Stopzetting van bombardementen toch een verkiezingsstunt? WASHINGTON ZWIJGT OVER VORDERINGEN IN PARIJS Mures van Haagse torenflat tegestort AANVARING BIJ ROTTERDAM: driejarig kind verdrenken Stukken van „Scorpion" gevonden Russische eis Poolse concurrentie op scheepvaartroute Australië—Europa Ernstig tekort aan levensmiddelen en medicamenten in Nigeria HET WEER VRIJDAG 1 NOVEMBER 1968 24e Jaargang No. 5319 Eén dode en> een gewonde Nieuwe fase in onderhandelingen H©lper van snion Blake gearresteerd Geheime bespreking Voorwaardelijk Thieu zal niet wijken Raketten op Saigon Weer 20000 /*ir» «kulkanen gedood Laatste stadium Volgens Jordanië: Drie Israëliërs gedood Tegenspraak van koning Hoessein Drie doden 'bij brand in Bouillon TWEE KDSMGS- 5 ATE LU ETEN GELANCEERD Papandreoe geopereerd BUSONGELUK IN ZUID-KOREA Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden bij abonnement; TERNEUZEN WreBtettf-RooWreaaeteur; P. J. van 3e San8o Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—207S Gironummer: 38150 ~-w<<ncntsprijs f 8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Temidden van alle berichten dat een akkoord over staking van de bombardementen op Noord-Vietnam nabij is, wordt in Washington een officieel stilzwijgen in acht genomen, terwijl president Thieu van Zuid- Vietnam staande houdt dat er geen verandering in de toestand is op getreden. Thieu, die een verklaring voor radio en televisie zou afleggen, zei donderdag na afloop van een plechtigheid ter herdenking van de ge sneuvelden in de Vietnamese oorlog, dat de vooruitzichten op totstand koming van een akkoord over een bombardementsstaking niet ver anderd zijn. Op de vraag van journalisten, of hij nog vóór de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen een gezamen lijke verklaring over een staking der bombardementen verwachtte, antwoordde hij: „Het enige waar Het Instorten van vijf muren van een in aanbouw zünde toren flat in het „Dr. Willem Dreespark" in Den Haag heeft het leven ge kost aan een man. Een ander werd gewond. De mannen werkten on de zestiende etage op een hoogte va" 54 meter. Toen de muren door onbekende oorzaak omvielen volgens ge tuigen tengevolge van een wind stoot kon een van hen net weg komen. Wel kreeg hij een muur op zijn hand, die hierdoor ver wond werd. Bovendien liep hii een shock op. De andere arbeider kreeg een muur op zijn hoofd en overleed ter plaatse. De brandweer kon weinig uit richten. De bouwkraan moest wor den gebruikt om de omgevallen muren, die elk 360 kilo wegen, op te vijzelen teneinde het slachtoffer te bevrijden. De betonnen muren waren woensdag pas gestort. Don derdag was de bekisting verwij derd. De arbeidsinspectie zal een onderzoek instellen. Het flatgebouw behoort bij de drie die de N.V. Intervam in het park bouwt. Begin volgende maand zou burgemeester Marijnen de vlag op deze woontoren hebben ge hesen. De bij het ongeval om het leven gekomen arbeider was de 44-jarige wandenmonteur Pieter Braam uit Den Haag. Ziin collega was de 29- iarige Jan Knotter uit Rijswijk (Z.-H.). Deze werd aan de hand gewond. het bij mij om gaat is, dat de com munisten hun goede wil voor het bereiken van vrede moeten tonen, dat ze niet langer een onvoor waardelijke bombardementssta king eisen en een eind maken aan hun gemanoeuvreer om het „na tionaal bevrijdingsfront" aan de vredesbesDrekirgen te laten deel nemen". Volgens Thieu kan het front alleen aan de besprekingen deelnemen als onderdeel van de Noordvietnamese delegatie. In Washington Is van officiële ziide niet gereageerd op de ver klaring van de woordvoerder van He Noordvietnamese delegatie te Parijs van woensdagavond, dat Ha noi na een onvoorwaardelijke sta king der bombardementen „binnen het uur iets nieuws" aan te bie den heeft. De „New York Times" weet echter uit „welingelichte diploma tieke bron" te melden dat beide partijen in Parijs 'n akkoord dicht ziin genaderd en dat men het al hijna eens is over een methode om de onderhandelingen een nieuwe fase te doen intreden. Dit zou vol gens het blad bereikt zijn in ge- In Dublin is donderdag de 34- jarige Ier Sean Bourke gearres teerd, die zich erop beroemt twee jaar geleden de Britse meester spion George Blake uit een Brit se gevangenis te hebben helpen ontsnappen. De rechter moet be slissen of hij aan Engeland zal worden uitgeleverd. Bourke was vorige week na een verblijf van twee jaar in de Sowj et-Unie naar Ierland terug gekeerd. Daar deed hij in inter views in geuren en kleuren uit de doeken, hoe hij Blake geholpen had. De spion, die van Neder landse afkomst is, zat in de Lon- dense gevangenis Wormwood Scrubs 42 jaar uit. Hij bevindt zich nu in Moskou. Tn de tweede petroleumhaven bij Rotterdam is donderdagmorgen de Duitse coaster „City' of Dublin" in aanvaring gekomen met het Ne derlandse binnenschio Lemna. Bü deze aanvaring raakten alle vijf opvarenden van het binnenschip, twee echtparen en een driejarig kind te water. Het kind wordt ver mist. Men vreest dat het verdron ken is. De overige vier konden uit het water worden gehaald. Zij zijn naar het ziekenhuis in Vlaardlngen overgebracht. De Lemna, die was geladen met 700 ton stookolie, is onmiddellijk na de aanvaring gezonken. De Duitse coaster kon ondanks ern stige schade de reis naar Rotter dam voortzetten. Dit schip was met een lading stukgoed op weg naar de Jobshaven. De 3-jarige Stefan Ardon moet bij het ongeluk zijn omgekomen. Tot donderdagavond hadi men het niet gevonden. Zijn ouders, de 25- jarige schipper W. A. Ardon en de 23-jarige B. J. N. Ardon—Brouwer, wisten de roeiboot te bereiken en zich zo in veiligheid te stellen. Het andere echtpaar, de 24-jarige stuurman A. F. Ardon en de 19- jarige E. H. N. ArdonBaart, sprongen te water en konden een boei vastgrijpen. De bemanning van een sleepboot haalde hen uit het water. De beide families zijn afkomstig uit Zwijndrecht. Op 645 km ten zuidwesten van de Azoren heeft de Amerikaanse marine op 3.000 meter diepte stukken gevonden van de atoom duikboot „Scorpion", die op 21 mei van dit jaar met 99 man aan boord is vergaan. heime onderhandelingen. De N.- vietnamese onderhandelaars zou den te kennen hebben gegeven, dat hun regering welwillend staat tegenover een Amerikaans voor stel om aan de volgende fase van de onderhandelingen delegaties van de Zuidvietnamese regering en het Zuidvietnamees bevrijdings front te laten deelnemen. Volgens de „Washington Post" heeft de Amerikaanse bevelhebber in Vietnam, generaal Creighton Abrams, die eerder deze week ge heime besprekingen met president Johnson heeft gevoerd, met tegen zin ingestemd met stopzetting van de bombardementen. Abrams zou zijn toestemming hebben gegeven na tot de conclusie te zijn ge komen, dat de Noordvietnamese troepen die de laatste tijd in Zuid- Vietnam zijn teruggetrokken, ze ker een week nodig hebben om weer gevechtsposities in te nemen. Aan deze conclusie is volgens het blad klaarblijkelijk de theorie verbonden, dat mochten de Noord- vietnamezen tijdens de bombarde mentsstaking in Zuid-Vietnam terugkeren, er tijd genoeg is om hen op te sporen en tegenmaat regelen mogelijk zelfs hervat ting van de bombardementen te nemen. Een woordvoerder van het Ja panse ministerie van buitenlandse zaken heeft ten stelligste berich ten van het persbureau Kyodo tegengesproken, dat Washington de Japanse regering op de hoogte zou hebben gesteld van het feit dat spoedig een verklaring zal worden uitgegeven over stopzet ting van de bombardementen. Wel zei hij dat uit meldingen van Japanse diplomatieke missies in de wereld valt op te maken dat Amerika nog vóór de presidents verkiezingen op 5 november een soort voorwaardelijke bombarde mentsstop zal afkondigen. In Saigon is bevestigd dat drie Zuidvietnamese officieren naar Parijs gaan. Over het doel van hun bezoek is niets meegedeeld maar sommige kranten schrijven, dat zij een rechtstreekse verbinding tus sen Parijs en Saigon moeten ver zorgen, om bij uitbreiding van de vredesbesprekingen het Zuidviet namese militaire standpunt uiteen te zetten en de „propaganda van het nationaal bevrijdingsfront te bestrijden". President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft donder dagavond in een televisietoespraak tot de Zuidvietnamese strijdkrach ten verklaard, dat hij niet zal ca pituleren voor, de communisten. Ik, aldus de president, heb beslo ten alle moeilijkheden te overwin nen en voor geen druk te bezwij ken. Maar om een grote overwin ing op het slagveld te behalen heb ik de steun van de strijdkrachten nodig. Weike druk Thieu bedoelde, is niét duidelijk geworden. Een hoge regeringsfunctionaris in Saigon liet: echter weten, dat de toespraak van de president in hoofdzaak voor de militairen was bedoeld en dat men er geen politieke bijbedoe lingen aan moest toekennen. Guerrillastrijders van de viet- cong hebben donderdavayn'i vier raketten op Saigon afgevuurd. Vol gens de eerste berichten ziin twee kinderen gedood. De schutters be vonden zich ten zuiden van de stad. Het Amerikaanse dodental in Vietnam heeft de 29 00o over schreden, hoewel de verliezen ;n de afgelopen week de op één na laagste van het jaar waren, zo deelde het Amerikaanse militaire opperbevel in Saigon donderde" mee. Het dodencijfer bedroeg in de op 26 oktober geëindigde week 109 tegen de week daarvoor pre cies 100. Dit bracht het aantal Amerikaanse militairen dat sinds 1 januari 1961 in de Vietnamese oorlog is gesneuveld, op 29.034. De afgelonen week werden 717 Amerikanen gewond. Volgens de Amerikaanse leger leiding sneuvelden vorige week 1.289 Noordvietnamezen en viet- cong-strijders tegen 1.243 in de voorgaande week. Dit heeft het dodental bij de tegenpartij sinds 1 januari 1961 op 409.299 gebracht, zo werd gezegd Naar in Washington verluidt vormen Ingewikkelde diplomatieke onderhandelingen over de te hou den vredesbesprekingen de enige factor van betekenis die een Ame rikaans besluit om het bombarde ren van Noord-Vietnam te staken, vertraagtt Het Witte Huis bewaart het stilzwijgen over die onderhan delingen, die in het laatste sta dium zijn. Men ziet steeds meer aanwijzingen dat het nu alleen nog een politieke zaak is, geen mili taire. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat de Amerikaanse be velhebber in Vietnam, zij het met tegenzin, hebben ingestemd met een stopzetting van de bombar dementen om achter de bedoelin gen van Noord-Vietnam te komen. Hanoi zou niet openlijk bereidheid ■tot wederkerigheid willen betui gen, maar achter de schermen te kennen hebben gegeven, dat het van de Amerikaanse stap geen ge bruik zal maken om militair voor deel te behalen. President Thieu van Zuid-Viet nam heeft in een radio- en tv-toe- spraak tot de strijdkrachten ge zegd dat er eerst „een grote over winning op het slagveld" nodiig is om ook de diplomatieke strijd om de vrede met succes te kunnen voeren. Tijdens twee vuurgevechten in het noordelijke dal van de Jor- daan hebben Jordaniës donder dag drie Israëliërs gedood, zo heeft een Jordaanse militaire woordvoerder meegedeeld. De Israëliërs waren met vuren be gonnen. Aan Jordaanse zijde wer den geen verliezen geleden, aldus de zegsman. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv heeft gezegd dat de Is raëliërs bij de vuurgevechten géén verliezen hebben geleden en dat de Jordaniërs met schieten zijn begonnen. Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdagavond het be richt tegengesproken dat Jorda nië direct of indirect met Israël zou hebben onderhandeld. De koning beantwoordde voor de televisie vragen die zijn minis ter van voorlichting hem stelde. Hij zei dat het bericht afkomstig was van de Israëlische propa- gandadienst. Israël, zei hij, moet zich eerst uit de bezette gebieden terugtrekken voordat aan onder handelingen kan worden ge dacht. Over „het gerucht dat Jorda nië een eind wil maken aan de activiteit van commando's op zijn grondgebied", zei de koning dat verzet tegen bezetters ieders goed recht is. Men diende daarmee de Palestijnse zaak. Het Israëlische kabinet heeft donderdag minister van buiten landse zaken Abba Eban gemach tigd tot een gesprek met de Ara bische landen door bemiddeling van de Zweed Gunnar Jarring, de vertegenwoordiger van Oe Thant voor het midden-oosten. De inzet van Russische en Poolse schepen op de vaart tus sen West-Europa en Australië zal op de lange duur alleen maar prijsverhogend werken, zo stelt het AustraliëNieuw Zeeland instituut in een be schouwing naar aanleiding van de Oosteuropese concurrentie op deze belangrijke zeevaart route. De Australiëvaart werd tot dusver uitgevoerd door een groep van continentale, Britse en Scandinavische reders, die verenigd in een z.g. „confe rence" 25 Australische ha vens en meer dan 30 havens in Europa bedienen. In overleg met de Australische regering zijn de afvaarten van de confe rence-lijnen genationaliseerd. Dit betekent dat men een einde kon maken aan de stijgende vrachtkosten door een beter ge bruik van de beschikbare sche pen. De komst van Russische en Poolse schepen zal het vervoer nadelig beïnvloeden. Op een totaal van ca. 100 schepen van de conference-lijnen vormen 36 extra-schepen (uit Rusland en Polen) een groot overschot aan tonnage met als gevolg onbenut- Een felle brand in een woning te Bouillon (België) heeft don derdagochtend drie slachtoffers geëist. Het vuur greep zó snel om zich heen, dat ondanks snel in grijpen van de brandweer niet kon worden voorkomen, dat een 72-jarige vrouw en twee kinde ren van elf en zes jaar om het leven kwamen. te capaciteit. Dit kan op lange termijn alleen maar prijsverho gend werken. Het instituut komt tot de conclusie dat het niet in het belang is van de handel tussen Australië en Europa om in te gaan op het „tijdelijk financieel voordeel" als gevolg van de Russische en Poolse concurrentie. Het aantal vluchtelingen in Biafra bedraagt ongeveer 10.000 per week. Iedere dag sterven. 30 tot 40 van de duizend men sen, vooral kinderen en oude mensen, zo staat in een tweede rapport aan Oe Thant dat Nils-Goran Gussing, vertegen woordiger voor humanitaire zaken in Nigeria, na een ver blijf van 5 tot 18 oktober heeft gezonden. Gussing zegt bijna volledige bewegingsvrijheid te hebben gehad. Benin is nauwe lijks door de oorlog getroffen, Onitsja is geheel vernield en Port Harcourt voor de helft. Het federale leger schijnt geen systematische vernielingen te hebben aangericht. Er zijn veel vluchtelingen kampen waar onder aanvaard bare en soms goede omstandig heden wordt geleefd. De hulp verlening is doelmatig maar on voldoende, zowel wat hulpmid delen als personeel betreft. Er is een ernstig tekort aan le vensmiddelen en medicamen ten. In Port Harcourt worden ge wonde soldaten van beide par tijen in dezelfde ziekenzalen verpleegd. De krijgsgevangenen schijnen er lichamelijk niet slecht aan toe te zijn. Daaren tegen worden verscheidene ibo- burgers al meer dan een jaar gevangen gehouden, volgens de autoriteiten „om hen te be schermen", aldus het rapport. 'fOSKOU: Kolonel Georai Bere- r:owoj is na een ruimtevaart van vier dagen om de narde in de So- joez 3 terug op aarde geland. Hier geeft hij verslag van zijn ruimte reis kort na de landing tijdens een persconferentie. De Sowjet-Unie heeft dood da de 250e Kosmos-sateJliet gelan ceerd voor ruimte-onderzoek, een dag na de landing van kosmonaut Beregovoi met zijn Sojoez-3. De Kosmos-250 werd in een bijna cir- kelvomrgo baan'gebracht met een afstand tot de aarde, die varieert van 523 tot 556 km. De baanhoek bedraagt 74 graden. De Russen hebben later nog een satelliet van de Kosmosserie ge lanceerd, de Kosmos-251 Bij de Griekse oud-premier George Papandreoe is woens dagnacht in een zes uur duren de operatie een deel van de maag verwijderd. De artsen hadden tot deze ingreep beslo ten, nadat de tachtigjarige pa tiënt woensdagavond laat een nieuwe maagbloeding had ge kregen. Papandreoe. een van de be kendste tegenstanders van het Griekse militaire bewind, was vorige week vrijdag in het Evengelismos-ziekenhuis te Athene opgenomen. Na de opo- ratie werd meegedeeld dat de ingreep succesvol was verlopen en dat het hart van de patiënt goed werkte. Zijn toestand was echter nog ernstig. kennissen, voormalige mede werkers en journalisten hebben de nacht in het ziekenhuis door gebracht. In de vroege ochtend arriveerde ook de schoondoch ter van de patiënt, de vrouw van de in Zweden levende Griekse politicus Andreas Pa pandreoe, met twee van haar vier kinderen. Na de militaire staatsgreep van april 1967 heeft Papan dreoe ruim tien maanden in hechtenis of onder huisarrest gestaan. Aan de zuidkust van Zutd- ,rea is woensdag een bus met begrafenisgangers dicht bij de stad Tsjinjoe van een rots gestort. Van de inzittenden zijn er 48 om het leven gekomen, terwijl 31 ENKELE BUIEN Vlakbij de Zuidwestpunt van Ierland bevindt zich een diepe de pressie die maar weinig van rich ting veranderd. Een uitloper hier van strekt zich naar het noordoos ten over de Noordzee naar noord- Denemarken uit. Langs de zuidflank van dit lang gerekte lagedrurkgebied stroomt met zuidelijke wind onstabiele lucht naar onze omgeving. In deze lucht ontwikkelden zich buien, waarvan een enkele met onweer. De middagtemperaturen zijn heden dan ook iets lager dan donderdag toen plaatselijk nog 20 graden werd gemeten. Aan de noordflank van het lang gerekte lagedrukgebied staan krachtige tot harde noordoosten winden, waarmede koude pooi- lucht over Schotland stroomt. De grens tussen deze noordoostelijke koude lucht en de warmere zuid westelijke winden beweegt zich heel langzaam naar het zuiden maar heeft op het weer bij ons nog geen invloed, zodat in het huidige weerbeeld nog maar wei nig verandering komt. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Enkele buien Iets lagere temperaturen Veranderlijke bewolking met plaatselijk een bui en kans op onweer. Matige langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Iets lagere mid dagtemperaturen. dan gisteren. VRIJDAG 1 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 11.25 11.54 Terneuzen 0.01 12.30 Hansweert 0.35 1.04 Walsoorden 0.44 1.13 ZATERDAG 2 NOVEMBER v.m. n.m. 11.57 12.12 0.33 12.48 1.07 1.22 1.16 1.31 Circa vijftig familieledei)1jmg.jrxiuelienhuuea vertoeven. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN op onder op onder Nov. 1 7.35 17.12 16.01 3.09 2 7.37 17.10 16.11 4.25 3 7.38 17.08 -116.21- .5.39

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1