zöe naclxtmod^, U kunt niet alles weten <17ienu Mensen met zittend werk moeten oppassen met eten en drinken MAAR NICOTINE-KINDERTJES TOVERMIDDEL VOOR WIE HET BED NIET ALLEE II OM ER TE SLAPEN van de week Zaterdag 26 oktober lye» Pagina 9 Nachtbikini Nachthemden Dusters Andere behoeften Wat drinkt u Avondjurken Luxueuzer Gaat U een uit? De mode te nachtkleding geeft aan dat de pijpen van de pyama's dit sei zoen veel smaller gesneden zijn. De pijpen zijn echter niet alleen smal, ze zijn in de meeste gevallen ook kort, óf driekwart, óf ze hebben de lengte van de pijpjes van een bermuda short. Soms hebben de pijpen van modieu ze pyama's aan de onderkant een extra volant, soms zijn ze afgewerkt met kant, strookjes of een biesje. Een gar nering die zich herhaalt bij de jasjes of hesjes, en die pyama's een vrouwe lijker en romantische uiterlijk geven. Dit neemt niet weg dat er natuurlijk ook sportieve pyama's bestaan. We denken hierbij aan een korte pyama in judopakstijl en een warm slaappak, uitermate geschikt voor niet-centraa! verwarmde-huizenbewoonsters en voor kampeersters, dat geïnspireerd is op ouderwets jaeger herenondergoed. Deze laatste pyama's zijn van astro ge maakt, een zuiver katoenen tricot, en ze hebben goed rekbare boorden en manchetten. Sportief is ook de bermuda pyama, waarvan het lijfje en het broekje één geheel vormen. De Bonnie en Clyde pyama, uitgevoerd in witte en bruine nylon. Zelfs de witte alpino is niet vergeten. 0 Dat' baby „meerookt" wanneer tijdens de zwangerschap mama de sigaret niet kan laten liggen is een feit, dat reeds lang vast staat. Thans heeft een vrouwenarts in Sheffield, professor C. S. Russell, direkteur van de universiteitskli niek aldaar, cijfers, verzameld en gepubliceerd over de invloed van het roken tijdens de zwangerschap. Hij is tot de conclusie gekomen, dat van iedere duizend baby's er vier sterven tengevolge van het roken door de moeder tijdens de periode van groei in de moederschoot. Van Iedere hulsvrouw weet, dat een snuifje zout of een zeer kleine hoe veelheid van een of ander kruid een heel groot verschil kan maken in de smaak van het gerecht, dat zij zal gaan opdienen of zelfs in de drank die zij schenkt. Sommige mensen bijv. doen een geringe hoe veelheid zout in de koffie. Maar wist u dat een snuifje suiker eveneens als een tovermid del kan werken. Suiker kan min of meer verborgen geur- en smaak eigenschappen vrijmaken. Zo krijgt bijvoorbeeld kaneel pas zijn typi- Herstellende zieken, maar ook zii. die er van houden zichzelf te verwennen door in bed allerlei (be halve slanen dust dingen te doen lezen. t.v. kiiken kunnen zich nu in de Verenigde Staten een ap paraat aanschaffen, dat door een druk op de knot» het boveneinde van het bed in elke gewenste posi tie kan brengen. In de meeste zie kenhuizen is een dergelijk apparaat al aanwezig, maar daar moet het met de hand bediend worden en degene die zich in het bed bevindt Heel anders weer zijn de beeldige nachtsets, bestaande uit nylon beha, slipje, nachtbikini dus, en bloes, verder de zomerpyama's met korte, ingezette mouwtjes van geborduurde batist en de pyama's van nylon, waarvan het jakje geheel van nylonkant gemaakt is. On der invloed van het oosten ontstond de „harempyama", een pyama met lange wijde pantalon en mouwloos jak. Pret tig om 's avonds thuis te dragen is een huispak, een huispyama zouden we het willen noemen, van doorgestikte nylon, bestaande uit een lange broek en een modieus, losvallende hes. Een beetje brutaal-grappig, maar toch mooi van uitvoering is een Bon nie en Clyde pyama, vervaardigd van twee lagen nylon, in bruin en wit. De broek is heel wijd en driekwart, de bloes heeft een witte sjaalkraag en 'n strikceintuur. Wie liever nachtponnen draagt en toch de Bonnie en Clyde- stijl ambieert, kan voor de nacht de bloes combineren met een bijpassende wikkelrok van dubbele nylon, die de plaats van een broek inneemt en van het geheel een nachtjapon maakt. U moet niet denken, dat mensen die zittend werk doen, 's avonds als ze thuiskomen minder vermoeid zijn dan mensen die werk doen, waarbij zij lichamelijk actief moeten zijn. Alleen de vermoeldheidsvorm is anders. De lichamelijk actieven zijn inderdaad moe in de spieren en dergelijke, maar de mensen met zittend werk zijn meer de vrouwen die zijn kliniek be zochten bracht veertien procent van de niet-rooksters met normale bloeddruk (150/100) een levenloos kind ter wereld. Bij de rokende moeders was die, bij een gelijke waarde van de bloeddruk niet minder dan 31 per honderd. Boven dien waren de levendgeborenen van rokende moeders meestal lich ter en kleiner dan die van de niet- rooksters. Professor Russell meent dat een zekere vorm van kool- monoxyde-vergiftiging ten grond slag ligt aan dit verschijnsel. sche smaak door de toevoeging van suiker. Bijna alle levensmiddelen krijgen door een weinig suiker de uiterste verfijning van geur en smaak. Dit geldt speciaal voor soe pen en sauzen maar eigenlijk wel voor alle voedsel. Suiker werkt in zeer kleine hoeveelheden namelijk niet als zoetstof, maar hij rond het aroma en de smaak af. De scherp te van de smaak van bepaalde voe- dings- en genotsmiddelen wordt verzacht, de zure smaak pikanter. Suiker kan toveren! kan de nodige handgrepen niet in horizontale positie verrichten! In de nieuwe contractie bevindt zich onder de matras een soort blaas balg. Door een druk op de knop stelt degene die zich in het bed bevindt een electromotortje in be weging dat de blaasbalg met lucht vult tot de gewenste stand is be reikt. Het apparaat is geheel van kunststof vervaardigd en bescha digt noch de matras, noch het beddegoed. Velen geven een duidelijke voorkeur aan een chemise de nuit, een nacht japon, boven een pyama. Nu, we zien leuke, pretentieloze nachthemdjes, nachtgewaden die we niet alleen in bed, maar ook op feestjes zouden wil len dragen, en romantische nachtjapon nen met volants en kant. Een nacht hemdje van broderie anglaise beant woordt volkomen aan de wensen van vrouwen met een romantische inslag, evenals een nachthemdje met smoch- werk, of een lang nachthemd van ka toen imprimé, dat geheel, ook langs de zoom, in afstekende kleur is afgebiesd. Voor jonge moeders zijn er, heel praktisch, nachthemdjes met voorslui ting. Nachtensembles, combinaties van nachthemd en duster, zijn een wens van welhaast iedere vrouw. Ze zijn, evenals de pyama's en nachthemdjes, van katoen, batist, nylon, tergal, astro- katoen, astron of nylon-charmeuse. Dusters met lange mouwen worden geestelijk vermoeid. Bij deze laatsten blijkt de geestelijke moeheid ook door te kunnen werken op het lichaam, waardoor ze zich ook lichamelijk ver moeid voelen. Bij deze twee groepen doen zich merkwaardige verschillen voor. In het algemeen hebben mensen die zittend werk doen minder eetlust en ook min der behoefte aan voedsel dan anderen. Tot mensen met zittend werk reke nen we niet alleen kantoorpersoneel, maar ook naaisters, meisjes op ateliers, mannen en vrouwen die zittend hun werk aan de lopende band in fabrieken verrichten en niet te vergeten alle machinezetters op drukkerijen en be roepschauffeurs, de mannen op bussen en vrachtwagens, die uren achtereen aan hun stoel gekluisterd zijn. Over het algemeen zullen de mensen die lichamelijke arbeid verrichten, mee trek en ook meer behoefte aan ete- hebben dan zij die zitten werken. Dnt is een bewijs, dat een en ander in de meeste gevallen op natuurlijke wijz« wordt geregeld. Zouden mensen die zit tend werk hebben teveel eten, dan gaat dit zich onherroepelijk wreken, door te dik te worden, door obstinatie en al dat soort narigheden. Vooral bij het wat ouder worden is dit iets waarop men speciaal moet le' ten. Vooral geen borden vol met aard appelen en veel brood, dat is op zo'n leeftijd bij zittend werk funest. Die porties moeten beslist wat kleiner wor den, ze mogen zelfs heel bescheiden zijn. Ook moet de voeding over het alge meen minder vet en vetrijke spijzen gaan bevatten, alsmede minder suiker en zoetigheden. Daarentegen is het toe gestaan, ja is het zelfs wenselijk het gebruik van vlees, melk, groenten en fruit iets op te voeren. Daar mag men in elk geval niet minder van gaan eten. Met kopjes koffie en alcoholische dranken moet men onder die omstan digheden gaan oppassen. Vooral zij die beroepshalve in de loop van de dag met andere mensen nog al eens een kopje koffie of een glaasje drinken, dienen te weten dat in die koffie Wi- zonder veel calorieën huizen en dat één glaasje bier. sherry, port of jene ver gemiddeld 100 calorieën bevat. Dat is even veel als 6 klontjes suiker Velen gaan later klagen over een moeilijke stoelgang. Rauwe groente, fruit, vruchtesap, bruin brood, volkoren vaak gecombineerd met mouwloze nachthemdjes en onder katoenen dus ters met korte mouwen worden ook mouwloze nachthemdjes gedragen. Nylon dusters hebben vaak ruche garneringen. Om over een nachtbikini te dragen zijn er ook de dusters in overhemdstijl, gemaakt van een katoe nen streep stofje, rood met zwarte streep of marine met felroze streep. Vlinderlicht is de combinatie van nachthemd en duster van nylon en kant. Deze creaties zien we in roze, lila, zachtgroen en heel licht blauw. Klassiek kunnen we de set, bestaande uit een lang model ochtendjas van ka toen-batist, met korte mouw en lange nachtjapon noemen. En we zouden ons kunnen voorstellen, dat het jonge me vrouwtje voor haar huwelijksreis een nacht-ensemble van witte nylonkant kiest. Maar het kan ook zijn, dat ze zich een nylon duster wenst van dub bele groen en blauw, nylon, die voor zien is van een capuchon. Voor koukleumen of voor iets kil lere dagen zijn er doorgestikte dusters in lang model, afgewerkt met echt, wit, bont. Niet voor elke gelegenheid even praktisch, maar wel beeldschoon. In de zelfde geest, maar vaker draagbaar zijn de iets gewatteerde katoenen, doorge stikte dusters met een ritssluiting mid den voor en opgestikte zakken. Ze zijn zeker niet minder flatteus en char mant. Evenmin als de nylon cloquê dus ters met schattig geborduurde bloe metjes. en roggebrood en stroop zijn zeer goe de middeltjes tegen zo'n kwaal. Groente, fruit en aardappelen zijn onze voornaamste bronnen voor vita mine-C. Wanneer we nu op een be paalde leeftijd gekomen minder aard appelen gaan eten omdat die zo aan zetten, dan zullen we meer groenten en fruit moeten consumeren, om er voor te zorgen dat we toch ons noodzakelijke portie vitaminen-C ontvangen. Kortom mensen met zittend werk dienen minder aardappelen en brood, maar meer vlees, melk, groente en fruit te gebruiken. Wie een normaal ge zond lichaam heeft, zal er wel bij varen! dagje Het is weer zover: de bomen met hun prachtige herfsttinten hebben de bladeren afgestoten en de landschappen lijken triest nu de wijde omtrek slechts kale takken laat zien. We krijgen last van koude wind. 's Morgens komen we met rode neuzen en koude handen op 0 Wie in de winter de koelkast niet gebruikt of stroom wil sparen, moet ook de deur niet sluiten, want dan wordt het een broeikast, die juist bacterieën kweekt. 0 Als u het koud hebt in de keuken, steek dan een of twee gaspitten aan of laat de elektrische kookplaat een half uurtje aanstaan. 0 Wie het koud krijgt als hij zich wast, moet het electrisch kacheltje precies onder de wastafel zetten, dan stijgt de warme lucht langs het lichaam omhoog. Niet met natte handen aanraken! 0 Wie geen ijskast heeft, kan bij vorst toch een heerlijk ijsgerecht maken door een schaal met normaal aan gemaakte vruchtenlimonade buiten te zetten en dit 's avonds met wat slagroom en een wafeltje op te die nen. 0 Een zak, gevuld met schoon wit scherp zand, heetgemaakt, is een goede beddewarmer. Kosten nihil en lekken uitgesloten! 0 Bij gebruik van de ouderwetse pe troleumkacheltjes zonder afvoerpijp dient u te zorgen voor een ruime ventilatie van het vertrek, omdat deze branders veel waterdamp af scheiden, die anders overal in de kamer condensatie veroorzaakt. 0 Een oliehaard mag niet te snel aan en uit worden gedraaid, maar moet eerst enige tijd half of laag bran den voor u deze kunt afzetten. 0 Stof elektrische straalkacheis goed uit, voor ze de eerste maal aan te steken. Druk de pennen van de af zonderlijke spiralen goed in de con tactbussen. En als u niet meer zo tevreden bent over de afgegeven warmte, laat er dan eens nieuwe elementen in zetten, die zijn los te koop. Amsterdam: De Stichting Lederwaren- mode heeft in het Amsterdamse Carlton hotel de najaars- en winterkollektie tentoongesteld. Hleir een „greep" uit wat er zo voor de modebewuste tiener voor handen is. 0 ons werk aan, ondanks al onze pogin gen ons zo warm mogelijk te kleden. We hebben onze zomerkleding al maanden geleden in de kast gehangen en we zijn nu druk bezig onze winter- garderobe aan te vullen. We bestormen de modehuizen en samen met vele an dere vrouwen breken we ons hoofd over de lengte van de rokken en de hoogte van onze laarzen. Ook de mode-ontwerpers hebben het niet zo gemakkelijk met het ontwerpen van hun modellen. Er zijn zoveel ver schillende „modelijnen", dat het hun moeite kost een eigen stijl te volgen en toch modieus te blijven. Vandaar dat wij ook alle kanten uit kunnen wan neer we er op uit trekken om iets nieuws te kopen. Waarschijnlijk vullen we onze garde robe het eerst aan met warme, spor tieve kleding. Dat is uiteindelijk een eerste behoefte in ons koud landje. We concentreren ons op warme wollen truien, lange broeken en leuke winter jassen, liefst met bont want dat is in. We moeten echter niet de komende feestdagen vergeten en de „avondjes uit". Daarom is het belangrijk er even bij stil te staan, wat de herfst- en win tercollectie ons biedt aan avondjapon nen en cocktailjurken. Elke vrouw ver langt er wel eens naar een avond echt „in stijl" uit te gaan. De mode-ontwerpers zorgen ook hier voor een ruime keuze: japonnen met heel erg korte, half lange tot op de kuiten en lange tot op de enkels val lende rokken. Avondpyama's en avond- broekpakken zijn nog steeds erg mo dieus en willen we wel graag in het lang, maar voor niet zo heel veel geld, dan zijn er altijd nog de namiddagrok ken van een heerlijke wollen stof, die ook tot op de enkels vallen en boven dien gecombineerd kunnen worden met een gemakkelijk zittende trui of iumper. Voor de vrouw, die wat luxueuzere japonnen wenst, is dan de speciale avondkleding: japonnen, afgezet met bont. of bewerkt met pailletten en lo vertjes. Zij kan haar keus laten vallen op aparte creaties van een van de grote Parijse modekoningen en kan er dan zeker van zijn dat er geen andere vrouw is die de zelfde japon zal dragen als zij. Dergelijke exclusieve modellen worden uiteindelijk niet en masse ge produceerd, maar de prijs is er dan ook wel naar berekend. Vooral japonnen, afgezet met bont zijn natuurlijk erg kostbaar, maar wie De Nederlandse huisvrouw krijgt langzamerhand wat meer belangstel ling voor tuinkruiden. Vele groente handelaren kunnen de verse kruiden thans leveren en bovendien zijn diver se kruiden gemakkelijk in een krui- denbak of het balkon zelf te kweken, 's Winters kunnen de gedroogde krui den de verse vervangen. Zij zijn in vele merken en prijzen te koop. Aller lei boekjes over tuinkruiden kunnen de geïnteresseerde huisvrouw voor- ichten en ideeën aan de hand doen over toepassing en gebruik ervan. ZONDAG: gevulde tomatenmandjes; biefstuk met champignons, ge mengde salade, frites; gember met dunne room. MAANDAG: rijst met paprika, uien en kaas; yoghurtpudding. DINSDAG: gebakken lever, aardap pelen, andijvie; citroenrijst met vanïllevla. WOENSDAG: gestoofde kool, eieren met kerriesaus, aardappelpuree; vla-flip. DONDERDAG: kerp tomatensoep; sla- vink, bloemkool, gebakken aard appelen. VRIJDAG: gebakken tong, botersaus, aardappelen, sla; schuimige ci troenvla. ZATERDAG: sandwiches met krui- denkwark; gebraden appelen. GEVULDE TOMATENMANDJES 150 gram belegen kaas, 1 grote ap pel. 100 gram ham, bieslook. Snijd wij grote tomaten in de vorm van hengselmandjes uit en hol ze voorzichtig uit. Snijd alle ingrediën ten klein en meng ze dooreen met mayonaise, zout, paprikapoeder en mosterd. Vul de tomatenmandjes met deze kaassla. - KRUIDENKWARK 200 gram magere kwark, dl melk, zout, peper, 1 eetlepel fijngehakte bieslook of marjoraan. Roer de kwark met de melk zacht en vermeng ze met de verse kruiden. Maak het kruidenmengsel op smaak met peper en zout.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 9