m forse Prof Stalpers op congres van het Wit-Gele Kruis „ARTS NOG TE VEEL DE ALLEEN-WETENDE MEDICIJNMAN" Meervoudige transplantatie in Toronto ROYCO SOEP VOORAF... GESCHENKEN TOE! EN OOK LANGER VAN HET LEVEN GENIETEN' Onpasselijk Gezondheidszorg Amsterdamse studenten drongen Indonesisch consulaat binnen „Stichting Robert Kennedy" tegen armoede en geweld SCHEEPSBRAND IN KEULEN KIJK, ER IS NOG MEER! KIJK IN DE NIEUWE GESCHENKENFOLDER'68 BRONWATER KOOLZUÜR EN IJZER OOSTDUITSERS HOUDEN WESTDUITS PARLEMENTSLID TEGEN PROBLEMEN RONDOM HET PRIESTERSCHAP Ruim een miljard steun voor de Italiaanse textielindustrie NEDERLANDER IN KLEEF VEROORDEELD Pagina 10 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 3J oktober 1968 „In de gezinsverpleging van de toekomst zal veel afhangen van wat de gewone man weet en kan met betrekking tot gezondheid! en ge zondheidszorg. Een serieuze poging in die richting is nog nooit onder nomen. De medische wereld hult zich nog in het alleen-weten van de „medicijnman". Populair-wetenschappelijke openheid is nodig. De bereidheid van de gewone man, iets te doen aan het zelf weten en kunnen blijkt uit de grote vraag naar literatuur voor ouders van chro nisch zieke en gestoorde kinderen". Dit zijn stellingen van prof. dr. J. Stalpers, hoogleraar in de so ciale pedagogiek aan de katholieke hogeschool in Tilburg, die in Ut recht op het congres van de natio nale federatie het Wit-Gele Kruis sprak over de sociaal-culturele aspekten van de toekomstige sa menleving. Het congres heeft als thema „zorgen voor morgen". Prof. Stalpers betoogde, dat de westerse samenleving een ontwik keling doormaakt van schaamte cultuur via welvaarts-cultuur naar welzijns-cultuur. Tussen 1890 en 1965 is het reële inkomen per hoofd van de bevolking twee en een half maal zo groot geworden. De welvaart heeft volgens prof. Stalpers nog niet tot een belang rijke culturele stijging geleid, om dat men na een schaarste-situatie eerst de frustraties en schade van het verleden gaat inhalen en rijke lijk gaat potverteren. „Wie dit ma terialistisch en onevenwichtig noemt", aldus de hoogleraar, spreekt namens de kleine groep die zich in de vorige eeuw onpas-' selijk heeft gegeten aan diners met zeven gangen of die in het begin van deze eeuw al een bankstel had. Hij noemde het relativeren van de arbeid en het overdadig verheerlijken van de vrije tijd noodzakelijke trekken van 'n wel vaartscultuur, een „tijdelijke ob sessie". Het beleid wordt nog steeds be paald door economen en ingenieurs en wie het anders wil, vindt zoals de studenten In Parijs de meerder heid van bezorgde „nouveaux riches" van arbeiders en huisvrou wen tegenover zich. In de fase van de welvaartsver- zadiging komen echter tijd en energie vrij voor nieuwe doelein den. Prof. Stalpers verwacht, dat allerlei problemen die tot nu toe bij gebrek aan tijd en middelen moesten blijven liggen, dringende problemen zullen worden. Zo zal men grote aandacht geven aan de gezondheidszorg, omdat het feit dat de menselijke ontplooiing in ruimere mate en meer persoonlijk mogelijk wordt, ook zal betekenen dat psychische belemmeringen daartoe heftiger als een nood zul len worden ervaren. Volgens prof. Stalpers zal de ge zondheidszorg van de toekomst niet zo sterk professioneel gecen traliseerd zijn bij de „medicijn mannen". Omdat het accent moet verschui ven naar een constructieve gezond heidszorg, die In het dagelijks le- aliseerd, zullen de „gewone" men sen meer inzicht en bekwaamheid gaan ontwikkelen ten aanzien van gezonde verhoudingen en procedu res. Vier jongelui zijn dinsdag avond het Indonesisisehe consu laat-generaal in de Braehthuij- zerstraat in Amsterdam binnen gegaan, waar zij de consul te spreken vroegen. Geestverwan ten van hen stonden buiten met een spandoek en enkele karton nen borden met het opschrift „Soeharto moordenaar". De vier jongelui vormden een „delega tie". Twee hunner zijn lid van de verenigng van vooruitstrevende studenten „Periqles" en twee van het algemeen Nederlands jeugd- verbond. De consul kregen zij niet te spreken, maar hun werd last gegeven het consulaat te ver laten, hetgeen zij weigerden. De actie was een protest tegen het fusilleren van drie Indonesi sche communistenleiders. Toen de jongelui niet verdwenen, werd politie-assistentie ingeroepen, die hen meenam naar het bureau aan de Overtoom. Daar werd proces- Van de 20-jarige George Slinn, die vrijdag bij een verkeersongeluk aan het hoofd werd gewond en dinsdag is overleden, zijn het hart en beide nieren overgeplant en de ogen beschikbaar gesteld. De harttransplantatie werd dins dag verricht in het ziekenhuis in Toronto waar Siinn was over leden. Het hart zou zijn overge plant in de 45-jarige Henry Taylor uit Toronto, die op 6 september in het ziekenhuis werd opgenomen. Een van de nieren werd aange bracht in een 30-jarige vrouw in hetzelfde ziekenhuis. De andere werd naar een tweede ziekenhuis in de stad vervoerd om daar voor een transplantatie te worden ge bruikt. De harttransplantatie was de negende in Canada. De Amerikaanse senator Ed ward Kennedy heeft dinsdag be kendgemaakt dat zijn familie heeft besloten een „stichting Robert Kennedy" in het leven te roepen. De doeleinden van de stichting zijn geheel in de geest waarin de ver moorde senator heeft gewerkt: strijd tegen armoede, misdadigheid en geweld in de V. S., bijdragen aan onderwijs en huisvesting, als mede de strijd tegen de armoede en de honger in het buitenland. Het stichtingskapitaal bedraagt tien miljoen dollar. Edward Kennedy zei dat Robert McNamara, oud minister van defensie en thans president van de wereldbank, voorzitter van de stichting zou kunnen worden. Een scheepsbrand heeft maan dagnacht in Keulen voor miljoe nen schade aangericht. Kort na middernacht was door onbeken de oorzaak brand uitgebroken aan boord van het passagiers schip „Frieden" van de Keulen- Düsseldorfer Rijnscheepvaart maatschappij. In korte tijd breidde het vuur zich over het hele schip uit Toen de brand weer arriveerde, laaiden de vlammen al hoog op. De brand was na anderhalf uur bedwongen. Twee andere schepen van de zelfde maatschappij, langszij gemeerd, hebben ook aanzien lijke schade opgelopen. De 78 meter lange „Frieden", die in 1916 onder de naam „Hin denburg" in dienst was genomen is volledig uitgebrand. Persoon lijke ongelukken zijn er niet ge beurd. verbaal opgemaakt. Het was voor de derde keer binnen twee jaar, dat demonstranten een consulaat in Amsterdam binnendrongen. K9K!6RMiS om Royco is vrijgevig-. Wafc u hier ziet is lang niet alles. Er is verrassend veel meer. Veel moois. Veel gratis. Zo maar 'n paar voorbeelden: Serviezen van verfijnd, ge decoreerd porselein (Ville- roy en Boch)... of van voor- treffelijkaardewerk(Spbinx) of Chinees porselein (spe ciaal geïmporteerd); Royco heeft het voor u. Gratis. KWMÖ Royco biedt u bovendien de kans om veel moois en waar devols ver heneden de winkel prijs te krijgen. Een duurzame keukenklok bijvoorbeeld, of stevige, fleurige tuinstoelen, of een oersolide strijkijzer of... ach teveel om op te noemen, teveel om hier .te laten zien. Roy 103.51^270 Genezing zoeken in modder en bronnen (Van een medewerker) BREDA Tijdens een verblijf in het Duitse stadje Bad-Pyrmont wordt men telkens weer geconfronteerd (in kranten en tijdschriften, In propagandafolders, op raambiljetten enz.) met de slagzin: „Langer van het leven genieten!" Deze slagzin wordt door zijn psychologische Inhoud (immers wie wil er nou niet graag lang van het leven ge nieten?) en door zijn indringende herhaling tot een uitnodiging. („Komt u ook eens in Pyrmont een badkuur doen"), zelfs een belofte („V zult er zeker baat vinden"). Voor wie geldt dan deze uitnodiging? Niet voor gezonde mensen, die met volle teugen willen gemeten (en „lan ger willen genieten") van de talrijke en gevarieerde geneugten, die door de alom-verspreide toeristencentra en vakantie-oorden worden geboden. Ook niet voor degenen, die door li chamelijke of geestelijke ziekten aan het ziekbed gekluisterd zijn (thuis of in ziekenhuizen), of die de regelma tige controle en hulp van huisarts of specialist nodig hebben (maagzweer, niervergiftiging, tuberculose, kanker, leverziekten, psychiatrische afwijkin gen enz.). Wèl uitgenodigd worden door bo vengenoemde slagzin zij, die na ern stige ziekten of ongevallen moeilijk op verhaal kunnen komen, ook zij. die door een jachtig leven „over hun toeren" zijn geraakt (dreigende of reeds in lichte graad aanwezige hart- aandoeningen, zenuw-overspanning enz.) en tenslotte ook lijders aan ve le chronische ziekten (vooral chro nische gewrichtsaandoeningen en chronische vrouwenziekten), die nog willen proberen hun lichamelijk en geestelijk „mens-zijn" zodanig op te voeren, dat ook voor hen het leven waard wordt .langer genoten te wor den". Voor deze laatste groep van pa tiënten zijn de badkuren van Pyr mont bestemd. Als u dan vraagt: „Waarom moet je dan juist naar Pyr mont (of een ander Bade-ort), je kunt thuis toch ook baden, we heb ben onze eigen badkuip, we hebben onze badhuizen en onze zwembaden, we hebben ons zeestrand", dan wordt met deze vraag de kern van het vraagstuk geraakt den wetenschappelijke onderzoekin gen gedaan betreffende de samen stelling van verschillende soorten bronwater en vooral naar de resul taten van de toepassing van de bad kuren op bepaalde lichamelijke en geestelijke afwijkingen. Door het bou wen van grote badhuizen, de aan schaffing van een uitgebreide, op mo derne leest geschoeide apparatuur, het aantrekken van een geschoolde staf medici, verpleegsters en verple gers kwam uiteindelijk een indruk wekkend complex tot stand, dat in staat bleek de waarde van de „bron- nenschatten" zo goed mogelijk te ex ploiteren. Door een zeer gewaardeerde wel willendheid van de directie van een der badhuizen ben ik in de gelegen heid gesteld onder deskundige leiding kennis te nemen van alles, wat zich in deze omvangrijke „badwereld" af speelt, zodat ik daarover enkele in teressante bijzonderheden kan ver tellen. Als een interessante bijzonderheid vertelde men mij, dat bij bepaalde vormen van steriliteit (o.a. door stoornis in het rijpwordingsproces van de eicellen) succes geboekt wordt (dus zwangerschap optrad) na het doormaken van enkele „moor- kuren", zelfs in gevallen waar de hormoon-therapie had gefaald. Het is namelijk zó, dat het bad water van Pyrmont anders is dan ons badwater: in Pyrmont (evenals in elk ander Bade-ort) zijn bronnen die vanuit een «eer grote diepte bronwater doen opwellen naar de oppervlakte, en... dat water oefent door zijn bijzondere samenstelling een geneeskrachtige werking uit. Hoewel de bronnen van Pyrmont reeds eeuwenlang bekend zijn is toch pas in de 16e eeuw het „Wunderge- lauf' (de wonderbaarlijke toeloop van patiënten) begonnen en deze toe loop heeft zich tot op heden voort durend uitgebreid. Jaarlijks komen tienduizenden pa tiënten uit vele Europese landen naar Pyrmont om daar genezing of ver betering te zoeken voor vele kwa len en gebreken. Al spoedig gingen de medici zich voor de bronnen interesseren, er wer- In Pyrmont zijn verschillende bronnen, die bronwater leveren van verschillende samenstelling. De kooiznur-ijzer bronnen leveren bron water dat koolzuur en ijzer bevat. De geneeskrachtige werking van de baden met dit bronwater berust op het feit, dat het netwerk van kleine oppervlakkige bloedvaatjes in de hnid van de badende patiënt zich gaat verwijden: hierdoor wordt de bloedcirculatie bevorderd, de bloed druk verlaagd en de hartfunctie ver gemakkelijkt. Deze baden worden dan ook bij voorkeur toegepast bij aandoeningen /an het hart en bij stoornissen in de bloedsomloop (hart-infarct, bloed drukafwijkingen, thrombose enz.). Het water van de Sole-bronnen be vat de zouten van talrijke mineralen en heeft de faam een gunstige invloed uit te oefenen op de algemene toe stand van de patiënten door een sti mulerende invloed op velerlei orgaan functies (o.a. de spijsverterings- en de ademhalingsorganen), door verbe tering van de stofwisseling en door bevordering van de bloedsomloop. Deze bronnen zijn in Pyrmont zeer geliefd. Naast de bovengenoemde water bronnen kent Pyrmont nog een kool- zuurbron, waaruit koolzuurgas onder druk vanuit de diepte naar boven wordt gestuwd. Men heeft van de koolzuurgas-baden een bijzondere In de eerstvolgende vergade ring van de 24 pastoordekens van het bisdom Roermond die ver moedelijk begin december zal worden gehouden, zal een ont werpresolutie. opgesteld door priesters uit de westelijke mijn streek en handelend over de pro blemen van gehuwde en vrouwe lijke priesters, in behandeling worden genomen. Deze resolutie handelt onder meer over de mo gelijkheid dat ook gehuwden priester zullen kunnen worden, over het part-timepriesterschap, over erkennig van gelijke rechten van de vrouw in het ambt van priester, alsmede over verrui ming van de mogelijkheden om de huwende priesters voor ge schikte pastorale taken te behou den. Het Westduitse socialistische parlementslid Erwin Lage heeft maandag geen toestemming van de Oostduitse autoriteiten gekre gen per auto naar West-Berlijn te reizen. Lage, die deelneemt aan ver gaderingen van verschillende bondsdagcommissies in West-. Berlijn, werd bij de controlepost Helmsted-Marienborn zonder op gaaf van reden teruggestuurd naar de bondsrepubliek. Oost-Duitsland heeft scherp ge protesteerd tegen de vergaderin gen van de bondsdagcommissies in West-Berlijn. gefabriceerd: het te een fgeslotën ruimte, waarin plaats is voor één (zittende) patiënt De afslui ting wordt onderbroken aan de bo venzijde van de kuip, van waaruit het hoofd van de patiënt naar buiten steeks door een opening, die tot om de hals van de patiënt is afgesloten. Door een vernuftig gevonden inge wikkelde apparatuur wordt het kool- zuurbrongas in de „kuip" binnenge laten, waarbij het mogelijk is de „spanning en de concentratie van het gas op een door de arts voorgeschre ven peil af te stemmen, terwijl dan tevens door een gelijktijdige toevoer van waterdamp de temperatuur in het „gas-bad" geregeld kan worden. Deze bad-variëteit veroorzaakt (evenals het koolzüur-ijzer-water- bad) een verwijding van de huid bloedvaatjes en wordt speciaal toe gepast bij de meer ernstige vormen van hartaandoeningen, waarbij de patiënt de druk, die bij het waterbad op het lichaamsoppervlak wordt uit geoefend, niet kan verdragen. Ten slotte kent Pyrmont nog het modder bad („moor-bad"). „Dat kennen wij hier ook", hoor ik u al zeggen. Inderdaadmaar in Pyrmont heeft men een „speciale modder", d.w.z. de verteerde, zeer oude plan tenresten, waaruit de modder in hoofdzaak bestaat (er zijn ook mi neralen in de modder aanwezig) zijn afkomstig van specifieke planten en daardoor zou het effect van deze ba den in gunstige zin beïnvloed wor den. De modderbaden worden „warm te-dragers" genoemd; men kan met behulp van deze baden een betrek kelijk grote hoeveelheid warmte aan het lichaam toevoegen, zonder dat de algemene warmte-regulatie wordt overbelast. In tegenstelling tot de koolzuur-ijzerbaden (waarbij de op pervlakkige bloedvaatjes worden ver wijd) veroorzaakt het modderbad een uitzetting van de inwendige (in de organen verlopende) bloedvaatjes. De grotere bloeddoorstroming die daardoor in de organen ontstaat, ver hoogt de genezingsmogelijkheden van talrijke chronische ontstekingspro cessen. De algemene temperatuurs- verhoging, die door de modderbaden wordt veroorzaakt, heeft tevens nog een stimulerende invloed op talrijke stofwisselingsprocessen. De modderbaden kunnen worden toegediend in een vol-of-half-bad (de modder is dan dunvloeibaar of brijig) of plaatselijk als inwikkelin gen (de modder is dan van een vas tere consistentie). Modderbaden wor den voorgeschreven bij chronische ontstekings- en slijtageprocessen in de gewrichten en vooral ook bij de chronische ontstekingsprocessen in de onderbuik van de vrouw (baarmoe der, eileider, eierstok. De Europese commissie is door persberichten op de hoogte van plannen der Italiaanse regering om de herstructurering en om schakeling van de Italiaanse textielindustrie te bevorderen door steunmaatregelen. Zo'n plan moet volgens het E.E.G.-verdrag vóór de inwerkingtreding bij de commissie worden aangemeld, maar de Italiaanse regering heeft dat tot nu toe niet gedaan, zodat de commissie bij gebrek aan of ficiële inlichtingen zich niet kan uitspreken over de vraag of de maatregelen al dan niet in strijd zijn met het E.E.G.-verdrag. De commissie heeft dit dinsdag verklaard in antwoord op een Europese parlementaire vraag van de Nederlandse afgevaardig de Westerterp. Deze had z'n vraag gesteld na informaties, volgens welke het Italiaanse plan voor ziet in steun tot een totaal be drag van 1,2 miljard gulden in de vorm van fiscale faciliteiten en exportsubsidies. Een rechtbank in de West duitse stad Kleef (Noordrijn- Westfalen) heeft maandag de 42-jarige Nederlandse groente handelaar Paulus P. veroordeeld tot zeven maanden gevangenis straf wegens omkoping en be lastingontduiking. Vijf groente handelaren uit Obelhausen, klanten van P. die als mede plichtigen terecht stonden, kre gen lagere straffen. Tevens werd een 42-jarige Westduitse belastingambtenaar veroordeeld tot 9 maanden voorwaardelijk. Deze ambtenaar had tussen 1966 en 1968, toen hij werkte aan de grenspost Dammbrucili, van P. en zijn klanten 360 mark aan steekpenningen aan genomen. Twee andere Duitse douane beambten, die eveneens geld zouden hebben aangenomen, worden later berecht. Tegen Paul P., afkomstig uit Venlo, was vrijdag zeven maan den gevangenisstraf, 9000 mark boete en het betalen van 2000 mark als navordering invoer recht geëist. De boete van 9000 mark werd nu teruggebracht tot 1000 mark, terwijl hij werd ontlast van nabetaling van in voerrechten.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 10