Geen medaille voor Nederland in wegwed strijd over 169 kilometer TERNEUZEN speelgoedafdeling geopend TERNEUZEN HEMA GOUD VOOR DE ITALIAAN VIANELU René Pijnen een der werkers van het eerste uur Vanaf heden is de geheel nieuwe AMERIKANEN VEROVERDEN VIER MAAL G0DD OP EEN AVOND „IJzeren" Canadees Hutton trainde dagelijks twintig kilometer Dokter Visser heeft niets aan Collard verstrekt EERSTE GROEP NEDERLANDERS TERUG UIT MEXICO Vrijdag 25 oktober ïyos DE VBIJE ZEEUW Pagina? 88 VESTIGINGEN Twaalf km per dag. Zeven pond afgevallen Schoolverzuim Extra-zuurstof De Schot Anderson leidt Bulgarije Nederland DWS speelde in Londen gelijk tegen Chelsea (O-O) Leeds United won met 3—2 van Standard Luik Ajax speelde gelijk tegen Atletico (1-1) Jaar geleden nog onbekend Herdershond loopt 1200 km naar baas „Die vierde of vljWo plaats In teresseerden me niet meer. Ala Het nu nog brons was gewaest". René Pijnen gaf deze verklaring voor het feit, dat hij 50 meter vóór de meet van de Individuele weg wedstrijd, die In een triomf van de Itafaian Vianetli was geëindigd, geen moeite meer had gedaan om de Franse kampioen Abrahamian voorbij te komen. „Ik had me ka pot gereden toen die Italianen in de kopgroep zaten en om de beurt demarreerden, maar je wilt er bij zijn. Die tegenakties heb ben mij mijn souplesse gekost", zo verklaarde de Brabander zijn falen in de slotfase van deze on der een hoge temperatuur ge reden koers. Pijnen was een van de grote mannen in deze strijd geweest, een van de werkérs van het eer ste uur, die met een vijfde plaats te matig werd beloond. Men zou ook kunnen zeggen, dat hij te vroeg en te kwistig met zijn krachten had omgesprongen. „Ik had er alles op gezet om prijs te rijden", was de reaktie van Pij nen toen er werd gesuggereerd dat hij zich beter wat later in het strijdgewoel had kunnen men gen. Zoals de Deen Leif Morten- sen had gedaan, die praktisch ge sproken uit heft niet te voorschijn kwam en het zilver voor Dene marken veilig stelde. Zoals ook de Zweed Gösta Petterson, wiens bronzen plaats door een slotrush in de achtste en laatste ronde tot stand kwam. Daartegenover staan de voor beelden van hen, die zich lang hadden gespaard, die probeerden tegen het eind him slag te slaan, maar inbracht tekort schoten. Dat gold voor de Franse kam pioen Abrahamian en de gevaar lijke Belg Hoger de Vlaeminck (amateur-wereldkampioen cyclo cross), van wie Harrie Jansen la ter zei, dat hij met zijn tong op zijn stuur reed. ZOETEMELK PECHVOGEL „Wie weet het, niemand weet het", staat geschreven in het restaurant van het olympisch stadion in Amsterdam. De spreuk ging op deze hete woensdag op in het verre Mexico, want welk een gelijk zou Pijnen hebben ge kregen, wanneer zijn eerste demarrage met succes was be loond. Die greep naar de macht kwam toen na 30 km vijf renners waren ontsnapt. De Italiaan Bramucci, de Hon gaar Takazs, de Rus Nelubin, de Deen Hansen en de Spanjaard Lasa ontketenden de revolutie, die meteen het veld in stukken reet. Pijnen voerde de achter volgende groep aan, die op 20 seconden van de leiders reed. Harrie Jansen en Jan Krekels volgden met een klein peloton op 45 seconden. Pechvogel nummer één was Joop Zoetemelk. De Zuidhollan- der had na een korte afdaling zijn frame gebroken. Het duurde kostbare seconden eer hij een andere fiets kreeg, een Mexi caanse fiets, die veel te laag was. Daardoor verspeelde Zoetemelk zoveel tijd, dat hij na 75 km af stapte. NAAR DE ONTKNOPING Intussen was de situatie gewij zigd. De vluchters waren achter haald en er had zich een groep gevormd van 11 man, bij wie Pij nen en Jansen, de Russen Sjoekof en Yardy, de sterk rijdende Noor Androgen, de Mexicaan Juarez en de Italiaan Vianelli. Deze for matie bleek beslissend want na 122 km had zij anderhalve minuut winst op de grote groep, waaruit de Deen Mortens en, de Tsjech fisnolik en de Italiaan Bramucci demarreerden. Binnen 20 km hadden zij het gat overbrugd. Net toen ze aansluiting kregen demarreerden Andresen, Yardy en Pijnen. Harry Jansen had de slag gemist, maar hij bleef niet stil zitten. „Terwijl René weg was, moest ik. iedere keer de Ita lianen, die voortreffelijk samen werkten, terughalen. Ze demar reerden keer op keer en daar door moest ik tegen het eind los sen". Pijnen en zijn vluchtmakkers werden teruggehaald en toen sprong Mortensen weg. „Waan zin", zeiden de Westeuropese wielerkenners. „Helemaal niet", verweerden de Scandinaviërs zich. „Mortensen kan geen meter sprinten en zijn enige kans is een solo". De Deen vocht als een be- setene tegen Vianelli, die even eens de vrije ruimte had gekozen. TRIOMFATOR Mortensen moést zich gewon nen geven. Geen 10 km vóór de meet werd hij door de Italiaan overweldigd en achtergelaten. Als op vleugels snelde Vianelli, die drie dagen tevoren op be scheiden wijze zijn 22e verjaar dag had gevierd, naar de eind streep. Ver vóór de witte kalk- lijn kon de jongeling uit Brescia gaan opzitten om zijn olympische triomf, de eerste van de Italiaan se wielrenners, met volle teugen te genieten. Pas anderhalve mi nuut later kwam Mortensen bin nen. Het was een verrassing, dat na de Deen de Zweed Gösta Pet terson het brons opeiste. Op een eervolle elfde plaats eindigde de Limburger Krekels, die zich terwille van Jansen en Pijnen had moeten opofferen. „Toen die kopgroep met Jansen en Pijnen ontstond, mocht ik niet hard meer rijden", zei hij spijtig. Grimmig voegde hij eraan toe: „Ik had korter kunnen rijden dan die elfde plaats, maar De Vlae minck pakte me steeds terug ter wijl anderen mochten gaan". Jan sen kwam als 24e over de streep. DE UITSLAG De uitslag van de olympische wegwedstrijd over 196 km was: 1. Vianelli (It.) 4.41.25 2. Mortensen (Den.) op 1.24 3. G. Petterson (Zwed.) op 1.50 4. Abrahamian (Fr.) op 2.11 5. PIJNEN (Ned.) z.t. 6. Monseré (B.) op 2.26 7. T. Petterson (Zwed.) op 2.33 6. Bramucci (It.) z.t. 9. Rodriguez (Col.) z.t. 10. Kegel (Polen) op 2.35 11. KREKELS (Ned.) 4.44.09 12. Ebert (W.-Dld) 4.44.10 13. Andresen (Noorw.) z.t. 14. Milset (Noorw.) 4.44.15 15. Pachon (Columb.) 4.44.16 16. Gomez (Sp.) z.t. 17. Yardi (Rusl.) 4.44.18 18. De Vlaeminck (B.) 4.44.24 19. Dierekx (B.)- 4.45.32 20.Vasseur (Fr.) 4.45.38 24. JANSEN (Ned.) 4.46.30 HEMA HEMA Op één avond heeft de Ame rikaanse rwemformatie de buit aan gouden medailles van tien opgevoerd tot veertien. Bij alle zwemfinales van woensdag be roerde een vertegenwoordigster van de Verenigde Staten het eerst de door de Nederlander Gatsonides geleverde aantikpla- ten. Alleen de overwinning van de 16-jarige Tsjechische Milena Duchkova bij het torenspringen voorkwam, dat de duizenden toeschouwers uitsluitend het Amerikaanse volkslied te horen kregen. De 400 meter vrije slag werd gewonnen door de 21-jarige Mike Burton, een pupil van Sherman Ghavoor. De 200 meter schoolslag dames was voor de 16-jarige Sharon Wichman van de club „Olym- pia", waar de Hongaar Hunyad- fi trainer is. Charles Hickox greep het goud van de 200 meter wisselslag en ook het goud op de 400 meter wisselslag. Kay Hall, de grote ontdekking van coach Dick Hannula, eigende zich het olympisch goud toe op de 100 meter rugslag in de nieu-, we wereldrecordtijd van 1 min 6,2 seconde. viel evenals in Tokio buiten de prijzen. Toch had ook Amerika een deel in de misère, waarmee alle zwemploegen te kampen heb ben. Catie Ball, de wereldre cordhoudster op de schoolslag, was de dag tevoren op het vlieg tuig naar huis gezet. Door ziekte was zij gedurende haar verblijf in Mexico zeven pond afgeval len. Of haar vertrek Sharon Wichman een extra stimulans had gegeven, vroeg men de nieuwe olympischee kampioene. „Nee, daar heb ik niet aan ge dacht. Ik zwem hier om te win nen", was het antwoord, waar uit de keiharde Amerikaanse wedstrijdmentaliteit blijkt. Ver der had Mike Burton twee dagen vóór de start last gekregen van de „turista", die (hem nogal had aangegrepen. Ook Mohn Nelson, de tweede Amerikaanse 400 me- terman> was niet in vorm en De vier finales waren onge lijk van kwaliteit: de 400 meter vrije slag werd door Mike Bur ton gewonnen in de onwaar schijnlijk goede tijd van 4 min. 9 sec. Afgaande op de ervarin gen van de twee voorolympische spelen had zoiets onmogelijk moeten zijn. In 1966 won Alain Mosconi in 4.23.8 en een jaar later Guillermo Etchevarria in 4.17.1 Mosconi eindigde in 4.13.3 op de derde plaats achter Bur ton en de Canadese wereld recordhouder Ralph Hutton, die op 4.11.7 uitkwam. „Heeft het nog zin de langere afstanden van de vrije slag op het programma te handhaven, gezien de onvoorstelbare opof feringen, die ju'lie je tijdens de training moe ten getroosten", was de harde vraag, die het drietal werd gesteld. Burton antwoord de: „Het is wel gebleken dat meer training 'niet altijd betere resultaten geef. Ik zwom deze yzomer twaalf kilometer per dag. Ralph Hutton, de ijzeren man van Canada, die al jaren traint op het Californische Foothill- college, bevestigde die mening, toen hij toegaf deze zomer een geïntensiveerde training gevolgd te hebben, waarbij 20 kilometer per dag werd gezwommen. Alain Mosconi nam de gele genheid te baat voor eigen paro chie te prediken: „Wij in Frank rijk hebben niét dezelfde moge lijkheden als de Amerikanen. De school eist meer van ons Het klonk acceptabel, maar had wei nig met het onderwerp te ma ken. Bovendien heeft Mosconi dit jaar een record gevestigd, wat betreft het schoolverzuim. ne verpakking" genoemd we gens haar veelzijdige kwalitei ten op crawl, vlinder- en rug slag, was met 1.07.4 de snelste geweest in de halve finales. In de eindstrijd had het kleine Canadese meisje bij het keer punt een achterstand op de Amerikaanse Kay Hall. „Niets aan de hand", moet zij gedacht hebben: „Bij de eindsprint haal ik dat wel in", maar hoe Tan ner ook versnelde, de slanke Amerikaanse (1.71 meter bij 55 kg) met de lange armen bleef buiten bereik. Een halve seconde na Kay Hall sloeg Elaine Tanner met een nijdige tik de hand tegen de bassinwand. Het goud was haar ontfutseld door een meisje, dat een jaar geleden nog onbekend was. Voor Tanner behoefde het niet meer: geen interviews, geen handjesschudden, alleen de be slotenheid van de kleedkamer. De ere-ceremonie van de 400 meter wisselslag heren moest worden uitgesteld. Die van de 200 meter schoolslag ging bijna niet door. Het zwembad bood de langzamerhand vertrouwde aan blik van toeschietende doktoren en verpleegsters, de zuurstof maskers in de hand. Na de finale van de 200 meter schoolslag be zwijmde de Rssin Galina Pro- zumensjikova. De race was een kopie van de 100 meter school slag enkele dagen tevoren. Weer vochten Wichman, Prozu- mensjikova en Bjedov om de verdeling van de medailles, maar ditmaal viel Prozumensji- kova terug. Bjedov prees zich later gelukkig dat ze de kant ihad gehaald. Terwijl Wichman huilend de pers te word stond, werd Pro- zumensjikova op een brancard weggevoerd. Iets soortgelijks ge beurde op de 400 meter wissel slag heren. „Ik geloof dat dit de meest inspannende race is geweest, die er bij de olympi sche spelen is gehouden en nog zal worden gehouden. We zijn allemaal tot de bodem van ons kunnen gegaan", verklaarde Charles Hickox, die evenals de andere finalisten klaagde over stekende pijn in het voorhoofd. Michael Holthaus, de 18-jari- ge Westduitser, die op dezelfde dag (13 juli) jarig is als zijn trainer Gerhard Hetz, werd met behulp van extra-zuurstof bij bewustzijn gebracht, nadat hij op de rand van het bad in el kaar was gezakt. Tot welke prestaties leidden deze bovenmenselijke inspannin gen dan wel? Charles Hickox kwam uit op 4.48.4; zijn land genoot Gary Hall op 4.48.7 en voor Holthaus werd 4.51.4 afge drukt. Dat zijn tijden, die op zeeniveau helemaal niets zeg gen officiële tijdwaarnemer Olympische Spelen Mexico Da Schot Anderson zal, bijge staan door twee landgenoten, d« wedstrijd BulgarijeNederland voor de voorronden van het wereldkampioenschap, die zon dag wordt gespeeld, leiden. De trainer van het Bulgaarse elftal, Stefan Boskov, hoopt Sja- lamanov en Asparoekov te kun nen opstellen. Beide spelers zijn geblesseerd, maar speelden in de laatste trainingswedstrijd elk een helft mee. Het Bulgaarse elftal zal waar schijnlijk in de volgende opstel ling spelen: Simeomov; Sjalama- nov, Dimitrov, Jetsjev; Gagane- lov; Penec en Popov; Bonev, As paroekov, Jakinov en Dermend- jev. Het Amsterdamse DWS heeft op Stamford Bridge te Londen de eerste wedstrijd tegen Chel sea in de tweede ronde van het toernooi orn de jaarbeurssteden- beker gelijk gespeeld (0—0). Er waren 24.000 toeschouwers. De tweede wedstrijd is volgende week woensdag in het olympisch stadion te Amsterdam. DWS legde het accent op de verdediging en trok soms acht spelers terug. De Amsterdam mers waren gehandicapt doordat Flinkevleugel en Rensenbrink niet meespeelden. De toeschou wers zagen een eenzijdige wed strijd met Chelsea in de aanvaL Het doel van Jongbloed ontsnap te ternauwernood aan doorhrt*- ring. De jeugdige Londense voor spelers hadden ontzag voor de forse Nederlandse verdedigers en waren niet gelukkig met hun schoten. In de 19de minuut kreeg Chelsea een kans op een voor sprong, toen de Deense scheids rechter Espersen een strafschop gaf voor een handsbal van Corn wall, maar Bobby Tambling schoot naast. In de tweede helft kreeg half- speler David Webb nog een kans, maar zjjn inzet werd van de doel lijn getrapt door een DWS-ver- dediger. Even later kwam een „lob" van Peter Osgood tegen de lat. Slechts eenmaal was DWS dicht bij 'n treffer. Een kwartier na rust stond Piet van der Berg oog in oog met doelman Peter Bonetti, maar hij aarzelde en dat gaf Bonetti gelegenheid de bal weg te gritsen. Leeds United heeft woensdag avond de tweede ronde bereikt van het toernooi om de jaar- beursstedenbeker. Op eigen ter rein won Leeds, houder van de beker, met 32 van Standard Luik (België). De ruststand van de wedstrijd, die werd bijge woond door ruim 24.000 toeschou wers, was 10 voor de Belgen. Jacky Charlton (de broer van Bobby Charlton die bij Manch. United speelt), Lorimer en Brem- ner zorgden voor de Engelse doelpunten. Kostede en Galic scoorden tegen. De eerste wedstrijd was in een gelijkspel (00) geëindigd. Ajax heeft woensdagavond in Madrid gelijk gespeeld met 11 tegen Atletico Madrid. De wed strijd was een „restant" van de internationale zomercompetitie. Bij rust had Ajax een voor sprong van 01. Hoewel de Spanjaarden weinig geïnspireerd speelden, had Ajax moeite een gelijkspel te behalen. De verdedigende Amsterdam mers beperkten zich tot enkele uitvallen, die echter meer gevaar opleverden dan het Spaanse of fensief. In de 40e minuut nam Ajax de leiding toen Piet Keizer de verdediging van Atletico pas seerde en Sjaak Swart zijn voor zet met een kopbal afrondde. In de laatste seconden van deze door 20.000 toeschouwers bijge woonde wedstrijd maakte Atleti co gelijk door Irureta. Ook de 100 meter rugslag dames-finale had grote kwali teiten. Claine Tanner, ook wel „miss Swimming World in klei- De Nederlandse wielrenunle heeft donderdag het volgende communiqué uitgegeven: De knwu-arts de heer K. Visser heeft aan het hoofdbestuur ver klaard geen enkel medicijn aan de soigneur Collard te hebben ver strekt, noch vóór het vertrek naar Mexico, noch door het opsturen daarvan. Dit in tegenstelling tot andersluidende berichten. Het hoofdbestuur wenst uitdrukkelijk te stellen, dat de verklaring van de knwu-arts onvoorwaardelijk als juiste toedracht wordt aanvaard. Een naar de naam „Lassie" luis terende 5-jarige herdershond heeft kans gezien na een tocht van 1.200 km uit Brindisi zijn baas in Türijn terug te vinden. De eigenaar van de hond, Pan- crazio Scorano, had in juni bij een bezoek aan zijn ouders in Brindisi, bij de zuidoostpunt van Italië, zijn hond daar ach tergelaten. Kort na zijn vertrek naar Turijn verdween ook de hond. Enkele dagen geleden hoorde Scorano die inmiddels in Turijn was verhuisd, van een vriend dat er in de buurt van zijn oude woning een hond rondzwierf die op Lassie leek. Het bleek inderdaad de ver miste herdershond te zijn. Weliswaar sterk vermagerd en met stukgelopen poten kon het dier met een hevig geblaf zijn baas eindelijk begroeten. Donderdagochtend zijn op Schiphol twintig Nederlandse atleten en officials met een DC-8 van de KLM uit Mexico aange komen. De meeste Mexico-gan gers, sommige van hen getooid met een fraaie sombrero, hadden zo'n haast om thuis te komen, dat zij zich niet de tijd gunden de pers te woord te staan, maar zich zo snel mogelijk naar de aan komsthal spoedden. Alleen de onfortuinlijke Rudi Lubbers had even tijd om te zeg gen dat hij zich, nu hij in Mexico geen goud had gewonnen, meer op zijn studie aan de academie voor lichamelijke opvoeding wil richten. Hij zal daarnaast nog wel blijven boksen. Tot deze eerste groep van twin tig behoorde ook bokser Jan van Ispelen chef d'équipe de heer Hofman en „ome" Nelis Bisschop. Voorts kwamen op Schiphol aan de dames-atleten Marian Acker- mansThomas, Tilly van der MadeVan der Zwaard, Ilja Kei zerLaman en Myrna van der HoevenJansen. De atlete Lia LouerHinten, die niet kon star ten omdat bleek dat zij in ver wachting was, werd door haar overgelukkige echtgenoot lang durig omhelsd. Voorts maakten de roeiers Van Enst, Rouwe en hun coaches Bazuin, Bloemendal en Jansen, alsmede de wielrenner Henk Nieuwkamp, de zeilers Ben Verhagen, Nico de Jong, de chef d'équipe van de gewichtheffers Hovens en masseur Keizer deel uit van het gezelschap. De mees ten konden niet in Mexico blijven om daar de sluitingsceremonie mee te maken, daar zij voor hun werk of studie in Nederland terug moesten zijn. De andere leden van de Neder landse Mexico-ploeg komen woensdag 30 oktober in ons land aan.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5