Woensdag beginnen de vredesonderhandelingen in Parjjs Noodweer boven vele landen van Europa ZUID-VIETNAM ZAL DE BESPREKINGEN NIET BIJWONEN Hanoi vecht door tot de overwinning. Noordvietnamese manoeuvre 5H Bunker onbewogen Johnson in San Antonio „Schitterende" overwinning President Johnson Pleitte nogmaals voor Humphrey „Vastberaden" Meer dan 80 doden in Eftiië Tsjechoslowaakse centrale comité vergadert midden november Liberiaanse tanker vergaan Dankwoord prinses Beatrix en prins Claus voor radio en televisie BTW-CURSUS OP DE TV HET WEER 22 doden bij hotelbrand Aardbeving in Zuid-Slavië Ook Twitserland getroffen Frankriik en Engeland Het ergste voorbij Aantal doden stijgt Noorse tankboot in brand Hoogwater Vergeefse jacht op Britse misdadiger Weerbericht Zon- en Maanstanden D0aaBiigt^»Mfe3ftcTWBr P. J. vaa 8e Sandc Redactie- an Administratie-adres: Smïêswal Telefoon: 01150-2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers IS cent. DE VRIJE ZEEUW Maandag 4/Dinsdag 5 november 1968 24e Jaargang No. 5321 Jltgeefater N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Adrerïenffepriis per mm 18 d; mfnlmmn per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handek- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 aar. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Noord-Vietnam heeft zaterdag bekend gemaakt, dat het zal deel nemen aan vredesbesprekingen in Parijs met de Amerikanen .en ver tegenwoordigers van de Zuidviet- namese regering. Het uitte daarbij de waarschuwing, dat het zal vechten tot een overwinning in de oorlog is bereikt. In nagenoeg gelijktijdige verkla ringen van Hanoi en van de Zuid- vietnamese president Ngoejen Van Thleu blijkt de status van het na tionale bevrijdingsfront (n.Lf.) een struikelblok voor volledige vredes onderhandeling te zijn. Radio-Hanoi, dat een officiële verklaring omriep, zei dat Noord Vietnam bereid is vertegenwoor i- gers van Washington en Saigon te ontmoeten om over vrede te pra ten. Het legde er echter de nadruk op dat de regenng-Thieu „niet meer dan een marionet is en dat alleen het nationale bevrijdings front de bevoegdheid heeft om het Zuidvietnamese volk te vertegen woordigen. In Saigon sprak president Thieu voor een voltallige vergadering van het parlement. In een door radio en televisie uitgezonden n'Hij3 verwelkomde de gelegenheid voor een gesprek met Noord-Viet nam, maar voegde daaraan toe d dit afzonderlijk moet worden g voerd en op geen enkele wijze een vervolg moet z jn van de huidje polsingsbespreklngen m Fanjs tussen Hanoi en Washington. Hii verwierp elke manoeuvre van Hanoi oT het bevrijdingsfront als een zelfstandige eenheid aan de besprekingen te laten deelnemenin plaats van als ..anomem deel van de Noordvietnamese regeringsdeie gatie. De verklaring van Hanoi, ver- malen in het Viemamee, omgeroepen, geeft uitdrukking aan de vastbeslotenheid van de Noord. Vietnamese regering de oorlog te winnen en het land te herenigen. Zij zegt, dat de bombardements stop een belangrijke stap naar een overwinning is. In dit verband werd ook het neerschieten van in totaal 3200 Amerikaanse vliegtui gen genoemd. De Noordvietnamese regering houdt er in haar verklaring aan vast, dat het N. L.F. de enige doü- tieke autoriteit is die het Zuid vietnamese volk kan vertegen woordigen. President Thieu noemde in zijn toespraak de bombardementsstop een daad van goede wil, die ech ter het leven van de Zuidvietname- zen in gevaar brengt. „We zullen instemmen met besprekingen met de Noordvietnamezen, maar we zullen nooit met het N.L.F. praten", zei hij. Het Zuidvietnamese staatshoofd werd herhaaldelijk door de parle mentsleden toegejuicht. De Ameri kaanse ambassadeur Ellsworth Bunker, die dertien conferenties met Thieu over de bombarde mentsstop heeft gevoerd', zat er onbewogen bij. In San Antonio, waar president Johnson het weekeinde doorbracht zei een woordvoerder geen com mentaar te kunnen geven alvorens de verklaringen uit Hanoi en Sai gon waren bestudeerd. Hooggeplaatste Amerikaanse functionarissen hebben direkt na dat president Johnson de bombar dementsstop bekendmaakte, ge zegd dat er afwijkende verklarin gen uit Hanoi, Saigon en van het N.L.F. te verwachten waren, waar in verschillende interpretaties van de gebeurtenissen zouden worden gegeven. Zij waren van mening, dat der gelijke verklaringen voor het pu bliek bedoeld zijn en dat men er niet te veel waarde aan moest hechten. President Ho Tsii Minh van Noord-Vietnam heeft zondag de bevolking aangespoord met nog groter vastberadenheid te strijden om de oorlog tegen Amerika te winnen. Dit meldt het Noordviet namese persbureau in een uitzen ding die te Hongkong is opgevan gen. Ho verklaarde dat de Ameri kaanse regering werd gedwongen de luchtaanvallen od Noord-Viet nam onvoorwaardelijk te staken. De strijdkrachten en het volk van Noord-Vietnam hadden na vier jaren van strijd een „schitterende overwinning" behaald. De Ameri kaanse imperialisten hebben zich vergist, toen zij dachten met een woeste vernietigende kracht van bommen en granaten het noorden te kunnen verzwakken. Naarmate President Johnson heeft zon dag het Amerikaanse volk nog een laatste keer via de televisie opgeroepen dinsdag de enige kandidaat, die in zijn ogen het vertrouwen waard is, Hubert Humphrey, als zijn opvolger aan te wijzen. Johnson noemde de naam van Nixon niet, maar de wijze waarop hij de Ideale presi dent schilderde, was voor de re publikeinse kandidaat vernieti gender dan welke directe aanval ook. Het land moet een man kiezen met een hoogstaand geweten en '.iet diepe overtuigingen en niet een man, wiens moraal is besmet met ense - partjjhartstoditen. Geen man zou het presidentschap kunnen verwerven, indien zijn eer in opspraak is gebracht en als hij niet het vertrouwen van het volk geniet. Zo'n man zou be slist mislukken, tot schade van het hele volk, aldus de presi dent. Duidelijk op Wallace doelend hield Johnson de kiezers voor dat zij beter werk te doen hadden dan hun stem te verspillen aan een „reactionaire agitatdr". De president sprak zijn volledig ver trouwen in Humphrey en Muskie uit. Bij een hotelbrand vrijdagnacht in de Japanse stad Kobe zijn 22 mensen om het leven gekomen en 43 gewond geraakt. Acht men sen worden vermist het nöorden Amerika bleef be strijden, werd het in elk opzicht sterker en kon het van ganser harte steeds meer hulp bieden aan de heldhaftige landgenoten in het zuiden, aldus Ho Tsji Minh. Hij zei dat de strijdende lang- genoten in het zuiden steeds ster ker zijn geworden en steeds gro tere overwinningen hebben be haald. Namens partij en regering dankte hij de strijders, de socialis tische broederlanden voor hun hulp en medeleven, alle bevriende lan den en alle volken ter wereld, het progressieve bevolkingsdeel van van Ver. Staten incluis. „Het staken van de vernieti gingsoorlog in het noorden is nog maar een eerste overwinning. De Amerikaanse imperialisten zijn erg verstokt en vals. Zij praten van vrede en onderhandelingen, maar hebben hun agressieve plannen nog niet opgegeven. Meer dan een mil joen Amerikaanse, marionetten en satelliettroepen bedrijven nog dagelijks misdaden tegen onze landgenoten in het zuiden. Daarom is het de plicht van ons gehele volk met nog grotere vastberaden heid te vechten en te winnen. Het zuiden moet bevrijd, het noorden verdedigd en tenslotte moet het vaderland vreedzaam herenigd worden. Zo lang er nog een enkele agressor in ons land is, moeten we vechten om hem weg te va gen", aldus de Noordvietnamese president. (Zie verder pagina 2.) In het dorp Pistoela in het zui den van Montenegro zondagmor gen een vrouw gedood en zijn vijf van haar gezinsleden ernstig ge wond, toen de streek wérd getrof fen door een hevig aardbeving. De kerk van het. do p is verwoest en verscheidene huizen zijn be schadigd. Ook aan de kust werden huizen beschadigd. Het epicentrum lag 50 km ten zuider. van Titograd op Albaans grondgebied. VLIEGTUIG VERONGELUKT Omstreeks half twaalf vanoch tend is in de omgeving van Son een vliegtuig verongelukt. Het neergestorte toestel is een F-84/F „Thunderstreak" van de Nederlandse luchtmacht en af komstig van de vliegbasis Eind hoven. Het werd gevlogen door een Belgische vlieger in het ka der van de operationele conver siecursus, een onderdeel van de gemeenschappelijke Nederlands- Belgische vliegeropleiding. De piloot is omgekomen. Verscheidene Europese landen zijn het afgelopen weekeinde ge troffen door stormen en hevige wolkbreuken. Bij Valle Mosso in het Italiaanse Plemont zijn vol gens de jongste gegevens 64 men sen om het leven gekomen door een overstroming na dambreuk in een rivier. De mensen werden weggesleurd of onder hun instor tende hulzen bedolven. In de betrokken streek en in Lombardije zijn veel wegen door overstromingen en aardverschui vingen onbegaanbaar geworden. Valle Mosso is geïsoleerd. Voor hulpverlening zijn hefschroefvlieg- tuigen ingezet. In Venetië stond zondag in een groot deel van de stad het water anderhalve meter hoog. Bewoners van benedenver diepingen sleepten zoveel mogelijk van bezittingen naar hoger gele gen delen. In de steden Canelli en AIba stond het water zaterdag avond plaatselijk een meter hoog. Het peil in het Lago Masgiore steeg binnen 24 uur met 1,20 me ter. Ook aan de Ligurische kust werd schade aangericht. Op verscheidene plaatsen In Zwitserland was zondag het ver keer ontwricht door aardstortin gen. In het kanton Wallis was de vallei van de Saas versperd. De Stalden-St. Nicolas wordt door steenslag bedreigd en is gesloten. Het dal van de Tavetsch was even eens enige uren geblokkeerd' door bomen die op de spoorweg en autoweg tussen Selva en Rueras waren terechtgekomen. De weg Lugano—-Melida in Tessino is door massa's aarde versperd die door de regen waren gaan schuiven. In het kanton Uri is de toestand het ergst. Massa's aarde hebben de St. Gothard-lijn tussen Ertsfeld en Amsteg onbegaanbaar gemaakt. De internationale treinen zijn via de Lötschberg omgeleid. Boven geheel Frankriik heeft het gegoten. In Normandië en Bre- tagne werden temperaturen tussen 2 en 10 graden en sterke windsnel heden gemeten. In het noorden, zuidoosten en het mMden van het land deden zich enige overstro mingen voor, waardoor v-rscheide- ne wegen zijn versperd. De pyre- neeën zijn met de eerste sneeuw van dit jaar bedekt. Grote delen van noord- en mid- den-Engeland hebben eveneens van overstromingen te lijden. Zondag waren drie mensen om het leven gekomen. In het graafschap Leices- ter zijn enkele dorpen van de bui tenwereld afgesloten. In Schotland wordt het verkeer belemmerd door sneeuw. De Denen hebben niet te klagen. In hun land steeg de temperatuur zaterdag tot 18 graden. De Deense meteorologische dienst heeft sinds zijn instelling in 1874 nog nooit een dergelijke hoge temperatuur in november geregistreerd. De overstromingen die verschei dene streken in Italië hebben ge teisterd, hebben voor zover tot nog toe bekend, aan 81 mensen het leven gekost, terwijl er vele hon derden gewonden zijn. Doordat vele plaatsen onbereikbaar zijn, Het presidium van de Tsjecho slowaakse communistische partij heeft vrijdag onder voorzitter schap van partijleider Dubcek bepaald dat midden november het centrale comité zal bijeenko men. Verwacht wordt dat de voor naamste punten van een nieuw partijprogramma dat aan de Sew- jetrussische voorstellen voldoet, zullen worden aangenomen. De laatste weken hebben Dubcek en andere vooruitstrevenden ge tracht zoveel mogelijk de voor naamste punten van hun hervor mingsprogramma van deze lente te handhaven. Een kleine maar vastbesloten splintergroep ln de partij wil dat programma zoveel mogelijk verzwakken eh dat de partij aan de wensen van Moskou gehoorzaamt. De meerderheid van het plenum zou echter aan Dubceks hervormingen willen blijven vasthouden. Het tijdstip van het plenum en de agenda zijn een bron van wrij ving geweest tussen de Tsjecho slowaakse partijleiders en Sow- jetrussische vertegenwoordigers in Praag. De Rüssen willen een kleine centraal comité waarin de conservatie pro-Moskou-groeo meer gewicht in de schaal zou I leggen. kan het definitieve aantal slacht offers voorlopig niet worden vast- Het schijnt dat het hoogtepunt van de watersnood voorbij is, ten minste wat de gebieden van Valle Mosso en Verceil in Piemont be treft, waar de meeste doden zijn gevallen. Soldaten en honderden vrijwilli gers waren vandaag in de over stroomde gebieden in noord-Italie druk in de weer om overlevenden te redden, terwijl de regen door bleef gutsen. Volgens een woord voerder van het Italiaanse ministe rie van binnenlandse zaken zijn tot dusver 91 mensen gedood, 48 gewond en worden 13 vermist. Het zwaarst werden getroffen de provincies Biella en Vercelli aan de voet van de Alpen. Uit het water steken de resten van inge- stojte huizen, de daken van weg gespoelde auto's, ontwortelde bo men en gebroken telegraafmasten. Waar eens bruggen lagen, vindt men nog slechts muurresten. In Valle Mosso brak een stuw dam van de Strona. Daar zijn tot dusver 20 doden uit het puin ge borgen. Veel plaatsen zijn van de buitenwereld afgesneden door aardverschuivingen. Legervracht- wagens met materiaal uit Turijn en Milaan zijn op de smalle berg wegen blijven steken. Hefschroef- vliegtuigen gingen steeds heen en weer om 'mensen van de daken te halen en naar de al overvolle zie kenhuizen te vervoeren. In Florence waren maandagmor gen de bewoners bang voor het wassende water van de Arno. Nog al te goed herinneren zij zich de ramp van twee jaar geleden, toen in de stad enorme schade werd aangericht. Het noodweer is het zwaarste in noord-Italië sinds 9 oktober 1963. Toen brak een dam bij Vajont, waardoor tweeduizend mensen werden gedood. Aan boord van de Noorse tank boot „Etnefjell" is zondag op ca. 450 mijl van Groenland brand uitgebroken. Als gevolg van hoge zeeën kon een faWksschlp van de Poolse visserij, de „Uran seen hulp verlenen. Een kotter van de Amerikaanse kustwacht hoopte de brandende tankboot ln defoop van vandaag teberelken. Als gevolg van taalmoeilijkheden was het niet duidelijk boe de op varenden van de „Etnefjell aa£e°taXot is eigendom van de rederij Olsen en Ugelstadm Oslo en was op weg van de Noor se haven Frederikstad naar Bot- wood op Newfoundland. De Liberiaanse tankboot „Spy- ros Lemos" is voor de noordwest kust van Spanje vergaan. Een Britse onderzeeboot, de „Odin", meldde zondagavond tien op varenden van het tankschip aan boord te hebben genomen. Deze geredden bevonden zich in een reddingboot. Volgens de onder zeebootcommandant zouden zich in een andere reddingsboot nog dertien overlevenden bevinden. Eerder had een Fins schip, de „Ragni Paulin", bericht dat het één opvarende van de „Spyros Lemos" had opgepikt. Volgens deze man was de tankboot vrij dagochtend in tweeën gebroken. Het achterschip zou kort daarop zijn gezonken, maar het voorstuk zou nog drijven. De 13.019 ton metende „Spyros Lemos", die eigendom is van de Marcosta-maatsehappij te Mon rovia, werd in 1953 als de „Pen- dreeht" op de werf van Wilton- Fijenoord gebouwd. Het achterschip van de Spyros Lemos is later door de Britse erts boot Marble Warwick gevonden, 80 km van het voorschip verwij derd. De Brits zocht naar over levenden. AMSTERDAM: In de Wester- kerh is zaterdag een herden- kingsplechtigheid gehouden ter nagedachtenis van de gealieerde gevallenen. Namens het konink lijk huis legt heir generaal Scha per een krans. Prinses Beatrix en prins Claus zullen morgen, dinsdag 5 no vember, via radio en televisie hun dank betuigen aan het Nederlandse volk voor de be langstelling bij de geboorte van hun tweede zoon. De uitzending geschiedt om 19.06 uur in het N.R.U.-programma op Hilversum 1 en op hetzelfde tijdstip in het N.T.S.-program- ma op Nederland 1 en 2 (in kleur. (ADVERTENTIE) Vanavond zendt de N.T.S. het eerste deel uit van een serie wekelijkse tv-uitzendingen over het nieuwe systeem van omzetbelasting. De cursus wordt gegeven door Teleac in samenwerking met het ministerie van financiën. Iedere maandag: Ned. I 18.40—18.50 uur met een her haling om 22.50 uur. WEINIG WIND Een langgerekte vore van lage druk die zich zondag uitstrekte van het Alpengebied via midden- Europa tot zuid-Scandinavië bracht langdurige en plaatselijk veel re gen. In Nederland viel 510 mm, in het noorden hier en daar meer dan 25 mm. In het Alpengebied en noord-Italië op veel plaatsen meer dan 100 mm. Met noordelijke winden is gelei delijk veel koudere lucht via de Noordzee en de Britse eilanden naar het zuiden uitgestroomd. Zo kon het voorkomen dat in de nacht van zondag op maandag de temperatuur in Schotland en Ier land tot 4 5 5 graden onder nul daalde, terwijl ook in Madrid min 1 graad werd bereikt. Het komende etmaal zal een rug van hoge druk, die zich nu boven Engeland bevindt, zich tot over ons land uitbreiden, waarbij van nacht nachtvorst wordt verwacht. Na aanvankelijk nog enkele buitjes in de kustgebieden zullen dinsdag flinke opklaringen voorkomen bij een tot zwak afnemende wind. De Belgische politie heeft dit weekeinde het Nederlandse schip „Polydorus" bij aankomst in Ant werpen vergeefs doorzocht, na dat via Interpol de mededeling was ontvangen dat zich mogelijk een ontsnapte Britse gevangene aan boord bevond. De bemanning van het schip, dat van Liverpool kwam, had zelf onderweg naar Antwerpen ook reeds naar een verstekeling ge speurd. De Belgische politie liet on danks het negatieve resultaat van het onderzoek voor alle zekerheid de wacht bij de „Poly dorus" betrekken zolang het schip in Antwerpen ligt. De gezochte Brit was vorige week dinsdag ontsnapt uit de ge vangenis van Durham, waar hij een straf van 22 jaar uitzat wegens een roofoverval. DINSDAG 5 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.43 2.19 2.53 3.02 n.m. 1.49 2.25 2.59 3.08 WOENSDAG 6 NOVEMBER v.m. n.m- Breskens 2.13 2.?0 Terneuzen 2.49 2.56 Hansweert 3,23 3.30 Walsoorden 3.32 3.39 Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot dins dagavond. Nachtvorst Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht hier en daar mist en op uitge breide schaal nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Weinig wind. ZON MAAN op onder op ondsf Nov. 4 7.40 17.06 16.33 6.54 5 7.42 17.05 16.47 8.09 6 7.44 17.03 17.07 9.25

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1