MUL Vier dagen vóór de presidentsverkiezingen JOHNSON RIEP NATIONALE VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN MORGEN NOG GEEN VREDE.... Mensenlevens sparen Tegenprestaties Drie weken werd er gespeculeerd Verklaring van Hanoi? ZUID-VIETNAM BENOEMT COMMISSIE GRIEKSE OUD-PREMIER GEORGE PAPANDREOU OP 80-JARIGE LEEFTIJD OVERLEDEN De „New Jersey" weg van de Noordvietnamese kust RADIO DE KOCK Grootse ontvangst voor Beregowoj in Moskou Uur van beslissende slag aangebroken CHINESE COMMUNISTEN ZETTEN STAATSHOOFD AAN DE KANT „Besluit van historisch belang" HET WEER ZATERDAG 2 NOVEMBER 1968 24e Jaargang No. 5320 de Gasverwarming Al Fatah": Israëlische actie tegen Egypte Zon- en Maanstanden Meningsverschil met koning Geen staatsbegraf en Is Zonder uiterlijk Vertoon BANKETBAKKERIJ, Verrader" Hoogwater De „Chroesjtsjov van China" Weerbericht I Bunkering bij abonnement: TERNEUZEN Mwoteur-Hoofdredaeteur: P. J. van de Sanüe Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P.van de Sande te Temsuzen Advertentieprijs per mm 16 of; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummet, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot mn. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Amerika zet aanvallen op Noord-Vietnam stop De Amerikaanse lucht-, vloot- en artilleriebombardementen op Noord-Vletnam zijn met ingang van vrijdag 14 uur (Ned. tijd) gestaakt. Vertegenwoordigers van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront zullen volgende week woensdag 6 november aanwezig zijn bij de Amerikaans-Noordvietnamese besprekingen in Parijs. Dit houdt echter geen erkenning van het front in. Vertegenwoordigers van de Zudivietnamese re gering zullen eveneens aan de' bijeenkomst deelnemen. Dit heeft president Johnson donderdagavond 20 uur pl. tijd (2.00 Ned. tijd) meegedeeld in een verklaring voor radio en televisie, nadat hij overleg had gepleegd met de nationale veiligheidsraad, die voor deze gelegenheid was uitgebreid met belangrijke adviseurs. De Amerikaanse president zei dat het voltallige comité van chefs van staven en generaal Creigh- ton W. Abrams, de opperbevelhebber In Vietnam hem ervan in kennis hadden gesteld dat „volgens hun militaire oordeel deze maatregel nu diende te worden genomen en dat deze stap geen verho ging van het aantal Amerikaanse slachtoffers tot gevolg zou hebben". „Wat we nu verwachten wat we nu het recht hebben te ver wachten zijn prompte, produktieve, ernstige en intensieve onder handelingen in 'een sfeer die gericht is op vooruitgang". We hebben de tegenpartij duidelijk gemaakt dat dergelijke be sprekingen niet kunnen voortduren, als zij daar militair voordeel uit trekt. We kunnen geen produktieve besprekingen voeren in een sfeer, waarin sprake is van beschietingen van de steden en waarin de gedemilitariseerde zone wordt genegeerd". Johnson zei tot de conclusie te zijn gekomen dat de tijd is aangebroken om te zien of Hanoi te goeder trouw is. „We zouden misleid zijn en zijn op een dergelijke mogelijk heid voorbereid. We bidden God dat dat niet het geval is", aldus de president. Johnson waarschuwde het Amerikaanse volk dat het staken van de aanvallen op Noord-Vietnam niet inhoudt dat morgen de vrede sal zijn hersteld. Er kunnen (in Zuid-Vietnam) nog zware gevech ten worden verwacht. Hij zei zijn beslissing te hebben genomen op basis van de ont wikkelingen van de Parjjse besprekingen. „Ik meen u te moeten waar schuwen dat dit soort regelingen hooit volledig waterdicht is. Zelfs formele verdragen zijn dat niet, zoals wij uit ervaring weten. Maar in het licht van de vooruitgang die de afgelopen weken is ge maakt en na ampele overweging van de unanieme militaire en di plomatieke adviezen aan de op perbevelhebber van de strijd krachten (de president) heb ik besloten deze stap te doen om de goede trouw vast te stellen van degenen, die ons hebben verze kerd dat vooruitgang het resul taat zal zijn, als de aanvallen worden gestaakt en om te zien of een snelle vrede mogeijk is". De president zei dat er nu kans is op het sparen van mensenle vens aan beide zijden. Gezaghebbende kringen in Washington zeiden dat Hanoi op de hoogte was gesteld van de maatregel en dat de Noordviet- namese regering precies weet wat als tegenprestatie van haar wordt verwacht, namelijk uitbrei ding van de vredesbesprekingen met Zuidvietnamese vertegen woordigers, staking van de viet- cong-aanvallen op dichtbevolkte gebieden zoals provincie hoofd steden en een niet langer gebruik maken van de gedemilitariseerde zone als infiltratieroute. Men zei dat de president de bombarde mentsstop zou moeten opheffen, als deze punten niet in acht zou den worden genomen. De president zei dat de voor uitgang bij de Parijse besprekin gen misschien wel mogelijk was geworden door de toenemende kracht van de Zuidvietnamese regering, de snelle stijging van 'het aantal Zuidvietnamezen onder de wapenen en de „gewel dige houding" van de Ameri kaanse militairen. Johnson, die de stap vijf da gen vóór de Amerikaanse presi dentsverkiezingen nam, zou de drie kandidaten voor het presi dentschap de democratische vice-president Hubert Hum phrey, de republikeinse Richard Nixon en de onafhankelijke George Wallace tevoren heb ben ingelicht. Met Johnsons verklaring is een eind gekomen aan drie weken vol speculaties over vooruitgang bij geheim overleg tussen Amerika nen en Noordvietnamezen en waarbij ook andere landen be trokken zouden zijn geweest. Zo voerde de Russische ambas sadeur in Washington enkele ma len overleg met minister van bui tenlandse zaken Rusk zonder dat mededelingen werden gedaan over de inhoud van die gesprek- Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswiikstraat 79 TERNEÜZEN ken. Ook zou de Japanse rege ring via de Sowjet-Ünie hebben bemiddeld. De Noordvietnamese regerings radio, radio Hanoi, heeft een spe ciaal programma aangekondigd „waarin een belangrijk document zal worden voorgelezen". De uit zending zou vannacht om 4.00 uur Nederlandse tijd (10.00 uur za terdag pl. tijd) plaats hebben. „Luister alstublieft naar dit pro gramma", aldus de uitzending van radio-Hanoi die in Londen is opgevangen. De Zuidvietnamese regering heeft een lijst van zes officieren en zes burgers opgesteld, die de vredesonderhandelingen in Pa rijs zullen bijwonen. Dit is vrij dagavond van gewoonlijk be trouwbare zijde in Saigon verno men. Het hoofd van de Ameri kaanse delegatie bij het overleg in Parijs, Harriman, zei te heb ben vernomen dat de Noordviet namese delegatie op de vergade ring van aanstaande woensdag vertegenwoordigers, van het na tionale bevrijdingsfront zal mee brengen. WASHINGTON: President John son in overleg met de nationale veiligheidsraad en andere mili taire en diplomatieke regerings functionarissen op het Witte Huis. Links van president John son de minister van buitenland se zaken, Dean Rusk, en rechts Paul Nitze, onderminister van defensie. De Griekse oud-premier Geor ges Papandreou is in de nacht van donderdag op vrijdag over leden. De 80-jarige Papandreou, die vorige week met een maagbloe ding werd opgenomen, overleed aan een hersenembolie. Woens dagavond kreeg hij opnieuw een bloeding. De artsen besloten tot een spoedoperatie en verwijder den een deel van de maag. Na deze ingreep verklaarde het zie kenhuis dat de oud-premier, een van de bekendste tegenstanders van het militaire bewind, het Het Amerikaanse slagschip „New Jersey" dat ter hoogte van de Noordvietnamese kust lag en daar met zijn 40 cm geschut kust- doelen beschoot, is naar de Zuid vietnamese wateren vertrokken. Naar in een communiqué van het „Pentagon" is meegedeeld, zal 't de geallieerde eenheden in het gebied van het eerste Zuidviet namese legerkorps, direct ten zuiden van de gedemilitariseerde zone, ondersteunen. De „New Jersey" nam in de tweede wereldoorlog en later in de Koreaanse oorlog deel aan ac ties. Daarna werd het slagschip bij de „mottenballen"-vloot ge voegd, om ongeveer een maand geleden ingezet te worden in Vietnam voor de beschieting van Noordvietnamese installaties. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4235 TERNEUZEN De Russische ruimtevaarder Georgi Beregowoj is vrijdag bij zijn aankomst in Moskou een grootse ontvangst bereid. Alle gro. te mannen van het Kremlin, onder wie partijleider Brezjnev, presi dent Podgorny en premier Kosy- gin, waren op het vliegveld aan wezig, evenals de 70-jarige moe der en de echtgenote van de kos monaut. Duizenden Russen juichten Be regowoj toe. n Het uur van de beslissende slag tegen de Israëlische vijand 's aangebroken. Wij roepen alle burgers mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen op de militaire installaties en verbin dingen van Israël te vernielen. Deze oproep is donderdagavond uitgegaan van de Palestijnse commando-organisatie „Al Fa tah". Zij raadt de Arabische be- Israëlische commando's, die per hefschroefvliegtuig naar Egyptisch grondgebied waren overgebracht, hebben in de nacht van donderdag volking aan haar eigen wapens te vervaardigen, zoals molotov cocktails, „een wapen dat ge makkelijk kan worden gemaakt en dat doeltreffend is tegen de installaties van de vijand en tegen zijn strijdkrachten". De verklaring werd uitgegeven vóór het bekend worden van de Israëlische actie tegen Egypte in de nacht van donderdag op vrij dag op vrijdag twee bruggen over de Nijl en een elektrische centrale 230 km ten noorden van Aswan opgeblazen, zo heeft een woord voerder van het Israëlische leger meegedeeld. Alle commando's zijn op hun basis teruggekeerd. betrekkelijk goed maakte. Aan het sterfbed bevonden zich de tweede zoon van Papandreou, die dezelfde naam draagt, en de echtgenote van Papandreous oudste zoon Andreas. Papandreou, de laatste geko zen premier van Griekenland, werd in september van huisar rest ontslagen na een waarschu wing van de militaire leiders zich niet met politiek in te la ten. Papandreou trad in juli 1965 als premier af na meningsver schillen met koning Constantijn. Dit had betogingen in Athene en andere Griekse steden tot ge volg. De politieke crises schie pen een klimaat van spanning en leidden tenslotte tot de staatsgreep van de generaals in april 1967. De ex-premier en lei der van de grootste politieke partij, de unie van het centrum, was een fel tegenstander van het nieuwe bewind. Gedurende zijn politieke loopbaan lag Pa pandreou menigmaal met de monarchie overhoop. De op 13 februari 1888 in Kal- ledzi in het zuiden van Grie kenland geboren Papandreou is tweemaal gehuwd geweest. Uit het eerste huwelijk stamt zijn zoon Andreas. Tijdens de twee de wereldoorlog trouwde hij met de bekende Griekse aktrice ma dame Kiveli, uit welk huwelijk zijn zoon George werd geboren. Hoewel deze echtverbintenis niet officieel was beëindigd, leefde Papandreou de laatste tijd alleen in zijn villa in Kastri. Het Griekse militaire bewind heeft vrijdag voor de overleden oud-premier Papandreou een staatsbegrafenis met vol cere monieel aangekondigd ondanks de door de familie uitgesproken wens, de teraardebestelling een besloten karakter te laten dra gen. In een officiële bekendmaking werd gezegd dat de regering had besloten „dat de begrafenis van Georges Papandreou op kos ten van de staat zal plaats heb ben en dat hem alle eer van een voormalig eerste-minister zal worden bewezen". Familie leden zeiden echter dat ze het aanbod hadden afgewezen. In Stockholm verklaarde Pa- pandreou's oudste zoon Andreas, die zich vrijwillig in balling schap heeft begeven, dat het mi litaire regime met de aankon diging van een staatsbegrafenis de familie had beledigd. „Ze slaan munt uit de dood van een democraat, die altijd tegen hen heeft gestreden", zei hij, eraan toevoegend dat de Griekse machthebbers de dood van zijn vader op hun geweten hadden. De Griekse regering is later teruggekomen van haar besluit de ex-premier Papandreou een staatsbegrafenis te geven. Zij heeft gevolg gegeven aan de wens van de weduwe van Papandreou, de 80-jarige vroe gere toneelspeelster Kywell, haar man zondagmorgen zonder uiterlijk vertoon te laten begra ven. Vóór de begrafenis zal in de orthodoxe kathedraal van Athene een uitvaartdienst wor den gehouden. Warme Het centrale comité van de Chinese communistische partij heeft besloten het staatshoofd Lioe Sjao Tsji te beroven van al zijn functies en hem uit de partij te stoten. Dit is vrijdag ge meld door radio-Peking. Het besluit is gevallen op de 12e voltallige zitting van het achtste centrale comité van 13 tot 31 oktober. Het centrale comité aldus radio-Peking, meent dat in de storm van de culturele revolu tie de noodzakelijke voorwaar den zijn geschapen voor het bij eenroepen van 't negende partij congres". Radio-Peking noemt de zitting van het centrale comité, die werd bijgewoond door partijvoorzitter Mao tse-Toeng, van groot histo risch belang. rf In het na afloop van de zitting opgestelde communiqué wordt melding gemaakt van een rap port over Lioe, ingediend door 'n spéciale commissie. Hierin wordt 't Chinese staats hoofd een „afvallige verrader en ploert" genoemd, die de weg van het kapitalisme is opgegaan. Voorts wordt hij omschreven als „een lakei van het imperialisme, het moderne revisionisme en de Kwomingtang-reactionairen die talloze misdrijven heeft begaan". ZATERDAG 2 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.57 0.33 1.07 1 16 n.m. 12.12 12.48 1.22 1.31 ZONDAG 3 NOVEMBER ZON MAAN Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 0.38 12.48 1.14 1.24 1.48 1.58 2.31 2.38 op onder op onder MAANDAG 4 NOVEMBER 7 37 17.10 16.11 4.25 v.m. n.m. 3 7.38 17.08 16.21 5.39 Breskens 1.12 1.19 4 7.40 17.06 16.33 6.54 Terneuzen 1.48 1.55 5 7.42 17.05 16.47 8.09 Hansweert 2.22 2.29 6 7.44 17.03 17.07 9.25 Walsoorden 2.31 2.38 Dit rapport is door het centrale comité goedgekeurd. Politieke waarnemers zien in de oficiële uitschakeling van Lioe Sjao Tsji het bewijs dat de macht hebbers in Peking menen de defi nitieve overwinning hebben be haald in de ruim twee jaar duren de culturele revolutie. Duidelijk heeft men met het besluit om Lioe aan de kant te zetten gewacht tot de maoïstische revo lutionaire comitê's in alle provin cies waren gesticht. De vorming van deze comitê's zijn voor de voorvechters van de ultra-revolu tionaire koers het bewijs voor hun overwinning op de aanhangers van Lioe Sjao Tsji, die in Peking wordt afgeschilderd als de „Chroesjtsjov van China". ENKELE BUIEN Aan de oostflank van 'n samen gesteld lagedrukgebied dat zich uitstrekt van de Golf van Biscaje naar de Noordzee en zuid-Scandi- navië stroomt met zuidelijke win den onstabiele lucht over onze omgeving. De aangevoerde lucht is onsta biel van opbouw, zodat er zich weer buien ontwikkelen, waarvan sommige met onweer. Tengevolge hiervan zullen de middagtempera- turen in ons land weer iets lagere waarden bereiken dan vrijdag, toen het 16 tot 19 graden werd. Aangezien ons land ook het ko mende etmaal dicht bij het eerder genoemde lagedruksysteem blijft zal er in het weerbeeld maar wei nig verandering komen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Iets minder zacht Veel bewolking met af en toe regen of enkele buien, waarvan sommige met onweer. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets minder zacht. 1

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1