Kijk eens naar uw eigen benen U kunt niet alles weten WERKENDE, GEHUWDE VROUW STUIT NOG OP VEEL WEERSTAND Onderzoek van psychologisch instituut Met een baaa langer fit en jong Moderne man kleedt zich met meer elan Wie koopt het meest Een bed dat „meegroeit" Morgenstond heeft god in de mod Pagina 9 Geen afwijking Positief Tevreden Zaterdag oktober 1968 DE VB [JE ZEEUW Getrouwd en toch werken Slechts 8 va» de gehuwde vrouwen beneden de 65 jaar In Nederland Is werk zaam In het bedrijfsleven. Dit percentage ligt in landen als de Verenigde Staten, West-Duitsland en Zweden drie tot vier maal zo hoog, om van de landen van het Oostblok nog maar te zwijgen. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft de gehuwde vrouw als werkkracht nog niet volledig geaccepteerd. Dat blijkt uit een onderzoek, dat werd ingesteld door het Gemeenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie te Nijmegen. In dit onderzoek is aandacht geschonken aan de situatie in het bedrijfsleven, aan de meningen die daar worden aangetroffen, terwijl ook de houding van de werkende gehuwde vrouw alsook die van haar echtgenoot object van studie vormden. Wat waren de resultaten van dit onderzoek Uit het onderzoek bleek dat de meeste bedrijven de voorkeur geven aan on gehuwde werkneemsters. Deze voor keur berust echter meer op vooroor delen dan od rationele gronden. De ge huwde werkende vrouwen steken be paald niet ongunstig af bij de onge- huwden. Het verlooo van de gehuwden is niet ongunstiger dan dat van de on- gehuwden, het ziekteverzuim is zelfs lager en ook het overige verzuim is niet hoger. Over de arbeidsprestaties van de gehuwden is men over het al gemeen tevreden en er doen zich met de gehuwde vrouwen zelfs minder pro blemen voor wat het geven van leiding betreft. Al met al dus redenen om ge huwde vrouwen in dienst te nemen. Het grote knelpunt betreft evenwel de werktijden. Het bedrijfsleven als geheel heeft niet de nodige soepelheid kun nen opbrengen om afwijkingen in de werktijden als normaal te beschouwen. Dat kan in het buitenland wel, maar hier blijkbaar nog steeds niet. De wetenschappelijke medewerkers van het Nijmeegse psychologisch insti tuut menen op grond van hun onder zoek te mogen zeggen, dat het niet de organisatorische moeilijkheden zijn, waarvoor de meeste bedrijven terug schrikken wanneer het er om gaat om gehuwde vrouwen in dienst te nemen. De sociaal-psychologische aspecten overwegen, ook al worden ze gecamou fleerd achter allerlei „zakelijke" argu- jnenten. Volgens de psychologen liggen de weerstanden voor een belangrijk deel bij het bedrijfskader. Chefs en bedrijfs leiders zijn vaak niet in staat om .af wijkingen van de normale gang' van zaken te accepteren. Dat kost allemaal maar moeite en een soort van geeste lijke luiheid weerhoudt deze figuren om mogelijkheden te scheppen, waar door de gehuwde vrouw ook een plaats op het bedrijf zou kunnen vinden. Ontegenzeggelijk bevindt de gehuwde werkende vrouw zich in een conflict- si'uatie. Men ziet haar nog altijd als „de huisvrouw" en neemt het haar min of meer kwalijk dat ze een baan ac cepteert. Heeft de gehuwde vrouw dan gen recht on een eigen leven? Voor sommige gehuwde vrouwen zou het juist veel gezonder zijn als zij gingen werken. Veel huisvrouwen komen in een toe nemende mate van isolement te ver keren. Zij zitten de gehele dag opge sloten in een kleine flat, met de buren bestaat er slechts een vluchtig con tact. Niet zelden ziet men deze vrou wen vereenzamen. Deze gang van zaken is allesbehalve bevorderliik voor de geestelijke gezondheid van het ge zin. Bovendien genieten vele vrouwen tegenwoordig meer opleiding en daar om neemt de behoefte om iets anders te presteren dan huishoudelijke arbeid toe. Ook is vastgesteld dat in de hogere milieus de minste weerstand bestaat tegen de gehuwde werkende vrouwen. Juist in kringen waar men het finan cieel niet nodig heeft, treft men rela tief d'e meeste gehuwde werkende vrou wen aan. Volgens het onderzoek van het instituut denkt de werkende ge huwde vrouw over het algemeen zeer positief over haar situatie. Gebleken is dat 80 haar werk niet graag zou willen missen. Volgens het Instituut voor de herenmode in Berlijn kleedt de mo derne man zich met meer elan, fantasie en kleur dan vroeger. In een commentaar op het kleuren- handboek voor de voorjaars- en zomerheren 1969, zegt het instituut dat de moderne man blijk heeft ge geven van een voorkeur voor meer kleuren en frisse en jeugdige stof fen. Het conventionele grijs ver- Best voortdurend aan aantrek kingskracht om plaats te maken voor de aantrekkelijke lichte kleu ren. De modekleuren zijn frisse en levendige schakeringen van blauw, aangeduid als „strato", en beige, aangeduid als „terra". Volgens het instituut hebben de dessins een rustig karakter en nemen vooral beschaafde streepmotieven de be langrijke plaats in. Niet geheel in overeenstemming met deze uit spraak is de verklaring, dat iets markantere kleurstrepen, geïnspi reerd op de breed gestreepte kostuums van de dertiger jaren, zich thans weer bijzonder doen gelden. Kleuriger en levendiger zijn ook sportkostuums. Allerlei moderne methoden wor den thans toegepast teneinde- na te gaan op welke zijde de omzet van bepaalde produkten kan worden vergroot. Termen als marketing, salespromotion en consumer's mo tivation hebben een plaats gekre gen in het internationaal jargon van de producenten en hun staven. In een Duits rapport over de be weegredenen van de kopende da mes kwamen wij de volgende uit eenzetting over koopgewoonten van de gehuwde vrouw tegen. Deze worden in hoge mate bepaald door de vraag of zij gelukkig en tevre den is of -niet, betogen de samen stellers van dit rapport. Voelt zij zich verwaarloosd door haar man dan koopt zij méér dan de huis vrouw die het naar haar zin heeft. Niet alleen om zichzelf te troos ten met haar lot, maar ook omdat zij door haar hoge uitgaven haar man irriteert! Wij hopen nu maar, dat dit geen reden zal vor men voor de lieden die zich met salespromotion bezig houden, te trachten tweedracht te zaaien in alerlei huwelijken. Gooi geen oude leren hand schoenen weg. U kunt uit de meestal onbeschadigde manchet rondjes knippen en deze bij het naaien van knopen aan vest of broek aan de achterzijde van de stof bevestigen. De kans op in scheuren van de stof is dan vrij wel nihil. Zonder dat u dat wilt gooit u jaarlijks twee pakjes boter of margarine weg omdat er altijd boter in de wikkels achterblijft. Dit kunt^u voorkomen door het pakje vóór het openen om en. om in een straal koud water te Hou den. Dan blijft er geen boter of margarine aan de wikkel kleven. Baby's horen in de wieg. Is het kind tegen een jaar oud, dan gaat de wieg naar de zolder tenzij er inmiddels weer een wereld burger is verschenen of op stapel staat en kriigt Jantje of Ansje een kinderbed. Maar ook dat groeit het kind vrij snel uit. Na een Daar jaar is een groter model nodig, totdat het kind als tiener in een „groot" bed zijn nachtrust kan gaan genieten. Kan het niet anders? Aldus vroeg zich een ondernemend man af, en hij biedt thans de ouders van •klein en groot een bed aan, dat meegroeit. Het kan in eerste in stantie als wieg worden gebruikt. Door enige handgrepen is deze wieg om te toveren in een lagere en langere verblijfplaats voor de kleuter. Vervolgens kunnen er dejen tussen worden geplaatst naar gelang van de behoefte. Eén bed dus van de wieg tot neen, niet tot het graf, maar wel tot de volwassenheid' brede hak volgen. Op de foto: een wan delschoen met ronde neus en een riempje over de wreef. Dat de „morgenstond goud in de mond heeft" -'egt al een Nederlands spreekwoord dat niet vandaag of gis teren in de wereld is gekomen. Maar vroeg opstaan schijnt, als men recen te statistieken mag geloven, ook me disch gezien van groot belang te zijn. Een Britse medicus, prof. Lancester, heeft zich met dit probleem in het bij zonder beziggehouden en verdedigt nu de stelling, dat wie vroeg onstaat een betere kans heeft op een stabiele ge zondheid dan degene, die zich liever nogeens omdraait als de haan begint te kraaien. Een Belgische medicus, dr. Bruns in Antwerpen bevestigt deze er varingen aan de hand van statistieken betreffende zijn patiënten, ook hij stelt dat wie niet later dan zes uur opstaat, minder kansen heeft op allerlei kwa len dan degenen, die later uit bed ko men. O.a. zou gebleken zijn dat van de patiënten met een hartinfarct maar drie procent gevonden wordt onder degenen, die vóór of om zes uur op staan. we ze met een schuurplaatje zachtjes weg. Gebruiken we een ontharings- crème, dan nemen we de gebruiks aanwijzing die daar bij hoort goed in acht. Een enkel haartje verwijderen we met een ontsmet pincet. Door ongewone inspanning of op warme dagen kunnen voeten en enkels soms lelijk opzetten. Enige malen per dag de enkels onder stro mend koud water houden is hier een goede remedie voor. We proberen ver der zoveel mogelijk werk zittend te doen en leggen 's avonds in bed een kussentje onder de voeten. We doen verstandig geen twee dagen achter elkaar dezelfde kousen te dragen en goed passende schoenen kopen we bij voorkeur tegen het eind van de middag want dan zijn de voe ten iets groter dan aan het begin van de dag. ZITHOUDING Natuurlijk weten we dat we nooit met over elkaar geslagen benen behoren te zitten. Deze houding bevordert bovendien nog het ontstaan van spat aderen. De meest flatteuze zithouding voor de benen is om de knieën aan eengesloten te houden en de voeten te kruisen. Een elegante houding bij het staan krijgen we door het ene been iets voor het andere te plaatsen. Bij het lopen houden we het hoofd recht en duwen we de schouders om laag. Nemen we ons voor deze zomer onze benen eens goed bruin te laten wor den, dan gaan we maar niet zó in de zon zitten. Roodverbrande benen zijn onprettig en niet mooi. We gebruiken dus een anti-zonnebrandmiddel. Bruine benen tonen langer en slanker en zijn dus mooier. Mooie benen hou den we door stevige spieren. EIK* dag dus een fikse wandeling, zwammen, fietsen of.gymnastiekoefeningen! Opvallend wefhig vrouwen waren van mening dat zij door haar baan naast de zorg voor het gezin overbe last raakten (18 Ruim 70 van deze vrouwen meende, dat je door het werken allerlei kleine problemen uit het gezin voor een poosje vergeet, wat het gezinsklimaat in gunstige zin be ïnvloedt. Ruim de helft van de gehuw de vrouwen die niet meer werken, vond het erg dat zij hun baan moesten opgeven. De meest voorkomende reden hiervan was het feit, dat zij in ver wachting geraakten. Het been is een blikvanger Door een doelbewuste verzor ging, door massage, gymnastiek of sport krijgt het been in ieder geval dié verende beweeglijk heid, die onze gang, onze ge hele houding, ja zelfs ons ge zicht een ontspannen natuur lijkheid geeft. Een goede verzorging betekent een dagelijkse wasbeurt en eens in de week behandelen we de benen, de voeten, de tenen en de nagels met een borsteltje. ~'~?x c Met een puimsteen wrijven we over de harde randen van de hielen, de eeltplekken onder de voet en de knieën. Na het was sen drogen we de voeten goed en behandelen ze daarna met talkpoeder. NAGELS De nagels van de tenen knippen we recht af, want gebogen teennagels vergroten de kans op vergroeien. De nagelriemen masseren we met wat nagelolie. Ruwe en pukkelige benen geven we beslist elke dag een borstel beurt. Hiervoor gebruiken we een zachte borstel, warm water en vette zeep. Na het borstelen spoelen we de benen goed af en masseren de nog vochtige huid met wat crème of olie. Bij het masseren, de beste tijd is hier voor 's morgens vroeg of 's avonds voor het naar bed gaan, werken we altijd in de richting van het hart. Wie aanleg voor spataderen heeft, mas seert echter nooit! Voor het masseren doen we de vette crème of de olie in de holte van de hand en verdelen deze over beide handen. We beginnen bij de enkel. Met duim en wijsvinger om spannen we de enkel en drukken zachtjes naar boven. Bij de kuit gebruiken we de beide, volle handen. Beginnend bij de enkel werken we dus met zachte druk naar boven. De huid van de knie is vaak wat harder. Hier nemen we wat meer crème of olie en wrijven die goed in de huid. Het beste is natuurlijk de kniehuid dagelijks zoveel mogelijk te sparen. Zo leggen we bijvoorbeeld altijd een kussentje onder de knieën als we op de vloer gaan liggen. Voor komen is beter dan genezen! De dij kunnen we naast masseren met beide handen, ook bekloppen met de zijkant van de handen. Massage stimuleert de bloedcirculatie en maakt de spieren steviger. BEHARING Zijn de benen over het geheel nogal behaard, dan bereiken we met bleken door middel van waterstofperoxyde al heel wat, omdat de haartjes dan niet meer opvallen. Ook de zon kan uit komst brengen, omdat ook de zon de haartjes bleekt. Blijven we ons erge ren aan de beenhaartjes, dan schuren O Losgelaten marmeren bladen wor den eerst verwarmd en dan met 'n mengsel van houtlijm en krijt vast gemaakt. Als u met een vinger op de u aan geboden vis drukt en de deuk blijft erin, dan is de vis oud. Gebruik geen aluminium paft om eiwit te kloppen. O Een bloedvlek op papier verdwijnt door aantippen met chloorwater. Wollen kimono's kunt u wassen in zeepsop waaraan een beetje ammo nia is toegevoegd. Daarna grondig uitspoelen en laten drogen op een hangertje. Gooi uw oude vilthoed niet weg, maar maak er sohoenzooltjes van; ze zijn warm en sterk. Kalkvlekken op de vloer verwildert u met een in azijn gedoopte doek. De meeste werkende gehuwde wouwen waren niet alleen tevreden met hun baan, maar ook allerlei omstandigheden die het werken buitenshuis met zich meebrengt. Met name het sociale con tact, de gezelligheid die de werkkring met ziich meebrengt, werden positief gewaardeerd. Ongeveer 75 van de door het psychologisch instituut onder vraagde vrouwen meende dat je met een baan langer fit en jong blijft. Hoe denken de echtgenoten van de ge huwde werkende vrouwen over het feit dat hun vrouw naast de zorg voor het gezin een baan heeft? Over het alge meen is de echtgenoot van de werken de gehuwde vrouw niet negatief ge stemd. Wel heeft hij bedenkingen, al wegen die niet op tegen de voordelen. De voordelen zijn dat de vrouw meer in contact komt met andere mensen, zoals 80 van de ondervraagde echt genoten meende. „Een goede afwisse ling", meende 73 „Mijn vrouw krijgt een ruimere belangstelling", zei 64 Toch zou ruim een kwart van deze mannen hun vrouw willen overhalen met werken op te houden en kost het 22 moeite het er mee eens te zijn dat hun vrouw er een baan bij heeft. Tenslotte is uit het onderzoek naar voren gekomen dat een volledige dag taak in een bedrijf op den duur ongun stig werkt. Een part-time functie heeft zowel bii de vrouwen als bij hun echt genoten de voorkeur. Wanneer ons be drijfsleven wat meer rekening zou hou den met de specifieke verlangens van de gehuwde vrouwen, zou het uit deze categorie vrouwen vele bekwame mede werksters kunnen recruteren. Een model uit de Nederlandse najr.ars- en winterkollektie. De schoenmode blijft de lijn van de brede neus en de

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 9