Minister Beernink handhaaft plan herindeling Zeeuws-Vlaanderen WELKOM DOKTER 27 oktober laatste dienst in St. Willibrorduskerk Terneuzen Erkentelijk voor hulp van hervormde gemeente Wetsontwerp havenschap kanaalzone op komst BELGISCHE KAMER KEURT PIJPLEIDING VAN ROTTERDAM NAAR ANTWERPEN GOED Ministerie zal toezien op kosten verlaging na invoering b.t.w. Amsterdamse vrouw in haar woning overvallen Pagina 2 DE VBIJE ZEEUW Donderdag 24 oktober 1968 Slachtoffer De toren blijft Zorg voor drie kerken Welkome hulp Vaste oeververbinding Vijf gemeenten De stoetand in Tsjecho-Slowakije Discobarkeeper in buik gestoken I Zoals we reeds eerder heb ben meegedeeld, zal de „oude" uit 1914 daterende St. Willibror- duskerk te Terneuzen omstreeks Pasen 1969 zijn gesloopt. Daarna wordt begonnen met de bouw van een nieuwe kerk, geschikt voor ongeveer 200 personen, met een ruimte voor vergaderingen en recepties die ook als kinder crèche zal dienen. Dit vertelde pastoor-deken J. Segers van de Temeuzense parochie. Op de vraag of hij het ver dwijnen van de kerk betreurt, zegt hij: „Ik ben hier nog te kort om er binding mee te heb ben. Ik zou de vraag anders willen stellen: „betreuren de mensen het?" Persoonlijk vind ik het niet zo erg. Voor de tegenwoordige liturgieviering vind ik het gebouw ongeschikt. Het is te lang, te hoog en te donker". Men zou de St. Wilibrordus- kerk een slachtoffer kunnen noe men van de nieuwe binnenvaart- sluds. Toen destijds een enorme bouwput was gemaakt die moest twee in Terneuzen, de St. Willi- brordus- en de Trinitëitskerk, en één (de H. Kruiskerk) te Hoek. Als we er rekening mee houden dat rijkswaterstaat een bedrag heeft betaald, waarvan alléén de kerk kan worden gebouwd, maar dat de afbraak van de oude kerk, het egaliseren van de terreinen en de meubilering van de nieu- wee kerk voor onze eigen reke ning komt, dan hopen wij dat de parochianen daaraan zullen denken als zij hun bijdrage be talen. Wij willen geen aparte akties hiervoor ondernemen. Dat is uit de tijd", vindt de pastoor. Het is dan ook begrijpelijk dat alles zo sober mogelijk zal wor den gehouden. De Bredase architect, ir. Van Daele, heeft een schets ontwor pen, waarmee het kerkbestuur zich reeds heeft beziggehouden. Zoals gezegd is het de bedoeling een kerkruimte voor ongeveer 200 mensen te creëren. Het zal mogelijk zijn deze ruimte te vergroten door middel van gor dijnen of een verplaatsbare worden drooggehouden door middel van bronbemaling, werd het water uit de verre omtrek weggetrokken. Het gebouw staat op Ihet laagste punt van Terneu zen, op eeen veenlaag. Door de druk 'ging het verzakken, waar door grote scheuren ontstonden en het niet meer verantwoord was er diensten te houden. De diocesane inspekteur voor bouw zaken adviseerde eind augustus de kerk af te breken en een nieuwe te bouwen. Het bleek verstandiger het bedrag dat door rijkswaterstaat was uitgekeerd, voor een nieuwe kerk te beste den dan de oude oplappen. Bovendien, zo wordt er gezegd en ook pastoor Segers zei dit, waren de fundamenten al van het begin af niet goed. „Deze parochiegemeenschap heeft de zore over drie kerken: De verzakking van een van de buitensteunmuren was zó ernstig dat er houten spieën onder moes ten toorden. geplaatst om deze muur weer enige steun te geven. wand. Daarnaast komt een ruim te voor niet-liturgische doelein den, met een kleine keuken, garderobe en toiletten. Op verzoek van het gemeen tebestuur zal de toren blijven staan. Ook de pastorie blijft ge handhaafd, hoewel deze de nodi ge „klappen" heeft gehad. „Die zijn te reepareren", zo verklaar de pastoor Segers. De eerste kerk, het huidige patronaatsgebouw, zal binnen afzienbare tijd verdwijnen, want daar moet een weg komen. Voor de jeugd zal dit een tegenvaller betekenen, omdat er vaak beat- avonden worden verzorgd. „Dit zal niet mogelijk zijn in de ruimte naast de nieuwe kerk", verklaart pastoor Segers. Hoe wel ik mij distancieer van de vroegere opvatting dat een kerk- Ten gevolge van de verzakkin gen ontstonden in de muren van de St. Willibrorduskerk scheuren die vaak een handbreed waren. gebouw „heilig" is, moet je de gevoelens van de mensen res pecteren en een grens trekken". Bovendien gelooft hij niet dat het de taak van een kerk(be- stuur) is om voor ontspannings ruimte te zorgen. Pastoor Segers is zeer ingeno men met de spontane hulp van de hervormde gemeenschap in Terneuzen, die haar kerkgebouw in de Noordstraat ter beschik king stelt. De katholieke kerk diensten in deze hervormde kerk beginnen op zaterdag 2 novem ber om zeven uur. Op zondag is er een liturgieviering om acht uur en om kwart voor twaalf. Op zondag 27 oktober om half elf zal de St. Willibrorduskerk voor de laatste maal dienst doen. Al degenen die enige binding met dit gebouw hebben, zijn dus nog één keer in de gelegenheid er een eucharistieviering bij te ten. Toen zij om hulp begon te roepen, nam de man de vlucht. De vrouw, die alleen in huis was, had elektrisch de voordeur geopend, nadat er was gebeld. Op dat moment was zij aan het tele foneren. Toen zij de hoorn neer legde, voelde zij plotseling de handen van de ongemerkt bin nengekomen man in de nek. Even later rinkelde de telefoon. Ter wijl zij antwoordde, hield de aanvaller haar in bedwang. Na beëindiging van het gesprek zag zij kans de man in het gezicht te stoten en op de vlucht te jagen. De vrouw was zó overstuur, dat zij pas na een uur de politie bel de. Onmiddellijk werd met een speurtocht in de omgeving be gonnen, maar zonder resultaat. Volgens de vrouw was de man ongeveer 40 jaar oud en armoe dig gekleed. Binnenkort zal hij de tweede kamer een wetsontwerp worden ingediend dat beoogt een haven schap te stichten in de strook langs het kanaal van Gent naar De Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft woensdagmiddag met 111 stem men tegen 59 (regeringspartijen tegen oppositie) de politiek van de regering goedgekeurd inzake de oliebevoorrading van het land en de beslissing ten aanzien van de olieleiding van Rotterdam naar Antwerpen. (Adv.) Hij heeft een grammofoon. „Een platenbon is altijd raak v*. ƒ4,25 Het ministerie van economi sche zaken zal erop toezien dat de kostenverlaging bij de handel die optreedt wanneer per 1 jan. de belasting op de toegevoegde waarde van kracht wordt en de huidige in de algemene bedrijfs kosten begrepen omzetbelasting wegvalt, aan de consument wordt doorberekend. Dit heeft minister De Block (Adv.) Ze is morgen jarig. „Eén platenbon is altijd raak v.a. 4,25 mede namens de staatssecretaris van financiën meegedeeld in ant woord op vragen van het tweede kamerlid drs. P. J. Janssen (p.p. r.). Minister De Block voegt hier aan toe, dat deze kostenverlaging per eenheid produkt bij de han del in de meeste gevallen klein zal zijn. De brutowinstmarges in de kleinhandel kunnen in beginsel vóór en na de invoering van de b.t.w. in geldbedragen niet gelijk zijn, omdat met ingang van 1 jan. de huidige totale omzetbelasting, dus ook die welke is begrepen in de algemene bedrijfskosten, op de prijzen in mindering dient te worden gebracht en de b.t.w. die op de algemene bedrijfskosten drukt, aftrekbaar is, aldus de mi nister. De stemming volgde op inter pellaties waarin een aantal leden kritiek op het regeringsbeleid had geuit. Verscheidenen menen den dat de mogelijkheden van Zeebrugge als olieaanvoerhaven onvoldoende aandacht van de regering hadden gehad. De minister van economische zaktón, Merlot, verklaarde in zijn antwoord dat de olieleiding van Rotterdam naar Antwerpen een oplossing op korte termijn is, die de regering in staat zal stel len het probleem van de natio nale olieaanvoer en havenont- wikkeling in zijn geheel te be studeren. De minister van openbare wer ken, De Saeger, betoogde dat de regering een termijn van zes maanden in acht had genomen om de problemen van de olie- aanvoer, ook via Zeebrugge en Le Havre, te laten bestuderen. De deskundigen zijn tot de con clusie gekomen, dat de olielei ding van Rotterdam naar Ant werpen de meeste voordelen bood. De minister gaf de ver zekering dat Zeebrugge spoedig toegankelijk zou worden ge maakt voor tankers tot 138.000 ton. De mogelijkheden van Zee brugge zijn in studie bij een speciale werkgroep, aldus de minister. Hij voelde er dan ook niets voor nog eens enige mil joenen francs uit te geven voor raadpleging van particuliere studiebureaus. (Adv.) Ik weet niet waar ze van houdt. „Een platenbon is altijd raak v.a. 4,25 Terneuzen, aldus heeft de minis ter van binnenlandse zaken, mr. Beernink, meegedeeld. De minister zegt dit in ant woord op opmerkingen van tweede-kamerleden over een wetsontwerp, dat beoogt de der tig gemeenten van Zeeuws- Vlaanderen op te heffen en vijf nieuwe gemeenten te vormen. Het havenschap, waarin rijk, provincie en de gemeente(n) zul len deelnemen, krijgt specifieke taken wat betreft industriële en havenontwikkeling. In de ka naalzone is circa 2500 ha poten tieel industrieterrein beschik baar. Minister Beernink wijst alle door kamerleden gedane sugges ties voor een andere indeling van Zeeuws-Vlaanderen van de hand. Hij zegt dat er rekening mee moet worden gehouden dat eer lang een kanaal Antwerpen Baalhoek zal worden aangelegd Momenteel staat echter nog niets vast over het ontwerp en het tijdstip van uitvoering. Hij deelt tevens mee dat het ministerie van verkeer en waterstaat hoopt binnen en kele maanden een standpunt over de verschillende ontwer pen van een vaste oeverver binding over de Westerschel- de te hebben bepaald. Beide zaken houden nauwe lijks verband met de gemeente lijke herindeling, zodat er geen reden voor uitstel van de her indeling bestaat. Nadat de herindeling van Zeeuws-Vlaanderen, Zuid-Beve land en Tholen zal zijn voltooid, zullen Ged. Staten van Zeeland een plan voor herziening in de gehele provincie van in het watergebied gelegen gemeente grenzen uitwerken. In dit plan zal ook aandachtworden be steed aan het verdronken land van Saaftinge. door Ann Rush „Baby, probeer je oom eens tot rede te brengen." En Uarta, de dochter van tante Rhody en de beste keukenmeid die Je je maar kon wense^ riep: „Gelukkig, dat ik de ontbijttafel nog niet heb afgeruimd." En vanuit zijn werkkamer klonk de basstem van oom Rufus: „Eve, kom hier en zorg dat die vrouwen me met rust laten. Ik moet mijn patiënten gaan bezoe ken." Eve omhelsde tante Rhody snel, wuifde vriendelijk in de richting van Uarta en ging naar de grote kamer waar vele gene- raties dokters uit de familie Ca meron hun praktijk hadden uit geoefend. Oom Rufus stond in het midden van het vertrek met zijn zwarte dokterstasje uitdagend in zijn hand geklemd. Hij scheen in woede naar zijn grijze haren ge grepen te hebben want die zaten in de war en zijn gezicht was ge vaarlijk rood aangelopen. „Hij kan niet naar buiten, miss Eve," zei tante Rhody op dringen de toon. „Hij heeft vannacht een hartaanval gehad en ik was bang, dat hij dood zou gaan. En toen werd er vanmorgen opgebeld voor een patiënt en hij sprong uit bed, kleedde zich aan en hij zou de deur uitgeglipt zijn als ik hem niet had tegengehouden. Tante Rhody hield haar tot vuisten gebalde handen op haar heupen en haar onderlip stak eveneens vechtlustig vooruit. Rufus Cameron gromde: „Ik heb je vannacht al verteld, Rhody, dat het geen hartaanval was. Probeer nu alsjeblieft niet wijzer te zijn dan een dokter. Je bent alleen maar bemoeiziek." Rhody was echter niet zo gauw uit het veld geslagen. „Ik heb u keer op keer horen zeggen, dat u me alles had ge leerd wat u zelf wist. Als ik een hartaanval zie, dan weet ik dat het er een is. Als iemand anders er een had gehad en ik zou het u verteld hebben, had u me wel ge loofd." Als Eve niet zo bezorgd was ge weest over haar oom zou ze ge glimlacht hebben om de bezorgde boosheid van de oudere vrouw. Zo was ze ook tegen Eve geweest als ze het niet eens was met de gevaarlijke spelletjes die het meisje deed. Ze hield echter veel van haar oom hij verving voor haar ouders, broers en zusters en ze vond bet een afschuwelijke gedachte, dat hij ziek zou kunnen zijn. Hartaanvallen eindigen wel niet altijd met de dood, maar een groot aantal toch wel. Ze zou hem straks nauwkeurig onderzoe ken, maar als tante Rhody zei, dat hij een hartaanval had gehad, dan wist Eve wel bijna zeker, dat ze het niet zo heel erg mis kon hebben. „Ben je vergeten, dat er nu een andere Dr. Cameron in huis is oom Rufus? Als u vannacht niet ze heel lekker was, zou u mis schien nog een beetje kunnen gaan slapen, het is pas zes uur en ik zou dan de patiënt kunnen gaan bezoeken. Wie is het die uw hulp nodig heeft?" Ze kuste hem op de wang, streek zijn verwarde haren glad en ze hoopte dat ze tegelijkertijd ook zijn humeur wat zou verbeteren. Haar oom werd inderdaad wat kalmer. Zijn gezicht verloor lang zaam de abnormale kleur en ze merkte op, dat hij er bleek en vermoeid uit zag. „Ik weet niet of ik wel vertrou wen kan hebben in al die nieuwe kunsten die ze jullie tegenwoor dig leren maar ik heb me wel eens beter gevoeld dan vanmor gen. Het is niet ernstig, alleen maar een beetje moe. Ga maar eens kijken en als ze een echte dokter nodig hebben, zal ik er straks wel heen gaan." Hij probeerde vriendschappe lijk te grijnzen, maar 't ging hem niet goed af. „Dat zal ik dan maar doen," zei ze. Ze glimlachte, maar haar ogen behielden hun bezorgde uitdruk king. Het was niets voor om Ru fus om zijn werk over te geven als het niet strikt noodzakeelijk was. „Er zijn mensen die niet veel vertrouwen hebben in een vrou welijke dokter." ging oom Rufus verder. „En als het dan nog een jonge vrouwelijke dokter is die bovendien als klein meisje door het stadje heeft gehold „Wie is er ziek, oom dokter?" Ze sprak hem aan met het oude lievelingsnaampje, dat ze als kind altijd had gebruikt. „Marcia MsLeod heeft inmid dels opgebeld. Met haar moeder gaat het niet zo goed en ze maakt zich nogal bezorgd over haar." Eve snoof minachtend. „Wanneer is mrs. McLeod ooit wel goed geweest? Zolang ik me kan herinneren mankeerde ze al tijd wat en meestal in haar hoofd. Ze speelt het zelfs wel klaar om Marcia zich ziek te doen voelen, terwijl ze misschien niets man keert." Dr. Rufus Cameron glimlachte weer en nu op een natuurlijker manier dan enkele ogenblikken geleden. „Dacht je, dat ik een werkelijk zieke patiënt aan je zou overla ten? Wil je mijn koffertje heb ben?" „Ik heb het mijne in de auto en daar ben ik aan gewend." Ze keek hem streng aan. „En u gaat nu rusten." Haar oom keek alsof hij van plan was weer in verzet te komen. „Luister eens Eve, als ik be hoefte had aan vrouwen die zich met mijn zaken bemoeien, dan had ik heus wel genoeg aan Rho dy en Uarta. Als je daarvoor thuis bent gekomen, kun je je wel omdraaien en teruggaan naar waar Je vandaan komt." Eve barstte in lachen uit. Dat verwonderde haar. Haar hart was immers gebroken en ze zou haar hoofd nooit meer trots omhoog kunnen houden. Het leven moest echter verder gaan en het was grappig dat alles in Quiet Harbor nog bijna precies hetzelfde was, uitgezonderd dan die verschrik kelijke barakken en die afschu welijke stank. (Wordt vervolgd.) Het in juni 1966 ingediende wetsontwerp over de gemeente lijke herindeling van Zeeuws- Vlaanderen voorziet in de. vor ming van vijf gemeenten: één gemeente in het centrum, het nieuwe Terneuzen met rond 45.000 inwoners, gevormd uit Axel, Biervliet, Hoek, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Ter neuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe; twee nieuwe gemeenten in het westen, n.l.: v Oostburg met ruim 19.000 in woners, in grote trekken be staande uit Breskens, Cadzand, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oostburg, Schoondijke, Retran- ehement, IJzendijke, Waterland kerkje en Zuidzande en voorts Aardenburg met ongeveer 6400 inwoners, gevormd door samen voeging van Aardenburg en Sluis. Verder twee nieuwe gemeen ten in het oosten, n.l. Hulst met ruim 17.000 inwoners, in hoofd zaak samengesteld^ uitClinge, Graauw en Langendsm^vHulst, Koe-wacht en St. Jansteen, en voorts Hontenisse met circa 8350 inwoners, een combinatie van Hontenisse en Vogelwaarde, (Adv.) Hij was geweldig. „Een platenbon is altijd raak v.a. 4,25 In Tsjecho-Slowakije neemt de spanning tussen kleine, versprei de pro-Russische groepen en jonge aanhangers van Du beek toe. Zo heeft Karl Rittich, een veteraan uit de Boheemse com munistische partij, nog pas in Most een bijeenkomst van der tig communisten voorgezéten, waarop deze getuigden van hun „eeuwige vriendschap" met de Sowjet-Unie. Op deze bijeen komst zou een verklaring zijn uitgegeven, waarin gezegd wordt dat vele Tsjecho-Slowaakse communisten bereid zijn het werk van een generatie te ver nietigen. Op 9 oktober kwam een groep pro-Russische communisten bij een in een hotel in Praag. Op deze vergadering drong men aan op processen tegen hoofdredac teuren en intelectuelen die na de invasie Tsjecho-Slowakije hebben verlaten. De groep zou voorts voorbereidingen treffen voor betogingen. Ook elders zijn dergelijke kleine groepen com munisten bijeen 'gekomen. Het zijn doorgaans mannen tussen de vijftig en zeventig jaar die als vertegenwoordigers optreden van de oude comunist'en. Deze partijveteranen hebben zich nooit kunnen aanpassen aan de door Dubcek ingevoerde her vormingen. Het vakverbondsblad „Prace" heeft in dit verband al gepleit voor een flink pensioen voor deze veteranen mits zij zich ver der van alle activiteit onthou den. Dit ondanks het feit dat de economie er in Tjeeho-Slowa- kije niet zo best voorstaat. Aanhangers van Dubcek drin gen er voortdurend bij de par tijleiding op aan deze „scheur makersactiviteit" van de vetera nen te veroordelen. Tot- nu toe heeft Dubcek dit niet gedaan. Hij en de achter hem staande leiders zouden voor alles willen voorkomen dat de Russen op grond van een dergelijke vér oordeling kunnen gaan stellen dat er in Tsjecho-Slowakije nog steeds een contra-revolutionaire geest (heerst. De 24-jarige Apeldoomer A. M. is.dpor de Apeldoomse politie ge arresteerd omdat hij de barkeeper van de discobar Cartouche, d« Apeldoorner J. H., met een zakmes enkele malen in de buik heeft ge stoken en bloedende verwondin gen heeft toegebracht. M., een goed bekende van de politie, was uit op een wraakoefe ning en had zich tevoren met vijf- 10 biertjes moed ingedronken. De man was korte tijd geleden ontsla gen uit het huis van ewaring in Zutphen waar hij was ingesloten onder verdenking van inbraak bij de disco-bar, waar een bedrag van 1200 gulden was verdwenen. De man was van mening dat personeel van de disco-bar de hand had ge had in zijn arrestatie en nam daarvoor wraak op de barkeeper. (ADVERTENTIE) Een 40-jarige hulp in de huis houding is woensdagochtend in een woning in de Amsterdamse Graafschapstraat aangevallen door een man. Hij kneep haar van achteren in de keel en deed voorts, een poging het telefoonsnoer om haar nek te leggen. Zij kon zich bevrijden door de aanvaller met de elleboog in het gezicht te sto- Annekcs vriendinnetjes en vriendjes vonden haar ver jaardagsfeestje geweldig. Geen wonder! Mamma had voor Franka gezorgd. U weet wcljdie echte druiven- limonade waar ze zo dol op zijn.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2