Vlucht van Apollo-7 verloopt naar wens President Arias van Panama na staatspreep afgezet RUIMTEVAARTUIG KADERDE DE 1METTRAP TOT OP 23 METER Taken volbracht Tien dagen Rendezvous geslaagd ülTÜjV.hsde!! me! koelsysteem De overstromingen in Bengalen meer dan 2000 doden Hog grote verschillen tussen Engeland en Rhodesië Gekken stormen binnen. Korte schrik Vermoedelijk hoge functies voor Indra en Bilak Nieuwe harttransplantatie in Houston Neger-majoor in Saigon protesteert tegen racisme Militaire junta onder leiding van Torrijos HET WEER Maandag 14/foinsdag 15 oktober 1968 24e Jaargang No. 5306 Nog meer transplantaties Zwitserse ambassadeur omgekomen In Amerikaans hoofdkwartier Nieuwe president Twee deden Weerbericht Zon- en frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW OTtgeefeter N.V. v/h Rrma P. I. van da Sande te Terneuzen AdvertenBeprijs per mm IS et; advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De vlucht van de Apollo-zeven fs tot dusver goed verlopen. Vijf uur na de lancering van de raket, terwijl commandant Walter Schir- ra zijn eerste kopje koffie genoot, zei projectleider generaal Samuel Phillips dat alles volmaakt verliep en dat alle apparaten in „topcon ditie" waren. Later werd meege deeld dat een van de weinige foutjes vermindering van de elek trische spanning in het controle centrum te Houston was geweest, maar dit had slechts zes minuten geduurd en geen nadelige gevolgen gehad. De Apollo-zeven werd om 16.03 uur in de ruimte gestoten en tien minuten later bereikte de cabine, die nog met de tweede rakettrap was verbonden, de eerste „par- keerbaan" op een hoogte van 229,1 tot 284 kilometer. De astronauten voerden veel oefeningen uit, waaronder simula tiekoppelingen aan de losgelaten tweede trap en het vliegen met handbesturing. De vluchtleider van de Apollo, Glynn Lunnerey, zei dat het ma noeuvreren van de cabine in een vaste baan geeft problemen had opgeleverd. Alleen Don Eisele had geklaagd dat hij tijdens het naar buiten kijken door het navigatieraam last had gekregen van de gewichtloos heid en tweemaal het hoofd had gestoten. In de cabine zweefden drie voorwerpen rond. De duur van de vlucht is voor lopig gesteld op tien dagen, maar daar alle belangrijke experimenten In de eerste dagen worden gehou den, is het mogelijk dat de vlucht enige dagen eerder wordt beëin digd. Het rendez-vous In de ruimte tussen de Ap.ollo-zeven en de twee de trap van de Saturnusraket is zaterdag gelukt na enkele manoeu vres van de astronauten, die ten doel hadden de Apollo dichter in de buurt van de rakettrap te bren gen. Met behulp van een telescoop en een sextant wisten Schirra, Cunningham en Eisele hun ruimte voertuig tot op een afstand van nog geen 23 meter van de raket- trao te brengen. Eisele meldde dat de rakettrap in de ruimte rondtulmelt en dat zij daarom de Apollo niet dichter naar de Saturnus hadden willen sturen. Het ruimtevaartuig en de uitgebrande trap hebben een kwar tier In formatie gevlogen. Daarna liet Schirra de trap „aan zijn lot over". De leider van de ruimtevlucht Gene Kranz, beeft op een perscon ferentie gezegd, dat tijdens de eer ste twee dagen in de ruimte de leden van de Apollo-bemanning 36 a 38 procent van de taken hebben volbracht, die hun waren gesteld. Kranz is tevreden met dit resul taat. Volgens Kranz is het beslaan van de ruiten met kosmisch stof geen direct ongemak voor de ma noeuvres, die moeten worden uit gevoerd, alvorens de Apollo naar de aarde gaat terugkeren. Op het ogenblik is de toestand zo, dat slechts één van de vijf vensters van de Apollo „schoon" is. Kranz heeft verder gezegd, dat Walter Schirra nog niet was be gonnen met het experiment om de gehele bemanning tegelijk een uur of vier te laten slapen. In de nacht van vrijdag op za terdag was Don Eisele de eerste die ging slapen. Op de derde dag van de vlucht hadden alle drie astronauten last van een verstopte neus. Eisele ge bruikt zalf voor zijn neus, Schirra heeft aspirine ingenomen en ta bletten en Cunningham heeft ook een tablet ingenomen, voordat hij ging slapen. Een deel van heï koelsysteem van de Apollo-zeven scheen in de strenge kou van de ruimte te be vriezen, zo werd door functionaris sen op Kaap Kennedy meege deeld. Commandant Walter Söhtrra heeft het koelingprobleem over de radio besproken met het controle- station. De cabine wordt' gekoeld door een buizenstelsel dat een mengsel van water en glycol bevat. Water damp, gevormd door overvloedige warmte in de cabine, wordt via een radiator uitgestoten en vol- gens deskundigen is de radiator in de loop van de nacht bevroren. Inlichtingen over het probleem bereikten slechts met moeite Kaap Kennedy daar de cabine, toen de moeilijkheid werd ontdekt, over gebieden vloog waar geen grond stations zijn. De astronaut Schirra is verkou den- Via de radio heeft Schirra laten weten dat hij al een stuk o" negen panieren zakdoeken heeft eebro'kt en twee aspirientjes heeft geslikt. Het aantal doden ten gevolge van de overstromingen in de In dische staat West-Bengalen blijkt veel hoger te zijn dan men had verwacht. Zaterdag bedroeg het dodencijfer ruim 2.000. In de plaats Balurghat op 50 km ten noordoosten van Calcut ta vonden reddingsploegen on geveer 300 lijken. Uit het getrof fen gebied wordt gemeld, dat vele mensen een einde aan hun leven hebben gemaakt omdat zij al hun familie verloren, Jaipaiguri was uitgestorven toen de reddingsploegen er arri veerden. Mensen die de ramp hebben overleefd, dwalen langs de wegen in de hoop een trans portmiddel te vinden. Helikopters en vliegtuigen van de Indische luchtmacht hebben 50 ton levensmiddelen en medi cijnen boven de getroffen gebie den in Bengalen en Sikkim naar beneden gegooid. De gouverneur van West-Bengalen heeft ge vraagd om wollen kleding en babyvoedsel voor de duizenden slachtoffers van de overstromin gen. Tussen Rhodesië en Engeland bestaan nog steeds grote verschil len van inzicht over de oplossing van het Rhodesische vraagstuk. Dit heeft premier Wilson vandaag gezegd in Gibraltar, waar vier da gen durende besprekingen met de leider van het blanke minderheids bewind in Rhodesië, Smith, op niets zijn uitgelopen. Volgens Wil son, die sprak op een persconfe rentie, is het nu aan de regering van Rhodesië te beslissen over de Britse voorstellen, waarmee pre mier Smith naar Salisbury is terug gekeerd. De Britse regeringsleider liet zich niet optimistisch uit over de kans, dat het pakket met voor waarden, die ingewilligd moeten worden wil Engeland de onafhan kelijkheid van Rhodesië erkennen, zal worden aanvaard. Het document was erg onaan trekkelijk voor hen, aldus Wilson die hieraan toevoegde dat d'e Rhodesische leiders nu echter moe ten beslissen, of zij het pakket in zijn geheel zullen aanvaarden of verwerpen Schirra en Cunningham besloten hun slaapzakken niet langer te ge bruiken. Zij geven er de voorkeur aan in hun stoelen te blijven, als zij gaan rusten. De drie ruimtevaarders hebben zondag hun vrije tijd benut door hun Spieren, die na bijna drie da gen met te weinig beweging ver moeid waren geworden, weer eens wat te oefenen. Voor zondag ston den geen experimenten op het pro gramma. De kosmonauten namen ieder op hun beurt plaats achter een toestel met elastische riemen, die heen en weer getrokken kun nen worden. De ruimtevaarders waren blij zich op deze manier te kunnen oefenen, temeer daar zij hebben geklaagd dat zij te veel slapen en te veel eten. Tijdens de „gymnastiek" werden de ruimtevaarders voor de derde keer verrast door een muziekje, dat overigens niet op het pro gramma stond. De cabine vulde zich met vrolijke klanken, die waarschijnlijk afkomstig waren van een radio in het ruimtevaart centrum te Houston. Het laatste wijsje was zeer toepasselijk. Het hoorde bij een liedje, getiteld: „Fools rush in where angels fear to tread" (gekken stormen binnen waar engelen aarzelen een voet te zetten"). De bemanning van de Apollo- zeven is vanmorgen (maandag) om 06.00 uur hevig geschrokken, toen de lichtjes op het instrumenten paneel alle aangingen, hetgeen erop duidde dat er een ernstig tekort zou kunnen zijn aan elek trische energie. Het bleek, dat er een „tijdelijke onder-voltage" was opgetreden, die te wijten was aan het gelijk tijdig gebruik van verscheidene verwarmingstoestellen, aldus heeft de leider van de vlucht, Kranz, verklaard, Kranz zei, dat het inci dent niet van ernstige aard was en gemakkelijk kon worden verholpen. Niettemin waren de astronauten wel erg geschrokken. Afgezien van dit incident ver loopt alles goed. De astronauten hebben zondag goede foto's ge maakt van de aarde, in het bijzon der van de stad Houston en van Tampa in Florida. - MEXICO-CITY: Op indrukwek kende wijze vond in Mexico-City de openingsplechtigheid plaats van de 19e Olympische spelen. Foto: 6.000 postduiven kiezen het luchtruim, het symbool van de vrede Alois Indra en Vasil Bilak, twee Tsjechoslowaakse politici wier houding als pro-Russisch wordt beschouwd, zullen waar schijnlijk hoge partijfuncties krijgen, zo is zaterdag van wel ingelichte zijde in Praag meege deeld. Indra, die nog steeds secretaris van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij is, zou binnenkort op voordracht van het presidium worden benoemd tot hoofd van de eerste afdeling van de partij die zich met de organisatie bezig houdt. Deze functie zou Indra de gelegenheid geven grote invloed uit te oefenen op het partijappa raat. Bilak, die lid is van het partijpresidium, zou de leiding krijgen van de partijafdeling die belast is met het onderhouden van de betrekkingen met buiten landse communistische partijen. Alois Indra heeft deel uitge maakt van de delegatie die eind augustus in Moskou overleg heeft gepleegd. Aan de eerste bespre kingen heeft hij deelgenomen. Hij zou zich toen achter de op vatting van de Russen hebben geplaatst. Hij werd echter ge troffen door een hartaanval en moest naar een ziekenhuis wor den gebracht. Na enkele weken in Moskou te zijn behandeld, keerde Indra naar Praag terug. Vasil Bilak is afgezet als eer ste secretaris van de Slowaakse communistische partij. Hij werd vervangen door Gustav Husak. Bilaks ontslag werd beschouwd als een gevolg van zijn gereser veerde houding tegenover de po litiek van Dubcek. In het methodistisch zieken huis van Houston (Texas) is za terdagavond opnieuw een hart transplantatie verricht, die bijna twee uur duurde. De toestand van de patiënR.de «54-jarige mevr. Myrtle Schmidf, is bevre digend. Het was de 58e harttrans plantatie. In de universiteitskliniek van Minneapolis in de Amerikaanse staat Minnesota zijn vrijdag vier organen van een mens overge plant in de lichamen van twee zieken, zo is zaterdag in deze stad bekendgemaakt. Een 30-jarige vrouw die in ern stige mate aan suikerziekte leed, kreeg een nier, de alvleesklier en de twaalfvingerige darm van de donor. Een man van ongeveer 30 jaar kreeg de andere nier. De identiteit van de drie is niet onthuld. In Barcelona heeft zaterdag een 20-jarige jongen een nier van zijn 50-jarige moeder gekregen. Euro pese en Amerikaanse specialisten die in Barcelona bijeen zijn om de jongste vorderingen op het gbied van de urologie te bespreken, konden de operatie via een geslo ten televisiecircuit volgen. De toestand van moeder en zoon is goed. De neger-maioor Lavall Merritt. die 20 iaar in het Amerikaanse leger heeft gediend, heeft zondag in Saigon vlugschriften uitgereikt, waarin hii de Amerikaanse militai re diensten als „de krachtigste bolwerken van racisme op aarde" heeft gebrandmerkt. Andere Amerikaanse officieren keken toe hoe de 40-jarige majoor Merritt zijn vlugschrift van acht bladzijden ronddeelde aan journa listen. De majoor verklaart, dat het Amerikaanse volk jarenlang is verteld, dat het leger land voor gaat in het afschaffen van rassen onderscheid, maar hij vindt dit een grote leugen. Wat de promotie van vorige maand van een neger-kolonel tot generaal aangaat de derde pro motie van deze aard in de geschie denis der V. S. meent majoor Merritt, dat dit een symbolische promotie was. Wanneer een zwarte generaal verklaringen doet, die de valse stellingen van gelükheid. vrëheid en rechtvaardigheid in het leger ondersteunen, wie zal dat dan tegenspreken? Maar ik betwist Heze leugens. Telk°"S en telkens hen ik een nlkk»r genoemd en ben ik als een minderwaardige behan deld, aldus de neger majoor. De nationale garde van Panama heeft zonder bloedvergieten een staatsgreep uitgevoerd. President Arbulfo Arias, die sinds 1 oktober aan het bewind was, heeft zijn toevlucht gezocht in de Amerikaanse ambassade. Het is de derde maal dat hij door het leger is afgezet. Eerder werd in 1941 en in 1951 een eind gemaakt aan zijn bewind. De staatsgreep is uitgevoerd door een militaire junta onder lei ding van luitenant-kolonel Omar Torrijos, die vrijdag door president De 58-jarige Zwitserse ambas sadeur in Nederland, de heer Sven Stiner, is zaterdagavond bij een auto-ongeval op de Rheintal- autobahn ten noorden van Frei burg om het leven gekomen. Zijn echtgenote werd gewond opge nomen in een ziekenhuis te Frei burg. Zijn secretaresse bleef on gedeerd. Volgens de politie is de auto waarin zij reden, door onopge helderde oorzaak op de linker rijbaan geraakt, tegen de mid denbermbeveiliging gebotst en vervolgens enkele malen rond zijn as gedraaid. Het echtpaar Stiner werd daarbij uit de auto geslingerd. De auto werd op het moment van het ongeval door mevrouw Stiner bestuurd. De ambassadeur was voor vakantie op weg naar Zwitserland. Arias praktisch was verbannen door de benoeming tot militair attaché in El Salvador en waar nemer centraal-Awierikaanse ver dedigingsorganisatie. Torrijos heeft inmiddels ver klaard dat heel het land onder militaire controle staat. De staats greep is volgens hem uitgevoerd om de eer van de nationale garde te redden en het land van dicta tuur te vrijwaren. De staatsgreep werd ingeleid door speciale ordetroepen onder bevel van majoor Frederico Boyd. Deze behoorde met Torrijos tot de officieren die vrijdag door de nieuwe president „verbannen" of overgeplaatst waren. Hij had in maar van dit jaar de leiding over het onderdrukken van onlusten in verband met mislukte pogingen van de oppositie om de inmiddels afgetreden president Marcofrobles te berechten wegens schending van de grondwet en stond sinds dien bloot aan heftige kritiek van de aanhang van Arias. De afgezette president Arnulfo Arias heeft later zijn toevlucht ge zocht in het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in de zone van het Panama-kanaal, dat onder be heer staat van de Verenigde Sta ten. Hij is vergezeld van de meeste leden van zijn regering en andere hoge functionarissen. In de stad Panama ontstond verzet tegen de staatsgreep. Jonge aanhangers van president Arias hadden haastig barricades opgeworpen. De natio nale garde beheerste de situatie echter. Niet alleen is het presiden tiële paleis bezet, maar ook de woning van de president wordt be waakt. President Arias werd op I okto ber beëdigd nadat hij in mei aan het hoofd van de vijf oppositie partijen, verenigd in de nationale unie, de overwinning had behaald op de vier regeringspartijen. De 67-jarige arts is een oom van de diplomaat Roberto Arias, die ge trouwd is met de Engelse balle rina Margot Fonteyn. Kolonel José Maria Pinilla. een van de leden van de militaire junta, heeft zich zondag tot presi dent van Panama uitgeroepen en ee™ kabinet op brede basis ge vormd. Alle kranten en tv-stations die Arias steunden, waren zondag ge sloten. In de stad Panama was het rustig nadat de junta zaterdag een nachteliik uitgaansverbod van negen uur had afgekondigd. Het afgezette staatshoofd, dat de wijk heeft genomen naar de onder Amerikaans bestuur staande Pa namakanaalzone, heeft de bevol king opgeroepen tot protestbeto gingen. Ook dreigde hij met een algemene staking. In Panama-stad zijn zondag avond twee leden van de nationale garde doodgeschoten en twee bur gers gewond geraakt, nadat de af gezette president Arias zijn aan hangers had opgeroepen de straat op te gaan om gewapend de strijd aan te binden met de militaire iunta die aan het bewind is. Nadat in de Iood van de middag reeds in de stad was geschoten, nam de spanning hii zonsondergang toe. Kort vóór bet ingaan van een uit gaansverbod werden op talloze plaatsen barricades opgericht. 24 leden van het ontbonden par lement van Panama hebben in de kanaalzone een resolutie aangeno men, waarin op de democratische parlementen in de wereld een be roer) wordt gedaan het valse re giem. dat er on uit is de republiek te beheersen door middel van ver raad. dwang en geweld, te veroor delen. PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Een diepe depressie trok de af gelopen zondag tussen IJsland en Schotland naar het oosten. Langs de zutdflank van de depressie ontwikkelde zich daarbij boven de Noordzee tijdelijk een wester storm. Aan het front, dat de scheiding vormt tussen koude lucht, waarmee de depressie is gevuld en warmere lucht boven Zuid-Europa vormde zich boven Frankrijk een storing, die er plaatselijk regen veroorzaakte. De storing veroorzaakte maan dagmorgen in het zuiden van het land tijdelijk veel bewolking, waaruit .plaatselijk enige regen viel. Op de Oceaan nadert inmid dels met grote snelheid een nieuwe storing. In verband daar mee wordt morgen in ons land plaatselijk enkele buien ver wacht. Bijij een overwegend ma tige westelijke wind zullen de temperaturen ongeveer dezelfde waarden bereiken als vandaag. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot dinsdagavond. Iets koudere nacht. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Meest matige westelijke wind. Iets koudere nacht, dinsdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DINSDAG 15 OKTOBER Rreskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.36 8.12 8.46 8.55 n.m, 8.08 8.44 9.18 9.27 WOENSDAG 16 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoord"" v.m. n.m. 8.53 9.27 9.29 10.03 10.03 10.37 10.12 10.46 ZON MAAN op onder op onder Okt. 15 7.05 17.46 23 38 15.50 16 7.06 17.44 16.10 17 7.08 17.42 0.58 16 25 18 7.10 17.40 2.19 16.37 19 7.12 17.37 3.42 16.48 20 7.13 17.35 5.06 16.59

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1