Doorbraak in Amerikaans vredesinitiatief verwacht Grote brand op vliegveld van Lydda (Israël) De tunnel onder het Kanaal Ondanks tegenspraak van het Witte Huis: DEZE WEEK NOG PERSCONFERENTIE VAN JOHNSON België handhaaft brigades in Duitsland Schade loopt in de miljoenen ponden HET WEER Het overleg over de c.a.o. „groot-metaal" VRIJDAG 25 OKTOBER 1968 24e Jaargang No. 53014 Moskou op de hoogte? R's'c© De strijd gaat door Zii'd-Vêetsiani Haat krijsgevangenen vrij Kieïnste aantal doden „Menslievend heid" „Wij verlangen naar vrede" Overstromingen \n Nepal 53 kilometer lang Twee bulzen van 6,58 m KLM-mach ine wist te ontsnappen Staking bij Ford-Genk kan van lange duur zijn Nieuw stuk „autobahn" geopend Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden faQ «boowoswrt: TERNEUZEN V. 9. vm Se Sande Redactie- en Administratie- Smhtewal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pet advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handeir- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer toi 10 uur voormiddag. Ondanks alle pogingen van het Witte Huis om ze te ontkrachten, blijven de geruchten aanhouden dat een doorbraak in president Johnsons Jongste vredesinitiatief op komst is. Van betrouwbare zijde is vernomen, dat de presi dent woensdag na afloop van het als zeer belangrijk beschouwde 27e gesprek in Parijs een onderhoud heeft gehad met de ministers van defensie en buitenlandse zaken, Clifford en Rusk, en de chef van de generale staf, generaal Whee ler. Johnsons perschef George Christian heeft echter geweigerd te bevestigen dat dit onderhoud beeft plaatsgevonden. De Noordvietnamese delegatie in Parijs heeft zich meer dan ooit bereid getoond, de Amerikanen tegemoet te komen. De Noord vietnamese woordvoerder Ngoeyen Than Le zei op een persconferentie na afloop van de officiële zitting: „Laat de Amerikanen de bombar dementen staken, dan zal er on middellijk iets nieuws komen". Dê presidentiële woordvoerder ontweek óók allerlei vragen over verdere Amerikaanse initiatieven om de besprekingen in Parijs uit het slop te halen. Zo bestaan er vermoedens dat Johnson belang wekkende verklaringen zal afleg gen on een persconferentie deze week. Vooral het feit dat bekend is gemaakt dat Johnson van plan is deze week een persconferentie te houden, maar dat geen datum of tijd werd genoemd, wordt on gewoon geacht. Geruchten willen dat president Johnson heeft voorgesteld de bom bardementen op Noord-Vletnam volledig te staken in ruil voor een betrouwbare aanwijzing uit Hanoi, dat men daar niet zal profiteren van beëindiging der luchtaanval len. Ook zou Johnson hebben voor gesteld zowel de Zuidvietnamese regering als het nationale bevrij dingsfront aan de vredesbespre kingen te laten deelnemen. Het ministerie van buitenlandse zaken te Washington heeft ont huld dat minister Rusk deze week heeft gesproken met de Russische ambassadeur Anatoliy Dobrynin. wat aanleiding heeft gegeven tot theorieën dat Washington Moskou voortdurend ot> de hoogte wil hou den van het diplomatiek offensief, daarbij speculerend op de moge lijkheid dat het Kremlin de Noord vietnamese leiders te verstaan geeft dat het president Johnson ernst is met zijn vredesinitiatief. Politieke waarnemers in Wash ington zien in de Amerikaanse voorstellen eerder een versoepe ling van het bestaande standpunt dan een wezenlijke verandering van de „verklaring van San Anto nio", zoals deze reeds in septem ber vorig jaar werd gepresen teerd. Daarin gaf Johnson te ken nen dat hij de bombardementen wilde staken op voorwaarde dat de tegenstander een „gebaar van goede wil" maakte. In politieke kringen is men van mening dat het thans aan Hanoi Is te kiezen, of men onderhandelen wil over een redelijk aanbod van een president aan het eind van ziin ambtstermijn of liever het risico neemt af te wachten, wie de volgende Amerikaanse president wordt. Terwijl in het zuiden van de ge demilitariseerde zone een groot- •cbeepse zulvermgsoperatie aan de gang is, heeft de regering in Sai gon opnieuw een oproep gericht tot Hanoi om samen vredesover leg te beginnen. Bij operaties in het zuidelijk deel van de gedemilitariseerde zone hebben Zuidvietnamese en Amerikaanse troepen met steun van tanks én B-52 bommenwerpers 95 Noordvietnamezen gedood. De verliezen aan Amerikaanse en Zuidvietnamese zijde werden ais gewoonlijk „zeer licht" genoemd. In het noorden van de provincie Quang Nam werden bij artillerie beschietingen 18 Noordvietnamese militairen gedood. In deze provin cie ziin sinds dinsdag meer dan 400 Noordvietnamezen waargeno men d;e in verschillende richtingen trokken. Ook de bombardementen op doelen in het zuidelijk deel van Noord-Vietnam zijn woensdag voortgezet. De Zuidvietnamese regering heeft besloten 140 krijgsgevange nen vóór 1 november in vrijheid te stellen, zo deelde een woord voerder van het ministerie van defensie in Saigon donderdag mee. Het zuilen zowel vietcong-'eden als Noordvietnamezen ziin. Het is nog niet bekend of de Noordviet namezen naar hun vaderland zul len worden teruggezonden. Het gebaar van de Zuidvietna mese regering komt drie dagen nadat de Amerikanen veertien Noordvietnamese matrozen in vrii- heid stelden en afzetten op de Noordvietnamese kust tijdens een plaatselijk „staakt het vuren" van 36 uur. Een Amerikaanse woordvoerder deelde mee dat vorige week ion Amerikanen zijn gesneuveld. Dit is bet kleinste aantal doden in een week sedert langer dan een jaar. Het dodenciifer weerspiegelt de geringe activiteit aan de fronten. Volgens een Amerikaanse woordvoerder sneuvelden vorige week aan de ziide van de tegen stander 1243 militairen. Het Noordvietnamese persbu reau meldde donderdag dat in de provincie Bin Thoean elf gevange nen door het nationale bevrijdings front zijn vrijgelaten. Volgens een later bericht is het niet zeker dat er ook Noordviet namezen bij de in vrijheid t» stel len groep zullen zijn. De vrijlating zal tijdens een plechtigheid in Sai gon gebeuren. Het betreft een ge baar van menslievendheid, zei de woordvoerder. Regering en militaire autoritei ten willen niet zeggen hoeveel krijgsgevangenen er zijn. In aoril werd meegedeeld dat er meer dan 12.000 zijn, verspreid over kampen in het hele land. Op een persconferentie zei pre sident Johnson: „Wij verlangen heel erg naar vrede. Wij doen al verscheidene maanden lang al het mogelijke om tot een of andere regeling en een oplossing van het Zuidoostaziati- sche vraagstuk te komen". Wat zijn stilzwijgen in verband met de geruchten over een mogelijke door braak betreft, zei de president: „Wij willen geen nieuws maken als er geen nieuws is". Geen v^Is gevoel van veiligheid Hoewel Johnson dus te kennen caf dat er geen vorderingen ziin seboekt op de weg naar de vrede, zei hij dingen waaruit men kan nomaken dat hij de hoop op een doorbraak niet heeft opgegeven. Zo merkte hij op dat er geen con tactmoeilijkheden met Noord-Viet- nam zijn en dat zijn besluit van 31 maart om de bombardementen te verminderen en in januari af te treden had geleid tot de inleiden de vredesbesorekingen in Parijs. Tk ben erg blij dat ik dit besluit hem genomen, aldus de president. Minstens t.wee keer tijdens de pers conferentie legde Johnson er de nadruk op dat diplomatieke stap pen veel doeltreffender zijn dan andere, omdat zij in het geheim worden gedaan. De Amerikaanse president liet zich voorzichtig uit over de jong ste in Saigon genubliceerde sta tistieken die een daling van de Amerikaanse verliezen in Vietnam te zien geven. Ik aarzel on het ogenblik nog In dit verband het woord ..pauze" te gebruiken dat te vaak wordt gebezigd, aldus de nresldent. „Vóór alles wil ik nie mand een vals gevoel van veilig heid geven". Humphrey wint. De president voorspelde dat Humphrev de overwinning zai be halen bif de presidentsverkiezin gen en dat het huis van afgevaar digden er niet aan te pas zal ko men om uit te maken wie de vol gende president zal zijn. Johnson was er van overtuigd dat de positie van de democrati sche kandidaat in de komende da gen duideliik zal verbeteren. De peilingen over de opening van de onderhandelingen met de Russen inzake de benerking van de kernbewapening waren op een dood punt gekomen. Mii is niets bekend van een plan om met deze onderhandelingen op korte termiin te beginnen, aldus Johnson. Tot slot zei de Amerikaanse president dat hii op het ogenblik niet van plan is naar het buitenland te gaan. ROTTERDAM: Tijdens een aan varing dinsdagavond voor de kust van Hoek van Holland liep het Nederlandse vrachtschip ..Abbekerk" ernstige schade aan de boeg op. Het schip is naar de werf van Wilton in Schiedam ge bracht voor reparatie. Bij de reorganisatie van de Belgische strijdkrachten wordt onder de huidige omstandigheden voor geen van de vier brigades die in Duitsland zijn gelegerd, een terugkeer naar België voor zien. Dit heeft de Belgische mi nister van landsverdediging, Segers, donderdag verklaard in een gezamenlijke vergadering van de defensiecommissies van de Belgische kamer en senaat in Brussel. De minister deelde mede, dat 4.200 vrijwilligers zullen worden aangeworven om de sterk ge slonken eenheden opnieuw op sterkte te brengen. Bij zijn uiteenzetting over de recente ontwikkeling in centraal- Europa betoogde de Belgische bewindsman, dat men heeft moe ten constateren, dat de strijd krachten van het pakt van War schau buitengewoon doeltref fend zijn en dat er een gebrek aan evenwicht bestaat tussen het pakt van Warschau en de NAVO op conventioneel gebied. In Bel gië zullen in het licht hiervan maatregelen worden genomen, maar zonder het globale bedrag van de begroting voor 1969 te wijzigen, zo voegde hij hieraan toe. Als gevolg van overstromin gen en grondverschuivingen zijn in het oosten van Nepal 65 men sen omgekomen en 3.000 dakloos geworden, zo is officieel in Kat- mandoe meegedeeld. Op het vliegveld van Lydda bij Tel Aviv woedde donderdag een zware brand die behalve door de brandweer van het vliegveld door alle brandweereenheden van Tel Aviv werd bestreden. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting en niet door sabo tage. Het vliegveld van Lydda is de enige internationale luchthaven van Israël. Het werd voor het luchtverkeer gesloten sedert 11.15 uur plaatselijke tijd. Honderden passagiers en per soneelsleden van de luchthaven werden geëvacueerd. Vliegtui gen werden naar veilige plaatsen getrokken en hefschroefvliegtui- gen van de luchtmacht hebben het personeel van de verkeers toren in veiligheid gebracht. Het hoofdgebouw van het vliegveld is verwoest. De schade loopt in de miljoenen Israëlische ponden. Er zijn geen slachtoffers. Wel moesten hondérden mensen ren nen om aan de snel om zich heen grijpende vlammen te ontkomen. Van de oostelijke vleugel van het hoofdgebouw is slechts een rokend geraamte overgebleven. De onlangs gebouwde westelijke vleugel schijnt te zijn gespaard. Uit gezaghebbende kringen wordt vernomen dat de bouw van de tunnel onder het Kanaal slechts enkele maanden vertra ging zal ondervinden van het be sluit van de Britse en de Franse regering om de drie belangheb bende bankiersgroepering-an aan vullende gegevens te vragen over de deelneming van risico dragend kapitaal aan de finan ciering van het project. De Brit se regeringsdeskundigen hopen er nog steeds op, dat het sein voor het begin van Ihet werk in 1970 kan worden gegeven en dat het project in 1975 of 1976 ge reed is. De banken moeten de regering binnen enkele weken de inlichtingen hebben verstrekt. De tunnel onder het Kanaal krijgt een lengte van 53 kilome ter, waarvan 38 kilometer onder de zee. Hij moet in 1975 in ge bruik worden genomen. In 1976 zullen 9.2 miljoen reizigers en twee miljoen auto's de tunnel door gaan. De kosten worden in totaal geraamd op drie miljard francs. Aanvankelijk ging men uit van 2,35 miljard, maar de schatting is verhoogd om reke ning te houden met de ontwik keling van de prijzen tot 1975- 1976. De bouwwerkzaamheden zul len omstreeks de zesde maand na de oprichting ,der bouwmaat schappij beginnen en pas om streeks de vijftiende maand zal aan de Britse zijde worden be gonnen met het boren van de hoofdbuizen onder le zee. De tunnel zal bestaan uit twee parallel lopende buizen met een doorsneede van 6,58 meter (één voor elke rijrichting) op een onderlinge afstand van dertig meter en uit een diensthuis met een doorsnee van 3,84 meter tussen de hoofdbuizen. Het on derzeese werk zal drie jaar en drie maanden in beslag nemen. De financieringsmaatschappij die de Britse en de Franse regering voor ogen hebben, zal het be ginkapitaal fourneren uit gel den van aangesloten onderne mingen. Van het kapitaal zal veertig procent bijeen worden in Groot- Brittannië, veertig procent in Frankrijk en twintig procent el ders. Volgens de berekeningen zul len de inkomsten van de Ka naaltunnelmaatschappij geduren de het eerste jaar van de exploi tatie 391 miljoen francs bedra gen, iets meer dan tien procent van de gezamenlijke kosten van het project. Het vliegveld is kort geleden uit gebreid en er zijn nog bouw werkzaamheden aan de gang. Donderdagmiddag is de DC-8 „Albert Plesman" van de K.L.M., die vijf minuten voordat het brandende vliegveld van Lydda voor het luchtverkeer werd ge sloten, was vertrokken, veilig op Schiphol teruggekeerd. Onder de passagiers bevond zich K.L.M.- direkteur drs. J. A. van de Kamp, die in Teheran aan boord was ge komen, Hij vertelde op Schiphol: „Toen we omstreeks half elf plaatselijke tijd op het vliegveld van Lydda landden, zagen we uit het vliegtuig dat er een gedeel telijk nog in de steigers staande vleugel van het stationsgebouw in rook was gehuld en dat er drie brandweerwagens bezig waren. Later werd de rook iets minder, maar toen we vlak vóór het ver trek weer moesten instappen^ stond het stationsgebouw over de hele lengte in vlammen en ging men de brand met grote brand spuiten te lijf. Boven het gebouw cirkelden zes helicopters van het leger om de mensen op te pik ken. Het personeel van de ver keerstoren, die op het dak van het stationsgebouw staat, werd met touwen naar beneden ge laten. Toen ik weer in het vlieg tuig zat, dat op ongeveer dertig nieter van het stationsgebouw op het platform stond, dacht ik: la ten we nu maar weggaan, want de grond wordt me te heet onder de voeten". De station-manager van de K.L.M. op het Israëlische vlieg veld, die voor doktersbehande-, ling mee zou vliegen naar Am sterdam, rende- -verbijsterd het vliegtuig weer uit, toen hij de viammen zag, om te redden wat er te redden was. „Daar gaat m'n kantoortje", riep hij uit. Gezagvoerder W. L. Steyn uit Leersum voegde er nog aan toe, dat er tijdens de brand twee of Het Belgisch algemeen christe lijk vakverbond (A.C.V.) heeft donderdag op zijn congres in Brussel zijn onvoorwaardelijke steun en verhoging van de sta kingsuitkeringen toegezegd aan de stakers bij de Ford-fabrieken te Genk. De voorzitter van het verbond, August Cool, verklaarde dat de staking wellicht van lange duur zal zijn. De stakingsuitkeringen zullen na de vijfde stakingsweek worden verhoogd en na de negen de week nog eens, zo kondigde hij onder toejuichingen van de circa 1200 congresgangers aan. Cool voegde hieraan toe, dat de stakingskas goed gevuld is en men het best tegen Ford durft op te nemen. In Genk zelf, waar maandag circa 7.000 Ford-arbeiders het werk neerlegden ter ondersteu ning van looneisen, is het rustig. Gemeld wordt, dat een delegatie van de ondernemingsraad van Ford-Keulen sympathie met de staking is komen betuigen en de verzekering heeft gegeven, dat geen enkele Duitse arbeider be reid zal zijn naar Genk te komen om het werk over te nemen. OVERWEGEND DROOG Een hogedrukgebied, dat de laatste dagen het weer in ons land beheerste, is in betekenis afgeno men. Tezelfdertijd trok een de pressie van de oceaan in oostelij ke richting naar de Golf van Bis- caje. Als gevolg hiervan was er donderdag een matige oostelijke wind, die de plaatselijk aanwezi ge mist in de loop van de ochtend verdreef. Op vele plaatsen werd het toen vrij zonnig weer met temperaturen tussen 10 en 14 graden Celsius, alleen in het zuid westen van het land bleef het be wolkt. De depressie boven de Golf van Biscaje verplaatst zich in oostelijke richting naar het Al pengebied en de bijbehorende neerslagzone blijft ten zuiden van ons land. Voor vandaag wordt dan ook overwegend droog w.eer ver wacht met zonnige perioden. Bij een merendeels matige wind tus sen noordoost en oost zullen de temperaturen dezelfde waarden bereiken als donderdag of iets lagqre, v drie toestellen op het platform stonden. Bij het vertrek stond hij via een noodfrequentie in ver binding met de verkeerstoren. Het vliegveld van Lydda is la ter op de dag weer opengesteld voor alle luchtverkeer. De Isra ëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" deelde mee dat de brand veroorzaakt is door kortsluiting en dat de benedenverdieping van het hoofdgebouw beschadigd is. Na aflop van de donderdag» middag gehouden vergadering van de raad van overleg voor de metaalindustrie is van de kant van de werknemersorganisaties die betrokken zijn bij de c.a.o, „groot-metaal", het volgende meegedeeld: „Vanmiddag is gesproken over de loon- en salarisvoorstellen die de werknemersorganisaties heb ben ingediend. Na enige toelich ting van werknemerszijde volg de onderling beraad van de werkgeversvertegenwoordigers. Na hervatting van de verga dering deelden deze mee dat zij de looneisen onder meer reke ning houdend met de rentabili teit in de bedrijfstak van dien aard vonden, dat zij daar over eerst in ruime kring met hun achterban willen overleg gen. De onderhandelingen zijn niet afgebroken. Gezien de reactie van werk geverszijde vonden de werkne mersvertegenwoordigers het on gewenst op deze bijeenkomst verder over de niet-materiële wensen te praten. De reeds voor de volgendee week vastgestelde vergadering van de raad over de totstandko ming van de geïntegreerde c.a.o. voor de metaalindustrie zal nor maal doorgaan. Op die bijeen komst zal, naar verwacht wordt, niet over de loonvoorstellen worden gesproken." Sauerland (Noordrijn-Westfa» Ien) is sedert donderdag door een snelverkeersweg met het Ruhr- gebied verbonden. Minister van verkeer Georg Leber opende het 33 km lange stuk „autobahn" tussen Hagen-Lüdenscheid en Siegen-Freudemberg. Het heeft 330 miljoen mark gekost. De hele „Sauerland-linie", die Frankfort met het Ruhrgebied zal verbin den, moet in 1971 klaar zijn en zal 125 km lang zijn en dan 1,2 miljard mark hebben gebost. Eén derde van de begroting gaat naar acht bruggen, waaronder de brug over het Siegdal met een lengte van 1050 meter en een maximale hoogte van 102 meter. medegedeeld door het K. N. M. L, geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Overwegend droog weer niet zonnige perioden en in de vroege ochtend .glechts hier en daar mist. Merendeels matige wind tussen noordoost en oost. Dezelfde mid- dagtemperaturen als donderdag of iets lagere. VRIJDAG 25 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 3.33 3.54 Terneuzen 4.09 4.30 Hansweert 4.52 5.13 Walsoorden 4.52 5.13 ZATERDAG 26 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 4.18 4.43 Terneuzen 4.54 5.19 Hansweert 5.28 5.53 Walsoorden 5.37 6.02 ZON MAAN op onder op onder Okt. 25 7.22 17.25 12.43 19.07; 26 7.24 17.23 13.50 20.14 27 7.26 17.21 14.36 21.37 28 7.28 17.19 15.06 23.04 29 7.29 17.17 15.26 30 7.31 17.15 15.40 0.30 SI 3.33 17.13 15.52^4.52

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1