Vierde televisie-uitzending uit de „ApoIIo-7"-cabine Bombardementen op Noord-Vietnam stopzetten of niet?.... Landing a.s. dinsdagmiddag Minimumloon per 1 januari hoger MOSKOU EN PRAAG SLUITEN EEN VERURAG OVER „VOORLOPIGE STATIONERING" VAN RUSSISCHE TROEPEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE STAATSCOMMISSIE CALS-DONNER ADVISEERT TOT AFSCHAFFING VAN DE OPKOMSTPLICHT Jacqueline Kennedy trouwt met Griekse reder Oisassis Antwoord van N.-Vietnam op geheim voorstel wordt tegemoet gezien WERKLOZEN MET EXTRA-TREINEN NAAR WERK IN DE RANDSTAD? „Zulke reizen vergen een aangepaste werktijd" Nobelprijs letterkunde voor Japanner Kawabata Driekwart van de proeven volbracht Ru i m tevaarders wat beter MASSAGRAVEN ONTDEKT IN POLEN Andere troepen verdwijnen Elf Luikse gemeenten zitten met onbruikbaar drinkwater Franse regering verbiedt comité tegen oorlog in Vietnam Nixon tegen toenemende staalinvoer in de Ver. Staten Amerikaanse generaals zijn er tegen Australië is er vóór Een parachute... Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Vijftig man ontslagen bij Hevea Raalte Nieuwe aanpak van Benelux in het slop OnEusten op «Jamaica Kfft&ktcixig Uj abonnement: TERNEUZEN Mwcfoor-Hoofdredaetenr: P. J. van 3e Sanda Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 18 OKTOBER 1968 24e Jaargang No. 5309 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Ternetncen Adverfentleprffs per mm 18 e% minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Amerikaanse Apollo- astronauten hebben don derdag uit de ruimte hun vierde televisie-uitzending verzorgd. Commandant Walter Schirra gaf de mil joenen kijkers op aarde een beknopte les in ruimtenavi- gatie. Voor hij zelf in het beeld kwam, liet Schirra het interieur van de cabine zien en legde hij de werking van verchillende controle-in strumenten uit. De minister van sociale zaken staat in beginsel positief tegen over een tijdelijke verhoging van het minimumloon per 1 januari a.s. in afwachting van de jaar lijkse herziening op 1 juli 1969. De minister deelt dit mee in antwoord op vragen van de tweede kamerleden drs J. Boers- ma (A.R.P.) en J. H. J. Maenen (K.V.P.). Hij zegt voorts dat de omvang van een eventuele ver hoging en de wijze waarop het minimumloon zal worden ver hoogd, ter sprake zullen komen, wanneer hij met de stichting van de arbeid het 13e rapport van de sociaal-economische raad zal be handelen. De beelden waren van mindere kwaliteit dan de afgelopen dagen. Volgens functionarissen op Kaap Kennedy lag dat aan de instal laties op de aarde. Schirra liet in het tien minuten durende pro gramma ook de slaapafdeling van de cabine zien en Don Eisele leg de uit hoe d© hangmatten als slaapzakken konden worden ge bruikt. Het Amerikaanse ruimteschip „Apollo-7" heeft al 75 procent van alle taken vervuld, heeft vliegleider Lunney woensdag in Houston meegedeeld. Op het tijdstip waarop dat was bereikt, mboest de Apollo-7 nog vier uur vliegen om precies de helft van de volledige tijdsduur, bijna elf dagen, te bereiken. De landing moet a.s. dinsdag om 12.11 uur middeleuropese tijd geschieden. De drie ruimtevaarders, die nu voor de zevende dag in hun Apol lo-7 om de aarde cirkelen, hebben donderdag gemeld dat hun ver koudheid iets is verminderd. Ze nemen geen medicijnen meer in. Don Eisele zei dat het feit dat geen van hen koorts blijkt te heb ben, waarschijnlijk te wijten is aan een gebroken thermometer. De bemanning heeft het donder dag druk gehad met de vierde tv- uitzending, navigatieproeven, het nemen van weerfoto's en het pro beren of zij doelen op de aard bodem konden vinden. De Sow jet-Unie en Tsjecho- Slowakije hebben woensdag avond in Praag een verdrag over de „voorlopige stationering" van Russische troepen op Tsjecho- slowaaks grondgebied onderte kend. In een toespraak zei de Tsj echoslowa akse minister-pre sident Cernik: „Wij Zijn ervan Nog dit jaar zal de regering'j'herziening van de grondwet. De haar voorlopig standpunt bekend maken over het advies van de staatscommissie Cals-Donner over de herziening van het kies stelsel binnen het raam van de grondwet. Zoals bekend werd in dit advies onder meer geadvi seerd tot afschaffing van de op- komstpücht. Minister Beernink (binnen landse zaken) heeft dit gisteren meegedeeld tijdens de openbare vergadering van de vaste com missie voor binnenlandse zaken uit de tweede kamer. De commis sie was bijeen voor een bespre king van de begroting-1969 van dit departement, de eerste be spreking in dit kader ter behan deling van de rijksbegroting voor volgend jaar. Minister Beernink wees 't ver wijt van de hand, als zou de rege ring in gebreke zijn hij het (actief) volgen van de activitei ten van de staatscommissie. De P.v.d.A.-afgevaardigde Van Thijn noemde de passiviteit van de regering op dit terrein „mis plaatst en in strijd met de ver wachtingen die zijn gewekt" De minister deelde mee, dat 'n algehele grondwetsherziening in 1971 „er niet in zit". Wel blijft het streven gericht op een partiële Massagraven met de resten van 40.000 krijgsgevangenen zijn ontdekt bij 't Poolse dorp Czar- ne op 80 km van Koszalin in Pommeren. Tijdens de oorlog bevond zich in de buurt van ge noemd dorp de „Stalag-2-B Hammarstein Nord und Ost", waar krijgsgevangenen waren geïnterneerd uit de Sowj et-Unie, Polen, Frankrijk, België en Ne derland. TWEE INDONESIËRS TERECHTGESTELD IN SINGAPORE In Singapore zijn donderdag twee jonge Indonesiërs opgehan gen wegens het plegen van een bomaanslag in 1965, waarbij drie personen omkwamen. President Soeharto en de Indonesische re gering hebben vergeefs getracht dat de vonnissen werden veran derd in levenslang. suggestie om ook kleine fracties in de staatscommissie Cals-Don ner op te nemen, werd door de minister niet overgenomen. Dit zou, zo zei hij, leiden tot nog gro tere achterstand in de werkzaam heden van de commissie. Uit de kamer werd aandacht geschon ken aan het vraagstuk van een verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot achttien jaar. Minister Beernink zegde toe te zullen be vorderen, dat dit vraagstuk de aandacht van de staatscommissie zal krijgen. overtuigd, dat ons volk, waar van de geschiedenis door een ononderbroken strijd tegen de expansionistische en agressieve bemoeiingen van de Duitse im perialisten wordt gekenmerkt, zal begrijpen dat in deze ver deelde wereld onze veiligheid alleen in de familie van socia listische landen en in een hecht verbond met de Sowjet-Unie kan zijn gegarandeerd. De Russische premier Kosygin zei, dat 't verdrag de onschend baarheid van Tsjecho-Slowakije en van de gehele socialistische gemeenschap verzekert. Zolang de NAVO bestaat, moeten wij het verdrag van Warschau op elke wijze versterken. Hij merk te op, dat de socialistische lan den erop vertrouwen, dat het normallseringsproces in Tsjecho- Slowakije zal voortschrijden en dat het volk niet zal toestaan dat dit proces door anti-socia listische krachten wordt tegen gehouden. Bijzonderheden van het ver drag zijn niet bekend. Eerst moet het door de parlementen wor den geratificeerd. Na de ondertekening deelde Haar moeder heeft dit donder dag in New York door een secre taresse laten bekend maken. Het huwelijk, zo verklaarde de secretaresse, zal waarschijnlijk in de loop van de komende week worden voltrokken. Dag en plaats zijn nog niet vastgesteld. Heden zal een nadere mededeling wor den gedaan. De weduwe van de vermoorde Amerikaanse president is 39 jaar, Onassis 62 jaar. Zij is r.k., Onassis Grieks-orthodox. De burgemeesters van elf klei ne gemeenten op de rechter Maasoever bij Luik hebben de waarschuwing ontvangen, dat het drinkwater van hun ge meenten verontreinigd is en on geschikt voor menselijk gebruik, zo is donderdag uit Luik ge meld. De bevolking wordt ge waarschuwd het water zelfs niet gekookt te gebruiken. Volgens dëze berichten is bij een onderzoek gebleken, dat zicih in het Water bij de bron van Evegnee ongewenste bac teriën bevinden. Kosygin mee, dat het grootste gedeelte van de Russische troe pen in de komende maanden zal worden teruggetrokken. De be zettingstroepen van de andere Oostbloklanden zullen geheel verdwijnen. De overeenkomst is opgesteld tijdens het bezoek dat een Tsje- choslowaakse regeringsdelegatie onder leiding van Cernik begin deze week in Moskou bracht. Het wekte verbazing dat de on dertekening in Praag plaats vond, waarvoor een hoge Russi sche delegatie overkwam. Waar nemers geloven, dat de Tsjecho- slowaakse onderhandelaars met deze gang van zaken de collec tieve verantwoordelijkheid voor het verdrag tot uitdrukking wil len brengen. Na de ondertekening heeft de Sowjet-Unie thans in vier oost- bloklanden troepen op grond van bilaterale overeenkomsten. Verdragen over „tijdelijke sta tionering" van zijn strijdkrach ten bezit Rusland nu met Polen, Oost-Dnitsland, Hongarije en Tsjecho-Slowakije. De verdrags teksten zijn naar opstelling en inhoud nagenoeg gelijk. Volgens de „Washington Post" van donderdag zijn de Verenigde Staten bereid de bombardemen ten op Noord-Vietnam direct stop te zetten, indien Hanoi een ge heim voorstel om de impasse bij het overleg in Parijs te doorbre ken, aanvaardt. Het blad schrijft van welingelichte bronnen te hebben vernomen, dat het ant woord van de Noordvietnamezen De Franse regering heeft het Parijs-Amerikaanse comité tot 't doen staken van de oorlog in Vietnam, verboden. Een desbe treffende verordening, die door de Franse minister van binnen landse zaken, Marcellin, op 19 augustus was getekend, is eerst thans door het comité ontvangen. Een woordvoerder van 't Franse ministerie heeft gezegd dat, ter wijl de Vietnam-onderhandelin- gen in Parijs gaande zijn, er rust en een neutrale sfeer dienen te heersen. Het honderd leden tellende Amerikaanse comité heeft een maand de tijd gekregen om zich te ontbinden. Het comité werd twee jaar geleden gesticht, heeft nooit rechtspersoonlijkheid ge had, maar werd slechts officieel „geduld". Richard Nixon, de republi keinse kandidaat voor het presi dentschap, heeft er schande van gesproken, dat er steeds meer staal in Amerika wordt inge voerd. Op een verkiezingsbijeen komst in de mijnstad Johnstown in Pennsylvania verklaarde hij, dat elke ingevoerde ton staal de werkgelegenheid in de Ameri kaanse staalindustrie vermindert. Hij beloofde, als hij gekozen zou worden, maatregelen te nemen tegen deze „gevaarlijke ontwik- kéling". met verwachting en onzekerheid tegemoet wordt gezien. Elke stopzetting van de bom bardementen op Noord-Vietnam zou „zelfmoord eri een ramp" zijn, zo heeft in Saigon de Ameri kaanse generaal Davis gezegd. Hij staat aan het hoofd van 30.000 man langs de gedemilitariseerde zone. Stopzetting der bombarde menten zou een ernstige bedrei ging zijn van het leven van zijn manschappen. De mening van generaal Davis schijnt een weerspiegeling te zijn van die van talrijke hoge mili taire leiders in Zuid-Vietnam. Generaal Davis is overigens naar de V.S. vertrokken voor een „speciale missie", zo heeft een Amerikaanse woordvoerder ge zegd. Australië is bereid openlijk elke oplossing te steunen, die kan leiden tot een rechtvaardige vrede in Vietnam, zo heeft de Australische premier, John Gor ton, tegenover journalisten ge zegd. Australië steunt elke Ame rikaanse maatregel, die gericht is op stopzetting van de bombarde menten. De Australische premier heeft toegegeven, dat de veron derstellingen over een mogelijke doorbreking van de impasse in zake Vietnam op serieuze gron den berusten. Het orgaan „Metaalkoerier" van de metaalbedriifsbond N. V. V. merkt naar aanleiding van het on langs door de heer Verolme geop- noorden en zuiden elke dag met perde idee om werklozen uit het extra treinen naar en van het werk in de randstad te brengen o.m. op: „Te vaak worijft vergeten dat die ondernemer alleen het eigen belang ziet. Hij biedt geen "pios- sing voor de problemen, waarmee het noorden, oosten en zuiden worstelen. Hij probeert slechts eigen moeilijkheden te overwin nen. Het brengen van de werknemers naar het werk is een tijdelijke op lossing voor de werkloosheidsge- bieden. Het dreigt de aandacht van het wezenlijke probleem af te leiden. Het is de taak van de over heid om werk naar deze streken te brengen. Het aantrekken van nieuwe industrieën naar het noor den en zuiden is geen kwestie, die in een handomdraai uit de wereld kan worden geholpen. Zolang die bedrijven er nog niet staan, zóu een snelle treinverbinding met het westen verlichting voor die gebie den kunnen betekenen. Maar dan dient niet alleen het bedrijfsbelang in het oog te wor den gehouden. De mobiele werk nemer zal dagelijks gemiddeld acht uur moeten reizen. Hii zal slechts vijfeneenhalf uur arbeid per dag kunnen leveren en hii zal negen uur overhouden om thuis te kunnen eten en rusten". De heer M. Zondervan. voorzit ter van de metaalbedrijfsbond, heeft op een in Assen gehouden vergadering opgemerkt dat zulke reistijden een aangepaste werktijd vergen. Naar aanleiding van het feit dat 't verbondsorgaan van het N.K.V. sympathie toont voor het idee van de extra-treinen, wil de „Metaal- koerier" niet achterblijven met het spuien van ideeën. „Geef Fokker een subsidie zodat die kan begin nen met -de bouw van vliegtuigen die 750 personen kunnen vervoe ren. Geeft naast die subsidie aan elke werknemer een parachute, zodat hij boven zijn werk kan af springen". Het blad zegt nog geen oplos sing te hebben gevonden voor het vraagstuk, hoe die werknemers 's avonds weer gehaald kunnen worden. De nobelprijs voor letterkun de is donderdag toegekend aan de Japanner Jasoenari Kawaba ta. De Zweedse academie voor schone kunsten kénde de prijs ten bedrage van 350.000 kro nen (ongeveer 245.000 gulden) aan de 69-jariga edhrijver toe voor zijn „meesterschap als ver teller, waarbij met grote gevoe ligheid de essentie van de Ja panse geest tot uitdrukking wordt gebracht". Kawabata woont in het culturele centrum Kanakoera buiten Tokio. Het is de eerste maal dat de letterkun dige prijs naar Japan gaat. Kawabata die voorzitter is van de Japanse PEN-club, kreeg in 1951 in Frankfort de Goethe- medaille en drie jaar geleden de culturele medaille van de Ja panse regering. Sinds de dood van Joenisjiro Tanizaki in 1965 geldt hij als de nestor van de Japanse schrijvers. Hij is een van de weinige Japanse letter kundigen wier werken zijn ver taald. Het Zweedse Nobelcomité heeft de Nobelprijs voor medicijnen toeekend aan de Amerikaanse hoogleraren Robert Holley (l.), H. Gobind Khorana (m.) en Marshall W. Nirenberg (r.). VRIJDAG 18 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.14 11.50 12.24 12.33 n.m. 11.46 12.22 12.56 1.05 ZATERDAG OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Droog weer Zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige veran derlijke wind, later draaiend naar zuidelijke richtingen en mogelijk toenemend tot vrij krachtig. On geveer dezelfde middagtempera- turen als vandaag. ZON MAAN v.m. n.m. Okt. op onder op ondei 11.54 12.09 12.30 12.45 18 7.10 17.40 2.19 16.37 1.04 1.19 19 7.12 17.37 3.42 16.48 1.13 1.28 20 7.13 17.35 5.06 16.59 ZONNIGE PERIODEN Een depressie bij zuid-Noor- wegen veroorzaakte donderdag in ons land westelijke winden, die onstabiele lucht aanvoerden, waarin buien voorkwamen. Bo vendien veroorzaakte een sto ring in een front boven onze om geving regen, die vooral in het midden en het noorden van het land viel. Dit front vormde een scheiding tussen koele lucht bo ven onze omgeving met middag- temperaturen van omstreeks 13 graden en warmere lucht ten zuiden van deze 'lijn, met maxi ma van ongeveer 17 graden in Frankrijk en 20 tot 25 graden in Giet Middellandse Zee-gebied. De depressie boven zuid-Scandina- vië vult nu snel op en verwij dert zich oostwaarts, terwijl een rug van hogedruk boven de Britse eilanden zich in onze om geving uitbreidt. De naar noord west geruimde winden zullen hierdoor zwakker en later ver anderlijk worden. Voor vandaag wordt dan ook droog weer met zonnige perioden verwacht en ongeveer dezelfde temperaturen als donderdag. Een nieuwe depressie ten zuid westen van Ierland breidt in middels zijn invloed naar de Britse eilanden en Frankrijk uit, waardoor vandaag later op de dag de wind weer zal toenemen uit zuidelijke richtingen. Aan vijftig van de 500 perso neelsleden van de Hevea-rub berfabrieken te Raalte (Overijs sel) is woensdag ontslag aange zegd. Het ontslag, waarvoor een aanvraag is ingediend bij het arbeidsbureau in Deventer, is het gevolg van een sterk doorgevoer de mechanisatie, waarmee twee jaar geleden is begonnen. Het betreft werknemers op admini stratieve en produktieve afdelin gen. De vakbonden zijn geïnfor meerd over een afvloeiingsrege ling. Het wordt steeds duidelijker dat de komende topconferentie van Benelux, die op 4 november zal worden voorbereid door een ministersconferentie in Brussel niet het vertrekpunt zal worden voor een nieuwe aanpak van Benelux, zo schreef donderdag ochtend de „Gazet van Antwer pen". Het blad meent te weten, dat men van Belgische zijde niet ver der wil gaan dan een voltooiing van de economische unie. De kwestie zal vandaag nogmaals ter sprake komen in de Belgische kabinetsraad. De Waalse vice- premier en minister van econo mische zaken Merlot heeft ech ter reeds te verstaan gegeven, dat hij niet verder wil gaan dan de economische unie, aldus de „Gazet van Antwerpen". Donderdag braken in Kingston, de hoofdstad van Jamaica, onlus ten uit, waarbij twee politie agenten en talrijke betogers wer den gewond. Jamaicaanse studenten protes teerden tegen het feit, dat de Guyanese schrijver Walter Rod ney geen toestemming heeft ge kregen zich in Kingston op te houden. Rodney kwam terug van een conferentie van negerschrij vers in Montreal

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1