 3824) of op dinsdagavond tijdens de clubavond in „De Vriend schap". Gepromoveerd Aan de rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde vrijdag 15 november 1968 mej. J. L. de Bruy- ne, geboren in 1931 te Aarden burg en thans wonende te Utrecht, tot doctor in de letteren op 'n proefschrift getiteld „The great poem of the dynasty of Ras- traudha". Deze dissertatie bevat een ver taling met commentaar en inleiding van een Sanskrit gedicht van de hofdichter Rudrakavi (1596), waar in deze de dynastie van zijn vor stelijke patroon koning Narayana van Mayuragiri (tegenwoordig Muiher in het Nasik district bij Bombay) beschrijft. Door een nauwkeurige vergelijking met an dere geschiedwerken kon de schrijfster vele historische gebeur tenissen verifiëren, waardoor ons inzicht in de reacties van kleine Indische vorsten tegenover het centrale bewind van de Moslimse overheersers wordt verdiept. De promotor was prof. dr. J. Gon da. Mej. De Bruyne studeerde aan vankelijk klassieke talen aan de universiteit, studeerde af in 1957 en begon vervolgens met de studie in de Indo-Iraanse talen. Momen teel is ze als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het instituut voor oosterse talen van de Utrechtse universiteit, waar ze de geschiedenis van India doceert. Bevordering Ingaande 15 november j.l. is de opoerwachtmeester der riiks- oolitie A. C. L. van Hove te Axel bevorderd tot adjudant en be noemd tot groepscomandant te Hulst. In kuil gereden Donderdagavond om 9 uur is 'n Personenauto, bestuurd door K. J. B. uit Ulvenhout, die van de Lageweg de Zuidsingel opreed, door een afzetting gereden en in een diepe kuil terechtgekomen. De auto werd zwaar bescha digd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Meisje vermist De politie in Goes speurt naar een 16-jarig meisje uit deze ge meente, dat sinds enige tijd spoorloos is. Het meisje heeft op 18 oktober de ouderlijke woning verlaten. Zij heeft intussen bij haar grootmoeder in Utrecht ge logeerd en bij kennissen elders en is liftende in de buurt van Leidschendam gesignaleerd. ZATERDAG 16 NOVEMBER Terneuzen Luxoir-Theater, 8 uur: „The sound of music". Oostburg Ledel-Theater, 8 u.: „The sound of music". ZONDAG 17 NOVEMBER TerneuzenLuxor-Theater, 3 en 8 uur: „The sound of mu- sic" Oostburg: Ledel-Theater, 3 en 8 uur: „The sound of music". MAANDAG 18 NOVEMBER TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „The sound of music". DINSDAG 19 NOVEMBER TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „The sound of music". OostburgLedel-Theater, 8 u.: „The sound of music". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. „Het Is niet te hopen dat de nieuwe loonwet van minister Roolvink de eindstreep zal ha len, maar de kans is er nog al tijd. Het laat zich aanzien dat de besprekingen hierover tussen de vakcentrales gunstig zullen verlopen. Op 14 januari zal over deze kwestie de eerste openbare hearing worden gehouden". Dit zei de voorzitter van de vakgroep landbouw van de bij het N.V.V. aangesloten algeme ne agrarische bedrijfsbond (A.N.A.B.), de heer S. van der Ploeg, op de najaarsvergadering van deze vakgroep in Utrecht. Bij het Ioonoverleg in de land bouw zal volgens de heer Van der Ploeg de reorganisatie in de landbouw en de afvloeiing van arbeidskrachten breedvoerig aan de orde komen. Hij rele veerde de studie van het land- bouweconomisch instituut, dat berekende dat tussen 1965 en 1975 het aantal boeren in Ne derland zal dalen met ongeveer 31.000, 't aantal werkende zoons met 24.000 en het aantal land- rbeiders met 21.500. Hiervoor is het volgens de A.N.A.B.-voor- zitter noodzakelijk, dat elders werkgelegenheid wordt gecre- eerd. Met klem benadrukte hij, dat de vaststelling van de lonen voor de landarbeiders geen sluit post op de begroting mag zijn. „Van nog grotere invloed bij de komende loononderhandelin gen zal het nieuwe plan van de heer Mansiholt zijn", zo zei de heer Van der Ploeg, „dat nog vóór 1 december aan de leden van het Europees parlement zal worden overhandigd". Hij acht het een gelukkige omstandig heid, dat de heer Mansholt op 29 november zijn visie op dit memorandum zal kunnen geven, wanneer hij op het congres van de bond in Utrecht een inleiding houdt. De heer Van der Ploeg meent, dat de structuurhervormihgen in het plan-Mansholt een ver snelde afvloeiing van het aantal arbeidskrachten tot gevolg zul len hebben. Het is niet bekend hoe het meisje is gekleed, want na bij haar grootmoeder gelogeerd te hebben heeft zij van deze geld voor nieuwe kleding gekregen. Het meisje heet Magdalena Cor nelia Wattel, haar roepnaam is Corrie. Zij is een Indonesisch type, is 1,65 m lang, heeft lang zwart haar, een donkere huids kleur en donkere ogen. De inspecteur-korpschef van politie te Goes verzoekt ieder, die inlichtingen omtrent de huidige verblijfplaats van het meisje kan verschaffen zich in verbinding te stellen met de gemeentepolitie te Goes, telefoon 01100-5555 of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. Van het meisje is geen foto beschikbaar. Eerste steenlegging L.T.S. Zoals bekend is in Hulst een nieuwe lagere technische school in aanbouw voor de vereniging r.k. ambachtsschool „St. Ber nard". De eerste-steenlegging voor het nieuwe gebouw is thans vastgesteld op woensdag 20 no vember a.s. om elf uur. De school verrijst aan de Gil denstraat, hoek Poorterslaan. Toeristische subsidie voor Yerseke en Breskens De staatssecretaris van econo mische zaken heeft voor 1968 enige subsidies toegekend in de kosten van projecten ter verbe tering van de toeristische infra structuur. Voor de uitbreiding van de uitbreiding van de jachthaven ontvangt de gemeente Yerseke 272.800,n.l. 85 procent in het onrendabele gedeelte der inves teringen, dat 321.000,be draagt. De gemeente Breskens komt in aanmerking voor een subsidie van ƒ56.500,ten behoeve van de riolering van het kampeer terrein zeebad. Ook hier geldt een subsidie van 85 procent in het op 66.450,becijferde on rendabele deel der investeringen. Eerder in dit jaar is al een sub sidie verleend aan Bruinisse, n.l. 114.000,voor de bouw van een jachthaven. De staatssecretaris ziet geen aanleiding een bijdrage te ver lenen in de kosten van een ge projecteerde toiletgelegenheid aan de jachthaven te St. Anna- land, gezien de excentrische lig ging en rekening houdend met inmiddels door de watersport vereniging „Sint-Annaland" op haar clubschip getroffen sanitaire voorzieningen, aldus een mede deling van het provinciaal be stuur van Zeeland. Reuma-onderzoek Voor de vierde en laatste keer heeft het rijdend reumalabora- AMSTERDAM: Prins Clans heeft donderdagmiddag het districts postkantoor aan de Oosterdok- kade officieel in gebruik gesteld door het plaatsen van een meta len strip op een magnetometer, hetgeen de transportbanden in werking stelde. Hierop werden twee postauto's aangevoerd, één voor de zonen van prins Claus en de ander voor de kinderen van minister Bakker. V.l.n.r.: H. Rev- noud, directeur-generaal P.T.T., prins Claus, minister J. Bakker. torium zijn standplaats ingeno men op de markt. Als het vol gende week elders in den lande staat, is Sluis de eerste gemeen te in Nederland geweest, waar de bevolking boven de veertig jaar in zijn geheel on reuma is onderzocht. Er bestond geen verschijningsplicht, maar het overgrote deel van de opgeroe- penen is verschenen. Het me disch team wist bovendien tal van twijfelaars van gedachte te veranderen. Praatavond Z.L.M. De afdeling Zaamslag van de Z.L.M. organiseert op woensdag 4 december om 19 uur een praat avond in hotel „Eet Wapen van Zeeland". De secretaris van de Z.L.M., de heer mr. E. Wage uit Goes, zal het woord voeren, ter wijl de heer G. Paauwe een inlei ding zal houden over de nieuwe omzetbelasting (b.t.w.). Ik ban geïnteresseerd In adres een inruilauto met DAF Garantie Controle plaets 66 In «nvelspp* «oneer postzegel zenden een DAP antwoordnummer 2009» Eindhoven OFF. DAF A-DEALER VOOR GEHEEL ZEEUWS-VLAANDEREN m.u.v. het rayon Hulst TERNEUZEN - Industrieweg 37 - Telefoon 01150—3451 OOSTBURG - Oude Stad 21 - Telefoon 01170—2473 OFF. A-DAF-DEALER HULST - KI. Bagij nes haat 25 - Telefoo.i 01140—2600 Een onafgebroken stroom van belangstellenden heeft vrijdag middag in het restaurant van het St. Elisabethziekenhuis te Sluis kil afscheid genomen van dr. en mevrouw Ramselaar. Onder de aanwezigen waren vele burgemeesters en wethou ders, artsen en geestelijken. Het aantal bloemstukken en ge schenken dat de heer Ramselaar werd aangeboden, was niet meer te tellen. Bij de komende onderhandelin gen over een nieuwe c.a.o. voor de landbouw zal van vakbondsziide het accent vallen op het verlan gen naar arbeidstijdverkorting. Dit bleek tijdens de najaarsvergade ring van de vakgroep landbouw van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond die in Utrecht werd gehouden. Vakgroepssecretaris P. Schip pers zei dat zowel in de akker bouw ais in de veehouderij de ar beidstijd verhoudingsgewijs dient te worden verkort, zodat de ach terstand vergeleken met het be drijfsleven niet groter wordt. In de akkerbouw wordt thans 2348 uur per jaar en in de veehouderij 2625 uur per jaar gewerkt. De. wekelijkse arbeidstijd willen de drie bonden van landarbeiders in de zomer voorts zodanig verkort zien, dat in de winter niet korter dan 40 uur per week wordt ge werkt. De lonen dienen te worden ver hoogd. zodat de te verwachten kostenstijgingen voor het levens onderhoud worden gecomnenseerd met daarboven een verbetering van de lonen. Een percentage wen sen de bonden nog niet te noe men, omdat bij de vaststelling van dat percentage een belangrijke rol speelt de vaststelling van de prij zen voor landbouwprodukten bin nen het kader van de E.E. G. De voorstellen van de afdelingen va rieerden van zeven tot 20 procent loonsverhoging. Naar aanleiding van het feit dat de vaste commissie voor so ciale zaken uit de tweede kamer de voor 7 november vastgestelde hearing over het wetsontwerp loonvorming op verzoek van de vakcentrales heeft uitgesteld, merkt het verbond van Neder landse ondernemingen o.m. op: „Uitstel van de hearing tot me dio januari 1969 impliceert dat de loonvorming zich in 1969 voorshands nog zal voltrekken op basis van het bestaande wet telijke kader het buitenge woon besluit arbeidsverhoudin gen 1945 en de afspraken over de te volgen gedragsregels die eind 1967 tussen de regering en de stichting van de arbeid zijn gemaakt. Deze houden onder meer in dat de stichting van de arbeid de collectieve contracten zal goedkeuren zonder een oor deel uit te spreken over de in houd ervan. De vertraging die door het uit stel van de hearing in de behan deling van het wetsontwerp is ontstaan, zal waarschijnlijk tot gevolg hebben dat de wet op de loonvorming niet vóór medio 1969 in werking zal treden. Aan de thans geboden gelegen heid tot nader beraad over dit belangrijke wetsontwerp bestaat ook aan werkgeverszijde, zeker voor wat betreft bepaalde onder delen. wel behoefte". Dr. C. C. Ramselaar (67), sinds 1 januari 1950 geneesheer-direc teur van het St. Elisabethzieken huis, vestigde zich in 1933 als chirurg in Terneuzen waar dr. E. van Bockstaele al sedert kort na de eerste wereldoorlog werkzaam was geweest. Hij begon als chirurg-gynae coloog in het „oude" Terneuzen- se ziekenhuis dat stond op de plaats waar nu het kantoor van de P.Z.E.M. is gevestigd. Dit zie kenhuis telde ruim 20 bedden. In die dagen was dr. Ramselaar méér reizend arts, want hij was ook verbonden aan de ziekenhui zen te Hulst, Groenendijk en Sluiskil. Als men nagaat onder welke omstandigheden dr. Ramselaar in die jaren moest werken en men vergelijkt het met die van nu, dan is het haast onvoorstelbaar. Er was toen bijv. nog geen wa terleiding. Men moest zich be helpen met regenwater dat in een groot reservoir op het dak werd opgevangen. De eerste stoot tot de stelsel matige modernisering van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen begon in 1938 met de uitbreiding van het Sluiskilse ziekenhuis. Na 1 januari 1950, toen hij tot ge neesheer-directeur werd be noemd, breidde het Sluiskilse ziekenhuis van oorspronkelijk nog geen 20 bedden uit tot de huidige accomodatie van 200. Er kwam een nieuw verpleegsters huis en er werd een groot kloos ter gebouwd. In september 1944 kreeg dr. Ramselaar een ernstig ongeval, waarbij hij een schedelbasisfrac- tuur opliep en een oog moest missen. Het streven van dr. Ramselaar naar meer samenwerking tussen de Zeeuwse ziekenhuizen resul teerde een jaar of tien geleden in de stichting van het streekla- boratorium voor Zeeland, waar in wordt deelgenomen door de ziekenhuizen van Middelburg, Goes en Sluiskil. Hij was zelf ge durende enige jaren voorzitter van deze stichting. De verdiensten van dr. Ramse laar werden enkele jaren geleden o.m. beloond door zijn benoe ming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Nederland staat nummer twee op de ranglijst van westerse lan den, die ontwikkelingshulp ver schaffen. Het heeft vorig jaar 1,01 pet van zijn bruto nationaal pro- dukt ofwel 227 miljoen dollar daaraan besteed. In dit bedrag zijn overheids- en particuliere hulp begrepen. Nederland komt na Frankrijk (1,24 pet) en op de derde plaats staat Portugal. De Ver. Staten komen pas op de tien de plaats met 0,70 pet van hun bruto nationaal produkt. De Nederlandse christen-de mocraat, drs Westerterp, noemde deze cijfers vrijdag in Brussel in een debat dat het NAVO-parle- ment hield over economische za ken. Hij zei dat politieke en mili taire zaken in de NAVO uiteraard van de eerste orde zijn, maar dat ook de oplossing van economi sche problemen aanzienlijke hoe veelheden conflictstof uit de weg kan ruimen. Het verlenen van ontwikkelingshulp kan daarbij 'n belangrijke rol spelen. De Ne derlander wees op artikel twee van het NAVO-verdrag waarin het principe van verlenen van ontwikkelingshulp tus sen lidstaten is vastgelegd. Hij zei dat, als het verdrag nu zou worden gesloten zeker ook de ont wikkelingslanden die geen lid zjjn, genoemd zouden moeten worden. Hij deed een beroep op de lidstaten te streven naar de door de Unctad gevraagde één pet. van het bruto nationaal pro dukt. Voorts vroeg hij medewer king bij het ontwerpen van een handvest en een strateeie voor ontwikkelinvshulp. Op dinsdag 19 november neemt het ziekenhuispersoneel afscheid in het zuisterhuis. Het is nog niet bekend wie hem als geneesheer- directeur zal opvolgen. LAGE WATERSTAND VERHINDERT TEWATERLATING Door abnormaal lage water standen van de Lek kan de tewa terlating van het roll-on/roll-off schip „Maraieck" voor de re derij Hansa te Bremen in aan bouw bij T. van Duyvendijk'# scheepswerf te Lekkerkerk niet doorgaan. De tewaterlating zou vandaag (zaterdag) om 14 uur plaatsvinden. Indien de omstandigheden gun stiger worden, zal de tewaterla ting nu maandag 18 november om 15.30 uur geschieden. Het is voor het eerst in de geschiede nis van de 257 jaar oude werf, dat om deze redenen een schip niet te water kan worden gelaten. De derde Britse Polaris-onder- zeaër, de 8.400 ton metende Re nown, Is vrijdag bii Liverpool In dienst gesteld. De door kernener gie aangedreven duikboot is met zestien Polarisraketten uitgerust en wordt na een aantal proefvaar ten omstreeks het midden van het volgend jaar volledig operationeel. Engeland heeft ai twee Polaris- onderzeeë's, de Resolution en de Repulse. Een vierde, de Revepge, is in aanbouw en komt in 1970 gereed. Intussen heeft de Britse marine haar eerste oorlogsschip met straalaandrijving besteld, een tor- pedobootiager met geleide raket ten en ook een met torpedo's uit geruste helikopter voor de duik- bootbestrilding aan boord. Het vaartuig van 3.5Ö0 ton, dat voor lopig de codenaam tvpe 42 heeft gekregen, zal ongeveer 130 mil joen gulden kosten en in 1973 in "ebruik worden genomen. Zijn machtige Olvmnus-gasturbines zijn van het tvne dat voor het Brits- Franse verkeersvliegtuig „Concor de" wo-dt gebruikt. Tot dusver varen de grotere Britse oorlogs- schenen 00 stoomturbines. Voor de bewanening zullen hoofdzakelijk ..Hawker Sea Dart"-raketten wor den gebruikt, waarmee zowel ra ketten als vliegtuigen kunnen wor den neergehaald. BOODSCHAP VAN NIXON AAN PODCOPNY Richard Nixon heeft president Podgomy van de Sowjet-Unie be dankt voor diens felicitatietele gram ter gelegenheid van zijn ver kiezing tot president van de Ver. Staten. In zün antwoord aan Podgornv zegt Nixon onder meer, dat hij met veel genoegen terugdenkt aan de reizen die hij in de Sowjet-Unie beeft oemaakt en met de Russische nresident hoopt op versterking van de vrinedschao tussen het Russische en Amerikaanse volk. Nixon zegt voorts ervan overtuigd te ziin, dat er in de komende jaren flinke stappen gedaan kunnen worden op de weg naar waarach tige vrede en veiligheid waaraaar de mensheid verlangt.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3