Tsjecho-Slowakjje vierde 50-jarig bestaan der republiek Hanoi ontkent gemarchandeer over bombardementsstaking Een MM i winnen OLGA Wapens voor Biafra en Nigeria BURGEROORLOG WOEDT VOORT „Kiiicaaal ksrijdingsfron" de eaige vertegenwoordiger BUIZENDEN JONGEREN BETOOGDEN TEGEN DE RUSSEN DRIE COMMUNISTENLEIDERS TERECHTGESTELD IN INDONESIË Rusland deed vergeefs beroep op president Soeharto Het eolosseaa in Rome aan brand ontsnapt OVERVAL IR ENGELAND: buit 860.000 RADIO DE K0CK GESTOLEN „SIDEWINDER"-RAKET NAAR MOSKOU GESMOKKELD gulden EN DE HET WEES WOENSDAG 30 OKTOBER 1968 24e Jaargang No. 5317 Politie greep niet in „Jaren van ontbering" Voedselsituatie in Biafra is verbeterd Geen voorwaarden Schietpartij aan Israëlisch- Jordaanse grens en/of het bestede bedrag aan een matras Steeds brutaler Peking en ÜVtaskou Weerbericht Zen- en Maanstanden Frtnkering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. 3. van 3e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswa) Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm M ef; minima» per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen haadels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n-m- 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Duizenden jongeren'zijn maan dag in Praag onder het zingen van leuzen als „Russen ga naar huls" door politieafzettingen gebroken op weg naar het presidentiële kasteel Hradeany, waar parle ment, regering en partij-organi saties bijeen waren ter herden king van het 50-jarig bestaan van de republiek. De Russische am bassadeur, Stepan Cervonenko, behoorde met tientallen diploma ten tot de gasten in het kasteel. Een andere groep demonstranten in de stad jouwde zwaar bewa pende patrouilles Russen uit en Russen In jeeps werden door de vijandige houding van de beto gers gedwongen zich van het Wenoeslasplein te verwijderen. Een Russische televisieploeg die een groep van 500 jongeren wilde filmen bij het kasteel, moest de wijk nemen voor een onvriendelijke menigte Tsjecho- slowaken. De televisiemensen pakten hun apparatuur in en ver dwenen in auto's naar de Russi sche ambassade. Tevoren had de politie getracht de demonstranten rustig te ver spreiden, maar de menigte joelde en riep: „Eruit met de Russen. We willen Dubcek en Svoboda". ■PRAAG: Tijdens de viering van de 50e verjaardag van de Tsje- choslowaakse republiek hebben vooral jeugdige demonstranten gepoogd het kasteel te bestor men. Tn Indonesië zijn dinsdag drie cemmunistenleiders voor het vuur- pe'oton terechtgesteld ondanks 'n dringend verzoek van president Podgorny van de Sowjet-Unie om hun levens te sparen. De drie man nen, die. in de officiële bekend making van de executies niet met name worden genoemd, waren ter dood veroordeeld voor hun aan deel in de mislukte staatsgreep van 1965. President Soeharto wees een m-and geleden hun gratieverzoe ken af. De Indonesische militaire procu reur, brigade-generaal Mochamil Effendi, deelde in antwoord op vragen mede dat de terechtgestel- den de voormalige politburo-leden Soedisman en Njono en het vroe gere afdelingshoofd in Djokja karta, Wirjo Martono, zijn. Soeharto heeft ook de gratie verzoeken van de ter dood veroor deelde chef van de communisti sche inlichtingendienst Sjam en brigade-generaal Soepardjo afge- Door het verongelukken van een tankauto zijn maandag avond het colosseum, de triomf boog van keizer Constantijn en enige Romeinse ruines in 28.000 liter benzine gedrenkt. Politie en brandweer zijn de gehele nacht in touw geweest om de brandstof weg te spoelen. Met behulp van schuim en zand werd voorkomen, dat de ben zine naar het forum en het na bijgelegen station van de onder grondse liep wezen. De procureur ontkende evenwel dat zij eveneens zijn dood geschoten, zoals militaire kringen eerder hadden gezegd. De terechtstellingen vonden plaats op een eiland in de baai van Djakarta. Volgens communis tische diplomatieke kringen heeft Indonesië in het geheel niét ge reageerd op het beroep van Pod gorny om de vonnissen niet te voltrekken. Ook negeerde Djakarta een scherpe verklaring van het Russische centrale partijcomité,1 waarin werd gezegd dat de exe cutie van twee politburo-leden de nationale belangen van Indonesië zou schaden. Via luidsprekers verspreide op roepen om naar huis te gaan daar anders een gevaarlijke situatie zou kunnen ontstaan, hielpen evenmin. Bij het standbeeld van Johan nes Hus de hervormer die eens zijn leven op de brandstapel ein digde zongen de demonstran ten een couplet van het volkslied waarna zij hun tocht voortzet ten. Op twee plaatsen blokkeerde de politie de weg met patrouille wagens, maar in beide gevallen drongen de betogers daar tussen door om zich weer tot één groep te formeren met rijen van vijftig man breed. Hoewel de politie op dracht had de menigte te ver spreiden, greep zij nergens hard handig in. Jongelui die de hek ken van het presidentiële paleis beklommen, werden eraf gehaald. Niemand werd gearresteerd, 's Avonds negeerde de politie de zaak geheel. Partij- en regeringsleiders had den de bevolking gewaarschuwd tegen het Houden van betogin gen. „U kunt een half uur beto gen, maar dat kan voor ons jaren van ontberingen tot gevolg heb ben", zei een van hen. President Svoboda (wiens naam „vrijheid" betekent) wees er in een artikel in het Russische par.tijblad „Prawda" op dat de totstandkoming' van een onaf hankelijke republiek Tsjecho-1 Slowakije slechts mogelijk was „in het raam van de revolutio- naire beweging in Europa, waar- I van de oktoberrevolutie in Rus land in 1917 het hoogtepunt vormde". Hij ging niet in op de gebeurtenissen van de laatste maanden, maar verzekerde dat de Tsjechoslowaakse communis tische partij zal blijven ijveren voor de verdere ontwikkeling van het socialisme in de geest van het leninisme en de tradities van Tsjecho-Slowakije. Het staats hoofd ontving gelukstelegram men van zijn Russische ambtge' noot Podgorny en het Poolse staatshoofd, maarschalk Spychal- ski. (Zie verder pag. 2.) - -» De internationale commissie van het rode kruis heeft 25 mil joen Zwitserse francs (ruim 20 miljoen gulden) nodig voor het vervoer en de verdeling in Nige ria van de voorraden, die be schikbaar of toegezegd zijn. Zulk een bedrag zóu toereikend zijn tot februari 1969. De voorzitter van de commissie Samuel Gonard, zei op een pers conferentie dat de voedseltoe stand aan beide zijden van de ge vechtslinies duidelijk is verbeterd en dat 't aantal doden als gevolg van gebrek aan voedsel daalt. „Nhan Dan", het oi-gaan van de Noordvietnamese communistische partij, heeft formeel tegengespro ken dat de regering zou „mar chanderen" met de Ver. Staten over voorwaarden voor een sta king der Amerikaanse bombarde menten. Het blad noemde de bom bardementen een uiterst ernstig geval van oorlogsmisdaden, een schending van de Geneefse ak koorden van 1954 over Indo-China en een „provocatie" jegens het voortuitstrevende deel van de mensheid. „De Ver. Staten moeten hun vernietigingsoorlog tegen N. Vietnam volledig staken zonder dat zij voorwaarden mogen stel len", aldus „Nhan Dan". Het blad deed ook een felle uit val naar de leiders in Saigon, die zelfs met steun van Washington machteloos blijven. „De halsstar rige houding van de Ver. Staten in de kwestie van het staken der bombardementen, evenals in die van (erkening ..n) het nationaal bevrijdingsfront, bevestigt slechts dat de Amerikanen nog geen vreedzame regeling van de kwes- tie-Vietnam tot stand willen bren gen en hun kolonialistische doel stellingen blijven volgen", zo werd gesteld'. Hoewel van officiële zijde in Hanoi nog geen enkel commentaar is geleverd op het vermoede Ame rikaanse aanbod tot staking van de bombardementen, zijn al vier belangrijke onofficiële commen taren verschenen, waarin op twee punten werd gehamerd: 1. een staking van de bombarde menten op Noord-Vietnam kan alleen onvoorwaardelijk zijn en 2. de Zuidvietnamese regering vertegenwoordigt niemand, ter wijl het „nationaal bevrijdings front" de enige ware vertegen woordiger van het Zuidvietna mese volk is, waarmee de Ver. Staten dan ook de onderhande lingen over Zuidvietnamese kwesties moeten voeren. (Zie verder pag. 5.) Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Van de oostelijke Jordaan- oever is dinsdag met mitrailleurs op Israëlische soldaten geschoten, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische leger meege deeld. De Israëliërs schoten te rug en het vuurgevecht heeft een half uur geduurd. Aan Israëlische zijde waren geen slachtoffers ge vallen. Scholieren in Gaza hebben dinsdagmorgen getracht een be toging te houden. Er werd met stenen naar de Israëlische poli tie gegooid, die onmiddellijk was uitgerukt en de scholieren ver spreidde. In het dorp Yaabet bij Nabloes is het maandag afgekon digde uitgaansverbod dinsdag morgen opgeheven. Dit zijn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: G. J. Bosvélt, Kerkstraat 29, Drempt. E. de Haan, Grote Drift 9, Beilen. B. v. d. Vleet, Julianastraat 38, Groot-Ammers. Mej. Remeijsen, Stationstraat 32, Alphen. L.C. Th. dePottera, Jan Gyzenkade flat 349, Haarlem. Een „Sldewinder"-raket, die vorig jaar op de Westduitse lucht machtbasis Zeil bij Neuburg aan de Donau werd gestolen, is in een kist en een koffer als luchtvracht naar Moskou" gesmokkeld. Dit heeft de Westduitse procu reur-generaal, Ludwig Martin, dinsdag in Karlsruhe op een pers conferentie verklaard. Op 26 oktober j.l. werd in ver band met de diefstal een West duitse „Starfighteri'-piloot, de 33- jarige adjudant-onderofficier Wolf- Diethard Knoppe, gearresteerd. De „Sidewinder"-raket behoort tot de uitrusting van Starfighters en wordt gebruikt tegen luchtdoe len. De raket, die 2,83 m lang is en 72 kg weegt, zoekt zelf zijn doel door middel van een hitte- zoekend oog. Martin bevestigde dat Knoppe was gearresteerd, evenals een tweede verdachte in de zaak, de in Krakau (Polen) geboren en laatstelijk in Krefeld woon*>ch,';~= slotenmaker Josef Linowski. Ook onthulde hij dat een derde persoon in de zaak is verwikkeld, wiens identiteit nog niet kon worden be kendgemaakt. f» Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. In Romford, een oostelijke voorstad van Londen, hebben vier mannen dinsdag drie bewa kers, belast met een geldtrans port, overvallen. De vier zijn er met naar schatting 860.000 gul den vandoor gegaan. Toen de be wakers uit een bank kwamen, schoten de bandieten toe en duw den hen in de auto, waarmee het geld zou worden weggebracht. De bewakers moesten de sleutels voor de kluis achter in de auto afgeven en naar een stille plek rijden waar de overvallers hen vastbonden, alvorens er met het geld in een andere auto vandoor te gaan De procureur-generaal vertelde hoe de samenzweerders de raket en eerder, in april 1967, een elek tronisch navigatie-instrument van de Starfighter naar het oosten hadden weten te smokkelen. Na twee mislukte pogingen slaagden Linowski en Knoppe er in, het navigatie-instrument van het type „L.M.-3" uit een gesloten loods te stelen en met een krui wagen uit de vliegbasis te vervoe ren, waar de derde medeplichtige, „meneer X", met een auto stond te wachten. „X" nam in een andere West duitse stad het vliegtuig naar Mos kou en nam het apparaat als ba gage mee, aldus de procureur- generaal. Ongeveer dezelfde methode werd gevolgd bij de diefstal van de „Sidewinder". Linowski en Knoppe waren over de omheining van de basis geklom men en hadden een opslagplaats voor raketten opengebroken, waar na zij het wapen op een handkar hadden geladen en vla een der rol- banen de basis verlieten. De raket werd in de auto van „X" geladen, waarvoor een der ruiten moest worden verwijderd. De uitsteken de raketkop werd met een kleed bedekt en de dieven maakten zo een reis van enige honderden kilo meters door de bondsrepubliek. De volgende ochtend werd de raket in alle rust gedemonteerd en als „luchtvracht" naar Moskou gezonden. Linowski en „X", die door hun successen steeds brutaler werden, stalen dit jaar op klaarlichte dag op de voorjaarsbeurs van Hanno ver een nieuwe model navigatle- apparaat, waarvan er op dat tijd stip maar twee bestonden. Ook dit werd als luchtvracht naar Mos kou gestuurd. Naar mededeling van het bureau van de orocureur-eeneraal is „me neer X" geen dinlomaat, maar Westduits staatsburger. Eigenlijk had de burgeroorlog in Nigeria al lang ten einde moe ten zijn. Het grondgebied dat de Biafraanse leider Ojoekwoe nog beheerst, is zeer klein geworden, zonder redelijke verbindingen naar de buitenwereld. En in bewape ning blijken d° federale troepen superieur te zijn, zodat verder verzet zinloos wordt geacht. Niettemin gaat de strijd voort. En waar men zich in Londen het meest ongerust over maakt, is dat de Sowjet-Unie zich meer en meer ontpopt als een leverancier van vliegtuigen en allerhande krijgsvoertuigen aan de federale regering. Het was naast allerlei overwegingen van staatsrechtelijke aard een extra-argument voor Londen om de wapenleveringen niet stop te zetten. Tot dusver hebben zowel de Russen als de Chinezen (groten deels door eigen fouten) overal in Afrika het veld moeten ruimen waar ze trachtten invloed te ver werven. Toch blijft Afrika voor deze landen belangrijk en men mag verwachten dat noch Peking noch Moskou kansen voorbij zul len laten gaan om weer voet aan de grond te krijgen. De Russen zijn daarmee al bezig in Lagos. Aan de andere kant zijn de Fransen kennelijk druk doende onofficieel maar met de zegen van De Gaulle zo goed en zo kwaad als het gaat Biafra te voorzien van wapens en allerlei materialen waaruit de vindingrijke Biafranen zelf krijgswerktuigen fabriceren, zoals dikke koperen buizen die formeel als bouwmateriaal voor ziekenhuizen kunnen worden be schouwd. Zo wordt de Biafraanse strijd gerekt en daarmee de ellende van de bevolking. Alsof een burger oorlog niet genoeg was, krijgen ze er nu nog een strijd tussen we reldinvloedssferen bij. PLAATSELIJK REGEN Tussen een depressie boven Scandinavië en een rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilan den stroomde dinsdag enigszins onstabiele lucht naar ons land. Er kwamen naast opklaringen hier en daar dan ook enkele buien tot ont wikkeling. De temperaturen stegen in de middag tot ongeveer 15 gra den. Verder zuidwaarts met name Frankrijk steeg het kwik tot 18 graden. In zuid-Frankrijk werden zelfs zomerse temperaturen van 25 graden bereikt. Boven de Oceaan ten westen van de Britse eilanden breidt zich een depressie zijn invloed naar het oosten uit. Een bij de depressie behorend regengebied was dins dagavond boven Ierland aange komen. Het verplaatst zich verder oostwaarts, zodat er vandaag in ons land plaatselijk regen wordt verwacht. In het temperatuurver- loop komt niet veel verandering. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk regen Veel bewolking met enige regen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. Hoogwater WOENSDAG 30 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 8.56 9.46 9.32 10.22 10.06 10.56 10.15 11.05 DONDERDAG 31 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoord v.m. n.m. 1018 10.59 10.54 11.35 11.28 12.09 11.37 12.18 ZON MAAN op onder op onder Okt. 30 7.31 17.15 15.40 0.30 31 7.33 17.13 15.52 1.52 Nov. 1 7.35 17.12 16.01 3.09 2 7.37 17.10 16.11 4.25 3 7-38 17.08 16.21 5.39

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1