Komplot tegen het leven van Richard Nixon „Duitsland niet bereid elke prijs te betalen voor Engelands toetreden tot Europese gemeenschap" h 43-JARIGE JEMENIET MET TWEE ZOONS GEARRESTEERD Familiedrama in Geleen eist drie doden Elf kinderen gedood bij ontploffing WILLY BRANDT: Noordvietnamees artillerievuur vanuit de gedemilitariseerde zone fan Smith: „Prestige in de wereld vergroot" Meer dan 500 ton Amerikaanse bommen op stellingen bij Cambodjaanse grens Nog een arrestatie Steun aan Israël Pamfletten Tipgever Overeenstemming nodig Zaken doen Minister Luns niet optimistisch Geheimtaal Voormalige medewerker van ds. King doodgeschoten Cambodjaans protest Weerbericht Zon- en PreafcBrtftg'ojj afeoiawantife TERNEDZBN PbeeteartlbollilreilaCteBr: P. van üe Sands Redactie- en Adminlstratie-adrest Smidswal Telefoon: 01150—2078 Gironummer; S8150 f 8.per kwartaal per maand nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Maandag 11/Dinsdag 12 November 1968 24e Jaargang No. 5356 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen In de Newyorkse wijk Brooklyn zijn zaterdagavond twee Arabieren gearresteerd, die worden beschuldigd van een samenzwering om de nieuwgekozen president Richard Nixon te vermoorden. Het zijn de 43-jarige Ahmed Rageh Namer, een tot Amerikaan genaturaliseerde Jemeniet die al dertien jaar in de V. S. woont, en zijn 18-jarige zoon Abdo Ahmad Namer. De politie was nog op zoek naar een tweede zoon, Hassan. Twee neven, de 21-jarige zeeman Ali Zandani, die sinds twee- eneenhalf jaar in Amerika woont, en de 30-jarige Abdo Zandani, die al drie jaar in de V. S. is, zijn aangehouden voor een verhoor, maar niet in staat van beschuldiging gesteld. De arrestaties werden bekendge maakt door die plaatsvervangend officier van justitie van bet dis- triot Brooklyn, Eliot Golden. De zaak is aan het rollen gekomen door een anoniem telefoontje. De twee verdachten werden in het begin van de avond in hun wo ning aangehouden door recher cheurs en agenten van de geheime dienst. De politie nam een m-1 ge weer, een karabijn, 24 patronen en twee dolken in beslag. Ahmed Rageh Namer is afkom stig uit Rada, een dorp van 3500 inwoners in Zuid-Jemen. Een poli tiefunctionaris noemde hem een norse man, die beter Engels spreekt dan zijn zoon, die nog maar twee jaar in Amerika is. Golden zei, dat het onderzoek aan het begin van de middag was ge opend. Hij prees een Newyorkse krant omdat deze de zaak had stilgehouden tot de arrestatie van de betrokkenen. Ei°n vergelijking met de moord op Robert Kennedy dringt zich op. Vöör de aanslag die hem noodlot tig werd, had senator Kennedy in redevoeringen steun aan Israël be pleit. Hij viel onder de kogels van een Jordaanse immigrant, Sirhan Sirhan, wiens proces op 9 decem ber in Los Angeles begint. Nlxon zei maandag aan de voor avond van de presidentsverkiezin gen in een toespraak voor de tele visie, dat de Verenigde Staten Israël moesten helpen zijn militaire superioriteit in het midden-oosten te handhaven. Zaterdagavond rond half zeven heeft zich In een woning aan de Nachtegaalstraat te Geleen een drama afgespeeld, dat aan drie personen het leven heeft gekost. De 58-jarige P. Bergs heeft tij dens een bezoek aan zijn zoon deze en diens echtgenote met een pistool neergeschoten en daarna met hetzelfde wapen zichzelf van het leven beroofd. De twee kinderen 2 en 4 jaar bleven ongedeerd. Eeu goede kennis van de vader, een Belg die toevallig met zijn gezin op bezoek was. bad hem met zijn auto naar de enkele hon derden meters verder gelegen woning van de zoon gereden, maar was huiten in ziin wagen Wijven wachten. Plotseling hoor de hij schoten, snelde de woning binnen en vond daar de drie slachtoffers zwaar gewond op de «rond liggen: P. Bergs jr. (32 iaar) en diens vrouw (30 jaar). De Belg ontfermde zich over de beide kinderen van het echtpaar, die in de keuken aan het spelen waren en niets vermoedden van het afschuwelijke drama, en sloeg alarm. De gewonden wer den naar het ziekenhuis te Heer len overgebracht, waar zij kort na aankomst overleden. Het motief voor deze tragische daad moet worden gezocht in de gespannen verhouding die tus sen vader en zoon was ontstaan. De jonge Bergs had het aan nemersbedrijf van zijn vader overgenomen. Het. ging onder diens leiding zienderogen achter uit. Er ontstonden financiële moeilijkheden. Vader Bergs laat een vueuwrOn acht kinderen ach ter.. Later werd ook de 22-jarige zoon Hassan gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. Hassan was aan arrestatie ont snapt door uit een raam te sprin gen van het huis, waar hij met zijn vader en broer woonde. In Key Biscayne verklaarde een woordvoerder van Nixon: „De zaak is in handen van de politie en de heer Nixon maakt zich er niet druk om". Hij voegde eraan toe: Het zou overdreven zijn te denken aan een groot komplot. In de woning van de arrestanten is ook een hoeveelheid politieke pamfletten aangetroffen, waarvan de meeste in het Arabisch ziin ge steld. Het drietal heeft tijdens urenlange verhoren niet veel los gelaten. De twee mannen die voor onder, vraging waren aangehouden en neven van de Namers werden ge noemd, zijn naderhand op vrije voeten gesteld. Ze vertelden dat ze slechts buren waren, die toe vallig bij de familie Namer op be zoek waren, toen de politie daar binnenviel. Ér zijn nog twee ande ren voor een verhoor opgepakt. Een van hen, een zekere Frank Neiser, is alweer vrijgelaten. Zaterdagavond laat werd de politie gealarmeerd door een tele foontje van een onbekende. De plaats van het telefoonge sprek kon worden vastgesteld, een café, „Pappas Bar", dat voor namelijk door blanken wordt be zocht. Daar trof de politie de tip gever aan. De man was scherp schutter en vertelde dat hem door drie personen, die kennelijk uit het middenoosten kwamen, een grote som geld was geboden voor het beschikbaar stellen van zijn kwa liteiten. De drie mannen hadden hem verzekerd dat het een „groot karwei" betrof en dat zij meer scherpschutters konden gebruiken. Kort na het bekendworden van de verkiezingsoverwinning van Nixon had het drietal de scherp schutter volgens zijn zeggen mee genomen naar een woning aan de Hinsdale Avenue in Brooklyn, waar hem twee automatische wa penen en een met een telescoop uitgerust m-1 geweer waren ge toond. Achmed Rageh Namer en zijn beide zoons Abdo en Hassan zul len dinsdag weer voor de rechter verschijnen. De borgsom voor ieder van hen bedraagt 100.000 dollar. De drie ziin nu opgesloten. In de havenplaats Iloilo in het zuiden van de Philippijnen zijn zondag bij een ontploffing elf kin deren omgekomen. Zij speelden aan de haven, waar benzine uit een tankboot werd gepompt. Er was een lek in de leiding en toen de kinderen een vuurtje maakten, volgde een explosie. 59 mensen liepen bovendien brandwonden op. De Duitse minister van buiten landse zaken, Willy Brandt, heeft zaterdag In Den Haag verklaard, dat zijn land voor een conferentie van Europese regeringsleiders Is, mits de agenda goed wordt voor bereid. Ook de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Medici, is voor zo"n conferentie. Medici vond het komend voorjaar een geschikte tijd. Reeds eerder hadden de Britse minister Stewart, de Belgische minister Harmei en de Nederland se minister Luns zich voor zo'n Europese conferentie uitgesproken. Willy Brandt liet geen twijfel bestaan aan de visie van zijn rege ring op de Europese toekomst. De ernst van de Britten bij hun toe- tredingsaanvraag aanvraag is ons niet ontgaan en wij zijn voor een gelijkberechtigde plaats van het verenigd koninkrijk in de Europe se gemeenschap. Dat geldt ook voor andere landen, zo zei hij. Tegelijkertijd Het. Brandt echter niet In het vage, dat zijn regering niet bereid is daarvoor Iedere prijs te betalen. Hij kende grote waarde toe aan de naoorlogse ont wikkeling van de Frans-Duitse be trekkingen. Die betrekkingen zijn voor de toekomst van Europa van grote betekenis en niemand kan van mij verwachten dat ik hier een anti- Franse houding zal aannemen, aldus Brandt. De leider van de Britse conservatieve partij, Edward Heath, zei dat een Europa zonder Frankrijk even weinig zin heeft als eer> Europa zonder Engeland. Brandt liet blijken, dat 'er bij zijn regering geen enthousiasme bestaat voor nieuwe samenwer kingsvormen buiten de gemeen schap om. Hij betoogde, dat de gemeenschappelijke markt het be slissend element moet blijven voor Europa's toekomst: „Instel lingen hebben we nu genoeg. Waar het om gaat is, dat we meer over eenstemming krijgen". Brandt meende dat veiligheid en verdedi ging van Europa het best gewaar borgd zijn in het atlantisch bond genootschap. De Britse minister van buiten landse zaken, Stewart, leverde later tijdens een persconferentie op de speech van Willy Brandt het volgende commentaar: „Hij heeft voorzichtig gesproken, zoals mi nister van buitenlandse zaken altijd doen". Stewart zei ook dat een Europese conferentie goed voorbereid moeï zijn. Van wie het initiatief zou moeten uitgaan, liet hij in het midden. Dat vond hij niet' zo belangrijk. Stewart Het blijken, dat hij „bil samenwerking op tereinen die bui ten de werkingssfeer van de E.E.G. liggen, meer voelt voor regelmati ge regeringseonsultatle dan voor geïnstitutionaliseerde instellingen. Verkiezingen voor een Europees parlement vond hij geen punt van de eerste orde. Wel van de eerste orde vond hij, dat men op rege ringsniveau tot zaken komt. Minister Luns en de vtee-voor- zttter van de Europese commissie dr. Mansholt hebben pessimistische geluiden over Europa laten horen. Mr. Luns noemde de huidige cri sis waarin de gemeenschap ver keert, dieper en veelomvattender dan ooit. ,Het is gebleken, dat Frankrijk zich niet alleen verzet tegen uitbreiding van de gemeen schap maar zelfs tegen samen werking op gebieden, die niet in de werkingssfeer van de gemeen schap vallen. Minister Luns. die snrak tiidens een manifestatie van de Neder landse Europese beweging in de Haagse Ridderzaal, zette reacties recht, die konden worden verno men na de jongste ministerraads zitting in Brussel, Het feit dat alle ingediende voorstellen (zoals het Beneluxmemorandum, het plan- Harmel, het Duitse voorstel etc.) ter bestudering aan de permanente vertegenwoordigers zijn gegeven, heeft sommigen blij doen reageren als zou er voortgang zitten in de Europese zaak, maar dat is niet het geval, aldus de minister. De bewindsman zei dat de alge meen en diepgevoelde wens om een poging te doen het dode punt in de Europese samenwerking te overwinnen, werkelijke voortgang niet in de weg mag staan. Hij be nadrukte dat slechts de suprana- nionale-methode die enige is die tot succes kan leiden. Dr. Mansholt stelde dat het ge brek aan vertrouwen in een poli tieke vereniging van Europa wel degetljk z'n weerslag heeft op de eerste stappen die in het verdrag van Rome ziin aangegeven, n.l. het realiseren van de economische unie. Er is in het verledien te veel gedacht: eerst vorderingen maken bij de economische integratie, dan volgt de rest vanzelf. Gebleken is echter dat voor politieke vereni ging een nieuwe wilsbeschikking nodig Is. aldus dr. Mansholt. De Europese beweging heeft tijdens de bijeenkomst van zater dagmiddag kritiek te verwerken gekregen van een van haar eigen hoofdbestuursleden, mevrouw mr. M. Roodde Boer, voorzitster van het Nederlands vrouwencomité. Mevrouw Rood zei dat de bewe ging, die begon als een groep van burgers, is geworden tot een groepje politici en dat ze in plaats van een beweging te vormen zich beperkt tot lichte pressie af en toe. Ze noemde Furonn's tnekoms' een multifac'o-ale z.aak en, zo zei i ze. daarom moeten andere facto ren naast de noll+ioke nok dn aan- dacht kfiieen. 7e kaMprn en duMelüke nuk!'"atl"s van de j Europese beweging in n'-'ats van „geheimtaal voor enkelen". NEW YORK: De 46-jarige Ah med Rageh Namer met zijn twee zoons Abdo (18) en Hassan (22) op het politiebureau. Zij worden beschuldigd van een samen zwering om de nieuw gekozen president Nixon te vermoorden. Voor het eerst sinds de Ameri kanen hun bombardementen op Noord-Vietnam staakten zijn zon dag Amerikaanse stellingen ten zuiden van de gedemilitariseerde zone beschoten door Noordvietna- mese artillerie, die opgesteld stond in het zuidelijk deel van die zone, zo deelde maandag 'n Amerikaan se woordvoerder In Saigon mee. Drie uur lang bestookten een batterij 75 mm-geschut en een 122 mm-raketbatterij in de zone resp. vijf en zeven km ten westen van de vooruitgeschoven Amerikaanse basis Con Thien drie stellingen van de derde Amerikaanse mari niersdivisie. Vier mariniers wer den gedood, eenenveertig gewond. De Amerikaanse artillerie bracht de raketbatterij tot zwijgen en ver nietigde tien bunkers, zei de woordvoerder. Op de vraag of de mariniers de bombardementsstop hadden ge schonden door vijandelijke stellin gen in de gedemilitariseerde zone te beschieten, antwoordde de woordvoerder: „Nee. Commandan ten te velde zijn te allen tijde be voegd hun troepen te bescher men". Bij de Amerikaanse tegen actie was ook een straaljager in geschakeld. Amerikaanse vliegtui gen voerden zondag in de buurt van de bufferzone bombardemen ten uit ter ondersteuning van grondtroepen. Advertentieprpt per mm l« cR minimam pw advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiteriijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Wij hebben ons prestige in de ogen van de wereld vergroot door krachtig vast te houden aan onze overtuigingen, zo verklaar de zaterdag premier Ian Smith van Rhodesië in een radiotoe spraak ter gelegenheid van de derde verjaardag van de eenzijdig uitgeroepen onafhankelijkheid. Hij zei dat zijn regering niet van koers zou veranderen. Het land ging in alle opzichten voor uit. Smith sprak met geen woord over zijn jongste besprekingen met de Britse minister George Thomson. Zaterdag vertrok deze laatste voor enkele dagen, ken nelijk om de onafhankelijkheids viering niet mee te maken. Hij zou enkele andere Afrikaanse landen, o.a. Zambia en Malawi, bezoeken om in de loop van deze week naar Rhodesië terug te keren. In Zuid-Vietnam is zaterdag bij de kuststad Kwang Ngai een autobus op een mijn gereden. Vijftien inzittenden kwamen daarbij om en zeven werden ge wond. In de Mekong-delta be schoot de vietcong voor de twee de achtereenvolgende nacht de stad Can Tho, waarbij negen ge wonden vielen. In Danang raak ten zaterdagavond twee Zuid- vietnamese militairen gewond door het ontploffen van een kneedbom in een restaurant. B-52 bommenwerpers hebben in de nacht van zaterdag op zon dag meer dan 500 ton bommen afgeworpen op vijandelijke stel lingen in de provincies Tay Minh Dominee Charles Billups, een vooraanstaande figuur iri de Amerikaanse beweging voor ge lijke burgerrechten en voorma lige medewerker van ds. Martin Luther King, is de vorige week door een onbekende doodgescho ten. Volgens een woordvoerder van de politie in Chicago is het lijk van de 41-jarige Billups woens dag j.l. gevonden in een gepar keerde auto in Chicago. Zijn hor loge en portefeuille waren ont vreemd. Daarom vermoedt de politie, dat roof het motief van het misdrijf is geweest. FLORIDA: Hubert Humphrey en de nieuw gekozen president Ri chard Nixon, tot voor kort tegen standers in de verkiezingen, heb ben met elkaar gesproken. Nixon had Humphrey opgebeld om langs te komen op zijn vakantie adres. en Binh Long bij de Cambod jaanse grens. Er waren troepen concentraties waargenomen in de omgeving van An Loc, het nieu we hoofdkwartier van de eerste Amerikaanse luchtcavalerie- divisie. De Cambodjaanse re-win» heeft scherp geprotesteerd te -p-i een Amerikaanse luchtaanval c- Cambodjaans grondgebied op 6 november, waarbij drie burgers om het leven zouden zijn ge komen. Bij het incident waren naar Cambodjaanse mededeling d-:e Amerikaanse helikopters betrok ken. Cambodja heeft de veilig heidsraad van de grensscheiding op de hoogte gesteld. RUSTIG WEER Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde trok een lagedrukgebied over Polen naar de Oostzee. Ook boven de Middellandse Zee bleef de druk laag, terwijl boven de Atlantische Oceaan de depressie-aktiviteit groot was. Onze omgeving be vond zich daarentegen in een ge bied met geringe drukverschillen en dientengevolge weinig wind, waarbij de middagtemperaturen omstreeks zeven graden werden. Afgelopen nacht vormde zich in het midden en noorden van het land op uitgebreide schaal mist. Intussen breidt een rug van hogedruk zich van het Iberisch schiereiland uit over Frankrijk en Duitsland naar Scandinavië, maar deze verwijdert zich daar bij geleidelijk oostwaarts. Een depressie ten westen van de Britse eilanden kan hierdoor langzamerhand meer invloed op onze omgeving uitoefenen. Voor dinsdag wordt daarom iets meer wind verwacht uit zuidelijke richtingen, maar geen regen van betekenis. Medegedeeld door het K.N.M.I. geldig van hedenavond tot dins dagavond. Overwegend droog Overwegend droog weer met veel bewolking en plaatseliik mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Weinig ver andering in temperatuur. Hoogwater DINSDAG 12 NOVEMBER Breskens 6.05 6 ?9 Terneuzen 6.41 7 tg Hanswe<"-t 7.15 77 39 Walsoorden 7.24 7.48 WOVMcpAG 13 NOVEMBER Breskens 7 03 7 3^ Terneuzen 7.39 8.07 Hansweert 8.13 8.41 Walsoorden 8.22 8.50 ZON op onder Nov. 12 7.55 16.53 13 7.56 16.52 14 7.58 16.50 Ji «.Dtf 15.49 MAAN op onder 22.37 14.44 23.55 14.30 14.43 4.15' USi t

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1