Volgens Hanoi probeert Amerika de Parijse conferentie met alle middelen uit te stellen OLGA Eerste politieke gesprek van Richard Nixon met president Johnson Cernik veroordeelt de anti-Russische betogingen 1 Ier \n /A' 1811 winnen NEDERLANDSE KUSTVAARDER MET NEGEN MAN VERMIST Vermoedelijk vergaan in Middell. Zee RADIO DE KOOK MOEILIJKE DAGEN VOOR DNBCEK HET WEER geen uitstel gedegen WOENSDAG 13 NOVEMBER 1968 24e Jaargang No. 5858 Absurd" Clifford beschuldigt Saigon en Hanoi Op het laatste moment zeggen ze „nee" en/of het bestede bedrag aan een matras Ervaren zeeman Nog geen levensteken van „Oostmeep" I gekregen en dat het ergens tegen I een onbewoond eiland ligt. Aanvaller van Ajoeb Chan ge-identificeerd Russen protesteerden Zon- en Maanstanden IRAAKSE OUD-MINISTER VERMOORD Weerbericht Hoogwater Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur P. 3. van de Santfe Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand 2.70. Losse nummers 1? cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuren AdverfenSeprifs per mm 18 et; mlrdmrtra per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maaudag/dinsdag-mimmer tot 10 uur voormiddag. Het hoofd van de Noordviet- namese delegatie hij de Parijse besprekingen over Vietnam, mi nister Xoean Thoey, heeft de Verenigde Staten verweten, de opening van de voorgenomen uitgebreidere Vietnam-onder- handelingen in Parijs te vertra gen. Op een bijeenkomst van maan dagavond in Parijs ter gelegen heid van de komst van een dele gatie van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront (N.L.F.) zei Xoean Thoev, dat de Ameri kaanse regering gedwongen was geweest een conferentie van vier partijen te accepteren, waarbij de N.L.F. „haar rol van echte vertegenwoordiger van de be volking van Zuid-Vietnam" zou behouden. Thans probeert Amerika vol gens de Noordvietnamese dele gatieleider met alle middelen de overeengekomen conferentie van vier uit te stellen „en gebruikt daarbij als voorwendsel de af wezigheid van vertegenwoordi gers van de regering van Sai gon". Hij zelf, zo voegde Xoean Thoey eraan toe, .had daarop een con ferentie yan drie (Noord-Viet- nam, de N.L.F. en de V. S.) voorgesteld, waarop de V. S. een conferentie van twee had den voorgesteld. Hiermee had de Noordvietnamese delegatie niet ingestemd. Een lid van de Noordvietna mese delegatie heeft de eis van Saigon inzake schriftelijke ver zekeringen met betrekking tot de agenda en de vertegenwoor diging voor de volgende fase van het vredesoverleg als „ab surd" betiteld. Hem was commentaar ge vraagd op uitlatingen van de Zuidvietnamese minister van voorlichting, Ton That Thien, die dinsdag op een persconfe rentie in Saigon had gezegd: „Wij willen dat Hanoi de dingen op schrift stelt en ze onderte kent, zodat er geen misverstan den kunnen bestaan". President Thieu van Zuid- Vietnam wil niet dat het Zuid vietnamese nationale bevrij dingsfront (N.L.F.) bij het vre desoverleg door een aparte de legatie wordt vertegenwoordigd. Zijn voorstel dat het N.L.F. in de Noordvietnamese delegatie wordt opgenomen en Saigon de leiding op zich neemt van een delegatie waarvan Amerikaanse vertegenwoordigers deel uitma ken, was al door Hanoi van de hand gewezen. De Amerikaanse minister van defensie Clark Clifford heeft dinsdag de regering in Saigon verweten van haar afspraken te zijn teruggekomen door te wei geren deel te nemen aan de on derhandelingen in Parijs. Tege lijkertijd noemde hij de Noord vietnamese beschietingen uit de gedemilitariseerde zone een schending van de onderlinge verstandhouding tussen de Ver enigde Staten en Hanoi, die ech ter niet ernstig genoeg was om de bombardementen op Noord- Vietnam te hervatten. Vóór zijn vertrek naar Euro pa waar hij de ministerraad van de NAVO zal bijwonen, zei de Amerikaanse minister dat de Verenigde Staten op het ogen blik geen uitbreiding of ver mindering van de Amerikaanse troepensterkte in Europa be ogen. Er is geen sprake van dat hij zijn post zal verlaten, voordat de republikeinse regering onder Nixon aan de macht komt. Wel zei hij Richard Nixon te hebben verzocht zo spoedig mogelijk zijn minister van defensie aan te wijzen, opdat deze de tijd heeft zich op het „Pentagon" in te werken alvorens hij officieel in functie treedt. De doorgaans zaohtsprekende Clifford zei met luide stem: „President Johnson heeft gedu rende vijf-en-een-halve maand (nadat de gedeeltelijke bombar dementsstop werd afgekondigd) getracht tot een overeenkomst te komen die naar zijn mening een grote stap op weg naar vre de zou kunnen zijn. En dan zeg gen zij (de regering in Saigon) plotseling op het laatste mo ment nee. Ik denk dat de pre sident meent zich aan zijn deel te moeten houden. Hij heeft een verplichting aangegaan tegen over Hanoi. De ambassadeurs Cyrus Vance en Averell Harri- man hebben hun woord gege ven en ik denk dat hij (John son) van mening is dat hij door moet gaan". De minister maak te duidelijk dat de regering in Saigon van het begin af op de hoogte is gehouden van de in leidende besprekingen en dat zij zich daarmee akkoord had verklaard. Er was zelfs een Zuidvietnamees-Amerikaans communiqué opgesteld waarop Dit zijn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: A.C. Velder-Sterk, Gibraltarstraat 45—, Amsterdam. L. Tal- vingh-de Boer, Van Eedenstraat 17, Groningen. G.J. Dame, Spirea straat 9, Wezep. G.H. Bosma, Roerdomplaan 32, Nieuwkoop. K. öin- ninghe, Ferd. Bolstraat 21, Meppel. Vraag uw heddenvakman nadere inlichtingen. Van de Nederlandse kustvaar der „Oostmeep", toebehorend aan de rederij „Oostmeep" in Harlln- gen, is sinds 29 oktober taal noch teken meer gehoord. Het schip heeft een bemanning van negen leden. De „Oostmeep" (1.850 dwt) ver trok dinsdagavond 22 oktober uit Brussel met een lading van 1.750 ton „steel billets" met bestemming Monfalcone nabij Venetië, waar 't schip woensdag 6 november had moeten aankomen. Op dinsdag 29 oktober, om twee uur 's middags, passeerde de „Oostmeep" Gibral tar, waarna niets meer van het schip werd vernomen. Gezagvoerder is de 36-jarige heer P. K. van der Ploeg uit Delf zijl: stuurman de heer R. A. Du- bach uit Hilversum; eerste en tweede werktuigkundigen resp, de heren T van der Berg uit Bergum en Y. Wiersma uit Murmerwoude. De andere opvarenden zijn de heren H. J. ter Huerne uit Zutphen (kok); J. Bos uit Delfzijl; W. Kik- stra uit Vlieland en J. Romero uit Brito (Spanje), allen matroos, en H. Feenstra uit Sexbierum, ma troos onder de gage. Het scbip, van het type open/ gesloten shelterdeck, is vorig jaar december in de vaart gekomen en naar de rederij mededeelde met moderne middelen uitgerust. De rederij van de „Oostmeep" heeft tegengesproken, dat er op 5 november nog radiocontact met de vermiste kustvaarder zou zijn geweest. Het laatste hoorde men van bet schip, toen het Gibraltar nasseerde. Wel wordt een onderzoek ingesteld naar een gerucht als zou de „Oost. meep" op 1 november nog radio contact, met een ander schip heb ben gehad. Tot dusver is hiervan ■:cen hevestiging ontvangen. Op 6 november was men niet direct ongerust over het niet aan komen van de „Oostmeep", omdat hiervoor verschillende oorzaken denkbaar waren. De kapitein stond bovendien bekend als een ervaren zeeman. De tekenaar, die indertijd het schip heeft ontworpen, heeft de hele zaak dinsdagmiddag nog eens nagegaan en vastgesteld dat het schip een bijzonder grote stabili teit heeft. Bovendien ligt 't groot ste deel van de lading, bestaande uit oud ijzer, in het ruim. Het is haast niet mogelijk, aldus de reder, de heer C. van der Schoot, dat het schip vergaan zou zijn. zonder dat de bemanning de gelegenheid zou hebben gekregen om in de sloepen te gaan. Dan zou de „Oostmeep" in een keer ge kapseisd moeten zijn. Er wordt nog steeds gezorht door schepen en vliegtuigen, maar het af te zoeken gebied is bijzonder groot. De lengte is circa 1700 mijl, bij een breedte van meer dan 150 mijl. Er is nog geen enkel levensteken van de vermiste coaster „Oost meep". De directeur hoopt nog steeds dat het schip pech heeft De Nederlandse kustvaarder „Oostmeep" van de rederij Oost meep te Harlingen. nog slechts de datum was open gelaten. De Zuidvietnamese lei ders hadden ook verzocht in de Zuidvietnamese versie Zuid- Vietnam vóór de Verenigde Sta ten te mogen noemen. Zij wis ten heel goed dat een delegatie van het Zuidvietnamese bevrij dingsfront die van Hanoi zou vergezellen zoals hun delegatie die van de Verenigde Staten zou vergezellep. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4235 TERNEUZEN De jongeman die zondag twee schoten heeft afgevuurd op presi dent Ajoeb Chan van "akistan zonder hem te treffen ;'"s een 22- jarige student aan de technische hogeschool in Pesjawar, genaamd Hasjim. De man die hem bij de aanslag overmeesterde, heeft van de gouverneur van West-Pakistan een beloning van 10.000 r'opijen (ruim 7.000 gulden) gekregen. Voor het eerst sedert zijn ver kiezing tot president heeft Ri chard Nixon maandag op het Witte Huis in Washington een ontmoeting gehad met president Johnson. De Amerikaanse lei ders beraadslaagdenover de overdracht van de regering, die 20 januari geschiedt. Naar wordt aangenomen, vormde de kwestie-Vietnam een van de belangrijkste onderwier pen van gesprek. Men vraagt zich af, of Nixon een waarne mer naar de Parijse onderhan- WASHINGTON: President John son heeft zijn opvolger Richard Nixonop het Witte Huis ontvan gen waar zij o.a. spraken over de oorlog in Vietnam. Op de foto een hartelijke begroeting tussen de gaande en de komende man. delingen zal sturen en of hij een vertegenwoordiger naar Saigon zal zenden. Voor beide opdrach ten hoort men al namen noe men, zoals Henry Cabot Lodge, de vroegere ambassadeur in Saigon, en oud-gouverneur Wil- De Tsjechoslowaakse regerings leider Cernik heeft maandag tij dens een vergadering van het ka binet met de leiders van de vak bonden heftige kritiek geoefend op de „onverantwoordelijken" die de recente anti-Russische betogingen op touw hebben gezet. De rege ring, zei Cernik, heeft besloten om krachtig te reageren wanneer der gelijke voorvallen zich bij de komende vergadering van het cen trale partijcomité (14 november) j of op de internationale studenten dag (17 november) herhalen. Premier Cernik sprak maandag avond voor de Praagse televisie. Hij deed een beroep op de studen ten, van wie wordt verwacht dat zij op 17 november zullen betogen, een toestand die tot een tragedie zou kunnen leiden, te vermijden. Politieke kwesties moesten vol gens Cernik langs politieke weg worden opgelost. Studenten van de universiteit van Praag hebben kantoren inge richt om contacten te onderhou den met arbeiders van de grote fabrieken. Zij willen een staking op touw zetten uit protest tegen de Russische bezetting en de druk van de Russen op de Tsjechoslo waakse leiders. De actie zou in het kader van de internationale studentendag worden gehouden. Men verwacht dat partijsecre taris Dubcek het zwaar zal krijgen op dé a.s. vergadering van het centrale comité, waar hem waar schijnlijk verraad aan de afspra ken met Moskou zal worden ver weten. Naar verluidt is van Rus sische zijde bij partij en regering fel tegen de recente anti-Russische betogingen geprotesteerd. De regering nam op een maan dag gehouden kabinetsvergadering o.a. maatregelen die een tijdelijke regeling van het reizen van Tsje choslowaakse staatsburgers naar het buitenland beogen. Zo zijn be zoeken van particulieren en die van „niet te controleren zakeri" aan het buitenland verboden. ZUIDOOSTELIJKE WIND Het weer in een groot deel van het Westeuropese vasteland wordt beheerst door een krach tig gebied van hoge luchtdruk boven Skandinavië, waarvan 'n uitloper zich tot aan de Balkan uitstrekt. Het veroorzaakt in de omgeving van zijn kern winter weer, waarbij de temperaturen in Finland tot 10 graden Cel sius onder nul, in midden-Zwe den en Noorwegen zelfs tot 25 graden onder nul dalen. Het hogedrukgebied wordt door ver scheidene depr.essies geflan keerd. De meest omvangrijke hiervan bevindt zich boven het zeegebied ten zuiden van IJs land. Samenhangend hiermee staat er boven de Britse eilan den, de Noordzee en ons land een zuidoostelijke stroming. Ma tige, af en toe iets aanwakke rende zuidoostelijke winden voeren droge, uit Duitsland af komstige lucht aan, waarin wol kenvelden voorkomen. De wol kenvelden zijn -aan oplossing onderhevig. liam Scranton die vóór Nixons verkiezing door deze naar West- Europa werd gezonden. Nixon iheeft 'n tijdelijk hoofd kwartier ingericht in een New- yorks hotel, waar hij zich op zijn presidentschap voorbereidt. Na afloop van de besprekin gen zei Nixon met Johnson naast zich tot de pers dat wel licht spoedige vooruitgang in de richting van vrede in Vietnam zal kunnen worden gemaakt. Nixon zei dat Johnson tot zijn vertrek niet slechts namens het Amerikaanse volk maar ook na mens de nieuwe regering zou spreken. Er zijn zaken, „en Viet nam staat boven aan de lijst", die geen uitstel kunnen lijden". Het land „kan zich geen kloof van twee maanden zonder actie permitteren". De aanstaande president zei dat het in een tijd van oorlog in Vietnam, van een mogelijke nieuwe crisis in het midden oosten en met de betrekkingen met de Sowjet-Unie in dc smelt kroes belangrijk voor andere landen is zich te realiseren, „dat de huidige regering de politiek voert die zal wordeh doorge trokken door de volgende rege ring". De Iraakse oud-minister van buitenlandse zaken dr. Nasser Al-Hani is maandag in Bagdad vermoord, zo is van Iraakse zegs lieden in Beiroet vernomen. Details over de moord zijn niet bekend, maar het slachtoffer zou dinsdagmorgen zijn begraven. Dr. Al-Hani werd in juli minister in het kabinet van kolonel Abdel Razak al Nayef, dat werd ge vormd na de staatsgreep van generaal Al Bakr. Na twee we ken werd het kabinet ontslagen en nam Al Bakr het premier schap over. Dr. Al-Hani, die 43 jaar is geworden, is ambassadeur geweest in Libanon, Syrië en de Verenigde Staten. meegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Droog weer Droog weer met hier en daar wolkenvelden, maar ook flinke zonnige perioden. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. Middagtempera- turen van vijf tot acht graden. WOENSDAG 13 NOVEMBER Breskens 7.03 7.31 Terneuzen 7.39 8.07 Hansweert 8.13 8.41 Walsoorden 8.22 8.50 ZON MAAN DONDERDAG 14 NOVEMBER Nov. op onder op onder v.m n.m. Breskens 8.10 8.42 13 7.56 16.52 23.55 14.30 Terneuzen 8.46 9.18 14 7.58 16 50 14.43 Hansweert 9.20 9.52 15 8.00 16.49 .1.15 14.54 Walsoorden 9.29 10.01

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1