PROVINCIAAL NIEUWS Minister Bakker kondigt efficiëntyrapport P.T.T. aan B. ER W. VAR VLISSIRGEH VREZEN VESTIGING VAR EER ZEEHAVEN- GEBIED BIJ MOERDIJK Concentratie van de visserij in één vissershaven in Zeeland Praktische instelling en toewijding visitekaartje van ie post Eerste Me op klaverklad „Oudenrijn" Franse minister waarschuwt extreme groepen Stakingen in Italië voor hoger staatspensioen en meer loon Vrijdag 15 november 1968 DE VRIJE ZEfcuw Pagina 8 Terneuzen Diploma ziekenverpleging Opbrengst klaprooscollecte Biervliet Gemeenteraad verhoogde de gemeentelijke belastingen De raad op excursie Hulst Geslaagd Kloosterzande Voorlichting over b.t.w. Oostburg Verkeersongevallen Sluis Tentoonstelling Vlissingen Russisch schip vertrokken Wenteldlnge Binnenvaartuig gezonken - AGENDA - Eén vïssershaven Vrachtauto reed in op auto twee doden en een zwaargewonde Nederlandse vissers leveranciers van Oostende BEDRIJFSONGEVAL IN ROTTERDAM Kapper en P.T.T. Geen lichtvaardige kritiek AUTO OP STILSTAANDE VRACHTWAGEN: EEN DODE GROOT TEKORT AAN PROGRAMMEURS TREINVERBINDING TURIJN—TOGLIATTI (SOWJET-UNIE) GEEN POLITIEKE PROCESSEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE Tegen de armoede ?oiw Tarfeela-dam in West-Paldstan begonnen Voor het diplowa ziekenver pleging A slaagden bij de deze week in het Jtuianaziekenhuis afgenomen examens de zusters A. J. Dieleman, C. E. Mechielsen, K. C. van Schaik, S. S. Verduijn, S. WeijnsDekker en G. Gulden- topsde Poortere. De opbrengst van de te Ter- neuzen gehouden klaprooscol lecte '68 heeft opgebracht ƒ940. Te Sluiskil was de opbrengst ran deze collecte 132,78. De gemeenteraad van Bier vliet heeft enige verordeningeen opnieuw vastgesteld en de hef fingen verhoogd. Deze verho- fingen waren nodig om voor 969 een sluitende begroting met een post onvoorzien te heb ben. De heffing en de invordering op de straatbelasting werden op hetzelfde tarief gehandhaafd en wel 3 voor ongebouwde en 8 voor gebouwde eigendom men. De overweging was de agrariërs niet nog eens extra te belasten. De heer Dijk wilde weten of dat percentage tussen tijds verhoogd kan worden het geen bevestigend werd beant woord. De hefing op de reinigings rechten werd verhoogd voor de eerste emmer van 15,50 tot 16. Voor de tweede en volgen de emmer zal het tarief ƒ12,50 bedragen. De rioolbelasting wordt ver hoogd van 10 tot 20 per aan gesloten perceel. De méér-op brengst wordt geraamd op 4170 gulden. De opcenten voor de personele belasting worden ver hoogd van 150 tot 200. Hierdoor zou een méér-opbrengst van ƒ3400 ontstaan. Aan de heer H. Lichtenstein Werd in de Beukelsstraat een perceel grond verkocht, groot 545 m2, voor 1635. Aan het r.k. kerkbestuur werd 2035 m2 grond verkocht voor de bouw van een nieuwe drieklassige school. De voorwaarden van de ZE- GAM voor de aansluiting van de wijk Driewegen werden ge accepteerd. De garantie voor 50 woningen zal echter op voorstel van B. en W. komen te verval len, zodra in de gehele gemeen te 315 percelen zijn aangesloten. Tot lid en plaatsvervangend lid in het bestuur van de be- stuursschool Zeeland werden aangewezen burgemeester Kos- tense en de heer A. de Meijer. Vari" dè heer J. Dingemanse werd een perceel erfpachts- grond, groot 3642, aangekocht voor 1000. Met mevr. M. JansenMoer dijk te Terneuzen werd een grondruiltransactie aangegaan in de Beukelsstraat. Voor het aanbouwen van kleed- en was ruimten aan het gymnastieklo kaal van de openbare school en het aanbrengen van nieuwe raamkozijnen in drie leslokalen en nieuwe plafonds in twee les lokalen werd een aanvullend krediet van 5177 beschikbaar gesteld. De ontwerpbegroting '69 werd aangeboden. De gewone dienst geeft een post onvoorzien van 8157,70 met aan inkomsten en uitgaven ƒ1.533.756,01. De kapi- taalsdienst sluit met een nadelig elot van 323.995,55. Tijdens de rondvraag vroeg de heer De Smit aandacht voor de verlichting van enkele straten. Verder vroeg hij naar de bewo ning van de bejaardenapparte menten. De burgemeester zei dat men in december met het verlichtingsplan hoopt te begin nen. Het bejaardenvraagstuk is meer een zaak van „Rozenoord". Een appartementsgebouw is voor valide bejaarden. Mochten er financiële moeilijkheden zijn dan zal men een beroep kunnen doen op de bijstandwet. De gemeenteraad van Bier vliet en het gemeentepersoneel hebben hun jaarlijkse excursie gemaakt. Een bezoek werd ge bracht aan de St. Baafskerk in Aardenburg en aan het streek museum. Later op de dag volgde een bezoek aan de B.B.-commando- post in Oostburg. Het uitstapje werd besloten met een maaltijd In een dorp in Zeeuws-Vlaanderen. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht is geslaagd voor het m.o.-examen biologie de heer G. M. P. Sponselee te Hulst. De invoering van de nieuwe omzetbelasting op 1 januari brengt voor het hele zakenleven een belangrijke omwenteling te weeg. Ook voor de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf is de b.t.w. van belang. Juist voor deze ondernemers wordt op maandag 18 november in hotel ..De Linde" te Kloosterzande een .i-■.prlieMo-iésbiieenkomst gehou- dmi. Deze bijeenkomst maakt deel uit van een serie van onge veer honderd, verspreid over het hele land. Ze worden belegd door de federatie van het katholiek en het christelijk ondernemersver- bond in het midden- en kleinbe drijf in samenwerking met de ge westelijke organisaties, midden standsverenigingen en de kamers van koophandel. Op de provinciale weg Oost burgXJzendijke zijn twee per sonenauto's van de weg geslipt. Mej. J. V. uit Zuidzande raakte in de bocht bij de Cathaliinen- schans in een slip en kwam tegen een boom tot stilstand. Zij liep hierbij enkele schaafwon den op. Na in het ziekenhuis te Oostburg te zijn behandeld, kon zij huiswaarts keren. Nabij de buurtschap Turkije slipte A. V. uit Oostburg met zijn auto tegen een betonnen paal. Hij kwam tegen de gevel van een woning tot stilstand. De chauffeur kwam met de schrik vrij, maar een mede-inzittende, M. v. D. uit Oostburg, moest in het ziekenhuis worden verbon den. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Evenals vorig jaar wordt in de raadhuiskelder weer eenten- toonsteling gehouden over de geschiedenis van Sluis. Het is een verzameling prentbriefkaar ten, foto's en kaarten welke voor een groot deel door parti culieren in bruikleen ter be schikking zijn gesteld. Inrichter is de heer Ch. J. A. Bukkens. De opening vindt plaats zaterdag 23 november door de burge meester van Sluis. De tentoon stelling blijft geopend tot en met 8 december. De „Tkvarcheli" is uit Vlissin gen vertrokken. De „Tkvarcheli" die werd gebouwd in opdracht van V.O. Sudoimport te Moskou, werd op 8 juni 1968 te water ge laten door de echtgenote van de Russische ambassadeur in ons land, mevrouw V. F. Lavrova en op 31 oktober 1968 aan de op drachtgevers overgedragen. Het is het zevende schip in de serie van 10 visfabrieksschepen, die de maatschappij „De Schelde" voor Rusland bouwt. De „Tkvarcheli" is genoemd naar een industriestad van onge veer 200.000 inwoners in Georgië in de Kaukasus. De thuishaven is Kerch. Het Belgische binnenvaartuig „Leo" van schipper Van der Ende is donderdagmorgen rond negen uur voor de haven van Wemel- dinge gezonken. Het binnenvaar tuig heeft waarschijnlijk met ge opende luiken gevaren en water over gekregen. Het schip was met 1619 ton fosfaat geladen. De schipper en zijn knecht zijn door de tanker „Citerna" aan boord genomen. ZATERDAG 16 NOVEMBER TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „The sound of music". Oostburg Ledel-Theater, 8 u.: „The sound of music". ZONDAG 17 NOVEMBER TerneuzenLuxor-Theater, 3 en 8 uur: „The sound of mu sic". Oostburg: Ledel-Theater, 3 en 8 uur: „The sound of music". MAANDAG 18 NOVEMBER TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „The sound of music". JMNSDAG 19 NOVEMBER Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „The sound of music". Oostburg «Ledel-Theater, 8 u.: „The sound of music". De tegenstellingen, die zijn ont staan in het overlegorgaan „Zee haven-ontwikkeling zuidwest-Ne derland" zijn voor het college van B. en W. van Vlissingen een grote teleurstelling. Het dreigend gevaar van vestiging van een zeehaven gebied bij Moerdijk heeft hen ern stig verontrust. Dit schrijven B. en W. in een begeleidende brief bij de begroting voor 1969. De ontwikkeling van de N.V. „Haven van Vlissingen" stemt tot voldoening. Met name de invoer van ruwe wol in Vlissingen breidt zich steeds meer uit. Vandaar ook dat B. en W. van Vlissingen zich op het standpunt stellen, dat bit de oprichting van het havenschap Vlissingen-Oost, waarvoor onlangs een wetsontwerp bij de staten- generaal is ingediend, de N.V. .Haven van Vlissingen" in ieder geval in stand zal moeten blijven voor het verrichten van stuwa doorswerkzaamheden. i Het is voor B. en W. van Vlis singen teleurstellend, dat een defi nitieve beslissing over de afslui ting van de vissershaven en de koopmanshaven te Vlissingen zo lang op zich laat wachten. Het afsluiten van deze havens is nood zakelijk in verband met verbete ring van de zeewering. Op het ogenblik onderzoekt een provin ciale commissie, of de visserij in Zeeland in één vissershaven ge concentreerd moet worden. De keuze voor deze concentratie gaat tussen Breskens en Vlissingen. Voor B. en W. van Vlissingen staat het vast, dat Vlissingen recht heeft op vervanging van de hui dige vissershaven en koonmans- haven na afsluiting door de aan leg van een nieuwe haven buiten dijks. B. en W. van Vlissingen schrijven in hun begeleidingsbrief, dat deze haven niet alleen nood zakelijk Is voor de vissers, maar ook voor het loodswezen. Een ongeluk op rijksweg 12 kostte donderdagmorgen het le ven aan de 19-jarige F. T. uit Zutfen en de 21-jarige A. F. Z. uit Arnhem. Een derde inzittende van de auto waarin zij zaten, de 31-jarige Th. J. I. uit Zutfen, werd zwaar gewond. Een auto stond met pech op de vluchtstrook, toen hij werd aan gereden door een vrachtwagen. De chauffeur van deze vracht wagen. J. G. P. W. uit Dussen, was vermoedelijk achter het stuur in slaap gevallen. Met twee andere jongelui kwamen de slachtoffers terug van de voet balwedstrijd AjaxFenerbahce die in Amsterdam werd gespeeld. Zij kregen tussen Veenendaal en Ede pech aan hun auto. De wa gen werd op de vluchtstrook ge reden en twee inzittenden stap ten uit om hulp te halen. Nederlandse vissers zijn deze week gaan ontpoppen als belang rijke haringleveranciers van de vishal van Oostende aan de Bel gische kust, zo meldt het persbu reau „Belga". Zij hebben er dins dag en woensdag niet minder dan 90.000 kg haring gelost, die bij de Vlaamse kust was gevangen en die geschikt was voor de Bel gische haringrokerijen en -inleg- gerijen. Het ontbrak niet aan kopers, aldus dit bericht. De Hollandse vissers maakten lonende prijzen en de Belgische kopers waren een stuk goedkoper uit dan wanneer zij Deense haring kopen. Men ver wacht in Oostende, dat de Ne derlandse trouwe bezoekers van de Oostendse haven zullen wor den. In zijn toespraak ter gelegen heid van de officiële inbedrijf- stelling van het nieuwe districts postkantoor te Amsterdam heeft de minister van verkeer en water staat, drs J. A. Bakker, aangekon digd dat in de komende weken aan de kamercommissies en aan de pers het rapport zal worden aangeboden, dat is uitgebracht door de efficiëncy-bureaus, die door P.T.T. waren uitgenodigd de postdienst grondig door te lich ten. De post heeft, aldus de minis ter zijn problemen, niet omdat de post op een moeilijke leeftijd is gekomen of omdat de post zich minder uitslooft dan vroeger, maar in hoofdzaak omdat het de De 24-jarige terreinarbeider J. de Haan uit Rotttedam is don derdagmorgen bij het schoon maken van een tank op het ter rein van de nieuwe Matex aan de Welplaatweg bedwelmd ge raakt en kort daarop overleden. Bij het betreden van de lege tank verloor de man 't bewust zijn. Hij werd door twee col lega's uit de tank gehaald en moest direct worden overge bracht naar het Zuiderzieken huis. Bij aankomst bleek de ter reinarbeider echter reeds te zijn overleden. In de tank was tevoren ben zeen opgeslagen. Een dag na de opening van het klaverblad Oudenrijn is het eerste dodeliike ongeluk gebeurd. Het slachtoffer was de 59-fsrlge afwer- ker F. Dufsterhof uit Buren (Gel derland). die bezig was de afzet- bekken langs rfiksweg 26 (Amster damDen Bosch) oo te ruimen. On onverklaarbare witee is de man hierbij onder 'n casserende vracht wagen, bestuurd door de 38-iartge chauffeur R. P. G. E. uit Swalmen, terechtgekomen. Het slachtoffer werd vriiwel op slag gedood. De Utrechtse gemeentepolitie is over de verwerking van het ver keer oo het klaverblad Oudepriln fe spreken. Er deden zich. ook tij dens de ochtend- en avondspits geen moeili'kheden voor en het verkeer kon vlot worden afge werkt. Voor de politie is het ech ter ook wennen op Oudenriln, want in tegenstelling tot de „stui ver-situatie" worden de hoofdrij banen nu met grote snelheid be reden. „Het lijkt wel een race baan". aldus één van de surveil lerende agenten. postdienst een beetje tegen zit, nu er voor arbeid in deze maat schappij een hogere prijs moet worden betaald. Dat is de reden dat een brief straks een kwartje moet kosten. Minister Bakker vergeleek de posttarieven met die van de kap per. Beide hebben gemeen, dat zij de loonkostenstijging op geen stukken na met een hogere pro- duktiviteit konden aanzuiveren. Ten aanzien van de instelling van het personeel citeerde de mi nister de volgende passage uit het rapport: „Door de uiterlijk wei nig demonstratieve en gedisci plineerde werkopvatting is een hechte bedrijfsbinding ontstaan en heeft het personeel een toe wijding gekregen, die sterker is dan door het grote publiek wordt beseft. De toenemende verlies- 'situatie en de publiekelijk geuite kritiek op het dienstbetoon van de laatste jaren hebben een ont moedigende invloed en hebben soms een defensieve houding tot gevolg gehad". Deze opmerkingen, zo vervolg de minister Bakker, moeten we ter harte nemen. Laten we oppas sen de post al te lichtvaardig te critiseren en laten we er 'n beetje oog voor hebben, dat de moei lijkheden veelal een structureel karakter hebben. De minister legde er de nadruk op, dat P.T.T. er natuurlijk alles aan gelegen is de kosten zoveel mogelijk te drukken, al is dat een moeizaam karwei in een bedrijf als de post dienst waar 75 pet van de kosten loonkosten zijn. De postdienst staat min of meer aan het begin van een nieuwe periode, aldus minister Bakker. Voor zover daarbij sprake zal zijn van hervorming en heroriëntatie zullen wij de kaarten zo op tafel leggen, dat het spel open kan worden gespeeld. Men mag in geen geval de indruk krijgen: ze doen maar wat bij de post. De praktische instelling, de in tegriteit en de toewijding, waar van in het efficiëncy-rapport sprake is, zullen ook in de toe komst het visitekaartje van de post blijven. NEURENBERG, Duitsland.' De Duitse politie in gevecht met pro testerende studenten in het ge rechtsgebouw, waar zij onder lei ding van Fritz Teufel pamfletten verspreidden, waarin men aan kondigde „één, twee, vele ge rechtsgebouwen" op te gaan bla zen. De 34-jarige Willem H. Dron- kers uit Amsterdam is woensdag nacht in de gemeente Lexmond met zijn auto in volle vaart op een stilstaande vrachtwagencom binatie gereden en daarbij om 't leven gekomen. De vrachtwagen voerde de voorgeschreven ver lichting. Er wordt in ons land door een tekort aan programmeurs vrese lijk slecht met computers omge sprongen, zo meent prof. dr. M. Euwe, hoogleraar te Tilburg. Er zijp, zo vertelde hij op een lezing in Rotterdam, voor de circa 800 nu in ons land ongestelde computers ongeveer 8000 pro grammeurs nodig. Maar deze zijn er niet, omdat zp niet tijdig zijn opgeleid. Prof. Euwe verwacht dat er tegen 1980 ruim 5000 com puters in ons land zullen zijn. Voor de opleiding van deskun digen denkt hij o.m. aan de hogere technische scholen. Ook zou men pn d? middelbare scho- 1en als onderdeel van de wis kunde de leerlingen vertrouwd moeten maken met de denkwijze die voor het programmeren van computers nodig is. Volgend jaar mei komt er een directe treinverbinding tussen de Italiaanse automobielstad Turijn en de Russische stad Togliatti, waar een Fiat-fabriek wordt ge bouwd, zo is donderdag in Mos kou bekendgemaakt. Wekelijks zullen personentreinen in beide richtingen het 4.000 km lange tra ject afleggen in 88 uur. De route loopt via Milaan, Venetië, Triest, Zagreb, Boedapest, Kiev en Mos kou. Togliatti. genoemd naar de vroegere inmiddels overleden lei der van de Italiaanse communis tische partij, ligt 700 km ten zuid oosten van de Russische hoofd stad. Fiat. zet er een fabriek neer. die 061.000 auto's ppr- jaar moet produceren en die naar verwacht wordt omstreeks 1970 gereed komt. De Franse minister van binnen landse zaken, Raymond Marcellin, heeft donderdag tijdens een parle mentair debat over de begroting van zijn ministerie alle extreme groenen gewaarschuwd, dat tegen verdere onwettige acties" zal worden opgetreden. De regering zal de bezetting van openbare ge bouwen met inbegrip van scholen en universiteiten niet dulden. Ont ruiming zal zo nodig met geweld worden afgedwongen. In verband met het toenemend aantal aanslagen met explosieven kondigde de minister strenve po litiemaatregelen aan. Het min'ste- rie heeft voorts een „crisisolan" voorbereid, dat het functioneren van vitale bedriiven en verbindin gen moet verzekeren in situaties van opstand en soortgelijke om standigheden. Marcellin zinspeelde bierbij op de gebeurtenissen van mei en juni j.l., toen het leven door de studentenopstand en de algemene staking wekenlang was ontwricht. Hij riep extreme linkse groeperingen op af te zien van het gebruik van geweld, daar de macht „niet op straat maar in de stembus zetelt". Bepaalde leiders van revolutio naire bewegingen in Frankrijk lopen gevaar in een raderwerk te geraken, dat hen kan verleiden tot misdaden tegen de staatsveilig heid. „Het is beter hen tijdig daar tegen te waarschuwen", aldus de minister. F-antisek Vasek, de Ts.iechoslo- waakse onderminister die belast is met de Binnenlandse veiligheid, beeft in een gesprek met radio- Praag het gerucht tegengespro ken. dat er politieke processsen zouden worden voorbereid. De geheime politie, zei hij, zal niet in de fouten van vroeger vervallen en de burgers hebben niets te vrezen. In Italië hebben de werknemers donderdag in groten getale gehoor gegeven aan de oproep tot een 24- uursstaklng om aan eisen vow hogere staatspensioenen kracht bij te zetten. In industriesteden in het noor den zoals MUaan en Turiin lag het werk voor 95 procent stil. In de haven van Genna werd in he+ ge heel niet gewerkt. Ook vele land arbeiders bleven thuis. Tegen de verwachting bleven winkels en banken echter open en ook oo ver voersgebied was de staking niet altijd een succes. In Rome ontstonden schermut selingen tussen de politie en sta kers, die een mars door de stad wilden houden, gesteund door stu denten en middelbare scholieren. Vijf demonstranten werden aanae- ho den en één politieman liep ver wondingen op. De organisatoren van de 24r uursstaking willen, dat het staats pensioen van 18 000 lire (ruim 100 vulden) ner maand tot minstens 25.000 lire (ruim 145 gulden) wordt verhoogd. Op Sardinië werden on verschei dene plaatsen afzonderlijke beto gingen gehouden teeen de armoede en de werkloosheid. Enkele ge meentehuizen werden bezet, en op sommige plaatsen blokkeerden de monstranten de wegen met kar ren. In de noordwestelijke provin cie Vercelle waren de werknemers vrijgesteld van de staking. Daar wordt nog steeds gewerkt aan het herstel van de schade van recente overstromingen. Voor dinsdag a.s. staat een sta king op het program van over- heidsnsrsoneel, waaronder P.T.T.- beambten. President Ajoeb Khan van Pakistan beeft de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van de Tarbeladam in West- Pakistan. De dam zal de grootste uit grond en gesteente gebouwde dam ter wereld worden en zal on geveer 900 milioen dollar kosten. De bouw van de dam is het groot ste werk van een hele serie pro jecten voor de benutting van bet wat=r van de Tndus. voor d- ver deling van welk water in 1950 een overeenkomst werd gespten tus sen India en Pakistan. Met deze overeenkomst kwam een eind aan een langd"rig conflict tussen beide landen. De dam vormt ook het sluitstuk van een uitgebreid programma ter benutting van de 'vater- en ener»iereserves van West-Pakistan. Dit programma wordt uiteengezet in een uit drie delen bestaard rapport van de wereldbank. Het eerste deel van dit rapnert is dezer dagen ver schenen. Het rapport van de stu diegroep van "de wereldbank werd nngpsteld onder leiding van dr. P. Lieftinck. een van de direc teuren van de bank, na de bevrij ding minister van financiën in Nederland.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3