Het program van de nieuwe Amerikaanse president Grote anti-Russische demonstratie in Praag Na vermoeide verkiezingscampagne SUPERIORITEIT VAN DE V.S. OP HET GEBIED VAN DE BEWAPENING HET WEER Humphrey lag gisteren in stemmental voor op Nixon NIXON STUURT BINNENKORT „EIGEN" WAARNEMERS NAAR PARIJS Nixon neemt korte vakantie in Florida VRIJDAG 8 NOVEMBER 1968 24e Jaargang - No. $354 Vietnam Sowjet-Unie Raketafweer De NAVO en Frankrijk Orde en gezag Buitenlandse hulp Dubcek het spreken belet Pro-Moskou Schoten „Dat is een Russische vlag". Geen monster. Weerbericht Minderheids- president Hoogwater Zon- en Maanstanden PmflWttag HJ tóonawne»ft TERNEUZEN Wrerteor-Hoofctredaeleur P. J. van 3e Sanda Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: Oil50—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand 2.70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW üftgeefater N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per ram 18 et; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De nieuwe Amerikaanse presi dent Nixon heeft de Vietnamese politiek van president Johnson gesteund. Hij heeft niettemin be loofd, dat hij van het ogenblik af dat hij de macht in handen had, „de fouten van het verleden" niet zou herhalen. Hij heeft de wens te kennen gegeven, naar vrede door onderhandelingen te zullen streven en het conflict in Vietnam te willen „ontamerikaniseren". Ia het licht Van de verklarin gen van de pas gekozen president kan zijn houding ten aanzien van een aantal binnen- en buiten landse vraagstukken in grote lij nen als volgt worden geschetst: Nixon stelt zich voor, alles in het werk te stellen om een duur zame vrede te vestigen. Hij heeft zich voorstander verklaard van stopzetting van de bombarde menten, maar hij is gekant tegen een „niet-eervolle" terugtocht van de Amerikaanse troepen. De nieuwe president wenst het conflict in Vietnam te „ontame rikaniseren". Hij heeft vrije ver kiezingen bepleit, waaraan ook het Zuidvietnamese bevrijdings front zou kunnen deelnemen, dit met het oog op de vorming van een nieuwe regering voor Zuid- Vietnam. Wat de betrekkingen met de Sowjet-Unie aangaat heeft Nixon zich voorstander verklaard van besprekingen met de Russische leiders na versterking van het potentieel en de aktiviteit van de NAVO. De nieuwe Amerikaanse president zegt ervan overtuigd te zijn, dat goede Amerikaans-Rus sische betrekkingen noodzakelijk zijn voor het behoud van de vrede. Hoewel Nixon zich vóór het verdrag tegen verdere versprei ding van kernwapens heeft uit- lesproken, is hij van mening, dat iet wenselijk is de ratificatie er- fan uit te stellen in het licht van Ie invasie in Tsjecho-Slowakije. De nieuwe president is voor de opbouw van een raket-afweer stelsel tegen raketien en zegt overtuigd te zijn van de noodza kelijkheid, een Amerikaanse su perioriteit tegenover de Sowjet- Unie te handhaven op het gebied van de bewapening. Nixon betreurt het „verval" van de NAVO. Hij is voor nauw kontakt met de leden van deze organisatie. Voorlopig nog koud Al enkele dagen wordt boven Polen, noord-Duitsland en onze omgeving een krachtige oostelij ke stroming in stand gehouden. Overdag werd het niet warmer dan drie tot vijf graden Celsius, terwijl uit de aanwezige bewol king motregen en zelfs af en toe natte sneeuw viel. In Engeland en Frankrijk was het iets aangena mer met temperaturen tussen 8 en 14 graden, terwijl in de stre ken rond de Middellandse Zee zelfs temperaturen rond de 18 graden voorkwamen. Intussen is een oceaandepressie boven de Golf van Biscaje aan gekomen. Deze trekt vandaag in oostelijke richting weg en zal al leen de wind in het zuidelijk deel van ons land tot matig of vrij krachtig doen toenemen. Verder verandert er maar weinig, zodat ook vandaag op veel bewolking en plaatselijk neerslag, soms zelfs natte sneeuw gerekend moet wor den. He: blijft daarbij koud mei middagternperaturen van drie tot les graden. Nixon is van oordeel, dat be sprekingen met president De Gaulle nodig zijn om de normale betrekkingen met Frankrijk te herstellen. Ten aanzien van de hulp aan onderontwikkelde landen is Nixon van mening, dat de Ver enigde Staten deze hulp moeten voortzetten. De Westeuropese landen zouden evenwel een gro ter aandeel in deze hulp moeten nemen. Nixon voelt voor onderhande lingen met de communistische landen, met inbegrip van China, maar uit een sterke positie. Hij heeft zch uitgesproken voor ver mindering van de bewapenings wedloop. Nixon wil de plaatselijke auto riteiten in de V. S. meer midde len geven om orde en gezag te handhaven. Hij wenst ook krach tiger bestrijding van de handel in verdovende middelen. Nixon voelt voor opheffing van de extra-belasting die tot 30 juni in de V. S. van kracht is, als de Amerikaanse economie dit ten minste toelaat. Deze belasting zou gehand haafd moeten blijven, als de V. S. door inflatie bedreigd worden. De belasting zal echter worden op geheven, als de oorlog in Vietnam teneinde zal zijn. Nixon heeft verhoogde econo mische hulp en verminderde mi litaire hulp bepleit. Hij wil alle hulp staken aan landen, die eco nomische betrekkingen onder houden met vijanden van de Ver enigde Staten. Nixon is van mening, dat hand having van het evenwicht tussen prijzen, lonen en winsten moet worden verwezenlijkt door sa menwerking tussen werkgevers, werknemers en de regering. Hij is vóór vermindering van het te kort op de federale begroting, o.m. door inkrimping van de pro gramma's voor openbare werken. NEW YORK: In zijn hoofdkwar- tier, het beroemde Waldorf As- tria-hotel, maakt een opgetogen Richard Nixon het V-teken met beide handen, nadat bekend werd, dat hij de strijd om het presidenschap had gewonnen. Bij hem staan zijn echtgenote Pat (rechts), zijn dochters Julie en Tricia en zijn aanstaande schoon zoon David Eisenhower. Duizenden studenten zijn don derdag op de 51e verjaardag van de Russische oktoberrevolutie in de Kareluniversiteit in Praag een zitstaking begonnen. Zij deelden mee dat zij in de universiteits gebouwen zouden blijven, maar dat geen colleges zouden worden gegeven. Het merendeel van de hoogleraren en lectoren heeft zich volgens de studenten met hen solidair verklaard. De universitaire autoriteiten hebben de studenten gewaar schuwd zich niet in de straten van de hoofdstad te verzamelen, aangezien dit zou kunnen leiden tot incidenten met pro-Moskou- groepen. Toen partijleider Dubcek don derdagochtend de onthulling van een gedenkteken voor gesneu velde Russische militairen in Praag bijwoonde, werden hem uit de menigte van naar schatting duizend Russisch gezinde com munisten verwijtende opmerkin gen toegeorepen. Daarbij waren uitroepen als „U bent geen echte communist" en „Wanneer komt er orde in het land en op de scho len". Dubcek, die samen met pre mier Cernik naar de plechtigheid was gekomen, kreeg geen kans een toespraak te houden. Het spreken werd hem door interrup ties onmogelijk gemaakt. De menigte applaudisseerde toen de Russische delegatie met de Sow- j et-ambassadeur en de bijzondere afgezant van het Kremlin, Koez- netsov, arriveerde. Aan het eind van de middag verzamelden zich duizenden jon gelui rond het standbeeld van koning Wenceslas op het gelijk namige plein in het centrum van Praag. Onder de massale kreet „Russen, ga naar huis" werd een Russische vlag verbrand. Bij het standbeeld werden kaarsen ont stoken voor de slachtoffers van de Russische inval in augustus. De politie greep niet direkt in. Dat deed zij later wèl toen circa 500 betogers voor het gebouw van de Tsjechoslowaakse radio sa mendromden. Enkele jongelui kregen harde tikken met gummi knuppels. Enkele jongelui zijn door de politie meegenomen voor een verhoor. Vóór de politie in rijen van vier het plein opkwam, had den luidsprekerwagens de demonstranten opgeroepen uit een te gaan. Voor de Russische ambassade riep een menigte pro- Moskou communistische leuzen als „Lang leve het rode leger" en „Russische vriendschap voor eeuwig". Een Russische filmploeg maakte hier opnamen van. De Tsjechoslowaakse autoritei ten wilden de herdenking van de oktoberrevolutie zo sober moge lijk houden om incidenten te voorkomen. Zij waren gekant tegen alle openbare bijeenkom sten en zouden ook een militaire parade van Russische eenheden hebben tegengehouden. Sinds vroeg in de middag was een stukgetrokken rode lap in de hand. „Dat is een Russische vlag. Neem hem", riep hij. Met loeiende sirenes reden donderdagavond politiewagens van het ene bedreigde punt naar het andere. De Russische ambas sade werd schsnsp bewaakt, In zijstraten stonden trucks met Tsjechoslowaakse militairen ge parkeerd. het luchtverkeer van en naar Praag stopgezet. Als reden werd mist opgegeven, maar er heerste vrijwel onbelemmerd zicht. In een van de hoofdstraten van Praag kwam het donderdagavond tot een incident dat ernstige ge volgen had kunnen hebben. Een Russische jeep met vier militai ren werd tegengehouden door betogers, die de wagen bespuw den. Een Russische officier sprong eruit, trok zijn revolver en vuur de drie schoten in de lucht af. De jeep reed daarna weg onder ge joel van de menigte, die vervol gens een Russische vlag ver brandde. Intussen waren beto gers samengedromd voor het ge bouw van de Tsjechoslowaakse radio, waarop de politie voor het eerst traangasgranaten gooide om ze uiteen te jagen. Uit het gebouw van de radio werden bloemen naar de demon stranten geworpen. Toen de be togers, naar schatting 3.000, het gebouw van het centrale partij- comité niet konden bereiken gin gen ze op weg naar het Wen- ceslasplein, dat echter eveneens door een grote politiemacht was afgegrendeld. Onderweg rukten ze Russische vlaggen van gebou wen en verscheurden of ver brandden die onder kreten als: „Vrijheid", „Russen, ga naar huis" en „Brezjnev aan de galg". Een jongeman rende op een buitenlander af en duwde hem nen plaatsnemen zonder dat er De telling van de bij de Ameri kaanse presidentsverkiezing uit gebrachte stemmen heeft don derdagochtend een lichte voor sprong van de verslagen demo cratische kandidaat Humphrey laten zien. Op een bepaald mo ment bedroeg het aantal op Hum phrey uitgebrachte stemmen 29.730.272 tegen 29.726.409 voor Nixon. Aangezien het tellen nog niet is voltooid, zijn wijzigingen nog mogelijk. De verkiezing van Nixon staat hier evenwel buiten. Hij beschikt over het vereiste aantal kiesmannen om door het college van kiesmannen als president te worden aangewezen. De delegaties van de Verenig de Staten en Noord-Vietnam zet ten hun kontakten in Parijs over uitbreiding van de vredesbespre kingen met vertegenwoordigers van de regering in Saigon en van het Zuidvietnamese nationale bevrijdingsfront voort. Naar donderdag van goedinge- lichte zijde verluidde, staan bij deze kontakten procedurekwes ties op de voorgrond, hoewel nog steeds niet zeker is, of en wan neer Saigon afgevaardigden naar de besprekingen stuurt. Van Amerikaanse zijde doet men alle mogelijke moeite zowel Noord- Vietnam als de Zuidvietnamese regering duidelijk te maken, dat alle vier belanghebbende par tijen aan de conferentietafel kun- moeilijkheden behoeven te ont staan over het strijdpunt van aparte delegaties van het bevrij dingsfront of van de regering in Saigon. Amerikaanse kringen in Parijs legden er de nadruk op, dat on danks de te verwachten wijzigin gen in de Amerikaanse delegatie als gevolg van de verkiezingsuit slag deze volledig handelingsbe- kwaam zal blijven. Men houdt er rekening mee, dat Nixon binnen afzienbare tijd eigen waarnemers naar Parijs zal zenden. BARNEVELD: Prins Claus vol belangstelling bij het seksen van kuikens, nadat hij de officiële opening had verricht van de praktijkschool voor pluimvee- en varkenshouderij voor Midden- en West-Nederland. De tot president van de Ver enigde Staten gekozen Richard Nixon is donderdag met zijn ge zin in Key Biscayne (Florida) aangekomen voor een vakantie van enkele dagen, tijdens welke hij stafbesprekingen met zijn medewerkers zal voeren over de koers die hij in de komende vier jaar als president wil volgen. Dit werd meegedeeld door zijn pers chef, Ron Ziegler. Op het internationale vliegveld van Miami werd het gezin ver welkomd door een zingende menigte. Nixon schudde velen de hand. Het vliegveld werd zwaar bewaakt door mannen van de ge heime dienst, politiemannen en leden van de nationale garde van Florida. Robert Finch, plaatsver vangend gouverneur vn Califor- nië en al jarenlang een van de voornaamste adviseur van Nixon zei dat stafbesprekingen zouden' worden gehouden over proble men aangaande de ambtsover dracht. Het overleg zal waar schijnlijk tot zaterdag duren, al dus Finch. De grote Amerikaanse dagbla den zijn het erover eens, dat Nixon het niet gemakkelijk zal krijgen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Voorlopig nog koud Aanhoudend koud en zwaar be wolkt weer met plaatselijk enige neerslag, mogelijk ook in de vorm van natte sneeuw. Matige tot krachtige, aan de Waddenkust krachtige tot harde, oostelijke wind. De New York Times schrijft: „Aangezien de democraten de meerderheid in kamer en senaat hebben behouden, zal Nixon ern- - stige pogingen moeten doen om de medewerking van de volksver tegenwoordigers te krijgen, wil hij in staat zijn binnenlandse her vormingen uit te voeren. Wat nog erger is, Nixon is gekozen zonder de steun van de negers. Hij zal hun vertrouwen moeten zien te winnen om de nationale eenheid te kunnen verwezenlijken". De „Oklahoma City Times" schrijft dat Nixon waarschijnlijk niet de wonderen zal verrichten, die zijn aanhangers van hem ver wachten, maar dat hij niet het monster zal blijken te zijn dat zijn vijanden in hem zien. Nixon heeft de eigenschappen om een groot president te worden. Het Belgische dagblad „Stan daard brengt zijn commentaar on der de kop: „Ruk naar rechts". Nixon bezit meer dan zijn voor ganger het vertrouwen van de industriële kringen en van het bankkapitaal, aldus dit blad. Hij is tegenstander van staatsinter ventie en dus voor het vrije spel van de economische krachten. In financiële aangelegenheden zal hij zich houden aan de regels van de conservatieve orthodoxie. De hele vraag is volgens het blad, of Nixon het vereiste for maat bezit om een natie te leiden die een zware crisis doormaakt. Hij staat enigszins gehandicapt tegenover deze taak, omdat hij 'n minderheidspresident is. Het blad merkt op, dat Nixon er belang bij heeft een eind te maken aan de Vietnamese oorlog, die hij niet kan winnen en die het Amerikaanse volk diep heeft ver deeld. Als hij besparingen als ge volg van een stopzetten van die oorlog zal steken in een raketten- wedloop, zal er weinig of niets overblijven voor programma's voor sociale verbeteringen. VRIJDAG 8 NOVEMBER 5 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.19 3.30 3.55 4.06 4.29 4.40 4.38 4.49 ZATERDAG 9 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.54 4.09 4.30 4.45 5.04 5.19 5.13 5.28 ZON MAAN op onder op onder Nov. 8 7.48 17.00 18.12 11.44 9 7.49 16.58 19.03 12.40 10 751 16.56 20.07, 13.22

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1