Tweede Kamer besprak binnenlandse zaken Tijd voor een algemene vakbeweging nog niet aangebroken is PONTIAC Worge piano's mossel+ versteege „HET N.V.V. ZET DE KLOK TERUG" hi i-fi Jeugdigen in de bouw worden onderbetaald RENTABILITEIT IN DE HORECA BEDRIJVEN DIENT TE VERBETEREN Ongezouten boter, maar nog geen koelhuisboter Antecedentenonderzoek door B.V.D. wordt beperkt Pagina z DE VBIJE ZEEUW EXCOMMUNICATIE VAN R.K. PRIESTER OPGEHEVEN Eigen standpunt installaties NA ARBEIDSONGEVAL OVERLEDEN Gerechtelijk onderzoek naar dood van patiënt in inrichting SPOORWEGONGELUK IN ZWITSERLAND Burgemeesters Rijnmondraad Demonstreren Donderdag 14 november 1968 Het bestuur van de christelijke bond van vervoerpersoneel be steedt deze week de hele voor pagina van het bondsorgaan „Het Seinlicht" aan'een kritische reac tie op enkele uitspraken van het Nederlands verbond van vakver enigingen en van de daarbij aan gesloten bond van vervoerper soneel. Het laakt de opstelling van het N. V. V. met betrekking tot de Het Vaticaan heeft de excom municatie opgeheven van John Leahy, een r.k. priester die in augustus 1967 een oorlogsweduwe met vijf kinderen huwde. Leahy die op het ogenblik les geeft aan openbare scholen te San Diego in Californië, is ook ontheven van zijn celibaatsverplichting. Vlak vóór zijn huwelijk heeft Leahy verklaard dat hij IVjaar vergeefs had gewacht op een ant woord van de kerkelijke autori teiten op zijn verzoek van de ce libaatsverplichting te worden ontheven. Opvoering van de rentabili teit in horecabedrijven en een nieuwe aanpak van het steeds moeilijker wordende personeels probleem zijn twee hoofdzaken, waarmee het nieuwe hoofdbe stuur van Horecaf zich de ko mende jaren zal moeten bezig houden. Dit zei gisteren in ho tel „Casa 400" in Amsterdam de heer G. E. van Goor, die tij dens een ledenvergadering van deze bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aan verwante bedrijven tot voorzit ter werd benoemd. Met de ver kiezing van deze 54-jarige di recteur van hotel Krasnapolsky in Amsterdam is voorzien in een vacature van drie jaar, tijdens welke periode de heer H. B. Althoff uit Lochem als waar nemer fungeerde. In zijn inaugurele rede zei de heer Van Goor o.a. dat rentabi- liteitsverbetering zou kunnen worden bereikt door middel van verschillende tarieven voor hoog- en laagseizoen en de weekeinden. Hij achtte het on vermijdelijk dat vormen van dienstbetoon, die te arbeidsin tensief zijn, op den duur zullen moeten worden ingekrompen of zelfs verdwijnen. „Ik vraag mij af, hoelang algemene toepassing loonwet van minister Roolvink en zegt dat ook het N.V.V. inder tijd de regering heeft geadviseerd een dergelijke wet voor te berei den. Dat het N. V. V. nu is omge zwaaid naar een principiële afwij zing van de wet, vindt men niet zo bevreemdend, gezien de recen te uitspraak dat dé vakbeweging zich moet onttrekken aan het ge vaar, ingekapseld te worden in overlegstrukturen op allerlei ni veau. Wie zich buiten overlegstruk turen plaatst, laat niet de argu menten spreken, maar valt terug op machtsposities. „Indien zoiets zou gebeuren bij het bestaan van één algemene vakbeweging, zou den we dezelfde situatie hebben als in Amerika, waar de vakbewe ging zich gedraagt als een onder neming die alleen het geldelijke belang van de leden nastreeft en geen oog heeft voor idealen en niet-materiële belangen", aldus 't blad. Het creëren van één algemene vakbeweging ziet het nog niet in het verschiet, zeker niet als men die gerealiseerd wil zien binnen het N.V.V. Het is niet voldoende, als de drie vakcentrales een gemeenschappe lijk actieprogramma hebben, waar in de belangrijkste problemen op sociaal-economisch en maatschap pelijk terrein aan de orde worden van plate-service het hoofd gerecht op één bord nog kan uitbleven", aldus de heer Van Goor. Hij pleitte voor intensi vering van de onderlinge samen werking op allerlei terrein zoals inkoop, reclame en promotie, alsmede voor meer attracties met name voor horecabedrijven buiten de grote centra. Krachti ger werving van internationale congressen zag de heer Van Goor als een andere mogelijk heid om tot een betere rentabi liteit te komen. „Wat de personeelsvoorzie ning betreft, geloof ik dat wij er naar moeten streven de ar beidsvoorwaarden in onze be drijfstak zo aantrekkelijk tema ken, dat wij in dit opzicht kun nen concurreren met andere be drijfstakken", aldus de nieuwe voorzitter, „Anders zitten we over enige jaren met een onop losbaar probleem". (ADVERTENTIE) „Wat geef ik aan een tiener cadeau Een platenbon is altijd raak v.a. 4,25 gesteld. Het christelijk-nationaal vakverbond blijft ondanks de ken nelijke irritatie bij het N.V.V. voor zichzelf het recht van een eigen standpunt opeisen: „Dat recht kennen we eveneens toe aan het N.V.V., nu het bij het kiezen van een opstelling ten aanzien van de loonwet 'n eigen standpunt wenst in te nemen naast dat van het N. K. V. en het C. N. V.t ook al kiest het daarbij-een uitgangspunt dat naar onze opvattingen de klok terug zet". alle goede merken In één zaak Middelburg L.Delft 103-105 Tel. 01180-7984 Ook in Den Haag Groningen Heerlen De katholieke bond van werk nemers in de bouwnijverheid „St. Joseph" heeft geconstateerd, dat een aantal werkgevers in de bouw de jeugdige werknemers onder betaalt. De bond heeft daarom zes duizend loonberekeningsformuiie- ren verspreid onder zijn jonge le den. Aan de hand daarvan kunnen zij nauwkeurig bepalen op hoeveel loon zij volgens de c.a.o. recht hebben. Onderbetaling is niet alleen een onwettige handelingf maar de bond meent ook dat de werkgevers die zich eraan schuldig maken, blijk geven van kortzichtigheid. Het zou bijvoorbeeld kunnen zijn, dat de momenteel toch al niet erg vaste greep van het bouwbedrijf op de jongeren nog meer verzwakt. Overigens is de katholieke bouwbond van oordeel, dat het in feite onjuist is, dat de jeugdlonen worden afgeleid van de lonen der volwassenen. Jongeren hebben een eigen behoeftenpatroon en bun verdiensten staan vaak niet in ver houding tot de noodzakelijk te verrichten uitgaven. Een koppe ling van het loonsysteem aan de produktie lijkt de bond ook onge wenst. Een aangepast belonings systeem, waarbij de studieijver, het goed volgen van vakopleidin gen en/of de levensschool, de cor recte houding in het bedrijf e.d. mee kunnen worden gewaardeerd, acht „St. Joseph" beter. Een der gelijk systeem stelt echter boee eisen aan de geschiktheid en de integriteit van de bazen, die met de beoordeling belast zijn. AI met al vindt de bond dat er genoeg redenen zijn om de jeugdlonen in de toekomst eens kritisch te be kijken. Sinds vorige week woensdag mag in de E.E.G. boter uit in- terventievoorraden worden ver kocht voor een groothandels- prijs, die ongeveer vijf en een halve cent per kilo beneden de interventieprijs ligt. Ze mag voor alle bestemmingen worden gebruikt, maar het gaat alleen om ongezouten boter die ouder is dan acht weken. Voor gewo ne consumptie is deze minder geschikt. In ons land was tot gisteren (woensdag 13 novem ber) van deze boter ongeveer 210 ton verkocht. Nu het tegen Sinterklaas en Kerstmis loopt, hebben met name banketbak kers belangstelling. Toen het nationale Neder landse zuivelbestel nog van kracht was, konden boter ver werkende bedrijven boter kopen voor ongeveer veertig cent min der dan de interventieprijs. Bij de inwerkingtreding van het gemeenschappelijk zuivelbeleid was dat afgelopen. Aandrang van de kant van verwerkers heeft er nu toe geleid, dat het beheerscomité in Brussel vorige week besloot de prijsreductie van 5% cent per kilo toe te staan. De voor Nederland gel dende interventieprijs is ƒ628,07 per honderd kilo. De boter waar het hier om gaat mag bij ons worden verkocht voor ƒ622,64 per honderd kilo. Van echt goedkope koelhuis- boter is dus nog geen sprake. In het gesprek, dat hij vorige week met het landbouwschap bad, heeft minister Lardinois melding gemaakt van de grote moeilijkheid voor de andere E.E.G.-landen, waar het in de handel brengen van goedkope koelhuisboter zeer hoge kosten inet *ich mee zou brengen. AMSTERDAM: Drs. J. A, Bak kerde minister van verkeer en waterstaat, bewondert een- scheepje, dat is samengesteld uit gereedschappen. De bewindsman heeft in het RAl-gebouw de ze vende internationale scheeps- bouwtentoonstelling Europoort 68 geopend. (ADVERTENTIE) Cadeau per post: Een platenbon is altijd raak v.a. 4,25 In het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam is de 54-jarige tim merman H. G. van Berk uit de Maasstad overleden. Hij was maandagmiddag tijdens werk zaamheden in de hal van het groothandelsgebouw' van een ko zijn gevallen en 3,60 meter lager op e »n betonnen vloer terecht gekomen. Van Berk was met hoofdletsel naar het ziekenhuis gebra#ht. De officier van justitie, mr. J. D. Lulofs, bij de rechtbank in Den Haag zal een gerechtelijk voor onderzoek vorderen iri de zaak van de 62-jarige geesteszieke mevr. E. ProotKoning, die op 13 oktober overleed aan brand wonden, die zij op 8 september in de psychiatrische inrichting „En degeest" in Oegstgeest opliep. Mi-. Lulofs heeft bij zijn onder zoek onvoldoende gegevens of aanwijzingen gekregen om een vervolging te kunnen instellen. Het blijft een geheimzinnige af faire, die zich in de inrichting heeft afgespeeld. Volgens hem heeft de patiënte op 8 september welin een bad gezeten. Daar heeft zij de brandwonden opge lopen. Hoe zij in het bad kwam en -öf zij zichzelf kon wassen, staat niet vast. Mr. Lulofs heeft het gevoel, dat men zo nalatig was, dat gesproken kan worden van een ernstige fout. Er zijn nog onduidelijkheden te over voor een nader onderzoek. Vast staat, dat een verpleegster in de psychiatrische inrichting op 8 september 's morgens vrij ern stige brandwonden constateerde bij mevr. ProotKoning. Aan vankelijk werd de vrouw in „Endegeest" verpleegd. Zij werd naar het academisch ziekenhuis in Leiden overgebracht en later naar het roode-kruisziekenhuis in Beverwijk, waar zij overleed. De betrokken arts wilde geen overlijdensakte afgeven en waar schuwde de politie. Sectie toonde aan, dat er verband bestond tus sen de brandwonden en de dood van de vrouw. Twee dochters van de overleden vrouw zijn van plan een schadevergoeding te vorderen van de gemeente Lei den, die eigenares is van „Ende geest". Twee goederentreinen zijn dinsdagnacht op elkaar gereden op het traject LausanneBern. De bestuurder van een van de treinen is om het leven gekomen en die van dé andere trein ern stig gewond. De schade is groot. De minister van binnenlandse zaken, mr. Beernlnk, heeft in de tweede kamer meegedeeld dat veiligheidsonderzoeken door de binnenlandse veiligheidsdienst thans op veel beperkter schaal worden uitgevoerd dan in het verleden en in de toekomst nog verder zullen worden beperkt. De minister zegde drs. H. M. Franssen (P.v.d.A.) toe, dat de lijst van functies voor het be kleden waarvan een anteceden tenonderzoek door de B.V.D. is vereist, zal worden gepubliceerd. Een werkgroep die zich met deze kwestie bezighoudt, heeft de lijst van de verschillende ministeries ontvangen. In de praktijk wordt reeds op de te verwachten regeling vooruitge lopen. De betrokkenen worden, indien zij naar een beschermde functie hebben gesolliciteerd in dien mogelijk op de hoogte ge steld van 'het feit dat een an tecedentenonderzoek wordt uit gevoerd. De minister verklaarde een verzoek van mej. mr. A. M. Goudsmit (D '66) om een rege ling te treffen voor het verja ren van gegevens die door de B.V.D. zjjn ingezameld naar analogie van het vervallen van een strafregister niet te kun nen inwilligen. De minister wees er op dat met name voor het be strijden van spionage oude schijnbaar onbelangrijke gege vens later van groot nut kun nen blijken. Minister' Beernink ontraadde een motie van drs. E. van Thijn (P.v.d.A.), volgens welke de in spraakprocedure bij burgemees tersbenoemingen een te vrijblij vend karakter heeft en waarin de regering wordt gevraagd deze inspraak zodanig te regle menteren dat de gemeenteraden niet alleen worden gehoord over 'kwaliteiten, maar ook over per sonen. Deze motie was mede- ondertekend door afgevaardig den van de groep-Aarden, D '66 en de P.S.P. van nevenfuncties- vóór de be noeming bepleit, een voorstel dat de minister „ondoenlijk" leek. In antwoord op een interruptie van mej. Goudsmit verklaarde hij dat bij benoemingen reke ning wordt gehouden met com missariaten in de zin, dat een commissariaat in het toekomsti ge ambtsgebied Ongewenst is. Drs. Aarden had de benoeming van mr. Marijnen tot burge meester van Den- Haag in ver band gebracht met de Rijn- mondraad. De regering heeft overwogen dat mr. Marijnen's benoeming de Rijnmoridraad, die een kritieke fase doormaakt, ernstige tegenslag zou kunnen bezorgen, zo verklaarde minis ter Beernink. Volgens drs. Aarden had de regering bij het vertrek van mr. Marijnen uit de Rijnmondraad voor een opvolger moeten zor gen. Minister Beernink verklaarde dat de regering voor een opvol ger van mr. Marijnen niet zoekt naar een interim-figuur, die na oplossing van de overgangspro blemen zou aftreden. Drs. Aarden had zich afge vraagd of bij burgemeestersbe noemingen niet te veel rekening wordt gehouden met de verhou dingen in de gemeenteraad. Burgemeesters worden vrijwel uitsluitend uit de vijf grote par tijen - gerecruteerd. Indien men nagaat hoe weinig mensen in Verhouding lid zijn van deze partijen, zou het aanbeveling verdienen mensen van een an dere politieke kleur te benoe men, aldus drs. Aarden. In antwoord op opmerkingen van mr. W. Scholten (C.H.TJ.) en de heer Van Harselaar (bin ding rechts) verklaarde minis ter Beernink, dat een wettelijke regeling van de demonstratie vrijheid geen aanbeveling ver dient. Hij gaf mét mr. Scholten de voorkeur aan plaatselijke re gelingen. Overigens onderzoekt de staatscommissie of de demon stratievrijheid in de grondwet moet worden opgenomen. Een motie, afkomstig van mej. Goudsmit, verzocht de regering een wetsontwerp in te dienen, waarin wordt voorgesteld wan neer en onder welke omstandig heden de politie de bevoegdheid heeft geweld te gebruiken. Het gebruik van geweld door de po litie is thans onvoldoende wet telijk geregeld. Minister Beernink herinnerde er aan dat de minister van justi tie, prof. mr. Polak, heeft ver klaard geen behoefte te hebben aan een wettelijke regeling van het gebruik van geweld. Hij was echter bereid het probleem voor te leggen aan de werk groep die zich over herziening van de politiewet beraadt. kaldenMeijers, echtgenote van de burgemeester, heeft dinsdag in het hoofdpostkantoor de kin derpostzegelactie 1968 gestart. Alle kinderen in de hoofdstad, die deze dag zes jaar werden, kregen een verrassing. Leerlingen van de banketbakkersschool hadden daartoe taarten gemaakt in een uitvoering naar de kinderzegels 1968. (ADVERTENTIE) ,Ze houdt van muziek. Dus Een platenbon is altijd raak v.a. 4,25 De kwestie van burgemeesters benoemingen is in het debat uitvoerig aan de orde gekomen. Mej. Goudsmit had publicatie (ADVERTENTIE) „Morgen is hij jarig. Wat moet ik geven Een platenbon is altijd raak v.a. ƒ4,25 Inspraak over personen kan volgens mr. Beernink leiden tot conflicten tussen gemeenteraden en de centrale overheid. De mi nister zei dat benoemde burge meesters zich beter kunnen dis- tanciëren van wensen van be paalde politieke partijen in de raad en beter een bemiddelende rol kunnen spelen dan gekozen burgemeesters. het meest verkochte merkhorloge in nederiand SWISS MADE twee sjiek© herenhorloges in duurzaam doublé 1 2 carré cambré model een licht gebogen met datum "gekleed" model een pracht Pontiac zit mooi op de pols f 125.— f 120.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2