Ruimtevaarders veilig op de aarde terug Thieu niet legen bombardementsstop Amerikanen en Noordvietnamezen zwijgen in Parijs AP0LL0-7 WAS BIJNA ELF DAGEN IN DE RUIMTE Radioverbinding viel uit bij de landing Slecht zicht op zee onderzoek ZsMsesteüjk van s Volledig succes De Russische troeeeu in Tsjecho-Slowakije NEDERLAAG VOOR NEO-NAZI'S Onfrisse collectie misdrijven BELANGRIJKE WENDING IN DE BESPREKINGEN VERWACHT Be moord te Bergen 09 Zoom HET KR WOENSDAG 23 OKTOBER 1968 24e Jaargang No. 5312 Verkeerde boeman Toch de-escalatie? Vietcong eist erkenning Aanval op dorp Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ftankeriBg bij kboonejaeas: TERNEUZEN DbeeaeahB5t®toStoe$m P. 3. vm 3e Sands Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Telefoon; 01150—2073 Gironummer: 38150 Ijs ƒ8,per kwartaal; per Losse nummers Ï8 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm T6 ct; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels-1 advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Na gedurende bijna elf dagen In de ruimte te zyn geweest, waarbij 163 vluchten om de aarde werden gemaakt, is het Amerikaanse ruim teschip Apollo-7 met zijn drie be manningsleden dinsdagochtend vei lig en wel op aarde teruggekeerd. De adem stokte de vluchtleiders en de mannen, die tot taak had den de in de Atlantische Oceaan gelande ruimtevaarders zo spoedig mogelijk naar het vliegdekschip „Essex" te brengen, even in de keel toen enkele seconden vóór de landing de radioverbinding uitviel. Oorzaak hiervan bleek het ver keerd terechtkomen van de cabi ne te zijn, waardoor dieze korte tijd ondersteboven in zee bleef drij ven. Helikopters speurden zenuw achtig het zeegebied af en na een spannend kwartier kwam het ver lossende bericht van een van de helikopters, dat men de Apollo- cabine had gevonden en dat aan boord alles wel was. Met de moge lijkheid dat het ruimteschip een dergelijke landing zou maken was rekening gehouden. Men had de be manning er op getraind in een dergelijk geval de drijvers met zuurstof te vullen waardoor de cabine een normale stand kreeg. De commandant van de Apollo, Walter Schirra, had er zijn kalmte niet bij verloren. Hij maakte via de Inmiddels herstelde radioverbin ding een grapje over zijn eerste „duikbootervaring". Een ander „schoonheidsfoutje" was dat de ruimtevaarders niet binnen een gebied met een straal van vijf kilometer van de bergings- vloot terechtkwamen, zoals de be doeling was. De landingsplaats lag op een afstand van ongeveer vijf entwintig kilometer van flet com mandoschip, het vliegdekschip Essex, waarop honderden de ogen tot het uiterste inspanden om de kreet „Apollo in zicht" te kunnen slaken. Door de gestaag vallende regen, was het zicht echter slecht. Toen het ruimteschip eenmaal was gesignaleerd, spoedden sche pen en vliegtuigen zich er naar toe. Kikvorsmanpen sprongen In het water om een drijfgordel aan te brengen en enkele ogenblikken later ging het luik open en stapte de eerste ruimtevaarder uit de op de anderhalve meter hoge golven dansende cabine op het redding- trtot. Walter Schirra verliet als laat ste zijn ruimteschip. Zij werden aan boord van een vlak boven de Apollo hangend hefschroefvlieg- tuig gehesen en naar de toege snelde Essex gevlogen, waar in middels de rode loper was uitge legd en een geestdriftig gejuich nnklonk, toen de zwaargehaarde mannen voet aan dek zetten. Zij maakten ondanks hun langdurig verblijf in de ruimte, waarhij ziji veel last van verkoudheid hebben Dndervonden, een montere indruk. Na een korte begroeting ver dwenen zij benedendeks voor een eerste medisch onderzoek. J De voorbereidingen voor de te rugkeer begonnen maandagavond toen de Ariollo-bemanning de hoofdraketmotor in werking stelde om het ruimteschip in een guns'ti- r» ooeit.ie te brengen, namelijk in «■en dichter bij de aarde liggende haan. Dinsdagochtend om 11.42 uur Ned. tijd brak de kritieke fase aan. De hoofdmotor werd opnieuw in bedrijf gesteld, waardoor het ruimteschip de dampkring bin nenschoot. De snelheid van de Apolio-cabi- ne, 28.000 km per uur, werd daar door sterk verminderd, terwijl die hitte als gevolg van de wrijving enorm opliep. Door de isolerende lagen van het ruimteschip had de bemanning daar echter weinig last van. Even later, toen de hoofd motor zijn dienst had gedaan, werd het achterste gedeelte van het ruimteschip, waarin zich voorts de toen overbodig geworden appara tuur bevond, van de bemannings cabine gescheiden. Nadat op on geveer zeven km van de aarde het hitteschild was afgestoten, ont plooiden zich twee stabilisatievaï- schermen. Op een hoogte van ongeveer drieduizend meter, het ruimteschip bevond zich toen boven de Atlan tische Oceaan ten zuidoosten van de Bermuda-eilanden, deden ten slotte de drie hoofdparachutes hun werk n.L de valsnelheid af te rem men tot iets meer dan dertig kilo meter en om 12.12 uur kwam de Apollo definitief op de aarde terug. Het bureau voor ruimtevaart heeft meegedeeld, dat de vlucht van de Apollo-7 een volledig suc ces is geweest. Walter Schirra is de eerste ge worden die driemaal een ruimte- vlucht om de aarde heeft gemaakt. In totaal hebben de Amerikaanse bemande ruimtevluchten 2774 uur en 10 minuten geduurd. De Russen reisden bij elkaar 534 uur en een minuut in de ruimte. De Apollo-7 was het eerste Amerikaanse ruim teschip met een bemanning van drie. De Russen voerden zo'n vlucht twee jaar tevoren uit. De drie ruimtevaarders brachten de nacht op de „Essex" door. Van daag gaan zij naar Kaap Kennedy. President Ngoejen Vaa Thieu van Zuid-Vietnam zal zich niet tegen een staken van de Ameri kaanse aanvallen op Noord-Viet- nam verzetten Voorwaarde is dat er goede redenen moeten zijn om te ge loven dat Noord-Vietnam ern stig voornemens is zich aan te sluiten bij een de-escalatie van de oorlog en directe besprekin gen aanvaardt voor een eerlijke regeling van de problemen tas sen de autoriteiten van de twee zones, die door de Geneefse con ferentie van 1954 zijn ingesteld. „ZEEROVERIJ" De verklaring van Thieu werd dinsdagavond telefonisch door gegeven aan correspondenten die om een reactie op een verkla ring van vicee-president Hum phrey hadden verzocht, volgens welke de rust aan de fronten iets te betekenen heeft. De Noordvietnamese regering heeft dinsdag de onvoorwaarde lijke invrijheidsstelling geëist van alle Noordvietnamezen die „wederrechtelijk door de Ver. Staten worden gevangen gehou den en het staken van elke daad van zeeroverij". De verklaring is uitgegeven nadat maandag veertien Noord vietnamese matrozen zijn vrij gelaten. SPECULATIEF Een Amerikaanse functionaris heeft dinsdag een Frans persbe richt „speculatief" genoemd, vol gens hetwelk de Verenigde Sta ten binnen de komende 48 uur de bombardementen op Noord-Viet nam zouden staken en dat een wapenstilstand daarvan het ge volg zou zijn. De functionaris van de Ame rikaanse delegatie naar het in leidend vredesoverleg met de Noordvietnamezen zei in ant woord op een vraag; „Dat is een speculatief bericht en we geven geen commentaar op speculatie ve berichten". Ook van Noord vietnamese zijde in Parijs wilde men geen commentaar leveren op het bericht uit het blad „France Soir", volgens hetwelk „een van de hoogste functiona rissen van de Amerikaanse am- basade in Saigon gezegd had, dat het nu nog maar een kwes tie ven uien, hoogstens 48 uur zou zijn. „Of er een crisis met de rege ring in Saigon kcxmt of niet en we geloven niet dat dat een ernstige crisis zou zijn we zullen de bombardementen sta ken en een wapenstilstand be reiken aldus volgens „France Soir" de Amerikaan. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Het Tsjechoslowaakse leger blijft verantwoordelijk voor de vedediging van de westelijke grens. Dit heeft de Tsjechoslo waakse vice-premier Hamouz op een persconferentie in Praag verklaard. Het Russische reege- ringsblad „Izwestia" meldde, dat de op 'grond van het recente ak koord in Tsjecho-Slowakije blij vende Russische strijdkrachten aan de grens met West-Duits- land en Oostenrijk zullen wor den gelegerd. Hamouz zei verder, dat de af tocht van Bulgaarse, Poolse, Hongaarse en het grootste deel van de Russische troepen al be gonnen is en binnen de komen de anderhalve maand zal zijn voltooid. Met uitzondering van enkele tientallen officieren zijn er geen Oostduitse militairen meer op Tsjeehoslowaaks grond gebied. De kwestie van de algehele terugtrekking van vreemde troe pen blijft aan de orde en zal, aldus Hamouz, onderwerp van toekomstige onderhandelingen zijn. «lil l'M-l r - oe neo-nazistische N. P. D. schjjnt over haar hoogtepunt heen te zijn. Bij dte lokale verkie zingen in Hessen, Saarland en Baden-Württemberg kwam de party van Von Thadden niet aan of maar amper boven de vijf pro cent van de stemmen. Bij ge meenteraadsverkiezingen, zoals het ditmaal waren, mag men aan nemen dat de kansen van een kleine groep beter liggen dan bij landelijke verkiezingen, wat de klap voor de N.P.D. alleen maar groter maakt. Die vijf procent is de drempel waarover een partij moet zien te stappen bij bondsdagverkiezin gen. Wie beneden de vijf procent blijft, krijgt over het algemeen niet één zetel. Vanwaar deze teruggang? Voor een deel heeft de N.P.D. daaraan zelf meegewerkt. In de kranten zijn de laatste tijd onthullingen gedaan over de kandidaten der neo-nazi's, waarvan er verschei- denen waren voorzien van straf registers voor de uiteenlopendste misdrijven. Dat er een onfrisse kollektie van zedenvergrijpen en De 21-jarige gehuwde fabrieks arbeider J. F. uit Hoogerheide, verdacht van de doodslas op de Bergen op Zoomse industrieel Ch. Rogier, zal vandaag voor de officier van justitie in Breda. mr. A. Kalthoff, worden voorgeleid. De man heeft een volledige be kentenis afgelegd. Het gerechte lijk laboratorium is nog doende met een technisch onderzoek naar bloedsporen, welke zijn ge vonden op een broek van de ver dachte, en naar een in de villa van het slachtoffer gevonden vin gerafdruk welke de politie tot dusver niet heeft kunnen thuis brengen. Oplichterijen tussen pronkte, moet menige potentiële N.P.D.- stemmer hebben afgeschrikt. Ook zijn er binnen de N.P.D. onverkwikkelijke interne ruzies geweest. Voorlopig ziet het er naar uit, dat Von Thaddens man nen zo ze al naar Bonn gaan daar in elk geval geen politiek van enige betekenis kunnen be drijven. De socialisten leden enige ver liezen, zij het geen schrikbaren de, en de C.D.U. van kanselier Kiesinger boekte een beetje winst. Het niet zeer geïnspireer de regeringsteam blijkt de kan selier en zijn partij dus wel wat publieke gunst te brengen. Teleurstellend was de uitslag niet alleen voor de N.P.D. maar ook voor de Oostduitse en Russi sche officiële propaganda, die steeds maar waarschuwt voor de neo-nazi's die in de bondsrepu bliek de kop zouden opsteken. Dat waren o.m. de boemannen wier dreiging als excuus moest dienen voor de interventie van de Warschaupakt-troepen in Tsje cho-Slowakije. Men zal iets an ders moeten verzinnen De Amerikanen en de Noord vietnamezen bij het vredesoverleg In Parijs bewaarden ook maandag het stilzwijgen over de speculaties met betrekking tot een mogelijk staken van de Amerikaanse aan vallen op Noord-Vletnam. De Noordvietnamese woordvoerder, Ngoejen Thanh Le, gelastte zijn wekelijkse persconferentie af drie uur voordat die zou worden ge houden en de Amerikaanse woord voerder, William Jordan, wilde evenmin de pers te woord staan, omdat hij het „te druk" had met werkzaamheden op de ambassade. Waarnemers zien in het feit dat niemand iets wil zeggen, een aan wijzing dat het geheime overleg tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam wordt voortgezet en dat mogelijk een belangrijke wending te verwachten is. De vrijlating van Noordvietna mese krijgsgevangenen, het feit ROTTERDAM: De scheepswerf Van der Giessen de Noord in Krimpen aan de IJssel zal voor de Ver. Ned. Scheepvaartmij. een containerschip houwen met een capaciteit van 1300 containers (20 voet) en een draagvermogen van circa 30.000 ton. Op de foto: een cmtwerpschets van dit schip. dat de Amerikaanse marinelucht macht zondag geen aanvallen op Noord-Vietnam uitvoerde en het vertrek van het slagschip „New Jersey" van de Noordvietnamese wateren naar de Zuidvietnamese kust worden door waarnemers in de Zuidvietnamese hoofdstad ge zien als zichtbare tekenen van een Amerikaanse deiescalatie vooraf gaand aan een bekendmaking dat de aanvallen op Noordi-Vietnam worden gestaakt. Zo is om een daadwerkelijke de- escalatie gaat, dan zou die in ant woord zijn op een Noordvietname se stap van vorige week, zegt men, toen werd geconstateerd dat de Noordvietnamezen zich vooral in de omgeving van de gedemilitari seerde zone hebben teruggetrok ken. Ook de gevechtsactiviteit is sterk afgenomen en vrijwel ner gens worden gevechten van enig belang geleverd. Van officiële Amerikaanse zijde konden echter geen bevestigingen worden verkre gen. Het „nationaal bevrijdingsfront" van Zuid-Vletnam heeft dinsdag via zijn persbureau laten weten, dat alleen door onvoorwaardelijke staking van de bombardementen een doorbraak kan worden bereikt op de vredesbesprekingen te Parijs. Het front riep de Amerikanen tevens op, het te erkennen als on misbare gesprekspartner voor het bereiken van een politieke oplos sing van de kwes'tie-Vietnam. De verklaring van het front Is over genomen door het Noordvietname se persbureau. Het „bevrijdingsfront" wierp xrj-r. w EASTBOURNE: De Noorse tank boot „Sitahund"die zondag na enkele ontploffingen in het Ka naal in brand vloog, is maandag ochtend bij Beachy Head aan de grond gezet. 31 personen werden gered, maar er zijn nog drie ver misten. Op de foto: een beeld van de ravage op het schip. zich op als de enige vertegenwoor diger van het Zuidvietnamese volk, zowel de jure als de facto. Politieke waarnemers maken uit de verklaring op, dat het standpunt van de vietcong ten aanzien van een regeling van de Vietnamese kwestie onveranderd is. Vietcong-eenheden hebben dins dagmorgen getracht het dorp Giong Khe in de Mekongdelta te bezetten maar ze werden verdre ven door Zuidvietnamese troepen. Volgens een Zuidvietnamese militaire woordvoerder werden twee dorpelingen gedood en twee gewond bij de aanval. De verlie zen aan de zijde van de „rebellen" waren onbekend. De Zuidvietna mese militietroepen leden lichte verliezen bij het verdrijven van de vijand. Op enige lichte schermutselin gen in de Mekongdelta na zijn verder geen militaire acties ge meld door de Amerikanen of Zuid- vietnamezen. MISTIG WEER Het weer in ons land staat vandaag geheel onder invloed van een hogpdrukgebied. Dit strekt zicht uit van kuidoost-Europa tot boven de Britse eilanden en zorgl voor rustig weer met weinig wind. Gisteren was het daarbij vooral ten noorden van de grote rivie ren vrij zonnig, terwijl in het zui den van het land wolkenvelden voorkwamen onder invloed van een kleine depressie in de hogere luchtlagen. Neerslag van beteke nis werd echter niet gemeld. De temperaturen liepen op tot 14 a 17 graden. In de avond vormde zich hier en daar al spoedig mist. Vandaag overdag kan deze mist hier en daar van lange duur zijn, zodat slechts enkele zonnige pe rioden worden verwacht. De tem peraturen zullen daarbij over het algemeen lager zijn dan dins dag. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Lagere temperaturen Rustig en overwegend droog weer met op vele plaatsen lang durig mist en slechts hier en daar zonnige perioden. Over het alge meen lagere temperaturen dan dinsdag. WOENSDAG 23 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert "Walsoorden v.m. 2.16 2.52 3.26 3.35 nm 2.34 3.1G 3.44 3.53 DONDERDAG 24 OKTOBER "Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.52 3.12 3.28 3.48 4.02 4.22 4.11 4.31 ZON MAAN op onder op onder Okt 23 7.19 17.29 9.40 17.48 24 7.21 17.27 11.10 18.20 25 7.22 17.25 12.43 19.07 26 7,24 .17,22 MfiO 38£4

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1