PROVINCIAAL NIEUWS dagelijks 'n goede portie vlees De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! JORDANIË ZOU TOT GESPREK BEREID ZIJN MET ISRAEL Federatiewet in Tsjech o-Slo wakije ondertekend GEMEENTERAAD VAN AXEL BEHANDELDE DE BEGROTING AMERIKA TEGEN 1980 IN STAAT TIENTALLEN KERNWAPENS PER DAG TE FABRICEREN... DE VETJE ZEEUW Pagina 8 Terneuzen Hulst Koewacht Sluiskil IJzendijke Dubcek over de toekomst Donderdag 31 oktober 1968 Brug nieuwe zeesluis De brug aan de zuidzijde van de nieuwe zeesluis is voor het verkeer opengesteld, terwijl de noordelijke brug is afgesloten in verband met te verrichten werk zaamheden. Aan die zijde werd ook een be gin gemaakt met het aanbrengen van de tweede sluisdeur. Verkeer weer normaal Vrijdagmiddag, zo werd ons meegedeeld, zal het verkeer op het kruispunt Noordstraat Vlooswijkstraat na het gereed komen van het rioleringswerk en het aanleggen van de bestrating weer normaal doorgang kunnen vinden. Cursus „Pech onderweg" In november begint de ANWB in Terneuzen met de eerste cur sus „Pech onderweg" in de tech nische school (depend.). Aangezien men gebonden is aan een maxium aantal van 25 deelnemers, is nog slechts een beperkt aantal plaatsen beschik baar. Belangstellenden kunnen terecht bij: het ANWB-kantoor in de Noordstraat. De cursus neemt vier avonden in beslag. Bij de instructie wordt gebruik gemaakt van een kleine perso nenauto. Verder zijn beschikbaar teke ningen, een groot aantal onder delen zoals carburateurs, stroom- verdelers, etc. Bovendien ont vangt iedere cursist een klein lesboek waarin het behandelde staat weergegeven. Achtereenvolgens worden be handeld het ontstekingscircuit van de wagen en het brandstof gedeelte, waaronder .benzine pomp, benzineleidingen en car burateurs. Daarnaast wordt aandacht be steed aan het starten van de mo tor en het zelf verwisselen van de dynamoriem van de diverse ty pen personenauto's. Het is gebleken dat deze on derdelen langs de weg het meest aan storingen onderhevig zijn. Universitair examen Aan de katholieke hogeschool in Tilburg slaagde voor het doc toraal examen economische we tenschappen de heer R. Ch. Th. M. Picavet te Hulst. Oostpriesterhulp" collecteert voor bedreigde medemens In de week van 4 tot 8 novem ber hoopt „Oostpriesterhulp" na jarenlange afwezigheid weer een bezoek te brengen aan de inwo ners van Hulst, Koewacht, Hei kant, Stoppeldijk, Nieuw Namen, Boschkapelle, Graauw, Lams- waarde, Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse en Clinge. Sinds vele jaren werkt „Oostpriesterhulp" voor het lot van de bedreigde medemens. Velen leven in moei lijke omstandigheden. Miljoenen mensen worden o.a. in Zuid- Amerikaanse landen in sociaal en godsdienstig opzicht bedreigd. „Oostpriesterhulp" is een actie met pastorale doelstellingen en werkobjecten. Daarbij valt aan de sociale aspecten niet voorbij te gaan. Waar voor de kerk nieuwe toe komstmogelijkheden in perspec tief komen, kan „Oostpriester hulp" door snelle praktische hulp in overleg met de betrokken in stanties het herstel en de nieuwe opbouw van een vitaal en aan de actuele omstandigheden aange past christendom in de hand wer ken. Daarom komt „Oostpriester hulp" opnieuw aandacht vragen voor alle mede-christenen in lan den, waar de geloofsbeleving be moeilijkt wordt. De kapelwagen van „Oostpries terhulp" zal voor inzameling van kleding, schoeisel en houdbare levensmiddelen in de verschil lende dorpen verschijnen. Aan de kapelwagen bevindt zich een brievenbus voor gelde lijke gaven. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Israël gaat er volgens gewoonlijk goed ingelichte kringen van uit dat Jordanië in beginsel bereid is on der leiding van V. N.-afgezant Gunnar Jarring met Israël te on derhandelen over een vreedzame regeling van het conflict in het midden-oosten. Minister van buitenlandse zaken Abba F.ban zou dit in de nacht van dinsdag op woensdag hebben mee gedeeld tijdens een vergadering met gesloten deuren van de par- lementsfractie van zijn arbeiders partij. In de genoemde kringen meent men dat Eban heeft gewaagd van het belang dat Israël, in verband met de Jordaanse bereidheid, hecht aan eventuele onderhandelingen met dat land, ook al blijft Egypte voor regeling van het conflict de belangrijkste gesprekspartner. In officiële Israëlische kring is geen bevestiging of ontkenning van dergelijke uitlatingen van Eban te krijgen. De Jordaanse premier, Talhoeni, heeft berichten over eventuele on derhandelingen met Israël tegen gesproken. In Jeruzalem wijst men er echter op dat Eban drie dagen geleden op een vraag over deze ontkenning heeft geantwoord: „Jordanië spreekt iliet steeds met dezelfde stem". In Jeruzalem doen ook geruch ten de ronde als zou Jordanië op verzoek van Egypte voor het be ginnen van onderhandelingen de voorwaarde hebben gesteld dat Is raël in het openbaar de verplich ting op zich neemt de reso'utie van de veiligheidsraad van 22 novem ber vorig jaar integraal uit te voe ren. Universitair examen Aan de katholieke hogeschool te Tilburg slaagde voor het kandi daatsexamen sociale wetenschap pen de heer W. C. C. Martens te Koewacht. Ledenvergadering „Sluiskilse Reisduif" De „Sluiskilse Reisduif" heeft een algemene ledenvergadering belegd in het clublokaal „De Sport". De belangrijkste punten waren het spelen op zaterdag of zondag, het houden van een hok- tentoonstelling en een algemene tentoonstelling. Dansavond Zaterdagavond a.s. wordt in „De Ark" een dansavond georga niseerd door de instuif. Het be kende orkest „St. Giles System" zal dan optreden. Tevens wordt een lichtshow gegeven. Zeehengelwedstrij d Zondag a.s. houdt de Sluiskilse zeehengelclub haar laatste club wedstrijd van dit seizoen, die meetelt voor de clubtitels '68. Zondag 17 november gaan de Sluiskilse hengelsporters op be zoek bij de zeehengelclub „Noordzee" te Heist. Het betreft hier de return van de wedstrijd van 16 juni j.l., toen Heist de gast van Sluiskil was. Kaartavonden N.K.V. Het N.K.V. houdt ook in 't win terseizoen de traditioneel kaart avonden. Het zijn in totaal zes kaartavonden. Op 25 oktober, 6 december en 27 december wordt in café Dallinga gespeeld; op 31 januari, 28 februari en 21 maart in café „De Sport". Van deze avonden wordt een totaalklasse ment opgemaakt, waarvoor dr;' extra prijzen beschikbaar wc den gesteld. Opening kantoor Ned. Credietbank Dinsdag heeft de rayondirek- teur voor Zuidwest-Nederland, drs. C. Jaquet, het nieuwe kan toor van de Nederl. Crediet bank aan de Markt te IJzendijke geopend. Hij dankte de familie Hen- drikse voor hetgeen deze in het verleden voor de bank te IJzen dijke heeft gedaan. Spreker wenste de nieuwe correspondent, de heer P. W. K. van Rijen, die zijn sporen Iheeft verdiend te Terneuzen en Sluis kil, veel succes met het nieuwe kantoor. Daarna sprak wnd. burge meester Den Boer een kort woord. Hij wenste de Neder landse Credietbank te IJzendijke veel succes toe. Tot slot sprak de heer F. J. M. Kosters uit Terneuzen. Ook hij wenste de nieuwe correspondent alle goeds. Hierna had een druk bezoch te receptie plaats. Er waren vele bloemstukken. President Svoboda van Tsje- cho-Slowakije Iheeft woensdag in het kasteel van Bratislava de wet tot federalisering van het land ondertekend. Tsjecho-Slowakije zal van 1 januari 1969 af bestaan uit twee gelijkberechtigde republieken, de „Tsjechische socialistische republiek" en de „Slowaakse socialistische republiek". Geheel overeenkomstig de ge lijkwaardigheid van beide vol keren werd de wet voor het eerst in de Tsjechoslowaakse geschiedenis in het Tsjechisch en het Slowaaks uitgegeven. Na de president werd de wet ge tekend door parlementsvoorzit ter Smrkovsky en premier Cer- nik. De plechtigheid werd even eens bijgewoond door partij secretaris Dubcek. In een toespraak tot Slowaak se parlementsleden ter gelegen heid van de ondertekening van de federalisatiewet heeft partij leider Dubcek gezegd, dat men in januari is begonnen misvor mingen in de maatschappij en in de verhouding tussen Tsjechen en Slowaken te corrigeren en de idealen van Lenin, namelijk hu manisme, socialisme en democra tie, te verwezenlijken. Het cen trale partijcomité, zei hij, is de voornaamste schepper van het beleid en elke schending van de eenheid in de partij door splin tergroepen zou een fatale fout zijn. De Russen steunen die groepen en Russische officieren spreken op hun bijeenkomsten. Dubcek verzekerde, dat de Tsjechoslowaakse overheid zelf voor de veiligheid kan zorgen. Het land zal zijn eigen weg bin nen de socialistische wereld vol gen. Andere leiders van partij en regering spraken in dezelfde geest. VERGADERING DINSDAG 29 OKTOBER mwezig: Voorzitter: burgemeester M. K. van Dijke. Secretaris: P. G. van den Bosse. Wethouders: M. L. M. Ysebaert en A. H. van der Lee. Leden: de heren J. H. Bouman, P. Dekker, J. Dieleman, J. den Doelder, K. Hamelink, E. Maas, D. J. Oggel, J. Vink, J. G. van Luijk en A. de Waard. De voorzitter opent de vergade ring met het uitspreken van het ambtsgebed. INGEKOMEN STUKKEN De heer Oggel zegt naar aan leiding van een schrijven van de kring Zeeland van de B. B. dat er op de lijst van personeel geen men sen uit Axel voorkomen. De voorzitter antwoordt dat het personeel woonachtig is in de plaats waar de zetel is gevestigd. De heer Oggel wijst er op dat in het antwoord op zijn vraag om tot een parkeerverbod te komen in de Tuinstraat, niet dat deel is inbegrepen voor de Mavo-school dat langs het parkeerterrein ligt. Spr. blijft van mening dat par keren aan beide zijden langs de Nieuwendijk het verkeer belem mert. De voorzitter zegt dat er ver schil van opvatting kan zijn over de vrijheid van het verkeer in ge vaar brengen. De auto's voor de Mavo-school zijn meestal van mensen, die even in deze school moeten zijn. De rijkspolitie ziet daar de noodzaak van een parkeerverbod niet in. De Nieuwendijk is een brede weg en ook daar is de noodzaak van een eenzijdig parkeerverbod niet aanwezig. LUCHTVERONTREINIGING De heer De Waard vindt dit een goede zaak, maar met de financiële kant is spr. niet gelukkig. Wanneer niet alle gemeenten deelnemen, zullen de kosten hoger worden dan de geraamde 40 cent per inwoner. Om deze reden zou spr. er een principe-voorstel van willen maken met de voorwaarde dat ook de andere gemeenten meedoen. De voorzitter wijst er op dat men het niet verplicht kan stel len. Wij zijn blij dat ook de provin cie deelneemt en het maximum van 50.000,heeft laten vallen. Of Terneuzen en Sas van Gent deelnemen weet ik niet, maar ieder moet zijn eigen verantwoor delijkheid kennen. De heer Oggel vraagt wat het voor Axel zal kosten, als niet alle gemeenten deelnemen. De voorzitter meent dat de fi nanciële gevolgen niet zo groot zullen zijn. Hij spreekt de ver wachting uit, dat Terneuzen en Sas van Gent ook zullen deel nemen. De heer Maas is van oordeel dat de industrie de kosten moet dra gen. De voorzitter zegt dat de in dustrie veel doet om verontreini ging tegen te gaan, maar dit is een taak van de overheid. Na een schorsing voor overleg komt het voorstel van de heer De Waard om een principe-besluit te nemen in stemming. Het werd ver worpen met alleen de stemmen van de prot. chr. fractie voor. Het voorstel van het college wordt aangenomen met de stem men van de prot. chr. fractie te gen. SUBSIDIE MUZIEKVERENIGINGEN De heer Dieleman stelt dat het standpunt van gelijke monniken gelijke kappen hier is doorbroken en dat men gaat subsidiëren naar prestatie. Hosanna krijgt 1500, Concor dia en Thalia elk 1000, een totaal van 2500. Aan dit totaalbedrag zou spr. niets willen veranderen, maar gelijk verdelen. De voorzitter licht toe dat men is uitgegaan van normen van de landelijke federaties van muziek gezelschappen. Hoe groter de pres taties, des te groter de huishou delijke behoeften zijn. Wanneer men in een hogere klasse uitkomt, worden er hogere eisen gesteld aan het instrumentarium. Zoals bij voetbal de velden een onderdeel zijn van de huishouding, zo is het instrumentarium dit voor de muziek. De gelijke verdeling over de drie verenigingen kunnen B. en W. niet overnemen. De heer Dieleman acht een ver- BANIRAY BAAI, IerlandtWe relds grootste tanker, de 312.000 ton metende Universe Ireland, hier vanuit de lucht gezien in de Bantry Baai, op weg met haar eerste lading ruwe olie. Deze eer ste reis van het in Japan ge bouwde schip ging van Koeweit om de Kaap naar de nieuwe olie opslagplaats van Gulf Oil Corpo ration in Zuid-Ierland. MAN VERDRONKEN Gistermorgen werd in de Com- ningpagnonsvaart dichtbij zijn woning aan de IJlerwijk te Oude- horne het stoffelijk overschot ge vonden van de 57-jarige onge huwde Geert Bergsma. Scholie ren zagen het lichaam in de wijk drijven. Het rijwiel van de man lag langs de walkant. FRANSE GOUDVOORRAAD IN SEPTEMBER VERDER VERMINDERD Het internationale monetaire fonds (I.M.F.) heeft woensdag bekendgemaakt dat de Franse monetaire goudvoorraad is sep tember met 200 miljoen dollar tot 4.166 mijoen dollar is vermin derd. Dat brengt het Franse goudverlies sedert de stakingen van mei en juni van dit ia ar op 1.068 miljoen dollar. Het I.M.F. deelde verder mee dat de Westduitse goudvoorraad in september met 35 miljoen dol lar is toegenomen en de Italiaan se met 54 miljoen dollar. gelijking met een voetbalvereni ging niet mogelijk. Spr. kan zich er niet aan onttrekken, dat Ho sanna een extra-douceurtje krijgt. De heer Oggel vindt dat „Ho sanna" de heer Dieleman blijkbaar hoog zit. Wij zijn hier voor het algemeen belang te dienen. Het is hier geen prestatiebeloning, maar een aanpassing aan de normen. De heer Dieleman aanvaardt dat verwijt niet. Spr. heeft de ver enigingen alleen bij de naam ge noemd. Wanneer de heer Oggel veronderstelt dat spr. iets tegen „christelijk" heeft, dan is hij fout. Het voorstel wordt aangenomen. (Wordt vervolgd.) Volgens een voorspelling van de voorzitter van de Amerikaan se commissie voor kernenergie, dr. Glenn T. Seaborg, zal kern energie tegen 1980 in de Ver enigde Staten evenwel stroom leveren als kolen. In 1980 zal in de kerncentrales in totaal 25 miljard dollar zijn gestoken. In de jaren na 1980 zal per jaar bijna 4 miljard dollar in instal laties voor de opwekking van elektrische energie met behulp van kernenergie worden geïn vesteerd. De voorzitter van de commis sie deed deze voorspelling op een financieel forum over kern energie in New York. Hij zei dat de commissie de kernindus trie in staat zal stellen om in- MAROKKO: Het Belgische ko ninklijke paar brengt op het ogenblik een bezoek aan Afrika. Op de foto zien we koningin Fa- biola, gekleed in *8» MSTSteafta- se „djellabah" en koning Bcude- wijn, gestoken in een bruine „bournous" bij het drinken van een kop thee >i i een gala-diner te hmum wee, KIND VERONGELUKT Gistermorgen omstreeks elf uur is de zesjarige Maria A, uit Amstenrade, die op het trottoir speelde, plotseling de rijbaan van de Trichterweg opgelopen en door een vrachtauto bestuurd door J. van A. uit Hoensbroek komend uit de richting Brunssum gegrepen» Het meisje was op slag dood. gaande 1 januari a.s. uranium uit particuliere bron te kopen en het te laten verrijken door de staatsgasdiffusiebedrijven. De enige fase van de kernbrand- stoffencyclus die nog niet in handen is van de particuliere industrie, zo zei Seaborg ver der, is het verrijkingsproces. Maar de commissie „bestudeert de wenselijkheid van de parti culiere eigendom en de exploi tatie van een aantal van haar verrijkingsinstallaties". Met het programma voor het onderzoek naar de mogelijkheden van vreedzaam gebruik van kern explosies van de commissie „operatie ploegschaar" ge naamd worden belangrijke vorderingen gemaakt. Seaborg wees er evenwel op, dat kern centrales niet alleen elektrici teit, maar ook plutonium on ontbeerlijk voor de vervaardi ging van kernwapens produ ceren. Volgens de voorzitter van de Amerikaanse commissie zullen „de Verenigde Staten tegen 1980 dan ook voldoende plutonium produceren om zo nodig tien tallen kernwapens per dag te fabriceren". h

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3