Akkoord over stopzetting der bombardementen Kijk- en luisterbijdragen per I januari 1969 hoger De,Sojoez-3' maakte zachte landing in Sowjet-Unie PRESIDENT TRIED EN ELLSWORTH BDNKER ZIJN HET EENS Werkelijke vredesonderhandelingen in Parijs kunnen beginnen HANOIBINNEN EEN DOR NA HET STAKEH VAH DE AAHVALLEN „IETS NIEUWS TE BIEDEN" Straaljager schiet zichzelf neer Mcvronw King steunt Humphrey Been interventie in binnenlandse aangelegenheden Mosje Dayan waarschuwt voor „slachting" aan het Suezkanaal TELEVISIE 175 PER JAAR; RADIO f24 Vrijstelling voor gehoorgestoorden Na 64 banen rond de aarde Officier vermist aan boord van „De Rnyter" HET WEER DONDERDAG SI OKTOBER 1968 24e Jaargang No. 5318 Etiketten Geen erkenning Het kortste gesprek Frans-Turks communiqué Israël wijst Arabieren uit De wereSdemreep Bejaarden en doven AmerBdemesites? verworpen Weerbericht Hoogwater Uitstekend ruimteschip „Van de zomer in de winter" Nieuwe iandingstechniek Zon- en Maanstanden Iraafcering bij abonnement: TERNEUZEN KrecïeHr-HoofdreiJacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEDW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuien Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 cti Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Ngoejen Van Thieu van Zuld-Vietnam en de Amerikaanse ambassadeur Ellsworth Bunker zouden het eens zijn geworden over de tekst van een communiqué, waarin het staken van de bombarde menten op Noord-Vietnam wordt aangekondigd. Dit is woensdag uit betrouwbare bron in Saigon vernomen. Het ak koord zou dinsdagavond tot stand zijn gekomen bij de laatste van een reeks bezoeken, die Bunker de laatste tijd aan Thieu heeft ge bracht. Volgens genoemde bron zou de Zuidvietnamese president zich met een boodschap tot het volk richten. Amerikaanse en Zuidvietnamese officiële woordvoerders gaven nog geen commentaar. Het neteligste probleem, daï van de vertegenwoordiging van het „nationale bevrijdingsfront" bij vredesonderhandelingen, zou zijn opgelost. Aangezien de eis van Zuid-Vietnam om met een eigen delegatie aan eventuele onderhan delingen deel te nemen voor het bevrijdingsfront en Noord-Viet nam onaanvaardbaar was, zou een, formule zijn gevonden, waarbij beide Vietnamese partijen onder het etiket „geallieerde delegatie" en „communistische delegatie" aan de conferentietafe! zpuden gaan zitten. Het akkoord zou worden voor gelegd aan de onderhandelaars in Parijs. Een woordvoerder van de Noordvietnamese delegatie naar het Inlei dend vredesoverleg in Parijs heeft woensdagavond gezegd dat „Hanoi binnen één uur nadat president Johnson een stopzetting van de aan vallen op Noord-Vietnam zou aankondigen, iets zou hebben te bieden". De Verenigde Staten moeten echter eerst een onvoorwaardelijk staken van alle bombardementen aankondigen. Het bevat volgens genoemde bron de volgende punten: 1. Akkoord inzake algehele stop zetting der bombardementen op Noord-Vietnam, 2. Akkoord over het aanvangen van werkelijke vredesbespre kingen in Parijs, waar beide partijen zullen worden bijge staan door „deelgenoten". De Amerikaans-Zuidvietnamese overeenstemming houdt in geen enkel opzicht erkenning van het nationale bevrijdingsfront in. Het standpunt van Saigon blijft wat dit betreft ongewijzigd. Op een bijeenkomst in Saigon, waar achttien Zuidvietnamese cen sors werden beëdigd, verklaarde president Thieu woensdag dat Z. Vietnam geen besluit kan nemen de bombardementen te staken, „aangezien Noord-Vietnam geen enkel bewijs van deëscalatie laat zien, hetgeen door nieuwe acties wordt aangetoond". Volgens Thieu bestaan er tussen Saigon en Wa shington geen verschillen van me ning in dit opzicht. De 28e bijeenkomst tussen de Amerikaanse en Noordvietnamese onderhandelaars in Parijs, door waarnemers met enige spanning tegemoetgezien in verband met de geruchten over een doorbraak in de impasse, is de kortste geweest van alle vergaderingen tot dusver. Zij duurde nauwelijks anderhalf uur. De leider van de Noordviet namese delegatie, Xoean Thoey, zei woensdag na afloop dat de Amerikanen over vrede praten ten behoeve van hun verkiezingscam pagne. Een „mirage"-straaljager van de Australische luchtmacht heeft zichzelf gisteren neergeschoten toen bij schietoefeningen in de buurt van Newcastle een der af gevuurde granaten van de grond ketste en het toestel trof. De piloot wist met behulp van zijn schietstoel veilig de grond te bereiken. WASHINGTON: President John son heeft dinsdag op het Witte Huis een geheim onderhoud ge had met generaal Creighton At>- rams, de Amerikaanse opperbe velhebber in Vietnam. Volgens een woordvoerder betrof het be zoek een „algemene militaire be spreking van de situatie in Viet nam". Op de foto rechts generaal Abrams. De weduwe van ds. Martin Luther King, mevrouw Corette King, heeft onder enig voorbe houd haar steun gegeven aan presidentskandidaat Hubert Humphrey. Zij zei dat vice-pre sident Humphrey van de drie kandidaten de idee van „één ge meenschap van blanken en niet- blanken" het meest was toege wijd, maar sprak er haar teleur stelling over uit dat de democra tische kandidaat zich niet los had gemaakt van de Vietnampolitóek van president Johnson. President De Gaulle en presi dent Cevdet Sunay van Tur kije zijn het erover eens, dat elke vooruitgang op weg naar de vrede geschraagd moet zijn op eerbiediging van de soeve reiniteit der verschillende staten en niet op interventie in de bin nenlandse aangelegenheden, zo staat in een communiqué dat in Ankara is uitgegeven na afloop van het staatsiebezoek van de Franse president. Turkije. De beide staatshoofden be schouwen de militaire interven tie in Tsjeeho-Slowakije als een ernstige tegenslag voor de ont spanning, terwijl alleen door ontspanning werkelijke vrede kan worden bereikt. Wat betreft de toestand in het midden-oosten zijn de staats hoofden het erover eens, dat de resolutie van de veiligheidsraad van 22 november 1967 zo spoe dig mogelijk ten uitvoer moet worden gelegd. De Israëlische minister van de- Eensie Mosje Dayan heeft dins dagavond voor de parlements- fractie van de arbeiderspartij Egypte gewaarschuwd, dat nieuwe grote acties langs het Suezkanaal tot een slachting zul- 'en leiden. Volgens Dayan verslechtert de toestand aan de Israëliseh-Egyp- tische bestandslijn van dag tot dag, omdat Egypte door binnen landse moeilijkheden zijn agres sieve politiek moet voortzetten. Dayan wilde de mogelijkheid van het uitbreken van een nieuwe oorlog niet uitsluiten. Dayans taal voor de fractie van zijn partij was veel harder dan zijn verklaring enige uren tevo ren in het parlement, waarin hij Egypte eveneens had gewaar schuwd. Israël heeft woensdag negen Arabieren, meest onderwijzers, uit het distrikt Samaria op de bezette westelijke Jordaanoever uitgewezen. Ze zijn naar Jor danië gestuurd. Een tiende man, die momenteel een bezoek aan Jordanië brengt, mag niet terug keren. Volgens Israël hebben de uitgezetenen de hand gehad in de recente stakingen en scholie- ren'betogingen in het bezette ge bied. Onder hen zou zich een communistenleider, Sjahin u:t Nabloes, bevinden. Vorige week wees Israël al vier Arabische notabelen uit De tweede kamer is akkoord gegaan met de wet op de om roepbijdragen. Deze bevat een nieuwe uniforme regeling op het terrein van de heffing en inning van periodieke bijdragen voor de aanwezigheid van radio- en televisietoestellen Met ingang van 1 januari 1969 is de omroep bijdrage A, welke is verschul digd bij aanwezigheid van een televisietoestel, al dan niet te zamen met een radiotoestel, vastgesteld op 75 per jaar. De omroepbijdrage B (te betalen bij uitsluitende aanwezigheid van een radiotoestel) bedraagt ƒ24 per jaar. De kamer ging in meerder heid akkoord met de voorgestel de „vereenvoudiging en stroom lijning". Kritiek op het ontwerp kwam van de heren Voogd (p.v. d.a.), De Wolff (c.p.n.), Van der Lek (p.s.p.) en Nuyens (b.p.). Voogd noemde de verhoging on billijk en de heer De Wolff ont vouwde bezwaren tegen de regeling, omdat daarbij geen rekening wordt gehouden met de draagkracht. Deze afgevaar digde en ook de heer Voogd be pleitten een extra-heffing voor het bezitten van kleurentelevi sie, welke gedachte werd bestre den door de heren Visser (D'66) en De Wolff. Er is uitvoerig gesproken over de financiering van de wereld omroep. De regering achtte deze financiering uit de omroepbij dragen verantwoord. Tegen deze opvatting rees verzet bij de heer Voogd. Hij diende een amende ment in om de wereldomroep te doen financieren uit de alge mene middelen en niet uit de kijk- en luistergelden. In een tweede amendement werd voor gesteld de omroepbijdragen te stellen op resp. 70 en 20, in dien de financiering van de wereldomroep uit de algemene middelen zou worden betaald. De k.v.p.-afgevaardigde En gels ontwikkelde bezwaren tegen een blijvende financie ring uit de omroepbijdragen. Zijn fraktie blijft bereid een tij delijke financiering uit de om roepbijdragen te accepteren, maar acht „afstoting" naar de algemene middelen noodzake lijk. Een voorstel daartoe werd neergelegd in het amendement- Engels met dien verstande, dat deze „afstoting" zal ingaan op 1 januari 1972. Er werd voorts gewezen on de grovere werking van d" rege ling en er wed aangedrongen op een ruim vrijsWirgsbeleid. Bepleit werd vrijstelling te ver lenen aan alleenwonende be jaarden, die alleen a.o.w. genie ten en algemeen werd bepleit vrijstelling van de radio-heffing te verlenen aan gehoorgestoor den. Minister mej. dr. M. A. M. Klompé (c.r.m.) heeft aanvaar ding van de amendementen ont raden. De minister deelde mee, dat de vrijstelling zai worden aangepast aan -de normale ver hogingen van de a.o.w. De al leenwonende gehoorgestoorden en doof-geborenen zullen geheel worden vrijgesteld. Een extra heffing voor kleurentelevisie wees minister Klompé af. Het wetsontwerp werd zon der hoofdelijke stemming aan genomen. Alleen de frakties van de c.p.n., p.s.p. en de beide groe peringen van de boerenpartij kregen aantekening tegen het wetsontwerp te hebben gestemd. Hef amendement-Voogd over de financiering van de wereld omroep werd verworpen. Het amendement-E..„_ls werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De fraktie van de v.v.d. kreeg aantekening te heb ben gestemd tegen dit amende ment. Ingetrokken werd het amen dement-Voogd over een verla ging van de omroepbijdragen tot 70 en 20. Eveneens werd in getrokken het amendement tot heffing van e»o extra-biidrage voor kleurentelevisie. Ook een amendement-Vonhoff (v.v.d.) tot instelling van een derde om roepbijdrage tot een bedrag van 51 voor bezitters van uitslui tend één of meer televisietoe stellen werd ingetrokken. De Russische kosmonaut kolo nel Georgi Beregovoi heeft woensdag met het „Sojoez drie"- ruimteschip een zachte landing in de Sowjet-Unie gemaakt, al dus het persbureau Tass. Kolonel Beregovoi verklaarde na zijn landing zich goed te voe len. Hij heeft reeds een ontmoe ting gehad met vrienden en cor respondenten, aldus Tass. Naar mededeling van het pers bureau is het ruimteschip woens dagmorgen om 8.25 uur (Ned. tijd) in het tevoren bepaalde ge bied geland. De „Sojoez drie" werd zater dag gelanceerd en is vier dagen in de ruimte geweest. Comman dant Beregovoi heeft in die tijd enige malen een ontmoeting tot stand gebracht met de een dag eerder gelanceerde onbemande „Sojoez twee", die maandag een zachte landing in de Sowjet-Unie heeft uitgevoerd. Ook heeft Be regovoi een paar maal de om- loopbaan van zjjn ruimteschip veranderd en televisieuitzendin gen naar de aarde verzorgd. Bij het naderen van de aarde werden de remmotoren ingescha keld, terwijl de werkelijk landing met behulp van een parachute werd uitgevoerd. Waarnemers in Moskou heb ben uitgerekend dat de „Sojoez drie" kort na het ingaan van zijn 65e baan om de aarde is geland. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond: Aanhoudend zacht Aanvankelijk enkele zonnige pe rioden maar later vanuit bet zuid westen weer toenemende bewol king met plaatselijk een bui. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen zuidoost en zuidwest. Zacht weer. DONDERDAG 31 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1018 10.54 11.28 11.37 n.m. 10.59 11.35 12.09 12.18 Kolonel Beregowoj heeft na de landing een persconferentie ge geven. Hij zei de „Sojoez-3" een uitstekend ruimteschip te vinden dat grote vooruitzichten opent voor het onderzoek van de kos mische ruimte. Op de werking van de Sojoez had hij niets aan te merken. Beregowoj vertelde dat het aanzetten van de motor een nau welijks waarneembare zwaarte kracht veroorzaakte, die alleen te zien was doordat dingen die vrij zweefden omlaag begonnen te zakken. De versnellingen die hij had ondergaan waren minder sterk dan vliegtuigpiloten dikwijls on dervinden. Wel was de remver- traging bij de landing hevig, maar niet zodanig dat de ruimtevaar der niet meer kon werken. De „Sojoez-3" is zo zacht ge land dat hij er zelfs niets van merkte. Daarna begonnen de pa rachutes het ruimtevaartuig over de grond te trekken en toen is hij maar uitgestapt. Daarna voelde hij zich wat duizelig, „als of ik op een slingerende boot stond". „Ik ben van de zomer in de winter terecht gekomen", zei hij verder. Op de plaats waar hij was neergekomen bleek het twaalf graden te vriezen. Het land om hem heen was met sneeuw bedekt. Even later kwa men de bergingsmanschappen met een hefschroefvliegtuig aan. Deze gaven hem een dubbel ge voerde winterjas. Beregowoj zag er vermoeid uit. Na zijn persconferentie werd hij naar het ruimtevaartveld te ruggebracht. De correspondent van Tass, die dit alles meedeelde, zei dat de remraketten van de Sojoez-3 bo ven de Atlantische Oceaan ter hoogte van Afrika waren aange zet. De Sowjet-Unie heeft bij de So joez-3 een nieuwe landingstech niek met succes beproefd door voor het eerst een bemand ruim teschip met een omlaag gerichte vuurstraal zacht te laten landen. Dat staat in het regeringsblad „Izwestia" van woensdagavond. In een reportage van de niet ge noemde landingsplaats zegt het blad dat de Sojoez-3 aan para chutes neerdaalde en „vlak bij de aardbodem de motoren van 't ruimteschip voor een zachte lan ding werden aangezet". Sinds woensdagochtend wordt aan boord van de Nederlandse kruiser „De Ruyter" luitLnant ter zee tweede klasse J. Holstrop ver mist. Hij is 's nachts voor het laatst gezien. Een onderzoek heeft uitgewezen dat hij niet meer aan boord was. De kruiser bevond zich aan de noordzijde van het nauw van Ca lais, ongeveer ter hoogte van de monding van de Thames. Er werd gezocht door het Nederlandse fregat „Hermelijn". Ook is er van het marinevliegveld Valkenburg een „Neptune" opgestegen om te zoeken. In het betreffende zee gebied was het kalm en rustig weer (windkracht 4). De vermis te marine-officier is gehuwd, heeft vier kinderen en woont in Den Helder. VRIJDAG 1 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.25 11.54 0.01 12.30 0.35 1.04 0.44 1.13 Okt. 31 ZON op onder MAAN op ondei 7.33 17.13 15.52 1.52 1 "7 35 17.12 16.01 3.09 2 7 37 17.10 16.11 4.25 3 7.38 17.08 16.21 5.^9 AANHOUDEND ZACHT Heel anders is de situatie boven Scandinavië. Daar staat een noor- Boven de Balkan bevindt zich da lelijke luchtstroming, die in stand kern van 'n groot hogedrukgebied 1 wordt "pbouden door een hoge- waardoor het in die gebieden en drukgebied boven noord-Rusland. Italië rustig najaarsweer was metHiermee werd lucht van de pooi- middagtemperaturen van 16 tot 22 graden. Ten westen van da Brits" eilanden en de Golf van Biscaje bevindt zich een lagedruk- gf%"ed, Tossen dit laag en het eer der genoemd hogsdrekgebied stroomde woensdag zeer zachte lucht uit het zuiden over ons land waarin veel bewolking voorkwam waaruit hier en daar enkele lichte buien vielen. De temperaturen kwamen plaatselijk to tl9&ad«n ^grander ing. streken aangevoerd waaruit plaat- -elijk sneeuwbuien vielen, zodat het daar niet warmer werd dan ongeveer 5 a 10 graden onder nul. Boven Spanje bevindt zich een frontale storing die in de richting van ons land koerst, zodat op de nadering daarvan de bewoRclrtg weer toeneemt terwijl de neerslag kansen groter worden. In het temperatuurverloop' komt niet veei

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1