Aan de vooravond van de Amerikaanse verkiezingen bij Hanoi ontken! gemarchandeer over bombardementsstaking KORBAIV DE VERSCHRIKKELIJKE NEW YORK TIMES VOERT ACTIE TEGEN RICHARD NIXON McCarthy zal Humphrey steunen Ruim 1.6 miljoen toeschouwers Olympische Spelen EERSTE KAMER AANVAARDT SCHADELOOSSTELLING VAN TWEEDE-KAMERLEDEN MET 52 TEGEN 18 STEMMEN Eisdeorigit Woensdag 30 öTctöBer 1938 DE VETJE ZEEUW Pagteftj" HET UTRECHTSE „VELOX"TERUG NAAR AMATEUR VOETBAL MarkihAmhfAn Verschil wordt kleiner Abernathy steunt Humphrey Frisse toestanden Beter Inzicht dan Nixon De „Prawda" over de verkiezingen Chrysanten* Zeeën van kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. WOONHUIS AFGEBRAND IN VEENDAM Intussen gaan de aanvallen door Chinezen beschieten Amerikaans koopvaa rd ijsch i p Aanslagen Zelfmoord" Bengaals vuur Beneden de norm Bijverdiensten INBREKERS NIET ONDER DE INDRUK VAN ALARM HIJ WACHTTE OP EEN WONING.... DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL De republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse president- echap, Richard Nfxon, heeft maandagavond in Albany in de staat New York gezegd dat hij drie tot vijf procent méér stem men zal krijgen dan de opiniel peilingen op het ogenblik aanwij zen. In aanwezigheid van gouver neur Rockefeller vroeg hij een grote menigte om een „duidelijk mandaat". „Als Humphrey de el kaar bestrijdende groepen binnen zijn eigen partij niet tot elkaar kan krijgen, kan hij er onmogelijk op hopen een verdeeld land te verenigen", aldus Nixon. Kort na het beëindigen van d® negentiende Olympische Spelen hebben de Mexicaanse organisa toren geschat, dat 1.650.900 toe schouwers de verschillende takken van sport hebben gevolgd. Het voetbaltoernooi, waarvoor 32 wed strijden werden gespeeld, trok de meeste kijklustigen: 530.000. De minste aandacht kreeg het zeilen in Acapulco, dat door slechts 1400 personen werd bijgewoond. De geschatte bezoekersaantallen bij de diverse takken van sport zijn: voetbal 530.000, atletiek 370.000, basketbal 200.000, turnen 88.000, zwemmen 86.000, paarde- sport 80.000, boksen 75.000, vol leybal 50.000, roeien 43.000, hoc key 39.000, kano 27.000, wielren nen 20.000, korstelen 16.000, wa terpolo 14.000, schermen 10.000, moderne vijfkamp 4.000, gewicht hef fen 3.500, schieten 3.000 en zeilen 1.400. De Utrechtse tweede-divisie- club Velox stopt met betaald voetbal. In de tot diep in de nacht van maandag op dinsdag durende algemene vergadering is het bestuur gemachtigd be sprekingen te voeren, met welke instantie dan ook, die moeten leiden tot het voortbestaan van de amateurclub Velox. Een fusie met DOS. waarmee reeds oriën terende besprekingen zijn ge houden, is niet uitgesloten. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden gisteren in totaal aan gevoerd 3166 dieren, zijnde 150 slachtrunderen: 748 gebruiks- vee; 140 vette kalveren; 353 graskalveren; 1498 nuchtere kalveren; 49 biggen; 4 paarden; 19 veulens; 162 schapen of lam meren; 39 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt; Slachtrunderen: extra kwal. 4,755,15, le kwal. ƒ4,15—ƒ4,65, 2e kwal. ƒ3,65— ƒ4,00, 3e kwal. ƒ3,40—f3,55; Vette kalveren: le kwal. 3,90 —ƒ4,10, 2e kwal. ƒ3,70—ƒ3,85, 3e kwal. 3,45ƒ3,65; Stieren ƒ4,354,90; Worstkoeien ƒ3,30ƒ3,45; alles per kg. Kalf- en melkkoeien 1100 1600; Vare koeien 850 1200; Vaarzen 900—1075; Pinken .f600ƒ800; Graskalve ren 400500; Nuchtere kal veren 170180; Mestkalve- ren 200280; Schapen 90 ƒ125; Lammeren 105 145; alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: aanvoer korter, handel williger, met prijzen als maandag; Kalf- en melkkoeien: aanvoer tame lijk, luie handel en prijshou dend: Vare koeien: iets groter aanvoer, rustige handel met on veranderde prijzen; Vaarzen en Pinken: aanvoer iets groter, kalme handel met gedrukte prijzen; Graskalveren: minder aanvoer, vlugge handel met on veranderde prijzen; Vette kal veren: aanvoer iets kleiner, vlotte handel en iets hoger in prijs; Nuchtere kalveren: groter aanvoer, kalme handel en prijs houdend; Schapen en lamme ren: aanvoer ruimer, handel redelijk, prijzen schaoen con stant, lammeren iets stijver. Vice-president Humphrey sprak in Akron (Ohio) waar hij zijn republikeinse tegenstander ervan beschuldigde aan te dringen op een „dwaze opvoering van de be wapeningswedloop op het gebied van kernwapens". Volgens Hum phrey wil Nixon militarisering van het Amerikaanse leven en van de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten. Humphrey zegt op zijn beurt overtuigd te zijn Van de overwin ning. Hij baseert zich daarbij op de acht grote staten (New York, Californië, Pennsylvania, Ohio, Illinois, Texas, Michigan en New Jersey) die hem 228 stemmen in het kiescollege zouden opleve ren en rekent erop dat er nog wel enkele staten bij zullen komen. Volgens de opinie-onderzoeken wordt het verschil tussen de grootste kanshebbers steeds klei ner. Het jongste onderzoek van het bureau Gallup toont Nixon als winnaar met 44 procent, ge volgd door Humphrey met 36 pro cent en 15 procent voor de onaf hankelijke kandidaat Wallace. Het bureau Harris wijkt enigszins af in het voordeel van Humphrey, namelijk Nixon 40 procent, Hum phrey 35 procent en Wallace 8 procent. Waarnemers menen dat ver scheidene factoren voor een ver rassing in het voordeel van Hum phrey kunnen zorgen. Deze zijn: een categorische uitspraak van senator Eugene McCarthy dat deze zich volledig achter Hum phrey schaart; het aantal „onbe sliste" stemmen dat nog groot is, naar men meent groter o-nder de democraten dan onder de repu blikeinen; de traditie die wil dat degenen die altijd op de demo craten hebben gestemd dit ook nu zullen doen; een staken van de Amerikaanse aanvallen op Noord-Vietnam en een ernstige tactische fout van de republi keinse kandidaat in de laatslte dagen van de campagne. De negerpredikant Ralph Aber nathy, de opvolger van Luther King, heeft in Baltimore be kendgemaakt dat zijn organisatie voor gelijke burgerrechten zich achter de kandidatuur van Hu- bert Humphrey zal stellen. Aber nathy zei dat de democraten de verkiezingen zouden winnen, als „de armen" op grote schaal hun stem op deze partij uitbrengen. Jerry Ellen, een adviseur van McCarthy, zei maandagavond dat de senator uit Minnesota heeft besloten zich achter Humphrey te scharen. Volgens Ellen zou McCarthy dit officieel op een persconferentie in Washington bekendmaken. De republikeinse kandidaat voor het vice-presidentschap, gouverneur Spiro Agnew van Marland, heeft verontwaardigd de beschuldigingen van de New York Times tegengesproken, vol gens welke hij onfatsoenlijke fi nanciële praktijken zou hebben bedreven. Hij noemde het bewus te hoofdartikel, waarin werd ge zegd dat hij ongeschikt was voor de op één na hoogste regerings post, „de grootste stommiteit uit de campagne'. Het kwam neer op laster dat bleek duidelijk uit het feit dat het blad tot een week vóór de presidentsverkiezingen had gewacht met het doen van deze onjuiste beschuldigingen, aldus Agnew. De New York Times had enkele dagen geleden geschreven dat Agnew eens met enkele andere zakenlui een stuk grond had aan gekocht, waarover mogelijk een weg naar een brug zou komen te lopen. Als gouverneur had hij de route over dat land goedgekeurd, maar onder druk van de publieke opinie later zijn aandeel van de hand gedaan. Het blad verweet hem ook, dat hij het gouverneur schap had gecombineerd met het directeurschap van de Chesa peake Nationalbank. Presidentskandidaat Nixon had eerder al gezegd dat hij het blad een proces wegens smaad zou aandoen, ais het de beschuldi gingen, die hij als „de laagste vorm van rioolpolltiek" betitelde, niet terugnam. De redactie van de New York Times drukte het omstreden hoofdartikel dinsdag in zijn geheel opnieuw af met een begeleidend commentaar. Senator McCarthy heeft dins dag Inderdaad verklaard vice- president Hubert Humphrey te zullen steunen. McCarthy maakte bekend dat hij in 1970 niet zal trachten als senator herkozen te worden en In 1972 niet zal streven naar de kandidatuur voor het president schap. De senator zei dat hij geen po litieke functie meer begeert, maar deze verklaring moest men niet zien als een poging om weer in de gunst te komen van de de mocratische partijleiders en ook niet als een suggestie dat hij de dingen die vóór en op de demo cratische partijconventie in Chi cago zijn gebeurd, vergoelijkte. McCarthy was van mening dat zijn opvatting over de beëindi ging van het Vietnamese conflict nog steeds veel verder ging dan die van Humphrey. Dit menings verschil gold ook de hervorming van de dienstplichtwet. Maar Humphrey had getoond dat hij een beter inzicht had in de bin nenlandse problemen van de V.S. dan Nixon. Het Russische communistische partijorgaan „Prawda" heeft zich beziggehouden met de kwestie van handhaving van de wet en openbare orde, wat volgens het blad het belangrijkste thema in de redevoeringen van de drie Amerikaanse presidentskandida ten is. „Wordt in de Ver. Staten een president of 'n sheriff gekozen?", zo vraagt het blad zich af. Door het thema van „law and order" te bespelen weten de kan didaten het kiezerskorps aan de ene kant aan te trekken, maar aan de andere kant af te schrik ken. De negers zijn bang voor de politie, de rectoren van de uni versiteiten voor de studenten en de presidentskandidaten zelf voor moordenaars. Voor de ge middelde Amerikaan bestaat er in de komende verkiezingen slechts de keuze tussen de ene knuppel en de andere, aldus de „Prawda". Zeg het met bloemen. 819 Maandagavond heeft een felle brand de woning van de familie J. van der Veen in Veendam in ae as gelegd. Nadat het licht uit viel, merkten de bewoners dat het achterste gedeelte van de wo ning in brand stond. De heer Van der Veen, die ziek op bed lag, en zijn echtgenote wisten het pand tijdig te verlaten. De brandweer van Veendam moest zich beperken tot nablus- singswerkzaamheden. De oor zaak van de brand is vermoede lijk kortsluiting. (Vervolg van pag. 1.) Amerikaanse vliegtuigen hebben maandagavond en dinsdagochtend doelen in Noord-Vietnam gebom bardeerd. Zij kwamen niet verder dan tien km ten noorden van de gedemilitariseerde zone. Bij twee Amerikaanse operaties, een bij Saigon en de ander bij Pleïkoe, sneuvelden volgetis op gaven van Amerikaanse zijde 64 vietcongstrijders en/of Noordviet- namezen. Een Chinese kanonneerboot heeft maandag het Amerikaanse koopvaardijschip „Thunderhead" met raketten onder vuur genomen, toen dit door het Lima-kanaal de haven van Hong-Kong binnen voer, zó heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken in Washington, Robert McCloskey, meegedeeld. De „Thun derhead" negeerde een order om bij te draaien en slaagde erin de haven binnen te komen. De gezagvoerder meldde dat de Chinezen hem gelastten te stop pen. Toen hij daaraan geen gehoor gaf, vuurde de kanonneerboot twee raketten af vóór de boeg van de 6161 ton metende „Thunderhead". Toen het schip zijn koers vervolg de en de haven binnenvoer, zwenk te de kanonneerboot af en ver dween. SPENNYMOOR (Engeland)Een omgebouwde automotor, een paar schroefbladen, een stel wielen en een eenvoudig zittinkje, en hop, hop, daar gaan we de lucht in met een vaartje van 128 km per uur. Benzine? Slechts 11,3 liter per uur. Voor een bedrag van f9.775 bouwt deze Engelse in genieur Ernest Brooks dit simpe le helikoptertje, dat aangedreven door een 1.200 tot 1.600 cc motor, slechts 59 meter nodig heeft om in de lucht te komen. In Zuid-Vietnam zijn de afge lopen dagen een reeks aanslagen gepleegd. Bij een bomaanslag in Kien Long dat in de Mekong-delta ligt, kwamen dinsdag zes burgers om en liepen 17 verwondingen op. In Saigon werd een handgranaat gegooid naar een groep burger- vrijwilligers die een regerings gebouw bewaakte. Niemand werd gedood of gewond en er is geen schade aangericht. In deze stad wierpen voorts twee mannen op een motorfiets explosieven naar een huis, dat in de lucht vloog. Drie kinderen raakten daarbij ge wond. In de delta-provincie Vinh Binh reed maandag een bus op een mijn. Negen burgers kwamen om het leven en vier werden gewond. In een dorpje in de kustprovin cie Binh Dinh drongen drie gewa pende guerillastriiders van de vietcong een huis binnen, waar een feestje werd gevierd. Acht gasten werden doodgeschoten, toen zij probeerden uit het huis te vluch ten. rf President Ngoejen Van Thleu van Zuid-Vietnam heeft maandag avond op een banket in Saigon ter ere van premier Keith Holyoake van Nieuw-Zeeland verklaard, dat een coalitie met de communisten, waar ook ter wereld, neerkomt op „nationale zelfmoord". Dit was duidelijk gebleken uit de ontwik kelingen na de laatste wereldoor log in Oost-Europa, China en Viet nam zelf. Thieu zei dat de communisten hardnekkig blijven trachten het land van binnen uit te onder mijnen, zo mogelijk uit het hart van de regering zelf. De commu nisten, aldus Thieu, zullen eerst proberen een zekere mate van er kenning te krijgen voor het „be- vrijdingsfgront" en daarna druk uitoefenen om dit front opgenomen te krijgen in een coalitieregering. Maar, zo zei de Zuidvietnamese president, wij zullen nooit in deze vai lopen. Zouden wij dit we! doen, dan zouden vele mensen die hun leven hebben gegeven voor ver dediging van de vrijheid in Viet nam, voor niets gevallen zijn. Amerikaanse piloten hebben maandag 139 vluchten boven N. Vietnam uitgevoerd, het hoogste aantal sinds juni toen de Ameri kanen in verband met het viet- cong-offensief in het zuiden dage lijks 110 tot 130 vluchten boven Noord-Vietnam maakten. 44) „Hoe lang zullen wij nog moeten rijden?" vraagt Aram, die hier geheel onbekend is, zijn met gezel. Ze zijn reeds vele dagen onderweg en Aram heeft onder vonden, dat de kleine man weinig spraakzaam is. Ramar haait de schouders op. „Precies weet ik het niet," ant woordt hij, „maar volgens mijn berekening moeten we het kas teel van de oude koning Harran nog voor het invallen van de duisternis bereiken!" Zwijgend vervolgen zij hun weg. Aram's gedachten zijn niet van de vro lijkste. Reeds vele malen heeft hij overwogen om zich, zodra zij Grubalt's woonstede bereikt heb ben, zich van Ramar te ontdoen en dan met Grubalt's krijgers naar Korban's burcht te keren. Doch even vaak, beeft hij dat denkbeeld weer verworpen. Op hetzelfde ogenblik immers, dat zij de rotsvesting zouden aanval len, zou Korban geen ogenblik aarzelen om Grubalt en Allesan- dra om het leven te brengen. Ramar's stem doet hem uit zijn overpeinzingen opschrikken. „Daar ligt het kasteel," zegt zijn begeleider en wijst op de prach tige burcht, die diep beneden hen in het dal ligt. De eerste kamer is gisteren met 52 stemmen tegen 18 ak koord gegaan met het wetsont werp tot verhoging van de scha deloosstelling van tweede ka merleden. Dit houdt in dat leden van de tweede kamer met in gang van 1 januari a.s. een scha deloosstelling zullen ontvangen van 40.000 gulden per jaar en met terugwerkende kracht over 1968 een verhoging van 20.000 tot 25.000 gulden per jaar. Vóór het wetsontwerp spraken zich uit de fracties van k.v.p., v.v.d., c.h.u. en de meerderheid van de a.r.p.-fractie, alsmede een deel van de p.v.d.a.-fractie. Tegen het wetsontwerp stem den de fracties van boerenpartij, c.p.n., p.s.p., mr De Gaay Fort man van de a.r.p. en elf leden van de p.v.d.a.-fractie. Mr H. van Riel legde bij de aanvang van de vergadering een stemverklaring af, waarin hij meedeelde dat zijn fractie op grond van beleidsoverwegingen, die zowel de materiële inhoud van het wetsontwerp betreffen als het kabinet in zijn politieke samenstelling, zou voorstemmen. De opmerking van de minis ter van binnenlandse zaken aan het eind van zijn betoog vorige week, dat de regering op grond van het krachtens art. 7 van het wetsontwerp af te kondigen ko ninklijk besluit slechts reken werk Ihad te verrichten, heeft volgens de heer Van Riel de staatsrechtelijke problematiek als het ware met bengaals vuur verlicht. Wat zich hier afspeelt is, dat de regering, in dit geval parle ment en kroon tezamen, zich een recht assumeren via de weg der delegatie, dat zij grondwettelijk niet hebben. Mr Van Riel zei met huivering en zonder enige sympathie zijn stem aan het voorstel te zullen geven. Hij deelde namens zijn fractie mee, dat hij het antwoord van minis ter Beernink en meer in het bij zonder ten aanzien van de be zwaren door prof. De Gaay Fortman en de heer Van Riel naar voren gebracht naar aan leiding van de zogenaamde af trekregeling, beneden de kwali teitsnorm vindt liggen, die men voor de antwoorden van minis ters mag*aanleggen. Er waren 50 stemmen nodig om de grondwettelijke vereiste meerderheid van tweederde voor het wetsontwerp te verkrijgen. Bij de aanvang van de vergade ring deelde de voorzitter, dr ir J. P. Mazure, mee dat er 70 leden aanwezig waren. Bij de stemming bleek dat de p.v.d.a.- fractie bijna gelijkelijk verdeeld was. Tggen «temden de socialis tische senatoren Broeksz, Bron- gersma. Cammeibeeck, Dam ming, Kloos, De Loor, Heester, De Rijk, Verhoef, Vermeer en Visser. De p.v.d.a.-leden Burger, Van Es, De Jong. voorzitter Ma- zure, De Niet, Querido, Tjeenk Willink, Thomassen, Troostwijk en Verburg gaven hun stem aan het ontwierp. Op 27 juni j.l. ging de tweede kamer met 119 tegen 18 stem men akkoord met de voorgestel de verhoging. In de nieuwe re geling worden bijverdiensten, voor zover ze 5.000 te boven gaan, voor de helft en maximaal tot 15.000 op de schadeloosstel ling in mindering gebracht. Minister Beernink nnam toen een wijzigingsvoorstel van de heer Van den Bergh (p.v.d.a.) ovr, waarin deze vroeg de scha deloosstelling pas in 1970 aan de loonindex te koppelen, omdat het nu vastgestelde bedrag van 40.000 gld anders dadelijk over schreden zou worden. Terwijl de alarmschei luio rinkelde, hebben (vermoedelijk twee) inbrekers maandagnacht uit een juwelierszaak aan het Alphons Diepenbroekhof in Den Haag voor een waarde van 70 tot 100.000 gulden aan gou den sieraden meegenomen. De inbrekers hebben met een ijzeren steigerpaal de deur van de winkel ingedrukt, waarop de alarminstallatie in werking trad. Zij lieten zich hierdoor niet afschrikken en graaiden in twee minuten tijd hun buit bij elkaar. De eigenaar van de win kel, die boven zijn zaak woont, heeft alleen een grijze Chevro let zien wegrijden. Hij heeft daarop de politie gewaar schuwd. Maandagavond omstreeks ne gen uur heeft de 28-jarige snij der G. de W. met een wandel stok drie grote ruiten ingesla gen van het gemeentehuis van Assen aan de Brink. In de ka mer achter de ruiten zat de ge meentelijke sociale commissie onder leiding van wethouder S. Kerkhof te vergaderen. De poli tie hield lafèr op de avond de man aan. Hij was na cafébezoek tot zijn daad gekomen, omdat hij reeds vijf maanden op een woning waciht. Dinsdagmorgen vond in de sociale werkplaats in Weert een bedrijfsongeval plaats, waarbij de 50-jarige W. Keulen uit Weert om het leven kwam. De heer Keulen kwam door on bekende oorzaak onder een val lende stapel hout terecht. Het slachtoffer was op slag dood.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5