„Verenigd Europa voorwaarde voor ons aller toekomst" &0L Grieks passagiersvliegtuig gedwongen terug te keren naar Pariji MUL w™, saucljzeMjts BANKETBAKKERIJ i Mislukte roofoverval op Amsterdamse studenten uitzend bureau niet serieus genomen Laatste Britse treinrover uit 1963 in Zuid-Engeland gearresteerd HET WEER Koningin Juliana EUROPEES PARLEMENTAIR CONGRES IN DE RIDDERZAAL VOORSTEL TOELATING CHINA TOT DE VER. NATIES BEKLAAGDE IN PROCES TE ATHENE VOERDE EEN UUR HET WOORD RADIO DE KOOK de riMÉiflm lig BliTinnnffiiinT" TTTTTÏÏTTTTT ZATERDAG 9 NOVEMBER 1968 24e Jaargang No. 5355 Politieke eenwording Nieuwe fase Niemand uitsluiten Geen veto's meer Demonstratie Premier Esjkoi in december naar Nixon RUNBERCS HANDELSBUREAU Dictatuur' Podgorny zond Nixon gelukwens Na ons komen anderen. Indianen op het oorlogspad? De overdracht van de macht in de Ver. Staten Gasverwarming Weerbericht Hoogwater 7osi- en Maanstanden MweeïwrHcietoeaadtetm P. 3. vaa 8e San8e Redactie- en Administratie-adres: Smldewal Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maan? f 2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRUE ZEEUW Oitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzan Advertentieprijs per mm 16 et; mlnhmim per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine- Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Koningin Juliana heeft vrij dagmiddag tijdens het Europees parlementair congres dat in de Haagse Ridderzaal wordt gehou den, een verenigd Europa, zowel •taatkundig als economisch, voorwaarde voor ons aller toe komst genoemd. De koningin «ei dat wij Europeanen altijd haast hebben. „Maar ook al was onze aard anders, dan zouden we nog doordrongen zijn van de haast die hij verwezenlijking van de Europese éénwording is geboden." Een verenigd Europa zou, aldus de vorstin, tot voor beeld kunnen strekken aan die andere geografische groeperin gen in de wereld, voor wie dezelfde noodwzaak geldt, ten einde als groter eenheden in vrede te kunnen leven. De koningin herinnerde aan het andere grote Europese con gres dat 20 jaar geleden in de Haagse Ridderzaal werd gehou den en ze zei te geloven dat we allen dankbaar mogen zijn voor het werk, dat ter verwezenlij king van de Europese éénwor ding in die 20 jaar kon worden verricht. Ze wees er op dat het vruchtbaarder is vooruit te zien dan terug te kijken en ze zei dat het nodig is onvermoeibaar door te gaan om het ideaal te berei ken. De noodzaak van Europese éénwording was het centrale thema op het congres. Prof. dr. Walter Hallstein, voorzitter van de internationale Europese be weging, zei dat het voornaam ste doel van het congres moet «THNHJnN Een gemaskerde man heeft. vrUdagmiddag omstreeks half riff gewapend met een vuur banen een poging gedaan het - tuden ten werkbureau Amster dam op de Heerengracht te be roven. Zijn opzet mislukte, door lat twee employé's zich niet He ien intimideren en hem vastgre' pen. Tijdens het gevecht dat uitstond, wist hij zich van zijn tegenstanders te ontdoen en de vlucht te nemen. De man vluchtte in een witte sportwagen die met grote snel heid in de richting van de 'Jtreehtsestraat reed. Mogelijk werd deze bestuurd door een tweede man. De politie begon onmiddellijk een speurtocht door de stad. De overval speelde zich af in de receptie van het bureau, waar rich op dat moment de eigenaar. wee emplové's en een student bevonden. Tijdens het gevecht foste de overvaller een schot, dat echter niemand trof. De eigenaar, de 25-jarige J. D. Eug- st.er, vertelde dat de man een soort gebreide kous over zijn hoofd bad met daarin twee gaten voor de ogen. Aanvankelijk dacht hij dat het een studenten grap was. „De man zei geen woord en gromde alleen maar terwijl hii met het pistool dreig de." Vcdeens de heer Eugster wn- er een bedrag van 20 a 25.0'"1 in. kas. ..Vrijdags betalen wij ui' en dan komen zo'n driehonderd studenten hun geld halen," yer- teldUL hii» zijn zeker te stellen, dat de Europese éénwording hoogste prioriteit moet krijgen bij de regeringen en het volk. Duncan Sandys, Brits parle mentslid (organisator van het congres) verklaarde dat de kracht en onafhankelijkheid van Europa hersteld dienen te worden. De economische inte gratie van de gemeenschap moet worden voltooid en het proces van politieke vereniging moet beginnen. Sandys zei dat, als de uitbrei ding van de gemeenschap wordt geblokkerd door een veto, er een initiatief moet worden ge nomen voor gezamenlijke actie op terreinen die niet bestreken worden door het verdrag van Rome. Sir Geoffrey de Freitas, voor zitter van de raadgevende ver gadering van de raad van Euro pa, herinnerde aan het Haagse congres van 20 jaar geleden en aan de stoot die dat congres heeft gegeven. Sir Geoffrey be tuigde zijn instemming met de voorstellen, die de Belgische minister van buitenlandse zaken Harmei beeft gedaan voor nieuwe wegen ter coördinatie van de activiteiten van de Euro pese landen op. het gebied van politieke, technologische en mo netaire vraagstukken. Minister Luns noemde de resolutie voor het congres een voortreffelijk middel om aan het werk der gemeenschappen nieuwe bezieling te geven en de beperkingen en belemmeringen te overwinnen. Hij vond, dat de in de resolutie voorziene rege ringsconferentie van de landen, die voortgang willen maken, het begin van een nieuwe fase in de ontwikkeling van Europa zou kunnen inluiden. De minis ter zei dat het van belang is, dat de huidige impasse wordt doorbroken en hij vond dat in dit opzicht het congres een kar dinale rol te vervullen had. De Britse minister van buiten landse zaken, Michael Stewart, verklaarde in te stemmen met de oproep in de ontwerpresolu tie voor het houden voor een conferentie van regeringshoof den. Hij zei ook dat er moet worden gezocht naar wegen om Europa op te bouwen op die terreinen, waar geen land het recht heeft een veto uit te spreken over verdere ontwik kelingen. Minister Stewart legde er de nadruk op, dat het nooit de be doeling mag zijn, dat er een concurrerende gemeenschap ont staat. Hij zei, dat geen enkel land dat wil meedoen, mag wor den uitgesloten van de activitei ten, die nu worden voorbereid. Als we geen vorderingen op eco nomisch terrein kunnen maken, moeten we het op andere terrei nen proberen. Jean Rey, voorzitter van de Europese commissie in Brussel, verklaarde, dat van alle grote Europese organisaties alleen de Europse gemeenschap in de ge legenheid is aan een gemeen schappelijke politiek te bouwen, omdat ze daar de institutionele instrumenten toe bezit. De weg naar Europese onafhankelijkheid leidt dan ook over versterking van de instituties. Rey zei dat de huidige Euro pese crisis duidelijk heeft ge maakt, dat er een eind moet komen aan het systeem van uit spreken van veto's. In gevallen, waarin een unanieme beslissing nodig is, moeten de lidstaten compromissen trachten te vin den. Jonge Duitse federalisten heb ben tijdens het parlementair congres van de Europese bewe ging een spandoek omhoog ge houden met het opschrift: „Von Italien bis nach Schweden, Reden, Reden, Reden." Eerder hadden ze een pamflet verspreid op de perstribune in de Ridderzaal, waarin de spot wordt gedreven met al dat ge praat over Europese eenheid, zonder dat het tot daden komt. Het congres wordt in dit pam flet een „Europees festival" ge noemd, Op de demonstratie werd uit de zaal niet gereageerd. Premier Levi Esjkoi van Israël zal in december de volgende president van de V. S., Nixon, ontmoeten, zo is in Tel Aviv ver nomen. Esjkoi is dan in de V. S. op weg naar Zuid-Amerika, waar hij officieel verscheidene landen zal bezoeken. De Israëlische kranten hopen dat Nixon trouw zal blijven aan de „vijf punten" van president Johnson ter rege ling van het conflict in het mid den-oosten. De „Jeruzalem Post" herinnert eraan dat Nixon vlak vóór de juni-oorlog tijdens een bezoek aan Israël heeft gezegd: „Zolang er geen vredesverdrag is, moet Israël de bezette gebie den onder geen enkele omstan digheid prijs geven". NOORDSTRAAT 78 TERNEUZEN TEL. 01150-2304 Twee met revolvers en hand granaten gewapende mannen hebben vrijdag een passagiers vliegtuig van de Griekse lucht vaartmij Olympic Airways, dat enkele minuten tevoren met 130 passagiers van het Parïjse vlieg veld Orly met bestemming Athene was opgestegen, gedwon gen terug te keren. Het toestel, een Boeing, land de zonder verdere incidenten op Orley, waar de mannen door de politie werden weggevoerd. Zij hadden vlugschriften t bij zich waarin stond „Griekenland vrij". Olympic Airways is eigen dom van de Griekse scheeps- magnaat Aristoteles Onassis. Een toestel van deze maatschap pij vertrok een paar dagen ge leden met vertraging van Orly na een anonieme waarschuwing dat er een bom in was geplaatst. Een van de passagiers was toen de zoon van Onassis, Alexander. Het tweetal gelastte de ste wardessen pamfletten onder de passagiers uit te delen, waarin werd uiteengezet dat het een actie van de „internationale commando's voor Griekenland" tegen het huidige „fascistische Griekse bewind" betrof en dat Olympic Airways eigendom is van de multimiljonair Onassis „die dit bewind ten koste van het Griekse volk steunt". „De maatschappij vervoert toeristen en zakenlieden, die met hun geld de dictatuur in Griekenland in stand helpen houden. „Geen Vijftien lid-staten van de V.N. hebben bij de algemene vergade ring een ontwerp-resolutie inge diend, waarin wordt gepleit voor toelating van communistisch President Podgorny van de Sowjet-Unie heeft Richard Nixon vrijdag gelukgewenst met zijn overwinning bij de presidents verkiezing en de hoop uitgespro ken, dat de betrekkingen tussen beide landen zich in bet. belang van de wereldvrede verder zul len ontwikkelen. I Wij wensen u vruchtbaar werk in uw hoge funkt.ie toe, aldus het telegram waarvan de bewoor- dingen overeenkomen met de I tekst die oud-president Mikojan I in 1364 naar Johnson zond. China, dat de plaats zou moeten innemen van de nationalistisch- Cbinese vertegenwoordiging (Formosa). Men verwacht dat het voorstel, waarover maandag het debat be gint, zal worden verworpen, evenals dit in vorige jaren js ge beurd. Verleden jaar werd een dergelijk voorstel met 58 tegen 45 stemmen afgewezen. Het nieuwe pleidooi voor Peking is onderschreven door Albanië, Algerië, Cambodja, Cuba, Guinea, Kongo-Brazzaville, Mali, Mauretanië, Pakistan, Roe menië, Soedan. Syrië, Tanzania. Zambia en Zuid-Jemen. De V.S. en tien andere lid-sta- ten hebben al een motie inge diend waarin wordt gesteld, dat de kwestie van de vertegenwoor diging van China een belangrijke kwestie is, waarvoor een meer derheid van tweederde nood zakelijk is. Aleksos Panagoulis, de voor naamste beklaagde in het proces inzake de aanslag op de Griekse premier Papadopoulos, heeft vrij dagochtend voor de militaire rechtbak in Athene een uur het woord gevoerd. Hij ontkende een verklaring geschreven en onder tekend te hebben en dat hij in con tact zou zijn geweest met de Cy prische minister van defensie, Georkatzis. Andreas Papandreoe had naar hij zei niets met de zaak te maken gehad. Panagoulis zei dat sinds zijn arrestatie op 13 augustus tot 4 november, de dag waarop hij voor de rechter verscheen, de handboeien niet van zijn polsen waren geweest. De politie heeft „inquisitie-methoden" op hem toe gepast, zei hij. Men had zijn voet zolen met stokken bewerkt, hem brandwonden toegebracht en hem sexueel gemarteld. Panagoulis verweet de recht bank vervalsing te hebben ge pleegd en „gefabriceerde" getuigen en medebeklaagden te gebruiken. Hij gaf toe, een aantal bommen als waarschuwing in Athene en de explosieven op de plaats van de aanslag tegen Papadopoulos te hebben gelegd. Bang voor de dood was hij niet zei hij. Panagoulis kan ter dood worden veroordeeld wegens desertie, de aanslag op de premier, illegaal wapenbezit en samenzwe ring tegen de staat. Hij bestreed heftig dat hij communistische oogmerken had nagestreefd. On danks het mislukken van zijn aanslag zal het huidige regiem niet door bet buitenland, maar in Griekenland zelf ten val worden gebracht, „want na ons komen er anderen", zei hij. collaboratie met fascistisch Grie kenland", aldus het pamflet. Toen de politie het tweetal uit het vliegtuig haalde, werd tiet door verscheidene passagiers uitgejouwd en gestompt. De twee mannen, 24 en 27 jaar oud. zijn Italianen, beiden afkom stig uit Florence. Het pistool dat een van hen bij zich had, bleek ongeladen. De handgranaat waar mee de ander had gedreigd, was leeg. Volgens persberichten zouden 2.000 Cuiba-Indianen in de Co- lumbiaanse provincie Arauca, dicht bij de Venezolaanse grens, de oorlog hebben verklaard aan blanke kolonisten. Een kolonist zou reeds zijn gedood en één ge wond door vergiftigde pijlen. De Cuiba's zouden de dood willen wreken van 16 van hun stam' leden, die vorig jaar door kolo nisten zouden zijn vermoord. Franklin D. Lincoln en Wil liam Harman, twee adviseurs van Nixon, zijn donderdag op het Witte Huis besprekingen begon nen met assistenten van presi dent Johnson om er voor te zor gen, dat de machtsoverdracht vlot verloopt als Nixon met zijn staf op 20 januari officieel het Witte Huis zal betrekken. Om de lasten van de overdracht te ver lichten heeft het congres een be drag van 900.000 dollar beschik baar gesteld. In Noordvietnamese kringen m Parijs is vrijdag verWaard dat men het voorstel vaiWpre- sident Thieu van Zuid-Vietnam om de vredesbesprekingen in de Franse hoofdstad tussen twee en niet tussen vier delegaties te laten plaatsvinden, niet serieus neemt. De ene delegatie zou worden geleid door vertegen woordigers van de regering in Saigon. Amerikaanse onderhan delaars zouden er deel van uit maken. De andere delegatie zou volgens Thieu door Noord-Viet- nam moeten worden geleid. Af gevaardigden van het door Sai gon niet erkende „bevriidings- front" konden dan anoniem in deze delegatie worden opgeno men. Van Noordvietnamese zijde werd hierbii aangetekend, dat men verwacht, dat de Verenigde Staten Thieus voorstel evenmin ernstig zullen nemen. De Ame rikaanse delegatie bad geen commentaar. Naar uit Amerikaanse bron nen verluidt heeft Thi"u over ziin voorstel geen overleg met Washington geoleegd. Functionarissen in Washington zeiden later nat h"t voorstel van president Thieu nn hoog niveau werd bestudeerd cm zorgvul- i'"e analyse vereiste. Nader commentaar wilde men niet geven. MOSKOU: Russische marine mannen, de bajoneten op de ge weren, tijdens de grote militaire parade op de Siste verjaardag van de oktoberrevolutie. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEÜZEN De Engelse politie heeft vrif- dag de leider van de bende die in augustus 1963 de nosttrein GlasgowLonden van 2", mil- inen pond sterling aan bank- biürtten beroofde, in Torquay (Z.W.-Engeland aangeboden. T»ct is de 37-larige Bruce Reynolds. Hij was bet laatste lid van de bende dat nog gezocht werd. Hem wacht een gevangenis straf van zeker 30 jaar. Tot die straf zijn zeven van 7."n mede plichtigen veroord'eid. Zes ande- rm kregen lichtere straffen. Kort vóór het aanbreken van de dag is Revnolds i" een huis bij Torquav genakt. Hij is naar Lenden gebracht. De vrouw van Reynolds en hun zoontje van vijf jaar zijn eveneens naar Londen gebracht. Van de rovers is nog od vrije voeten de 33-jarige Ronald Biggs, die tot 30 jaar is veroor- deld maar 16 maanden later, in juli 1965, uit de Londense WandswortH-gevangenis is ont snapt, RUSTIG WEER Een aotieve depressie trok don derdag op vrijdag van de oceaan over Spanje naar de Middellandse Zee. Plaatselijk viel in de Franse Rivièra meer dan 50 mm en boven de Pyreneën zelfs 90 mm regen. In onze omgeving werden de luchtdrukverschillen geleidelijk kleiner zodat de krachtige ooste lijke wind afnam tot matig en zwak. Er was veel bewolking, zo dat de middagtemperaturen niet hoger kwamen dan 3 tot 6 graden. Intussen is vrijdag boven de Golf van Biskaje en de Britse eilanden een rug van hoge lucht druk aangekomen. Deze trekt van daag geleidelijk in oosteliike rich ting. In ons land kan dan ook od rustig weer gerekend worden met plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Aan de kust echter kunnen enkele buien vanuit zee binnendrijven. In het temperatuur- verloop komt vandaag nog weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Rustig weer Rustig en nevelig weer met veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. In de ochtend plaatselijk mist. Ongeveer dezelf de middagtemperaturen als vrij dag of io+s hoger». ZATERDAG 9 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.54 4.30 5.04 5.13 n.m. 4.09 4.45 5.19 5.28 ZONDAG 10 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m n.m. 4.32 4.49 5.08 5.25 5.42 5.59 5.51 6.08 MAANDAG 11 NOVEMBER Breskens Terneuzen T-TqusWee-l Weisoor.-'' v.m n.m. 5.14 5.34 5.40 6.10 6.24 6.44 6.33 6.53 ZON MAAN op onder op onder Nov 9 7.49 16 58 19.03 12.40 10 751 16 56 20.07 13 22 11 7.53 16 55 21.20 13.52 12 7.55 16.53 22.37 14.4« 13 7.56 16.52 23.55 14.30 14 7.58 16.50 14.43 19 8.00 16.48 «1.1$ 14.54

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1