Tsjechische parlement bespreekt het verdrag jMf MUL Noordvietnamese- en trekken vietcongtroepen zich terug Verhoging A.O.W. A.W.W. en kinderbijslag met 1,1 pet Bilak en Indra uitgefloten Warme saucijzeMjes BANKETBAKKERIJ. RADIO DE KOOK JACQUELINE GRIEKENLAND KENNEDY IN AANGEKOMEN RONDOM DE HOOFDSTAD SAIGON DEZELFDE SITUATIE Alle kinderbijslagen Van voetstuk gevallen OOSTDUITSE TERUGTREKKING BEGONNEN Hoofdstad niet langer bedreigd Iets beslissends in voorbereiding? Andere geluiden VOORBARIGE TOEZEGGING MN DE BEGERIG Terughoudendheid geboden HET WEER ZATERDAG 19 OKTOBER 1968 24e Jaargang No. 5310 Vertrouwens kwestie 75.000 Russen? Goedgekeurd Zo lang de N.A.V.O. bestaat Zon- en ftiaansfanden de Gasverwarming Naar Berüijn Ernstig ongeluk in Spaanse kostschool Limburgse machinefabriek moet sluiten Weerbericht Hoogwater Frankering bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van Se Sands Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon; 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per ram 16 ei; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. AKe militaire eenheden van Oost- Duitsland, Polen, Bulgarije en Hongarije en een deel der Russi sche strijdkrachten zullen op grond van het Russisch-Tsjecho- slowaakse verdrag binnen twee maanden na ratificatie van de overeenkomst worden terugge trokken. De achterblijvende Sow- jet-eenheden zullen in sueciale districten worden geconcentreerd. De directe bewaking van de weste lijke grenzen zal ook in de toe komst alleen aan de Tsjecho- slowaakse strijdkrachten zijn toe vertrouwd. Dit heeft premier Oldrich Cer- nik vrijdag in de nationale verga dering in Praag meegedeeld aan het begin van een debat over de Russisch-Tsjechoslowaakse over eenkomst. De toespraak van Cernik werd door radio-Praag uitgezonden. De premier verbond de vertrou wenskwestie aan het regerings voorstel tot ratificatie van het verdrag, dat in werking treedt, wanneer het door de parlementen van de Sowjet-Unie en Tsjecho- Slowakije is goedgekeurd. De afgevaardigden van de natio nale vergadering werden vóór de aanvang van het debat huiten het V NoortfrfK 80 s TERNEUZEN parlementsgebouw begroet door 'n menigte van ongeveer vijfhonderd mensen, onder wie zich verschei dene tientallen jongeren bevonden, die de parlementariërs met luide kreten aanspoorden het verdrag niet goed te keuren. Men juichte voor president Svoboda, partij secretaris Dubcek en andere lei ders, maar floot de na de invasie als collaborateurs gebrandmerkte Bilak en Alois Indra uit. Cernik verklaarde dat de over eenkomst het aantal militairen dat „tijdelijk" in Tsjecho-Slowa- kije bljjft, vastlegt maar hij noemde geen cijfers. Volgens westelijke ramingen zijn het er 75.000. De soevereiniteit wordt door het verdrag in geen enkel op zicht aangetast. De Sowjeteen- heden zullen zidh niet met de binnenlandse aangelegenheden bemoeien, aldus de premier. De militairen vallen in het al gemeen onder de Tsjechoslo- waakse jurisdictie. Zo zal voor misdaden en overtredingen van Russische militairen of hun fa milieleden in de regel het Tsje- choslowaakse recht gelden. De Sowjeteenheden krijgen de nodige faciliteiten, zoals het ge bruik van opslagplaatsen, zie- kenbuizen en vliegvelden en bepaalde voedselvoorraden. De Sowjet-Unie zal alle kosten die het verblijf meebrengen, ver goeden. De premier rei dat de over eenkomst het land tegenover het westen zal versterken en in het belang is van het Tsjechoslo- waakse volk. Wij leven hier niet geïsoleerd. Er zijn in de wereld twee systemen en wij behoren tot het socialistische, aldus Cer nik. Het Tsjechoslowaakse parle ment heeft het verdrag over de legering van Russische troepen geratificeerd. Van de 242 aanwezige afge vaardigden stemden 228 voor, Vier tegen en tien onthielden zich. Het parlement telt in to taal 297 leden. De toespraak van Cernik werd in stilte aangehoord, pas na af loop klonk een kort applaus. De premier gaf toe dat het verdrag bij de bevolking „pijn, bitter heid, spanningen en misverstan den" had opgeroepen, „gevoe lens die niet onmiddelijk kun nen worden overwonnen". „Ik begrijp de mensen die de vraag stellen of de ondertekening van het legeringsverdrag geen ver raad van de nationale belangen betekent." De nationale belan gen zullen echter slechts door gemeenschappelijk handelen „in samenwerking met al onze Noord straat 107 Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Mevrouw Jacqueline Kennedy is vrijdagmorgen vergezeld van haar twee kinderen, haar ouders en enkele andere familieleden uit NEW YORK: Jacqueline Kenne dy, hier samen met haar kinde ren Caroline en John jr., en be waakt door de geheime dienst, is met bestemming Griekenland uit haar woning vertrokken, waar zij inmiddels is aangekomen. Nw York op het vliegveld van de Griekse stad Andravida aan de westkust van de Peloponesus aangekomen. Daar werd zij met een omhelzing begroet door de kort tevoren gearriveerde 62-ja- rige Griekse scheepsmagnaat Ris- toteles Onassis, met wie zij gaat trouwen. Het gezelschap vertrok in een DC-6 van de reder naar een plaats langs de kust, van waar de reis ging naar Onassis' privé- eiland Skorpios in de Ionische zee. Volgens het Atheense persbu reau zou het huwelijk vrijdag avond nog op het eiland worden voltrokken. Maar kennissen van de reder lieten zich gereserveerd uit over dit bericht. Onassis, multimiljonair, heeft het eiland in 1963 voor een bedrag van naar verluidt 300.000 gulden gekocht. Het Griekse persbureau heeft vrijdagavond meegedeeld dat mensen uit de omgeving van Onassis gezegd hebben dat diens huwelijk met de weduwe Jacque line Kennedy aanstaande zondag zal worden gesloten. De rooms-katholieke aartsbis schop van Athene verklaarde vrijdag dat het huwelijk niet door de katholieke kerk zal worden erkend. Dat kan volgens hem niet omdat Onassis Grieks-orthodox is en gescheiden is. Vaticaanse kringen zeiden donderdagavond dat de kerk geen bezwaar tegen het huwelijk zal maken wanneer de ontbinding van Onassis' hu welijk met Tina Livanos door zijn eigen kerk is erkend. Een woordvoerder van de Grieks-katholieke kerk zei dat mevrouw Kennedy zich niet tot dit geloof behoeft te bekeren om met Onassiste kunnen huwen, maar wel een belofte moet on dertekenen dat de kinderen uit het nieuwe huwelijk in het or thodoxe geloof zullen worden opgevoed. De rooms-katholieke kerk eist in zo'n geval dat de kinderen in het rooms-katholieke geloof worden opgevoed. De kranten in New York schreven vrijdag dat mevrouw Kennedy een kunstwerk is dat van zijn voetstuk is gevallen en een godin die de bewonderende heeft teleurgesteld. De New York Times meent dat zij een piraat als man heeft gekozen. Onassis is „een vreemdeling, oud, en on fatsoenlijk rijk. En hij ziet er uit als een schurk van de Mafia op de t.v. Tot zijn voordeel kan ge zegd worden, dat zij zeer char mant moet zijn, een mooie kunst collectie heeft en een miljard dollar". Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN vrienden en verbondenen" ge diend worden. Wij zijn en blij ven lid van de socialistische fa milie en moeten daaruit ook realistisch en met vertrouwen de gevolgen trekken. Het Tsje choslowaakse volk en zijn lei ders blijft nog voldoende bewe- ginsvrij heid om de gestelde doe len te bereiken, aldus Cernik, die nog opmerkte dat Tsjecho- Slowakije zolang de NAVO be staat lid moet blijven van de or ganisatie van het pact van War schau. Radio-Praag die de rede van Cernik uitzond gaf geen verslag van het daarop volgende alge mene debat. Volgens in Praag ontvangen berichten trokken donderdag avond in Bratislava ongeveer driehonderd studenten naar het gebouw van het centrale comité der Slowaakse communistische partij, onder het roepen van „waarom moeten wij tekenen?" Zij gingen rustig uiteen toen de politie dit beval. In Praagse kringen is meege deeld dat het legeringsverdrag geheime bepalingen bevat die de bedoeling hebben incidenten tussen de Russische militairen en de burgerbevolking te voor komen. Plaatselijke autoriteiten hebben verklaringen uitgegeven waarin de bevolking opgeroepen wordt zich behoorlijk te gedra gen tegenover de buitenlandse militairen. De terugtrekking van de Oost- duitse troepen uit Tsjecho-Slo- wakije zou begonnen zijn. In West-Berlijn vertelden gisteren uit Zuid-Duitsland aangekomen automobilisten, dat ze eèn lange rij Oostduitse legerwagens uit het zuiden in de richting van Leipzig hadden zien rijden. Een van de rijbanen van de weg NeurenbergBerlijn was over een lengte van 150 km afgeslo ten voor het burgerverkeer. Het Beierse ministerie van binnenlandse zaken deelde mee, dat verscheidene Oostduitse ko- lonnes in de richting van Ber lijn trekken. Regeringsfunctio narissen in Bonn geloofden niet dat de troepenbewegingen iets te maken hebben met fnogelij- Grote Noordvietnamese en vietcongeenheden, die twee maanden geleden nog klaar schenen voor een nieuw offensief, hebben zich ach ter de Zuidvletnamese grenzen, dat wil zeggen ten noorden van de gedemilitariseerde zone, In Laos en In Cambodja teruggetrokken, zo Is donderdag uit Amerikaanse militaire bron In Saigon vernomen. Volgens de zegslieden gaat het om zeven divisies. Talrfijke kleinere eenheden zijn ln Zuld-Vetnam gebleven, maar zij vermijden systema tisch elk contact. Het stopzetten van de Noordvietnamese activiteit Is vooral merkbaar ln de gedemilitariseerde zone en rondom de voor malige Amerikaanse basis Khe Sanh, vlak ten zuiden daarvan. Drie divisies, die na het offensief van mei in het zuiden van de zone waren gestationeerd, zijn verdwenen, aldus de zegslieden. Zij hebben hun munltievoorraden achtergelaten. Amerikaanse mariniers hebben geconstateerd, dat zich in de ge demilitariseerde zone geen tegen standers meer bevinden. Rondom Saigon is de situatie dezelfde. De hoofdstad wordt niet langer bedreigd, aldus een woord voerder van het Amerikaanse op perbevel. Drie divisies, die aan het „tet"-offensief en dat van mei heb ben deelgenomen, zijn eveneens teruggetrokken. Alleen het regi ment „Dong Nai" bevindt zich noch ten noordoosten van de stad', zonder van enig initiatief blijk te geven. De vietcongregimenten in de Mekongdelta schijnen er meer op uit te zijn de dorpen aan hun kant te krijgen dan om te vech ten. Het Witte Huis houdt contact met senator Everett Dirksen, lei der van de republikeinse minder heidsfractie in de Amerikaanse se- ke nieuwe plaagstoten tegen West-Berlijn. Het ministerie van defensie in Bonn houdt reke ning met de mogelijkheid dat de troepenverplaatsingen verband houden met herfstmanoeuvres of dat de eenheden uit Tsjecho- Slowakije op weg zijn naar hun garnizoenen. naat, en zal hem elke nieuwe be slissing mededelen aangaande stopzetting van de bombardemen ten op Noord-Vietnam. Dit heeft de senator zelf gezegd. Volgens Dirksen is er duidelijk lets in voorbereiding. Het Witte Huls had hem te verstaan ge geven, dat er iets beslissends te gebeuren staat. Een woordvoerder van de Zuidi- vietnamese regering heeft vrijdag gezegd, dat de troepen van „het nationale bevrijdingsfront" het vuren, dat door de vietcong en de Noordvietnamezen in acht zou worden genomen, dinsdag zou zijn afgekondigd. De vietcong zou besloten heb ben geen enkeTe'operatie meer op touw te zetten en alleen bij een aanval zich te verdedigen. Van Amerikaanse zijde in Sai gon is vrijdag gezegd, dat de Amerikaanse troepen en die der bondgenoten slechts korte én spo radische contacten met de tegen stander hebben gehad. Naar de mening van hoge Ame rikaanse officieren in Saigon even wel zijn de vietcong en de Noord vietnamezen geen duimbreeds af geweken van hun oorspronkelijke doel: een totale militaire overwin ning in Zuid-Vletnam. In weerwil van de geruchten over een spoedig afkondigen van een bombardementspauze laten de Amerikaanse militairen in parti culiere gesprekken doorschemeren dat zij de huidige rust. aan het front niet als een bereidheid van Noordi-Vietnam tot een wapenstil- ZON MAAN op onder op ondei Okt. 19 7.12 17.37 3.42 16.48 20 7.13 17.35 5.06 16.59 21 7.15 17.33 6.33 17.12 22 7.17 17.31 8.05 17.27 De sociaal-economische raad is gisteren in een besloten vergadering akkoord gegaan met het voornemen van het kabinet om met ingang van 1 januari a.s. de pensioen- en uitkeringsbedragen krachtens de algemene ouderdomswet en de algemene weduwen- en wezenwet te verhogen met 1,1 procent van de huidige bedragen. Door een afron ding naar boven tot zes gulden zal de verhoging iets meer zijn dan 1,1 procent. Het kabinet is tot dit voorne men gekomen om sociaal zwak ke of financieel minder sterke bevolkingsgroepen compensatie te bieden voor de stijging van de kosten van levensonderhoud door de invoering van de belasting heffing over de toegevoegde waarde op 1 januari a.s. Het kabinet was verder voor nemens uitsluitend de kinderbij slagen voor derde en volgende kinderen krachtens de algemene kinderbijslagwet eveneens met 1,1 procent te verhogen, maar de S.E.R., die de gevolgen van de belastingverlaging in zijn over wegingen ook op dit punt heeft betrokken, acht het ongewenst, dat de huidige verhouding van de kinderbijslagbedragen ver andert door een compenserende maatregel in de sfeer van de kinderbijslagen. De raad geeft in overweging alle kinderbijslagen met 1,1 pro cent te verhogen, zowel die krachtens de A.K.W. als krach tens de kinderbijslagwet loon- trekkenden en de kinderbijslag wet kleine zelfstandigen, maar dan niet per 1 januari a.s. doch bij de eerste verhoging die na 31 december 1968 op grond van de stijging van de index -der regelingslonen noodzakelijk zal zijn. De raad schat dat de kosten van de compensatieverhoging voor 1969 op jaarbasis ongeveer twintig miljoen zullen bedragen voor de A.K.W. en de K.W.L. samen. De lastenstijging zou voor de A.K.W. ongeveer 0.025 procent en voor de K.W.L. ca. 0.03 procent van het premie plichtig inkomen bedragen. De raad merkt op dat de toe zeggingen die het kabinet heeft gedaan bij de parlementaire be handeling van de nieuwe omzet belasting over compensatiemaat regelen, de vrijheid van oor deelsvorming van de raad heeft beperkt. Het gaat om toezeggingen waarvan de financiële lasten via een verzwaring van de premie druk moeten worden gedragen door het bedrijfsleven en de ove rige premieplichtigen. Naar het oordeel van de raad lijkt grote terughoudendheid ge boden met incidentele verhogin gen van bestaande voorzienin gen. stand beschouwen. Zij vinden dat de vietcong-troepen zich alleen maar rust gunnen en willen voor bereiden op nieuwe hevige gevech ten. „Zij blijven troepen en voor raden in grote hoeveelheden uit het noorden sturen", aldus heeft een hoge officier van het Ameri kaanse hoofdkwartier in Saigon gezegd. De vietcong had deze voorraden nodig om de verliezen van augustus en september te neutraliseren. (Zie verder pag. 3.) Donderdagnacht zijn in een karmelietesseninternaat van Limonar in Malaga drie jonge meisjes overleden, doordat hun slaapzaal instortte. Een twintig tal meisjes werd ernstig gewond. De machinefabriek en handel maatschappij „Mehamij" te Reu ver, waar chemische reinigings- apparatuur en afwerkmachines worden vervaardigd, heeft wegens 't wegvallen van belang rijke exportorders naar Frank rijk de produktie moeten staken. De fabriek is gesloten. Hierbij zijn 38 werknemers betrokken. Voor hen is bij de gewestelijke arbeidsbureau in Venlo en Roer mond een ontslagaanvrage inge diend. Voor het bedrijf is ook sur seance van betaling aangevraagd. Pogingen worden' ondernomen om tot een fusie te komen. OOSTELIJKE WIND Ons land stond vrijdag onder invloed van een rug van hoge- druk, die zich van het zeegebied ten westen van Noorwegen over de Noordzee en onze omgeving tot de Alpen uitstrekte. Het was rustig weer met middagtempe- raturen van 13 tot 15 graden. Later kwam vanuit het zuid westen wat meer bewolking op zetten. Dit hing samen met een uit gebreid lagedrukgebied boven de Atlantische Oceaan, waarvan een bijbehorend front over de Britse eilanden en west-Frank rijk naar het oosten trok, voor afgegaan door een regengebied. Dit front verplaatst zich lang zaam verder in onze richting, maar drukstijgingen in de nabij heid van het front doen zijn ak- tiviteit afnemen. Voor vandaag wordt dan ook geen regen van betekenis verwacht. Vooral in het westen van het land zal vrij veel bewolking zijn, in het oos ten zullen ook zonnige perioden voorkomen. Bij een overwegend zwakke wind uit oostelijke rich tingen zullen de middagtempe- raturen ongeveer dezelfde waar den bereiken als vrijdag. I medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot zaterdagavond. Rustig weer. Vrij veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. In het noordoosten van het land ook enkele zonnige perioden. Meest zwakke wind uit oostelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde middagtern- peraturen als gisteren. ZATERDAG 19 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.54 12.09 12.30 12.45 1.04 1.19 1.13 1.28 ZONDAG 20 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 0.31 12.48 1.07 1.24 1.41 1.58 1.50 2.07 MAANDAG 21 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert IValsoptden v.m. n.m. 1.08 1.24 1.44 2.00 2.18 2.34 2.27 2.43 1

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1