Vietcong bestookt Amerikaanse bases Tweede Kamer opende het debat over de belastingvoorstellen Pakistaanse oud-minister Bhoetto gearresteerd Raketten op het vliegveld bij Camp Holloway Honger in Biafra VER. STATEN WAARSCHUWEN NOORD-VIETNAM JEMENIETEN IN AMERIKA BESCHULDIGD Schietpartij in Boston: drie negers gedood Weer Amsterdamse loodsen aangehouden Mevr. Klarsfeld, Kiesingers tegenstandster, uit België gewezen HET WEER DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 24e Jaargang No. 5859 VOEDSELHULP VOOR NIGERIA „Tijdelijke" reisbeperkingen voor Tsjechen F-lll terug naar Amerika Saigon ontkent Eis van bevrijdingsfront KOSMOS- KUNSTMAAN GELANCEERD De paus tof Slowaken „Weinig gelukkig" SPIONAGE IN OOSTENRIJK AMERIKAANSE RUIMTESONDES NAAR MARS Er is een grens Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden fradeertag bflf tóottnmenfa TERNEUZEN DiwetoeirStioiareihdeiin P. 9. va# 8e Sana* Redactie- en Adrnfalstratte-wheBT Smldswa! Ttelefoon: 01150—2079 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; pet maand f 2,7o. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per ram 18 et; nHntomm pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De vietcong heeft de laatste dagen aanvallen gedaan op zes belangrijke militaire doelen in het hoogland ten zuiden van de ge demilitariseerde zone en in de omgeving van Saigon. Vijfentwintig raketten van Rus sisch fabrikaat zijn in de nacht van dinsdag op woensdag in „Camp Holioway" gevallen, de voornaamste Amerikaanse basis op de hoogvlakte, dicht bij de stad Pleikoe. Een uur tevoren hadden de vietcong en de Noordvietname- zen gelijktijdig een munitiedepot op zes kilometer van Pieikoe en een dorp op 14 km van de stad bestookt. Er zijn ook raketten gevallen op een vliegveld in de buurt van Camp Holloway. Verscheidene viegtuigen gingen verloren. Een Amerikaans kamp te An Khe is door 150 mortiergranaten getroffen. Volgens een Ameri kaanse militaire woordvoerder zijn enkele Amerikanen gewond geraakt. De materiële schade wordt licht genoemd. Het vliegveld Ban Me Thoeot ten zuiden van de hoogvlakte is door de vietcong met artillerie beschoten. Een Amerikaan werd Volgens een schatting van kerkelijke hulporganisaties, zo meldt de Biafraanse radio, zijn in oktober in Biafra 200.000 mensen van honger gestorven. Vóór het einde van het jaar zouden er waarschijnlijk nog 750.000 vol gen. Nigeria heeft aanbiedingen van de Verenigde Naties voor voedsel hulp aan oorlogsslachtoffers voor zover het burgers betreft aan vaard. Het voedsel zal door het internationale Rode Kruis worden gedistribueerd, zo blijkt uit een bekendmaking van de voedsel- en landbouworganisatie FAO. Hierin wordt niet duidelijk gemaakt of de hulpverlening ook Biafra betreft, maar volgens FAO-functionarissen mag men uit het feit dat de Nige- riaanse regering akkoord is ge gaan met distributie door het Rode Kruis opmaken, dat ook voedsel aan Biafra zal worden verstrekt. Onder meer liggen melkpoeder uit Nederland en gedroogde vis uit Noorwegen voor vervoer naar Ni geria gereed, aldus de FAO. Tsjechoslowaakse burgers zul len niet in het westen mogen gaan werken als gevolg van de nieuwe reisbesprekingen, waaraan op het ogenblik wordt gewerkt. Het persbureau Ceteka dat dit woens dag bekend maakte, deelde mee dat ook langdurige particuliere reizen naar westelijke landen onder de nieuwe bepalingen val len. De onderminister van bin nenlandse zaken, Rybar, had op een persconferentie verklaard, dat op last van de regering alle permanente uitreisvergunningen zulen worden ingetrokken. Hij zei dat het publiek zal worden voor gelicht over verdere bijzonder heden, zodra een nieuw decreet over paspoorten en visa zal zijn uitgevaardigd. De reisbesprekingen welke „tijdelijk" worden genoemd, zijn volgens waarnemers bedoeld om de toenemende uittocht van we tenschapsbeoefenaars en techni ci tegen te gaan. De schattingen van het aantal Tsjechoslowaken dat na de invasie het land heeft verlaten, variëren van 20.000 tot 4(1.000. Kort nadat Alexander Dubcek in januari de leiding over de partij had overgenomen, wer den de toen bestaande reisbe perkingen opgeheven. gewond. Woensdagochtend vroeg was Xoean Loc, tachtig kilome ter ten noordoosten van Saigon, het doel van mortierschutters van de vietcong. Amerikaanse B-52 bommen werpers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag meer dan 500 ton bommen geworpen op de provincie Bien Hoa (op 50 km van Saigon) en op de provincie Tay Ninh bij de grens met Cam bodja. De Amerikaanse gevechtsbom menwerpers van het type F-lll met verstelbare vleugels, die in maart bij wijze van proef in Viet nam zijn ingezet, gaan terug naar Amerika, zo is officieel in Was hington meegedeeld. De ophan ging van de vleugels moet wor dt n versterkt. Het zijn er vijf, die hun basis in Thailand hebben. Drie F-lll's zijn in Vietnam verongelukt. De Zuidvietnamese minister van voorlichting, Ton That Thien, heeft woensdag op een perscon ferentie in Saigon het bestaan ontkend van een gemeenschap pelijk Amerikaans-Zuictvietna- mees communiqué over de stop zetting van de bombardementen op Noord-Vietnam en de voor waarden voor de besprekingen in Parijs, waarvan de Amerikaanse minister van defensie, Clark Clif ford, dinsdag melding maakte. Minister Ton That Thien zei dat president Thieu van Zuid- Vietnam nooit akkoord is gegaan met vredesoverleg, waarbij het Zuidvietnamese „bevrijdings front" als een onafhankelijke af vaardiging zou optreden. Op 19 oktober, aldus de minis ter, heeft de Amerikaanse am bassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker, de Zuidvietnamese auto riteiten een verklaring voorge legd over de stopzetting van de bombardementen. Deze verkla ring is echter nooit getekend door president Thieu. Minister Thien deelde voorts mee dat de V.S. en Noord-Vietnam ongeveer vijf maanden geleden tot een akkoord waren gekomen, ook wat de sta tus van het Zuidvietnamese be vrijdingsfront op de vredescon ferentie betrof. De minister verklaarde met na druk, dat de Zuidvietnamese re gering geen overeenkomsten zal erkennen, voortvloeiend uit on derhandelingen met Noord-Viet nam waarbij zij niat batrokken is geweest. Het Zuidvietnamese bevrij dingsfront „eist" dat er een con ferentie van drie delegaties wordt gehouden, als Saigon blijft wei geren een afvaardiging naar Pa rijs te sturen, zo heeft Doeng Dinh Thao, een lid van de delegatie van het bevrijdingsfront, woens dag op een persconferentie in Pa rijs verklaard. Hij zei dat Noord-Vietnam, het Zuidvietnamese bevrijdingsfront en de V.S. aan de conferentieta fel moeten plaats nemen om een politieke oplossing van het Viet namese vraagstuk te zoeken, ge baseerd op de vijf punten van het bevrijdingsfront en de vier van Noord-Vietnam., als Saigon geen vertegenwoordiger stuurt. WASHINGTON: Het Amerikaan se bureau voor lucht- en ruimte vaart heeft bekend gemaakt van plan te zijn op 21 december van Kaap Kennedy een Apollo-8 te lanceren voor een reis met drie ruimtevaarders, Frank Borman, William Anders en James Lovell jr. (v.l.n.r.), naar de maan. Na een reis van 66 uur zullen de ruimtevaarders een tiental malen om de maan cirkelen. De Sowjet-Unie heeft woensdr 'c 253e kunstmaan in de serie- Kosmos in een baan om de aarde gebracht. De afstand tot de aarde varieert van 355 tot 20S km en de omlooptijd is 89,9 minuten. De Verenigde Staten hebben woensdag gewaarschuwd tegen verder „misbruik van de gedemi litariseerde zone" tussen Noord en Zuld-Vietnam. In een verkla ring van het ministerie van buiten landse zaken in Washington wordt gezegd dat geen ernstige onder handelingen met Noord-Vietnam kunnen plaats hebben als dat land de gedemilitariseerde zone niet In acht neemt. De verklaring wijst er op dat sedert zaterdag Noordviet- namese eenheden vanuit de zone Amerikaanse en Zuidvietnamese stellingen onder vuur hebben ge nomen. Een „grand jury" in Brooklyn heeft woensdag drie uit lemen afkomstige Artbieren officieel in staat van beschuldiging gesteld van samenzwering om de komen de president van de Verenigde Staten, Richard Nixon, te ver moorden. Het drietal, Ahmed Rageh Na- mer (43) en diens zonen Hoessei (22) en Adbo (18) 'Werden dezer dagen aangehouden en in hun woning werden wapens en muni tie gevonden. Zij worden op een borg van 100.000 dollar elk vast gehouden. De „grand jury" kwam bijeen na twee dagen van verho ren achter gesloten deuren door de openbare aanklager. Eén van diens belangrijkste getuigen was volgens ingelichte kringen de man, die de politie van Brook lyn telefonisch een tip gaf. Van hem is slechts bekend dat hij een Arabier is. De drie Jemenieten die be schuldigd worden van het bera men van een moordaanslag op de gekozen president Nixon, hebben woensdag voor de rechter ver klaard niet schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. Paus Paulus heeft woensdag op zijn wekelijkse algemene audiën tie tegen een groep Slowaken ge zegd verheugd te zijn, dat de toe- s:and voor de rooms-katholieken in Tsjecho-Slowakije ondanks de Russische invasie wat beter schijnt te worden. Zij hebben wat meer vrijheid en kunnen meer reizen, zei hij. Na de yal van Novotny kreeg de rooms-katholieke kerk be langrijke concessies, zoals het recht op openbare bijeenkomsten en verwijdering van regerings toezichthouders uit alle diocesen en opheffing, van de beperkingen van jongeren tot de priestersemi naries. De nieuwe regering heeft beloofd dat gevangen priesters zullen worden gerehabiliteerd. De tweede kamer Is gisteren begonnen aan het debat over de vier belastingvoorstellen, te weten de verhoging van de be lastingvrije voet, de wijziging van de inkomstenbelasting, de verhoging van de accijns op si garetten en kerftabak en de wij zigingen in het tarief van de loon- en inkomstenbelasting. De voorstellen, zo bleek uit de debatten, zullen de eind streep wel halen. In de kamer bestond verschil van mening over de optrekking van de be lastingvrije voet. Zoals bekend zal deze beperkte verhoging al leen gelden voor '69. Deze maat regel beoogt hen, die slechts een bescheiden inkomen heb ben, enige compensatie te geven voor de stijging van kosten van levensonderhoud, die het gevolg zal zijn van de invoering van de nieuwe omzetbelasting (b.t.w.). De verhoging van de balastingvrije voet bedraagt voor gehuwden zonder kinderen 600 en werkt aan de belastingvoet volledig om dan geleidelijk af Bij een schietpartij in Boston zijn woensdagmorgen 3 negers gedood en twee gewond. Alle vijf slachtoffers behoor den tot een gematigde neger groepering, de „Negro Grass Roots Organisation" (NEGRO), die naar mededeling van de po litie in hun partijbureau in de wijk Roxbury een vergadering hielden, toen zij door rasgeno ten werden overvallen. Een der slachtoffers is geïden tificeerd als Guido Saint Lau rent, de leider van „Negro". Het hoofdbureau van „Negro" dient tevens als posthuis voor een in Roxbury opererende ge heel uit negers bestaande pa trouille ter bestrijding van de misdaad. Dit soort organisaties is in vele Amerikaanse steden waar een hoog misdaadpeil be staat. actief. Volgens de politie is nog geen van de daders gegrepen. De twee gewonden zouden in kri tieke toestand verkeren. De rijkspolitie te water heeft gisteren opnieuw een in Amster dam gestationeerde zeeloods aan gehouden op verdenking steekpen ningen te hebben aangenomen om kapiteins van zeeschepen meer sleepboten te adviseren dan nodig was. De verdachte, de 45-jarige G. A. B., is de derde in de reeks van tenminste twintig Amsterdam se zeeloodsen, die in de komende weken door de recherche in deze affaire zullen worden verhoord. De recherche heeft nadien nog een verdachte, de 41-Jarige H. B., aangehouden. te nemen, zodanig dat voor in komens van 27.000 en hoger het tarief ongewijzigd blijft. Het voorstel houdt in, dat volgend jaar de belastingheffing voor gehuwden zonder kinderen eerst begint bij een inkomen van ƒ4500 (in 1968 was dit ƒ3900). De compensatie als gevolg van deze belastingverlaging is gro ter naarmate het inkomen klei ner is. Voor gehuwden zonder kinderen bij inkomens tot on geveer 4600 bedraagt deze compensatie een kleine twee percent van het besteedbare in komen. Zij daalt dan tot onge veer 1 percent bij inkomens van ongeveer 7000 en tot nihil voor de inkomens van 18.000 en hoger. De liberale afgevaardigde mr. Portheine noemde de voorge stelde verhoging van de belas tingvrije voet „weinig geluk kig". Het is net, zo zei hij, alsof In Oostenrijk is weer een spio- nagezaak aan het licht gekomen. Het Oostenrijkse persagentschap A.P.A. deelde woensdag mee, dat hierbij een persattaché van het ministerie van binnenlandse za ken en een journalist betrokken zijn. Nadere bijzonderheden ont breken. Beate Klarsfeld, de jonge vrouw die vorige week in het nieuws kwam, toen ze bondskanselier Kie- singer in Berlijn een oorvijg gaf, heeft woensdag haar actie tegen de bondskanselier In Brussel voort gezet en is aan het einde van de dag het land uitgewezen. Mevr. Klarsfeld was naar Brus sel gekomen, omdat de bondskan selier door woensdagavond voor een katholieke organisatie een le zing zou houden over de Europese eenwording. Het plan was dat zij enkele uren tevoren op een ver gadering van studenten van de vrije universiteit van Brussel een inleiding zou houden over Kiesin gers verleden. 's Ochtends om acht uur echter kreeg zij in haar hotel bezoek van de politie, die haar vasthield tot zij na persoonlijke bemiddeling van de minister van Justitie (die op zijn beurt door studentenorga nisaties was opgebeld) toch toe stemming kreeg haar anti-Kiesin- gerrede voor de studenten uit te spreken. Voorwaarde was echter dat zij 's middags om zes uur, d.w.z. een half uur vóór het tijd stip waarop Kieslnger in de Bel gische hoofdstad zou arriveren, Brussel zou verlaten. Op de studentenvergadering zijn aanvankelijk nog stemmen opge gaan om mevr. Klarsfeld in de uni versiteit te houden, maar zij wei gerde omdat zij haar woord had gegeven België te verlaten. In 1971 zullen twee Amerikaan se „Mariner"-ruimteso«des naar Mars worden gezonden om waar- nemlngsgegevens naar de aarde terug te sturen, zo heeft de NASA donderdag bekendgemaakt. Voor de lancering worden Atlas- Centaur-raketten gebruikt. De reis naar Mars duurt zes maanden. Het plan is de Mariners in met 1971 fe lanceren. Pas in november van dat jaar zal de planeet bereikt zijn. Beide ruimtesondes zullen in verschillende banen rond de pla neet gaan cirkelen. Zulficar Ali Bhoetto, de Paki staanse pro-Chinese en anti-In- disehe oud-minister van buiten landse zaken, is woensdag even vóór zonsopgang in Lahore ge arresteerd. Hij wordt ervan be schuldigd, de recente onlusten in West-Pakistan te hebben veroor zaakt. In Karatsji kwam zijn ar restatie niet als een verrassing. Ondanks zijn verklaringen dat hij niet verantwoordelijk was '•oor de ongeregeldheden, was do regering van deze staat van me ning dat het niet toevallig kon zijn, dat de betogingen in de ste den begonnen zodra hij deze had bezocht. Met de 40-jarige Bhoetto zijn 14 andere politici gearresteerd. Twaalf daarvan zouden tot de linkervleugel behoren, namelijk zeven leden van Bhoetto's volks partij en vijf van de nationale Awami-partij. Bhoetto kwam vorige week in Lahore aan. Drie dagen lang kwam het daarna in de stad tot ongeregeldheden. Deze culmi neerden in een poging (zondag) om president Ajoeb Khan te ver moorden. Een jongeman vuurde i twee schoten af in de nabijheid I ven de president. Hij werd over- j meesterd en weggevoerd. Bhoette heeft scherpe kritiek i geleverd op de politiek van de president. Er zijn aanwijzingen dat hö van plan was, zich voor de presidentsverkiezingen in 1970 kandidaat te stellen. Een jaar geleden vormde hij z'n volks partij, die naar hij zei zou streven naar invoering van „islamietisch socialisme" in Pakistan. In de Westpakistaanse stad Moeltan gooide een woedende menigte woensdagavond stenen naar een trein uit protest tegen de arrestatie van Bhoetto. Met deze trein zou Bhoetto in die stad zijn aangekomen voor het hou den van een toespraak. Enige passagiers werden gewond. Het spoorwegstation en huizen van leden van de mohammedaanse liga, de partij van president Ajoeb Khan, werden beschadigd. voor de inkomenscategorie bo ven de 18.000 geen compensa tiegedachte bestaat, terwijl z.i. voor deze categorie de sociale kosten veel hoger liggen. „Wij zien in dit knutselen door mid del van knikken of anderzins in de tariefljjn het betreden van een weg, die wij node slechts eenmaal en voor kort willen be treden". De P.v.d.A.-afgevaardigde drs. Berg keerde zich tegen de op vattingen van mr. Portheine. Hij noemde de voorgestelde ver hoging van de belastingvrije voet een belangrijke maatregeL Met deze opvatting was de A.R.- afgevaardigde G. A. Kieft het eens. Dat de tariefsopbouw daardoor niet meer met dezelf de regelmaat verloopt als voor heen achtten zij een niet on- overkomenlijk nadeel. Voorts werd aandacht ge schonken aan de voorgestelde verhogingen van de accijns op tabak en sigaretten en kerfta bak. De P.v.d.A.-afgevaardigde Berg wees er op, dat deze be lastingverhoging zwaar drukt, in het bijzonder bij de lagere inkomens. De voorgestelde ver hoging van de accijns ook op shag-tabak zou naar zijn oor deel achterwege moeten blij ven. Zowel van de zijde der re geringspartijen als van de zijde van de oppositie werd er op aangedrongen volgend jaar niet opnieuw 'n verhoging van deze accijnzen door te voeren. De heer A. de Goede (D '66) merkte o.m. op, dat er 'n grens is, waar deze de redelijkheid eindigt, in welk verband hij zich afvroeg of deze grens nu reeds niet heel diciht genaderd is. (Zie verder pag. 5.) KOUD EN DROOG Boven Scandinavië bevindt zich de kern van een krachtig en om vangrijk gebied van hoge lucht druk. Het drukt zijn stempel op het weer in een zeer groot deel van Europa. Rond de kern is zeer koude lucht vanuit noord-Rusland in de richting Polen gestroomd. Daar lagen de temperaturen woensdagavond al iets beneden ft vriespunt, terwijl, over de grens in Rusland 8 tot 14 graden vorst voorkwam. Via Duitsland en Tsje- choslowakije stroomt deze koude lucht geleidelijk in de richting van ons land, maar wordt daarbij on derweg enigszins verwarmd. Tod» zullen de middagtemperaturen vandaag enkele graden lager zijn dan woensdag het geval was, ïoen op vele plaatsen nog ongeveer 8 graden werd bereikt. In de be staande weerstoestand komt de komende paar dagen weinig ver andering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Droog weer. Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Matige tot krachtige, aan de kust nog af en toe harde wind tussen oost en zuidoost. In het algemeen iets la gere middagtemperaturen dan gis teren. WOENSDAG 13 NOVEMBER Breskens 7.03 7.31 Terneuzen 7.39 8.07 Hansweert 8.13 8.41 Walsoorden 8.22 8.50 VRIJDAG 15 NOVEMBER v.m n.m. Breskens 919 9.52 Terneuzen 9.55 10.28 Hansweert 10.29 11.02 Walsoorf-"-i 10.38 11.11 ZON MAAN Nov. op onder op onder 14 7.58 16.50 14.43 15 8 00 16 49 115 14.54 16 8.02 16.47 2.35 15.05 17 8.03 16.46 3.59 15.16 18 8.05 16.45 5.27 15.48 19 8.07 16.44 7.01 15.48 20 8.09 16.42 8.39 16.14

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1