ALNO KEUKENS o..i.r N.V. DE HOOP TERNEUZEN Teleurstelling voor Amerikaan Don Schollander Gevonden voorwerpen RUSLAND EN ZUID-SLAVIE IN DE FINALE VAN HET WATERPOLO- T0ERN00I Breznjev teleurgesteld over Russische prestatie in Mexico IN MEXICO WERD HOCKEY- GESCHIEDENIS GESCHREVEN Australië hield India uit de finale Vrijgesproken van moord Artsenbezoeker verkocht anti conceptiepillen Auto te water: vrouw verdronken Syrisch- Israëlisch grensincident De „Pra wda" prijst „patriotten" in Tsjecho-Siowakije Harttranplantatie- patiënt overleden Viervoudige olympische kampioen won „slechts" zilver Zuidslaven wonnen verdiend van Hongarije Dawn Fraser krijgt veertigduizend gulden schade vergoeding Schier onoverwinnelijk Minder allure Titel voor „Aussies"? Terneuzen ZtfercUg 26 oktober 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 De koopman J. V. uit Dordrecht is door de rechtbank te 's-Her- togenbosch vrijgesproken van de hem ten laste gelegde moord op de caféhouder J. Schoenmakers te Qirschot. De officier van justi tie eiste op 14 oktober 15 jaar ge vangenisstraf met aftrek. De rechtbank heeft toen reeds als voorlopig oordeel uitgesproken, dat de schuld van verdachte niet bewezen was en hem op vrije voeten gesteld. Wegens twee door hem te Klundert en Oud-Gastel gepleeg- dfe diefstallen is de koopman ver oordeeld tot zes maanden gevan genisstraf met aftrek. Dit voor arrest is deze straf echter reeds ruim te boven gegaan. De Bredase politie heeft de 38- jarige J. de W. aangehouden, die heeft bekend 60 strips met anti conceptiepillen te hebben ver kocht aan een winkelier in Breda, die op zijn beurt dit ar tikel in zijn winkel in ongeregel de goederen enkele weken heeft verkocht tot de politie ingreep. De pil mag alleen op dokters recept door apotheken worden verkocht. De W. was als artsen- bezoeker in dienst geweest van het Amsterdamse bedrijf, dat de pil in ons land verkoopt. Bij zijn ontslag per 1 september had hij kans gezien monsters achter te houden, waarover hij beschikte. De 55-jarige mevrouw M. C. C. KloosterzielRomeijn is gisteren met haar auto in haar woonplaats Den Haag in het water langs de Koningskade terechtgekomen. Zij werd in bewusteloze toestand door kikvorsmannen van de brandweer uit de auto gehaald. Bij aankomst in het ziekenhuis Zuidwal bleek zij te zijn over leden. Hoe de auto te water is ge raakt, is niet bekend. Direkt na het gebeurde sprongen vier voor bijgangers in het water. Geen van hen slaagde erin een deur of raam van de auto, die op zijn kop in het water lag, open te krijgen. Kikvorsmannen konden de vrouw tenslotte uit de auto halen. Een meisje van de Milva dat ook in het water was gesprongen, werd naar een ziekenhuis gebracht om op verhaal te komen. door kwaliteit, vormgeving en prijs toonaangevend in Europa Keuze uit diverse modellen en kleuren, ook met complete elektrische inbouwapparatuur, zoals kook platen, dampafzuigkappen, ovens, koelkasten, afvalvernietigers enz. Onze toonzaal, waarin 20 modellen keukens zijn opgesteld, is dagelijks geopend van 8.30 12.15 uur en van 13.30—17.45 uur. En bovendien ne afspraak 's zaterdags en 's avonds Afd. Keukens Stationsweg 4 - Tel. 01150-7940 Syrische en Israëlische mili tairen hebben elkaar vrijdag aan de bestandslijn drie kwartier be schoten, zo heeft een Syrische militaire woordvoerder gezegd. Het was de tweede achtereenvol gende dag dat aan de bestands lijn werd geschoten. Volgens de woordvoerder begon het schie ten toen een Israëlisch rupsvoer tuig het Syrische dorp Samada- niyah trachtte binnen te dringen. Aan Syrische zijde vielen geen slachtoffers. Het Russische partijblad „Praw- da" prees vrijdag de „vaderlands lievende en internationalistische machten in Tsjecho-Siowakije voor hun sterker wordende cam pagne tegen de antisocialistische machten in dat land". Dr. Nedo- rezov schrijft dat het Tsjechoslo- waakse volk en de partij „alle omstandigheden mee hebben voor een beslissend offensief tegen antisocialistische elementen, om de meningen die schadelijk zijn voor de vitale belangen van de bevolkingsgroepen in het land, door volharding te wijzigen". Men meent dat het artikel gericht is tot Moskou-gezinde groepen binnen de partij. Volgens berichten uit Praag zijn leden van een op de Sowj et- Unie steunende splintergroep van plan op 28 oktober, als Tsjecho- Siowakije zijn 50-jarig bestaan viert, spandoeken met opschrif ten ais „We zijn met de Sowj et- Unie" mee te voeren in een op tocht. In het methodistenziekenhuis van Houston is donderdag de 42- jarige Emilio Capobianco over leden, acht uur nadat hij een nieuw hart had ontvangen. Als doodsoorzaak is door het ziekenhuis opgegeven dat het hart door onbekende oorzaak stil was blijven staan. Het medisch team dat onder leiding van dr. Michael Debakey de transplanta tie had uitgevoerd, heeft zonder succes getracht het hart weer op gang te brengen. Het was de achtste harttrans plantatie die in het methodisten ziekenhuis was uitgevoerd. Don Schollander had zilver veroverd op de 200 m vrije slag, een ongewone zaak voor de vier voudige olympische kampioen van Tokio, die zo gewend was ge raakt aan goud. Het was de laat ste race van „de tweede Weis- muller" in een olympisch bad. Tij dens de Amerikaanse selektie- wedstrijden had hij zich alleen kunnen plaatsen voor deze 200 meter. Op de andere nummers zoals de 100 m en 400 m vrije slag was „de vliegende vis" ten onder ge gaan aan de nieuwe lichting. Nog eenmaal goud, daarop concen treerde Schollander zich vol ledig. Als dan aan het eind van de race een tweede plaats wacht, die „slechts" zilver oplevert, is dat een desillusie. Het was dan ook een schrale troost voor de blonde Amerikaan, dat zijn over winnaar Michael Wenden (Aus tralië) na afloop in de interview kamer op hem toekwam en zei: „Ik beschouw je als een van de grootste zwemmers van deze eeuw en ik hoop dat mijn car rière op die van jou gaat lijken". GEVREESDE EINDSPRINT BLEEF UIT Schollander sprak teleurge steld: „Jammer dat ik mijn laat ste internatoinale race niet kon winnen. Maar ik kan terugzien Op prachtige successen en dat is ook wat waard". Voor Michael Wenden was het de tweede gou- dën medaille in dit zwemtoer- rtooi. Ook op de 100 m vrije slag was hij de sterkste gebleken. De 18-jarige Australiër was 0,9 sec. van het wereldrecord op de 200 meter verwijderd, maar hij ves tigde een nieuw olympisch re cord met een tijd van 1.55,2. Hij legde de eerste 100 m af in 56,4 sec. en weerde met zijn korte snelle armslag de gevreesde eind sprint van Schollander af. Het veraéhil met de Amerikaan be droeg tenslotte 0,6 sec. „DOLFIJNEN" Er lagen voor de Amerikaanse ploag donderdag In het Alberca- Olimpica „maar" twee gouden medaille* te wachten. Er was op drie gerekend. Voor Mark Spitz, die een van de bitterste ont- googjgjjgggn uit zijn «portieve loopbaan beleefde, stond een an dere Amerikaan klaar: Carl Robie, maar Don Schollander had geen „vervanger". De 18-jarige Mark Spitz uit Californië was voorbestemd om vijf gouden medailles te winnen. Iedereen was er van overtuigd, maar de praktijk leerde anders. Op de 200 m vlinderslag waren meer zwemmers op de hoogste eer belust en het moet voor Spitz een onaangename ervaring zijn geweest, dat zijn felste belagers uit eigen kamp kwamen. Al na 70 m lag Spitz in geslagen po sitie. Na 150 m capituleerde hü en hij finishte op de achtste plaats in de voor hem „schan dalige" tijd van 2 min. en 13,5 sec. De oudste van de drie Ame rikaanse „dolfijnen" won: Carl Robie (23) was zijn nederlaag van Tokio nog niet vergeten en won nu het goud, dat hij vier jaar geleden al had willen heb ben. MEXICAANSE TROTS Dan was er nog een Debbie Meyer, vorig jaar zwemster van het jaar met wereldrecords aan de lopende band, die als 16-jarige alle aandacht op zich vestigde. Zij won haar derde gouden medaille. Op de 800 m vrije slag finishte zij met 12 seconden voorsprong, een halve baanlengte, op haar landgenote Pamela Kruse. De 200 m legde zij af in 2.15,9 en halverwege was zij gevorderd tot 4.38,6. Er zijn landen die deze tijden graag als nationale records zouden willen hebben. De Mexicanen op de tribunes schreeuwden zich de kelen schor voor Maria Teresa Ramirez, die zowaar brons won. Na de cere monie protocolaire speelde zich een tafereeltje van Mexicaanse trots af. Volgens het protocol mar cheren de medaillewinnaressen na de prijsuitreiking af met de gouden winnares aan het hoofd. Voor het zover kwam, tikte Maria Teresa de Amerikaanse op de schouder en beduidde dat zij wel graag vooraan wilde lopen ten overstaan van duizenden landge noten. Debbie Meyer glimlachte goedig en een enthousiast pu bliek zag toen twee meisjes naast elkaar lopen, Maria Teresa Ra mirez met opgeheven hoofd, als had zij de gouden plak gewon nen Rusland heeft zich als eerste geplaatst voor de finale van het waterpolotoernooi. De Russen schakelden Italië met 85 uit. De Russen hadden het geluk dat de Italiaanse strafworp- specialist, Gerarlde Pizzot, zeer onzeker schoot. Twee keer kon hy de Russische doelman Goel- jajev niet van vier meter afstand passeren en daar Barlocco een strafworp tegen de lat schoot, is het verschil van drie treffers te verklaren. Toch verdienden de Russen de zege en bij velen bestaat de in druk dat zij in deze vorm ook de eindstrijd kunnen winnen. De 2.000 toeschouwers zagen de Rus sen een voorsprong van 31 nemen, maar de Italianen kwa men terug tot 54. Toen miste Pizzo een strafworp en de strijd was beslist. De Russen liepen uit tot 8—4, een voorsprong die alle Italiaanse hoop verloren deed gaan. Vier jaar geleden, in Tokio, bleven in het waterpolotoernooi tot en met de halve finale twee ploegen ongeslagen, die van Zuid-Slavië (zilver) en Honga rije (goud). Nu, in Mexico, lagen deze teams al in de halve eind strijd tegenover elkaar. Maar nu bleek Zuid-Slavië sterker te zijn: 86 (10, 13, 22 en 4—1). Doelman Stipancic was de held van de wedstrijd. Bij de stand 65 voor Zuid-Slavië kree"* Fc- renc Konrad een viermeterworp te nemen. Stipancic keerde de in- De Russische communistische partijleider Breznjev heeft vrij dag in Moskou verklaard, dat de internationale standaard van de Russen in de sport moet worden verhoogd. „We hebben allemaal met belangstelling de prestaties van ons team in Mexico gevolgd", zei hy tydens een persconferen tie in het Kremlin, „maar niet alles verliep zo succesvol voor onze vertegenwoordigers als we wel zouden willen. De strijd was erg zwaar en we zullen de win naars van olympische medailles uitbundig inhalen. De prestaties van onze sportmensen moeten in de toekomst verbeterd worden". Aan het eind van de twaalfde dag had het team van de Ver enigde Staten 37 gouden medail les veroverd tegen Rusland 16. De Amerikanen zijn ook in het bezit van aanzienlijk meer zilve ren en bronzen plakken. De voormalige olympische zwemkampioene Dawn Fraser (Australië) heeft vrijdag voor een rechtbank van Nieuw Zuid-Wales een schadevergoeding toegewezen gekregen van 10.000 Australische dollars (ongeveer 40.000 guldien). Dawn Fraser had een krantencom binatie beschuldigd van het plaat sen van insinuerende artikelen op 1 en 2 maart 1965, toen de zwem ster door haar bond voor tien jaar geschorst werd wegens zogenaam de uitspattingen tijdens de spelen van Tokio (1964). De jury was van mening dat Dawn Fraser in een van de artikelen werd beledigd en recht had op een schadevergoe ding. De winnares op de 100 me ter vrije slag heeft altijd ontkend dat zij betrokken was geweest bij een drinkfestijn tijdens een party in het herengedeelte van het olym pisch dorp. zet van Konrad, die kort daar vóór de bal van de lat zag terug komen. De linkshandige Marovic bracht meteen de stand op 75. Weer kreeg Hongarije een straf worp te nemen. Nu probeerde Sarosi Stipancic te verschalken, maar tevergeefs, Zuidslavië's laatste man was ongenaakbaar. De gedemoraliseerde Hongaren moesten zelfs nog een treffer toe staan aan Sandic (85). Een doelpunt van Sarosi, het enige dat niet uit een strafworp tot stand kwam, veranderde niets meer aan de zege van de Zuid- 1 Slavische ploeg. Op het Mixhucasportcomplex van Mexico is donderdag hockey- gesehiedenis geschreven. De auteurs waren elf Australiërs, die voor de eerste maal in de geschiedenis, sinds hockey op de olympische spelen zijn intrede deed, India uit de finale hiel den. De Australiërs, van wie Nederland met 9—2 verloor en daarmee de kans op een plaats in de finalepoule verspeelde, zegevierden met 21 door een doelpunt in de twaalfde minuut van de verlenging. Pakistan is de tweede finalist. Nadat zelfs in de verlenging niet was gescoord, bracht in de tweede minuut van de extra speeltijd rechtsbuiten Khalid Mahmood uit een solo-actie de Pakistani over de drempel. Na htm zegepraal wierpen de Pakis tani zich op de knieën en bogen het hoofd, gericht naar het oos ten, om Allah voor deze zege(n) te danken. De slag, die het Indiase hockey op deze zwarte dag moest in casseren, laat zich nauweiyks beschrijven. De magiërs van de stick en het kleine balletje, de schier onoverwinnelijken, gingen ten onder tegen een ploeg van 11 atleten, die een voortreffeiyke conditie paren aan een meester lijke techniek. Het Australische hockeyteam is een ploeg in de ware zin van het woord. De linies vullen elkaar zeer goed aan en zelden laten zij een gat vallen, dat de tegenstander de gelegenheid biedt om zijn spel te ontplooien. India heeft deze kans ook niet gekregen en na de eerste helft hebben de Australiërs de wed strijd gedirigeerd. Nadat Glen- cross de score, die in de eerste helft was geopend door Balbir singh II uit een strafcorner, ge lijk had getrokken (11), gin gen de Indiërs door de knieën. Hun aanval was nog slechts een schim van de grote tovenaars uit het verleden, die elke ver dediger tot wanlhoop bracht. Doelman Dearing heeft na de rust vrijwel niets meer te doen gehad. Nieuw-Zeèland had op de ope ningsdag van het olympisch toernooi de zwakke plekken in de Indiase ploeg reeds blootge legd: een te geringe conditie, waardoor zij in een temposlag :_t. kon meekomen, en een te orthodoxe opvatting van het in nieuwe banen geleide hockey spel. Australië heeft dit ten vol le uitgebuit. Van minder allure was de tweede halve eindstrijd, waarin West-Duitsland en Pakistan tegenover elkaar stonden. Met een konsekwente dekking scha kelden de Duitse verdedigers de Pakistani uit, maar in de aanval (had West-Duitsland te weinig macht om Pakistan werkelijk te kunnen bedreigen. De strijd speelde zich voornamelijk op het middenveld af, waar de Pakis tani overheersten, maar deze overmacht niet in doelpunten konden uitdrukken. De kansen kregen zij wel, maar zelfs uit een strafbal, toegekend nadat Aichinger de bal met de voet uit een strafcorner van Tarig Aziz op de doellijn had gestopt, konden zy niet scoren. Doelman Wolfgang Rott stopte de hoog ingepushte bal van Safed Anwar. Rott zou zich nog enkele malen onderscheiden, maar moest ka- pituleren voor Khalid Mahmood, toen deze aan alle onzekerheid een einde maakte. Dit doelpunt was het hoogte punt van een langdurige wed strijd, waarin de Duitsers taaie tegenstand boden, maar niet het recht verkregen tot de finale door te dringen. Afgaande op het spel van de beide finalisten In deze halve eindstrijden stapt Australië van daag met de beste papieren hef veld op. De kans, dat de hockey- hegemonie van de Aziaten voor het eerst in de geschiedenis zal worden doorbroken, is aanwezig. De „Aussies" zijn er mans ge noeg voor. De hoofdinspecteur-korpschef van de gemeentepolitie te Ter- neuzen maakt bekend, dat de vol gende gevonden voorwerpen bij de daarachter staande adressen zijn te bekomen. Zilveren bedelketting, P. Ver- helst, Rossinistraat 10; verbasterd angora poesje, mr. Tichelman, Oostbolwerk; bankbiljet. Van Wijck, J. Vermeerstraat 25; bril met bruin montuur, J. den Exter, Smidswal 29; herenportemonnee met inh., W. S. de Blaay, Axelse- str. 257; blauw regenjack met ritssluiting, P. W. Versluys, Lelie- str. 36; zilveren meisjesringetje, J. Bakker, A. Dekenstraat 5; bril, Van Leeuwen, Zandstraat 10; wit fietspompje, J. Paulus, Steen- kamplaan 106; hoofddoek, Ferd. Bolstr. 15; enkele geldstukken,1 Van Bunder, Beatrixstr. 46; zil verkleurig armbandje „Alice", Van Urk, Markt 79; blauw-grijs kinderjasje, v. d. Weele, Leeu wenlaan 5; sleutelbos met 6 sleu tels, P. de Later, Sonora, Noord- str.; knipportemonnee met inh., Meertens, Brouwerij str. 7 of Markt 14; lichtbruin keeshondje met rode halsband, v. d. Bosche, Lindelaan 5; blauwe autoped, Everaart, F. Lisztstr. 14; gele leren voetbal, W. Koster, D. Vis- serstr. 51; snelbinder, A. v. Taten- ■hove, Dahliastr. 26; Ierse setter, Guido Gezellestr. 1zilveren manchetknoop, A. v. Dijk, Rem- brandtlaan 4; zwarte regenbroek, P. Marijs, Tramstr. 43; gouden armband, Verhagen, Westsingel 62, Axel; groene damesfiets, Van Leeuwen, Zandstr. 10; etui met bril (1 glas) M. v. Burg, J. Ver- meerstr. 23; bruine hond, dieren- asyl, le de Feijterstr.; plastic tasje met inh., Willemstein, Zuid- landstr. 21; zwarte paraplu, P. Ruben, Leeuwenl. 10; gouden tientje, mevr. De Wijze, Seisweg 58, Middelburg; jongensfietsje, v. d. Linde, Van Steenbergenl. 20; bankbiljet, J. W. v. d. Hemel, v. Cantfortstr. 20; paraplu, Vermeu len, Hendrikstr. 12; 2 baby pyamajasjes, W. v. d. Berghe, Hogendijk 43; etui met sleutels, G Potappel, Chopinlaan 22; witte trui, Stoffels, V. v. Goghstr. 8; vleesworst, J. v. Drongeien, Bachten Dieke; blauwe overall K.L.M., Walraven. Axelsestr. 15; bankbiljet, W. Rienus, Nieuwe- diepstr. 61; bruine herenporte monnee met inh., R. de Jong, J. v. Stolhergstr. 30; groen kinder jasje met bruine kraag. Hamelink, Bel- lamystr. 85; bankbiljet, A. Loof, Goudsbloemstr. 15. Aan het bureau van politie, Rosegracht 15, bevinden zich de volgende gevonden voorwerpen. Witte gymschoen, grijze jon gensjas, hoofddoek, beschermkap fototoestel, bril, gymschoen, kin derportemonnee, huissleutel, sleutels in zwart etui, witte gym schoen, bruine etenstas, huissleu tel aan kettinkje, boek N.B.C.- serie en plastic map met papier, blauw kinderfietsje, damesporte monnee met inh,, 2 leerboekjes, lipsleutel, rode kinderportemon nee met inh., antieke polshorloge, lipsleutel, contactsleutel van VW, damesrokje, sleutels in etui, 4 sleutels aan ring, 2 sleutels, sleu tel aan hanger, bos sleutels, groene regenbroek, blauwe gym schoenen, bruine damestas met inh., trainingsblouse, sierring van autowiel, bankbiljet, dolkmes met schede, speelgoedhond,je, blauwe vulpen, blauw kinder schoentje, herenbril, bruine glacé handschoenen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5