Vredesbesprekingen uitgesteld winnen OLGA Tot liet laatste moment spanning rond de presidentsverkiezing IN PARIJS WAPPERT DE VLAG VAN DE VIETCONQ OPINIEPEILING SLOEG OM IN HET VOORDEEL VAN HUMPHREY DE RUSSISCHE SOJOEZ-3 NIET BESTEMD MOOR REIS NAAR DE MAAN DE PRESIDENTS VERKIEZING IN AMERIKA RADIO DE KOCK HET WEER Dankwoord Prins Claus en Prinses Beatrix WOENSDAG 6 NOVEMB ER 1968 24e Jaargang No. 5322 Geen erkenning Onvoorwaardelijk Thieu: „De strijd voortzetten" Opnieuw uitgaansverbod in Amman Ruggesteun Grote opkomst Scherp toezicht De drie kandidaten stemden mee Win'n jaar lang gratis Van Nelle koffie en1 en/of het bestede bedrag aan een matras Vas+e-brandstof- raketten Britse spion tot 21 jaar gevangenisstraf veroordeeld Ondergrondse kernproef in de V.S. Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Freafceriag bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur P. J. ran de Sand# Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand i f 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Temeuien Advertentieprijs per mm 18 cf; Minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen haudek- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méit 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adret Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Boven een villa in Parijs waait de blauw-rode vietcongvlag, nu een delegatie van het Zuidvietna- mese „bevrijdingsfront" in de Franse hoofdstad is gearriveerd. Deze groep staat onder leiding van mevr. Ngoeyen Thi Binh, een lid van het centrale comité. Ver wacht wordt, dat zij vandaag aan de onderhandelingstafel zal plaats nemen, samen met hoge diplomaten van de Verenigde Staten en Noord-Vietnam. De regering van Zuid-Vietnam, die eveneens is uitgenodigd, zal niet aanwezig zijn. Een van de redenen die Saigon hiervoor heeft, is dat de N.L.F. het Zuid vietnamese nationale bevrijdings front en politieke tak van de viet- cong niet zoals Saigon wenst aan de Parijse onderhandelingen deelneemt als onderdeel van de Noordvietnamese delegatie. Mevr. Binh kwam in Parijs aan, vergezeld door vijf andere leden van de N.L.F. en werd omstuwd door een honderdtal verslag gevers en t.v.-cameramannen in de ontvangstzaal van het vlieg veld Le Bourget. Haar eerste woorden tot de pers waren: „Dank zij de held haftige strijd en de grootse over winningen van de 31 miljoen Vietnamezen en dank zij de eisen van de volken der wereld moest de regering van de Verenigde Staten onvoorwaardelijk de bom bardementen staken". (D'è bevolking van Zuid-Viet nam telt iets meer dan 15 mil joen: die van Noord-Vietnam telt 16 miljoen volgens een in 1960 ge houden volkstelling). Naar mevr. Binh verder ver klaarde zal het Vietnamese ijolk zijn strijd voortzetten tot de over winning, „zolang de Amerikaanse regering haar agressieve oogmer ken niet heeft opgegeven". Honderden in Parijs woonach tige Vietnamezen begroetten op Le Bourget de N.L.F.-delegatie en zwaaiden met N.L.F.-vlaggetjes. President Ngoeyen Van Thleu van zuid-Vietnam heeft maandag in een televisierede gezegd, dat zijn regering niet met de N.L.F. in Parijs zal spreken. Hij verzocht de Zuidvietnamese strijdkrachten de strijd tegen de communisten op het slagveld voor t te zetten. Het Zuidvietnamese parlement heeft een resolutie goedgekeurd, waarin algehele steun van de be volking voor president Thieu wordt geëist. In de resolutie heet het, dat het Zuidvietnamese par lement zich niet verzet tegen het staken van de bombardementen, maar anderzijds van Noord-Viet nam eist, dat het hier iets tegen over stelt. Ook bevat de resolutie de verklaring, dat Zuid-Vietnam wel rechtstreeks wil onderhande len met Noord-Vietnam, maar Weigert aan een bijeenkomst deel te nemen waarbij de N.L.F. aan wezig is. Aan de rand van Amman is dins dag opnieuw strijd geleverd tussen geregelde Jordaanse troepen en elementen van de commando's der „Falanxen van de overwinning". Zelfs is van mortieren gebruik ge maakt. Hoeveel slachtoffers er bij de gevechten van maandag zijn geval len is nog niet vastgesteld. Vol gens de eerste mededelingen van ziekenhuizen zouden er ongeveer twintig doden zijn en meer dan honderd gewonden ongenomen zijn. Een afdeling van El Fatah heeft dinsdagavond gezegd, dat koning Hoessein gebruik heeft gemaakt van provocateurs om de anti- royalistische ongereldheden van maandag In Amman uit te lokken en hem een voorwendsel te ge ven, de Arabische commando's te vernietigen. Volgens deze verklaring is d Crisis in Jordanië kunstmatig en zijn koning Hoessein en zijn aan hangers van plan El Fatah te liqui- Zuid-Vietnam zal inderdaad niet deelnemen aan de uitgebrei de Vietnam-onderhandelingen in Parijs. Dit heeft de Zuidvietna mese gevolmachtigd minister Ngoeyen Van An dinsdag in de Franse hoofdstad officieel meege deeld. „Het is voor ons een kwestie van principe. Als het bevrijdingsfront van plan is als onafhankelijke de legatie te komen, zullen wij niet komen, want het front is voor ons geen aanvaardbare gesprekspart ner. Het kan zijn dat wij nog zul len komen, als het front opgaat in de Noordvietnamese delegatie." Er bestaat volgens hem geen verschil van opvatting tussen Zuid-Vietnam en zijn bondgeno ten, want „de Verenigde Staten hebben officieel meegedeeld dat de deelneming van het bevrij dingsfront aan de kant van de Noordvietnamese delegatie op ge nerlei wijze erkenning van heit front inhoudt." De eerste bijeenkomst voor de vredesbesprekingen over Viet nam die vandaag in Parijs zou be ginnen, is uitgesteld. Dit is dins dag door de Amerikaanse delega tie bekend gemaakt. De woordvoerder zei, dat de Amerikanen overleg met Zuid- Vietnam plegen in de hoop dat dit land terugkomt van zijn weige ring een afvaardiging aan de be sprekingen te laten deelnemen. Er is geen nieuwe datum vastgesteld. Vertegenwoordigers van de Amerikaanse en de Noord vietnamese delegaties zijn wel bijeen geweest om over de proce dure van de eerste vergadering te praten. Daarbij is geen over eenstemming bereikt. Gezien de gunstige weersom standigheden verwachtte men dat dinsdag in de Verenigde Sta ten een record-aantal van 75 miljoen kiezers naar de stem bus zou gaan om een president, een vice-president, een huis van afgevaardigden met 435 leden, 34 van de honderd senatoren. 21 gouverneurs en nog duizenden andere staats- en plaatselijke functionarissen te kiezen. Volgens een jongste opinie peiling van het bureau Louis Harris had de democratische kandidaat Humphrey zijn ach terstand op de republikein Nixon die aanvankelijk niet minder dan 12 procent bedroeg omge zet in een voorsprong van drie procent. De republikeinen be stempelden dit resultaat van het bureau Harris als een poging om de kiezers te misleiden. Door het systeem dat de kan didaat die in een bepaalde staat de meerderheid behaalt, alle kiesmannen van deze staat aan zijn kant krijgt, kan iemand pre sident worden, zonder dat hij een kiezersmeerderheid achter zich heeft. Nixon die steeds blijk had ge geven van een groot vertrouwen in zijn overwinning, liet maan dagavond in een telcvisieuitzen- ding de mogelijkheid open, dat door toedoen van de onafhanke lijke kandidaat Wallace hij noch Humphrey de vereiste meerder heid van 270 in het college van kiesmannen zou behalen. Nixon kreeg maandag een rug gesteun van oud-president Eisenhower, die de Amerikanen opriep op de republikeinse kan didaat te stemmen, die onder hem vice-president is geweest. Humphrey werd aanbevolen door senator McCarthy, de „vredes kandidaat" die op de democra tische partijconventie dè neder laag had geleden. Ook de vak verbondsleider Meany pleitte voor steun aan de democratische kandidaat. George Wallace sloot evenals Humphrey en Nixon maandag avond zijn campagne af met een televisie-optreden. Hij deed een beroep op de kiezers „de moed te hebben voor hun overtuiging uit te komen en aan te treden voor Amerika". De verkiezingen in heel Ame rika zijn om 12 uur Ned. tijd in New York en de meeste andere staten aan de oostkust begon nen. Vier uur later volgde het verre westen. De opkomst is overal groot geweést en werd begunstigd door zacht weèr. Op veel plaatsen staan de mensen in rijen voor de stemlokalen. Ongeveer 75 miljoen van de 119 miljoen kiesgerechtigden heb ben hun stem uitgebracht, een recordaantal. Ook in Atlanta (Georgia), de „hoofdstad" van het diepe zui den, heerste er een drukte van belang bij de stembureaus. De negerkiezers kwamen in groten getale opdagen om het oud-gou verneur Wallace van Alabama onafhankelijk kandidaat voor het presidentschap, moeilijk te maken. In vijf zuidelijke staten hielden federale ambtenaren er toezicht op dat negers bij het sternen niets in de weg werd gelegd. Minister van justitie Ramsey Clark heeft bekendge maakt. dat hij naar 29 distric ten in Alabama, Mississipoi Louisiana, Georgia en Zuid- Carolina ambtenaren heeft ge zonden, daar in deze gebieden de negers meermalen bij de uit oefening van hun burgerrechten gehinderd waren. De democratische presidents kandidaat Humphrey stemde in zijn woonplaats Waverly in de staat Minnesota, nadat hij was teruggekeerd uit Los Angeles, waar hij zijn verkiezingscam pagne had afgesloten. Hij bracht de dag verder door in zijn wo ning, en des avonds is hij naar zijn verkiezingshoofdkwartier gegaan, gevestigd in een hotel in het naburige Minneapolis. Humphrey's republikeinse ri vaal Nixon vloog uit Los Ange^ les, waar ook hij zijn campag ne had afgerond, terug naar zijn woonplaats New York. Hij had vorige week al jer post zijn sten) uitgebracht. Wallace stemde in Cleyton, Alabama, waar hij en zijn in middels overleden vrouw Lur- leen jaren hebben gewoond. President Johnson bracht tra ditiegetrouw zijn stem uit in Johnson City, een dorpje in de buurt van zijn boerderij in Texas. Voor het eerst sinds 35 jaar, toen hij congreslid werd, stond zijn naam niet op een kieslijst vermeld. LEIDEN: H. M. de Koningin is maandag aanwezig geweest bij de herdenking van het 150-jarig bestaan van het rijksmuseum voor oudheden. Na de plechtig heid werd zij rondgeleid door de direkteur van het museum, prof. dr. A. Klasens (naast de konin gin). Dit zijn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: Mevr. R. Horstine-Benenga, Hoge Duinlaan 7, Aalst. P. Ver schoor, Meidoornstraat 9, H.I. Ambacht. T. Bergwerf, Dr. Kuiper straat 53, Sliedrecht. M. Hagen-ICeyzer, Willem Pijperlaan 44, Dieren. F. J. Venerea, Dijkrecht 33, Farsum. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. In de Lomonossow-universi- Wt in Moskou is dinsdag een persconferentie gehouden, waar op de Russische ruimtevaarders Bercgowoj, Feoktistof en de voorzitter van de Russische aca demie van wetenschappen, Mstislav Keldysj, bijzonderheden hebben gegeven over het ruim teschip „Sojoez 3". Het blijkt dat dit ruimteschip alleen be stemd is voor ruimtevaart in banen om de aarde en niet voor een reis naar de maan. De So- joez-3 kan 30 dagen buiten de atmosfeer blijven. In een deel met vier vensters kan de bemanning waarnemin gen verrichten of rusten. In een andere afdeling bevinden zich de instrumenten voor besturing, remmen, radio's en andere tech nische apparatuur. De „woon"- afdeling heeft een inhoud van 9 kubieke meter. De cabine kan van de rest worden gescheiden. Bij de landing wordt de tempe ratuur in het inwendige niet hoger dan 25 tot 30 graden Cel sius. Druk en samenstelling van de atmosfeer in het ruimteschip zijn gelijk aan de normale at mosfeer aan de aardbodem. De Sojoez-3 is voor een betere start gestroomlijnd. Bij de lan ding ontvouwt zich op 9 km hoogte een stabiliseringspara chute; daarna volgt de hoofd parachute. Vlak voor aanraking van de aardoppervlakte op on geveer een meter hoogte zorgen vaste-brandstofraketten voor een zachte landing. Beregowoj zei dat hij tijdens zijn vlucht de Soloez-3 tot op enige meters bü de onbemande Sojoez-2 had gebracht. Beide ruimteschepen kunnen automa tisch aan elkaar worden gekop peld. Dat is op de jongste reis niet gebeurd, „omdat dat niet op het programma stond", aldus Beregowoj. Op de vraag hoeveel mensen de Sojoez-3 kan vervoeren, zei de ruimtevaarder: „Twee of drie of zo". Het juiste aantal gaf hij niet. Hoe? Zie pag. 6 De presidentsverkiezing in Ame rika was op het ogenblik dat wij met het drukken van ons blad moesten aanvangen, als volgt Na telling in zeven procent van alle kiesdistricten: Nixon 1.916.137 stemmen (41 Humphrey 1.694.823 st. (36 Wallace 1.057.611 st. (23%). Douglas Ronald Britten, tech nicus van de Britse luchtmacht, die langer dan zes jaar voor de Sowj et-Unie heeft gespioneero, is maandagmiddag tot 21 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Brit ten heeft zich aan de vijf punten van de tenlastelegging schuldig verklaard. Hij zou „zeer belangrijke ge gevens over de bescherming van het land" voor geld hebben ge leverd aan onder meer een lid van de Russische culturele mis sie in Londen, Alexander Bori- senko, die naar de Sowjet-Unie is teruggekeerd. Hij kwam in 1948 bij de Britse luchtmacht en raakte in 1962 voor de eerste maal met de Russische agenten in kontakt in een Londens mu seum. Even later werd Britten voor de RAF naar Cyprus ge stuurd, waar hij tot 1966 verbleef. Daar had hij eveneens verschei dene malen kontakt met Russen, die hem een uitgebreide spiona- geuitrusting verschaften. Na zijn terugkeer in Engeland zette Brit ten zijn spionagewerk voort. Hij verklaarde het gedaan te hebben om een nieuw huis te kunnen be kostigen. Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteravond via radio en televisie hun dank betuigd voor de gelukwensen bij de geboorte van hun tweede zoon. De prinses zei: Wij zijn bijzonder dankbaar en verrast door de vele gelukwensen, die wij ter gelegenheid van de geboorte van onze tweede zoon hebben mogen ontvangen. Eigenlijk hadden wij gehoopt dat wij u allen persoonlijk zouden hunnen bedanken, maar de overstelpende stroom van bloemen en cadeaux, brieven, kaarten en telegrammen heeft het ons onmogelijk gemaakt. Daarom hebben wij deze, misschien wat minder persoonlijke weg moeten kie zen van radio en televisie om uiting te geven aan onze dank. Wij zijn bijzonder blij met de warme sympathie die wij in woord en daad mochten ontvangen van zovelen in Neder land, in-Suriname en de Nederlandse Antillen. En dan zouden wij vooral nog aan alle kinderen willen zeggen hoe mooi wij jullie zelfgemaakte cadeaux en alle tekeningen vinden. Johan Friso, die morgen precies zes weken oud is, maakt het uitstekend. Hij groeit geweldig. Het is een lief jongetje met donkerblauwe ogen en vrij veel haar. Natuurlijk spreken wij ook uit zijn naam als wij u nogmaals danken voor uw spontane hartelijkheid." Prins Claus voegde daaraan toe: „Misschien wilt u ook nog horen hoe onze oudste zoon, Willem-Alexander, op de voor hem toch enigszins onver wachte komst van zijn broertje heeft gereageerd. Nou, ik kan zijn houding alleen maar hoogst sportief noemen. Zijn broederlijke liefkozingen zijn soms nog iets aan de hardhandige kant, maar ik ben ervan overtuigd dat da twee heel goed met elkaar zullen kunnen opschieten." Op het proefterrein in de Amerikaanse staat Nevada is maandag een ondergrondse kern proef genomen, de 23e van dit jaar. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft laten weten dat de kracht van de ont ploffing gelijk was aan die van 20.000 tot 200.000 ton t.n.t. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN WOENSDAG 6 NOVEMBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.13 2.49 3.23 3.32 n.m. 2.20 2.56 3.30 3.39 DONDERDAG 7 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.45 2.55 Temeuzen 3.21 3.31 Hansweert 3.55 4.05 oorden 4.04 4.14 VRIJ KOUD Een krachtig gebied van hoge luchtdruk boven zuid-Scandina- vië breidt zich in de richting van oost-Europa uit. Daar boven het Middellandse Zee gebied de luchtdruk nog wat daalde, namen de drukverschillen in west-Euro pa toe wat resulteerde in een krachtige oostelijke wind in onze omgeving. Deze wind en de aan gevoerde wolkenvelden doen de nachtvorstkansen afnemen, maar het blijft nog vrij koud en op de meeste plaatsen droog weer. Met de oostelijke wind dringt vochtiger en minder koude lucht langzaam in onze richting op, doch zal ons vandaag nog niet be reiken. De neerslagaktiviteit in noord» Italië heeft zich thans meer naar het gebied van de Adriatische Zee verplaatst. Het hogedrukgebied boven Scandinavië maakt éen einde aan de direkte aanvoer van koude lucht uit de Poolstreken naar Europa, maar nu bewolking en wind daar afnemen, komt het vooral in Zweden nog wel tot zeer lage nachtelijke temperaturen. medegedeeld door het K. NVMrE, geldig tot hedenavond. Vrij koud. Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige oostelijke wind en vrij koud. ZON MAAN Nov. op onder op onder. 6 7.44 17.03 17.07 9.25 7 7.46 17.01 17.34 10.38 8 7A8 17.00 18.12 11.44 9 739 16.58 19.03 12.40 10 751 28.56 ^80,07. .13.22

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1