NAVO-ministers bespraken „bescheiden" militaire maatregelen Dubcek veroordeelt de betogingen in Praag en Bratislawa MUL President Johnson zal alles doen om vredesbesprekingen in Parijs op gang te brengen MINISTER LUNS: CONTACTEN MET OOST-EUROPA VOORTZETTER Installatie van warme saucijzebroodjes BANKETBAKKERIJ. OVERVAL IN DE NACHT OP JUWELIERSZAAK IN DELFT Ds twes daders voortvluchtig SLOEP VAN DE KUSTVAARDER „OOSTMEEP" GEVONDEN RADIO DE KOCK De „koloniale" toestand in Gibraltar „lij verwerpen enge nationale standpunten" De oorlog gaat voort '7 ZATERDAG 16 NOVEMBER 1968 24e Jaargang No. 5861 Provocatie Meer stabiele verhouding Belangrijkste opgave Excessen Socialisme versterken de Gasverwarming Rustpunt Ambtenaren- staking in Italië Weerbericht Hoogwater Zon- en Prankering bij abonnement: TERNEUZEN Wreefeur-Hoofdredaefeur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand f2,70. Losse nummers IS cent. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van <fe Sande te Ternetnen Advertentieprijs per mm Ï8 et; rafnhrram per advertentie f2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bil vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecnmb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Op de vrijdagavond in Brussel begonnen vergadering van NAVO- mlnlsters van buitenlandse zaken beeft minister Luns de militaire De installatie van Richard Nixon a's 37e president van de Verenig de Staten oo 20 januari zal, paar men verwacht, ongeveer twee mil- ioen dollar (circa 7,2 miljoen gul den) kosten. Op het programma staat o.a. een parade van twee uur in het centrum van Washington, die via een kustmaan per televisie over de gehele wereld te zien zal zijn. Willard Mariot, die Nixon heeft aangewezen als voorzitter van het comité dat de installatie moet or ganiseren, deelde vrijdag mee dat men het Amerikaanse volk om bijdragen zal vragen. maatregelen die de NAVO-Ianden van plan zijn te nemen, uitsluitend defensief en van bescheiden aard genoemd. Alom wordt natuurlijk gehoopt dat deze maatregelen vol doende zullen zijn en een teken zullen vormen voor de Sowjet- Unie om verdere gevaarlijke ac ties achterwege te laten. Er bestaat volgens minister Luns echter geen zekerheid, dat de hui dige toestand niet verder achteruit zal gaan. Wijzend op de door de Russische regering weer tot leven gewekte doctrine van het socialis tische gemenebest, de nieuwe hou ding van Moskou jegens z'n Euro pese bondgenoten en de activiteit van Rusland buiten Europa, acht mr. Luns het niet verantwoord on der deze omstandigheden na ver sterking van onze defensie te doen alsof er verder niets aan de hand KmtMt.W TStNEUZSi Onder behoud van zijn kracht en solidariteit moet het westen matigheid betrachten en provoca tie voorkomen, zo meeende hij. Anderzijds dienen, aangezien de mogelijkheid van een nieuwe cri sis helaas niet kan worden uitge sloten, twee zaken diepgaand te worden bestudeerd: ten eerste hoe kan -.vorden voorkomen dat een dergelijke crisis plaatsvindt en ten tweede, wat moet gebeuren om 'n crisis zo goed mogelijk te beheer sen, wanneer deze komt. De NAVO kan een element van stabi- Tientallen agenten van de ge meentepolitie in Delft zoeken in samenwerking met de rijkspolitie In Nootdorp naar twee ongeveer dertigjarige mannen, die donder dagnacht omstreeks half vier een roofoverval hebben gepleegd bij de Delftse Juwelier Van Dijk op de Markt. De daders wisten in hun auto te ontkomen tussen de kassen van de Nootdorpse tuindersbedrijven. De wagen met de buit is gevon- De rederij van de sinds 29 ok tober vermiste kustvaarder „Oost- meep" uit Harlingen heeft gisteren bericht ontvangen, dat bij Sicilië ter hoogte van Palermo een lege sloep van het schip is gevonden. Er wordt nagegaan of de sloep op normale wijze kan zijn uitgezet, dan wel van het schip kan zijn losgeslagen. Zoals bekend werd het laatst iets van de 1850 dwt grote „Oost- meep" gehoord, toen het schip Gi braltar passeerde. Het was op weg naar een Italiaanse haven bij Ve netië en had een bemanning van acht Nederlanders en een Span jaard. Het vinden van de lege sloep is het eerste resultaat van een dagenlange speurtocht door vliegtuigen en schepen. den. Tijdens de vlucht hebben de mannen schoten op hun achtervol gers gelost. Er is echter niemand gewond. De overval werd ontdekt door per auto surveillerende agenten. Kort daarna kwamen de mannen de winkel uit. Zij sloegen op de vlucht en schoten op de achter volgende politiemensen. Op de Nieuwe Langendijk verdwenen zij met een gereed staande auto. Bui ten de bebouwde kom van Delft doofden zij de lichten en verhoog den hun snelheid. De achtervolging eindigde op de doodlopende Laakweg in Noot dorp, een tussen de kassen gelegen zandweggetje. Daar werd de wa gen van de overvallers aangetrof fen, alsmede de buit ter waarde van vele duizenden guldens. De mannen verdwenen tussen de kas sen en zijn tot ot> dit ogenblik nog niet gevonden. De politie zette een speurtocht op touw in het tuin bouwgebied. Vermoedelijk is een van de twee daders licht gewond. Op de bestuurdersplaats In de auto werden bloedvlekken aange troffen. De mannen wisten de Ju- wélierszaak binnen te dringen door vernieling van enkele kleine niet door tralies beveiligde ramen. De grootscheepse klopjacht die de Delftse politie heeft gehouden in het Nootdomse kassengeMed, heeft geen resultaat oogeleverd. Er werd gebruik gemaakt van politie honden. Wel kwam vast te staan, dat de inbrekers door de weilan den van Pijnacker zijn ontkomen. Daar werd een auto gestolen en ingebroken in een garagebedrijf. Hier ziin bloedsnoren aangetrof fen, zodat de politie aanneemt dat deze inbraak ook is gepleegd door de twee voortvluchtige mannen. In de auto die de daders in Nootdoro hebben achtergelaten, bevond zich het pistool waarmee op de politie werd geschoten. De auto bleek eigendom te ziin van een Hage naar, die drie weken geleden ziin laatste adres heeft verlaten en zijn baan heeft opgezegd. Hij zou naar het buitenland gaan. De man was nog onvindbaar. liteit In deze onzekere wereld blij ven door zich voor te bereiden op het ergste. De recente gebeurtenissen in O.- Europa hebben waarschijnlijk ge leid tot een betere waardering van het bondgenootschap. Ondanks de agressie tegen Tsje- cho-SIowakije die de vooruitzich ten op een vordere ontspanning tussen oost en west ernstig heeft aangetast, zullen de NAVO-bond- genoten de pogingen voortzetten om vooruitgang te bereiken H richting vam een meer stabiele verhouding met het oosten, waar in de hangende politieke vraag stukken tenslotte een oplossing kunnen vinden. Dit houdt in, aldus minister Luns, dat de contacten met Oost- Europa die de laatste jaren op zo vele gebieden zijn toegenomen, verder moeten worden ontwikkeld, althans voor zover deze bij de an dere partij welkom zijn. Hoewel onder de huidige om standigheden de vooruitzichten op overeenstemming met het oostblok inzake wederzijdse en evenwich tige vermindering van strijdkrach ten verre van gunstig blijven, moet met de bestudering van deze ingewikkelde materie worden door gegaan, zo meent mr. Luns. (Zie verder pag 5.) Noordstraat 107 - Tel. 01150-4258 TERNEUZEN Ecuador, de Dominicaanse re publiek, Honduras en Syrië heb ben vrijdag in de algemene ver gadering van de V. N. een ont- werp-resolutie ingediend, waar in op Engeland 'n beroep wordt gedaan vóór 1 oktober 1969 een einde te maken aan „de kolo niale toestand" in Gibraltar. Ook zou Engeland onverwijld onder handelingen met Spanje moeten beginnen, overeenkomstig vori ge uitspraken van de algemene vergadering. Zoals bekend wil Engeland niets weten van de Spaanse aan spraken op Gibraltar, omdat de 25.000 bewoners van dit gebied in een volksstemming in 1967 zich met grote meerderheid voor handhaving van de banden met Engeland ihebben uitgespro ken. De algemene vergadering heeft dit referendum echter in strijd met de V. N.-besluiten Op de bijeenkomst van het Tsjechoslowaakse partijcomité hekelde Dubcek allen die „de po litieke leiding van verraad be schuldigen en een anti-Russische psychose kweken". Hij veroor deelde, zo wordt in een bericht van het Tsjechoslowaakse pers bureau Cetaka gezegd, de recenr te betogingen in Priag en Bratis lawa. Dergelijke JL"-, kunnen de „normalisering der betrekkingen in het land" beïnvloeden en tra gische konsekwenties hebben. „Wij hebben daarom besloten met eerbiediging van de wetten veiligheid en orde ten volle te verzekeren". Dubcek bracht opnieuw de be tekenis van de verklaring van Bratislawa en het akkoord van Moskou onder de aandacht. De zuivere en oprechte vervulling door beide partijen van de in deze documenten neergelegde ver plichtingen is de fundamentele factor waarop wij de toekom stige koers van onze partij base ren", zo verklaarde hij. De Tsjechoslowaakse leider legde de nadruk op de verbon denheid van zijn partij met het socialistische kamp. „Als com munisten nemen wij deel aan de klassestrijd in de wereld op basis van ons program. Wij volgen hierin de standpunten van het proletarische internationalisme en verwerpen enge nationale standpunten. Wij behoren tot de socialistische gemeenschap en sa men met de volkeren van de so cialistische landen willen en zul len wij voor de versterking van deze gemeenschap strijden tegen 't „imperialisme" en tegen de ge varen van een nieuwe oorlog". De belangrijkste opgaven voor de toekomstige lijn van de partij zijn: de positieve elementen van onze sinds januari gevolgde po litiek verder te ontwikkelen in overeenstemming met de ver- laring van Bratislawa en het ak koord van Moskou", aldus Dub cek. Hij veroordeelde de politieke krachten, die de ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije sinds januari van de hand wijzen, maar ook de voorstanders van een liberale richting. „Zelfs in de partij zijn er evcessen", zei hij. „Liberalistische krachten heb ben tijdens de periode na januari de neiging getoond te impulsief te handelen, de leidende rol van de partij te verzwakken, de ont wikkeling van de socialistische democratie in liberalistische zin op te vatten en 't gevaar van anti socialistische krachten te onder schatten. Thans heeft deze stro ming bezwaren tegen bepaalde onderdelen van het Moskouse akkoord, stelt ondoordachte en radicale eisen en geeft voedsel aan valse verwachtnigen. Dit standpunt is net zo schade lijk voor de partij als dat van hen, die de politiek sinds januari ver werpen en terug willen naar me- Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswiikstraat 79 TERNEUZEN thoden, die de partij zou terug werpen in toestanden van de ja ren vijftig", aldus de partijsecre taris. De toekomstige politieke arbeid van de communistische partij diende er in de eerste plaats op gericht te zijn het socia lisme in Tsjecho-Slowakije en het politieke systeem te versterken. Hierin moeten volgens Dubcek maatregelen begrepen zijn, die elke anti-socialistische activiteit en een terugkeer naar de toe standen van vóór januari van dit jaar verhinderen. Hij noemde het verdrag voor de voorlopige stationering van Russische troepen een rustpunt in de oplossing van gerezen pro blemen en een vooruitgang bij de samenwerking met de socialis tische landen. Dubcek bevestigde, dat het veertiende partijcongres, dat oor spronkelijk bijeen was geroepen om de hervormingen te hespre ken, tot volgend jaar zal worden uitgesteld. Volgens waarnemers zal dit de Russen meer tijd ver schaffen om hun eigen mensen in de leiding van de partij te infiltreren. Dubcek zei ook, dat het congres van Tsjechische com munistische organisaties een overwegend tegen de Russen ge kante progressieve groepering niet zal plaatsvinden. Hij ver klaarde zich tegen een openbare polemiek tussen communis tische partijen en legde de ver gadering maatregelen op dit punt voor. De partijleider merkte tenslot te op dat er voor de Tsjechoslo waakse communistische partij geen alternatief bestaat voor het lidmaatschap van het pact van Warschau. Hij legde de nadruk op de noodzaak het hoofd te blij ven bieden aan de politiek van agressie van de Verenigde Sta ten en aan die militaristische en wraakbeluste krachten in West- Duitstand. De betrekkingen met de kapitalistische landen zijn „nuttig en noodzakelijk", zo voeg de hij hieraan toe. PRAAG: President Svoboda, pre mier Cernik en partijsecretaris Dubcek gezien enige minuten voor de plenaire zitting van het communistisch congres, dat in de Spaanse zaal van kasteel Praag wordt gehouden. De golf van sociale onrust in Italië zet zich voort. Na de al gemene staking op donderdag van 12 miljoen werknemers in de in dustrie, de handel en de land bouw voor een hervorming van de ouderdomsuitkeringen is voor 19 november een staking van 24 uur uitgeroepen., v,por ambtena ren, onder wie ook spoorwegper soneel en leerkrachten. De drie grote vakverbonden hebben tot deze staking opgeroepen, die ten doel heeft een aanpassing van de lonen aan de huidige kosten van onderhoud af te dwingen. President Johnson heeft vrijdag gezegd dat de Verenigde Staten alles in het werk stellen om „om vangrijke vredesbesprekingen te Parijs op gang te brengen waar aan de Zuidvietnamese regering zal deelnemen. Op een vraag of de 1 diplomatieke inspanning in Saigon vruchten afwerpt, zei de Ameri- kaanse president „we zijn er mee bezig en we zullen er alles aan doen". Johnson, die journalisten in het Witte Huis had ontboden om Ro bert Murphy voor te stellen als tussenpersoon voor de buitenland se politiek tussen de demisionaire regering en d" komende president Richard Nixon, wilde niet nade- iwasn op irtMingen van minister van defenrie Clifford eerder de?- week volgens welke Amerika wel eens de bilaterale onderhandelin gen met Noord-Vietnam gewoon zou kunnen voortzetten als Saigon zou blijven weigeren. In Vietnam bestookten Ameri kaanse straaliagers en artillerie vriidag weer bunkers en bevoor- radingsplaatsen in de gedemilita riseerde zone. Een woordvoerder •ei dat zij een bedreiging vorm den voor de veiligheid van de Amerikaanse troepen in het noor den van Zuid-Vietnam en de com mandanten te velde maatregelen mogen nemen om hun onderdelen te beschermen. Een Zuidvietnamese woordvoer der zei dat donderdag 287 Noord- vietnamezen werden gedood bij Noordvietnamese aanvallen in de provincie Tay Ninh. In Saigon sprak een regerings woordvoerder met kiem berichten tegen volgens welke premier Tran Van Hoeong aan premier Neoejen Van Thieu ziin ontslag zou hebben •mrmeboden in verband met de ge- hillen over de Parijse vredes besprekingen. De Amerikaanse ambassadeur Bunker had vrijdag weer een gesprek met de presi dent. AANHOUDEND KOUD Een hogedrukgebied, dat zich van Zuid-Scandinavië tot Rus land uitstrekt blijft het weer in grote delen van het vasteland beheersen. In Duitsland en Po len komt lichte tot matige vorst voor, terwijl uit Zweden plaat selijk strenge vorst wordt ge meld. Een storing in de hogere luchtlagen veroorzaakte vrijdag in midden en oost-Europa sneeuw. Deze storing breidt zich geleidelijk naar het westen uit. Ér wordt daarom vandaag meer bewolking verwacht, waaruit plaatselijke lichte sneeuw kan vallen. Bij een matige tot krach tige oostelijke wind zal het in het algemeen lieht blijven vrie zen. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Aanhoudend koud. Veel bewolking en plaatselijk lichte sneeuw. Matige tot krach tige oostelijke wind. Overwegend lichte vorst. ZATERDAG 16 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 10.24 11.00 11.34 11.43 n.m, 11.00 11.36 12.10 12.19 ZONDAG 17 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.23 11.52 11.59 12.28 0.33 1.02 0.42 1.11 MAANDAG 18 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.54 0.30 1.04 1.13 v.m. n.m. 12.10 12.46 1.20 1.29 n.m. Maanstanden ZON MAAN op onder op onder Nov 16 8.02 16.47 2.35 15.05 17 8.03 15.46 3.59 15.16 13 8.05 16.45 5.27 15.48 19 8.07 16.44 7.01 15.48 20 8.09 16.42 8.39 16.14

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1