De herindeling van Zeeuws-Vlaanderen De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! KORBAN DE VERSCHRIKKELIJKE zondag Voor de KERKDIENSTEN Deel van posttrein ontspoord bij Zevenbergen ONTPLOFFING OP AMERIKAANS BOOREILAND EIST DRIE DODEN PacAfta 2 DE VRTJF ZEEUW Gemeenteraad van Axel ZELFHANDHAVING Philipsbedrijf in Groningen voltooid Nieuwe Philips- fabriek in Zweden Schildpadden aan boord van de „Zond-5" Zweedse plezierboot aan de grond gelopen Vorig jaar gingen 337 schepen verloren NEDERLANDSE IN BOEDAPEST VEROORDEELD RATTENPLAAG IN NAPELS Zaterdag 16 november 1965" I Hl In de deze week gehouden ver gadering van de Axelse gemeen teraad heeft de heer J. Dieleman, zoals wij reeds schreven, in een uitvoerig betoog het standpunt van Axel uiteengezet, waarbij hij het woord voerde namens de fracties van de p.v.d.a., de k.v.p. en gemeentebelangen. „Toen stond Kaïn tegen zijn broer Abel op en doodde hem." Genesis 4 9. Zelfbeschikking brengt haar konsekwenties met zich mee. Wie niet meer voor Gods reke ning wil zijn en dus voorzover mogelijk het leven in eigen handen heeft genomen, is wel ge dwongen zichzelf te handhaven. Zo is de afgaande lijn: zelfbe- schikking-zelfhandhaving. Als Abel, de godvrezende, het geluk van Kaïn, de god-loze in de weg staat. Liever nog: als Kaïn in het geluk van Abel ziet, dat zijn geluk niet het echte is en daardoor dat geluk bederft, moet Abel verdwijnen. „Toen stond Kaïn tegen zijn broeder Abel op en doodde hem." Daartoe meent hij het recht te hebben. Zelfhandhaving ligt in de zelfbeschikking opgesloten. In het klein, dikwijls, in het gezin, in een vereniging, in de meedogenloze concurrentie. Wie mij in de weg staat hoe hij dan ook heten mag moet ik zien omver te lopen. In het groot, in de conflicten tussen de volken, die ons telkens aan de rand van een nieuwe; we reldoorlog brengen. En, als ik werkelijk mijn eigen meester ben, is elk middel mij geoorloofd. Van de knuppel, die Kaïn gebruikte, naar de waterstofbom is een lan ge afstand. Maar het verschil lijkt groter dan het is en zii zijn onmis baar in de zelfhandhaving, die onze wereld tot een hel dreigt te maken. (Uit: „Hij sprak en ik hoorde.") Voor de zoveelste maal is een gewijzigd ontwerp ingediend bij de tweede kamer betreffende de herindeling van Zeeuws-Vlaan- deren, zo ving de heer Dieleman zijn betoog aan. In de memorie van antwoord is een zacht verwijt te beluiste ren, dat de gemeenteraad van Axel te weinig ruggegraat en standvastigheid heeft betoond, omdat men meer dan eens van standpunt veranderde tijdens de behandeling van de voorgestelde herindeling. Maar dan moeten wij er toch op wijzen, dat dit telkens veran derde standpunt voor een groot gedeelte zijn oorzaak vond in de gewijzigde opvattingen bij de genen. die verantwoordelijk zijn voor dit voorstel tot herindeling. Het is bekend, dat men aanvan kelijk de zaak niet zo rigoreus wilde aanpakken. Op een gegeven moment bleek onze gemeente zo slecht uit de bus te komen, dat het dan maar beter voor alle betrokken ge meenten en dus ook voor Axel, was, dat één kanaalzonegemeente werd gevormd. De gemeenteraad van Axel was duidelijk gepor teerd voor een zelfstandige ge meente Axel, desnoods samen met Zaamsalg, Koewacht, Zuid- dorpe en Overslag. Daartoe ge dwongen door de gewijzigde plannen van het ministerie, wer den wij in de richting 'van één grote kanaalzonegemeente gedre ven. Het blijkt nu, dat de minister ervan overtuigd is, dat de ge meente Axel in het herindelings plan een moeilijk oplosbaar pro bleem is. Hij heeft zelfs de deur op een kier laten staan, want hij stelt, dat het behbud van Axel, desnoods samengevoegd met Koewacht, Zuiddorpe en Over slag, geen frustratie zou zijn van de ontwikkeling van de kanaal zone, mits de grens zodanig dicht ten westen van de kern van Axel zou worden gelegd, dat niet een tweede kanaalgemeente zou ont- ~taan. Dit betekent, dat, mocht de 2e kamer dienaangaande een amendement indienen, de minis- ZATERDAG 16 NOVEMBER 1968 ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 19 uur H. Mis. Biervliet: 19 uur H. Mis. Clinge: 19 uur H. Mis. Hoek: H. Kruiskerk: 19 uur H. Mis. Hulst: 19 uur H. Mis. Oostburg: 19 uur H. Mis. Philippine: 19 uur H. Mis. Sas van Gent: 19.15 uur H. Mis. Sluiskil: 19 uur H, Mis. Terneuzen: Ned. Hefv. kerk: 19 uur H. Mis. Triniteitskerk: 19.15 uur H. Mis. Westdorpe: 19 uur H. Mis. Zandstraat: 19 uur H. Mis. Zuiddorpe: 19 uur H. Mis. ZONDAG 17 NOVEMBER 1968 NED. HERV. KERK Axel: 8.45 en 10.30 uur Ds. J. Ver heul. Dankdienst voor gewas en arbeid. Biervliet: 10 uur Dankdienst voor gewas en arbeid. Breskens: 9 30 uur Ds. L. Spaans. Cadzand: 10.45 uur Mevr. H. A. Oosterveldvan Aken. Groede: 11 uur Ds. W. C. Luuring, van Cadzand. H. Avondmaal. Hoek: 9 en 10.45 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9 uur Mej. Ds. H. B. de Neeling. Oogstdienst. Hoofdplaat: 10 uur Ds. H. J. Be geer. Hulst: 10.30 uur Mej. Ds. H. B. de Neeling. Oogstdienst. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. W. C. Luuring, van Cadzand. Oostburg: 10 uur Ds. T. A. C. van Drunen. Retranchement: 9.30 uur Mevr. H. A. Oosterveldvan Aken. Schoondijke: 11 uur Ds. W. B. Bergsma, van Waterlandkerkje. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. Oogstdienst. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. Oogst dienst. Sluiskil: 9.30 en 11 uur Ds. H J. Ruis. Dankdag voor de arbeid. Terneuzen: Grote kerk: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Goede Herderkerk: 10 uur Ds. J. Scholten; 19 uur Ds. J. A. Poelman. Waterlandkerkje: 10 uur Wika R. J. Wasterval, van Hedenesse. ÏJzendijke: 9.30 uur Ds. W. B. Bergsma, van Waterlandkerkje. Zaamslag: 10 en 14.30 uur Ds. Ph. M. Becht, van Terheijde aan Zee. Zuidzande: 10 uur Ds. J. v. d. Hoek. GEREF. KERK Hoek: 10 en 14.30 uur Ds. Noor loos, van Aardenburg. Sas van Gent: 11 uur Ned. Herv. pred. Terneuzen: Noordstraat: 10 en 16.30 uur Ds. W. H. Gispen. Mozarthof: 9.30 uur Ds. L. Ber ger; 19 uur Ds. L. Berger, wel- komstdienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 en 15 uur Ds. A. Veef- kind. Hoek: 10.30 en 16.30 uur Ds. C. Olif van Burg ter Veld. Terneuzen: 10 en 15 uur Ds. K. D. van Dijk. Zaamslag: 9 en 16.30 uur Ds. C. Olij, van Burg ter Veld. Zoutespui: 10 en 14.30 Ds. J. v. d. Wielen. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 en 14.30 uur Ds. P. Sneep. GEREF. GEMEENTE Hoek: 14 uur Leesdienst. Terneuzen (Viooswijkstraat): 9.30 en 18 uur Ds. J. Pannekóek; 14 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Axel: 10 en 15 uur Ds. Snoep, van Vlisslngen. Ter-euzen (Frans Haislaan): 10 en 15 upr Leesdienst; 19-00 uur Ds. Snoep van Vlissingen. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, A. de Reuver. 14 en 18 uur Ds VOLLE EVAN«"-vr,tv GEMEENTE „FILADELFIA" Temeuzen (Viooswijkstraat 61): 10 uur Samenkomst; 20.30 uur Bid stond. LF.GER DES HEILS Terneuzen: 10 en 19.30 uur Lte C Jongejans en Kadet-lte H. Wagt- man. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 8.15. 9.30 en 11 uur H. Mis. Biervliet: 7 30 en 10.30 uur H. Mis Clinge: 7, 8 30 en 10 uur H. Mis. Hoek: H. Kruiskerk: 9.30 uur H Mis. Hu'-t; 8, 10, 11.30 en 19 uur H Mis. Oo^burg: 8.30, 10.30 en 17 uur H Mis. Philinnine: 7.30 en 10 uur H Mis; 14.30 uur Lof. Sas van Gent: 8, 9.30, 11 en 17 uur H. Mis. Sluiskil: 7.30, 9 en 10.45 uur H Mis. Terneuzen: Ned. Herv. kerk: 8 en 11.45 uur H. Mis. TriniteiM-erk: 9, 10.30 en 17 uur H. Mis. Westdoroe: 7 30 en H) n"r H. Mis. Zandstraat: 10 uur H. Mis. Zuiddorpe: 7.30 en 10 uur H. Mis. ter zich daartegen niet of althans niet hardnekkig zou verzetten. Mijnheer de voorzitter, wij menen dat de gemeente Axel deze mogelijkheid met beide han den moet aangrijpen. De vraag, waarom Axel zo ge steld is op behoud van zijn zelf standigheid, ligt voor de hand. Gezien de ontwikkeling in de kanaalzone in het afgelopen jaar met de herindeling voor de deur zijn wij meer en meer ervan over tuigd geworden, dat een samen voegen van Terneuzen en Axel misschien wel van belang kan zijn voor Terneuzen (daarop wil len wij niet ingaan), maar zeker niet in het belang van Axel. Voor al de laatste maanden is duidelijk gebleken, dat de mentaliteit en de geaardheid van de bevolking van beide gemeenten onderling zo sterk verschillen, dat het naar elkaar toegroeien bij een even tuele samenvoeging praktisch is uitgesloten en dat er van onder linge aanpassing ook op langere termijn geen sprake is. Een ander argument is, dat de gemeente Axel qua inwonertal, zeker na samenvoeging met Koe wacht, Zuiddorpe en Overslag, voldoende groot is om haar be stuurlijke taak te blijven uitvoe ren. Het aantal inwoners, dat thans 8600 bedraagt, zal na samenvoe ging met de genoemde gemeenten stijgen tot. 12000. Wij menen dat dit een voldoende basis is om een zelfstandig bestaan te verzeke ren, ook voor de toekomst. Dit spreekt nog duidelijker, als wij een vergelijking maken met de nieuw te vormen gemeenten Hon tenisse en SluisAardenburg. waarvan het inwonertal lager zal liggen dan 12000. Axel heeft evenals Hulst van oudsher een streekverzorgende taak vervuld. Na de tweede wereldoorlog heeft onze gemeente voorzienin gen getroffen, welke nodig waren om die taak voor nu en de toe komst te blijven vervullen. Wij menen dat een en ander in de verdrukking zou komen, als onze gemeente die zaken niet meer als zelfstandige gemeente zou kunnen stimuleren. Wij den ken aan de plannen om de par- keermogelijkheid aan te passen aan het steeds groter wordend aantal bezoekers, dat in Axel in kopen komt doen. Bij samenvoe ging met Terneuzen zouden deze plannen in de verdrukking komen, zo niet onmogelijk ge maakt worden. Mijnheer de voorzitter, wij zijn het met de minister eens, dat een Bij de beveiligde spoorwegover gang od het baanvak Roosendaal Dordrecht in Zevenbergen is vrijdagmiddag omstreeks kwart over twee een van de twee sporen over een afstand van nneeveer 200 meter ernstig beschadigd, doordat een posttrein niet kon stopnen voor een plotseling oo de overweg schuivende stalen balk, die over die afstand werd meegesleurd. Het voorste gedeelte van de trein ontspoorde. De machinist Pep enige schaafwonden on. Verder deden zich neen persoonlijke on gevallen voor. De stalen balk lag od 'n vracht wagen die voor de overwegbevei- lieingsbomen stopte, toen deze zich sloten. Toen de vrachtauto van achteren werd aangereden oing de stalen balk schuiven en kwam na de halve overwegboom te hebben beschadigd od de rails terecht. De posttrein kon niet tij dig stnooen en nam de balk mee. Ter plaatse was nog treinverkeer mo°eliik, zij het over één spoor. Treinreizigers van Roosendaal naar Dordrecht werden per bus vervoerd. Het treinverkeer dat over één spoor gestagneerd werd is her steld. Omstreeks helf zeven gister avond reden de treinen weer over het 's middags beschadigde spoor. in ontwikkeling zijnde gemeente als Terneuzen ook woongebieden binnen haar grenzen moet heb ben. Wij menen echter dat de mogelijkheden daartoe aanwezig zijn, zonder dat Axel bij Terneu zen wordt gevoegd. Resumerende, mijnheer de voorzitter, komen wij tot de con clusie dat de noodzaak tot her indeling, waarbij onze gemeente zou moeten opgaan in een te vor men kanaalzonegemeente, niet aanwezig is. Een samenvoeging met Terneu zen is zelfs tegen het belang van de gemeente Axel, omdat, als ge volg van een duidelijk verschil in mentaliteit en geaardheid een naar elkaar toegroeien uitermate moeilijk, zelfs onmogelijk zou zijn, waardoor een gezonde ont wikkeling zou worden belem merd. ARTS: TERNEUZEN Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter R. J. P. Bauwens, Jac. van Lennepstr. 87, tel. 3768. WIJKVERPLEEGSTER: Weekenddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Vogelaar, van Steenbergenlaan 67, tel. 3360, b.g.g. 008. APOTHEEK: Apotheek geopend: A. J. Klaas- sen, Noordstr. 54, tel. 2090. TANDARTS: Op zaterdag van 1010.30 u. en 1818.30 uur en zondag van 12 12.30 uur wordt de prktijk dei- tandartsen waargenomen door tandarts P. Fijn van Draat, Leeu wenlaan 58, tel. 011502320. SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE WIJKVERPLEEGSTER: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Vermeylen te Ter neuzen, tel. 011503829 (b.g.g. 008). AXEL ARTS: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter C. A. Schiltman, Nieuwstraat 36, tel. 1777. TANDARTS: Weekeinddienst tandarts P. Fijn van Draat (zie verder onder Ter neuzen). DIERENARTS Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen dc t dierenarts C. J. Cysoüw, Stationsst. 10 te Axel, tel. 01155—1488. Er zijn 22Ó0 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de.hete dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. De laatste fase van de bouw en inrichting van de Philipsvesti- ging in Groningen is voltooid. De vestiging maakt deel uit van de industriegroep kleine huishoude lijke apparaten. Er werken 750 mensen. In Drachten, Hoogeveen en Leeuwarden zijn eveneens ves tigingen die behoren tot de hoofdindustriegroep huishoude lijke apparaten. Daar werken 3600 employees. De gereedko ming is aanleiding voor een of ficiële ontvangst van een aantal genodigden op donderdag 21 no vember. Op 12 december wordt in Ja- kobsberg bij Stockholm een nieuwe fabriek geopend van Phi lips teleindustrie Ab, waar de fensie- en telecommunicatie-ap- paratuur zal worden vervaar digd. De Zweedse Philipsorgani- satie heeft haar activiteiten op dit gebied uitgebreid, zo wordt van de zijde van het bedrijf mee gedeeld. Russische geleerden hebben vrijdag in de „Prawda" onthuld dat zich aan boord van de „Zond-5", het ruimteschip dat om de maan vloog en in septem ber naar de aarde terugkeerde, schildpadden, „wijnvliegen" en meelwormen bevonden. Na hun vlucht bleken de schildpadden gezond en levendig te zijn, hoewel zij 10 procent van hun gezicht hadden verloren en het weefsel van hun milt veran deringen had ondergaan. „Wijnvliegen" worden bij wijn vaten aangetroffen en hun lar ven leven in wijn. Meelwormen zijn de larven van een soort ke ver die veel voorkomt in graan schuren en graansilo's. De 120 passagiers van het spe ciaal voor vakantietochten ge bouwde Zweedse schip Boheme, dat donderdagavond aan de grond liep vlak na het vertrek voor zijn eerste reis uit de haven van Stockholm, zijn vrijdag aan land gebracht. Het 11.000 ton meten de schip, dat ruim 34 miljoen gulden heeft gekost, heeft aan de kiel zware schade opgelopen. De Boheme was op weg naar Miami. Een ontploffing op een kunst matig eiland, dat voor de kust van heit Oostengelse graafschap Nor folk naar gas boort, heeft aan drie van de 50 mensen die erbij be trokken waren, het leven gekost. Het ongeluk deed zich vrijdag ochtend voor op het booreiland Hewett-A, waarmee de Ameri kaanse Phillips Petroleum Com- 57) Aram laat geen ogenblik verloren gaan. In een oogwenk is hij afgestegen. Hij scheurt zijn mantel aan flarden en in enkele tellen is Ramar zo stevig gebon den, dat hij geen vin meer kan verroeren. Net heeft Aram de laatste knonen aangesjord, als de dik zak bijkomt. „Wat zijt ge van plan?" vraagt ihij spottend. „Wilt ge me nu toch doden? Dan had ge me beter aan die beer kun nen overlaten!" Aram schudt het hoofd. „Ik denk er niet aan," zegt hij. „Het is, dat ge voor die schurk van een Korban werkt, doch verder draag ik u geen kwaad hart toe. Alleen wil ik voor een paar dagen van uw aanwezigheid be vrijd zijn. Ik zal alleen naar de burcht terugkeren!" Ramar stoot een hinnikend lachje uit. „Hoor hemihoont hij. „En dan wilt ge zeker Kor ban trachten wijs te maken dat ik verdwaald ben? Ha, ha, ha! Ge zult hier noe wel eens be rouw van krijgen, vriendIk begrijp niet, waarom ge dat an dere stel niet aan hun lot over laat en naar uw eigen land terugkeert! Nog hebt ge er de kans toe! Maak mij los en ik beloof u, dat ik mijn woord van daarnet aeatand zal doen!" WARSCHAU: Gomulka (r.) schijnt nog een appeltje te schil len te hebben met Breznjev (l.), zoals zij staan te praten tijdens een pauze in het 5e congres van de partij van de verenigde Pool se arbeiders, dat momentel in Warschau wordt gehouden. Door ongelukken gingen het vorig jaar 337 schepen met een totaal van 832.803 bruto register ton verloren. Dit is het hoogste aantal ooit in vredestijd geregis treerd. Ten opzichte van 1966 bedroeg de toename 10.265 bruto register- ton. In 1966 kwamen 312 totaal- verliezen voor. Dqor schipbreuk gingen 146 schepen (totaal tonnage 464.608) verloren tegen 120 in 1966 (279.139 brt.). De grootste scheepsramp in 1967 betrof de „Torrey Canyon" (61.263 brt.). B- de 337 in 1967 waren 16 olie tankers, 65 vissersschepen, 26 ertsboten, en 19 cementtransport- schepen. Verdeeld over de landen ver loor Panama 1,6 procent van zijn totale tonnage, Griekenland 1,53 procent, Italië 0.95 en Libanon 0,94 procent pany op 20 mijl ten noordoosten van Cromer naar gas boort. Dooi de enorme gasdruk sprong de boorinstallatie uit elkaar, waar door grote hoeveelheden gas ont snapten. De 40 mensen die op het eiland werkten, probeerden in 'n bevoorradingsvaartuig te komen, de 36 ton metende „Hertor Gan nef', die bij het eiland"lag. Mede als gevolg van het slechte weer er stonden metershoge golven sloeg dit schip echter lek tegen het booreiland en kap seisde. Degenen die zich aan boord bevonden, kwamen in zee terecht. Van alle kanten kwam hulp. Twee hoorders van het eiland kwamen langs 30 meter lange touwladders naar beneden om de drenkelingen te helpen. Ook werden reddingsvlotten in zee gegooid. Voorts verleenden een Engelse vissersboot en vijf hef- schroefvliegtuigen assistentie. Een van het vasteland over gevlogen arts behandelde de mensen die van het uitstromen de gas te lijden (hadden. Alle 40 mensen die op het booreiland werkten, werden aan land ge bracht, evenals zeven van de tien opvarenden van de Hector Gannett die uit zee konden worden opgepikt. Aan de overi ge drie opvarenden kostte het ongeluk het leven. Een 24-jarig fotomodel uit Am sterdam is wegens medeplichtig heid aan „mensensmokkel" in Boedapest veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. Dit meldde vrijdag het Hongaarse oartijblad „Nepszabadsag". Het Nederlandse meisje zou in Hon garije een „beroepsmensensmok kelaar" uit de Duitse bondsrepu bliek haar paspoort hebben over handigd, waarmee de Duitser 'n jonge vrouw uit Oost-Duitsland naar Oostenrijk had gebracht. Het veroordeelde fotomodel is de 24-jarige Marion Blom uit Santpoort. Zij is niet tot vijf, maar tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld met aftrek van twee maanden voorarrest. Haar advocaat heeft tegen het vonnis hoger beroep aange tekend. Mevrouw Blom, de moe der van het meisje, bevestigde 't uit Wenen afkomstige bericht. Zij was van de veroordeling van haat- dochter op de hoogte gesteld door het minsterie van buitenlandse zaken. Marion Blom was 17 sep tember naar Hongarije vertrok ken. In de volkswijken van Napels zijn vrijdag talloze ratten win kels en huizen binnengedrongen, waarvan de bewoners wegvluch ten. De ratten zijn door de hoge waterstand als gevolg van over vloedige regens uit de riolen ver dreven. Ook het plein voor de effecten beurs werd overstroomd door d* knaagdieren.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2