Amerikaanse maanviucht staat nog nog lang niet vast Gelukwensen voor astronauten van Johnson en Oe Hunt LOONEISEN „KLEIN-METAAL" EVENEENS ZESTIEN PROCENT OVER DRIEJARIG CONTRACT Israëlische toestellen neergeschoten IN PARIJS EN IN SAIGON BLIJFT MEN NOG STEEDS ZWIJGEN Ambassadeur Bunker sprak opnieuw met Thieu HET WEER Naar luchtbasis Patrick Uitnodiging Witte Huis Klachten Hussisch commentaar Terug op Kaap Kennedy Rusland ligt nog vóór Prof. Barnard in het ziekenhuis Harttransplantatie in Australië Brand in klooster op de Athos Brand in Chicago: vier doden Ongebruikelijke stap Hospitaal beschoten Krachtiger dan ooit Er is „beweging Weerbericbt Zon- en IVSaarasianden DONDERDAG 24 OKTOBER 1968 24e Jaargang No. 531S De leider van het Amerikaanse Apollo-program, Samuel D. Phfl- Hps, heeft goede hoop dat er vol gend jaar Amerikaanse astronau ten op de maan zullen landen. En kele uren na afloop van de ge slaagde ruimtevlucht van de Apol- !o-7 verklaarde hij op een pers conferentie dat voor het eerst meer was bereikt dan men zich ten doel had gesteld. Phillips sprak van een „belang rijke stap", maar zei dat er over een precieze datum voor een maan landing nog niet kon warden ge dacht. Het stond zelfs nog lang niet vast of de Apollo-8 in decem ber met drie man een vlucht rond de maan en terug zou maken of slechts in een haan om de aarde zou worden gebracht. Er viel nog veel belangrijk werk te doen. De bemanning van de Apollo-7, Walter Schirra, Donn Eisele en Walter Cunningham, onderging dinsdagavond aan boord van het vliegdekschip Essex een uitgebreid medisch onderzoek. Een rapport over hun gezondheidstoestand1 wordt later uitgegeven, maar het hoofd van het medisch team, dr. Charles Berry, wist al te vertellen dat de ruimtevaarders, die tiidens hun terugkeer in de dampkring geen helm droegen, In ieder geval geen gescheurde trommelvliezen hadden opgelopen. De drie man nen hadden gevreesd dat de ver koudheid waarvan ze op hun tocht door de ruimte last hadden gekre gen. tijdens de snelle drukwisseling in de cabine hii de landing oorbe- sc.hadisingen tot gevolg zou kun nen hebben. Woensdag vlogen de astronauten naar de luchtbasis Patrick in de huurt van Kaan Kennedv voor een lange reeks medische nroeven. Ook zullen ze d»ar met diverse deskundigen hun ruimtevlucht. tot in de kleinste details doornemen. De. Aoollo-cabine was dinsdag avond ook aan boord van de Essex. Zij wordt vandaag voor een minutieus onderzoek overgebracht naar de marineharis te Norfolk en van daar naar Californië. "resident Johnson heeft de ruimtevaarders telefonisch eeluk- £«Wrpn<d. HM sprak ziin grote be wondering voor hen uit en zei dat hij ze 00 het Witte Huis hoopte te ontvangen. Secretaris-generaal Oe Thant van de verenigde naties fe'iciteerde Johnson in een bood- sehaD met „de uitnemende presta tie van de bemanning en het ruim- teschin op hun dramatische en historische elfdaagse odyssee". De ruimtevaarders deden zich na hun aankomst op de Essex tegoed-aan een uitgebreid ontbijt van vlees, eieren, toost, boter en koffie, heel wat anders dan het geconcentreerde voedsel dat ze in de ruimte nuttigden. Aan dat laatste valt weinig te doen, maar de astronauten klaagden wel over het gebrek aan comfort in de ruimtecabine. In dat opzicht is er, zo meenten ze, in vergelijking met de eerste ruimtevaartuigen niet veel veranderd. De sanitaire in stallatie bijv. Is gelijk gebleven; luchtjes kunnen niet worden ver dreven, waardoor er aan boord een ondraaglijke stank moet komen te hangen. Scheren of wassen kunnen de astronauten zich niet. Verder stinkt het water naar chloor en krijgt al het gedroogde voedsel, dat daarmee moet worden vermengd, een chloorsmaak. Wil len de bemanningsleden gaan sla pen, dan moeten ze zich in allerlei bochten wringen om een plaatsje te vinden tussen de apparatuur en dan is er nog het hoge zuurstof gehalte van de lucht in de cabine, dat hun slijmvliezen prikkelt. Het Russische regeringsblad Izwestia leverde dinsdag een op merkelijk commentaar op de jong ste Amerikaanse ruimtevaartpres tatie. De succesvolle vlucht van de Apollo-7 heeft nog eens het belang onderstreept van het ondernemen van bemande ruimtevluchten, Iets dat Rusland in anderhalf jaar niet heeft gedaan, schreef het blad. Waarnemers in Moskou hebben de laatste tijd in verklaringen van Russische ruimtevaartdeskundigen tekenen bespeurd van een verschil van mening over de waarde van bemande vluchten. Sommigen, on der wie zeker één kosmonaut, hebben gezegd dat voor alles wat automatisch kan worden gedaan, geen mensenleven mag worden ge riskeerd. De Izwestia wees er ech ter op, na de drie Amerikanen ge luk te hebben gewenst met hun behouden landing, dat door hun aanwezigheid aan boord technische mankementen waren voorkomen die de hele vlucht in gevaar had den kunnen brengen. Zo had Wal ter Cunningham op 14 oktober door het omdraaien van een knop maar net kortsluiting weten te verhinderen. Dit had van de aarde nooit zo snel kunnen gebeuren, aldus het blad, en de vlucht zou dan zijn mislukt. De Russen hebben geen beman de ruimtevlucht meer gemaakt sinds april 1967, toen de kosmo naut Wladimir Komarov met de Sojoez-1 verongeluke. Wel hebben ze een hele reeks ingewikkelde on bemande experimenten onderno men, zoals twee automatische kop pelingen en een vlucht rond de maan en terug. De drie astronauten zijn woens dag op Kaap Kennedy terugge keerd. Terwijl voorbereidingen werden getroffen voor de ont vangst, oefenen de bemannings leden van de Apollo-8 Frank Borman, James Lovell en William Anders in hun ruimteschip bo venop een reusachtige Saturnus-5- raket al druk voor hun vluctV rond de maan, die tegen Kerstmis moet plaatsvinden. Het Ameri kaanse ruimtevaartbureau NASA hoopt volgend jaar de eerste men sen op de maan te brengen, vol gens sommige berichten in juni. De astronauten zagen er bij hun aankomst op Kaap Kennedy, waar ze met gejuich en muziek werden begroet, monter uit. De leider van het medisch ruimtevaartteam toonde zich ingenomen met de resultaten van het eerste onder zoek. De directeur van het observato rium in de Westduitse stad Bo- chum, Heinz Kaminski, gelooft niet dat Amerika na het succes De ruimtecapsule Apollo-7 na de landing op het water. Een van de astronauten (in wit ruimtepak) is reeds door de openstaande dewr in de frisse lucht gekomen en heeft zich van een plaatsje op de rubberboot verzekerd. met de Apollo-7 een voorsprong op Rusland heeft genomen In de wedloop naar de maan. Hij vestig de er woensdag de aandacht op, dat de Russen nog altijd de enigen zijn die erin zijn geslaagd een ruimtevaartuig om de maan te laten cirkelen en terug te halen naar de aarde en al sinds oktober. 1964 ervaring hebhen met ruimte- cabines voor drie man. President Johnson heeft intus sen de bevorde.%.g goedgekeurd van majoor Donn Eisele tot luite nant-kolonel van de luchtmacht. De werknemersorganisaties, be trokken bij de collectieve ar beidsovereenkomsten in de me taalnijverheid, z.g. „klein-me- taal", hebben in aansluiting op hun reeds aan de federatie van werkgeversorganisaties voorge legde voorstellen op het gebied van de arbeidstijdverkorting nu ook hun verlangens over verho ging van de lonen en salarissen kenbaar gemaakt. De werknemersbonden verlan gen dat de lonen en salarissen van handarbeiders en beambten in de per 1 januari af te sluiten driejarige kontrakten worden verhoogd met in totaal 16 pet, verspreid over de looptijd van de kontrakten. Daarnaast willen ze de mogelijkheid van bijsturing tussentijds, als de stijging van de kosten van levensonderhoud daartoe aanleiding zou geven. Het gaat her om de kontrak ten voor het metaalbewerkings- bedrijf, het carosseriebedrijf, het motorvoertuigenbedrijf, het rij wiel-kleinbedrijf, het centrale- verwarmingsbedrijf, het elektro technisch bedrijf, het isolatiebe-, drijf, het loodgieters- en fitters- bedrijf en om de c.a.o. voor be ambten in deze acht sektoren. Anders dan in de voorstellen van de vakbonden in „groot-me taal" is hier geen bepaald ver hogingspercentage per jaar ge noemd. Men wil dat percentage nader vastgesteld zien in de on derhandelingen. Egyptische jachtvliegtuigen hebben boven Ismailia twee Is raëlische vliegtuigen neergescho ten en een derde geraakt, zo is meegedeeld in een Egyptisch militair communiqué. Volgens het communiqué wa ren vier Israëlische vliegtuigen woensdagmiddag om 13 uur Ned. tijd boven Ismailia verschenen. De vliegers van de twee neerge schoten toestellen konden zich met hun schietstoelen in veilig heid stellen. Zij kwamen op de oostelijke oever van het Suez- kanaal terecht, welke door de Is raëliërs is bezet. De Egyptische vliegtuigen keerden behouden naar hun basis terug. De Zuidafrikaanse hartspecia list prof. Barnard is in het zie kenhuis „Groote Schuur" opge nomen voor een onderzoek, zo deelde een woordvoerder van het ziekenhuis mee, waar Barnard eind vorig jaar de eerste hart transplantatie ter wereld uit voerde. Er zou geen reden tot on gerustheid zijn. Chirurgen van 't St. Vincents ziekenhuis in Sydney hebben woensdag de eerste Australische harttransplantatie met succes verricht, zo heeft een woord voerder bekendgemaakt. Nadere bijzonderheden werden niet ge geven, maar volgens ziekenhuis kringen was de donor een 29- jarige vader van twee kinderen. Het is de 63e harttransplanta tie ter wereld. In het Panteleimonklooster van de meer dan duizend jaar oude Grieks-orthodoxe monnikenge meenschap op de berg Athos in Griekenland is dinsdagnacht brand uitgebroken. Men vreesde voor verwoesting van het door zijn kunstschatten beroemde bouwwerk. Een gedeelte van het in 1814 door Russische monniken in de Aegeische Zee gelegen schiereiland Ohalkidike gebouw de klooster is al uitgebrand. Bij een brand in een als ver- zorgingsflat dienst doend hotel in Chicago zijn dinsdag vier per sonen door verstikking om het leven gekomen. De meeste bewoners van het gebouw waren mensen op leef tijd. Enkele honderden Amsterdamse studenten zijn dinsdagmiddag in de Leidsestraat nabij het paleis van justitie een zitaktie begon nen uit protest tegen de veroor deling van 20 collega's door de Amsterdamse politierechter. De studenten moesten dinsdagoch tend terecht staan wegens bezet ting van het Mexicaanse consu laat in Amsterdam. Noch in Parijs, waar de Ame rikanen en Noordvietnamezen woensdag voor de 27e maal bij een waren voor het inleidend vredesoverleg, noch in de Zuid- vietnamese hoofdstad Saigon, waar de Amerikaanse ambassa deur Bunker opnieuw een be zoek bracht aan president Thieu, is nader nieuws vernomen over een mogelijke stopzetting van de Amerikaanse aanvallen op Noord-Vietnam. De leider van de Amerikaanse onderhandelingsdelegatie in Pa rijs, Averell Harriman, zei vóór de bijeenkomst geen belangrijke ontwikkeling te verwachten. „Ik heb geen aanwijzigingen dat er iets uit zal komen, hoewel ik altijd hoopvol gestemd ben". De Noordvietnamese delegatie leider wilde helemaal niets zeg gen. Waarnemers achtten het mo gelijk dat de Noordvietnamezen te kennen zonden geven, dat zij de Amerikaanse voorstellen al dan niet aanvaarden. Naar ver luidt werden de Amerikaanse voorstellen twee weken geleden tijdens de gebruikelijke thee pauze aan de Noordvietnamezen voorgelegd. In Saigon wilde een woord voerder van de Amerikaanse missie niet zeggen waarom Bun ker opnieuw een onderhoud had met de Zuidvietnamese presi dent Thieu. Dinsdag werd na een gesprek door de Zuidviet namese president meegedeeld, dat hij zich niet tegen een al gehele stopzetting zal verzetten. De Amerikaanse ambassadeur nam een ongebruikelijke stap door een Frans persbericht (France Soir) nadrukkelijk tegen te spreken, volgens hetwelk het nog maar een kwestie van uren zou zijn tot de afkondiging van de 'bombardementsstop. „Als de tijd rijp is voor enig commen taar op de ontwikkelingen in Parijs, zal dat door een officiële woordvoerder worden gegeven", voegde Ihij eraan toe. Bij een Noordvietnamese ar- tileriebeschieting is dinsdag op de Amerikaanse militaire basis Dong Ha ten zuiden van de ge demilitariseerde zone een kin derhospitaal getroffen. Drie burgers en drie mariniers werden gedood, terwijl 21 per sonen werden gewond. Ten wes ten van Dong Ha werd een com pagnie mariniers onder vuur ge nomen, waarbij een militair ge dood en drie gewond werden. In de provincie Quang Nam zijn volgens een Amerikaanse militaire woordvoerder door bombardementen 54 vietcong- leden gedood van een groep van meer dan 100, die zich in de richting van de basis Danang bewoog. De besprekingen in Parijs duurden gisteren weer 2% uur. Na afloop zei Harriman er bij de Noordvietnamezen op te heb ben aangedrongen „hun agressie op te geven'. De theepauze duur de ruim een half uur. In die periode wordt vaak in onder linge gesprekken over belang rijke zaken van gedachten ge wisseld, maar Harriman wilde niets zeggen. De Noordvietnamese woord voerder zei: „Er is vandaag niets nieuws". De delegatieleider Xoean Thoey zei dat Noord-Vietnam de afge lopen vijf maanden en in feite de afgelopen jaren heeft geëist dat de Verenigde Staten hun „agressie-oorlog" en in de eer ste plaats de oorlogsdaden tegen Noord-Vietnam onvoorwaarde lijk staken. „Nu echter is deze eis krachtiger dan ooit gewor den." De besprekingen worden vol gende week woensdag voortge zet. 11 „Ik vrees u niet van dienst te kunnen zijn. Ik zal trachten, op uw vragen te antwoorden", zei de Amerikaanse woordvoer der William Jordan 'later op een persconferentie. Volgens hem waren in de toespraak van Thoey geen punten die op een wijziging van Ihet Noordvietna mese standpunt kunnen duiden. Ook wees niets erop dat voor uitgang was geboekt. Er was „beweging" in de besprekingen maar dat kon niet als vooruit gang worden gezien. Hij zei niet te kunnen zeggen of er al dan niet Amerikaanse voorstellen zijn gedaan. VERSPREIDE OPKLARINGEN Woensdag stond het weer in ons land onder invloed van een hoge- drukgebied, dat zich uitstrekt van de Balkan tot onze omgeving. Het zorgde voor weinig wind, zo dat de in de ochtend op vele plaatsen aanwezige mist zich ge ruime tijd kon handhaven. Gelei delijk ging hij over in laaghan gende bewolking, waarbij het al leen in Zuid-Limburg in de na middag nog even zonnig werd. De temperaturen varieerden woens dag van tien graden Celsius in Eelde tot omstreeks 14 graden el ders in het land. Geleidelijk breidt een depressie boven het oostelijk (Jeel van de oceaan zich uit in oostelijke richt- ting. Vandaag zal er hierdoor een zwakke tot matige wind waaien uit richtingen tussen oost en zuid. De plaatselijk aanwezige mist zal hedenochtend dunner worden en oplossen, terwijl in de loop van vandaag verspreide opklaringen worden verwacht. De middag- temperaturen zullen ongeveer de zelfde waarde bereiken als giste- medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Verspreide opklaringen Veel bewolking en in de mor gen plaatselijk mist. Later op de des echter ook verspreide opkla ringen. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. H*so^water DONDERDAG 24 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.52 3.28 4.02 4.11 n.m. 3.12 3.48 4.22 4.31 VRIJDAG 25 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.33 3.54 4.09 4.30 4.52 5.13 4.52 5.13 ZON MAAN op onder op onder Okt. 24 7.21 17.27 11.16 18.20 25 7.22 17.25 12.43 19.07 28 7.24 17.23 13.50 20.14 FranfcerSng bi j aSonnemenfc TERNEUZEN Direcfcettr-Hoofdredaeteur: P. 3. vm 3e Sandè Redactie- en Aelmtalstratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Rrma P. I. van de Sande te Temetnen AdverfenHeprljs per mm T6 et; minimam per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties hij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1