De ApoNo-7 werd dichter bij de aarde gebracht OLGA russen nmr DE MAAN radio ie mm Tweede Kamer niet gelukkig met wetsontwerp huurdersbijslag winnen Voorzorgsmaatregel ia verband met stroemmoeilijkhedesi Televisie- uitzending Carmichael Msgers moeten zich wapenen NOS OEEH Harttransplantatie patiënt in Houston overleden Doop van Johan Friso op 28 december in Utrecht Twee kinderen nil één gezin verdrenken K.V.P.-AMENDEMENT WIL TIJDELIJKE REGELING BEJAARDE BESTOVRDEB VERLEENDE GEEN VOORRANG UITZONDERINGSMAATREGELEN VOOR BELGISCHE ZUIVELSECTOR OPNIEUW AUTO IN AMSTERDAMSE GRACHT - DRIE DODEN HET WEER WOENSDAG 16 OKTOBER 1968 24e Jaargang No. 5307 en/off het bestede bedrag aan een matras Zon- en Maanstanden Tweede uitzending was beter CHINESE Ander subsidiestelsel DRIE DODEN pm potsing in DEDEMSWAART Rechtsgrond ontbreekt ËSedeSijk compromis Frankering bij abonnement: TERKEUZEN Wreeteur-Hoofdredacïerir: P. 3. van 'Ae Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW i Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temetreen Advertentieprijs per mm 16 et; mfntmmn per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. -ar De Apollo-7 is maandag tijdens de 48e tocht rond de aarde in een koers gebracht, waaruit direct naar de aarde kan worden terugge keerd. De NASA heeft daarbij verklaard dat dit niet betekent, dat de landing wordt voorbereid. Wel heeft men de koers gewijzigd, door een vuurstoot van 9 seconden van de raketmotor om bij het optreden van moeilijkheden uit een lage haan onverwijld te kunnen landen, waarbij in de lage baan stuwstof wordt gespaard. De NASA schijnt uit voorzorg rekening te houden met een her haling van de moeilijkheden met de stroomvoorziening aan boord. Het ruimteschip hevindt zich nu in een baan met laagste punt 162 km en hoogste punt van 287 km boven de aarde. Volgens 't vlucht- pian werd de raketmotor dinsdag weer aangezet en wel om de om loop hoger te maken. Zondag was nog verklaard dat de voorraad stuwstof meer dan voldoende was. Miljoenen mensen hebben maan dag via de televisie een kijkje kunnen nemen in de cabine van de Apollo-7, waarin de drie Ameri kaanse ruimtevaarders om de aar de draaien. De kwaliteit van de beelden liet veel te wensen over. Toch zag men duidelijk, hoe de drie mannen zich door de cabine 'bewogen. Ook kreeg men door één van de ramen van de Apollo-7 een blik op dé aarde. Het Pont- chartrain-meer in Louisiana en 'n deel van de Amerikaanse kust langs de golf van Mexico kon men goed waarnemen. Commandant Walter Schirra, die er zaterdag bezwaren tegen had gemaakt dat de uitzending toen plaats vond, leek nu goed gehumeurd. Op een gegeven ogen blik kreeg Don Eisele van het grondstation van Cape Kennedy het verzoek wat op zij te gaan, omdat hij voor de camera kwam. De uitzending duurde ongeveer tien minuten. HOUSTON: Een rechtstreekse uitzending vanuit de Apollo-ea- bine, waarin de drie Amerikaan se ruimtevaarders rond de aarde cirkelen. Walter Shirra (rechts) houdt de kijkers een bordje voor, waarop staat geschreven „Laat die kaarten en brieven maar. ko men, mensen". Links in het beeld Donn Eisele. Hun collega Walter Cunningham is niet in het beeld te zien. Dit zijn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: A. J. C. van de Tol, Schulpweg' 86, Velzen, post Beverwijk. A. Speerstra, Klaver weg 20, Heerde. Mej. C. J. Heydens, Maskerbloemstraat 8 c, Rotterdam 12. M. Kuik-den Ouden, Hoge Dijk 114, Ammerstol. C.J. Boogaart, A. M. de Jongstraat 19, Nieuw-V ossemeer. Vraag nw beddenvakman nadere Inlichtingen. Stokely Carmichael, de mili tante negerleider, heeft er op een congres van negersehrijvers oo aangedrongen, dat de negers zich zoveel mogelijk wapens ver schaffen. De strijd voor de be vrijding van de negers moest in internationaal plan worden ge voerd, samen met de strijd van ..de gekoloniseerde massa's" in de gehele wereld. „V/ij moeten weten aan welke kant wij staan in de wereld en r-m welke reden, aangezien de Afrikaan een voorname rol zal spelen in de derde wereldoorlog die op komst is", zei hij. De schrijvers hadden tot taak de mensen, de wil tot een strijd op leven en dood bij te brengen en helden te scheppen. „Onze helden zijn de Noordvietname- zen, Arabieren en Cubanen", al dus Carmichael. De ongeveer duizend afgevaar digden op het congres juichten Carmichael toe. ZON MAAN op onder op onder Okt. 16 7.06 17.44 16.10 17 7.08 17.42 0.58 16 25 18 7.10 17.40 2.19 16.37 19 7.12 17.37 3.42 16.48 20 7.13 17.35 5.06 16.59 De tweede televisie-uitzending uit de Apollo-7, dinsdagochtend verzorgd, is van veel betere kwa liteit geweest dan die van maan dag. De Amerikaanse kijkers kon den tien minuten lang zien hoe Don Eisele aan zijn navigatiepost zat, terwijl Schirra en Cunning ham gewichtloos voorbij de came ra dreven. Ook de instrumenten in de ruimtecabine waren goed waar neembaar. De uitzending geschied de tijdens de 60e omwenteling rond de aarde. De Sowjet-Unie heeft geen plannen om in de nabiie toe komst een bemande vlucht naar de maan te maken, zo heeft dr. Leonod Sedov dinsdag gezegd op het negentiende congres van de internationale federatie van de ruimtevaart in New York. Sedov staat aan het hoofd van de Russische delegatie. Maanlandingen staan op het ogenblik niet op ons program ma, zei Sedov. Hij wenste de Verenigde Staten succes bij de pogingen om vóór 1970 een man op de maan te laten landen. Louis Fierro, de vierde patiënt die in Houston (Texas) een hart transplantatie heeft ondergaan, is maandagnacht in het St. Lu- kasziekenhuis aldaar overleden, zo heeft een woordvoerder (dins dag) bekendgemaakt. De 54-ja- rige Fierro, die op 21 mei een nieuw hart had gekregen, werd op 29 juli uit het ziekenhuis ont slagen. Hij moest geregeld voor controle terugkomen en verhuis de daarom naar Houston, waar hij werk vond als autoverkoper. Vrijdag werd hij met klachten waaronder een snelle pols, lage bloeddruk en braken, weer op genomen. Hij kreeg medicamen ten om afstoting van het vreem de weefsel tegen te gaan. De transplantatie was uitgevoerd onder leiding van dr. Denton Cooley. Prinses Beatrix en prins Claus hebben het voornemen hun zoon prins Johan Friso op zaterdag 28 december a.s. in Utrecht ten doop te hou den. Zij hebben daartoe bij de centrale kerkeraad van de Nederlands-hervormde ge meente te #Utrecht de Dom kerk aangevraagd. Prinses Beatrix en prins Claus hebben ds. H. J. Kater, hervormd pre dikant te Amsterdam, ver zocht deze dienst te lelden. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN PRESIDENT AFGEZET President Lioe Tsjao-Tsji van communistisch China is uit al zijn functies, zowel binnen als buiten de partij, ontheven, zo heeft het blad van de Chinese communisti sche partij, Rode Vlag, meege deeld. Dat is tijdens de culturele revolutie gebeurd, aldus het blad. Het artikel werd door radio Pe king geciteerdi en in Hong Kong beluisterd. In Workum zijn maandag de driejarige Doede Hofman en ziin vierjarig zusie Richarda verdron ken. Het waren de enige kinderen van de veehouder D. Hofman. De kinderen, die om 9 uur wa téren gaan spelen, werden oo een gegeven moment gemist. Toen de vader ging zoeken, vond hij de kinderen in een gat achter de kuil- bult van een buurman, waar de kinderen vaak speelden. In het eat stond ongeveer IV2 meter water. De kinderen moeten er tijdens het spelen in zijn geraakt, want een karretje en een autoped lagen in de 'buurt van het gat. Er is nog kunstmatige ademhaling toegepast, maar dit mocht niet meer baten Tijdens de behandeling van het ontwerp van wet over de invoering van de zgn. huurdersbijdragen hebben de regeringsfracties een voor ste! ingediend om deze regeling een tijdelijk karakter te geven. In een mede door de C. H. U., V. V. D., en A. R. P. ondertekend amendement van de heer F. H. J. J. Andriessen (K. V. P.) wordt voorgesteld de wettelijke regeling van de huurdersbijdragen te laten vervallen op 1 januari 1974, tenzij voordien anders zou worden beslist Zoals bekend beoogt het ontwerp de instelling van een heffing, te betalen door de bewoners met een hoog inkomen. De heffing bedraagt 10 procent van het bedrag, waarmee het inkomen boven de loongrens uitkomt met als maximum de huurprijs. Reeds eerder had de heer An driessen amendementen ingediend, die beoogden enerzijds met wo ningwetwoningen vergelijkbare particuliere woningen onder de werkingssfeer van de wet te bren gen en anderzijds alle gesubsidi- feerde huurwoningen, die gebouwd worden op grond van de huidige subsidieregeling, van deze wer kingssfeer uit te sluiten. De heer Nypels (D'66) bestreed de rechtsgrond' van de voorgestel de regeling, waarbij hij kritiek uitte op de hoogte van de te hef fen bijdrage. Hij drong aan op af schaffing van het bestaande sub sidiestelsel op woningwetwonin gen en premiewoningen en zei daarvoor in de plaats ingevoerd te willen zien een individueel sub sidiesysteem. De P. v. d. A.-er Van den Doel concludeerde dat de doorstroming van goedkope naar dure huizen F,en bejaard echtpaar en hun kleindochter zijn dinsdag om streeks het middaguur bij een bof- sing tussen hun personenauto en een vrachtwagen om het leven ge komen. Het ongeluk vond plaats oo het kru'spunt Woudbloemweg- Spukonswük. De personenauto werd totaal vernield. De vracht-1 wag°n, die met zand was geladen, werd zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde, doordat de bestuurder van de personen auto geen voorrang verleende aan de van rechts komende vracht wagen. De drie inzittenden van de oersonenauto werden op slag ge dood'. Na de botsing kantelde de vrachtwagen, die in een sloot te recht kwam. De bestuurder kon zich ongedeerd bevrijden. Twee arbeiders die in de sloot werkzaamheden verrichtten, brachten er ternauwernood het leven af. Een van hen zag het on geluk aankomen en wist zich met lichte verwondingen in veiligheid te stellen. Ziin collega was niet zo gelukkig en liep door de kantelen de vrachtauto zwaardere verwon dingen op. Omgekomen zijn de 75-jarige heer M. O. Muller uit Lutten, ge meente Hardenberg, die de auto bestuurde; zijn 68-iarige edhtge- note mevr. J. M. MiillerWilting, en hun driejarig kleindochtertje M. J. A. Müller. als gevolg van de invoering van een huurbelasting praktisch nihil zou zijn. De huurbelasting alleen voor een deel van de gesubsidieer de woningen heeft geen doorstro ming of een verkeerde doorstro ming en betekent een ongemoti veerde discriminatie van een wil lekeurige groep Nederlanders. Ook de heer Van den Doel wees op de door de P. v. d. A.-fractie voorge stane individuele huursubsidies. Mr. Andriessen concludeerde dat in het wetsontwerp verbeteringen zijn aangebracht, maar dat niet alle moeilijkheden zijn wegge nomen. De K. V. P.-fractie is van oordeel dat de wet in ieder geval een tijdelijk karakter dient te krij gen. Spr. wees erop dat bij de uitvoe ring van de wet zich veel gevallen zullen voordoen van niet bedoelde en in het kader van de strekking van het wetsontwerp niet passen de gevallen van individuele arbeid. Mr. Andriessen vroeg minister Schut een verduidelijking van zijn standpunt met betrekking tot de toepassing van de hardheidsclau sule. De heer Lankhorst (P. S. P.l meende dat de rechtsgrond voor de willekeurigheid van de voorge stelde heffing ontbreekt. Hij noem de de voorgestelde regeling in strijd met elke norm voor recht- I vaardigheid en zei tegen het wets- I ontwerp te zullen stemmen. De Europese ministerraad heeffej®0^ Franse regering is ge- rmachtigd een opslagsubsidie in dinsdag in Luxemburg inge stemd met uitzonderingsmaatre gelen in de E.E.G.-zuivelsector ten behoeve van België en ook van Frankrijk. Vooral in België zijn sedert de A ingang van de gemeenschappe lijke zuivelmarkt eind juli j.l. ernstige moeilijkheden ontstaan door zware concurrentie van Ne derlandse kaas en melkpoeder uit Duitsland, waardoor vele Bel gische zuivelfabrieken reeds wer den gedwongen aan de boeren een lagere melkprijs uit te betalen. De ministers van landbouw van de „zes" hebben dinsdag een voorstel van de Europese com missie goedgekeurd, dat België machtigt uit eigen middelen een subsidie te verlenen op volle melkpoeder (van 11 cent per kg) en een tegemoetkoming voor op slag van Belgische Gouda-kaas. Opnieuw heeft een Amster damse gracht een automobilist parten gespeeld. Dinsdagavond omstreeks tien over acht ont dekte de 26-jarige A. J. M. Zwinkels, artsenbezoeker en wonende in Amsterdam, toen hij zijn wagen bij een parkeermeter op het Singel bij het Spui neer zette, dat in de singelgracht een auto was gereden, waarvan het achterdeel nog boven water stak. De heer Zwinkels sprone on middellijk' te water en trachtte r'^". achterportier te openen. Dat i'i le hem niet en evenmin luk te het hem een voorportier te openen. Terwijl hij daarmee be zig was zonk de wagen plotse ling 'weg. Hij meende drie, mo gelijk vier mensen in de auto te hebben gezien. Hij sloeg on middellijk alarm en heel kort daarna arriveerde de brandweer, waarvan drie brandwachts, de heren W. Veldhuizen, J. van Stokken en G. Haa'lboom tewa- ter sprongen. Zij slaagden er met ^eel moeite in twee men sen uit de wagen te halen. In middels waren ook duikers van de brandweer gearriveerd die eveneens hielpen bij het bergen van de slachtoffers. Men haalde drie mannen op. twee uit de auto en een uit de onmiddelijke nab"heid van de auto. Zij bleken alle drie reeds te zijn overleden. De drie brand wachts, die tewater sprongen, moesten alle drie naar het Wil- helmina gasthuis worden ge bracht voor een nadere contro le. Zij hadden nogal lang in het water gelegen. Er bestaat nc geen absolute zekerheid of r niet een vierde slachtoffer is. De politie kon nog geen me- delingen doen over de identiteit van de mannen. ENKELE BUIEN Dinsdag bevond zich ten zui den van IJsland een depressie, terwijl ten westen van de Golf yvan Biscaje een hogedrukgebied lag met een uitloper naar mid den-Frankrijk. Tussen beide systemen voerden zuidwestelijke tot westelijke winden koele en onstabiele lucht naar een groot deel van Europa. In onze omgeving vielen dan ook buien, die hier en daar van on weer vergezeld gingen. Er kwa men ook zonnige perioden voor, waardoor de middagtemperatu- ren tot ongeveer 14 graden op liepen, waarden die ook in de ons omringende landen bereikt wer den. In Scandinavië echter was het aanzzienlijk kouder door aanvoer van uit de poolstreken afkomsti ge lucht. Veel warmer was het in de Balkan en in de landen rond de Middellandse Zee, waar het kwik tot plaatselijk 25 graden opliep. De depressie trekt het komen de etmaal over het zeegebied ten noorden van Schotland oost waarts. Hierbij zal de wind bij ons toenemen en langs de kust tijdelijk hard kunnen worden uit richtingen tussen zuidwest en west. Hierbij zullen opklaringen afgewisseld worden door enkele buien. In de temperatuur komt weinig verandering». te stellen voor kaas. De Belgische minister van landbouw Heger heeft zich slechts schoorvoetend bij deze regeling neergelegd. Hij had de voorkeur gegeven aan instelling van een heffing op ingevoerde kaas uit Nederland. Hij zit nu n.l. met de moeilijkheid, dat hij 5 miljoen Belgische francs moet vinden op zijn begroting om de nieuwe subsidies te betalen. De Nederlandse minister van landbouw, Lardinois, achtte de getroffen regeling een redelijk compromis. Hij merkte op, dat de Belgische opslagpremie voor kaas slechts betrekking heeft op 1500 ton (overeenkomend met een Nederlandse kaasproduktie van een week) en dat er in de winter periode als regel niet veel volle melkpoeder wordt gefabriceerd. De beschermende maatregelen zullen geen gevolgen hebben voor het vrije handelsverkeer. Ook is aan de commissie opgedragen onmiddellijk maatregelen te tref- ffen, als ten gevolge van de Bel gische subsidies een verstoring van de concurrentie zou optre den. De Europese commissie zal vóór het einde van dit jaar een rapport aan de ministerraad uit brengen over de ontwikkeling van de Belgische zuivelmarkt. De Belgische uitzonderingsmaatre gelen gelden tot 31 maart 1969. het einde van het lopende Euro pese zuiveljaar. Weerbericht medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Westelijke wind. Veranderlijke bewolking met en kele buien. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG 16 OKTOBER 3reskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.-53 9 29 ]n.Q3 l'i 12 n.m. 9.27 10.03 10.37 10.46 DONDERDAG 17 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert .Walsoorden v.m. 10.06 10.42 11.16 11.25 n.m. 10.44 11.29 11.54 12.03

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1