Koningin Juiiana opende li-tunnel in Amsterdam PONTIAC Nobelprijzen voor natuurkunde en scheikunde toegekend aan Amerikaanse hoogleraren WELKOM DOKTER VERBINDING HOOFDSTAD MET HET NOORDEN DER PROVINCIE Totale kosten 208 miljoen gulden Bfonchileffen Vergiftigde sinaasappels toegediend: zeven jaar gevangenisstraf Pagina 8 DE VBIJE ZEEUW Donderdag 81 olrtofee? 1988 Plaquette Stilstaande auto motor af! Praatpalen Lengte 2025 meter Vlotte verkeers afwikkeling op IJ-tunnel-route KINDER BOEKENWEEK GEOPEND ZEVEN JAAR GEVANGENIS VOOR PICARD het meest verkochte merkhorioge in nederland Hirosjjma Amerikaans staatsburger Besmettelijke ziekten in Nederland vrijwel overwonnen Amsterdam en in het bijzonder Amsterdam-noord verkeerde woens dag in een feestroes. Koningin Juliana heeft door op een knop te druk ken waardoor verkeerslichten binnen en buiten de tunnel op groen sprongen, de IJ-tunnel opengesteld voor het gemotoriseerde verkeer. Woensdagavond was het dansen op de Dam en er was een groot vuurwerk in het Oosterdok. Zo snel mogelijk na de opening rond half twee reden tientallen autobussen met bejaarden door de tunnel om deze mensen, die te oud waren om zaterdag een wandeling door de tunnel te maken, de kans te geven vóór de grote verkeers stroom losbrak, de tunnel te zien. In sommige kringen, verwant aan de haven, leeft wei een ernstig be zwaar. Dat is dat de tunnel te hoog ligt. Schepen groter dan 35.000 ton kunnen niet over „de drempel" en dat betekent dat het oostelijk havengebied stilletjes aan ver'aten geraakt. Er waren toe'spraken van de mi nister van verkeer en waterstaat drs J. A. Bakker; de burgemeester van Zaandam, tevens voorzitter van het ontwikkelingsschap Zaan streek, de heer R. Jaan Jr, en bur gemeester Samkalden, die in het RAI-congrescentrum waar de ko ningin even over 10 uur was ge arriveerd, het woord voerden om hun vreugde en waardering voor het tot stand komen van 't kunst werk te uiten. Ruim 1400 gasten waren in het congrescentrum bij eengekomen en begaven zich na de bijeenkomst per autobus naar de zuidelijke ingang van de IJ- tunnel waar de eigenlijke opening geschiedde. Tegelijk werd een pla quette onthuld ter herinnering aan deze plechtigheid. Jongens van de kweekschool voor de zeevaart vormden een ere haag en marinemensen joelden, toen de koningin aankwam. 2500 duiven gingen de lucht in en de schepen in de haven bliezen een welkomstgroet. Na de officiële openstelling ver trok de koningin door de tunnel naar noord, waar zij eert bezoek bracht aan de tunnel-manifestatie, waar o.m. de burgemeesters uit de noordeliike randgemeenten hun opwachting maakten. Omstreeks half twee verliet H. M. Amsterdam. Er is bij de bouw 141.000 kubie ke meter gewapend beton gebruikt en 16.000 kubieke meter ongewa pend beton. Aan staal is 14.500 ton nodig geweest. De totale lengte van de palen waarop de tunnel en bijbehorende werken rusten is 53 km ofwel de afstand Amsterdam- Den Haag. Er moest alles bijeen 1 miljoen kubieke meter grond worden verzet. Heel belangrijk is het ventilatie systeem. In de IJ-tunnel wordt de lucht zijwaarts ingeblazen en af gezogen. Beide buizen hebben dus laier twee ventilatiekanalen. De vuile lucht wordt 30 meter hoog weggeblazen. Een veiligheidssy steem waarschuwt onmiddellijk, wanneer het koolmonoxyde-gehal- te te hoog oploopt. Om de 1039 meter lange tunnel- bulzen „schoon" te houden is per uur 2.656.800 kubieke meter bui tenlucht nodig. Het is een onver biddelijk voorschrift dat een stil staande auto in de tunnel zijn mo tor moet afzetten. Ook aan de verlichting Is veel zorg besteed. Bij in- en uitgang zijn voorzieningen getroffen, die de aanpassing van het menselijk oog gemakkelijk maken. Mocht om een of andere reden de stroom wegvallen, dan blijft in de tunnel door noodvoorzieningen het licht branden. T.V.-camera's en praatpalen ma ken het mogelijk contact tot stand te brengen tussen de bewaking en automobilisten in de tunnel. De tunnels zijn in blokken verdeeld, zodat de plaats van de verkeers stremming of wat zich ook mag voordoen onmiddellijk is te loka liseren. Behalve de bouw van de tunnel was het noodzakelijk goede toe- en afvoerwegen te creëren. Am- sterdam-noord telt al bijna even veel inwoners als Leeuwarden, 80.000, en binnenkort wonen er 100.000 mensen. (ADVERTENTIE) Hèt cadeau per brief: Een piatenbon is altijd raak v.a. i 4,25 De totale lengte van de IJ-tun nel is 2025 meter, waarmee het de langste tunnel in Nederland is. Het gesloten gedeelte is echter maar 1039 meter, 31 nieter korter dan van de Maastunnel in Rotterdam. De breedte is echter 3 cm meer dan van de Maastunnel, zodat de Amsterdamse eer is gered, voor wie aan dit soort zaken waarde hecht. De tweestrooksrijbaan is 7 meter breed en zoals bekend uitsluitend bestemd voor motorrijtuigen, niet voor bromfietsen, fietsen of de voetgangers. Deze laatsten nemen de bus die er wel door mag. Fiet sers en bromfietsers moeten met de ponten mee die voorlopig blij ven varen en na de opening van de IJ-tunnel gratis voor iedereen. De totale kosten van de bouw van de tunnel plus alles wat erbij kwam bedragen 208.400.000, Het verkeer op de IJ-tunnel- route heeft in de eerste uren na (ADVERTENTIE) „Wat breng ik voor de gastvrouw mee Een piatenbon is altijd raak v.a. 4,25 de opening van de nieuwe verbin ding tussen de IJ-oevers een vlot verloop gehad. Ook in de avond- spits deden zich geen moeilijk heden van betekenis voor, hoewel de tunnel volgens de politie in bei de richtingen vol belast was. Het enige schoonheidsfoutje in de verkeersafwikkeling was een automobilist die in de oostelijke buis strandde doordat hij zonder benzine kwam te zitten. Binnen zeven minuten slaagde de brand weer erin de auto weg te slepen. Op de Schellingwouderbrug en de IJ-ponten was het opvallend minder druk, waaruit kan worden geconcludeerd dat het gemotori seerde verkeer zijn weg naar de nieuwe tunnel al heeft gevonden. Uit voorzorg houdt de politie een detachement van 24 verkeers agenten in reserve. Tot acht uur gisteravond hadden nog slechts drie van hen moeten inspringen. Ook de radiowagens en motor agenten, die op de route surveil leren en moeten waarschuwen als er iets mis gaat, hebben weinig te doen. Hoewel het begin dus hoop gevend is, zal de politie zeker nog tot het weekeinde, waarin veel nieuwsgierige tunnelrijders wor den verwacht, extra aandacht aan het tunnelverkeer blijven schen ken. De voorzitter van de collectie ve propaganda van het Neder landse boek, de heer Paul Brand, heeft in het Haarlemse stadhuis de 14e Nederlandse kinderboe kenweek officieel geopend en de auteurs van de bekroonde kin derboeken, mevr. Sini van Iter- son en de heer Hans Werner, de prijzen uitgereikt. Hij las het juryrapport voor, waaruit blijkt dat deze in het buitenland wo nende Nederlandse schrijvers be kroond zijn voor „Adjudant van de vrachtwagen" (voor kinderen beneden 10 jaar) en „Matty mooi- muziek" (voorkinderen boven 10 jaar). De bekroning was een be drag van 1500. HAARLEM: Ter gelegenheid van de opening van de kinderhoeken- week hebben in de Haarlemse vlees- en vishallen kinderen ver halen visueel en auditief uitge beeld. Hier wordt van Annie M. G. Schmidt „Het Neurievolkje" opgevoerd. ROME: Door het verongelukken van een tankauto met tienduizen den liters benzine zijn het Colos seum, de triomfboog van keizer Constantijn en enige andere Ro meinse ruines in 28.000 liter ben zine gedrenkt. Men is de gehele nacht in touw geweest om de brandstof weg te werken en te voorkomen, dat het Forum en een station van de ondergrondse on derliepen. De Franse oud-prefect Maurice Picard (61) is woensdag door het gerechtshof voor de staatsveilig heid in Parijs tot zeven jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Hij wordt ervan beschuldigd inlich tingen te hebben verschaft aan agenten uit oost en west. Picard heeft te kennen gege ven, dat hij bij het hooggerechts hof in beroep gaat. Hoestdrank in tabletyorm 95ct SWISS MADE twee sjiek» herenhorloges in duurzeem doublé t 2 carré cambré model een licht gebogen met datum "gekleed" model een pracht Pontiac zit mooi op de pols 125:f 120.— De nobelprijs voor natuur kunde is woensdag toegekend aan prof. Luis Alvarez van de univer- door Ann Rush 11) Eve keek om zich heen. Het was heel duidelijk te zien dat Marcia niet anders vertelde dan de onopgesmukte waarheid. Ze moest iets doen en heel snel. Ze was echter gewend aan het nemen van snelle beslissingen. „Jullie gaan allebei met me mee. Wacht even." Ze liep naar de voordeur. Steve van het tankstation reed net haar auto voor. Achter hem kwam de niet zo fraaie auto van Matt Sanders die echer plaats bood voor vijf personen. Ze wuif de naar hem en hij wuifde terug. Toen hij echter door wilde rijden riep ze hem. Even later kwam hij sameft met Steve de verwaar loosde stoep op. „Ik neem mrs. McLeod mee naar mijn huis," zei Eve opge wekt. „Daar kan ze beter wor den verzorgd. Ik zal je auto nodig hebben, Matt, want in de mijne is geen plaats genoeg." „Nog steeds een van de com manderende Camerons," zei Matt. Eve keek hem strak aan. „Mrs McLeod heeft longontsteking, Matt. Ik zal ervoor zorgen, dat je betaald wordt voor de moeite. We hebben geen tjjd om het aan iemand anders te vragen". Hij bloosde. „Ik wil je natuur lijk graag helpen", protesteerde hij. „Het was niet mijn bedoeling om grof te zijn". Marcia had haar kalmte weer in zoverre herwonnen, dat ze Eve achterna liep. „Dit kunnen we niet doen, Eve. We Eve lacihte alleen maar. „Je hebt geen keus, Marcia. De commanderende Camerons heb ben de leiding overgenomen. Kom mee en help me haar warm in te pakken. Als we eenmaal thuis zijn, zullen we wel verder praten". Weer stroomden er tranen langs Marcia's wangen maar ze deed wat Eve zei. HOOFDSTUK IV Tante Rhody stond op de uit kijk toen Eve thuiskwam. Ach ter haar volgde Matt; mrs Mc Leod lag op de achterbank van zijn auto en Marcia zat op een krukje naast haar. Tante Rhody gaf Eve zelfs geen gelegenheid om uit te stappen. „Miss Eve, hij wil met alle ge weld weg om de arm- van die jongen van Martin te zetten en hij zegt dat (hij daarna naar mrs Overby moet. Ze krijgt haar ne gende en ze maakt het niet zo goed. Als alles gewoon was, zou ik wel met hem meegaan maar ik gelóóf, dat ik nu maar beter thuis kan blijven". Eve knikte. „Ik zou je ook wel mee willen hebben maar je krijgt hier je handen al vol ge- •noeg met zorgen voor mrs Mc Leod, oom Rufus en Marcia. Laat Marcia naar bed gaan. Ze heeft een zware verkoudheid. En geef haar een penicilline-in- jectie als ze er eenmaal in ligt. En laat oom Rufus blijven waar hij is tot ik de tijd heb gehad hem te onderzoeken. Als het no dig is, sla je hem maar bewuste loos. Zeg hem maar, dat alles best in orde komt". Ze wuifde en reed weg. Het was een lange, vermoei ende dag, heel iets anders dan een dag in het ziekenhuis waai- alles bij de hand was en waar altijd verschillende andere art sen aanwezig waren die konden helpen als het nodig was. Van daag moest ze het helemaal al leen opknappen. De jongen van Martin had een dubbele arm- fractuur en de arm was al te gezwollen om nog gezet te kun nen worden. Ze bracht een tij delijk verband aan, maakte een draagverband, gaf codeinetablet- ten voor de pijn en zei tegen zijn ouders, dat ze de volgende mor gen op het spreekuur moesten komen omdat ze röntgenfoto's wilde maken. Vóór ze weg was had tante Rhody haar al weer opgebeld. Een boer was door zijn ezel ge trapt. Eve moest er zo spoedig mogelijk heen gaan. Hij bleek een heel eind weg te wonen. En dat was nog maar het be gin. Het bleef de hele dag zo. Een kort bezoek aan mrs Over by bij wie de barensweeën wa ren waren begonnen, dan weer naar een andere patiënt en ver volgens weer terug naar mrs Overby. En ondertussen belde tante Rhody verschillende ma len op voor patiënten die bij dr Rufus thuis waren gekomen of die moesten worden bezocht. Eve had geen tijd gehad om een van de witte jurken aan te trekken waarin ze anders altijd haar werk deed. Ze 'lagen nog steeds in de bagageruimte van haar auto. Ze trok een van meel zakken gemaakt schort aan toen ze 's avonds om negen uur be sloot om bij mrs Overby de kei zersnede toe te passen. Ze voelde zich zo onzeker als ze nooit was geweest tijdens de eerste dagen in het ziekenhuis. Ze had slechts eenmaal de kei zersnede verricht en dat was maanden geleden geweest in 'n operatiekamer die van al het nodige was voorzien. Hier moest ze het doen op een schoon ge schrobde keukentafel. Nellie, de oudste dochter, was haar enige assistente. Nellie, een stevig boerenmeisje die naast het bed van haar moe der zat, was in het minst niet verbaasd toen Eve haar vroeg om de narcose toe te dienen. „Ik heb- nog nooit met chloro form gewerkt", zei ze rustig, maar ik denk wel dat ik het zal kunnen als u me vertelt wat ik moet doen". (Wordt vervolgd) siteit van Berkeley in de Ver. Staten. De nobelprijs 1968 voor schei kunde is toegekend aan de Ame rikaanse hoogleraar Lars Onsa- ger van de Vale-universiteit. Aan deze nobelprijzen zijn be dragen verbonden van ruim 240.000 gulden. De 57-jarige Alvarez, sirlds 1945 hoogleraar in de natuurkunde aan de universiteit van Californië in Berkeley en sinds 1968 vice- voorzitter van het Amerikaanse genootschap voor natuurkunde, kreeg de nobelprijs van de Zweedse academie voor weten schappen voor zijn belangrijke bijdragen op het gebied van de natuurkunde van de elementaire deeltjes, in het bijzonder voor zijn ontdekking van een groot aantal z.g. resonantietoestanden, mogelijk gemaakt door zijn ont wikkeling van dc analysetech niek met behulp van waterstof- bellenkamers. Prof. Alvarez is in San Fran cisco geboren en studeerde aan de universiteit van Chicago. Prof. Alvarez die in 1961 de Einstein-medaille kreeg, heeft in de laatste wereldoorlog in een bommenwerper achter het Ame rikaanse vliegtuig gevlogen dat de kernbom op Hirosjima gooide. Gezeten in een legervliegtuig was hij ook getuige van de eerste kernontploffing te Almagordo in Nieuw-Mexico. Bij beide gelegen heden had hij tot taak de inten siteit te meten van de schokgol ven. Alvarez ontwikkelde destijds ideeën, die door deskundigen als (ADVERTENTIE) „Hij houdt van muziek. Dus?" Een piatenbon is altijd raak De voormalige nertzfokker J. H. uit Handel is door het ge rechtshof van Den Bosch we gens een poging om zijn vrouw door het toedienen van vergif tigde sinaasappels te doden, veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf met aftrek. Verdachte stond op 16 en 17 oktober in hoger beroep terecht, nadat hij door de Bossche rechtbank was vrijgesproken. De officier van justitie had destijds tegen hem 13 jaar en 4 maan den met aftrek geëist. De advokaat-generaal eiste tien jaar gevangenisstraf. Het hof heeft de maximum straf voor dit misdrijf niet willen op leggen, omdat verdachte zich in tussen met zijn vrouw heeft veraoend. „wild" werden beschouwd, maar die hebben geleid tot de isolatie van tritium dat in waterstof wapens wordt gebruikt en de ontwikkeling van het radarsys teem om het landen van vliegtui gen bij slecht weer mogelijk te maken. In de eerste jaren van zijn loop baan deed prof. Alvarez belang rijke ontdekkingen bij zijn werk met het cyclotron van de univer siteit te Berkeley. In 1940 ging hij zich bezig houden met weten schappelijke problemen in oor logstijd. Dit werk voerde hem naar Almagordo en De 64-jarige prof. Onsager, die in Oslo is geboren maar 23 jaar geleden Amerikaanse staatsbur ger werd, kreeg de prijs voor zijn ontdekking van de wederzijdse betrekkingen, die zijn naam dra gen en die van fundamenteel be lang zijn voor de thermodyna mica van onomkeerbare proces sen. Prof. Lars Onsager slaagde in 1925 voor het examen van schei kundig ingenieur aan de techni sche hogeschool van Trondheim. Hij ging toen voor verdere studie naar Zürich en van daar naar de V.S. waar hij in 1935 promoveer de tot doctor in de scheikunde. Sinds 1945 doceert hij theoreti sche chemie aan de Yale-univer- siteit. In 1860 stierven nog 17.000 Ne derlanders aan besmettelijke ziekten. Ondanks de enorme be volkingsaanwas was dit sterfte cijfer in 1966 gedaald tot 650. Prof. dr. P. J. Thung, hoogleraar in de betrekkingen tussen natuurwe tenschap en geneeskunde aan de rijksuniversiteit in Leiden, noem de deze cijfers in Utrecht op het congres „zorgen voor morgen" van het Wit-Gele kruis. Hier staat tegenover, dat kan ker in 1966 ruim zeven maal zo vaak als doodsoorzaak werd ge registreerd als in 1860, namelijk 22.000 keer. In een periode van vijftien jaar (19501965) werd het sterftecijfer voor verkeers ongelukken 1,9, dat voor hart ziekten 2,5 en dat voor longkan ker 2,6 maal zo hoog. De overheid past zich in haar financieringsbeleid aan bij de verschuivingen in het ziekten- patroon. Zo waren de overheids subsidies voor de kankerbestrij ding in 1965 drie en een half maal zo hoog als in 1960 en die voor revalidatie bijna drie maal zo hoog. Prof. Thung zei verder, dat dit jaar 148 patiënten een kunstnier- behandeling (dialyse) krijgen en volgend jaar waarschijnlijk 240. Het aantal niertransplantaties zal. naar hij verwacht, stijgen van 31 in 1968 tot 60 in 1969. (ADVERTENTIE) „Morgen is zij jarig. Wat moet ik geven Een piatenbon is altijd raajp v.a. 4,25

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2