Woensdag beginnen de vredesonderhandelingen in Parijs vlees eten is verantwoord eton-j- WELKOM DOKTER „Dictatoriaal" Stem uit Zuid-Korea Het Kremlin: „Een succes" Mevr. Thi Binh leidt delegatie „bevrijdingsfront" DODELIJKE ONGELUKKEN IN HET WEEKENDVERKEER Mortiergranaten Zoveelste „vergissing Witboek over het Britse Hogerhuis Illegale immigratie in Australisch Nieuw-Guinea Geen onaanvaardbare prijsstijgingen na invoering b.t.w. OPTIEK Sihanoek: Amerikanen moeten zich niet terugtrekken Hervormd-gereformeerde mannen wijzen oecumene af. Pagina 2 DE VBIJE ZEEUW Maandag 4/dtnsdag 5 november 1968 MINISTER DE BLOCK: Voorbehoud Rome en Erasmus. ZUIVERE HUID Harttransplantatie in Houston (Vervolg van pagina 1.) De beslissing van president Johnson om de bombardementen K stop te zetten is een „egoïstische en dictatoriale maatregel", aldus een verklaring van veertien afge vaardigden in het Zuldvietnamese parlement, die het „blok van de onafhankelijkheid" vormen. Johnson wil het bevrijdingsfront bij de onderhandelingen toelaten om Zuid-Vietnam aan de commu- nisten te verkopen, aldus de ver klaring, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen „het volk en de strijdkrachten te mobilise ren" en de strijd voort te zetten. De Zuidvietnamese president, Ngoejen Van Thieu, heeft gezegd dat hij sinds zestien oktober acht tien keer een onderhoud heeft ge- jhad met de Amerikaanse ambassa- ideur in Saigon, Ellsworth Bunker, over stopzetting van de bombar dementen. Dit meldde zondag het persbureau „Vietnam-pers". De senaat heeft besloten vier commissies in het leven te roepen voor defensie, buitenlandse zaken, binnenlandse zaken en de nationa le economie, die moeten bestude ren welke maatregelen moeten worden genomen om in de komen de tijd op alle- eventualiteiten voor bereid te zijn. Ook moeten worden bestudeerd de gevolgen van een eventuele stopzetting van de Ame rikaanse hulp. Het Zuidkoreaanse regeringsblad „Korea Herald", dat in het Engels verschijnt, heeft kritiek op Ameri ka geleverd omdat het zou zijn be zweken voor de aanhoudende po gingen van Noord-Vietnam het nationale bevrijdingsfront bij de gesprekingen vertegenwoordigd te krijgen. Deze concessie moet als een dodelijke slag voor de repu bliek Vietnam (Zuid-Vietnam) worden beschouwd, aldus het blad. Zuid-Korea, dat 50.000 militai ren in Vietnam heeft en voorstan der is van een duidelijke militaire overwinning, zal volgens een rege ringswoordvoerder vandaag offi cieel zijn standpunt bekendmaken. •„De regering van de Sowjet- Unie acht het akkoord aangaande stopzetting van de bombardemen ten en andere militaire operaties van Amerika tegen de „democra tische republiek Vietnam" en de bijeenroeping van een conferentie van vier in Parijs een belangrijk succes met het oog op een oplos sing van het probleem-Vietnam", aldus een officieel communiqué dat het Kremlin zaterdagavond door radio Moskou heeft laten be kendmaken. De Russische regering is van mening dat deze „positieve resul taten" in de eerste plaats een suc ces zijn voor het Vietnamese volk en al degenen die het in zijn strijd hebben gesteund. Zij voegt hieraan toe, dat de bevestiging van deze gunstige ontwikkeling niet alleen zal afhangen van de besprekingen in Parijs, maar ook van een ont spanning in de internationale be trekkingen. Het „nationale bevrijdingsfront" waarvan de vietcong de strijd krachten vormt, stuurde vandaag een delegatie naar Parijs om deel te nemen aan besprekingen over Vietnam. De delegatie zal onder leiding staan van mevrouw Ngoe jen Thi Binh, lid van het centrale comité van het F.L.N. Dit is zon dag in Parijs bekendgemaakt. Volgens een communiqué van het voorlichtingsbureau van het front is het centrale comité ermee akkoord gegaan een delegatie naar de Franse hoofdstad te sturen om deel te nemen aan een conferentie NEDERLANDSE AUTO VERONGELUKT TE WUUSTWEZEL De heer Joh. Bomaats uit Bre da is zaterdagochtend vroeg bij het oude douanekantoor te Wuustwezel (op de weg van Bre da naar Antwerpen) met zijn auto tegen een paal gereden en om het leven gekomen. De twee de inzittende, de heer A. van Berg uit Breda, is met verwon dingen opgenomen in een zie kenhuis te Brasschaat. FRONTALE BOTSING Zaterdagmorgen is in Menal- dumadeel (Fr.) een bestelauto bij het naar links uitwijken fron taal in botsing met een tegemoet komende personenauto gekomen. De bestuurder hiervan, de 32-ja rige L. Bijlsma uit Welsrijp, was op slag dood. DOORGEREDEN In Munnekemoer gemeente Vlagtwedde, heeft vrijdagnacht de 49-jarige J. v/d H. uit Emmer- compascuum met zijn personen auto een tegemoetkomende brom fietser, de 18-jarige G. W. O. uit Barnflair, aangereden met dode lijke afloop. De automobilist is na de aanrijding doorgereden en enkele uren later in samenwer king met de politie in Emmen in zijn woning aangehouden en gearresteerd. Hij werd ingesloten in het po litiebureau te Ter Apel. Er werd een onderzoek ingesteld naar ge bruik van alcohol. BUSJE TEGEN VERKEERSZUIL Op de rijksweg Nijmegen Den Bosch onder Grave is zon dagmorgen om tien uur voor vier een busje tegen een verkeerszuil geréden. De bestuurder en enige inztitende, de 29-jarige Th. H. van Workum uit Grave, overleed ter plaatse. DOKTER OOLDERS UIT VLEUTEN OMGEKOMEN Dokter W. Oolders, de arts uit Vleuten - De Meern die in de publiciteit was gekomen door zijn actie tegen gevaarlijke kin dertuigjes, en de heer G. J. R. Claessens uit Bunde in Limburg, die in zijn auto meereed, zijn bij een verkeersongeval omgeko men. -Het ongeluk gebeurde zater dagavond omstreeks tien uur op de provinciale weg Aalsmeer Uithoorn. De auto van dokter Oolders die in de richting Uit hoorn reed, kwam in de berm te recht en sloeg enige malen over de kop. Beide inzittenden werden naar de St. Mariastichting in Haarlem gebracht, waar zij la ter overleden. Dokter Oolders was 43 jaar, de heer Claessens 31 jaar. Dokter Oolders is zijn praktijk in VleutenDe Meern begonnen in 1960, nadat zijn voorganger door een in Frankrijk opgelopen voedselvergiftiging om het leven was gekomen. in tegenwoordigheid van afgevaar digden van de democratische repu bliek Vietnam, van het nationaal bevrijdingsfront van de Ver. Sta ten en van de regering in Saigon. Voorts wordt er de nadruk op gelegd dat de aanwezigheid van de regering uit Saigon op geen enkele manier de erkenning daarvan door het bevrijdingsfront inhoudt. „Het F.L.N. is de enige vertegenwoordi ger van het volk van Zuid-Viet nam, aldus het communiqué. De vietcong heeft zondagmorgen vroeg de stad' Ny Tho in de Me kong-delta met 40 mortiergranaten beschoten. Vijf soldaten sneuvelden en 36 mensen, onder wie 23 bur gers, werden gewond. Amerikaanse B-52 bommenwer pers bestookten troepenconcen traties van de vietcong in het cen trale hoogland van Zuid-Vietnam. ,W AUTO REED TEGEN HUIS Om half drie zondagmorgen is in Wernhout een uit de richting België komende personenauto uit een bocht gevlogen en tegen een huis gebotst. Een van de twee inzittenden, de 49-jarige H. de Leeuw, kwam om het leven. De andere C. Damen, werd le vensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis te Breda opgenomen. Beiden waren afkomstig uit Rijs- bergen. De schade aan het huis was niet groot. Een Amerikaanse jachtbommen werper heeft per ongeluk zijn bommen geworpen op het Zuid vietnamese dorp Tam Hoa ten zuidwesten van Danang. Daardoor zijn 31 dorpelingen om het leven gekomen en 72 gewond geraakt. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen dat het radarapparaat van de jachtbommenwerper niet goed werkte De Britse labour-regering heeft vrijdag een witboek gepubli ceerd over de hervorming van het hogerhuis, waaruit blijkt dat de eerbiedwaardige lord die slechts op grond van zijn geërf de titel eeuwenlang invloed heeft gehad op het Britse parlemen taire leven, spoedig tot het ver leden zal behoren. Labour wil dat voortaan in het hogerhuis slechts 230 lords voor het leven stemrecht zullen hebben op grond van hun politieke ver diensten, De overigen, tegen woordig nog ongeveer 700, zul len als eerstgeborenen van be roemde adelijke geslachten nog slechts de debatten zonder stem recht mogen volgen. Wel blijft voor degenen die zich actief met de politiek bezig houden de mo gelijkheid bestaan, zich tot „lord voor het leven" te laten benoe men, met stemrecht. De socialisten willen tevens een einde maken aan de „ver grijzing" van het hogerhuis door aan het stemrecht een leeftijds grens van 72 jaar te verbinden. Het aantal bisschoppen zal van 26 tot 16 worden teruggebracht. De stemgerechtigde lords zullen voortaan niet meer het reoht hebben, het aannemen van een wet een jaar te vertragen, het witboek voorziet in slechts een half jaar. Voorts krijgen de lords ook de toelagen en andere voorrech ten die tot dusver slechts voor het lagerhuis golden en krijgen zij zoals iedere Engelsman stem recht bij verkiezingen. Het witboek, dat woensdag in de troonrede al was aangekon digd, zal in de loop van het jaar als wetsontwerp bij het parle ment worden ingediend. door Ann Rush 14) HOOFDSTUK V Het duurde echter drie dagen eer dr. Rufus en tante Rhody Quiet Harbor konden verlaten. Door de zorgen van Eve en tante Rhody maakte dr. Rufus het ta melijk goed maar hetzelfde kon niet gezegd worden van mrs. Mc- Leod. Integendeel, haar ziekte verergerde voortdurend. Ze konden Marcia nog een dag in bed houden, „Je moeder is heel erg ziek", zei Eve, „en ze zal je nodig heb ben. Maar zoals je nu bent, kun je haar niet de minste hulp bie den en zul je alleen zelf ook nog zieker worden, Werkelijk, Mar cia, je kunt beter nog wat rust nemen". Marcia begon te protesteren maar een hoestbui belette haar verder te gaan. Tante Rhody legde al haar autoriteit, die ze door de opvoe ding van generaties kinderen had verkregen, in haar stem toen ze aan Eve's woorden toevoegde: „Je gaat je bed weer in, miss Mar cia, en ik wil er verder geen woord meer over horen". Marcia kon niet anders doen dan gehoorzamen. Aanvankelijk leek het alsof mrs. McLeod daar alleen maar rustig lag, niet beter wordend maar ook niet achteruitgaande. Toen begon de koorts plotseling onrustbarend te stijgen, ze woel de rusteloos in haar bed, mom pelde onverstaanbare woorden of begon woedend wartaal uit te schreeuwen. Marcia, die in de aangrenzende kamer alles kon horen, was nu niet meer in bed te houden en de drie vrouwen Eve, tante Rho dy en Marcia zaten naast het bed van mrs. McLeod, probeer den haar te kalmeren, gaven haar water of slappe bouillon, koelden haar gloeiende gezicht af en haar transpirerende lichaam. De nacht scheen eindeloos te duren. Eve probeerde iets te verzinnen wat nog gedaan zou kunnen worden en besloot tenslotte om het zich in de longen ophopende vocht te draineren. Nadat dit was gebeurd, werd mrs. McLeod veel rustiger. De koorts ging naar beneden en haar ademhaling werd wat regel matiger. Marcia's bleke gezicht werd wat opgewekter en ze keek Eve met vochtige ogen aan. „Ze is beter, is het niet?" Eve aarzelde. „We zullen moe ten afwachten, Marcia". Over het bed heen keken de twee meer ervaren vrouwen elkaar aan en zwijgend waren ze De bestuurder van Australisch Nieuw-Guinea, David Hay, heeft verklaard dat de Australische regering scherp zal optreden tegen illegale immigratie van West-Irian naar Australisch Nieuw-Guinea. In de afgelopen maanden hadden volgens de be stuurder 150 mannen uit West- Irian met hun vrouwen en kinde ren de grens met Australisch Nieuw-Guinea overschreden. Regeringspatrouilles waren naar de grens gestuurd om de mensen terug te sturen, die ille gale kampen op door Australië bestuurd gebied hadden opgesla gen. Een lid van het parlement van Australisch Nieuw-Guinea, Michaele Semoy, heeft geprotes teerd tegen het doorsturen naar het Manuseiland van 40 mensen uit West-Irian, die toestemming hadden gekregen om in Austra lisch Nieuw-Guinea te blijven. David Hay had toen verklaard dat deze mensé&Hn een doorgangs kamp op het Manusenand waren ondergebracht en goerl werden verzorgd. De minister van economische zaken heeft met afgevaardigden van de vier centrale onderne mersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf overlegd over de manier, waaron 't bedrijfsleven de verkoopprijzen behoort te herzien als gevolg van het per I januari a.s. overgaan op het stelsel van heffing van omzet belasting over de toegevoegde waarde. De minister heeft zich blij kens een mededeling van de vier organisaties op het stand punt gesteld, dat er niet bij voorbaat moet worden uitge gaan dat het bedrijfsleven over een breed front onaanvaardbare prijsverhogingen zal doorvoe ren. Hij heeft zijn vertrouwen uitgesproken in de manier, waarop het bedrijfsleven door een beheerst prijsgedrag de prijsstijging die het gevolg zal zijn van het invoeren van 'de b.t.w., binnen redelijke grenzen zal houden. Gediplomeerd opticien Gediplomeerd Kontaktlenzenspecialist Beloond voor Jaren trouwe dienst! Beloon Uw ogen voor hun jarenlange trou we dienst. Verwen ze eens met ontspiegelde glazen. Terneuzen Noordstraat 16 Tel. 01150—2337 Hulst Korte Nieuwstraat Telefoon 01H0—2327 het met elkaar eens, dat alleen tenslotte een wonder hier nog uitkomst zou kunnen brengen. Eve had het gevoel, dat het haar veel goed zou doen als ze even bij haar verstandige en be grijpende oom kon gaan zitten, en dat haar dat zou helpen. In het ziekenhuis was ze wel niet gewend aan de dood een goede dokter kon dat nooit maar er toch wel tot op zekere hoogte vertrouwd mee geraakt. Ze had echter altijd samenge werkt met een andere arts, meest al de huisdokter, aan wiens zor gen de patiënt toevertrouwd was geweest eer hij naar het zieken huis ging. Als een patiënt stierf, dan was het een gedeelde ver antwoordelijkheid, niet iets dat ze alleen moest verwerken zoals nu blijkbaar het geval zou zijn. In het ziekenhuis had ze ook niets van de patiënten geweten eer ze daar kwamen en ook daarna kwam ze niet met hun gezinnen of families in aanraking. Mrs. McLeod was, ofschoon ze nooit bijzonder op haar gesteld was ge weest, toch altijd een deel van haar leven geweest. En Marcia zou waarschijnlijk levenslang een goede vriendin van haar blij ven. In een klein stadje als dit speelden voor een dokter bij sterfgevallen ook persoonlijke gevoelens een rol. Toen ze even wegging bij het bed vgn mrs. McLeod was ze niet van plan haar oom te vertellen hoe zijn oude patiënte en vrien din het maakte. Ze wide hem zeker niet belasten met een ver antwoordelijkheid die de hare was. Eer ze echter vijf minuten later bii hem was. stortte ze haar hart uit. „Ze ligt dood te gaan en.ik heb alles gedaan wat ik maar wist te doen". Oom Rufus zei .de eerste mi nuut niets en toen hij begon te spreken, leek het alsof hij het over een geheel ander onderwerp wilde hebben. „Je kende Minnie Lee natuur lijk niet toen ze een-meisje was, is het wel?" Eve schudde het hoofd. Hoe zou ze dat kunnen? Marcia en zij waren ongeveer van dezelfde leeftijd. „Als je dat wel had gedaan, zou je haar veel beter.begrijpen. Die moderne geneesmiddelen, specialisten, psychiatershet is allemaal erg mooi maar als ik mijn leven mocht overdoen, zou ik toch weer plattelandsdokter worden. Als je de mensen tien tallen jaren kent en hun per soonlijke geschiedenis en die van hun familie je bekend is of al thans voor een groot deel dan worden al heel wat vragen beant woord ndg eer je bij het bed van een patiënt staat. Ik heb nooit een zo aardig meisje gezien als Minnie Lee". Hij zweeg en bleef enkele ogenblikken in gedachten ver zonken. „Was ze dat werkelijk?" vroeg Eve verwonderd. Ze kon zich moeilijk voorstellen, dat de altijd klagende, halfinvalide vrouw die ze haar hele leven had gekend, dezelfde persoon was als het aar dige meisje dat oom Rufus zich herinnerde. (Wordt vervolgd.) De minister heeft op de orga nisaties een beroep gedaan vol ledig mee te werken. Wanneer mocht blijken dat op grote schaal te, hoog zal worden ge calculeerd, zal alsnog tot een prijsmaatregel moeten worden overgegaan, zo heeft de minis ter de organisaties laten weten. De organisaties hebben zicih bereid vèrklaard mee te wer ken. Ze hebben zich overigens het recht voorbehouden over de inhoud van het prijsbeleid in 1969 tot nader overleg te ko men, als de kostenontwikkeling als gevolg van andere oorzaken dan de invoering van de b.t.w. een wijziging in het prijsbeleid' gewenst maakt. Ze hebben daar bij niet alleen de loonontwikke ling genoemd, maar ook de stij ging van de sociale lasten, de invoering van de wet op het minimumloon en de arbeidstijd verkorting. In een mededeling aan de leden geven de centrale organi saties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf aan hoe de hercalculatie van de prijzen met ihet oog op het invoeren van de b.t.w. en het vervallen van de „oude" omzetbelasting moet geschieden. President Johnson heeft op zijn ranch de drie astronauten ont vangen die kortgeleden met d? Apollo 7 een ruimtereis maakten. Johnson kreeg een foto van zijn woonstede die vanuit de ruimte cabine werd gemaakt. V.l.n.r Walter Schirra, Johnson, .Don Eisele en WalteiCunningham. Het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, heeft zondag tegen journalisten gezegd te hopen, dat de Verenigde Staten zich niet uit Azië zullen terugtrek ken. „Dat zou het eind van' onze onafhankelijkheid zijn en een uit nodiging voor Mao Tse-Toeng orh de macht in Cambodja over te né men". Zich tot Amerikaanse jour nalisten richtend zei "SlKSifoek:. Ik hoop dat u in Thailand en de Phi- lippijnen zult blijven, nadat u Vietnam heeft verlaten, zodat Ik uw aanwezigheid kan gebruiken om de toestand in zuidoost-Azië in de hand te houden. Hii voegde er echter aan toe dat Cambodja nooit Amerikaanse troepen op zijn grondgebied zou toelaten, maar de aanwezigheid in Azië alleen zou gebruiken om het evenwicht tus sen „communisme en imperialis- me" te handhaven „Behalve een ontkerstenings proces is er ook een uithollings proces aan de gang, waarbij de schijn van kerkelijk mdeleven voorlopig bewaard blijft, terwijl er van het wezen van het geloof niets over dreigt te blijven dan de uiterlijke vorm". Dit zei ds. A. Vroegindeweij uit Veen end a al, voorzitter van de bond van Nederlands-her vormde mannenverenigingen op gereformeerde grondslag, zater dag in Utrecht op de toogdag van deze bond. De maalstroom van de tijd tracht ons alle zekerheden te ontnemen, waaruit we tot nu toe hebben geleefd en wil ons en levens- en denkpatroon op dringen, dat verschilt van dat van de reformatorische en gere formeerde traditie, aldus ds. Vroegindeweij. Volgens hem spreekt men in deze tijd te gemakkelijk ovér oecumene en eenheid. Ds. Vroegindeweij wijst alle eenheidsstreven af, omdat hij niet wil staan op het drijfzand van allerlei menselijke menin gen, maar op de vaste grondslag van Gods woord. De verhalen uit de bijbel zijn geen „gods dienstige sprookjes" zoals men ons tegenwoordig wil laten ge leven, maar levende werkelijk heid, aldus de bondsvoorzitter, die hieraan toevoegde dat Gods woord de gelovigen ook kan be waren voor dode rechtzinnig heid en onvruchtbaar conserva tisme. Hij betoogde dat veler belij den eigenlijk niet meer is dan medemenselijkheid. „Zo komen we gemakkelijk in humanisti sche wateren waar men God niet kent". Volgens ds. Vroeginde weij is de verdraagzaamheid van veel zogenaamde verdraag- zamen zeer groot. Men duldt het in onze tijd niet, zo zei hij, wan neer men niet mee kan doen met de doorsnee-mens van nu en als men alle zonde, niet goed praat. „Men vindt een christen eigenlijk alleen maar aanvaard baar als nergens uit blijkt dat hij christen is". „Als kinderen der reformatie", aldus ds, Vroegindeweij, .moe ten wij niet alleen Rome maar ook Erasmus afwijzen". Volgens hem is er bij Rome ondanks ver schillende veranderingen nog geen spoor van een waarachtige reformatie te vinden. Daarom wil hij ook geen eenheid met Rome nastreven. Hij meent wel, dat meer eenheid moet worden gezocht met de gereformeerde belijders in andere kerken dan de Nederlands hervormde kerk, omdat de geest van de tijd ook scheuren door die kerken trekt. Om stelling te kunnen nemen tussen hen moet er volgens hem een nauwere band komen alleen tussen hen die werkelijk gere formeerd willen blijven PUROL en PUROL-poeder In het methodistische zieken huis van Houston (Texas) is zondag voor de 21e keer een harttransplantatie verricht. De 40-jarige patiënt, Lee Roy Cum- bie, gaat vooruit, zo werd mee gedeeld. De 42-jarige donor was aan een hersenbloeding over leden. De operatie werd uitge voerd onder leiding van dr. Mi chael Debakey. Van de 21 hart transplantatiepatiënten zijn er nog elf in leven. Eén van hen, de 50-jarige William Carroll, is zaterdag uit het ziekenhuis ont slagen. Hij werd maanden, ge leden geopereerd. i i

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2