Verschil van mening lussen ruimtevaarders en de aarde Jacqueline Kennedy zondag getrouwd HET WEER MOORSE TANKER IN BRAND IN HET KANAAL Drie bemanningsleden omgekomen Dader van Bergen op Zoomse gearresteerd OUDE MAN VERMOORD IN AMSTERDAM Straatroof in Rotterdam: buit 17.600 gulden Ruimtepakken aan bij de landing Maandag 21/Dinsdag 22 oktober 1968 24e Jaargang No. 5311 Correctie in de baan Krankzinnige" proeven Landing op t.v. Kabinet wil nog roulette in Scheveningen Al eerder aangehouden Vliegtuig met Amerikanen verongelukt in Vietnam Chèque voor Wereld- Natuurfonds Wereldbank en de geboorteregeling lenvowdig De macht van een miljardair Invasie op Skorpios Weer een harf+raMsnlantatie in Canada Hoogwater Zon- en Prankëring trfj abonntmsnfe TERNEU2EN Dkeefear-JfooSdredactenr! P. X, vea Se Sande Redaotie- en Actrainktratie-adre»; Smlctevml Telefoom 01180—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers IS cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 cf; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-mimmer tot 10 uur voormiddag. Er Is een verschil van mening ontstaan tussen de bemanning van de in de ruimte zwevende Ameri kaanse ruimtecabine Apollo-7 en de vluchtleiding op aarde. De drie astronauten willen tegen het voor schrift in geen ruimtepakken dra gen, wanneer zij dinsdag terug keren. Zij vrezen namelijk voor trommelvliesbeschadigingen door de snelle drukverschillen bij hun terugkeer in de dampkring. Daarbij komt dat de drie man nen opnieuw een neusverkoudheid hebben. Zij willen de mogelijkheid hebben tijdens de veranderingen van de atmosferische druk hun neusvleugels dicht te knijpen en daarbij hard te blazen, zoals pilo ten bij een snelle daling gewend zijn te doen. Dat zou echter onmo gelijk zijn wanneer zij hun Apollo- helmen op hebben, de geen be weegbare gezichtsplaten bezitten. Daarom willen de astronauten hun vliegeroveralls of desnoods alleen maar hun ondergoed dragen. In een ruïmtepak zonder helm zouden zij bij de landing hoofd of nekbe- schadigingen kunnen oplopen. De vluchtleiders op aarde heb ben begrip voor de problemen van het drietal, maar zij staan er toch op dat de ruimtepakken worden gedragen, want deze kunnen de lichamen beter op hun plaats hou den bij de landing van de cabine op het water. Het meningsverschil was zondag nog niet opgelost. De bemanning heeft zondag een correctie in de baan van het ruim tevoertuig aangebracht door gedu rende vier seconden de voortstu- wingsapüaratuur in werking te stellen. Het voertuig beschrijft nu een baan met een grootste afstand tot de aarde van 425 km en een kleinste van 160 km. De commandant van de Apollo- 7, Walter Schlrra, heeft al eerder met de leiding overhoop gelegen. Herhaaldelijk geeft hij lucht aan zijn ergernis over nieuwe „krank zinnige proeven", die men voor hem en zijn bemanning heeft uit gedacht. Het eerste „incident" deed zich 13 oktober voor, toen Schirra wei gerde mee te werken aan een tv- uitzending, later gevolgd door een woordenwisseling over de vesten met medische apparatuur, die vol gens Schirra te warm waren en die de ruimtevaarders niet langer wilden dragen. Zondag klaagde Schirra geprik keld over veranderingen, die steeds on het laatste moment in het werk schema werden aangebracht. „Ik hen van mening dat het slecht is voorbereid en te snel is goedge keurd", aldus de ruimtecomman dant, die even later opmerkte: „We hebben het gevoel dat een aantal experimenteurs daar beneden door jullie als heiliger dan God wordt aangezien. Wij zijn anders een flink stuk dichter bij hem op het ogenblik". Enige tijd later bracht Schirra de aarde onder de aan dacht dat hij de commandant van het ruimteschip was en dat hij en zijn mannen niet van plan waren „nieuwe spelletjes te spelen". De ruimtevaarders hebben er later mee ingestemd hun ruimte pakken en helmen te dragen, wan neer zij naar de aarde terugkeren. Zij gaven daarmee gehoor aan de wens van de vluchtleiders die het gebruik van de ruimtepakken nood zakelijk achten voor de veiligheid der astronauten. Deze zullen tus sentijds wel even hun helmen los maken om hun neusvleugels dicht te knijpen en hard te blazen om eventuele trommelvliesbeschadigin gen door de snelle drukverschillen te voorkomen. De N.T.S. neemt dinsdag 22 ok tober een rechtstreekse reportage over van de Amerikaanse televisie van de landing van de bemande ruimtecapsule Apollo-7 en wel van 12.45 tot 13.30 uur via Nederland I. In verband met de onzekerheid omtrent het Juiste tijdstip van de landing moet ten aanzien van de zendtijd enig voorbehoud worden gemaakt. In het Kanaal is zondagavond 'brand uitgebroken op het Noorse tankschip „Sitakund". Volgens een door het schip uitgezonden S.O.S. hebben zich twee zware explosies voorgedaan, gevolgd door een felle brand. De tankboot voer toen dertig km onder de kust van Zuid-Engeland ter hoogte van Eastbourne. Verscheidene vissersschepen schoten te hulp. Zij namen in to taal 34 man aan boord. Er zou den zich nog zes man op de tank boot bevinden. De reddingboten van Newhaven en Eastbourne zijn ook uitgevaren. De gezagvoerder van de Ne derlandse kustvaarder „Arrow" deelde mee, dat ook enkele oor logsschepen bij de brandende tankboot waren. Het 15.567 ton metende schip brandde in het achtergedeelte en maakte snel water. Een zich in de buurt bevindend oorlogsschip, de „Mohawk", waarschuwde andere schepen uit de buurt te blijven omdat de bal- lasttanks van de „Sitakund" vol gas zitten en er gevaar van meer explosies dreigde. De tankboot was volgens de Mohawk geheel verlaten. Drie leden van de be manning worden vermist. De „Sitakund" wordt naar Eastbourne gesleept. Het zoeken naar de drie vermisten is ge staakt. Alle overlevenden zijn van de vissersschepen, die hen aan boord hadden genomen, op de Het huidige kabinet neemt, ook na hernieuwd kabinetsberaad, geen wijziging van de wet op d,e kansspelen in overweging. Ook kan de minister van justitie niet bevorderen, dat in Sehevenin- gen speelpraktijkproeven worden genomen met het spel roulex. Dit heeft minister Polak van justitie B. en W. van Den Haag laten weten. In april had de ge meenteraad twee moties aange nomen om tot een gereglemen teerde kansspelbeoefening in Scheveningen te komen. De ene beoogde, dat de wet op de kans- speten zou worden gewijzigd, op dat de gemeente Den Haag een gereglementeerde roulette in Scheveningen zou kunnen instel len. De andere ging over het proefspelen met roulex. Dit spel werd vorig jaar in het arrondisse ment Utrecht in beslag genomen. De politie concludeerde op grond van regelmatige waarnemingen, dat de exploitatie van dit spel in strijd moest worden geacht met de wet op de kanssepelen. De af loop van de strafzaak dient te worden afgewacht, aldus minister Polak. De gemeentepolitie van Bergen op Zoom heeft in samenwerking met de rijkspolitie de dader van de moordaanslag op de Bergen op Zoomse industrieel Christiaan Ro gier zaterdag in Hoogerheide ge arresteerd. Het is de 21-jarige Jan Frijters uit Hoogerheide, die na diverse verhoren een bekentenis heeft af gelegd. In de nacht van vrijdag op zater dag werd in Bergen op Zoom een auto gestolen. In verband met deze diefstal werd Friiters aangehou den. Bij het verhoor bleek dat hij veel gelijkenis vertoonde mét de door de politie vervaardigde mon tagefoto van de vermoedelijke da der van de moord op Rogier. De verdachte kon geen alibi opgeven voor het stijdstip waarop de moord werd gepleegd en vertelde een ver haal, dat niet bleek te kloppen. Een tweede verhaal bleek even min te kloppen, waarna de beken tenis volgde. F. was een week of drie na de doodslag op de heer Rogier aangehouden. Dit was echter in verband met de aanranding van een 15-jarig meisje, waarmee hij naar een feestje was geweest. Aanvankelijk ontkende hij iets met de aanslag op de 74-jarige heer Rogier te maken te hebben gehad. Twee rechercheurs togen naar de woning van F en in een kast troffen zij een enveloppe aan met tien bankbiljetten van 100. Hij verklaarde dat hij duizenden gul dens had verdiend met smokkelen van verdovende middelen. Dit ver haal kon hij niet lang staande hou den en na een verhoor van een uur bekende hij Rogier te hebben overvallen. „Mohawk" overgestapt. Het Noorse schip brandde vanmiddag nog steeds en verdere ontploffin gen waren mogelijk. Blijkens de laatste berichten is de tanker bij Beachy Head aan de grond gezet. De overlevenden zijn naar Portsmouth gebracht. Het schip was leeg, maar in de voorraad- tanks zit een flinke hoeveelheid gas. Vierentwintig Amerikanen zijn vandaag om het 'leven gekomen, toen een tweemotorig militair vliegtuig neerstortte bij de stad Ban Me Thoeot in het centrale hoogland van Zuid-Vietnam. Dit heeft een militaire woordvoer der meegedeeld. De piloot had laten weten dat hij met motor- pech kampte. Prinses Margriet heeft het voornemen namens prins Berr»- hard, voorzitter van het Wereld- Natuurfonds, op zaterdag 26 ok tober een chèque in ontvangst te nemen als afsluiting van de der de aktie van de „Wildlife Ran gers", de jeugdafdeling van het Wereld-Natuurfonds. De aanbieding van de chèque vindt plaats tijdens een direkte uitzending van, een televisie jeugdprogramma uit het Arn hems rijcentrum via de zender Nederland I. Onder de naam „operatie vrije vlucht" heeft de Nederlandse schooljeugd in de afgelopen maanden onder aanvoering van de „Wildlife Rangers" een aktie gevoerd voor het behoud van de moerasgebieden in de delta van Guadalquivir. Dit Spaanse na tuurgebied is, aldus de „Wild life Rangers", van levensbelang voor alle Nederlandse trekvogels op de westelijke route. Het pro- jekt is een onderdeel van de aktie van het Wereld-Natuurfonds voor hetzelfde doel. Ruim 300 jongens en meisjes die zich heb ben ingespannen voor de operatie vrije vlucht zullen, zaterdag 26 oktober als gasten van „Wildlife Rangers" het grote slotfeest in Arnhem mee maken. De president van de wereld bank, Robert MeNamara, heeft gezegd dat een snelle bevolkings groei de grootste belemmering voor economische vooruitgang en sociaal welzijn is. Landen die geld van de bank vragen, moeten naar zijn mening ernst maken met geboortebeperking. De bank zal op dat gebied voorlichting ge ven aan de landen die dat wensen. Vooral in latijns-Amerika, zei hij, is de bevolkingsaanwas zeer groot. Jacqueline Kennedy en Aristote- les Onassis zijn zondagmiddag op het eiland Skorpios in het huwelijk getreden. De 39-jarige weduwe en de 62-jarige Onassis gaven elkaar een eenvoudige trouwring tijdens een Grieks-orthodoxe plechtigheid in een kapel op het privé-eiland van de Griekse scheepsmagnaat. Toen de linten, die hun handen samenbonden, waren verwijderd, was overeenkomstig de Grieks- orthodoxe ritus het huwelijk een feit. De bruiloftsgangers maakten een langzame traditionele dans rondom het altaar ten teken dat de plechtigheid was afgelopen. Onder de dertig genodigden be vonden zich de twee kinderen van mevrouw Kennedy, John en Caro line. Het regende toen het paar naar de villa van de bruidegom terug reed. Deze had de telefoonverbin ding na de plechtigheid voor de duur van een uur laten verbreken, waardoor de kleine -roe" jour nalisten, die toestemming had het kerkelijk huwelijk bij te wo"en van de buitenwereld was geïso leerd. Door de liifwacht van Onas sis bemande patrouilleboten be waakten het eiland om te voor komen dat ongenodigden voet aan wal zouden zetten. De huwelijksplechtigheid in het witte kerkje was eenvoudig. Zij duurde slechts een half uur. De kinderen van Jacqueline droegen brandende kaarsen, terwijl archi mandriet Polycarpos Athanassiou, een vriend van Onassis, het huwe lijk inzegende. H'i snrak in het Grieks en in het Engels. De bruid droek een beige deux- pièces. De bruidegom was in een donkerblauw kostuum gekleed. De zuster van Onassis. Artemis Ga- roufalide, verwisselde de kroon tjes van citroenbloesem bij 't paar, een Grieks-orthodox gebruik. Terwijl de plechtigheid gaande was, trachtten journalisten, die buiten moesten wachten, het kerk je binnen te dringen. Zij werden door politieagenten tegengehou den. Verscheidene verslaggevers en fotografen waren op het eiland gekomen door van vissersboten in zee te springen en naar de kust te zwemmen, waar zij zich in struik gewas en achter bomen verborgen. Des avonds vond op het jacht van Onassis een receptie plaats'; waar bruid en bruidegom met champagne een heildronk op el-* kaar uitbrachten. 'f Het bruiloftsmaal duurd» tot in de nacht. De bruidegom wil'1» zich niet over zijn plannen uitlaten, toen hem bijzonderheden over dè „wittebroodsweken" werden ge vraagd. Het feit dat 90 passagiers een machine van de Griekse lucht vaartmaatschappij „Olympic Air ways" in New York moesten ver laten, opdat Jacqueline Kennedy naar Griekenland kon vliegen, zal door 'het bureau voor de Ameri kaanse burgerluchtvaart worden onderzocht. Naar een woordvoer der van dit bureau verklaarde, kan de Griekse maatschappij, als zij aan discriminatie schuldig wordt bevonden, voor elke overtreding tot maximaal duizend dollar boete worden veroordeeld. De „Olympic Airways" is eigen dom van Onassis. De 90 passagiers die voor mevrouw Kennedy moes ten wijken, konden pas drie uur later met een ander toestel ver trekken Journalisten in een armade van roeibootjes heeft zaterdag een ATHENE: Jackie Kennedy op blote voeten naast het schip de „Christina", eigendom van Onas sis, op zijn eiland Skorpios. Links haar zoon John, rechts de doch ter vanJxaar zuster P. Lawford. landing uitgevoerd op het Griekse eiland Skorpios. De verslaggevers werden opge vangen door lijfwachten die came ra's in beslag namen en stuksloe gen, maar zij weigerden te ver trekken zonder de weduwe van president Kennedy te hebben ont moet. Jacqueline verscheen tenslotte en zei: „Tellis (Onassis) en ik zijn op het ogenblik zeer gelukkig" LAGE VUURSCHE: Fotograaf Max Koot maakte deze leuke op name van prinses Beatrix met op haar schoot prins Johan Friso, prins Willem-Alexander en prins Claus op het kasteel Draken- steyn. In de afgelopen nacht of in de vroege morgenuren is de 78-jarige weduwnaar R. Roije, een alleen wonende winkelier in de Jan Steenstraat in Amsterdam, van het leven beroofd. De man werd vanmorgen om half tien in het tussenkamertie achter zijn winkel tje aangetroffen door een 14-jarige jongen, die hem wel helpt bij het doen van boodschappen. De daders hadden de man .de schedel inge slagen met als vermoedelijk motief pqof. De man was normaal gekleed wat er op wijst, dat hij of nog niet naar bed was gegaan of al uit bed was. Intussen wijst niets er op dat zich in het kleine huisje een vecht partij heeft voorgedaan. Wel is duidelijk dat er naar geld is ge zocht. De dader of daders hadden de buitendeur aan aan laten staan, zodat de 14-jarige jongen vanoch tend zo het huis kon binnenlopen. Volgens de recherche wijst niets er op, dat het slachtoffer bezoek van een vreemde heeft gehad. De man, die in de buurt „opa" werd genoemd, stond als niet onbemid deld bekend. Het kruidenierswin- keltje zou hij na de dood van zijn vrouw hebben aangehouden om nog wat in contact met de mensen te biiiven. Het moordwapen was vanmiddag om kwart voor één nog niet gevonden. Volgens commissa ris Sanders moet het gezien de omvang van de verwonding een „geweldig" wapen zijn geweest waarmee een enorme slag is toe gebracht. In het hartinstituut in Montreal is vandaag (maandag) met suc ces een harttransplantatie uitge voerd op een 45-jarige garage houder, Yvon Therrien uit Que bec. Het was de zevende keer dat in Canada een dergelijke operatie werd verricht. Het medisch tearo stond onder leiding van dr. Pierre Grondip. De 20-jarige donor was overleden aan een hersenbloe ding. Zaterdag werd in Toronto de zesde Canadese harttransplan tatie uitgevoerd. Twee patiënten zijn inmiddels overleden. TWEE DODEN TWEE GEWONDEN Tegen kwart voor acht zon dagavond is even buiten Hen gelo op de rijksweg Hengelo Almelo een auto-ongeluk ge beurd, dat het leven heeft ge kost aan de 59-jarige mevrouw Diikerman uit Almelo en de 25- iarige G. H. Hulsman uit Dalf- sen. De heer Hulsman was mede passagier van een auto, die plot seling op de linkerweghelft ging ri.iden en met drie tegemoetko mende auto's in botsing kwam, met de laatste frontaal. In deze auto zat de omgekomen mevr. Diikerman, waarvan de echtge noot zwaar werd gewond. De bestuurder van de auto waarin de heer Hulsman zat, werd eveneens zwaar gewond. De vier bij de botsing betrokken auto's liepen zware schade op. Het ver keer tussen Hengelo en Almelo was lange tijd gestagneerd. In Rotterdam is zaterdagavond omstreeks kwart over zeven de 52-jarige mevrouw L. van der Heij denHentzen beroofd van een boodschappentas met omstreeks 17.000 gulden. Het geld had zij opgehaald bij filialen van de N.V. Wijnimport. Na haar bezoek aan het zesde en laatste filiaal aan de Bergsedorp- straat en op weg naar haar auto rukte een ongeveer 25-jarige man haar de tas uit de handen. Hij ver dween via een bouwterrein in het duister. Een speurhond die door de po litie werd ingeschakeld, heeft ver geefs naar de rover gezocht. De politie beschikt over een vrij' nauwkeurig signalement. Elders in Rotterdam, op de Hil- ledijk, is zaterdagavond omstreeks negen uur de 48-jarige heer O. H. Pardoen uit Rotterdam door twee mannen aangevallen, mishandeld en beroofd. De buit was 830 gul den. Hij werd van achteren aange vallen, om de hals gegrepen en met de vuisten bewerkt. Ook is hij door de twee overvallers krachtig in het gezicht geschopt. De kleding van de mannen tussen de 20 en 30 jaar oud en ongeveer 175 cm lang moet, gezien de aard van de verwondingen van het slacht offer, met bloed bevlekt zijn. TIJDELIJK MEER BEWOLKING De afgelopen dagen zorgde een krachtig gebfed van hoge luchtdruk boven centraal Europa voor zon nig en droog wee in grote delen van west-Europa. In het weekeinde trok een depressie over Scandina vië naar het oosten terwijl het centrum van het hogedrukgebied zich naar het zuidoosten ver plaatste. Hierdoor bereikte een zwak front behorende bij deze de pressie het noorden van het land. In dit front is boven de Golf van Biskaje een kleine storing ont staan, die de komende 24 uur dicht langs ons land naar het noordoos ten trekt. Tijdelijk kan deze sto ring 'bewolking brengen maar het blijft op de meeste plaatsen droog weer. Achter de storing verplaatst een rug van hogeluchtdruk zich opnieuw naar onze omgeving, zodat dinsdag ook opklaringen verwacht worden. 'w«erbericfi* medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. TIJDELIJK WOLKENVELDEN Tijdelijk wolkenvelden, maar morgen overdag ook zonnige perio den en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Dezelf de of iets lagere temperaturen dan vandaag. DINSDAG 22 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 1.42 1.58 Terneuzen 2.18 2.34 Hansweert 2.52 3.08 Walsoorden 3.01 3.17 WOENSDAG 23 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.16 2.34 Terneuzen 2.52 3.10 Hansweert 3.26, 3.44 Walsoorden 3.35 3.53 ZON op onder op Okt. 22 7.17 17.31 8.05 23 7.19 17.29 9.40 MAAN onder 17.27 17.48

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1