PROVINCIAAL NIEUWS IN BRAND filet naar Delfzijl Motie tot vorming nieuwe gemeente Axel met Zuiddorpe, Koewacht en Overslag Twee Belgen gedood bij botsing met Mederlandse tankauto c omgekomen Amerikaanse economische spionage per kunstmaan? „Voorlopig" geen nieuwe oorlog maar ook geen vrede in het midden-oosten Gemeenteraad van Axei Pagina ff Terneuzen Axel Breskens Hulst Middelburg Oostburg Sluis Cylinderinhoud 250 cc Rijdt veilig met melk Sluiskil IJzendijke Café geheel uitgebrand GEZIN IN PERU AFGESLACHT woefisaag igrftövetftBef es DB VETJE ZEEUW Verkoping woonhuizen Gistermiddag werd door nota ris K. J. Hoving in café „Du Commerce", ten verzoeke van de erfgenamen van de echtelieden Lensende Bruijne, in het open baar geveild: 1. Een huis met erf en tuin aan de Axelsestraat 52b, groot 1.44 are. Koper werd de heer P. Aardewerk te Terneuzen voor 15.000. 2. Een huis met erf en tuin aan de Axelsestraat 52c, groot 1.47 are. Koper werd de heer A. A. Dieleman te Terneuzen voor 12.500. 3. Een huis met schuurtje, erf en tuin, aan de Axelsestraat 54, groot 6.67 are. Koper werd de heer Dr. C. D. Binkhorst te Ter neuzen voor 30.500, Doctoraal examen Aan de technische hogeschool te Eindhoven is geslaagd voor het doctoraal examen scheikundige technologie de heer A. G. Strij- donck te Terneuzen. Anti-hongeraktie De in de week van 20 tot 27 oktober te Terneuzen gehouden Novib-collecte voor de anti-hon geractie 1968 heeft f 1714,36 op gebracht. Abri verwijderd De abri nabij het postkantoor Scheldekade, welke beschut ting bood aan de op. de bussen wachtende reizigers, is door de dienst gemeentereiniging ver wijderd. Dit was noodzakelijk, omdat het een sta-in-de-weg zou vormen voor het verkeer dat binnenkort wan de weg in aan leg over de middenkanaalarm naar en van het Terneuzense centrum gebruik zal maken. De abri aan de bushalte Alvarez- laanAxelsestraat zal opnieuw worden aangebracht om de wachtenden tegen wind en regen te beschermen. Intocht van Sinterklaas Zaterdag 16 november houdt Sinterklaas zijn jaarlijkse in tocht in Terneuzen. Dit jaar zal hij weer per sleepboot van de firma Muller om twee uur aan komen aan het Schuttershof, waar de hoge gast welkom wordt geheten door het H.C.T.-ont- vangstcomité. Begeleid door de harmonie met drumband, de majorettes en het tamboer- en pijperkorps „Irene" begeven Sinterklaas en de zwarte Pieten zich via de Herengracht, Noord straat en Kersstraat naar de markt, waar toespraken worden gehouden door de H.C.T.7voor- zitter en de burgemeester. Vervolgens trekt Sinterklaas door oud en nieuw Terneuzen. De stoet is om vier uur terug oo de markt, waar onmiddellijk daarop de verloting zal worden gehouden. Tenslotte wordt een bezoek gebracht aan het Julianazieken- huis. Ledenvergadering Hocres In hotel „Rotterdam" werd dinsdagmiddag een ledenver gadering gehouden van de kring Zeeuws-Vlaanderen van Hocres, de katholieke bond van hotel-, café- en restauranthouders. De voorzitter, de heer D. Biesbroeck uit Hulst, schetste in zijn ope ningswoord de toestand der be drijven. In Oost Zeeuws-Vlaanderen is het toerisme toegenomen. Men zal er naar moeten streven de aandacht aan de overzijde van de Schelde op de toeristische moge lijkheden te vestigen. Bij de provinciale V.V.V. zal er met nadruk op worden geatten deerd dat er in Zeeuws-Vlaande ren te doen valt. De omstandig heden zijn niet ongunstig, wat voor 'n groot deel is toe te schrij ven aan een zekere welvaart. Het cafébezoek is achteruitge lopen, hetgeen speciaal te bemer ken is wanneer op de televisie 'n voetbalwedstrijd wordt uitgezon- Op last van minister De Block van economische zaken wordt onderzocht welke maatregelen nodig zijn om te voorkomen, dat belangrijke industriële projecten voor ons land verloren gaan. doordat in onze nabuurlanden voor bepaalde projecten lage of fertes worden gedaan. De minister heeft dit meege deeld in antwoord on vragen van het eerste-kamerlid Thomassen (P.v.d.A.). De bewindsman be aamt dat het Amerikaanse bedrijf Dow Chemical vorige maand be sloten heeft de voorgenomen ves tiging van een zout-electrolyse bedrijf in het Duitse Stade en niet in Delfzijl te doen plaatsvin den. Hoewel de hogere prijs voor elektrische energie op zichzelf een ongunstige factor voor Delf zijl was, is deze belangrijke be slissing genomen op grond van een vergelijking van een zeer groot aantal factoren. In het be drijf zal ca. 360 min worden ge ïnvesteerd en er zullen ongeveer 300 mensen te werk worden ge steld. Overigens stelt minister De Block dat de elektriciteitsta rieven voor de industrie in het algemeen een vergelijking met de in de nabuurlanden geldende tarieven kunnen doorstaan. "den. Dan kan men in de straten een kanon afschieten. Bij het hoofdbestuur is er op aangedrongen pogingen in het werk te stellen om de t.v. om half elf te laten eindigen. Dit zal, al dus de voorzitter, wel een vrome wens blijven. Uit de leuze van de brouwerijen „Gezellige mensen nemen bier in huis" zou kunnen blijken, dat er gedacht wordt: „de caféhouder hebben we toch". Om de activiteiten landelijk te bun delen, wordt getracht tot samen werking der bonden te komen. Een begin is er reeds. In januari zullen de organen van de Hocres en Hoera onder één redactie komen. Na dit korte openingswoord las de secretaris, de heer P. A. Stan- daert, de notulen van de vorige vergadering. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Het ledental steeg in 1968 van 67 tot 74. De bestuursleden N. Valk uit Breskens en P. A. Standaert wer den herkozen. Na de pauze hield de heer D. Maas een inleiding over de komende b.t.w. Uit de vele vragen bleek dat dit onder werp een belangrijk punt van de agenda was. Nadat de heer G. Wiskerke uit Philippine een kleurenfilmpje over „mosselen" had ^vertoond, volgde een koffiemaaltijd. Personenauto geslipt In de nacht van maandag op dinsdag omstreeks drie uur is in een bocht in de rijksweg Axel Kijkuit tussen de le en 2e Ver korting een personenauto be stuurd door A. L. A. d'H. uit Hulst geslipt, waardoor de auto in de rijksafvalwaterleiding te recht kwam. De bestuurder liep geen letsel op, maar de auto was totaal vernield. Ouderavond Voor de ouders van de leer lingen der openbare school te Breskens is de jaarlijkse ouder avond gehouden. In de voor avond was er gelegenheid het werk van de leerlingen te be zichtigen waarna in „De Uit komst" de bijeenkomst werd voortgezet. Vóór de pauze hield rector drs. H. P. Waalwijk van de rijksscholengemeenschap te Oostburg een inleiding over studiemogelijkheden. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een dankbaar gebruik gemaakt. Na de pauze volgde het huis houdelijk gedeelte. De heren Meijaard en Oosterling werden herkozen als lid der oudercom missie. Bisschop van Breda houdt gespreksavond Vrijdagavond 15 november zal de bisschop van Breda, mgr. H. Ernst, op uitnodiging van het interkerkelijk opendeur-comité in restaurant „Scaldis" komen spreken over „Samen leven samen geloven". Hierna zal er een algemeen gesprek plaats vinden met als gespreksleider wika R. Wasterval van „Hede- nesse". Geslaagd Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het kan didaatsexamen sociale geografie de heer F. A. Maes te Hulst. Invalidenbond De Nederlandse katholieke in validenbond afd. Zeeland zal op zaterdag 23 november a.s. een congres houden in de „Blauwe Hoeve" -te Hulst. Het congres begint om 10 uur met 'n eucha ristieviering, waaraan het Zeeuws-Vlaams kinderkoor on der leiding van broeder Leon- dus zal medewerken. De alge mene vergadering begint om 13 uur na de lunch. Tijdens het ontspanningsprogramma om 15.30 uur zal het jeugdcircus Reinardi onder leiding van broeder Bertuteus optreden. Nieuwe inspecteur volksgezondheid De heer S. Lelie is de heer J. R. van der Borgh opgevolgd als in specteur van de volksgezondheid in Zeeland. De heer Van der Borgh, van wie in verband met zijn gezond heidstoestand niet in het open baar afscheid is genomen, had bij zijn pensionering een ruim twin tigjarige loopbaan als inspecteur achter zich. De heer Van der Borgh heeft de inspectie Zeeland van de grond opgebouwd tot een goed functio nerend apparaat. Dit bleek o.m. tijdens de overstromingsramp, die Zeeland in 1953 trof. De in specteur heeft zich toen volledig ingezet bij de organisatie van de medische hulpverlening en zich o.a. per helikopter vergewist van de situaties, ten aanzien waarvan maatregelen nodig waren. Ook bij het optreden van de polio-epidemie in 1956 is de heer Van der Borgh doortastend opge treden. In samenwerking met de toenmalige directeur-generaal van de volksgezondheid bracW hij een samenwerking met België tot stand, waar polioDatiënten uit Zeeuws-Vlaanderen konden wor den opgenomen in 't beademings centrum te Gent. De nieuwe inspecteur, de arls S. Lelie, die 41 jaar is, behaalde in 1957 het artsdiploma en is sedert 16 mei 1958 verbonden aan het staatstoezicht op de volksge zondheid. Hij was eerst werk zaam bij de inspectie Zuid-Hol land en is sedert 1 januari 1967 verbonden aan de inspectie te Middelburg, waar hij sinds enkele maanden is opgetreden als plaatsvervangend inspecteur. Kandidaatsexamen Aan de technische hogeschool te Delft slaagde in de afgelopen week voor het kandidaatsexamen elektrotechnisch ingenieur de heer M. A. Deurwaarder te Oost burg. Jaarvergadering heemkundige kring In café „Victory" werd de jaarvergadering gehouden van de heemkundige kring in West Zeeuws-Vlaanderen. Burgemees ter J. van Leeuwen kon een groot aantal leden welkom he ten. Hij deelde mee dat aan het bestuur was toegevoegd de heer Romano Tondat uit Eekloo als vertegenwoordiger van de heem kundige kring „Het Meetjes land". De heer G. van Vooren uit Aardenburg heeft zitting na mens de kring in het „Meetjes land". Het boekenbezit is dank zij een groot aantal schenkin gen uitgebreid. De bibliotheca ris, de heer J. Lambert, werkt aan een supplement. Uit het jaarverslag van de heer J. Cornelis uit IJzendijke bleek dat het aantal leden was gestegen van 312 tot 340. Vol gend jaar november hoopt men 't nieuwe jaarboek uit te geven. Dit zal worden gewijd aan het 25-jarig jubileum van de bevrij ding van de provincie na de tweede wereldoorlog. De heer Ch. Bukkens uit Sluis deelde als penningmeester mee, dat het kassaldo 4303 bedroeg, waarin een reservering van ƒ3000 voor het jaarboek. Ver heugend is het dat thans alle gemeenten in West Zeeuws- Vlaanderen het werk van de kring subsidiëren. Het werk over de hofsteden- boekjes van De Hullu wordt aangevuld. De naam van het mededelingenblad bleef onge wijzigd. Na de vergadering werd een aantal oude gebruiksvoorwer pen getoond, waarbij de heer J. J. Rosseel uit Aardenburg toe lichting gaf. Tot slot vertoonde mevr. Ouwendijkde Koster uit Oostburg een kleurenfilm over het recente bezoek van konin gin Juliana aan IJzendijke, in het bijzonder aan de huishoud school aldaar. Belfortrally Aan de jaarlijkse Belfortrally werd weer door een groot aantal liefhebbers deelgenomen. De rit werd verreden onder auspiciën van de W.Z.A. en was een oriën- tatierit met foto-afwijking. De start vond plaats bij hotel „De Zon" in Retranchement en voerde langs goed berijdbare pol derwegen naar de Kanaaldijk in Sluis. Daar vond een officiële ontvangst plaats, waar de deel nemers werden toegesproken door wethouder J. du Fossé. De prijsuitreiking geschiedde in Lamminsvliet" na een inleidend woord van wnd. voorzitter G. J. van Oorschot door wethouder Du Fossé. Het wisselschild werd door De cylinder is een slank glas. De inhoud is 250 cc melk. In te nemen na elke 200 km rij den met hoeveel andere cc's ook. Want melk is het beste wat er is voor een scherpe blik en een snel reaktievermogen. Mee eens? Vraag dan het gratis embleem aan het N.Z.B., Postbus 4530, Rijswijk ZH twee deelnemers gewonnen. Bei der naam zal in het schild gegra veerd worden. Na loting zal het een jaar blijven bij de heer Van Engelenburg uit Groede. De an dere eerste prijswinnaar was de heer A. Simonse uit Biervliet. Beiden hadden 1 strafpunt. De verdere uitslag luidt: 3. L. Diericks, Schoondijke; 4. en 5. P. de Jonge, Schoondiikp en G. Boonman, Öostburg; 6. J. Ris- seeuw, Zaamslag; 7. J. Duste, Oostburg: 8. W. van de Vijver, IJzendijke; 9. J. Verstraete, Schoondijke; 10. A. van der Lin de, Aardenburg; 11. G. de Badts, Schoondijke; 12. L. Basting, Zuid- zande; 13. H. Boekhout, Oostburg; 14. Ververs, Terneuzen; 15. W. A. de Kramer, Zuidzande. Klaprooscollecte De in Sluiskil gehouden Klap rooscollecte onder auspiciën van de Nederlandse oorlogsgraven stichting (heeft 132,85 opge bracht. „Gevaarlijk Snoepgoed" De toneelgroep van de plaat selijke E.H.B.O. gaf voor een stampvolle zaal van het jeugdge- bouw een goede uitvoering van de klucht in drie bedrijven van Max Andrea „Gevaarlijk Snoep goed". Voorzitter Pollet memo reerde in zijn welkomstwoord de grote verdiensten van dokter Lockefeer voor 't E.H.B.O.-werk. Verder bracht hij dank aan de heer J. Giljam die het had gepres teerd voor de verloting niet min der dan 235 prijzen bij elkaar te brengen. De klucht, een aaneenschake ling van dwaze vergissingen, werd op vlotte wijze gespeeld en de rollen werden goed vertolkt. Costumes en verlichting waren tot in de puntjes verzorgd. Dokter Lockefeer dankte na af loop de spelers voor hun goede spel. Vooral bracht hij dank aan de regisseur de heer Van der Lijke uit Hoek. voor de vele avon den die deze aan de repetities had besteed. Mevrouw Van der Lijke kreeg bloemen aangeboden. Onder voorzitterschap van burge meester Van Dijke kwam de ge- meeenteraad van Axel dinsdag in openbare vergadering bijeen ter bespreking van de gemeentelijke herindeling in het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen en tot vaststelling van een eigen stand punt. Tijdens de begrotingszitting had de heer D. J. Oggel op het houden van deze vergadering aangedron gen. De heer J. Dieleman zette na mens de fracties van de Partij1 van de Arbeid, de K.V. P. en Gemeen tebelangen in een zeer uitvoerige beschouwing de motieven uiteen, die voor deze fracties aanleiding waren om de door minister Beer- nink voorgestelde herindeling af te wijzen. De heer Oggel sprak vervolgens namens de prot.-chr. raadsfractie. Een Nederlandse tankauto is dinsdagnamiddag te Kalmthout nabij de Belgisch-Nederlandse grens ten zuiden van Besgen op Zoom in botsing gekomen met een kleine Belgische personenauto en in brand gevlogen. De chauffeur van de tankauto, A. Habraken uit St. Oedenrode bleef ongedeerd doordat hij uit de cabine van zijn wagen werd ge slingerd. De twee inzittenden van de Bel gische personenauto, beiden uit Antwerpen, werden echter op slag gedood. De materiële schade van het on geluk is zeer groot, doordat het vuur van de brandende tankauto oversloeg naar een café aan de kant van de weg, dat geheel uit brandde. De Nederlandse tankauto, van een internationaal transportbe drijf te Udenhout, passeerde dins dagmiddag omstreeks vijf uur Kalmthout, op weg naar de Ne derlandse grens, toen op een kruispunt de Belgische perso nenauto van links de weg op schoot en een botsing ontstond. De Belgische auto werd door de tankwagen meters ver meege sleurd en tegen de gevel van het café gedrukt, waarna brand ont stond. De beide inzittenden van de personenauto werden door de schok uit hun wagen geslingerd en op slag gedood. De Neder landse chauffeur werd ook uit zijn wagen geslingerd, doch bleef ongedeerd. In het café was op dat ogenblik alleen een vrouw aanwezig, die zich bijtijds voor het vuur kon redden. Ook hij kwam in een nog uitvoe riger betoog tot de conclusie, dat het wetsontwero tot herindeling van Zeeuws-Vlaanderen in de voorgestelde vorm voor Axel on aanvaardbaar was. De gemeenteraad nam met alge mene stemmen een motie aan van de volgende inhoud. MOTIE De raad der gemeente Axel; gelezen de op 22 oktober 1967 ingezonden memorie van antwoord met betrekking tot het wetsont werp tot gemeentelijke herindeling van Zeeuws-Vlaanderen, waarin wordt vermeld, dat de minister van binnenlandse zaken niet zo ver wil gaan, dat hij van frustratie van de ontwikkeling van (een op welke wijze dan ook vergroot) Terneu zen zou willen spreken, indien overeenkomstig de in het voorlopig verslag gedane suggestie een nieu we gemeente zou worden gefor meerd, die zou bestaan uit Axel, Zuiddorpe, Koewacht en Overslag, mits de grens zodanig dicht ten westen van de kern van Axel zou worden gelegd, dat niet een derde kanaalgemeente zou ontstaan; overwegende, dat bij schrijven van 11 september 1967 dezerzijds een pleidooi werd gevoerd voor de handhaving van een zelfstandig Axel, vergroot met de gemeenten Zuiddorpe, Koewacht, Overslag en de kern van de gemeente Zaam slag, welk verzoek mede naar aan leiding van het voorlopig verslag bij schrijven van 13 februari 1968 werd herhaald; van oordeel, A. dat het plan tot vorming van één kanaalgemeente in de be trokken gemeenten algemeen tegenstand ondervindt met dien verstande, dat in de gemeente Terneuzen een sterke minder heid daartegen Is; B. a. dat de mentaliteit en de ge aardheid van de bevolking van de gemeenten Axel en Terneu zen onderling sterk verschillen, hetgeen een beletsel zal blijken voor een voldoende toegroeiing naar elkaar en bovendien de onderlinge aanpassing zal be moeilijken, zo niet onmogelijk zal maken; b. dat daardoor bij samenvoe ging van de gemeenten Axel en Terneuzen de leefkracht van de nieuwe gemeente nadelig zal worden beïnvloed; C. dat de positie en ontwikkeling van de gemeente Axel niet tot samenvoeging in een groot ver band nopen, daar: a. het inwonertal van de ge meente Axel, dat thans 8600 bedraagt, door samenvoeging rnet Zuiddorpe, Koewacht en Overslag zal stijgen tot meer dan 12.000, zodat hierdoor een voldoende basis wordt gescha- nen om een zelfstandig voort bestaan te verzekeren en dat dit inwonertal aanzienlijk ligt boven dat der nieuw te vormen gemeenten Hontenisse en Sluis Aardenburg; b. de gemeente Axel, evenals Hulst, een streekverzorgende k Op de rijksweg BredaRotter dam ter hoogte van Prinsenbeek is maandagavond een ernstig on geluk gebeurd, waarbij enkele oersonenauto's en een tankwagen waren betrokken. De tankwagen vloog na het on geluk in brand. De chauffeur kwam daarbij om het leven. Het ongeluk ontstond toen tij dens lichte filevorming een De cabine van de tankwagen vloog door de botsing in brand. De chauffeur kwam daarbij om het leven. Het verkeer was gedu rende enkele uren gestremd. vrachtwagen, die niet tijdig kon remmen, tegen een personenbus- je reed en een oplegger met tank wagen vervolgens de vrachtauto ramde. De cabine van de opleg ger vloog door da botsing in brand. De bestuurder, de 36-ja- rige H. J. van Schaik uit Helle- voetsluis, kwam om het leven. De cabine brandde geheel uit, maar derest van de oplegger en de tankwagen konden behouden blijven. De tankwagen was geladen met 20 a 30 ton stookolie. De weg was onbegaanbaar door Verscheidene geleerden heb ben dinsdag in Londen gewezc1 -Jookolie die uit de tank lekte. Het verkeer in beide richtingen moest worden omgeleid. Pas om kwart over negen (het ongeluk gebeurde omstreeks half zes) was de toestand weer normaal. op het gevaar, dat de V. S. de grote aantallen foto's die uit kunstmanen zijn genomen, kan gebruiken om de stand van de oogst en de bodemschatten van andere landen te „bespioneren". Dit kwam ter sprake op een bij eenkomst over de problemen van de technologische weten schap, die door de Britse con servatieve partij was belegd. De ruimtevaartspecialist K. nardoe zei dat tot dusver slechts 13 van de ongeveer 8000 foto's die de ruimtevaarders van de Apollo-7 hadden genomen, voor publikatie zijn vrijgegeven. Veel meer dan deze 13 worden het zeker niet, zei hij. Met behulp van de foto's rijn functie vervult; c. de gemeeqte Axel in haar huidige staat voldoende voor zieningen heeft, bijv. op het ge bied van onderwijs, culturele instellingen, sport en openbare werken om voor een inwoner tal van ten minste 15.000 zie len de verzorgende functies te vervullen. D. dat het zelfstandig blijven van Axel aan de nieuw te vormen gemeente Terneuzen geen af breuk doet wat betreft de ont wikkeling van de industrialisa tie en die der havenaccommo datie, alsook niet aan de leef baarheid van laatstgenoemde gemeente; E. dat het voor een in (industriële) ontwikkeling zijnde gemeente als Terneuzen belangrijk is, dat zij ook woongebieden binnen haar grenzen heeft, maar dat de mogelijkheden daartoe ruim schoots aanwezig zijn zonder dat de gemeenten Axel, Koe wacht, Zuiddorpe en Overslag in de nieuw te vormen gemeen te Terneuzen worden opge nomen; besluit I. bij de Tweede Kamer aan t« dringen op de vorming van een nieuwe gemeente Axel, be staande uit het grondgebied van de tegenwoordige gemeen ten Axel, Koewacht, Zuiddorpe en Overslag met dien verstan de, dat de grens ten westen van de kern van Axel zodanig wordt gelegd, dat niet een def» de kanaalgemeente ontstaat, waarbij de grens loopt eonfong de bij de motie gevoegde toto» nine; II. deze motie ter kennis te bras» gen van de Tweede Kamer, <v minister van binnenlandse zs» ken en het college van gedept*» teerde staten van Zeeland. Naar de mening van waarnemers in de Egyptische hoofdstad zijn de kansen op vrede in het midden oosten geslonken. De verantwoor delijke Egyptenaren zouden voor lopig geen nieuw conflict met Israël wensen, maar hun positie is wel harder geworden. Het gezaghebbende blad „Al Achram" schreef dit weekeinde dat het falen van de pogingen van Jarring, de V. N.-bemiddelaar, niet betekent dat een vierde Israëlisch- Arabische oorlog voor de deur staaf. In diplomatieke kringen in Cairo wordt opgemerkt dat, als Egypte tot het offensief had willen over gaan, de onlangs uitgevoerde Is raëlische aanvallen op een elek trische centrale in opper-Egypte als voorwendsel hadden kunnen dienen voor een beperkte Egyp tische aanval, hetgeen niet is ge beurd. Integendeel, na de Israëli sche operatie waren de incidenten aan het Suezkanaal afgelopen en beperkte Egypte zich hoofdzakelijk tot defensieve maatregelen. Men acht het duidelijk dat Egypte, dat zijn leger versterkt heeft, noch akkoord kan gaan met de Israëlische aanwezigheid in het Sinaigebied, noch met de door de Israëlische premier gestelde voor waarden. Voor Egypte betekenen de vier punten van Esjkol geens zins de weg naar een door het Egyptische staatshoofd gewenste regeling, d.w.z. toepassing zonder meer van de resolutie van de vei ligheidsraad van 22 november en bovenal de ontruiming door Israël van de bezette gebieden. De bevolking van het dorp Chala In Peru heeft zaterdag een gezin, bestaande uit vader (60), moeder (55) en dochter (20), op beschul diging van veediefstal ter dooo veroordeeld en afgeslacht. De bur gemeester van een naburige plaats werd door een anonieme brief van het geval op de hoogte gesteld. Er zijn dertig mensen aangehouden, maar niemand' doet een mond open. de Amerikanen niet alleen in staat om de stand van de oogst in eigen land maar ook in ande re landen vast te stellen. Zij kunnen daaruit hun conclusies trekken voor de toestand op df wereldmarkt. Goed waargeno men kan worden of een bepaal de oogst schade heeft geleden, of bossen door ongedierte wor den geteisterd, waar de visgron den zich bevinden en waar aardolie in de bodem kan voor komen. Een andere deelnemer, O'Ha- gan, was het met deze stelling eens. Volgens hem kopen de Amerikanen de exploratierecih- ten van stukken land, voordat er iets op gevonden is. Brazilië is zich het sterkst van dit ge vaar bewust en is al bezig met een eigen programma van bo demonderzoek om onafhankelij ker te worden van de V. S., zei hjj.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3