PROVINCIAAL NIEUWS Na 3,5 eeuw een nieuw stadhuis in Terneuzen Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! SUGGESTIE OM ZIEKENFONDSEN UIT DE ALGEMENE MIDDELEN TE BETALEN Verzekering moet het hele volk omvatten STAKING IN ENGELSE METAAL INDUSTRIE OP HET NIPPERTJE AFGEWEND „SCHAKEL" TUSSEN OUD EN NIEUW TERNEUZEN Imkosten geraamd op vijf a zes miljoen gulden De geschiedenis enthousiast Gebenw voor de gemeenscha;! Rol van de constructie Dertig meter hoog OPMERKELIJKE VONDST IN WRAK VAN S.S. „BREDA" Film van 180 meter lengte Wosnsdag 23 olctober 1968 DE VBTJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Aardenburg Breskens Biervliet Oost burg Sluiskil Zonder eigen risico j John Carlos naar Cuba Sluis IJzendijke Wandeltocht Gezond verstand De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falenJ De combinatie is ideaal om pijn of griepj snel en doeltreffend te bestrijden. Legerberichien Pachtkamer Bij koninklijk besluit is de heer J. P. van Duyse te Nieuw-Namen herbenoemd tot plaatsvervanger van het eerste lid in de pacht kamer van het kantongerecht te Terneuzen. Vergadering katholieke raadsleden Tijdens een bijeenkomst van katholieke raadsleden in West Zeeuws-Vlaanderen is men tot de conclusie gekomen, dat het alarmeringssysteem bij brand en ongevallen dikwijls te wensen overlaat. Men was van mening dat er een centraal alarmerings nummer dient te komen. De B.B.-post in Oostburg zou als centraal punt kunnen dienen. In november wil men een be spreking hieromtrent hebben met vertegenwoordigers van de P.T.T., B.B., brandweer, ambu lancedienst, Rode Kruis en de rijkspolitie. Voorts kwam het ontwerp_ streekplan aan de orde. Er zijn' veel bezwaren. De aderlating voor de landbouw is veel te groot. Door de vele snijdingen zal er een ruilverkaveling moe ten komen. Men meende dat er te weinig overleg met België is geweest inzake de oostwest verbinding. Besloten werd een vergade ring te houden in januari 1969, waarvoor dan r.k. leden van provinciale staten worden uit genodigd. De voorlopige monumenten lijst is te groot. Men kan finan cieel de huidige objecten niet voldoende aan. Zeeuwse collecte De Zeeuwse kollekte heeft te Breskens in totaal 360,20 opge bracht. Geslipt Op de provinciale weg is J. van R. uit Biervliet met zijn per sonenauto zondagmorgen om vier uur geslipt en in de sloot terecht gekomen. Eerst om 7 uur heeft men hem gevonden en kon hulp worden geboden. Dokter Lockefeer uit IJzen- dtjbe verleende eerste hulp en liet Van R. met een dijbeenbreuk naar het ziekenhuis te Oostburg overbrengen. Vergadering „Volksonderwijs" Dinsdag 5 november wordt in hotel „De Eenhoorn" een ver gadering gehouden van de kring „Het Land_ van Cadzand" van de vereniging „Volksonderwijs". Hiervoor zijn eveneens uitgeno digd de oudercommissies van de openbare scholen in West Zeeuws-Vlaanderen. Ter sprake komt het landelijk congres, waai de fusie tussen „Volksonderwijs" en de Nederlandse Ouderraad zal worden besproken. Ook zal er van gedachten worden gewisseld over een schooladviesdienst. Uniformenfonds fanfare De glazenaktie ten behoeve van het uniformenfonds van de Sluiskilse fanfare heeft in totaal 300 gulden opgebracht. Dank zij deze aktie en de toezeggingen Van de middenstand is men ertoe overgegaan uniformen te bestel len. De order is via de plaatse lijke middenstand geplaatst. „Sempre Avanti" De amateurtoneelvereniging „Sempre Avanti" uit Sluiskil heeft het toneelspel „Zij leven onder ons" van de auteur Rob van Marie in studie genomen. Dit stuk in drie bedrijven vraagt een bezetting van vier dames en drie heren. De regie is in handen van de heer R. van Cleemputte. In de tyreede helft van januari hoopt men het stuk voor het voetlicht te brengen. Topbiljart De Sluiskilse topbiljartclub won in de tweede competitie wedstrijd van de „Bossche Toe pers" met 146. Door deze over winning staan de Sluiskillenaars aan de leiding. Vrijdag a.s. speelt S.T.C. in haar clublokaal de der de wedstrijd tegen Clinge. In december is de halve competitie afgewerkt. De bovenste plaats wordt dan gehonoreerd met het herfstkampioenschap. In januari wordt gestart met het tweede deel van de competitie. Het is voor het eerst, dat in Zeeuws- Vlaanderen een competitie op het topbiljart wordt gehouden. De voorzitter van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen, de heer H. J. An beek, heeft In Utrecht op de al gemene vergadering van de CB.O.Z. de suggestie geopperd, de ziekenfondsen uit de alge mene middelen te betalen. In dat geval zouden de fondsen niet langer optreden als herverdelers van de inkomens (via de pro centuele premieheffing)maar zou deze taak door de fiscus kunnen worden overgenomen. Een systeem van financiering uit de algemene middelen zou betekenen, dat ook de mensen met de hogere inkomens rech ten seouden moeten hebben De ziekenfondsverzekering zou dan het hele volk moeten omvatten. De heer Anbeek zou deze ge dachte ter overweging willen geven aan de sociaal-economi sche raad, die op verzoek van de minister en de staatssecretaris van sociale zaken advies moet uitbrengen over de struktuur van de verzekeringen tegen de kosten van geneeskundige ver zorging. Overigens, zo zei hij, zijn er ook andere oplossingen mogelijk. Zo zou uitbreiding van de ver strekkingen ingevolge de alge mene wet bijzondere ziektekos ten met de inrichtingsverpleging al een hele verbetering beteke- John Carlos overweegt naar Cuba te gaan, indien de toestand in de Verenigde Staten daar aan leiding toe geeft. In een interview met het blad „Novebades" zegt de Amerikaanse atleet: „Het is mogelijk dat wij naar Cuba gaan; het zal echter afhangen van het Verloop van de gebeurtenissen". Volgens Carlos zullen zij eerst naar de Verenigde Staten terug gaan. Over zijn schorsing zegt hij niet verbaasd te zijn: Het is het zelfde als in de Verenigde Staten waar wij negers geslagen, mis handeld en zelfs gedood worden". nen, omdat dan een groot deel van de kosten door de hele be volking zou worden gedragen. De heer Anbeek is tegen het idee, per verpleegdag een be paald bedrag uit de A.W.B.Z. te betalen en de rest voor reke ning te laten komen van de patiënt, omdat de verzekerde er dan belang bij heeft het goed koopste ziekenhuis te kiezen. Dat lijkt hem een voor de volks gezondheid ongewenste ontwik keling. Als de A.W.B.Z. inderdaad wordt uitgebreid met de inrich tingsverpleging van de eerste dag af, lijkt de heer Anbeek een beperkte volksverzekering voor het restpakket de beste op lossing, zolang financiering van het gehele pakket uit de alge mene middelen niet haalbaar is. Maar dan zonder eigen risico, zo voegde hi) hieraan toe, want het invoeren van een eigen risi co zou alleen zin hehben, als vaststond dat er sprake was van een duidelijke overconsumptie en als eveneens vaststond, dat het eigen risico niet tot onder consumptie zou leiden. Openbare verkoping Ten overstaan van notaris A. J. Herdink te Sluis werd in het openbaar verkocht een woonhuis met tuingrond en schuurtje, ge legen in de J. H. van Dalestraat. De verkoping geschiedde in op dracht van de erven van mej. E. M. E. L. Vermeersch. Vóór de pauze werd er ingeschreven voor 8.100 en dit bod werd bij op roep niet meer overtroffen. Ko per werd de heer D. van Vosse- len uit Beveren (B.). Uit de bocht In de beruchte bocht nabij het voormalig Sint Josephspensio- naat is weer eens een automobi list de macht over 't stuur kwijt geraakt en in een sloot terecht gekomen. De auto, bestuurd door C. uit Sas van Gent, een zo goed als nieuwe wagen, werd totaal vernield en het is onbegrijpelijk dat C. evenals een medepassa- giere zonder gewond te zijn uit dit wrak kwamen. Vorig jaar vie len er op hetzelfde punt twee doden en men vraagt zich af, of het niet mogelijk is daar een betere beveiliging aan te bren gen. Herhaaldelijk gebeuren hier ongelukken en ongeveer een jaar geleden is rijkswaterstaat reeds geattendeerd op de gevaarlijke situatie. Vooral in de avonduren is 't voor onbekenden een hoogst gevaarlijke bocht. Ds. J. G. U. v. Hoogstraten nam afscheid In de morgendienst van j.l. zondag heeft ds. J. G. U. v. Hoog straten voor de laatste maal de dienst geleid in de herv. kerk van IJzendijke. In verband met de gezond heidstoestand van de scheidende predikant week deze dienst enigszins af van een normaal af scheid. Toespraken en officiële uitnodigingen tot bijwoning van deze dienst moesten daarom ach terwege blijven. De thans 69- jarige predikant bepaalde zijn ge hoor bij de woorden van 1 Cor. 12 10. Aan het einde van de dienst werd namens de kerke- raad en kerkvoogdij een kort dankwoord uitgesproken en be dankte ds. Van Hoogstraten allen die op enigerlei wijze hebben meegewerkt aan het functioneren van de gemeente. Tot slot zong de gemeente de scheidende pre dikant toe uit psalm 121 3 en 4. Ds. Van Hoogstraten die de ge meente IJzendijke drie jaar heeft gediend, zal zich binnenkort in Den Haag vestigen. Ds. L. Spaans van Breskens zal optreden als consulent. Ouderling W. Fortrei wekte de gemeenteleden op ook tijdens de vacature trouwe leden te blijven. Oude man viel door zolderluik De 80-jarige B. Kopmels viel bij het aanpakken van een bank op zolder door het zolderluik. Met hoofdwonden werd hij naar het ziekenhuis vervoerd waar ook 'n sleutelbeenbreuk werd geconsta- teer. Na behandeling kon hij naar huis worden vervoerd. Aan de dezer dagen gehouden wandeltocht te IJzendijke namen 643 wandelaars deel. Twee drum bands deden de deelnemers uit geleide. Om 2 uur gaf vice-voor- zitter Jobse uit Vlissingen het sein van vertrek onder het toe ziend oog van de jury, de heer Bal uit Middelburg en de heren Den Engelsman en Bakker uit Axel. Deze heren hadden lang geen ge makkelijke taak. Tijdens de tocht werden de wandelaars getrak teerd op chocolademelk met spe culaas. Wethouder Van Reijen reikte na afloop met een kort woord de prijzen uit. De uitslag aws als volgt: 5 kmi 1. Terhole 637 punten; 2. Zaamslag 611 p.; 3. „Willen is Kunnen" uit Vlissingen 606 p.; 10 kmt 1. Terhole 757 pnt.; 2. Hontenisse 748 p.; 3. „Willen is Kunnen" uit Vlissingen 734 p.; 18 km: 1. Hontenisse 715 p.; 2. Zaamslag 696 p.; 3 en 4. Clin|e en de „Vrolijke tippelaars", Vlissin gen 682 p. De wisselbeker werd gewon nen door Terhole met 757 pnt. De Britten kunnen opgelucht adem halen. Op het nippertje ontkomt het land aan een mas sale staking in de metaalin dustrie, die een 3V> miljoen men sen zou omvatten, stakers en door de staking werkloos gemaakten bijeengeteld. Voor het land zou doorgaan van de staking een ramp hebben betekend, omdat juist de getrof fen fabrieken met hun export de broodnodige deviezen in 't laatje brengen. De Britse economie kan niet veel hebben en de afgewen de staking had als ze was door gegaan waarschijnlijk het bit tere gevolg gehad dat de (door de devaluatie ingeluide) keer ten goede weer geheel teniet zou zijn gedaan. Het mag de Engelse regering en het publiek tot tevredenheid stemmen. De vakbeweging heeft zich niet op sleeptouw laten nemen door extremistische groe peringen. De Britse vakbeweging wijst meestal alle verantwoordelijk heid af voor het totaal van de Britse economie. Ze is er alleen voor de belangen van haar leden. Al meer dan eens is dit stand punt als onzin bestempeld. Wat hebben de metaalbewerkers er aan als hun loon nominaal om hoog gaat maar de werkloosheid toeneemt en een nieuwe deva luatie van het pond noodzakelijk zou worden? Premier Wilson en de Britten zullen blij zijn, dat het gezonde verstand heeft gezegevierd. nen in beperkte mate culturele aktiviteiten worden ontplooid. Het is de bedoeling in februari 1969 te beginnen met de bouw van het nieuwe stadhuis. Het oude in de Noordstraat, waarvan in de archieven van de gemeente Ter neuzen reeds in 1647 wordt ge sproken, zal waarschijnlijk na augustus 1971 geen dienst meer doen. Tijdens een persconferentie In de raadszaal heeft burgemeester Aschoff een en ander verteld over de ontwikkeling van de plannen. Daarna gaf prof. Bakema van het Rotterdamse architectenbureau Van den Broek en Bakema met be hulp van een maquette, dia's en een uitgebreide tekeningen-arse naal een uiteenzetting over het nieuwe gebouw, berekend op een inwonertal van 45 k 50.000. De burgemeester wees er op dat reeds in de twiniger jaren werd gesproken over de bouw van een nieuw stadhuis maar dat die plan nen wegens „de hoge kosten" niet konden doorgaan. In 1939 werd dit onderwerp op nieuw ter sprake gebracht. Met „domeinen" ging het toenmalige gemeentebestuur onderhandelen over de aankoop van de „bom vrije" kazerne aan de Nieuwstraat. Door de mobilisatie werden deze onderhandelingen afgebroken. Na de oorlog, in juli 1945, sprak men over een schetsonwerp. In 1947 was men in beginsel akkoord dat het nieuwe stadhuis aan het Oos telijk Bolwerk zou worden ge bouwd. Ongeveer twee jaar later, in mei 1949, diende ir. H. de Groot een plan in. Met het oog op de kosten kon dit echter niet worden goed gekeurd. De eerste officiële op dracht werd in 1953 verstrekt aan de Haagse architect ir. A. J. van Eek. Toen kwam de bestedingsbe perking; het plan „Oostelijk Bol werk" werd door de raad goedge keurd en hoewel er nadien menig maal over de bouw werd gespro ken, het bleef bij plannen. Men kreeg geen vergunning. Nadat in 1961 ir. Van Eek was overleden, werd op 3 mei 1962 contact opge nomen met het architectenbureau Van den Broek en Bakema In Rot terdam, welke heren heel wat wer ken in binnen- en buitenland op hun naam hebben staan, o.m. „Het Dorp" te Arnhem, het girokantoor te Arnhem, de aula van de tech nische hogeschool te Delft, de ver bouwing van het historische 16e eeuwse raadhuis in Den Brlet, ge bouwen in West-Duitsland en thans een nieuw havenkwartier in Esjkol (Israël). voor de bouw en de inrichting van het stadhuis een bedrag van vijf miljoen gulden beschikbaar werd gesteld. Burgemeester Aschoff durfde geen definitieve cijfers te noemen, omdat men, zoals hij opmerkte, nooit weet of er in de loop van de bouwperiode geen loon- en prijsverhogingen zullen komen. Maar een fors bedrag er bij achtte de burgemeester onvermijdelijk. In 1963 kwam het eerste voor lopige plan bij het Temeuzense gemeentebestuur binnen. In de volgende jaren moest er nogal wat aan veranderd worden, omdat het stadhuis van grotere omvang moest worden dan aanvankelijk was gepland. De raad ging op 23 april IDS'1 akkoord met het plan en op 18 juni 1968 onving het gemeentebe stuur van G.S. het bericht, dat „Toen ik voor de eerste keer de bouwplaats in ogenschouw nam, was ik direkt enthousiast" ver klaarde prof. Bakema bij de ver toning van z'n dia-serie. De plaats waar het gemeentehuis moet ko men, is zonder meer ideaal. Op de grens van land en water. Een prachtige Westerschelde en aan de andere kant de oostkolk, waarvan een mooie „waterpartij" kan wor den gemaakt. „Een schakel tussen oud en nieuw Terneuzen imet een uitzicht op de nieuwe industrieën". Wij moesten zorgen voor een „fors" gebouw, omdat de water toren een groot deel van de aan dacht opeist", zo verklaarde prof. Bakema. Constructie, materiaal en ruimte-ontwikkeling zijn bedoeld om een stoer levendig gebouw te maken, dat past In een omgeving van een machtige dijk, een water toren, shiizen, schepen en indus trieën". Het gebouw dat met de „uitkra- gingen" een buitenomtrek krijgt van 60 bij 60 meter, wordt een schroefvormige ruimte, opklim mend in twee flanken met halve verdiepinghoogte. Op de begane grond, die gemak kelijk bereikbaar en zichtbaar is j (vlakbij komt een parkeerruimte voor ongeveer 60 auto's) voor het publiek, is de hoofdingang en tevens vindt men daar de afdelin gen waarmee 't publiek het meest te maken hebben, zoals de afde lingen voor bevolking, sociale dienst en kas. Hier kunnen ook culturele aktiviteiten plaats heb ben, o.m. tentoonstellingen, reci tals enz. Deze entree krijgt vooral betekenis door de uitgekraagde raadszaal, die de gevel naar de stadszijde bepaalt en een beschut ting vormt voor de hoofdtoegang. De afdeling waar de kamers voor burgemeester en wethouders worden ondergebracht, heeft een uitkraging naar het nooTden met een uitzicht op de Westerschelde. De overige afdelingen ontwikke len zich dus telkens een halve ver dieping hoger. Door dit systeem is nergens een scherpe schelding tussen de verdiepingen aanwezig, terwiil doorgaande trappen (en liften) verticale verbindingen ver gemakkelijken. In de kern bevinden zich de liften en vele dienstruimten, zoals b.v. de archieven. Boven op deze kern bevindt zich een soort bur gerzaal met aansluitend terras, van waar men een prachtig uit zicht heeft op de stad en op de Schelde. Ook in deze ruimte kun- De constructie van het gebouw zal een belangrijke rol in het ge heel spelen. Deze is in voorge spannen beton en wordt op de bo venste laag gerealiseerd) zonder daarin direct ruimte voor een af deling in te richten. Zodoende wordt een soort open beëindiging van het gebouw gevormd, die later voor uitbreiding van de be drijfsruimte dienst kan doen. Voor uitbreiding zal ln de directe om geving ook een toekomstige wand- vormige afsluiting van het raad huisplein kunnen worden gebruikt. Het materiaal bestaat in hoofd zaak uit geprefabriceerde en ver edelde betonelementen rond een gestorte kern. Gedacht is aan hardhouten ramen en betimmerin gen en waarschijnlijk zullen na tuurstenen vloeren op de begane grond worden gemaakt. Zoals reeds opgemerkt wordt de buitenomtrek van het gebouw on geveer 60 bij 60 meter, de centrale bouw ongeveer 30 bij 37 meter en het hoogste punt zal 30 meter bo ven het aangrenzende straatnlein en 25 meter boven de kruin van de dijk liggen. Op deze wijze ontstaat een bruto bedrijfsruimte van 5700 m2 met 110 arbeids plaatsen. Er is dan nog een reser ve van 50 plaatsen. Er is gestreefd naar een werk milieu dat voor de mensen, die er him dagelijkse arbeid moeten ver richten en voor degenen die er ko men aantrekkelijk wordt. Het moet een sociaal knooppunt worden in deze omgeving van stad, land en waterpartijen). Vier middelen In één tablet waaronder bet betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en... doen wonderen t B(j een oefening voor duikers van de Britse luchtmacht en van de Amerikaanse luchtmacht op het wrak van het Nederlandse stoomschip „Breda" in de golf van Oban aan de westkust van Schotland, is onlangs een film gevonden die de Britse R.A.F. in het begin van de tweede wereld oorlog heeft gemaakt over de op leiding. De film, getiteld „Into the Blue", heeft een lengte van 180 meter. Het is gebleken dat ze nog in goede staat verkeert en ondanks het feit dat ze bijna 28 jaar twintig meter onder de wa terspiegel in het wrak van de Breda" heeft gelegen, nog zal kunnen worden vertoond. Het stoomschip „Breda" van de K.N.S.M. in Amsterdam is op 23 december 1940, toen het in de golf van Oban 'lag, bij een lucht aanval van de Duitsers is be schadigd en gezonken. Het schip was in 1921 op de werf „Nieuwe Waterweg" in Schiedam ge bouwd en mat 9800 ton dead weight. Over de luchtaanval op vracht schepen ter hoogte van Oban is weinig bekend. De legerberich- ten van Britse zijde maakten er helemaal geen melding van. Daarin was alleen sprake van het afwerpen van bommen door niet in_ formatie vliegende Duitse vliegtuigen op een paar plaatsen aan de oostkust. De Duitsers maakten in hun legerbericht van 24 december be kend dat zware bommenwerpers op 23 december een aanval had den gedaan op scheepsconcentra- ties in Loch Linnhe aan de west kust van Schotland. Daarbij la-eeg een vrachtschip van 12.000 b.r.t. twee voltreffers, kregen twee andere schepen ook treffers en werden vier andere bescha digd. Volgens de Britse luchtmacht had de „Breda" een gemengde lading aan boord, o.a. een aantal renpaarden van de Aga Khan. Hoe de nu ontdekte film bij de lading is gekomen, is niet vast gesteld. Terwijl de luchtmachtmannen met hun duikoefeningen bezig waren, was een groep beroeps duikers bezig de vierbladige bronzen schroef van de „Breda" te slopen.- y

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3