PROVINCIAAL NIEUWS Meer dan 6 miljard! RAIFFEISENSANK TERNEUZEN Feite brand legt papierfabriek „Friesland" te Bergum in de as G.S. van Zeeland over oliepijpleiding Rotterdam- Anfwerpen „Karabijnbrigade" trad niet op bij Verolme-staking Rotterdamse pistoolschutter door dronken man overmeesterd GING D0W-VESTIGING VOOR DELFZIJL VERLOREN Zaterdag 26 oktober 1968 DF. VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Aanrijding met veel schade Kandidaatsexamen Axel Autobotsing Oostburg Zangmiddag Leger des Heils Rilland-Bath Jongetje verongelukt Sluiskil Uitbreiding van de N.S.M. Tentoonstelling Sas van Gent Mutaties fabrieksdirecties BRAND OP DUITS RIJNSCHIP IN VLAARDINGEN Zweedse firma Nederlands vrachtvliegtuig verloor motorbekleding ANTIEKDIEVEN STALEN IN NEDERLAND EN BELGIE Schoenfabriek J. Rouwmaat stopt produktie DOUANEBEAMBTEN SCHOTEN OP VLUCHTENDE AUTO AARDBEVING IN ARGENTINIË i Vrijdagmiddag om kwart over vijf reed de bestuurder van een vrachtauto, A. N. uit Axel over de Haarmanweg. Ter hoogte van de „Zebo" gaf hij richting aan om haar rechts uit te wijken. De be stuurder van een achteropkomen de personenauto, H. uit Terneu zen, die een hoge snelheid reed, trachtte door krachtig remmen de Vrachtauto të ontwijken. Hij ge raakte hierdoor in 'n slip en bot ste tegen de linkerachterzijde van de vrachtauto, die veel schade op liep. De personenauto moet als total-loss worden béschouwd. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het kan didaatsexamen klassieke talen onze oud-stadgenoot de heer Chr. Westrate. Donderdagmiddag om vijf uur heeft in de buurtschap Schapen bout een botsing plaats gehad tussen twee personenauto's. C. M. uit Terneuzen draaide naar links om een inrit in te rijden op het moment dat hij werd ingehaald door J. Z. uit Axel. De auto van Z. werd tegen de voorgevel van pand 54 gedrukt en werd totaal vernield. Ook de auto van M. lieD flinke schade op. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Zondag 3 nov. a.s. zal in de herv. kerk te Oostburg een bijzondere zangmiddag worden gegeven, waaraan medewerking wordt ver leend door het muziekkorps van het Leger dés Heils uit Hilver sum en de zangbrigade van het Leger des Heils uit Vlissingen. Het muziekkorps uit Hilver sum bestaat uit 25 muzikanten en het speelt in de gebruikelijke be zetting. Het korps heeft in ons land in betrekkelijk korte tijd 'n uitstekende reputatie opgebouwd, vooral wat betreft het ensemble- spel. De korte toespraak in deze dienst zal worden gehouden door brigadier J. B. Hoevers van het hoofdkwartier van het Leger des Heils. De schriftlezing zal worden verzorgd door de plaatselijke pre dikant ds. T. A. C. van Drunen. Zoals bekend heeft samenzang nog altijd een grote aantrekkings kracht. Niet voor niets trekken de volkskerstzangen jaarlijks vele duizenden mensen. Het Leger des Heils mag ook voor deze zondag middag op veel belangstelling re kenen. De dienst begint om 15 uur. Onder de gemeente Rilland is gisteravond het 7-jarig zoontje van de familie G. Heerschap uit Rilland-Bath met zijn fietsje on der een vrachtauto gekomen. Hij werd naar het ziekenhuis in Ber gen op Zoom overgebracht, waar hij is overleden. De Nederlandse stikstofmaat schappij (N.S.M.) te Sluiskil gaat de produktiecapaciteit van am moniak en ureum uitbreiden door de bouw van zowel een nieuwe ammoniak- als 'n nieuwe ureum- fabriek. De ammoniakproduktie, die nu 340.000 ton per jaar bedraagt, zal met de bouw van de nieuwe in stallaties worden vergroot met 900 ton per dag. De nieuwe ureumfabriek zal 'n produktiecapaciteit van 900 ton per dag krijgen. De huidige pro duktiecapaciteit van ureum be draagt circa 440.000 ton per jaar. De bouw van de nieuwe fa brieken zou aan het einde van 1970 gereed moeten zijn en vergt een investering van ruim 100 mil joen gulden. In café „Dallinga" organiseert de kleinveesportveren. „Sluiskil" een tentoonstelling van konijnen, sierduiven en -hoenders. Burge meester Aschoff zal deze tentoon stelling op donderdag 31 oktober a.s. om drie uur officieel openen. De tentoonstelling duurt tot en met zaterdag 2 nov. a.s. De heer drs. P. A. Neeteson is per 1 oktober 1968 benoemd tot délégué général de la compagnie de Saint Gobain en Allemagne en in deze funktie belast met de lei ding van de Duitse belangen van het concern. De heer Neeteson zol zich per 1 januari 1969 definitief in Aken vestigen. Tengevolge van deze benoe ming zullen in Nederland per 1 januari 1969 de volgende mutaties plaatsvinden: N.V. Glasfabriek „Sas van Gent" De heer Neeteson treedt af als algemeen directeur en wordt in deze funktie opgevolgd door de heer H. F. Kok, thans fabrieks directeur; N.V. Nieuwe Ned. Mij tot Ver vaardiging van Spiegelglas, Gla zen Voorwerpen en Chemische Produkten. De heer Neeteson legt de direc tie neer van deze maatschappij, die een aantal buitenlandse deel nemingen van het concern groe peert en wordt opgevolgd door de heer H. Gunter. De heer Neeteson treedt toe tot de raad- van commissarissen; N.V. Zuid-Chemie. De heer Neeteson blijft belast met de algemene leiding. De heer P. Palau, thans hoofdingenieur, zal per 1 januari 1969 worden be noemd tot fabrieksdirecteur. sOv TERNEUZEN ARTS; Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktiik der artsen waargenomen 'door' dokter J. J. J. v. d. Griek. Scheldekade 27, tel. 2020. WIJKVERPLEEGSTER: Weekeinddienst Groene en Wit- Go1Kruis: zr. A. C. Leenhouts, y. Steenhergenlaan 68, tel. 3360 (b.g.g. 008). APOTHEEK: Apotheek geopend: M. B. M. ,F»mann, Noordstraat 69, telefoon 2060. TANDARTS: Op zaterdag van 1010.30 u. en 13i—18.30 uur en zondag van 12 12 30 uur wordt de praktijk der tandartsen waargenomen door tandarts L. W. Nooteboom, Bella- mystraat 65, tel. 011503780. SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE WIJKVERPLEEGSTER: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Vermeylen te Ter neuzen, tel. 011503829 (b.g.g. 008). AXEL ARTS: Van zaterdagmorgen 8 uny tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter W. G. C. Kok, Oranje straat 19, tel. 1555. TANDARTS: Weekeinddienst tandarts L. W. Nooteboom (zie verder onder Terneuzen). DIERENARTS Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de Praktiik der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar- -nemen door dierenarts J- F- de Haas, Axelsestraat 108 te Zaam slag. teL 01153—866. BERKELEY: Studenten aan de universiteit van Berkeley halen hekken neer om zich van barri cade-materiaal te voorzien, ten einde hun protest kracht bij te zetten. Zij protesteren tegen het feit, diat de colleges van een „black panther"-leider niet zou den gelden voor het examenge middelde, dat zij moeten halen. Aan boord van het Duitse Rijnschip „Mangusse", liggende in de Vulkaanhaven in Vlaardin- gen, is donderdagnacht brand ontstaan. Om ongeveer kwart vóór drie ontdekte een opvarende van het schip de brand in het voorverblijf. Hij wekte de 17-ja- rige G. Pogorzelek, die in zijn hut lag te slapen. Deze jongen was door de rook versuft en is door de 27-jarige matroos H. Löwer bo vendeks gebracht. P. is voor on derzoek naar het havenzieken huis in Rotterdam overgebracht. Verder waren geen bemannings leden aan boord. Het voorverblijf brandde geheel uit. De brandweer van Vlaai-dingen heeft het vuur vrij spoedig geblust. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De mogelijkheid bestaat dat de jon gen Pogorzalek nog iets in de keuken heeft gewarmd, voordat hij naar bed ging. Het schip is eigendom van de .Duitse Rijn- rederij „Detmar" te Bremen. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben er bij de ministers van economische zaken, van buiten landse zaken, van verkeer en wa terstaat en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening met klem op aangedrongen te bevorderen, dat de voorwaarden volgens welke alleen Belgische bedrijven moeen worden bevoorraad via de oliepijp leiding van Rotterdam naar Ant werpen, niet wordt gesteld, zo nodig door de Belgische regering te doen weten dat het verlenen van concessie met inbegrip van de erkenning van het openbaar be lang, een en ander nodig voor de toepassing van de belemmerings- wetten, anders door de ministers niet in overweging kan worden ge nomen. In brieven aan de minis ters herinneren gedeputeerde sta ten van Zeeland aan persberichten volgens welke de Belgische rege ring heeft ingestemd met het pro ject van B.P. Belgium, Esso Bel gium en Petrofina voor een pijp leiding voor de aanvoer van ruwe olie van Rotterdam naar Antwer pen. Aan haar medewerking zou de Belgische regering o.a. de voor waarde hebben verbonden, dat de pijpleiding uitsluitend bestemd moet zijn voor bevoorrading van de in België gevestigde raffinade rijen. Dit zou betekenen, dat een raffinaderij op Nederlands grond gebied niet op de pijpleiding kan worden aangesloten en ook dat van deze leiding geen gebruik kan worden gemaakt door het leggen van aftakkingen naar bestaande of in voorbereiding zijnde industrie gebieden in het Westerscheldebek- ken, die geschikt zijn of zullen zijn voor de vestiging van een olieraffinaderij, zoals Vlissingen- Oost, Terneuzen, het gebied van Ossenisse en het Reimerswaalge- bied. Naar het oordeel van gedepu teerde staten van Zeeland zou een zeer belangrijk stuk infrastruc tuur aanmerkelijk naderbij worden gebracht, wanneer in beginsel de mogelijkheid van aftakkingen niet is uitgesloten. Dit kan van grote betekenis zijn voor de verdere uitbouw van de zeehavenindustrie in Zeeland, welke uitbouw juist in dit stadium behoefte heeft aan de vestiging van een ruwe olie raffinaderij. Onder andere zullen kostbare kruisingen van de zee armen en de grote rivieren niet meer gemaakt behoeven te wor den, zelfs niet voor de aansluiting van bet gebied van Ossenisse, in dien althans de nieuwe vestigin gen te Antwerpen op de linker- scheideoever zouden komen. Op het Bergumer industrieter rein is vrijdagmorgen de papier fabriek „Friesland" (25 werk nemers) door brand vrijwel ge heel verwoest. Het vuur ontstond in een pak cellulosepapier en greep razend snel om zich heen. De gehele fa briekshal waarin een groot aan tal pakken papier lag opgesla gen, was binnen enkele minuten één vuurzee. Twee brandweerkorpsen uit Tietjerksteradeel en de brand weer van Drachten bestreden de vuurzee. De kantoorgebouwen en het aangrenzende ketelhuis konden voor een groot deel wor den behouden, hoewel ook deze gebouwen veel water- en glas schade opliepen- De totale schade bedraagt verscheidene tonnen. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. De arbei der M. Postma stond vlakbij het pak celstofpapier, toen dit in brand vloog. Hij moest zich haas tig uit de voeten maken om niet midden in het vuur terecht te komen, zo snel breidden de vlam men zich uit Het aandelenpakket van de papierfabriek „Friesland" was in mei overgenomen door de Zweed se firma Mölnlycke die in plaats van pakpapier hygiënische arti kelen is gaan produceren. Met deze produktie was in augustus een begin gemaakt. Sedert de overname waren de machines omgebouwd voor de nieuwe fa bricage. Tijdens het uitbreken van de brand was men bezig met het installeren van een aantal hulpmachines, waaronder een filtreerapparaat. In februari van het volgend jaar zou een tweede papiermachine ter vergroting van de produktie in gebruik wor den genomen. Op dat tijdstip zou het personeelsbestand worden verdubbeld. De pas geïnstalleerde machines zijn niet ernstig beschadigd. Wél verbrandden een heftruck en een grote hoeveelheid papier. De gebouwen zijn nog eigen dom van de geméente Tietjerk steradeel. Sedert 1961 bestond er een huurkoopovereenkomst mot de papierfabriek „Friesland". Nu werd gezocht naar een nieuwe vorm van deze overeenkomst met de firma Mölnlycke. De conse quenties van de brand zijn in elk geval, dat de gemeente de gebou wen weer zal moeten opbouwen om in het bezit van de verzéke- ringspenningen te komen. De Verolmewerf te Rozenburg en de Rotterdamse politie heb ben verklaard, dat er geen sprake is geweest van een „op treden van de karabijnbrigade" van de Rotterdamse politie op 23 september tijdens de staking op deze Verolmewerf. In een pam flet, verspreid door demonstre rende studenten in Amsterdam is gesteld, dat deze „karabijn brigade" werd gebruikt om de staking op de Verolmewerf te breken. De persdienst van Verolme zegt hierover: Tijdens de sta king is er één politiebusje bij de poort geweest. De voorlich tingsdienst van de politie: een deel van de mobiele eenheid van de politie is „in piket" geweest op de politiepost in het Botlek- gebied om bij eventuele onge regeldlheden te kunnen optreden. Deze eenheid is niet actief ge weest. Van een „optreden" was dan ook geen sprake. De Verolme-persdienst stelde vrijdagmorgen: „Wij hebben geen enkel beroep op de politie gedaan. De politie voegde aan zijn commentaar nog toe: Het achter de hand houden van men sen van de mobiele eenheid is een gewone zaak. Het gebeurt 'bijv. ook bij grote drukte vóór en na een voetbalwedstrijd. De demonstrerende studenten hebben hun actiepunt vermoe delijk ontleend aan een dagblad- bericht, waarin werd gesteld, dat mannen van de „karabijn brigade" een verouderd woord bij de politie op diver se plaatsen in het Botlekgebied verscholen waren. 6.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim zes miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de de spaarbank met volledige bankservice TERNEUZEN AXEL Noordstraat 6 WALSTRAAT 7/BEETHOVENHOF 126 SLUISKIL HOEK Ir. C. Lelyplein 12 Julianastraat 13 Een man, een man; een woord, een woord. Zo luidt een Neder lands gezegde. Dit geldt ook in Kongsberg in Noorwegen, waar meneer Bjoernstad zwoer zijn jas op te eten, als de vrouw van zijn vriend een dochter zou krij gen. Meneer Bjoernstad was er namelijk van overtuigd, dat de jonggeborene een zoon zou zijn. Op de foto ziet men de genoemde heer bezig met het verorberen van de jas met peper en zout. Een 38-jarige bedrijfsleider heeft donderdag in de IJzerstraat in Rotterdam voor hevige con sternatie gezorgd, toen hij zon der aanwijsbare reden 5 pistool schoten door het raam van zijn huis loste. De Rotterdammer, die volgens de politie wel wat had gedronken, maar niet onder in vloed verkeerde, hanteerde het pistool nadat hij eerder de in boedel van zijn huis kort en klein had geslagen. Buurtbewoners waarschuwden de politie, dié kort daarop bij het huis arriveerde. De bedrijfslei der liet de agenten echter weten, dat hij op hen zou schieten als zij zouden proberen het huis binnen te komen. Het overmeesteren van de schutter werd uiteindelijk opge knapt door een 33-jarige los- Heï lid van de eerste kamer voor de partij van de arbeid de heer W. Thomassen, tevens burge meester van Rotterdam, heeft minister De Block (economische zaken) gevraagd of de kans op vestiging van een groot bedrijf van Dow Chemical in Delfzijl ver loren is gegaan, omdat (of mede omdat) de prijs van elektrische stroom in ons land aanzienlijk hoger ligt dan in sommige buiten landse industriegebieden. De heer Thomassen vraagt of minister De Block in dit feit een aansporing ziet om te overwegen de hoofdelementen van de elektri citeitsvoorziening in rijkshanden te nemen. In een toelichting wijst de heer Thomassen er op dat de huidige structuur van de Neder landse elektriciteitsvoorziening het onmogelijk maakt, althans zeer moeilijk, een belangrijk instru ment voor de industrialisatie slag vaardig en op grond van nationale overwegingen te hanteren. Het lijkt aanbevelenswaardig, aldus de toelichting op de vragen, die toe stand te veranderen. De heer Thomassen vraagt voorts welke de omvang van be doelde investering zou zün ge weest en welke vooruitzichten voor de werkgelegenheid verloren zijn gegaan. werkman uit de buurt, die tn be schonken toestand pardoes door het raam sprong en de bedrijfs leider vastgreep. De agenten maakten van deze aktie gebruik door de man in de boeien te slui ten. Hij werd overgebracht naar het bureau Marconiplein. Een Nederlands vrachtvlieg tuig heeft vrijdag boven Oost- Friesland (West-Duitsland) een stuk motorbekleding verloren. Het stuk plaat van vier vierkan te meter sloeg bij Nordgeorgs- fehen in een weiland, vlak naast een boer die daar zat te melken. Aangezien het toestel de lucht haven van Bremen niet meer kon halen, zette de piloot de machine aan de grond op een Westduits militair vliegveld bij Oldenburg. Daar wordt het vliegtuig gerepareerd. De lading werd inmiddels overgeladen in een ander toe stel. Twee jonge drummers, de 22- iarige J- B. uit Amsterdam en de 18-jarige M. D. uit Zeist, zijn door de rechtbank in Utrecht veroor deeld tot resp. 12 maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en tot zes maanden en twee weken met aftrek, waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De jongelui stonden op 11 okto ber terecht wegens een groot aan tal inbraken en diefstallen van antieke voorwerpen, onder meer in de ridderhofstad „De Nate- wisoh" in Amerongen. Daar roof de het tweetal op 21 mei en 23 mei een wapenrek met sabels tin nen bekers, schalen, asbakken, koperen ketels, twee spinnewie len, een schild en een hangklok. Uit een villa in de omgeving van Knokke verdwenen door toedoen van dit tweetal waardevolle, vaak antieke voorwerpen. Het meren deel van de vijftien inbraken die het tweetal op zijn naam had staan, is in België gepleegd. Tegen B. eiste de officier veer tien dagen geleden twaalf maan den waarvan twee maanden voor waardelijk en tegen D. negen maanden met aftrek, waarvan .1 drie voorwaardelijk. De schoenfabriek 3, Rouwmaat te Waalwijk, die in steeds ster» kere mate op haar terrein (da» mes-sportsehoeisel) geconfron teerd wordt met buitenlandse concurrentie, heeft besloten de produktie stop te zetten. Over het afvloeien van het circa 80 man tellend personeel, dat geleidelijk zal geschieden, is overleg ge pleegd met de vakbonden. De besprekingen hadden een bevredigend verloop. Men ver wacht dat de liquidatie binnen twee maanden zal zijn voltooid, Nederlandse douanebeambten bij de grensovergang nabij Val- kenswaard (N.-B.) hebben vrij dagmiddag een vluchtende per sonenauto enkele schoten nage zonden. De bestuurder keerde z'n wagen en reed snel terug nadat de ambtenaren hem een stopte ken hadden gegeven. Per mobilo foon stelden zij, toen de schoter geen effect hadden, onmiddellijk de andere grensovergangen var het gebeurde op de hoogte en ga ven zij 'n vaag signalement door Korte tijd later arriveerde bij df grensovergang Luyksgestel even eens in Noord-Brabant een autc die aan de beschrijving voldeed De grensbewakers lieten snel df bomen neer en dwongen de auto mobilist te stoppen. De man bleek aan de arm te zijn gewond, ver moedelijk door de schoten in Val- kenswaard. In de auto vonden d< douaniers een geweer. De mar werd voor geneeskundige verzor ging naar een arts gebracht. Df rijkspolitie stelt een onderzoek ir naar het gebeurde. Een woord voerder van het ministerie var. financiën kon nog geen verders inlichting verstrekken. In midden-Argentinië heeft zich donderdagavond een krach tige aardschok voorgedaan, waar van het epicentrum ongeveer 250 kilometer ten noordoosten van de stad Mendoza zou liggen. Tot dus ver is geen melding gemaakt van schade of slach'

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3