PROVINCIAAL NIEUWS BGW-TERNEUZEN GROOTSTE INVESTERING BUITEN OEVER. STATEN Verdere uitbreidingen kosten 400 miljoen gulden Afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen De Spaarbanken in dit gebied werken samen om u meer service te geven! Een spaar-' girorekening bijvoorbeeld. DOE MEE AAN DE SPAR MARGARINE-WEDSTRIJD Terneuzen Axel Koewacht Sluiskil St. Jansteen j£aamsSag Eind 1969 totaal 600 miljoen Complex te Stade Groeitempo 15 procent Andere procedure bij schadevaststellen Minder schade Dienstauto's Buiten karwei Donderdag 24 oRtober 1968 DE VEI JE ZEEUW Pagina 3 Winterprogramma vereniging voor tuinbouw en plantkunde De afdeling Zeeuws-Vlaande ren van de Nederl. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde te Terneuzen heeft een, afwisselend winterprogramma opgesteld. Op maandag 28 oktober is er een lezing over de toepassing van bomen en heesters in tuinen en grotere beplantingen aan de hand van kleurendia's en levend ma teriaal door de heer P. W. Noor- danua uit Bilthoven, Op dinsdag 26 nov. spreekt de heer O. Hoekstra uit Axel over •brysanten het hele jaar. Maandag 20 januari worden de kamerplanten behandeld door de heer B. A. Nieuwenhuyse uit Maarstoergen. Op dinsdag 25 februari volgt •en causerie over huisvuil en siertuincompost met kleuren dia's en de kleurengeluidsfilm „Waar blijft het afval?" Maandag 31 maart wordt het gazon, de basis van een goede siertuin, behandeld door de firma Van dier Have te Kapelle-Bieze- liege. Alle bijeenkomsten worden ge houden-in „De Vriendschap". Bij Iedere vergadering zullen onder de leden verlotingen worden ge houden met planten, bloemen, siertuincompost e.d. als prijzen. Val in het ruim De matroos van een aan de los- fcade van de firma Stoof (tegen over de dokken) liggend binnen schip, W. G. uit Dordrecht, is gis teren bij het losmaken van de luikbeugels in het 3 meter diepe lege ruim gevallen. Dokter Van Herk verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer, dat over pijn in de rug klaagde, ter observatie naar het JuHanaziekenhuis over brengen. Gemeenteraad vergadert op 29 oktober De gemeenteraad van Axel komt In openbare vergadering bijeen op dinsdag 29 oktober om 19 uur. De agenda bevat o.m. de volgende punten: herbenoeming bestuurslid van de beschuttende werkplaatsen „Midden Zeeuws-Vlaanderen"; benoeming vertegenwoordiger en een plaatsvervanger in de stich ting tot oprichting, instandhou ding en exploitatie van een dag verblijf voor geestelijk gehandi capten in Midden Zeeuws-Vlaande ren l.o.; benoeming lid en een plaatsver vangend lid van het bestuur van de bestuursschool Zeeland; aankoop van de woning Sassina 6 van mevr. K. van Doeselaar Mangold; voorstel tot het voteren van een krediet voor de meerkosten i.v.m het te bouwen kunstwerk in de watergang nabij restaurant „Zo- merlust" aan de Kinderdijk; een subsidie aan de christelijke stichting voor school- en beroeps keuze in Zeeland; voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening groot 500.000; voorstel tot deelname in de ge meenschappelijke regeling voor het verrichten of doen verrichten van metingen van luchtverontrei niging boven het grondgebied van de provincie Zeeland; instellen van een fonds ver fraaiing gemeente Axel en tot het opheffen van het cultureel fonds der gemeente; voorstel tot ooheffing van de sportstichting Axel; verhoging subsidie aan de plaat selijke muziekverenigingen; vaststelling nieuwe verordening op de heffing van leges ter secre tarie; wijziging van de tarieven van het gemeentelijk zwembad. Mededelingen van B. en W. Vraag van de heer Oggel om invoering van eenzijdige parkeer verboden: Na overleg met de groepscom mandant der rijkspolitie hebben wij besloten een parkeerverbod vooc beide zijden van het gedeelte van de Tuin straat, van de Noordstraat tot de Gentsevaartstraat. Gebleken is dat op dit weggedeelte de vrijheid van het verkeer door geparkeerde voertuigen wordt belemmerd. Met betrekking tot de Nieuwen- dijk wordt medegedeeld dat het in de bebouwde kom gelegen ge deelte 8,60 m breed is met het ge volg, dat het Axel binnenkomend verkeer veelal te snel rijdt. Het parkeren aan beide zijden van de rijbaan hindert het verkeer# niet, maar geeft de weggebruiker de in druk, dat in de bebouwde kom wordt gereden. Dit drukt de snel heid van de weggebruikers. Wij zijn van mening dat, zolang de vrijheid van het verkeer door geparkeerde voertuigen niet wordt belemmerd, het niet verantwoord is het parkeren op de Nieuwen- dijk te verbieden. Vraag van de heer Hamelink inzake verkeersmaatregelen voor de Weststraat: Aan de noordzijde geldt een par keerverbod. Dit houdt in, dat zon der in overtreding te zijn niemand met een motorvoertuig kan tanken bij de benzinepomp van de heer Cortvriendt. Wij hebben besloten aan de zuidzijde van de Weststraat van de Kerkdreef tot perceel West- straat 13 een stopverbod vast te stellen, dat niet geldt tijdens de kerkdiensten van de gereformeerde gemeente. Dat automobilisten die tijdens de genoemde kerkdiensten links stoppen om benzine te tanken, in overtreding zijn, kan niet worden voorkomen, zonder de belangen van de kerkbezoekers (i.e. vóór het kerkgebouw in- en uitstappen en ter plaatse parkeren) aan te tasten. Wij zijn er van overtuigd dat met deze verkeersmaatregel is ge zocht naar een oplossing die voor belanghebbenden de minste bezwa ren zal opleveren en waarbij de doorstroming van het verkeer ter plaatse het best gewaarborgd blijft. Zeeuwse polder- en waterschapsbond Zoals bekend zal de algemene vergadering van de Zeeuwse pol der- en waterschapsbond wor den gehouden op zaterdag 16 no vember a.s. in het cultureel cen trum „De Halle" te Axel. Tijdens deze bijeenkomst spreekt mr. Th. A. J. Vosters, watergraaf van de waterschappen van de stroom gebieden van de Dommel en van de Aa, over bestuurlijke aspek- ten van de afvalwaterzuivering en waterafvoer. Man dodelijk,verongelukt Op de „Linex"-fabriek te Koe wacht is woensdagmorgen de 63- iarige R. van Damme om het leven gekomen. De man bevond zich in een silo voor vlaslemen toen een partij van dit materiaal naar beneden kwam en hem be dolf. Toen na enige tijd -zijn mede-arbeiders hem misten, gin gen zij op zoek en vonden hem onder de hoop vlaslemen. De levensgeesten bleken echter reeds te zijn geweken. T elefoonstoring Een gedeelte van de telefoon abonnees te Sluiskil, aan de oostzijde van het kanaal, heeft het gisteren voor een groot ge deelte van de dag zonder tele foon moeten doen. Doordat een kabel reeds tweemaal was ver legd wegens werkzaamheden aan de weg, was er een defect ontstaan, 's Middags was de P.T.T. met een voorlopige repa ratie gereed gekomen. Vanmor gen van half negen tot naar schatting rond het middaguur zullen de abonnees van de cokes van de Nederlandse stikstoffa- van de Nederlandse stikstof- fabriek tot en met het villapark maatschappij en van de Vinken- straat tot een gedeelte van de Coegorspolder opnieuw geen ge bruik van de telefoon kunnen maken, omdat tijdens die uren dezelfde kabel gedeeltelijk moet worden vernieuwd De beide fabrieken zullen tijdens deze „speruren" slechts beperkt van de telefoon gebruik kunnen maken. Bromfietser verongelukt Gistermorgen is op de Abs- daalsestraat in de gemeente St. Jansteen de 66-jarige P. B. Wael- poel uit Stekene (B.) om het leven gekomen toen hij op zijn bromfiets de weg overstak zon der voorrang te verlenen aan een bestelauto. Muziekavond Voor een aandachtig gehoor van ongeveer 150 belangstellen den gaf de Hongaarse organist Een aantal leden van de Utrecht se sociologische studentenvereni ging hebben dinsdagmorgen op het gazon voor het transitorium in „De Uithof" in Utrecht hun tenten opgeslagen om te pro testeren tegen wat zij noemen de onleefbaarheid van dit nieuwe universiteitscentrum. Op de foto: de opgeslagen tenten. Endre Kovacs dinsdagavond een orgelconcert, waarin de grote be gaafdheid en virtuositeit van deze musicus viel te genieten. De heer Kovacs voerde werken uit van Buxte, Bach, Brahms, Liszt, Kodaly en Hedas. Voorafgaand aan dit orgelcon cert speelde de muziekvereniging „De Volharding" onder leiding van de heer J. Meijers enkele werken. De uitvoering hiervan was goed verzorgd, terwijl de acoustiek in dit kerkgebouw er toe bijdroeg, dat alles goed tot zijn recht kwam. Zowel voor de harmonie als voor de Hongaarse organist was er een hartelijk applaus. Dow Chemical is van plan in de komende vijf jaar een aantal be langrijke uitbreidingen van haar fabriekscomplex bij Terneuzen te realiseren. Hiervoor zullen nieuwe investeringen tot een bedrag van ca. 400 miljoen gulden nodig zijn. Dit is medegedeeld door Zoltan Merszel, president van Dow Che mical Europe te Zurich. Aan deze mededeling voegde hij toe, dat naar verwacht wordt de nieuwe uitbreidingen betrekking zullen hebben op de bouw van fabrieken voor v industriële oplosmiddelen, verschillende soorten plastics en landbouwchemicaliën. Een grote nafta-kraker voor de produktie van ethyleen en andere olefinen en een fabriek voor hoge- druk-polyethyleen zijn reeds in aanbouw. De nafta-kraker zal een jaarcapaciteit krijgen van 400.000 ton ethyleen. De produktiecapaci- teit van de polyehyleenfabriek zal 60.000 ton per jaar bedragen. De nieuwe uitbreidingen beteke nen dat het snelle groeitempo van Dow Terneuzen wordt aangehou den. Recente projecten in Nederland, voor het merendeel te Terneuzen, hebben de lopende investeringen reeds gebracht op een bedras van ca. 400 miljoen gulden. Behalve de nafta-kraker en de polyethy- leenfabriek betreffen deze investe ringen de houw en uitbreiding van bestaande produktiefaciliteiten voor verschillende andere plastics en chemicaliën. Tegen eind 1969 zullen de inves teringen ca. 600 miljoen gulden bedragen. De fabrieken van Dow te Ter neuzen hebben zich sneller uitge breid dan enig ander chemisch complex in de geschiedenis van de maatschappij. Zij zijn ook de grootste investering van Dow bui ten de Verenigde Staten. Naast de uitbreiding te Terneu zen gaat Dow ook een fabrieks complex voor de produktie van op chloor en loog gebaseerde oplos middelen te Stade in West-Duits- land bouwen. Stade ligt in de deelstaat Nedersaksen ten westen van Hamburg aan de Elbe. Enige fabrieken van dit complex zullen reeds in 1971 met de fabricage be ginnen. Het produktieprogramma van Stade omvat chemicaliën, waaraan Dow een belangrijk deel van haar groei in de afgelopen 70 jaar te danken heeft, te weten pro. dukten, die op chloor en alkali zijn gebaseerd, oplosmiddelen en ande re complementaire chemicaliën. Op dit ogenblik worden deze produkten nog voor een groot deel voor verschillende Dow-fabrieken in Europa gekocht. Dow is een van de belangrijkste producenten en leveranciers van industriële oplosmiddelen ter we reld. Volgens de heer Merszei zal Met deze betalingsrekening kunt u bij een van de 15 spaarbanken in het Delta-gebied gegarandeerde spaarbank-cheques krijgen met een spaarbankpas. Elke cheque is tot maximaal 50,— gegarandeerd. U kunt deze cheque voor alle doeleinden gebruikenoveral in Nederland. En zon der dat de spaarbanken daar ook maar iets voor rekenen. Ook automatische overschrijvingen zoals bijvoorbeeld huur, verzekering, enz., kun nen via een betalingsrekening worden ver richt. Van elke mutatie ontvangt u een handig dagafschrift thuis. Met een beta lingsrekening hebt u weinig contant geld meer in huis nodig: het staat rente-gevend op de Spaarbankelk moment van de dag tot uw beschikking! Meer dan 200 kantoren van de Spaarbanken in het Delta-gebied staan klaar om u alle gewenste informatie te geven. De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middefharnis- Sommelsdijk Nutsspaarbank Zferikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank 'n publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED de vraag op de Europese markt naar de verschillende typen pro dukten, die thans te Terneuzen en te zijner tijd te Stade zullen wor den vervaardigd, voortdurend stij gen. Wat Terneuzen betreft zal het noodzakelijk zijn een groeitempo van 15 procent te handhaven, in dien wij onze huidige positie in de Europese markt willen behouden. Onze technologische kennis zal in toenemende mate van essentieel belang worden voor de groeiende Europese industrie, merkte de heer Merszel nog op. Dow begon haar produktie in Terneuzen in 1964. Thans wordt er een groot aantal industriële en speciale chemicaliën, plastics als mede landbouwchemicaliën gepro duceerd. In de vergadering die de raad van bestuur van de afvalwater leiding kanaalzone Zeeuws- Vlaanderen woensdagmorgen in het stadhuis te Terneuzen heeft gehouden, stelde de heer D. J. Oggel uit Axel vragen naar aan leiding van enige kleine man kementen die in het rapport van de technische dienst werden ge constateerd. Zo was er op het beton in de kelder van de gemalen te Sas van Gent en Sluiskil kalkafzet- ting waargenomen, die overi gens op zichzelf weer een be schermende laag vormt voor dat beton. De buizen die van het ge maal Westerschelda door de dijk van de Oostelijke pier lopen, vermoedelijk veroorzaakt door de slopingswerkzaamheden van de oostelijke beer, waarbij nog al wat trillingen te pas zijn ge komen. Het dagelijks bestuur heeft over deze kwestie contact opge nomen met rijkswaterstaat. Een rapport, opgesteld door de leverancier van de buizen, de firma Bonna te Vianen, conclu deerde dat de buizen in hun huidige staat en indien er niets bijzonders mee plaatsvindt, de zelfde levensduur hebben als andere buizen. De heer Oggel plaatste naar aanleiding van de rapporten over de naschade van de oogst 1968 de opmerking, dat hier wel wat slordig mee was omgespron- vertoonden barstjes. Deze zijn gen. Reeds in de vergadering van juli 1967 werden over eventuele naschade vragen gesteld en nu blijkt dat er wel gevallen lijn Bij de betogingen in de grootste Japanse steden tegen de oorlog in Vietnamwaaraan naar schat ting ongeveer 200.000 mensen hebben deelgenomen, zijn enkele honderden personen gewond ge raakt. De politie heeft 740 ar restaties verricht. Met een ram probeert men het hek van het Japanse pentgon in Tokio te for ceren. en dat die moeten worden ver goed. De voorzitter, burgemeester Van Waes van Westdorpe, ant woordde, dat het dagelijks be stuur het gevaar van naschade onvoldoende had onderkend. Toch is men door ervaring, op gedaan bij het leggen van de hoofdleiding, veel wijzer gewor den en thans wordt een meer punktuele procedure bij schade vaststelling gevolgd. Hierdoor moet bij het leeggen van da secundaire leidingen veel min der schade worden uitbetaald. Er zullen twee dienstauto's worden aangeschaft, waarvan een DAF-bestelauto en een DAF- pick up (met open laadbak). De heer J. van der Peijl sprak de hoop uit, dat het bedienend personeel het nieuwe materieel met de nodige consideratie zal behandelen in het belang van een normale levensduur. Ook vroeg deze vertegenwoor diger van de gemeente Hoek naar de bouw van het pompge- maal op het Boeregat. De leidin gen zijn door de gemeente Hoek gelegd. Het wachten is nu op de afvalwaterleiding voor aanslui ting. Hij kreeg van de voorzitter ten antwoord dat het project is gegund aan de aannemersfirma Leenhouts uit Sluis voo- de somma van 259.000,-,-, die er bij wijze van spreken morgen aan kan beginnen. Wanneer het project klaar is, kon hij op een vraag van de heer P. J. Huij- bregt niet zeggen; het is een buitenkarwei dat onderhevig is aan de weersgesteldheid. De heer Huijbregt zou graag' zien dat het dagelijks bestuur aan de aannemer een exacte datum stelde, want hoe langer het duurt, des te meer gaat het kosten. De heer Van Waes zei dat de besteksdatum wordt aangehou den. Overigens zijn nog alle secundaire leidingen binpen de besteksdatum klaargekomen, al dus d« Vöorzitter. V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3