na spannende verkiezingswedloop Geringe stemmenmeerderheid Californië en Illinois brachten de beslissing Telegram van Johnson Nek aan nek-race in huis van afgevaardigden Eerste negerin Democraten ook meerderheid in senaat De economische consequenties van Nixons verkiezing Koninklfk tegenbezoek aan Ethiopië Hulp voor het Italiaanse rampgebied Rusland waarschuwt Israël COMMENTAREN PRESIDENTSVERKIEZING IN DE VERENIGDE STATEN HET WEER Nixon is gekozen tot president van de Verenigde Staten DONDERDAG 7 NOVEMBER 1968 24e Jaargang No. 5323 Einduitslag senaats verkiezingen Weerbericht Indonesië staakt uitvoer rubber van mindere kwaliteit Ronde de presidents verkiezing in de Ver. Staten Verschuiving naar rechts Rassenprobleem Het oordeel van premier De Jong De toekomst GOED AFGELOPEN Hoogwater Zon- en Maanstanden Itaftfctriay 'lEltNEllZEM IB V aau *a ImJA I7)|P^nE^nOuiur6\JBClViIn r J» vBfl w9 9onu6 Redicti*- en Adminlgtrttia adrag; Smktawal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7 8,per kwartaal: per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m, 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Nixon zegevierde De republikein Richard Nixon is woensdagavond met een krap pe meerderheid als overwinnaar tevoorschijn gekomen uit de ver kiezingsstrijd, die een van de op windendste was in de geschiede nis van de Verenigde Staten. De verkiezing van Nixon tol president werd bekend toen zijn voornaamste tegenstander, de de mocraat Hubert Humphrey, na een spannende en langdurige nek-aan-nekrace nog steeds op basis van onofficiële uitslagen, z'n nederlaag om 19 uur (Ned. tijd) toegaf door Nixon telegrafisch geluk te wensen. In een hotel in Minneapolis las Humphrey meit gebroken stem het telegram voor aan zijn aan hangers, die hem met stormach tige ovaties begroetten. De ver slagen kandidaat zegde Nixon zijn steun toe bij de „eenmaking van de natie". Nixon verscheen temidden val» zijn gezin voor de televisie en zei dat het grote doei van zijn rege ring, waarin ook democraten zul len voorkomen, zal zijn de Ameri kanen tot elkaar te brengen. „Het zal een open regering zijn, open voor nieuwe ideën, open voor mannen en vrouwen van beide partijen, open voor zowel kritici als aanhangers. Wij willen de ge neratiekloof en de kloof tussen de rassen overbruggen. Ik vertrouw erop dat wij deze taak aan kun nen en dat die succesvol zal ver lopen, zei Nixon. Met de overwinning van de 55- jarige Nixon en zijn 49-jarige „running mate" Spiro Agnew komt een einde aan een democra tische regeringsperiode van acht jaar, die in 1961 begon toen John Kennedy het ambt overnam van generaal Eisenhower. Nixon en Agnew zullen moeten regeren met een huis van afge vaardigden dat opnieuw een over wegend democratische samenstel ling heeft gekregen. De republi keinen hebben maar enkele zetels meer dan in het oude congres. Nixon verscheen, geflankeerd door zijn vrouw Pat, zijn doch ters en zijn toekomstige schoon zoon David Eisenhower voor de televisie en zei dat hij een felici tatietelegram had ontvangen van president Johnson, die hem steun had toegezegd bij de voorberei ding van de nieuwe regering. Nixon verklaarde: „Het grote doel van mjjn regering zal zijn de Amerikanen tot elkaar te bren gen. Dit zal een open regering zijn, open voor nieuwe ideeën, open voor mannen en vrouwen van beide partijen, open voor zo wel critici als aanhangers. Wij willen de generatiekloof, de kloof tussen de rassen overbruggen. Ik vertrouw erop dat wij deze taak aan kunnen en dat die succesvol zal verlopen." Nixon en Humphrey lagen woensdagochtend in de race om het presidentschap nek aan nek. Toen om 10.15 uur (Ned. tijd) 76 pet. van de stemmen was ge teld, bteek Humphrey 23.643.749 stemmen (43 pet.) te hebben en Nixon 23.735.081 stemmen (43 pet.). Wallace beschikte toen over 8.082.459 stemmen (15 pet.) Dit betekende dat Humphrey kon rekenen op 163 kiesmannen uit 12 staten, Nixon op 195 kies mannen uit 27 staten en Wallace op 45 kiesmanstemmen uit vijf staten. De democratische partij heeft in het huis van afgevaardigden de meerderheid behouden. Woensdagochtend hadden de democraten 219 zetels in het huis van afgevaardigden tegen 163 zetels voor de republikeinen. In Californië behaalde de libe rale democraat Alan Cranston voor de senaat een gemakkelijke overwinning op de conservatieve republikein Max Bafferty. De 54-jarige Cranston, voorvechter van totale stopzetting van de bombardementen op Noord- Vietnam, had tegen de inwoners van Californië gezegd dat hij niet alleen Bafferty wilde ver slaan maar hem voorgoed uit de politiek wilde bannen. Senator George McGovern van Zuid-Dakota behoudt zün zetel in de senaat. Hij versloeg de oud-gouverneur Archie M. Gub- brud. McGovern was een van de eerste „vredesduivn" in de kwes- tie-Vietnam. Ook senator Frank Church uit Idaho, tegenstander van de oorlog in Vietnam, be haalde een gemakkelijke her verkiezing. Zijn tegenstander was de republikein George V. Hansen. Onder bekende senatoren die zijn herkozen bevinden zich Wil liam Fulbright uit Arkansas, de voorzitter van de invloedrijke senaatscommissie voor buiten landse zaken, en Abraham Ribi- coff uit Connecticut. In New York wist Jacob Javits, een libe rale republikein die naar een derde ambtstermijn streefde, de democraat Paul (Todwyer en de conservatieve James Buckley te verslaan. Barry Goldwater die zijn senaatszetel voor Arizona opgaf voor zijn mislukte poging om in 1964 Johnson bij de pre sidentsverkiezingen te verslaan, herkreeg zijn zetel door de democraat Elson te verslaan. In het district Brooklyn in New York werd mevrouw Shir- ly Chisholm als democraat in .het (huis van afgevaardigden ge kozen. Zij is de eerste negerin die zitting krijgt in het huis. Haar tegenstander was James Farmer, eveneens een neger die als kandidaat optrad van zowel de republikeinse als de liberale partij. In Harlem werd Adam Clay ton Powell voor de dertiende maal herkozen. Enge tijd gele den verloor hij zijn congreszetel, omdat hij overheidsgelden zou hebben misbruikt, maar hij kreeg kort nadien bij een tus sentijdse verkiezing zijn zetel terug. De democraten behouden de meerderheid in de senaat. Vol gens de om half zeven bekende uitslagen hadden zij toen elf zetels van de 34 die op het spel stonden. Van de 66 zetels waar over dit keer niet gestemd werd, bezetten zij er 40. In de oude senaat beschikten de democraten over 63 zetels, De nieuwe Amerikaanse presi dent RICHARD NIXON (rechts) met SPIRO AGNEW, die het vice-presidentschap zal bekleden. tegenover de republikeinen met 37 zetels. Toen de democraten elf van de 34 op het spel staande zetels hadden gekregen, hadden de republikeinen er tien. Dit bete kende voor hen een winst van drie zetels, resp. in Arizona, Flo rida en Maryland. De einduitslag van de senaats' verkiezingen (voor 34 van de 100 zetels) luidt: Democraten 18 zetels. Bepublikeinen: 16 zetels. De democraten wonnen twee zetels, een in Californië en een in Iowa. De republikeinen won nen er zeven in Arizona, Flo rida, Maryland, Ohio, Oklahoma, Pennsylvania en Oregon. De senaat bestaat nu uit 58 democraten en 42 reepublikei- nen. De verkiezing van Richard Nixon tot president van de Ver enigde Staten houdt in dat de toe slag van tien procent op de inkom stenbelasting op 30 juni 1969 zal verdwijnen of ten minste sterk zal worden verminderd, maar in geen geval zal worden verlengd. Nixon heeft dat in zijn verkiezingstoe spraken herhaaldelijk toegezegd, maar hij zal desondanks naar ver wachting een krachtig anti-infla toir beleid voeren. Ook Nixon be schouwt de bestrijding van de binnenlandse inflatie als het be langrijkste instrument om de dol lar op het internationale monetaire front meer aanzien te geven. Hoewel functionarissen in Washington zijn verkiezingsuit- medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot donderdagavond. KOUD Vrij koud weer met veel bewol king en af en toe regen of mot regen. Matige tot vrij krachtige en aan de Waddenkust tijdelijk nog krachtige tot harde oostelijke wind. spraak: „ik acht het niet nodig dat er verandering komt in de prijs van het goud" niet als on herroepelijk beschouwen, hebben zij er wel vertrouwen in dat Nixon als president de politiek van hand having van de goudprijs op 35 dol lar per ounce, waarover zowel de democraten als de republikeinen het steeds eens zijn geweest, zal voortzetten omdat die de sleutel is op de deur naar een stelsel van vaste wisselkoersen op basis van de dollar. Koningin Juliana en prins Berrihard zullen zich, vergezeld van prinses Beatrix en prins Claus op uitnodiging van de kei zer van Ethiopië van 23 tot 30 januari 1969 naar Ethiopië be geven, teneinde bet staatsbezoek dat de keize.; van Ethiopië aan Nederland bracht, te beantwoor den. De Italiaanse regering heeft woensdag voorlopig voor ruim honderd miljoen gulden hulp ter beschikking gesteld voor de door de overstromingen geteisterde gebieden in noord-Italië. De hulp is bestemd voor herstel van de vóór de ramp bloeiende textiel industrie in Piemont, voor her stel van verbindingen, wegen en bruggen en voor hulp aan de slachtoffers. De schade aan de textielindustrie wordt geschat op een miljard gulden. Het kabinet zal binnen enkele dagen opnieuw bijeenkomen om een vollediger hulpprogramma te bespreken. Ofschoon het peil van de Po nog stijgt, verwacht men dat het in de delta niet tot de uitgebrei de overstromingen en dijkdoor braken zal komen, die aanvanke lijk werden gevreesd. De Sowjet-Unie heeft vla Tass een verklaring laten verspreiden over het Israëlische optreden in het dal van de Nijl. Hierin wordit gezegd dat de „militaire provoca ties van Israël in de Sowjet-Unie worden veroordeeld en dat de Israëlische regering een zware verantwoordelijkheid tegenover haar eigen volk en de volkeren van de andere landen op zich neemt voor alle mogelijke gevol gen van haar onredelijke daden". In de verklaring wordt de op vatting van de Arabieren aan vaard dat de verwoestingen in het Nijldal veroorzaakt zijn door een luchtbombardement. De Indonesische regering heeft dinsdag een verbod ingesteld op de uitvoer van alle soorten rub ber van mindere kwaliteit. Deze rubber, die tot nu toe naar Sin gapore werd gezonden voor ver werking en heruitvoer, zal voor taan in Indonesië worden ver werkt en rechtstreeks naar de verbruikslanden worden uitge voerd. De Indonesische minister van handel, prof. Sumitro, heeft tegenover de pers verklaard dat de maatregel is bedoeld om de rol die Singapore in de Indone sische exporthandel speelt, te verminderen. Hij zei dat de rubber van mindere kwaliteit die door kleine ondernemingen wordt geproduceerd, zal worden verzameld door Indonesische handelaren of handelsonderne mingen. Speciaal daarvoor aan gewezen maatschappijen zullen kredieten krijgen voor tiet mo derniseren van verwerkingsbe drijven en rubberfabrieken. Tijdens de presidentsverkiezing hebben de inwoners van de Ame rikaanse staat Massachusetts zich moeten uitspreken over het al dan niet handhaven van de doodstraf in deze staat. In Boston en omge ving bleek men voor afschaffing te zijn. De meer landelijke gebie den stemden tegen. De uitslag is nog onzeker. In de gevangenissen van Massachusetts zitten dertien mensen die de doodstraf hebben gekregen. In 1947 is echter in dieze staat voor het laatst iemand terechtgesteld. De 49-jarige Philip Barnum, die op 19 september in de universi teitskliniek van Michigan een nieuw hart kreeg, had zich kandi daat gesteld voor een controleurs functie In het district Kalamazoo in de staat Michigan. Hij heeft de baan niet gekregen, want hij werd dinsdag met 3080 tegen 1653 stem men verslagen. Het kiezerskorps van Dearborn in de Amerikaanse staat Michigan heeft zich dinsdag met 20.936 tegen 15.674 stemmen uitgespro ken voor een onmiddellijk ingaand bestand in Vietnam, terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit dit land en zelfbeschikking voor de Vietnamezen. In 1966 moest dit kiezerskorps ook over deze kwes ties zijn mening geven. De uitslag was toen echter net anderom. De „Amersfoortse Courant" schrijft: Nixon is geen figuur die een bindende kracht kan vor men in de Verenigde Staten en dat kan ernstige consequenties hebben. De onderliggende groepen in het land de armen en de zwarten zullen geen vertrou wen opbrengen voor het regiem dat aan het bewind komt. Hun gebrek aan hoop en ver trouwen kan alleen maar de ex tremisten in de kaart spelen. „Blackpower' en de hippies zul len meer weerklank vinden. De „lange hete zomer" zou nu wel eens een lange hete rege ringsperiode kunnen worden. Het blad besluit: De omvang van de ramp, die zich voltrok toen de schoten het Kennedy-tijdperk afsloten, begint langzaam maar zeker tot de wereld door te dringen. In de directe politiek zowel als ideologisch zal het drama van dinsdag verstrek kende gevolgen hebben. Nixon zal volgens de „Leeu warder Courant" veel meer dan Humphrey naar de figuren van, Wallstreet luisteren. Op buiten lands gebied lezer die minder af uit de vlucht en het ge schreeuw van de „haviken" dan men zou denken. De Amerikaanse president is de som van de man en zijn medewerkers en raadgevers, wat aan de ene kant geruststellend werkt, maar als men naar Ag new ziet, weer niet. Er zit nog een aspect aan de verkiezing van Nixon. Amerika toont bin nenlands een duidelijke ver schuiving naar revhts, naar het conservatisme. De 15 procent voor Wallace kan men niet an ders uitleggen. Het „Utrechts Nieuwsblad" schrijft „Nixons zwakste punt en voor ons de belangrijkste reden om aan Humphrey de voorkeur te geven is zijn weinig voorstre- vende houding inzake de rassen problemen. Hoe diep het verzet tegen gelijkheid van blank en zwart is geworteld, blijkt wel uit de meerderheid die George Wallace heeft behaald in het diepe zuiden. Een reflectie daar van is in de verkiezingscampag ne geweest het grote belang dat Nixon zowel als Humphrey toe schreven aan handhaving van „law and order". Die tot een centraal thema verheven leuze kon daarom zo aanspreken, om dat het streven naar rassenge- lijkheid de laatste tijd steeds meer gepaard begon gaan met ge welddadige acties van verschil lende negerorganisaties. Natuur lijk is handhaving van de wet en van de openbare orde nood zakelijk. Maar in de verhouding zoals die in de Ver Statene op het gebied van de relaties tus sen blank en zwart zijn ontstaan is het volkomen onvoldoende. De negers hebben te reële grieven om ze te kunnen af doen met een beroep op een rust en kalm te. Op grond van zijn verkie- zingscampagn mag er aan wor den getwijfeld of Nixon de ernst van dat binnenlandse vraagstuk dat het land dreigt te verscheu ren, voldonde beseft. Humphrey zou een overwinning een beletsel zijn geworden om alvorens de Amerikaanse maatschappij te genezen zich zelf te genezen. Naarmate zij tot het besef komt, dat zij niet werd verslagen door de sterkte van de republikeinen, maar door haar eigen zwakheid, zal zij de les verstaan, welke haar woensdag werd voorgehouden. Minister-president P. J. S. de Jong verstrekte op de verkiezing van Bichard Nixon het volgende commentaar: „Wij Nederlanders voelen, ons sterk betrokken bij de Ameri kaanse verkiezingsstrijd. Immers, het is ook voor ons land van groot belang te weten, wie in de ko mende vier jaren de leider zal zijn van de grootste westerse mo gendheid. Bichard Nixon zal na een span« nende race de 37ste president dei Verenigde Staten zijn. Wij ken nen Nixon als vice-president in de regering Eisenhower, tijdens welke periode hij zich een er varen politicus heeft getoond Tijdens zijn reizen naar vele lan den heeft hij bovendien blijk ge geven van een grote belangstel ling voor het internationale ge beuren. Hij heeft verklaard t« willen streven naar een vermin dering van de spanningen in ver schillende delen van de wereld Uitgangspunt hiervoor acht hij een zo sterk mogelijke band tus sen de V. S. en zijn bondgenoten. Het verheugt de regering dat de nieuw te benoemen president heeft ingestemd met het staken van de bombardementen op Noord-Vietnam. Het lot van Amerika en van de wereld zal in hoge mate worden bepaald dooi de koers die de in januari 1969 optredende Amerikaanse re gering zal varen. In het Ameri kaanse staatsbestel drukt de president daarop zijn persoonlijk stempel. De regering en het Nederland se volk wensen de nieuw te be noemen president en allen die betrokken zulen zijn bij de vor ming en de verwezenlijking van het toekomstige beleid, alle wijs heid toe, welke daartoe onont beerlijk is." De Brabant-pers schrijft: Bichard Nixon is als opvolger van president Johnson de beste keus, zo niet voor Hubert Hum phrey dan toch voor de demo cratische partij. Nu deze partij het heden moet afstaan aan de tegenspeler, bezit zij een reële mogelkheid om de toekomst te veroveren. Onder leiding van Op de Duivendrechtsekade in Amsterdam is gistermiddag een auto geslipt en in de Weesper- trekvaart terecht gekomen. De in zittenden, de 28-jarige bestuur ster mevr. A. Smalgemij, haar 1- jarig dochtertje en de 18 jarige Yvonne Vlugge werden gered door vier brandweerlieden, die juist met een materiaalwagen passeerden. Zjj sprongen gekleed te water en wisten de drenkelin gen door een portierraam uit het water te halen en naar de kant te brengen. Ook een in de auto mee rijdende hond hield van het on geluk slechts een natte vacht over. KOUD Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig gebied van hoge- luehtdruk boven Skandinavië zorgt daar voor vriezend weer. Tussen dit hogedrukgebied en een langgerekt lagedrukgebied dat zich uitstrekt van de oceaan tot in centraal- en zuid-Europa, is in noord-Duitsland en onza omgeving een krachtige ooste lijke stroming tot stand gekomen waarmee woensdag een regenge- bied vanuit Polen en Duitsland naar ons land trok. De middag- temperaturen kwamen niet veel hoger dan omstreeks 5 graden, net als in grote delen van Duits land. Ook in Engeland, noord- Frankrijk en België was het niet veel warmer terwijl het ook daar zwaar bewolkt was met op vele plaatsen regen. In zuidelijker streken langs de Middellandse Zee was het iets aangenamer met middagtemperaturen van 10 tot 20 graden. Voor vandaag wordt nog niet veel verandering in de bestaande toestand verwacht. Er moet dan ook op veel bewolking met af en toe regen of motregen worden gerekend terwijl de middagtemperaturen niet veel zullen verschillen van die van woensdag. DONDERDAG 7 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.45 2.55 3.21 3.55 4.04 3.31 4.05 4.14 VRIJDAG 8 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 3.19 3.30 v.m n.m. Terneuzen 3.55 4.06 Hansweert 4.29 4.40 Walsoorden 4.38 4.49 ZON MAAN op onder op onder Nov. 7 7.46 17.01 17.34 10.38 8 7.48 17.00 18.12 11.44 9 7.49 16.58 19.03 12.40 10 751 16.56 20.07 13.22

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1