Koning Hoessein van Jordanië grijpt in POCKET- VOEDING KANTONGERECHT TE TERNEUZEN ARABISCHE COMMANDO'S MISBRUIKTEN HET LAND VOOR ACTIES TEGEN ISRAEL hier woont gezondheid boeken Woensdag6november 1968 DE VRÏJE ZEEUW Pagina!? Onverant woordelijk Krachtproef Waarschuwing Terreur Scheuring Doden ën gewonden in Amman Feijenoord speelde gelijk: 1-1 Arrestatie circa twintig loodsen in Amsterdam verwacht VAN DE SANDE lllllWllllllllflIWIIIIW Aanslag in Hebron Geef uw kind de rijke schakering onmis bare voedingsstoffen die iedere Liga be vat: hoogwaardige eiwitten, vitamines, mi neralen... voor opbouwder lichaamscellen, stevig beendergestel, sterke tandén.... In Liga woont gezondheid, groeikracht, vita liteit! Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Zitting van 5 november 1968 Het conflict tussen koning Hoessein van Jordanië en de Ara bische commando-organisaties, die zijn land steeds vaker als uit gangspunt voor hun akties tegen Israël gebruiken, is maandag openlijk tot uitbarsting gekomen. In de Jordaanse hoofdstad Am man openden 's morgens Pales tijnse guerrillastrijders het vuur op regeringstroepen en spoorden ze met luidsprekers de bevolking aan tot betogingen en verbreiding van chaos. 'Er werdPdirekt een uitgaans verbod afgekondigd. Tanks reden in de lucht vurend door de stra ten orn menigten uiteen te drij ven en de luchtalarmsirenes wer den in werking gesteld om de be volking te waarschuwen binnen te blijven. Volgens sommige be richten hielden studenten be togingen uit solidariteit met de Palestijnse verzetsorganisaties. De hele dag is er in Amman met tussenpozen geschoten. De scholen bleven dicht. Maandag avond stonden nog steeds troepen en tanks opgesteld op kruispun ten en bij ambassades. Er klon ken nog schoten van automati sche wapens, maar van slacht offers is geen melding gemaakt. De onlusten zijn volgens het Jordaanse ministerie van binnen landse zaken veroorzaakt door sen groep die zich „kataeb al nasr" (falanxen van de overwin ning) noemt. Deze beweging zegt ,een van de rechtschapen com mandogroepen te vormen", aldus ie verklaring. Koning Hoessein «prak in een radiorede van een „gehuurde groep", die bestond uit „agenten en vijanden van de Arabische zaak, werkend volgens sen vooraf beraamd plan om Jor- daniës standvastigheid te onder mijnen Zijn regering zou een einde maken aan dit onver antwoordelijke optreden, de be volking het vertrouwen terug geven en de grondslagen van het lgnd beschermen. De vorst zei dat hij vastbesloten was wet en orde te herstellen. De bewuste groep had haar aanval ontketend, terwijl de Jordaanse troepen aan de frontlijn lagen. De aanval was •gericht tegen de oostelijke, niet tegen de door Israël bezette wes telijke Jordaanoever, verklaarde hij. Er heerst al maanden een ge spannen verhouding tussen ko ning Hoessein en de diverse Pa lestijnse commandogroepen, wier optreden meermalen tot felle en soms bloedige Israëlische ver- geldingsakties tegen Jordaanse dorpen heeft geleid. Daar komt bij dat de „fedayen" (verzets strijders) zich niet tot het front bepaalden maar zich ook op hek' politieke vlak aktief gingen to nen. Al verscheidene maanden be wogen ze zich met de wapens in de hand door Amman alsof zij en niet het leger en de politie met de handhaving van orde eh vei ligheid waren belast. Een kracht proef werd dan ook onvermijde lijk. De spanning groeide de af gelopen dagen en bedoeinentroe- pen, bekend om hun trou waan de koning, wierpen rond steden wegversperringen op en namen leden van Arabische commando groepen gevangen. Zaterdag werd in Amman een guerrillastrijder gedood, toen de politie met wa pengeweld een bestorming van de Amerikaanse ambassade trachtte te verhinderen. Daar mee hadden de „fedayen" ook een martelaar. Waarnemers in Beiroet zien het harde optreden van koning Hoessein tegen de „falanxen" van de overwinning" als een waarschuwing aan iedereen die meent het tegen zijn gezag te kunnen opnemen. Er gaan de laatste tijd hard nekkige geruchten - overigens steeds tegengesproken als zou Jordanië bereid zijn tot onder handelingen met Israël, onder handelingen die door de com mando-organisaties als verraad zouden woden gezien. De belang rijkste Palestijnse guerrillagroep Al Fatah heeft de Jordaanse re gering onlangs al van eên cam pagne tegen de verzetsorganisa ties beschuldigd. Genoemde waarnemers zijn van mening dat koning Hoessein, al heeft hij mogelijk niet de steun van zijn hele regering, de hui dige krachtmeting zal winnen, mits het leger hem trouw blijft. Onder de talloze Palestijnse vluchtelingen in Jordanië het inwonertal van Amman is sinds de juni-oorlog van verleden jaar gegroeid van 300.000 tot bijna een half miljoen zijn veel gewa pende troepen ontstaan die zich als guerrilla-eenheden betitelen, maar los van de grote organisa ties opereren. Zij terroriseren de bevolking, eisen levensmiddelen, wapens en geld, waardoor nogal eens incidenten voorkomen. Deze groepjes traden de laatste tijd steeds driester op. Ze wierpen wegversperringen op. haalden aut's leeg en hielden zelfs wagens van het Jordaanse leger aan. Het Palestijnse „volksbevrij dingsfront" beschuldigde de Jor daanse regering ervan een cam pagne te zijn begonnen om een scheuring te brengen tussen de Palestijnse commando's. „Zij pro beert „een sfeer te scheppen die de likwidatie van het volksverzet kan rechtvaardigen". Zij heeft een uitgaansverbod afgekondigd „om de commando strijders en de nationalisten in de vluchtelingenkampen of in hun woningen gevangen te kunnen nemen", aldus het „volksbév'rij- dingsfront", dat spreekt van „het begin van een komplot om de Palestijnse verzetsbeweging te ontwapenen en de oplossing af te dwingen die de veiligheidsraad heeft voorgesteld om het Pa lestijnse vraagstuk definitief uit de weg te ruimen". Bij de gevechten in de Jor daanse hoofdstad Amman zijn 16 doden gevallen. Veertig personen werden gewond. Dit meldde dins dag het Libanese dagblad „EI Moharrer". De direkte aanleiding tot de ongeregeldheden was volgens het blad de arrestatie van de leider van de commando-organisatie, hetgeen felle reakties van zijn volgelingen uitlokte. Jordaanse troepen hadden twee kampen voor Palestijnse vluchtelingen bij Amman omsingeld en waren deze later binnengedrongen. Dit stuitte op verzet van de comman do's, waarbij doden en gewonden vielen. Toen de bewoners van de kampen in protest naar de stad trokken, openden de Jordaniërs het vuur op hen, waardoor nog meer slachtoffers vielen, aldus „El Moharrer". OUDENRIJN: Luchtopname van het „klaverblad" Oudenrijn dat woensdag 13 november officieel in gebruik zal worden gestéld. In een vriendschappelijke wed' strijd heeft de Rotterdamse ere' divisieclub Feijenoord dinsdag avond op eigen terrein voor 34.500 toeschouwers met 11 gelijkge speeld tegen Borussia Bönchen Gladbach. Beide doelpunten wer den na de rust gemaakt. In de 64e minuut scoorde Jansen voor Feijenoord. De Duitse gelijkmaker kwam op naam van Laumen. Opstellingen: Feijenoord: Treytel; Romeijn, Israël, Laseroms en Veldhoen; Jansen en Wery; Samardzic, Geels, Van Hanegem en Moulijn. Borussia: Danner; Spinnler, Kre- mers, Milder en Pöggeler; Vogts en Wimmer; Koppel, Laumen, Netzer en Ackermann. Scheidsrechter Schalks. In het kader van het omvang rijke onderzoek van de recherche der rijkspolitie te water in de hoofdstad in de steekpenningen- affaire van dg, rijkslgodsen op het Noordzeekanaal zal de komende week definitief een begin worden gemaakt met de aanhouding van circa 20 in Amsterdam gestatio neerde loodsen. Dit heeft de Amsterdamse of ficier van justitie, mr. J. H. Berg- sma, gisteren meegedeeld. In sa menwerking met zijn Haarlemse coliega, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, behandelt hii deze zaak. De recherche heeft de afgelopen zes weken in totaal 61 loodsen uit IJmuiden gearresteerd1 en ver hoord. Allen zijn weer op vrije voeten gesteld. Bij het onderzoek zijn ook de stafleden van de sleepbootrederijen Wijsmuller (IJmuiden) en Goed koop (Amsterdam) alsmede des kundigen van het loodswezen ge hoord. Het is niet uitgesloten, aldus mr. Bergsma, dat ook direc tieleden van de Amsterdamse sleepbootrederij zullen worden ge hoord. Dit is echter afhankelijk van hetgeen de nog te horen Am sterdamse loodsen zullen verkla ren. De officier zei nog dat het mo gelijk is dat tegen de directies van beide sleepbootrederijen te zijner tijd een strafvervolging zou kun nen worden ingesteld ter zake van omkoping van ambtenaren (het loodswezen ressorteert onder de koninklijke marine). Of er wel of niet strafvervolging in de loods- affaire zal worden ingesteld, zal eerst na voltooiing van het gehele onderzoek nader worden bezien. Plaatsvervangend kantonrech ter mr. H. van Son veroordeelde de Terneuzenaar W. de F. over eenkomstig de eis tot een boete van 150 gulden met ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. De F. was te Axel met zijn auto geslipt en tegen twee ge parkeerde auto's gebotst. Als verweer voerde hij aan, dat de weg glad was en geplaveid" met koperslakkeien. De gemeente Axel, zo zei hij, had nadien het wegdek laten veranderen. TE HARD GEREDEN Voor J. D. uit Axel kwam de veroordeling op een voorwaar delijke ontzegging te staan, n.l. drie maanden, en een boete van 100 gulden. De officier had de ontzegging onvoorwaardelijk ge- eist. D. had te hard gereden in de buurt van de Magrette. Als reden gaf hij op: haast, omdat hij een passagier naar de boot bracht. Tot 75 gulden boete werd G. A. uit Westdorpe veroordeeld; ook hij had zijn snelheid od bovengenoemde weg opgevoerd. De eis tegen hem bedroeg 90. „STUK IJZER" Mr. Van Son las uit de dag vaarding tegen R. de L. uit St. Jansteen voor, wat aan de op gevoerde bromfiets, waarmee deze te hard over een fietspad te Terhole had gereden, alle maal veranderd was. „Opgetuigd als een kerstboom", concludeer de hij. De officier was van mening dat het de oorspronke lijke waarde, 50 gulden, ver te boven zou gaan, indien de on derdelen waarmee het ding was opgevoerd, werden teruggege ven. Daarom eiste hij verbeurd verklaring plus ƒ75 boete. De L. vertelde dat hij thans een nieuwe fiets bereed. „Zonder uitlaat natuurlijk, dat is ook veel veiliger," was de reactie van mr. Van Son. Hij bracht de boete tot 55 terug met onttrekking van „dat ellen dig stuk ijzer" aan het verkeer. GEEN BORD GEZIEN Er stonden ook twee Belgen terecht die te hard hadden ge reden. De Antwerpenaar R.- jG. verklaarde op de Absdaalseweg te Hulst geen bord te hebben gezien. De officier noemde het gelukkig de eerste maal voor C., maar ried hem aan voortaan de snelheidsbeperkingen op te volgen, „anders raakt u uw rij bewijs kwijt, daar zijn we in Holland erg vlug mee." Conform de eis bedroeg de boete 50 gul den. VERDACHTE VOND HET „VERDACHT" „Dit is de grootste onzin. Iedereen die te hard rijdt, krijgt een bekeuring, wanneer men dit heeft kunnen constateren. Het is bepaald niet zo, dat speciaal Belgen hiervoor uit een file ge haald worden." Deze woorden richtte officier mr. H. Spreij tot de Belg C. J. G. uit Doel die in de Gravenstraat te Clinge te hard had gereden. G. ontkende. „Ik reed achter twee Hollandse wagens en deze kregen geen be keuring. Dat vind ik verdacht", zei G. Mr. Spreij zei: „Dergelijk ver weer krijgen wij ettelke malen te horen en ik heb de politie hierover al vaak onderhouden, maar men noemt dit volkomen uit de lucht gegrepen. De juist heid van het elektronisch ver- keersapparaat is buiten kijf. Het wordt elke maand op zijn be trouwbaarheid getest." G. werd conform de eis tot 30 gulden boete veroordeeld. WINDBUKS De heer W. D. te Terneuzen stond terecht, omdat hij onder zijn toezicht zijn 16-jarige zoon met een windbks van 5,5 mm had laten schieten. De officier GENUA: Vrouwen trachten de dikke laag modder van de trot toirs te vegen. Dagenlange stort regens hebben in noord-Italië hevige overstromingen en aard verschuivingen teweeggebracht. noemde dit een onverantwoorde lijk stuk speelgoed voor een knaap van 10 jaar en kon niet aannemen, dat de jongen er al leen mee schoot in het bijzijn van zijn vader. Hij eiste 25 en verbeurdverklaring van de buks. Mr. Van Son vond het ver velend dat de zoon de dupe van de affaire moest worden, maar sloot zich aan bij de verbeurd verklaring. „Dat kan nu een maal niet anders." Hij verlaagde de boete tot 10. MIST Mevr. A. B.H. te Terneuzen had bij dichte mist dimlichten gevoerd. Zij bestreed dit( het was half tien 's morgens en het was wel mistig geweest, maar opgeklaard toen zij reed. Mr. Spreij zei dat het zicht 100 meter was en dat onlangs door de hoge raad werd uitge maakt dat onder dichte mist een zicht wordt verstaan, dat min der dan 200 meter bedraagt. De boete bedroeg overeen komstig de eis 30 gulden. KIJK- EN LUISTERGELD Mevr. M. A. D. te Sas van Gent had verzuimd het kijk- en luistergeld te betalen. „Ik zijn gisteren naar het postkantoor geweest om het te betalen", zei ze. De zaak was de kantonrechter niet geheel duidelijk, aangezien mevr. D. een girostrookje toon de waaruit bleek, dat zij al eens een keer had betaald en een strookje hetwelk bewees, dat zij het betaalde bedrag had terug ontvangen. Mr. Spreij consta teerde twee verschillende perio des. Mevr. D. moest 30 boete betalen. GEVAARLIJK „Een gevaarlijke manoeuvre op een weg waar hard wordt gereden", noemde mr. Spreij de handeling van W. de F. te Hon- tenisse. Deze was op de pronvin- ciale weg links afgeslagen en hiervan was een aanrijding met een achteropkomende auto het gevolg geweest. Eis en uit spraak 75 gulden. WEG GEBLOKKEERD J. v. O. te Hulst reed te Hon- tenisse over de Hulsterweg in een volkswagen, die werd be stuurd door zijn zoon. Zij kwa men een vrachtwagen tegen met als aanhang een salonwagen. Beide wagens stopten, omdat O. „even" een boodschap aan de chauffeur van de vrachtwagen met wie hij in dienstrelatie stond, moest doorgeven. Het ge volg was dat de weg werd ge blokkeerd en een andere auto mobilist tegen de volkswagen opreed. Deze, J. v'; D. uit Rotterdam, liep een hersenschudding op en vertelde nu, nauwelijks hersteld, hoe hij de volkswagen onmoge lijk kon ontwijken: „Ze hadden elkaar midden op de weg wat te vertellen." Naar links kon Van D. evenmin uitwijken, om dat daar twee meisjes stonden met een bromfiets. Van D. zei door O. na het ongeval incorrect te zijn toegesproken. O. had twee getigen déchar- Boekhandel ge meegebracht en ontkende. De aanrijding had volgens hem en de twee getuigen plaatsgevon den, nadat de vrachtwagen en zijn auto waren doorgereden. De officier was van mening, dat O. op een voorrangsweg het verkeer in gevaar had gebracht en ook de kantonrechter noem de het gedrag van O. gevaar lijk en ongehoord. Overeenkomstig de eis werd hij tot 75 boete veroordeeld. VERMINDERD REACTIEVERMOGEN „Ik geloof dat het beter is dat u niet meer in een auto rijdt. U bent niet meer zo jong en reageert niet meer zo vlug. U had dood kunnen zijn." Deze woorden richtte mr Spreij tot de 69-jarige Terneuzenaar A. T. dia ter hoogte van de Wulpenbek tee Hoek geen voorrang aan een personenauto had verleend. De auto van T. werd aan de achter zijde aangereden. T. verklaarde geen auto te hebben zien aankomen en bovendien al op het fietspad te zijn geweest toen de aanrijding plaatsvond. Twee personen die destijds in de auto van T. meereden, ge tuigden hetzelfde. Een buschauffeur kwam ver tellen dat hij inderdaad geloof de dat T. de personenauto niet had zien aankomen, T. concen treerde zijn aandacht volgens hem geheel op de autobus die sterk moest afremmen. Een pas sagier bevestigde dat de bus plotseling naar rechts zwenkte. De kantonrechter vonniste conform de eis 75 gulden boete en was blij dat alles voor T. zo goed was afgelopen. „Ik ben er zelf ook danig van geschrokken," zei T. Bij een bomaanslag dicht bij de plaats in Hebron, waar de aarts vaders Abraham, Isaac en Jacob begraven zouden liggen, is maan dag een Arabische jongen om het leven gekomen. Een man en een jongen liepen verwondingen op. In de wijk waar de aanslag is ge pleegd, is een uitgaansverbod in gesteld. LIGJV

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5