Johnson rekent op positief antwoord van Hanoi Nederlanders kiezen Humphrey NUL AMERIKAANSE AMBASSADEUR MODI ZEVENDE KEER MET THIEU VIJFTIGJARIG GESTAAN VAN TSJECH0SL0WAAKSE REPUBLIEK De spionage-zaak in West-Duitsland Edward Kennedy contra Wallace Versterking NAVO-defensie REGERING HOUDT VAST AAN 75 LUISTER- EN KIJKGELD HET WEER ZATERDAG 26 OKTOBER 1968 24e Jaargang No. 5315 Infiltratie uit Cambodja BANKEIBAKKEMÜ? j Het is al te laat Gevangenis beschoten Terugtrekking Noordvietnamese militairen Kranslegging Materiële welzijn Messerschmitt gaat starfighters bouwen de Gasverwarming Georges Papandreoe in ziekenhuis opgenomen Harttransplantatie in Canada Italiaanse rïorpefingen in verzet tegen overplaatsing pastoor Weerbericht Spionnen in de bondsrepubliek Hoogwater Zon- en Maanstanden I aSdiffliSSétat: TERNEUZEN PlreetêBf Hoofdredacteur: P. 3. vm ie Sande Redactie- en Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sanda ta Terneuzan AdverïenBeprffs per mm 16 of; minimum par advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot nun, 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Johnson gelooft nog steeds dat er hoop is op vermin dering van de oorlogsinspanning in Vietnam ondanks het uitblijven van een tastbaar resultaat in het door Amerika ontketende diplo matieke vredesoffensief. Dit maken politieke waarnemers In Washington op uit de verkla ringen die Johnson donderdag avond aflegde op zijn persconfe rentie. De opmerking van de presi dent, dat zich geen grote verande ring heeft voltrokken in de kwes- tle-Vietnam, wordt geïnterpreteerd als een poging om een eind te ma ken aan de speculaties dat Wa shington op het punt zou staan de bombardementen op Noord-Viet- nam te staken. Johnson was zeer voorzichtig in zijn woordkeus en gaf ook duidelijk te verstaan, dat hij nog hoop koes tert op een antwoord van Hanoi, dat aanleiding zou geven de bom bardementen te staken. De president zei nog steeds „blij te zijn met zijn besluit van 31 maart", waarop hij de beperking van de bombardementen èn zijn niet herkiesbaarstelling voor het hoogste ambt aankondigde. De Amerikaanse ambassadeur In Zuid-Vietnam, Ellsworth Bun ker, heeft gisteren opnieuw een onderhoud met president Thieu gehad, het zevende in 10 dagen tijds. Aangenomen wordt dat op nieuw is gesproken over de vre desonderhandelingen te Parijs en eventuele uitbreiding van het vre desoverleg met delegaties van Zuid-Vietnam en het „bevrijdings front". Bunker werd bij zijn bezoek aan Thieu vergezeld door zijn plaats vervanger, Samuel Berger, en de Warme SWCljZSMjlS IWfe* TKNBUZW kanselier voor politieke zaken van de ambassadeur, Martin Herz. De Zuidvietnamese verbindings missie bij de internationale contro lecommissie voor Indo-China heeft biji de commissie geklaagd, dat Noordvietnamese communisten op Cambodjaans grondgebied dicht bij de grens met Zuld-Viet nam opleidings- en rustkampen, opslagplaatsen en hospitalen heb ben aangelegd. De commissie heeft bevpstigd dat troepen uit Cambod ja Zuid-Vietnam zijn binnengeval len. Zii staaft deze bewering met verklaringen van een gevangenge nomen Noordvietnamees. docu menten die op het stoffelijk over schot van Noordvietnamezen zijn gevonden en de redevoering van het Cambodjaanse staatshoofd, prins Horodom Srhanoek, van 29 september j.l. waarin hii de aan wezigheid van Noordvietnamese militairen in zijn land bevestigde. Het hoofd van de Noordvietna mese onderhandelïngsdelegatie in Parijs, Xoean Thuy, heeft donder dagavond op een receptie in de Noordvietnamese vertegenwoordi ging te Parijs verklaard, dat presi dent Johnson gunstige gelegen heden genoeg heeft om de bom bardementen op Noord-Vietnam onvoorwaardelijk te staken. In een gesprek met verslagge vers ontweek Xoean Thuy vragen over het bestaan van Amerikaanse voorstellen aan zijn regering die ten doel zouden hebben een eind te maken aan de impase in het vredesoverleg. „Vraag het presi dent Johnson; ik heb daaraan niets toe te voegen", zo zei hij lachend. De onderhandelaar legde er de nadruk op, dat alleen door een onvoorwaardelijke bombardements staking de Amerikanen tot vrede in Vietnam kunnen komen. „Daar voor is het al te laat. maar beter laat dan nooit", aldus Xoean Thuy. In Zuid-Vietnam hebben Ameri kaanse troepen met steun van vliegtuigen en artillerie donderdag in het zuidelijk deel van de gede militariseerde zone 65 Noordviet namese militairen gedood. Drie vietcongleden sneuvelden in een actie van Zuidkoreaanse militairen in de omgeving van de kustplaats Nha Trang, terwijl in een arot het stoffelijk overschot van 49 rebel len werd ontdekt, die vermoedelijk eerder om het leven waren geko men. Vietcongleden hebben gisteren de gevangenis van Hol An, 30 kilometer ten zuiden van de noor delijke militaire basis van Danang, met mortiergranaten bestookt Volgens een Zuidvietnamese woordvoerder werden vier gevan genen gewond. De Amerikaanse minister van defensie, Clifford, heeft vrijdag verklaard, dat Nocird-Vietnam 30.000 tot 40.000 militairen uit Zuid-Vietnam heeft teruggetrok ken. Deze troepen zouden zich nu in Laos, Cambodje en in Noord-Vietnam zelf bevinden. Volgens de minister zijn er nu nog ongeveer 80.000 Noordviet namezen in Zuid-Vietnam. Hij zei dat op bevel van president Johnson de militaire druk tegen Noord-Vietnam wordt gehand haafd. Hij achtte het nog te vroeg om conclusies te trekken uit de vermindering van de ge vechtsactiviteit. „Ik geloof dat de vijand in een positie verkeert om nieuwe aanvallen te doen als hij dat wil", aldus Clifford. De herdenking van het feit dat 50 jaar geleden de republiek Tsje- cho-Slowakije werd gesticht, zal zich komende week tot officiële plechtigheden beperken. De voor genomen massabijeenkomsten en volksfeesten zijn van het program ma geschrapt, waarschijnlijk om demonstraties tegen de aanwezig heid van de bezettingstroepen te voorkomen. De nationale vergadering komt zondag bijeen om twee wetsvoor stellen betreffende invoering van de federale staatsvorm en de rech ten van de nationale minderheden goed te keuren. Volgens het eerste wetsontwerp wordt het land ver deeld in twee staten van resp. Tsjechen en Slowaken. Bij het tweede voorstel wordt bepaald dat de 134.000 Duitsers, 551.000 Hon garen. 69.000 Polen en 56.000 Oekrainers volwaardige staatsbur gers zijn. Zondag zullen ook afvaardigin gen van het nationale front kran sen leggen op de graven van de vier overleden presidenten, onder wie Thomas Masarvk en Benesj, en van Tsjechoslowaken en ande ren die in de strijd tégen de nazi's het leven hebben gelaten. De dag zal worden besloten met een op voering van „Le diable et ie bon Dieu" van Sartre. Maandag zal op een gemeen schappelijke bijeenkomst van de nationale vergadering en het cen trale partijcomitê de stichting van de republiek officieel worden her dacht. President Svoboda zal dan een rede uitspreken. De daaropvolgende dag gaat het staatshoofd met een delegatie naar Bratislava, de hoofdplaats van Slowakije, om daar de wet inzake de federalisatie te ondertekenen. In een dagorder aan het leger heeft president Svoboda verklaard dat een socialistische maatschap pij er naar streeft zowel het ma teriële welzijn van de bevolking te bevorderen als de democratische rechten van de burgers te verwe zenlijken. Het staatshoofd gaf als zijn me ning te kennen, dat de Tsjechen en Slowaken in hun geschiedenis de levensvatbaarheid van een on afhankelijke Tsjechoslawaakse staat hebben bewezen. Inmiddels heeft de eerste par tijsecretaris Dubcek donderdag de ..medaille wegens verdiensten voor de republiek" ontvangen. Hem werd deze onderscheiding toege kend als officiële erkenning van zijn uitstekende werk. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Eduard Adorno, parlementair staatssecretaris van het West- duitse ministerie van defensie, heeft vrijdag in de bondsdag ver klaard dat de Westduitse militai re veiligheidsdienst niet over ge noeg gegevens heeft beschikt om een arrestatiebevel te doen uit gaan tegen de gepensioneerde vice-admiraal Lüdke, die waar schijnlijk zelfmoord heeft ge pleegd. Adorno zei voorts dat tot dusver uit het onderzoek niet ge bleken is dat er een verband be staat tussen de dood van Lüdke én die van het waarnemend hoofd van de Westduitse geheime dienst, Horst Wendland, en lui tenant-kolonel Johannes Grimm van het ministerie van defensie. Wendland en Grimm hebben zelf moord gepleegd. Waar Gerhard Böhm, 'n hoofd ambtenaar aan het ministerie van defensie die sinds maandag vermist wordt, zich bevindt, is niet bekend. In al deze gevallen, aldus Adorno, is tot nu toe niet gebleken dat er spionage in het spel is geweest. Aangenomen wordt dat de oorzaken van de dood van Wendland en Grimm en het verdwijnen van Böhm „el ders" gezocht moeten worden. Adorno zei dat er tussen de pensionering van Lüdke op 1 ok tober en de tegen hem gerezen verdenking van spionage geen verband bestaat. Lüdke was op zijn verzoek om gezondheids redenen vervroegd gepensio neerd. Men zal verder nagaan of de dood van Lüdke, die tot zijn pensionering hoofd van de af deling logsitek op het NAVO- hoofdkwartier voor Europa was, en het verdwijnen van een Turk se NAVO-employé verband met elkaar houden. Inmiddels heeft de Amerikaan se NAVO-employé verband met Clifford, de jongste gevallen van zelfmoord in West-Duitsland en de verwikkelingen hieromheen in verband met het mogelijk be staan van een spionagenet „bij zonder ernstig" genoemd. De „Messerschmitf'-fabrleken zullen onder licentie de 50 Star fighters voor de Westduitse luchtmacht bouwen, tot de aan koop waarvan de defensiecom missie van de bondsdag donder dag besloot, zo is vrijdag in Bonn vernomen. De vliegtuigen zullen de 90 Starfighters gedeeltelijk moeten vervangen die bij onge lukken zijn verloren gegaan. Volgens de enquête, die de VARA-actualiteitenrubriek „Achter het nieuw" in ons land heeft laten houden, over de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen, blijkt de me ning van het Nederlandse volk over de presidentskandidaten be langrijk af te wijken van de opinie in Amerika. Volgens de laatste Amerikaanse pol kreeg Nixon 42 procent en Humphrey 30 procent van de stemmen. In de enquête van „Achter het nieuws" krijgt Nixon 22 pet van de stemmen tegen Humphrey 41 pet. Geen me ning over de kandidaten had 37 pet van de ondervraa^n De enquête „Achter het nieuws" bestaat uit drie onder delen: een steekproef die repre sentatief is voor het Nederlandse volk, gehouden in dertien ge meenten; een enquête onder de leerlingen van de hoogste klas van de middelbare scholen te Utrecht en een opiniepeiling onder de 20.000 kijkers, die zich bij de VARA hebben gemeld door een kaart aan te vragen. Als de Nederlanders zouden mogen kiezen tussen zes kandida ten, te weten Cleaver, Humphrey, McCarthy, Nixon, Rockefeller en Wallace zou één procent zijn voor keur geven aan Cleaver, 24 pet aan Humphrey, 20 pet aan McCar thy, 15 pet aan Nixon, 12 pet aan Rockefeller en twee procent aan Wallace. Geen mening vulde hier 26 procent van de ondervraagden in. In de „Achter het nieuws"-en- quête werd verder een onderzoek ingesteld naar de stemverhouding voor de kandidaten Humphrey en Nixon onder de aanhangers van de Nederlandse politieke partijen. Van de k.v.p. stemt op Humphrey 42 pet op Nixon 21 pet; van de p.v.d.a. 45 pet op Humphrey en 21 pet op Nixon; van de v.v.d. 44 pet op Humphrey en 33 pet op Nixon; van de- a.r.p. 39 pet op Humphrey De Amerikaanse senator Ed ward Kennedy heeft in een toe spraak op een politieke bijeen komst de kiezers dringend ge vraagd niet op de onafhankelijke presidentskandidaat Georg Wal lace te stemmen. Diens partij wordt geleid door extremisten als „leden van de ku klux klan, de „minutemen" en de raad van blanke burgers", zei hij. Slaagde de voormalige gouver neur van Alabama erin een be langrijk aantal stemmen te ver garen, dan zou dat „meer ver deeldheid teweeg brengen dan met goede wil te overbruggen was en meer gewelddaden dan de politie aan kan", aldus Edward Kennedy. Recente opiniepeilingen hadden uitgewezen dat misschien wel 15 miljoen Amerikanen op Wallace zouden stemmen, zei de senator. Het merendeel van deze mensen was volgens hem niet bezield van rassenhaat of -vooroordelen. Hij was ervan overtuigd dat, als deze Amerikanen wisten waar zij in werkelijkheid voor stemden, ze nooit hun stem op deze manier zouden gebruiken. en 23 pet op Nixon; van de c.h.u. 37 pet op Humphrey en 23 pet op Nixon; van D '66 55 pet op Humphrey en 26 pet op Nixon en van de c.p.n. 48 pet op Humphrey en 23 pet op Nixon. Alleen bij de v.v.d. is dus de voorkeur voor Nixon met 33 pet wat groter dan bij de andere partijen. Wanneer toen de stemmencijfers van de eerder genoemde zes kandidaten analyseert naar partijkeuze blijkt McCarthy onder de D '66'ers een grote aanhang te hebben. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Ex-premier Georges Papan dreoe van Griekenland is in een Atheens ziekenhuis opgenomen. Zijn arts liet weten dat de 80- jarige ex-premier een lichte maagbloeding heeft gehad, maar dat zijn toestand niet ernstig is. In het cardiologisch instituut van Montreal is vrijdag weer een harttransplantatie verricht. Ont vanger was de 35-jarige Ludger Senechal, vader van drie kinde ren uit de omgeving van Quebec. De donor is de 25-jarige Marcel Gagnon die aan de gevolgen van een auto-ongeluk was gestorven. Het is de achtste harttrans plantatie in Canada en de zeven de van het instituut. Parlementsleden uit verschil lende Navo-landen zullen op de parlementaire Navo-conferentie die van 11 tot 14 nov. a.s. in Brus sel wordt gehouden, de oprich ting voorstellen van een Europees orgaan voor gemeenschappelijke defensie-inspanning. Zij beogen daarmee de Europese kern in de Navo te versterken. Volgens het voorstel moeten de deelnemende Navo-landen onge veer tien procent van hun defen siebegroting ter beschikking stel len. Frankrijk kan de totstandko ming niet blokkeren, omdat het geen actief lid van de Navo meer is. Wél zal aan Frankrijk worden gevraagd aan de bemoeiingen van het voorgestelde orgaan deel te nemen. De bewoners van het dorp Er- chie, nabij Brindisi in zuidoost- Italië, hebben vrijdag de paro chiekerk bezet uit protest tegen de overplaatsing van hirn pas toor. Deze, de 41-jarige Don Giovanni Zanzarelli, leidt de parochie al tien jaar. Vijf jaar geleden was er ook al sprake van dat hij een andere plaats zou krijgen, maar dat ging toen op verzoek van de dorpelingen niet door. Volgens diocesane functiona rissen mag dit keer aan de over plaatsing geen bijzondere bete kenis wordien toegekend. Hoewel Don Zanzarelli zich bereid heeft verklaard aan het bevel van bisschop Semeraro van Oria te voldoen, trok een delegatie uit het dorp onder lei ding van de burgemeester naar Oria om de bisschop tot andere gedachten te brengen. De aan gevoerde politieversterkingen behoefden niet in actie te komen. Er deden zich geen ongeregeld heden voor. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Overwegend droog. Overwegend droog weer met in de ochtend plaatselijk mist, maar vooral in de middag ook zonnige perioden. Weinig wind en onge veer dezelfde middagtemperatu- ren als vrijdag. Een ontheffing van een deel van het door minister Klompé voorgestelde gecombineerde luister- en kijkgeld van f 75 per Jaar, indien naast het televisie toestel géén radiotoestel aan wezig is, zou het gehele systeem van vereenvoudigde controle doorbreken. Dit hebben de ministers dr. G. H. Veringa als minister van C.R. M. ad interim, drs. J. A. Bakker (verkeer en waterstaat) en dr. H. J. Witteveen (financiën) meege deeld aan de tweede kamer in een nota naar aanleiding van het eindverslag over het wetsont werp tot regeling van de omroep bijdragen. Een dergelijke verfijning van de regeling zou afbreuk doen aan haar doorzichtigheid en hanteer baarheid. Bovendien kan wor den gesteld dat de aanwezigheid van een radiotoestel, vooral van beperkte omvang, moeilijk te controleren is. Neemt men dus deze ontheffingsmogelijkheid in de wet op, dan schept men een situatie die ontduiking van de wettelijke bepalingen gemakke lijk, zo niet aantrekkelijk maakt. Zowel over het aantal tweede toestellen als over des toeneming daarvan staan de ministers geen exacte gegevens ter beschikking. De ervaring bij de controle van de dienst luister- en kijkgelden heeft echter uitgewezen, dat tweede televisietoestellen slechts in zeer weinig gevallen worden aangetroffen. TEL AVTV: De brand op hei vliegveld Lydda bij Tel Aviv, die daar donderdag woedde. Op de foto: een opname van de blus werkzaamheden. De Westduitse regering heeft vrijdag bekendgemaakt dat de laatste tijd zes communistische spionnen naar Oost-Duitsland zijn ontsnapt. Zij ontkent echter, dat dit een gevolg zou zijn van het falen van de veiligheids dienst. Regeringswoordvoerder Ahlers noemde het bericht in het Ham- burgse blad „Die Welt" als zou den de spionnen zijn gewaar schuwd dat de Westduitse vei ligheidsdienst hen op het spoor was, „misleidend". Vier van de spionnen twee echtparen waren door hun Oostduitse opdrachtgevers zelf teruggeroepen. De overige twee namen de benen na de arrestatie van een andere agent, van wie zij vreesden dat hij hen aan de West duitse overheid zou verraden. Zwakke vrind Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven de Oostzee en een depressie boven Frankrijk veroorzaakten vrijdag in ons land een oostelijke wind. De in de ochtend hier en daar voorkomende mist werd daardoor vrij spoedig verdreven. Het werd toen in grote delen van het land vrij zonnig weer. waarbij het in de middag 11 tot 14 graden werd. Het hogedrukgebied boven de Oostzee verplaatst zich naar het zuiden onder invloed van een depressie bij midden-Noorwegen, die daar vrijdag plaatselijk veel sneeuw en regen veroorzaakte. Een met het hogedrukgebied sa menhangende rug van hoge luchtdruk trekt van de Noordzee in zuidelijke richting naar ons land. Hierdoor zal er vandaag weinig wind zijn, verwacht wordt dat de hedenochtend plaatselijk aanwezige mist geleidelijk zal op trekken waarna vooral in de mid dag zonnige perioden zullen voor komen. In de middagtemperatu- ren komt maar weinig verande ring. ZATERDAG 26 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.18 4.54 5.28 5.37 n.m, 4.43 5.19 5.53 6.02 ZONDAG 27 OKTOBER v.m. n.m, Breskens 5.08 5.42 Terneuzen 5.44 6.18 Hansweert 6.18 6.52 Walsoorden 6.27 7.01 MAANDAG 28 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 6.10 6.56 Terneuzen 6.46 7.32 Hansweert 7.20 8.06 Walsoorden 7.29 8.15 MAAN ZON op onder op onder' Okt. 26 7.24 17.23 13.50 20.14 27 7.26 17.21 14.36 21.37 28 7.28 17.19 15.06 23.04 29 7.29 17.17 15.26 30 7.31 17.15 15.40 0.30 31 7.33 17.13 15.52 1.52 S

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1