Voor Mexico is vandaag het uur van de waarheid aangebroken KON DIT LAND ZULK EEN MANIFESTATIE WEL AAN? Het meeste goud en zilver voor Amerika en Rusland ONZEKERHEID OVER INDIVIDUELE WEGWEDSTRIJD Zweedse broers Petterson favoriet 100 km-tprit DE VBIJE ZEEÜW Pagina 7 Grote moeilijkheden Vernieuwing Favorieten Slechts één blanke. Verrassingen te wachten AGENDA - Doden bij overstromingen in Bhoetan en Sikkim Honderd km binnen twee uur? Boze Belgische boeren gooien boter in rivier Steenberg wordt opgeruimd DE VERTELLINGEN VAN DE PELGRIMS NAAR KANTELBERG DE REISAVONTUREN VAN JEROEN FOTO- EN FILM OMNIBUS ELLERY QUEEN OMNIBUS Noordstraat Terneuzen Tel. 2073 Saterdag 12 cSrtr&er 1988 Voor Mexico dat op de be zoeker de indruk maakt met de ene voet in het verleden, met de andere voet in de toekomst te staan slaat vandaag het uur van de waarheid. Op de openingsdag van de olympische spelen zal blijken of het land de organisatie van een dergelijke manifestatie aan kan. Vijf jaar geleden, toen Mexi co werd uitgekozen als plaats van de olympische spelen 1968, leek het een gok. Het land dat uitsluitend figuren als helden vereert, die hun ideeën met de dood hebben moeten bekopen (Quate moe, de laatste Azteken- koning, vader Hidalgo, die een vergeefse opstand ontketende tegen de Spanjaarden en Zatapa die in het begin van deze eeuw vergeefs de opstand predikte), had geen enkele ervaring met een organisatie van deze omvang, een evenement van twee weken met negentien verschillende tak ken van sport, een deelnemers aantal van 7500 van 's werelds beste atleten en een televisiepu bliek van honderden miljoenen kijkers in de gehele wereld. Daarbij kwam als tweede ris kante factor de hoge ligging van Mexico-stad en het verminderde zuurstofgehalte, dat problemen zou opleveren voor de atleten. Mexico en de olympische ge dachte hebben sindsdien crisis sen gekend, die zelfs het bestaan van de spelen in gevaar brach ten. Desondanks zullen de spelen van de 19e olympiade volgens plan beginnen in de prachtige nieuwe sportinstallaties. Vandaag wordt ten aanschouwe van 80.000 bezoekers in het stadion van de universiteit de olympische vlam ontstoken, die vijftien dagen lang zal blijven branden. In vijf jaar heeft men bij de organisatie meer hindernissen moeten overwinnen dan een at leet ontmoet op de 110 meter horden. De belangrijkste daar van waren: 1. Mexico's hoge ligging (2240 meter boven de zeespiegel) en de verminderde luchtdruk. Voor de atleet betekent dat moeilijkheden met de adem haling in de acclimatieperio- de; voorts een verminderde toevoer van zuurstof near de longen, hetgeen een belang rijke factor is bij sporten, die meer tijd in beslag nemen en uithoudingsvermogen eisen, en tenslotte het gevaar van te grote zonnestraling. 2. Mexico's gebrek aan ervaring. De Mexicanen hebben die uit daging aanvaard. Zij leerden veel van de olympische spe len van Tokio en bouwden de best geoutilleerde installaties, die ooit voor de spelen wer den opgetrokken. 3. De crisis, die dit jaar ont stond over de deelneming van Zuid-Afrika. De Zuidafri- kaanse atleten werden reeds niet toegelaten tot* de spelen van 1964 'wegens de apart heidspolitiek van hun rege ring, maar in februari be sloot het internationale olym pische comité (I.O.C.) Zuid- Afrika als lid te accepteren. Ben kleine veertig in hoofdzaak Afrikaanse lan den dreigden zich van de spe len terug te trekken. Het I.O.C. herzag zijn beslissing, waardoor de crisis werd be zworen. 4. De dreigende boycot door Amerikaanse neger-atleten, die de sterke afvaardiging van de Verenigde Staten aanzien lijk zou verzwakken. Zonder van standpunt te veranderen ten opzichte van de rassen kwestie in eigen land, beslo ten de zwarte atleten ten slotte deel te nemen en de olympische gedachte te res pecteren. 5. Politieke moeilijkheden in Mexico zelf: de studentensta king, de demonstraties en het bloedvergieten in Mexico-stad tijdens de weken, die aan de opening van de spelen voor afgingen. Er bleef angst be staan dat enkelen zullen pro beren een bom te gooien tijdens de openingsceremonie, maar de spanning is naar mate de spelen naderden dui delijk afgenomen. Ondanks al deze problemen hebben de organisatoren op vele onderdelen uitstekend wefk ver richt. Een van de groots te ver nieuwingen is het gebruik van de tartanbaan"bij de atletiekwed strijden. Algemeen is men er van overtuigd dat de internationale atletiek niet alleen door het ge bruik van tartan, maar ook door de ijle atmosfeer een nieuw ge zicht zal krijgen, vooral op de loopnummérs tot en met de 800 meter en bij de technische num mers. In vergelijking met Tokio is het programma aanzienlijk uit gebreid met skeet (een tweede vorm van kleiduiven-schieten). Door deze uitbreiding van het programma zal in Mexico een recordaantal van 172 gouden medailles te winnen zijn. Dat is niet het enige record. Er komen 7530 deelnemers uit 118 landen aan de start. In 1898, toen in Athne de eerste moderne olympische spelen werden ge houden, wanen er slechts 59 atle- tenten uit tien landen. In 1964 (Tokio): 5711 atleten uit 96 lan den. In vergelijking met Tokio is het aantal verslaggevers ver dubbeld. Ongeveer een miljoen toeschouwers kunnen de wed strijden bijwonen. Mexico-1968 wordt een nieuwe prestigeslag tussen de Verenig de Staten en Rusland. De Ame rikanen starten als favoriet voor het merendeel van de medailles. De twee landen hebben de grootste ploegen ingeschreven: Rusland 462 en Amerika 393. Van de negentien takken van sport bieden de atletiek (36) en het zwemmen (33) de meeste kansen op gouden medailles. De Amerikanen zijn op deze twee onderdelen favoriet. Vooral op de sprintnummers bij de heren zijn de Amerikaan se negers alleen de 25-jarige 200 meter loper Larry Questad is blank praktisch niet te ver slaan. Nog sterker is dat het geval bij het zwemmen, waar de Ame rikanen zowel bij de dames als bij de heren op grote hoogte staan. Hoewel de Russen zich weinig blootgeven, lijkt de afvaardiging zwakker dan in Tokio. Het merendeel van de gouden me dailles zal moeten komen van de dames, die hoog genoteerd staan bij de atletiek, het turnen en in mindere mate bij het zwemmen. De heren hebben kansen op tech nische nummers als hoogsprin gen, verspringen, kogelslingeren en speerwerpen. Zeer gunstig zijn de Russische vooruitzichten voor het boksen, schermen, ge wichtheffen en waterpolo. Toch zijn de twee grootmach ten niet geheel zeker van hun suprematie. Zij weten, dat voor al de jonge Afrikaanse, staten, voor wie de spélen eeen moge lijkheid zijn om internationaal een „gezicht" te krijgen, bijzon der gevaarlijk zijn. Vast staat dat Mexico de spelen krijgt van de verrassingen. De hoge ligging is daarvoor een van de voor naamste argumenten. Door de ijle atmosfeer zullen reputaties worden gebroken. Om aan dit gevaar te ontkomen hebben vele landen trainingskansen op hoogte ingericht. De Amerika nen hebben getraind in South Lake Tahoe: de Russen vestig den zich in het Armeense Lenia- kan; Kenia bereidde zich in het 2440 meter hoog gelegen Thom son Falls voor, terwijl - vele Europese landen gebruik maak ten van de faciliteiten in Font Romeu en Sankt Moritz. De Etliiopiërs verkeerden in de gunstige positie. Zij konden gewoon in Addis Abeba blijven, dat op dezelfde hoogte ligt als Mexico-stad. In vele andere landen heeft men door geringere financiële mogelijkheden de voorbereiding niet zo grootscheeps kunnen aan pakken als de Amerikanen en de Russen. Die landen weten dan ook dat hun aanwezigheid in Mexico min of meer symbolisch is. Zij troosten zich echter met de uitspraak, die Pierre baron de Coubertin jaren geleden deed: „Deelnemen is belangrijker dan winnen ZATERDAG 12 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De Apenplaneet". Café-Restaurant Industria, Baandijk 1, Biljartwedstrijden ZONDAG 13 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „De kleine kolonel"; 5 en 8 uur: „De Apenplaneet". Café-Restaurant Industria, Baandijk 1, Biljartwedstrijden Vanaf maandag 14 t/m zaterdag 19 oktober Terneuzen: Garage Voet, van 19 tot 22 uur gratis vërlich- tingscontrole: zaterdag van 9 tot 22 uur. MAANDAG 14 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De Apenplaneet", DINSDAG 15 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De Apenplaneet". Concertgebouw, 8 u.: Viool- en pianoconcert. In Punakha, de hoofdstad van het Himalaja-vorstendom Bhoe tan, zijn ongeveer 200 mensen om het leven gekomen tengevolge van hevige regenval. In de rest van het land zou het dodencijfer nog hoger liggen, zo is in New Delhi vernomen. Ook in het koninkrijk Sikkim zijn bijna 200 mensen gedood of als vermist opgegeven. Het olympische wielertoernooi kan vooral in de Individuele weg wedstrijd verrassingen opleve ren. Een vingerwijzing in die rich ting was het resultaat van de zware trainingskoers, waarmee woensdag de voorbereidende periode werd besloten. Niet al leen de zege van de totaal onbe kende Rustrian uit Guatemala, maar vooral ook het rijden van de coureurs uit Latijns-Amerika moet de Europese machthebbers tot nadenken hebben gebracht. Favorieten noemen voor deze belangrijkste olympische wieier- titel is dan ook een onbegonnen zaak. De Italianen, Fransen, Bel gen, Nederlanders en Spanjaar den weten nu, dat het gevaar niet alleen uit het oosten (de Russen bleven tot nog toe ver van het strijdgewoel) dreigt, maar ook uit het westen, uit de grote groep naamlozen, die op de loer liggen om de hoogste eer op wielerge- bied voor het organiserende con tinent te reserveren. In de tijdrit over 100 km lig gen de zaken waarschijnlijk an ders, omdat op dit nummer de Latijns-Amerikaanse landen door het individualisme van hun renners een grote achterstand te overbruggen hebben. Het zou een complete verrassing zijn, wanneer zij er in zouden slagen homogene en geroutineerde for maties als het sterke Zweden (met vier broers Petterson, de wereldkampioenen van 1967), Italië, Spanje en niet te vergeten Nederland, dat hier het goud van Tokio moet verdedigen, van.het erepodium te houden. Favoriet zijn de broers Gosta, Sture, Erik en Tomas, die het dit jaar tot tweemaal toe gepresteerd hebben in Zweden de 100 km binnen de twee uur af te leggen, eenmaal zelfs in 1 uur, 57 min. en 8,2 sec., met een gemiddelde dus van 51,3 km De trainingstijden van Mexico geven een minder duidelijk over-, wicht van de Zweden te zien. Zij kwamen over een ronde van 50 km tot iets meer dan 1 uur en 2 minuten, evenals de Fransen en de Italianen. Maar die resultaten geven weinig houvast bij het ma ken van voorspellingen, want vergelijkend materiaal ontbreekt van de Nederlanders, die haast zeker in de formatie Den Hertog- Zoetemelk-Krekels-Pijnen zul* len aantreden, de Russen, dB Denen, de Oostduitsers. Kortom het wordt een open sttrijd. Boze boeren uit de streek van Verviers (bij Luik) hebben donder dagmiddag bij een betoging te Bethane twee vrachtwagens met 7 ton Italiaanse boter aangehouden en de lading in een rivier gegooid. Circa 600 boeren namen deel aan de betoging tegen een verla ging van de melkprijzen door de zuivelfabrieken en stremden uren lang met hun tractors het verkeer. De rijkswacht kon pas tegen de avond met behulp van traangas de rust herstellen. Er werden vijftien arrestaties verricht. Het provinciaal bestuur van Limburg heeft met de staatsmijnen overeenstemming bereikt over het afgraven van de steenberg van staatsmijn Maurits te Geleen. Deze berg is 110 m hoog en bevat 25 miljoen ton mijnsteen. De mijnsteen zal worden ge bruikt voor het dichten van grint- gaten in de Maas. In deze rivier zijn (door diep uitbaggeren) de laatste jaren grote gaten ontstaan. Na het afgraven van de steenberg zal het vrijkomende terrein onge veer 110 ha beslaan. Staatsmijnen/ DSM zullen het waarschijnlijk be stemmen voor uitbreiding van hun chemische industrie. Spectrum omnibussen 1968 Geoffrey Chancer Vertaald door prof. dr. A. J. Barnouw. Volledige Integrale uitgave van de vermaarde Canterbury Tales, „de Engelse Decamerone". Zoals veel laat-middeleeuwse boeken, bestaat t>ok Chaucers meesterwerk „Canterbury Tales" uit een aantal losse verhalen die dank zij een uitwendige oorzaak, welke de vertellers bijeen brengt, tot een geheel zijn samengeregen, als kleurig-flonkerende kralen aan een halssnoer. In Boccaccio's Decamerone is het de pest die het galante gezelschap uit Florence verdrijft. Bij Chaucer is het een pelcjhmage naar Canterbury, naar het graf van Thomas Beckett, die een zeer gemengd gezelschap bijeenbrengt in de herberg De Wapenrok, in Southwark op de zuidelijke Theemsoever. Het is een bonte groep: aflaat- kramer, ridder, non, burger en handwerker, om maar enkelen te noemen. Tezamen vormen zij een doorsnee van de Engelse maatschappij in de veertiende eeuw. De goedronde waard sluit zich bij de pelgrims aan en stelt voor dat ieder, om de tijd te bekor ten, een verhaal vertelt. Het plan wordt aange nomen en de volgende morgen rijden de pel grims de weg naar Canterbury op, en vertellen orri beurten hun verhaal. De aard en de trant van de vertellingen wisse len mét de vertellers: pittige volksverhalen en ridderromantiek, pikante anecdotes en vrome legenden volgen elkaar op. Elk vogeltje laat Chaucer zingen zoals het gebekt Is, en zo ont staat een geheel vol kleurige afwisseling, waar in men alle humor, gevoelens en interessen van die tijd en van elke tijd terugvindt. Daar tussendoor kibbelen de reizigers of spoort de vrolijke waard hen aan om aan hun vertelplicht te voldoen. Zij voldeden, en hoe! Ook „de vrouw uit Bath"; lees zelf maar. Deze Omnibus bevat de volledige verzameling levendige, soms ongezouten vertellingen. In de meesterlijke vertaling van prof. dr. A. J. Bèrnouw. De vertaling werd door Johan Huïzinga Indertijd geprezen als „een volwaardig Nederlands kunst werk" Geïllustreerd met gravures uit het middeleeuw se Ellermere-handschrift. Omvang 576 bladzijden. Prijs: direct: f8,50. Even later: 10,50. Daan Zonderland De vier populaire Jeroen-boeken van Daan Zon derland, alias Daan van der Vat, mèt de leuke plaatjes van C. Voges, in één forse Omnibus voor de jeugd: Jeroen en de zilveren sleutel Jeroen en het dorp op de heuvel Jeroen en de jacht op de echo Jeroen in Haxevoets rijk Voor de jeugd? Zeker in de eerste plaats. Maar ook de volwasöen (voor)lezer valt van de ene verbazing in de andere over de ongebreidelde fantasie van Zonderland, die nergens absurd wordt, maar regelrecht op de verbeeldingskracht van het kind gericht blijft; en in wie gaat niet ergens het kind schuil? Het is voor kinderen en ouders verrukkelijk, naast Pipo de Clown, dit boek bij de hand te hebben en de doldrieste belevenissen van Je- op de voet te volgen. Jeroen die door de man Pieter wordt ultverko- ren tot Drager van de Zilveren Sleutel, waarmee hij overal waar iemand in nood verkeert, kan helpen. Hij lost merkwaardige problemen op voor Kees de Schildpad, Hein de Haring, Simon de Olifant met zijn gebroken hart, het marmotje Vijgebuikje, Dora het Hert, die zo graag win keljuffrouw wilde worden, de weduwe Elisabeth de Aap met haar zoontje. Voor koning Haze- voet vindt bij de verloren grondwet terug Iri het hol van de Zilveren Eenhoorn, een dier met een zilveren hoorn óp zijn neus en een lucht van lavendelzeep om zich heen. En daar blijft het niet bij, dat kan je geloven. Afijn, je draagt tenslotte niet voor niets de Zil veren Sleutel. Je mag er hoogstens bij zuchten om te laten merken dat je het niet prettig vindt. Maar ja, als Drager van de Zilveren Sleutel ben je wel iets aan je stand verplicht. De Jeroen-Omnibus telt 480 bladzijden. Prijs: direct ƒ7,50. Even later: f9,50. Peter Charpentier U kent Peter Charpentier. Honderdduizenden van zijn boeken bereikten via u dé"NederIandse lezer/amateur-fotograaf. Deze Foto- en Film-Omnibus bevat in één com positorisch nieuw en samenvattend geheel alle aspecten van fotograferen en filmen, systema tisch, in een logische volgorde. Alleen in deze Omnibus vindt U zo'n scala van onderwerpen, zó up to date behandeld, bijeen. Hoofdindeling: Hoe de fotografie ontstond Wat fotograferen mogelijk maakt Waarmee fotograferen we? Waarop fotograferen we? Hoe fotograferen we? Fotograferen in kleur Kunstlicht voor fotografie Flitslicht Wat fotograferen we? Het portret Welkom in de donkere kamer Smalfilmen Op het witte scherm De Foto- en Film-Omnibus zal zonder enige twij fel het overweldigend succes van de DOE-HET- ZELF-OMNIBUS in 1967 evenaren, zo niet over treffen. Het Is een boek van 880 bladzijden, plus 44 blad zijden foto-Illustraties, waarvan 12 bladzijden In vier kleuren. Prijs direct: f 12,50. Even later f 15,— Ellery Queen: schrijver, speurder, begrip; waar borg voor het beste van het beste, op^ het ge bied van de detectiveroman. Vier volledige ro mans. Drie ervan zijn voor praktisch alle Queen- fans en wie is dat niet? volkomen nieuw! De Siamese tweeling Een bosbrand overvalt vader en zoon Queen tij dens een vakantietocht. Zij ontkomen ternauwer nood en zoeken hun toevlucht in een landhuis op de top van een berg. Wat ze daar aantref fen en beleven, grenst aan het onbeschrijfelijke; maar niet voor de meesterpen van Ellery Queen, Als gewoonlijk nemen de Queens zelf zeer ac tief deel aan de loop der gebeurtenissen. Letter lijk en figuurlijk spanning op hoog niveau. De bron van het kwaad Een groep merkwaardige personages in een grillige entourage tegen een Hollywoodse ach tergrond: dit geheel vormt het theater voor deze pittige detective In een vlot-Amerikaanse stijl en humoristische verteltrant. Aan spectaculaire fei ten en mysteries geen gebrek. Bij alle sensaties behoudt de plot een prettig-strakke logische lijn, dank zij het vakmanschap van een Queen op zijn best. De verliefde detective Queen wordt door zijn amoureuze vriendschap met de jongste dochter ten nauwste betrokken bij de verontrustende gebeurtenissen ten huize van de familie Wright. De onbaatzuchtigheid waarmee hij zijn geliefde Pat de weg naar het geluk wijst, is bijna even bewonderenswaardig als het raffinement waarmee hij een zeer inge wikkelde zaak, een schijnbaar onontwarbare kluwen, uiteenrafelt. Het lippenstiftmysterie Het vinden van een lijk in een warenhuisetalage is geen alledaags gebeuren. Daarom juist een kolfje naar de hand van Ellery, die het hier druk heeft met dames9jaaltjes en lipsticks, maar ook met minder onschuldige attributen. Een flinke portie Intuïtie en purebluf moet erbij te pas ko men om de „ware" misdadiger te ontmaskeren. De sfeer van het warenhuis geeft aan deze bij zonder boelende detective een aparte noot. De Ellery Queen-Omnlbus telt 928 bladzijden. De prijs van dit forse boek is slechts: direct: f 9,50. Even later: f 11,50. Boekhandel VAN DE SANDE

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7