Niets nieuws over bombardementsstaking Minister Schut doet concessies Maanreis van Apollo-8 reeds zo goed als zeker Seen verandering in Vistnaiti-leleid Vergissing De „huurdersbijdrage" in de Tweede Kamer NOBELPRIJS MEDICIJNEN VOOR DRIE AMERIKAANSE HOOGLERAREN Een tijdelijke zaak BejasrJea vrijgesteld BEGINDATUM WAARSCHIJNLIJK 21 DECEMBER 1968 Tropische orkaan Geprikkeld Koers gewijzigd Sabotage Treinontsporing ij Keiserslantern: één dode HET WEER DONDERDAG 17 OKTOBER 1968 24e Jaargang No. 5308 Harriman in Parijs na 26e bespreking kaas uit het vuistje de f van fijne hap voor tussen de middag DODELIJKE VAL Indiër werd prof in Wisconsin Wetsontwerp aangenomen Zon- en Maanstanden Weerbericht KimïTwater Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. T. van de Sandé Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 cE; minimam per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties nlterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De leider van de Amerikaanse onderhandelingsdelegatie in Pa rijs, Averell Harriman, heeft woensdag na afloop van het we kelijkse gesprek met de Noord- vietnamezen verklaard, dat tij dens het gesprek niets nieuws in verband met stopzetting der bombardementen op Noord- Vietnam aan de orde is gekomen. Harriman zei dit in antwoord op vragen van een journalist. Op vragen van andere journa listen, wat hij dacht van berich ten over grote politieke activiteit in Saigon, waardoor nieuw voed sel is gegeven aan geruchten over een afkondiging van een staking der bombardementen, wilde Har- rim,an geen antwoord geven. Zijn perschef gaf te verstaan dat de onderhandelaar daar geen com mentaar op had. De Noordvietnamees-Ameri- kaanse besprekingsronde van woensdag heeft drie uur geduurd. Xoean Thuy, de Noordvietna- mese onderhandelingsleider, vol stond met de karakterisering: „Deze 26e zitting van de vredes besprekingen over Vietnam was gelijk aan de 25 voorafgaande zittingen". De onderhandelaars zullen volgende week op hetzelf de tijdstip weer bijeengekomen. Harriman heeft daana een on derhoud gehad met het hoofd van de Zuidvietnamese waarne- jmersmissie in Parijs, ambassa deur Pham Dang Lam, die dins dag in de Franse hoofdstad was teruggekeerd na een bezoek aan Zuid-Vietnam ter consultatie van zijn regering. De ambassadeur beschreef achteraf de ontmoeting met Harriman als „een routine- bezoek, zoals ik het regelmatig heb". Het Witte Huis heeft woensdag formeel tegengesproken dat een afkondiging van een totale sta king van de bombardementen op handen is. President Johnsons perschef George Christian verklaarde dat er „geen ingrijpende verande ring" in het Vietnam-beleid wordt aangebracht. „De positie van de Ver. Staten inzake Viet nam blijft gehandhaafd zoals zij is vastgesteld door de president en de minister van buitenlandse zaken", aldus Christian. Uit Saigon waren in de loop van de dag berichten gekomen dat de Ver. Staten van plan zou den zjjn de bombardementen op Noord-Vietnam voor beperkte tijd volledig te staken om te trachten een uitweg te vinden uit de impasse bij de Amerikaans- Noordvietnamese vredesbespre kingen in Parijs. Ook zegslieden in Washington hielden rekening met een dergelijk besluit. Amerikaanse mariniers heb ben dinsdag per ongeluk een Zuidvietnamees dorp beschoten, aldus heeft een Amerikaanse woordvoerder bekendgemaakt. Tien mensen verloren het leven en achttien werden gewond. „Wij hebben dit wetsontwerp op het moment hard nodig. Verwer ping door de Kamer zou mij en het beleid In grote verlegenheid bren gen. Wij hebben begrip getoond voor de bezwaren van de zijde van de Kamer en de regering vertrouwt en hoopt dan ook, dat de Kamer er mee akkoord kan gaan". Dit zei minister Ir. Schut van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening woensdag in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van het wetsontwerp, waarin wordt voorgesteld finan cieel meer draagkrachtige huurders van aan gemeenten en woning corporaties toebehorende woningen jaarlijks een bijdrage in 's rijks kas te laten storten. Een nationale noodzaak noemde de bewindsman de doorstroming van deze categorie huurders naar duurdere woningen. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat voor de lagerbetaalden woningvoorzienin- 0 H- -* t H i1 1S Een van de meest recente opna men van prins Willem Alexander met zijn broertje prins Johan Friso. Trotse vader prins Claus maakte deze foto zelf! Woensdagmiddag is op het ter rein van de nieuwe „Matex" in Vlaardingen de 32-jarige lasser J. Kweekei uit Spijkenisse, die aan het werk was op een in aanbouw zijnde tank, van een hoogte van elf meter gevallen. Het Zweedse nobelcomité heeft de nobelprijs voor de medicijnen toegekend aan de Amerikaanse hoogleraren Robert Holley, H. Gobind Rhorana en Marshal W. Nirenberg. De professoren Holley (van de Cornell-universiteitb Khorana (universiteit van Wisconsin) en Nirenberg (nationaal gezond- heidsinstituut te Bethesda) krij gen de prijs voor hun „interpre tatie van de genetische code en haar functie in de synthese van proteïnen". De drie geleerden moeten de prijs van 350.000 Zweedse kronen (ongeveer 240.000 gulden) delen. In de motivering van de toe kenning der onderscheiding wordt gezegd dat de drie geleer den met onafhankelijk werk heb ben bijgedragen tot de oplossing van een gemeenschappelijk pro bleem. „De heer Nirenberg gaf de stoot tot opening van dit onder zoeksgebied met een zeer een voudig, doch ingenieus experi ment. Voortwerkend op deze doorbraak kon hij het algemeen karakter van de genetische code verklaren. „Khorana en Holley boekten resultaten door systematisch on derzoek, dat vele jaren vergde en door gebruik te maken van mo derne biologische technieken. Zij hebben de fijne structuur van de code bewezen en getoond, hoe de genetische code door de cel ge bruikt wordt voor de nieuwe vorming van proteïne", aldus het instituut. Robert William Holley werd in 1922 te Urbana (Illinois) ge boren, studeerde aan do universi teit van Illinois en promoveerde in 1947 tot doctor in de organische chemie aan de Cornell-universi teit, waar hij sinds 1964 doceert als specialist in de biosynthese van de proteïne en nueleïnezu- ren. H. Bobind Khorana werd in 1922 te Raipoer in India geboreii. Hij behaalde aan de universiteit van de Pendsjaab het baccalau reaat in de natuurwetenschap pen en promoveerde in 1948 aan de universiteit van Liverpool tot doctor in de philologie, vervol gens zette hij zijn studie voort aan het Zwitserse bandsinstituut voor technologie, de universiteit van Cambridge en de universi teit van Brits-Columbia. Sinds 1960 is hij hoogleraar voor enzy- menonderzoek aan de universi teit van Wisconsin te Madison. Marshall Warren Nirenberg werd in 1927 te New York gebo ren, studeerde aan de universiteit van Florida en promoveerde aan de universiteit van Michigan. Vervolgens verrichtte hij als bio chemicus onderzoekingen op ver schillende terreinen aan het na tionale Amerikaanse gezond heidsinstituut. Sinds 1962 is hij hoofd van de afdeling bioche mische genetica van het. Natio nal Heart Institute te Bethesda (Maryland), gen moeten worden gevonden. Deze groep doet een beroep op goedkoop wonen, maar er worden op het ogenblik betere, maar bovenal duurdere woningen ge bouwd. Minister Schut becijferde dat voor het jaar 1967 in die groep woningen met een jaarhuur van 1000,tot 1200 een tekort van 9000 woningen bestand. In de groep daaropvolgend, van 1200 tot 1500,per jaar, was het te kort echter 92.000 stuks. Als een var de oorzaken hiervoor zag h:' de geboortegolf van na de oorlog, die een groot aantal huwelijken op dl' ogenblik veroorzaakt. De huurdersN.'drave zag de be windsman als de beste prikkel tot doorstroming. Met nadruk stelde hij dat het hier in wezen een tijde lijke zaak betreft. Het streven is gericht op harmonisatie van het huurpatroon. Zodra de scheefge groeide woningbezetting is recht getrokken, hoopt de regering de bijdrage op te heffen. Deze tijde- "kbe'd m-c evenwel niet leiden tot een „blijven zitten" waarbij .da gedachte voor staat dat er een eind aan de heffing kan komen. van de heer Andriessen, waarin wordt voorgesteld de heffinggrens te stellen op 15.000. Alleen een amendement van de heer Van den Doel (Arb.) beogen de het tweede maximum van de heffing gelijk te doen oplopen met de subsidiebedragen, die de minis ter moet spenderen voor een ver vangende woning, meende minister Schut te moeten ontraden. Het wetsontwerp werd aange nomen met 82 tegen 58 stemmen. Voor het wetsontwerp spraken zich uit de overgrote meerderheid w de K. V. P.-fractie, de fracties van A. R. P., C. H. U., G. P. V„ B. P.-groep Harmsen, S. G. P., en de V. V. D. Tegen stemden de K. V. P.'er Kleisterlee, de fractie van de P. v. d. A„ D'66, de groep- Aarden, groep-Koekoek, C. P. N. en de P. S. P. De vlucht met de Apollo-7 is tot dusver zo succesvol verlopen, dat het al zo goed als zeker is, dat de bemande'reis om de maan vóór december doorgaat. Het vluchtplan met een waarschijn lijke begindatum 21 december wordt al uitgewerkt. De mensen van de NASA zijn ongewoon optimistisch. Alleen onvoorziene problemen bij de vlucht van de Apollo-7 kunnen de reis om de maan nog tegenhou den. om 17 uur Ned. tijd begon de Apollo aan zijn 77e omwenteling. In een der de optreden voor hun televisie apparaat overtroffen de ruimte vaarders hun vorige vertoningen. Terwijl Walter Schirra de came ra bediende, drukte Don Eisele warm water ln de tube met zijn ontbijt en maakte dat verder klaar. Later legde Eisele uit hoe het ZON MAAN op onder op onder Okt. 16 7.06 17.44 16.10 17 7.08 17.42 0.53 16.25 18 7.10 17.40 2.19 16.37 19 7.12 17.37 3.42 16.48 20 7.13 17.35 5.06 16.59 schakelbord werkt, terwijl Wal ter Cunningham, met zijn kin in zijn hand steunend, deed of hij even aandachtig luisterde als een leerling van de lagere school. Groeten uit de fantastische Apollo-salon, hoog boven alle anderen" is een met de hand ge schreven titel, die al traditioneel aan het worden is. Deze ver scheen direct na het begin van de uitzending op het beeld. Met het bord werd ook nog een ander doel gediend. Eisele „zette" het midden in de cabine, gaf het een duwtje en liet daar door het bord als een vliegtuig propeller midden in de cabine om eigen ass draaien. Nog een duwtje en het zweefde naar een verre hoek, waar het niet meer te zien was. Daarop volgde een demon stratie met een vacuumbuis die op een stofzuiger leek en waar mee het condenswater van de leidingen werd gezogen. Dikke druppels trokken samen tot dra den water, die in de „kosmische stofzuiger" verdwenen. Beelden van da aarde konden niet wor den getoond, omdat de tropische orkaan „Glayds", waarvan de uit lopers al voor de derde dag Flo rida met wolkbreuken teisterden, als een dichte deken het zuiden van dB V.S. bedekt. Woensdag werden enkele uren doorgebracht met het proberen van de ontvangst van het ge sproken woord via de radio op lange afstand, waardoor men wil vaststellen wat de techni sche voorwaarden zijn voor de radioverbinding bij een maan landing. Het ging kapitein Wal ter- Schirra tenslotte de keel uit hangen. Hij is door zijn verkoudheid toch al enigszins geprikkeld. „Denken jullie dat wij een ra- dio-omroepkunstmaan zijn?" vroeg hij driemaal zonder ant woord te krijgen. Zijn gespreks partner in Houston antwoordde tenslotte: „Sorry", ik ben een beetje doof". Don Eisele was woensdag de enige die nog over zijn verkoud-1 heid klaagde. De ruimtevaarders hebben weer gymnastiekoefe ningen gedaan met hun speciaal daarvoor bestemde apparaat. Tussen Arizona en Texas heeft tweede piloot Don Eisele vol gens plan de hoofdmotor van het ruimteschip een vierde se conde laten werken om de koers te wijzigen. Het doel daarvan was, in een baan te komen met als laagste punt 162 km en hoog ste 281 'km. Dat lukte niet precies, het werd 163 en 284 km. De ruim tevaartingenieurs rekenen er echter op meet nóg kortere sto ten nog nauwkeuriger te kun nen werken. Eisele zag wat later in de At lantische Oceaan het vliegdek- schip „Essex" liggen, dat vol gende week dinsdag de ruimte vaarders na de landing moet bergen. De minister deelde mee zich niet te zullen verzetten tegen een aantal wensen, die zijn neergelegd in amendementen van de zijde van de Kamer. Dit was o.m. het geval met een amendement, dat de hand tekening draagt van leden van de V.V.D.-, K.V.P.-, C.H.U.-, A.R. P.- en D'66-fracties, waarin wordt voorgesteld de heffing niet op be jaarden toe te passen. Ook zou de regering „er in moe ten berusten", als het amende ment van de heren Andriessen (K.V.P.) en Wiegel (V.V.D.) zou worden aanvaard, waarin wordt voorgesteld enerzijds met woning wetwoningen vergelijkbare ïï-.ti- gen van particulieren onder de werkingssfeer van de wet te bren gen en anderzijds alle gesubsi dieerde huurwoningen, welke ge bouwd worden op voet van de subsidieregelingen welke met in gang van 1 januari j.l. gelden, van deze werkingssfeer uit te sluiten. Voorts kon de bewindsman zich verzoenen met een amendement Een aanslag op de D-trein Frankfort-Parijs heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in de buurt van Kaiserslautem het leven van een pasa.gier geëist. Twaalf reizigers liepen zware en zes lichte venvodingen op toen de trein tussen Homburg en Land- stuhl met een vaart van 120 kilo meter per uur via een verkeerd gestelde wissel gedeeltelijk uit de baan liep. Volgens de Duitse spoorwegen is de oorzaak van het ongeluk aan sabotage te wijten. De dader, die verstand van wisselschakelingen moet hebben, heeft door enkele bouten te verwilderen de verbin ding met het seinhuis verbroken en vervolgens de wissel omge- gooid. Door de verkeerde wisselstand ontspoorden zes wagons, die om sloegen en zich gedeeltelijk in el kaar boorden. Van de zestig rPi- zigers werden vooral die in de slaapwagon getroffen. De dode en de zwaar gewonden, die niet in le- vensgevaar verkeren, zijn met snijbranders uit de wrakstukken bevrijd. Ook de machinist is ern stig gewond. De materiële schade worrit geschat op een miljoen mark. Bij de politie zijn aanwijzingen binnengekomen over personen die men bij andere wissels heeft zien rondscharrelen. ENKELE BUIEN Westelijke winden voerden woensdag onstabiele lucht naar onze omgeving: zonnige perioden werden dan ook afgewisseld door lokale buien. De middagtempe- raturen werden omstreeks 13 graden. Deze wind werd veroor zaakt door een depressie ten noordwesten van Schotland en een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaje. De grootste temperatuurtegen- stellingen in Europa werden aan getroffen in Noord-Scandinavië, waar het kwik overdag maar enkele graden boven nul kwam en de landen rond de Middel- medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Wesitelijke wind Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen west en zuid west. Ongeveer dezelfde tempera turen als woensdag. landse Zee met middagtempera- turen van omstreeks 23 graden. Beide bovenvermelde druk- systemen trekken inmiddels oost waarts. de denressie naar Scan dinavië, het hogedfukgebied in de richting van Frankrijk. De aanvoer van lucht uit het wes ten die nog enigszins onstabiel is zal daarom ook vandaag aanhou den. Opnieuw zal het wisselend be wolkt zijn met enkele buien. De middagtem-eraturen zullen on geveer de-elfde zijn als gisteren of iets lager. DONDERDAG 17 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 10.06 10.44 10.42 11.20 11.16 11.54 11.25 12.03 VRIJDAG 18 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.14 11.46 11.50 12.22 12.24 12.56 12.33 1.05

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1