PROVINCIAAL NIEUWS Prinses Margriet opent in Terneuzen Nederlands nieuwste internaat voor schipperskinderen GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN Voorstel tot bouw van twee-in-één sporthal GEMEENTERAAD VAN AXEL Reinigingsrechten worden verhoogd VERPLICHTE ZIEKENFONDSPREMIE WORDT VERHOOGD VAN 7,2 TOT 7,5 PROCENT K.V.P.-kamerfradieopstap Terneuzen Sluiskil St. Philipsland Zaamslag - AGENDA - Op de hoek Alvarezlaan-Axelsestraat De exploitatie- opzet Toelichting Subsidie- mogelijkheden Benoeming bestuursleden Opheffing sportstichting Axel Susldie muziek verenigingen VHjd'a'g'US ÖRtÖïïër rtso» Delegaties uit de k.v.p.-fractie in de Tweede Kamer zullen werkbezoeken brengen aan de stedenband Twenthe en aan Zeeuws-Vlaanderen. Op vrijdag 25 oktober (heden) zal een delegatie een bezoek brengen aan Twenthe, waar o.m. ter sDrake komt de werkgelegen- hetdsoroMematiek en het weten schappelijk onderwijs. Het bezoek aan Zeeuws-Vlaan deren heeft Dlaats op vrijdag 8 november. Bij dit bezoek zullen ter sprake komen de industriali satie van de kanaalstreek, de ge meentelijke herindeling en struc turele vraagstukken en onder wijsproblemen. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Terneu zen is in openbare vergadering hneene<n-0Prieo tegen donderdag 31 oktober 1958 om 19.30 uur. Aan de orde komen de volgen de agendapunten: benoeming var> een lid en een plaatsvervangend lid van het al gemeen bestuur van de bestuurs- school Zeeland. aanbeveling luidt: lid: de heer M. de Vos (her benoeming!: plaatsvervangend lid: do heer M. Nieuwdorp; aankoon van de woningen Dek kerstraat 20, 54 en 58; aankoon van de woningen Kazernestraat 7. 42 en 44, Steen- kamplaan nrs. 3. 5, 7 en 25, Dr. Buiizestraat 18 en Javastraat nrs. 10 en 44; ^voorstel tot het niet ontvanke lijk verklaren van een verzoek om voorziening ten aanzien van de weigering van een bouwver gunning; vaststelling van de verordening tot heffing van een wegenbelas ting in de gemeente Terneuzen in verband met beëindiging van de tijdsduur der koninklijke goed keuring; verlenen van medewerking ex artikel 72 van de Lager-onder- wijswet 1920 aan: a. het bestuur van de vereni ging voor volksonderwijs voor de school Leeuwenlaan 29: b. het bestuur van het katho liek schoolbestuur voor de school Korte Kerkstraat 19; voorstel inzake de bouw van 'n „twee-in-één" sporthal. Arbeidsongeval Tijdens werkzaamheden aan de voormalige binnensluis is donder dagmorgen om half tien de drag line-machinist N. B. uit Capelle a/d IJssei door een vallende dam- wand licht gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen een damwaad-uit de haak schoot en lsngs-de-giek naar beneden gleed. Tengevolge hiervan werd B. aan het rechterbeen getroffen en licht gewond. Hij werd per ambulan ce naar het Juliana-ziekenhuis overgebracht voor nadere obser vatie. De anti-hongeractie In het kader van de deze week te houden anti-hongeractie onder het moto: „Wereldwedloop tegen de honger", uitgaande van o.a. de N.O.V.I.B., zal vandaag ook in Sluiskil een huis-aan-huis collec te worden georganiseerd. Door een vergissing van de organisato ren in Terneuzen was Sluiskil in eerste instatie niet bij deze actie betrokken. Daarom is er in de loop van deze week alsnog een actie-comité gevormd bestaande uit ds. H. Ruis, pater Paulinus, zr. Gertrude, A. van Harn en J. van As, dig zich met deze collecte heeft belast. Bazar Op 7, 8 en 9 november a.s. zal in ,,De Ark" een bazar worden geor ganiseerd door de hervormde kerk te Sluiskil ten behoeve van de kerkvoogdij. Kolendampvergiftiging De 74-jarige W. Matthijse uit Anna Jacobapolder is aan de ge volgen van kolendampvergifti ging overleden. De heep M. was woensdagavond alleen thuis, om dat zijn vrouw in het ziekenhuis in Bergen op Zoom wordt ver pleegd. Buren zagen donderdag morgen dat de gordijnen gesloten bleven, maar sloegen daar aan vankelijk geen acht op. Toen des middags nog geen teken van le ven van de bejaarde man was te bespeuren, forceerde men de deur. Men trof het slachtoffer dood in bed aan. Een arts con stateerde kolendampvergiftiging. Intrekking Argentijns staatsburgerschap van Onassis gevraagd Een officier van justitie te Bue nos Aires heeft een gerechtshof gevraagd de scheepsmagnaat Aristoteles Onassis het Argen tijns staatsburgerschap, dat hij sinds 1929 bezit, te ontnemen. De. officier van justitie beriep zien Di] zijn eis op een uit 1943 daterende wet, waarin wordt ge steld dat een genaturaliseerd staatsburger de Argentijnse nationaliteit kan worden ontno men als bij na twee jaar niet in r gen tinte hebben vertoefd, •1st te kennen zou geven zich '...ar te willen vestigen. Autobotsing Donderdag om ongeveer 1 uur kwam mevr. L. uit Kloosterzande met haar personenauto over de Veerstraat in de richting Zaam slag gereden. Ter hoogte van de boerderij van de familie Diele- man naderde een tegenligger, de heer v. d. V. uit Axel, die zóver op de linker weghelft reed, dat mevr. L. hem niet meer kon ontwijken. Bij de botsing liepen mevr. L. en haar 10-jarig dochtertje zoda nige verwondingen op, dat dokter Elenbaas overbrenging per am bulance naar het Juliana-zieken huis te Terneuzen noodzakelijk achtte. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Nog een verkeersongeval Om 5 uur had er in de Terneu- zensestraat nog een verkeerson geval plaats. In de richting Zaam slag reed de heer H. uit Halsteren. Toen deze een vóór hem rijdende autobus wilde passeren, ging ook de buschauffeur inhalen. Het ge volg was dat de heer H. met. ziin auto van de weg werd gedrukt en daarbij een bermplank ramde. Zijn auto werd beschadigd, maar er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. HEDEN Terneuzen: Café Du Commer ce" (J. Kolijn), 8 uur: Prijs- kaarting voor leden en dona teurs v.v. Tern. Boys. ZATERDAG 26 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Red een huwelijk en verknoei je leven". Othene: 19.00 uur Prijskaar- ting. ZONDAG 27 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Zo schieten de Schotten in Texas"; 5 en 8 u.: „Red een huwelijk en ver knoei je leven". MAANDAG 28 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Zo schieten de Schotten in Texas". DINSDAG 29 OKTOBER Axel: Waterschapshuis, Burchtlaan 1, 10 u. v.m.: Open bare verkoping bij inschrijving van een houten motorboot. Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Zo schieten, de Schotten in Texas". Het belangrijkste agendapunt voor de Terneuzense raadsver gadering van donderdag 31 okto ber a.s. betreft de bouw van een sporthal op de hoek Alvarez- laanAxelsestraat. B en W schrijven aan de gemeenteraad: Het college is reeds geruime tijd bezig met de voorbereiding van de bouw van een sporthal. Het verheugt ons thans met een concreet voorstel terzake te kun nen benaderen. Mede uit een oogpunt van sub- idievereisten geeft het college de voorkeur aan de stand aard- sporthal, waarvoor een plan is ontworpen door de vereniging van Nederlandse gemeenten en de Nederlandse heidemij. Deze hal heeft een nuttig vloeropper vlak van 28 bij 42 m, exclusief de bijbehorende ruimten, zoals ver kleedruimte, toiletten, toestelber ging, e.h.b.o.-ruimte, beheerders kantoor en centrale-verwar mingsruimte. De sporthal kan naast het gebruik voor onderwijs doeleinden worden benut door de diverse verenigingen, welke een specifieke zaalsport beoefenen als handbal, volleybal, badmin ton, gymnastiek, korfbal en ten nis. Tevens kan van de hal ge- Ontvangsten: I. Opbrengst sport verenigingen enz. 10.200 3. Uitkering finan ciële verhoudings wet 62.235 5. Huur 2.000 7. Pachten enz. 6.000 9. Nadelig saldo 8.334 bruik worden gemaakt voor ten toonstellingen en diverse mani festaties, o.a. jeugdvakantie- weken. De sporthal moet dan. ook zo wel voor de actieve als passieve recreatie van grote betekenis worden geacht. Wat betreft het onderwijs zij vermeld, dat de hal kan worden beschouwd als een „twee-in-één hal", omdat in feite een tweetal gymnastieklokalen naast elkaar worden gebouwd. Een en ander geeft ruime mogelijkheden voor de lessen in lichamelijke oefe ning, terwijl aan dit facet tevens de nodige waarde kan worden toegekend in verband met de rijksbijdrage. B en W zijn van mening dat het perceel grond, gelegen op de hoek AlvarezlaanAxelsestraat het meest aan de gestelde eisen tege moetkomt. Direct in de nabijheid van het terrein is rekening ge houden met een ruimte voor stal ling van fietsen (150) en een par keergelegenheid voor auto's (60). Uitgaven: 2. Gas, licht, enz. 11.000 4. Personeelskosten 32.705 6. Annuïteit 31.064 8. Onderhoud 9.000 10. Alg. onkosten 5.000 Totaal 88.769 1. Gerekend wordt op een ge bruik door sportverenigingen etc. van gemiddeld 24 uur per week gedurende 84 weken per jaar; vergoedingsbedrag 12,50 per uur gemiddeld. 2. Deze post betreft het gas-, water- en elektriciteitsver bruik. Het verdient aanbeve ling om het gebouw door mid- 88.769 del van gas te verwarmen daar dan niet in een opslag ruimte behoeft te worden voorzien. Bij de berekening is uitgegaan van een bezetting door scho len van 60 klokuren per week, zijnde 2 gymnastieklokalen waarin 30 klokuren per week lessen lichamelijke oefening kunnen plaats hebben. De uitkering bedraagt in dit geval: a. Normbedrag voor de kapitaalslasten: 60 X ƒ28.450,— 40 b. Normbedrag voor de exploitatielasten: 60 x 326,— - ƒ42.675,— - „19.560,— Totaal 62.235,— Gerekend dient te worden op een personeels bezetting van een sporthalbeheerder, maximum: alsook met een schoonmaker, welke eenvoudige reparatie- en onderhoudswerkzaamheden kan verrichten, toongroep IV maximum: 5. Rekening is gehouden met enkele dagen ver huur aan derden. Een en ander is afhankelijk van de te leggen vloer. 19.150,— 13.555,- ƒ32.705,— 6. Annuïteitgrondkosten 5887 m* k f 40, bouw en inrichtingskosten Stiehtingskosten Subsidies ministerie van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk 25 tot max. van 200.000,— N.S.F. 50.000,— Bijdrage uit het provinciale infrastructuurfonds 100.000 Uit fonds stadsuitleg 285.480,— 900.000,— 1.135.480, Annuïteit 30 jaar 385.480,— 7 is 0,0805864 van 850.000,— 785.480,— 400.000,— 885.480,— 31.064,— Buffet annex keuken kan voor verpachting in aanmerking ko men. Het plaatsen van een warme- en/of koude dranken automaat wordt nader bestu deerd. 8. Hiervoor is een stelpost opge nomen van 1 van de bouw- en inrichtingskosten 9.000,—. J&T; 1# '*U, Maandagmiddag 28 oktober zal prinses Margriet 't nieuw ste internaat voor schippers kinderen „Koningin Juliana" te Terneuzen in gebruik stellen. Op een terrein aan de Ro zenstraat is een modern com plex verrezen, dat in totaal 1.750.000,heeft gekost en accomodatie biedt aan 128 kinderen in groepsverband. Het twee etages tellende ge bouw is een aanwinst van de stichting „Hervormde Inter naten voor Schippersjeugd", die bijna 25 jaar op dit terrein werkzaam is en in Rotterdam, Amsterdam, Groningen en Zwolle internaten bezit, die niet meer beantwoorden aan de eisen van de tijd. Het nieuwe centrum van deze stichting in Zeeland is tot stand gekomen dank zij medewerking van het depar tement van onderwijs, de ge meente Terneuzen, het Neder lands comité voor kinderpost zegels, de Nederl. hervormde kerk, het „Koningin Juliana- fonds", een Zeeuws aktie- comité en hulp van particulie ren. Het „Koningin Juliana"- internaat (ontwerp van het architektenbureau Rothuizen en 't Hooft te Goes) dient ter vervanging van vijf flatwo ningen en een barak aan de Iepenlaan, waarin 80 kinderen min of meer provisorisch wa ren gehuisvest en die in 1959 in gebruik werden genomen. HET PROGRAMMA VOOR MAANDAG Om ongeveer 2 uur wordt prinses Margriet verwacht. Na de begroeting volgt een toespraak van de voorzitter der stichting, de heer C. H. W. Smit uit Amsterdam, die de prinses een origineel aanden ken zal aanbieden. Omstreeks 14.30 uur volgt een pauze, waarin de prinses het gebouw zal bezichtigen en enkele genodigden zullen wor den voorgesteld. Om 15 uur is het vertrek van prinses Margriet vastgesteld. Daarna wordt de scheepsbel geluid en nemen de gasten hun plaatsen in de recreatiezaal In de op dinsdag 29 oktober te houden vergadering van de Axelse gemeenteraad komt o.m. aan de orde een voorstel tot verhoging der reinigingsrechten. In de verordening op de heffing van reinigingsrechten, vastgesteld bij raadsbesluit van 20 december 1966, komt een heffingsbedrag voor van 24 voor de eerste em mer en 15 voor iedere volgende emmer. De beerruimingsrechten bedra gen ƒ25 voor de eerste m3, welk bedrag met 8 per meerdere m3 stijgt. Het ophalen van de huisvuil emmers zal voor het belastingjaar 1969 een uitgaaf vergen van ruim 128.000. Gelet op deze kosten achten B. en W. een verhoging van de reinigingsrechten van f 24 tot ƒ26 voor de eerste emmer en van 15 tot 16 voor iedere vol gende emmer, gerechtvaardigd. Een verhoging van de beerrui- 1. Subsidie ministerie C.R.M. De subsidie zal berekend worden naar de stiehtingskosten van de sporthal minus de kosten voor be strating beplanting en inrichting.. De werkvloer van de sporthal is eveneens subsidiabel. De subsidie bedraagt 25 van de stiehtings kosten tot een maximum van 2.00.000,Indien wordt veron dersteld dat de stiehtingskosten van de hal ƒ900.000,zijn, dan mag worden aangenomen dat het maximale bedrag aan subsidie kan worden verkregen. 2 Bijdrage uit totgelden. Namens de N.S.E, werd medegedeeld dat, gezien de landelijke hantering in zake de toekenning van totogel- den ten behoeve van sporthallen de bijdragen komen te liggen tus sen minimaal 25.000,en maxi maal 75.000,—, mits wordt vol daan aan de sporttechnische eisen. Gedragsregel is dat f 50.000 a fondg perdu wordt uitgekeerd en indien een groter bedrag wordt toegekend, zal het meerdere be drag tegen een renteloze lening zijn te verkrijgen met aflossing in 20 jaarlijkse termijnen. 3. Subsidie prov. infrastructuur- 'onds. Gerekend wordt op parti culiere bijdragen en een subsidie 'it 't provinciaal infrastructuur- Vnds tnt een bedrag van 100.000. mingsrechten met 1 per m3 voor zover het 1 m3 te boven gaat, mag weer in. Na de toespraken kan men tenslotte het nieuwe in ternaat bezichtigen. Het internaat „Koningin Juliana" tussen Rozenstraat en Azalea- straat. in het licht van de totale kosten evenzeer verantwoord worden ge acht. Bij invoering van genoemde tarieven zullen de ontvangsten 85.360 bedragen. De heer A. de Waard is aan de beurt van aftreden als bestuurslid van de beschuttende werkplaatsen. B. en W. stellen voor de heer A. de Waard opnieuw te benoemen tot bestuurslid voor de zittings periode van 3 jaar. Als gemeentelijk vertegenwoor diger in de op te richten stichting voor geestelijk gehandicapten wordt voorgedragen de heer M. L. M. IJsebaert en als plaatsvervan gend vertegenwoordiger de heer A. H. van der Lee, beiden wet houder. In verhand met de periodieke aftreding van de leden van het be stuur van de bestuursschool Zee land stellen B. en W. voor met in gang van 15 november 1968 voor de volgende zittingsperiode te be noemen de secretaris der gemeen te Axel. Bij notariële akte van 20 juli 1962 werd de sportstichting Axel in het leven geroepen. Deze stich ting heeft voor de sportbeoefe ning verdienstelijk werk verricht. Door de ontwikkeling als gevolg van de instelling van het sportbe- drijf, is de functie der stichting ge leidelijk verminderd. Momenteel kan zij slechts als een adviescol lege worden beschouwd. B. en W. zijn van mening, dat het geen zin heeft de sportstichting hiervoor in stand te houden. In de vergadering van 4 april 1967 werd besloten het subsidie aan de muziekverenigingen „Con cordia", „Hosanna" en de drum band „Thalia" te brengen op f 750. Als gevolg van de gestegen kos ten achten B. en W. het billiik het subsidie met ingang van 1969 te verhogen. Bovendien is het ge- wenst aan te sluiten bij de normen, De ziekenfondsraad heeft de minister van sociale zaken gead viseerd de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering voor 1969 vast te stellen op 7,5 De premie bedraagt nu 7,2 De raad, zo deelt deze In een communiqué mee, acht deze ver hoging noodzakelijk om de te ver wachten uitgaven in 1969 te dek ken en om enige reserve te vor men. Als oorzaken van de stijging van het kostendekkende premie percentage kunnen worden ge noemd het toenemende aantal ver- pleegdiagen, jneer hulp door spe cialisten, meer en duurdere ge neesmiddelen enz. en voorts de omstandigheid, dat honraria en tarieven naar verwachting sterker stijgen dan het loon per verzeker de werknemer. Met name geldt dit voor de ziekenhuistarieven on der meer als gevolg van nieuw bouw en het huisartserihonoda' rium. De raad heeft verder geadvi seerd de premie voor de drie pre mieklassen van de ziekenfonds verzekering voor bejaarden te be palen op resp. f 3,28, 6,56 en 9,84 per week. Dit komt neer ot> een verhoging met resp. 0,10, 0,20 en 0,30 per week ten op zichte van de nu geldende bedra gen. Met deze geringe verhoging kan worden volstaan, omdat op de voor 1969 geraamde kosten in minde ring zijn gebracht de onvoorziene overschotten, die in 1967 en 1968 zijn ontstaan. Tenslotte heeft de raad de mi nister geadviseerd de loongrens voor de verplichte verzekering te verhogen van 13.200 tot 13.800 en het maximum dagloon waar over premie voor verplichte ver zekering moet worden betaald, te verhogen van ƒ43 tot ƒ45. die door een commissie, gevormd uit de vier samenwerkende lande lijke federaties van muziekgezel schappen, zijn neergelegd in een regeling met dien verstande, dat: a. het minimum-subsidie wordt vastgesteld op 1000 per jaar; b. geen subsidie wordt verleend voor verplichte concerten. HOUSTON: Dit is het gedeelte van de Saturnus, dat de Apollo- ruimtecapsule in een baan om de aarde heeft gebracht, gefotogra feerd door de ruimtevaarders kort nadat hun cabine zich ervan had losgemaakt. Beneden is de kustlijn van Florida en een ge deelte van Cape Kennedy nag nee zichtbaar.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3