Interessante cijfers uit de moderne Olympische spelen ...met een rente-girorekening bij de. ABN Algemene Bank Nederland ZAAMSLAG HEEFT EEN MODERN INGERICHTE SPORTZAAL „Er is nog geen herindeling nodig". Vrouwen doen een derde van arbeid in hele wereld 5 AMERIKANEN NEMEN BELANGRIJKSTE PLAATS IN De Sporttoto ÜBemwsTRgmtiQdë VERGADERING WATERSCHAP „AXELER AMBACHT" Begroting niet sluitend: verhoging van geschot •GD te hebben» zou wilt -na overleg* tot duizend gulden krediet Bovendien kunt u dagelijks beschlkken over uw geld. DE VRIJE ZEEUW' De mannen van het eerste uur Burgemeester vergat zichzelf Twaalf jaar voor zestien jaar oude moord kaas uit het vuistje de e van effe een stuk afsnijden 31/2 procent rente over uw salaris en al uw andere periodieke inkomsten; berekend over uw constante saldo per halve maand betaalcheques waarmee u contant kunt betalen zonder dat u veel geld op zak hoeft In 1904 slechts negen landen Geweldenaars Een flop Gouden beker Nazipropaganda Fanny Blankers—Koen Rome en Tokio Waterbeheersing Verschillende oorzaken Nieuwe hoofdingelanden «Tl- "5Stër3ag 12 ofctobër 1968 jPagfntf In Zuid-Nederland zijn er mo menteel nog 368 schoolklassen, die van elke vorm van lichame lijk onderwijs zijn verstoken. Deze mededeling deed de heer A. Klaassen, inspecteur lichame lijke opvoeding, vrijdagmiddag tijdens de officiële opening van de snortzaal te Zaamslag. „Wij ziin dus in geen geval de laatste", pareerde burgemees- te'- De Pree hierop. Nadat vóór het gebouw de Nederlandse driekleur was ge hesen door de heer C. W. Eer- land, opzichter in dienst bij de Nederl. Heidemij., die het ge bouw als één van een serie ont wierp. onthulde burgemeester De Pree een bronzen gedenk plaat, een geschenk van de sportvereniging Zaamslag en be stemd om in de hal van het ge bouw te worden geplaatst. De burgemeester was ver heugd en met hem de vele ge nodigden die min of meer met dit gebouw te maken hadden. „We hebben er een feestje van gemaakt", zei de burgemeester. De gebeurtenis was er dan ook naar: Zaamslag heeft met dit gebouw een juweel van een sportzaal van 12 bij 22 m, uit gerust met een apparatuur die geschikt is voor alle takken van sport. Toch blijven er nog wensen: de burgemeester vertelde, dat er voor de judosport nog geen mat was, maar hiervoor zal spoedig een oplossing moeten worden gevonden, voegde hij eraan toe. Hij bracht dank aan de heren Frantzen en Klaassen, resp. in- spekteur van het 1. o. en van lichamelijke opvoeding, en alle instanties die de snelle realisatie mogelijk maakten. Speciaal prees hij de „werkers van het eerste uur", de initiatiefnemers tot de sportvereniging Zaamslag. Hij hoopte, dat het aantal uren voor de schoolgymnastiek spoedig kan worden uitgebreid. Spr. benadrukte dat de hoogte van de rijksuitkering afhangt van het aantal gymnastiekuren in schoolverband. Het gebouw heeft 325.000, gekost. Het is niet alleen voor de scholen, maar ook voor sportieve vorming buiten dit verband. De burgemeester adviseerde dat de mensen die nooit aan sport deden, het deze winter eens moeten proberen. De verwarmingsinstallatie van het gebouw zal tevens dienen voor het geprojecteerde instruc- tiebad. De afronding van de Zaamsyagse sportaccomodatie zal een speelweide zijn en hopelijk één of twee tennisbanen. „Zaamslag kan zelf nog ge noeg doen, daar is nog geen her indeling voor nodig", aldus de burgemeester. Wethouder F. de Koeijer wees erop dat hij alle lof die de bur gemeester anderen toezwaaide, hij één persoon had vergeten, n.l. zichzelf. De heer De Pree heeft zelf een stimulerende rol gespeeld. Gelukwensen werden uitge sproken door inspecteur Klaas sen die het gebouw een „gym- nastiekpaleis" noemde en een enorm bezit voor de gemeente Zaamslag: door de heer J. W. Nieuwenhuijzen namens de directie van de Nederl. Heidemij, de heer Dieleman als voorzitter van de sportvereniging; de heer J. de Pooter namens de voet balvereniging en de heer Drees- mann namens de N.V. „De Schelde" die de gymnastiek- werktuigen leverde. Tal van gelukwensen gingen vergezeld van geschenken in de stijl van het gebouw. Een derde van alle arbeid op de wereld wordt door vrouwen ver richt. In de meeste landen is de helft van alle werkende vrouwen gehuwd. Dit is gebleken tijdens de in Dusseldorp gehouden we reldconferentie van het interna tionaal verbond van vrije vakver enigingen over de vraagstukken van de werkende vrouw. De conferentie onderstreepte de noodzakelijkheid, dat aan de po sitie van de vrouw en aan de moeilijkheden die zij ondervindt, aandacht wordt besteed en dat al het mogelijke wordt gedaan haar positie te verbeteren. Als uitersten werden tijdens de conferentie genoemd Zweden en de Filippijnen. In Zweden tracht men de positie van man en vrouw ten aanzien van het gezin zoveel mogelijk recht te trekken. Zo maakt het in dat land bij de ziek teverzekering geen verschil of men thuis in het gezin of buiten huis werkt. In de Filippijnen daarentegen genoot de vrouw tot voor kort geen onderwijs; alle beslissingen werden door haar ouders of haar man genomen en zij is alleen in het gezin werkzaam. Het hof van assisen van Oost- Vlaanderen heeft donderdag een 45-jarige Belg tot 12 jaar dwang arbeid veroordeeld wegens een 16 jaar geleden gepleegde moord op een caféhoudster te Ninove. De beschuldigde vluchtte na zijn misdaad in 1952 naar het Franse vreemdelingenlegioen en keerde onlangs net vóór de zaak was verjaard naar België terug. IS *»e cijfers van sporttoto 8 van het afgelopen weekeinde zijn: Aantal deelnemers: 895.382 Totale inleg: 1.944.532,80 Prijzengeld: 875.040 Eerste prijs: ƒ262.512 (zes deelnemers met 13 goed; per winnaar bruto ƒ43.752) Tweede prijs: 175.008 (120 deelnemers, bij wie één met twee kolommen, met 12 goed; prijs per kolom 1.446) Derde prijs: ƒ262.512 (1435 deelnemers, bij wie 18 met twee, één met drie en één met vier kolommen, met elf goed; prijs per kolom 180) Vierde prijs: 175.008 (344 deelnemers, bij wie twee met twee kolommen, met een juiste voorspelling van de eer ste acht uitslagen; prijs per ko lom ƒ505). Drie voudig De moderne olympische spelen hebben hun eigen historie ge maakt. Elke vier jaar Worden zij gehouden volgens de overeen komst op de conferentie van Parijs in 1893, waar het Inter nationaal Olympisch Comité (I.O.C.) werd opgericht. Op die conferentie waren dertien landen vertegenwoordigd en 21 andere zonden bijvalsbetuigingen. Het initiatief van de Franse baron Pierre de Coubertin had aange slagen. En nog steeds leeft men in vele takken van sport telkens weer naar het olympische jaar toe. Vaak worden kosten noch moei ten gespaard om de atleten naar de top van hun kunnen te bren gen, opdat zij voor het vaderland successen behalen. Successen, die niet alleen op sportgebied tellen, maar ook in de politiek en het bedrijfsleven. Men kan er op rekenen, dat allerlei bedrijven en instanties reclame maken met succesvolle sportlieden. Er komen weer advertenties zoals „Ada, wil je een stuk kaas uit het vuistje?" Anderen gebruiken de prestaties op de spelen om de stap naar de professionele sport te maken. De eerste moderne olympische spelen werden gehouden in 1896 in Athene. Dat was logisch, want Griekenland is het stamland van de spelen. Laaiend enthousiast waren de Grieken voor het sport evenement. Liefst 80.000 mensen waren getuige van de opening op 5 april 1896, waarmee na een on derbreking van 'n aantal jaren de Griekse traditie in ere werd her steld. Het witmarmeren stadion bood een fantastische aanblik, hoewel het wat te lang en te smal was om de wedlopen volledig tot hun recht te laten komen. De Grieken leefden enthousiast mee en zowel sportief als orga nisatorisch werd het een succes voor hen. Helaas niet wat betreft de prestaties. De Hellenen had den meer verwacht dan de twee gouden medailles, die de turner Jean Mitropoulos aan de ringen en Spyras Louis op de marathon behaalden. De laatste, een brie venbesteller uit Marusi, 'n dorje vlak bfj Athene, won op drama tische wijze. De loop over 40 kilo meter in 2 uur 58 minuten en 50 seconden had zoveel van hem ge vergd, dat hij kort na zijn over winning overleed. Een landgenoot van Spyras Louis, Charilaos Vasilakos, werd tweede en de triomf zou voor de Grieken oompleet zijn geweest als Velokas niet was gediskwali ficeerd. Later kwamen de Grie ken nooit meer in de prijzen op de marathon, waarvoor de regle mentaire afstand 42.195 meter be draagt. De enige man, die twee keer de marathon won, is de Ethiopiër Abebe Bikila, 'n majoor uit de lijfweht van keizer Haile Selassie. Zowel in 1960 in Rome als in 1964 in Tokio zegevierde Bikila, die ook in Mexico aan de marathon zal deelnemen. De Amerikanen hebben tot 1960 de spelen beheerst. Toen waren de Russen, die van 1912 tot 1952 niet aan de spelen hadden deelgenomen, op het prestatiepeil gekomen, dat zij met de Ameri kanen een geduchte strijd gingen voeren welke wereldmacht de meeste medailles zou winnen. Tot nu toe is het totaal aantal medail les van de Amerikanen onge naakbaar groef: 1168, verdeeld in 505 gouden, 354 zilveren en 309 bronzen. Het zijn echter niet vaak de Amerikanen geweest, die tot de verbeelding sprekende prestaties leverden. Jesse Owens vormde één van de uitzonderingen, want hij was de man die de spelen van Berlijn in 1936 „maakte". Deze begaafde negeratleet won liefst vier gouden medailles, namelijk op de 100 en 200 meter hardlopen, de 4 x 100 meter estafette en het vèrspringen. Een andere Ameri kaanse geweldenaar was de zwemmer Don Schollander in 1964 in Tokio, waar hij vier keer goud won, op de 100 en 400 meter vrije slag en in de estafettes 4 x 100 en 4 x 200 meter vrije slag. Nog steeds behoort Schollander tot de wereldelite. Na het succes van de spelen in Athene werden de tweede spelen in Parijs in 1900 een teleurstel ling. In datzelfde jaar werd in de Franse hoofdstad de wereldten toonstelling gehouden, waardoor de belangstelling voor de spelen minder groot was. Bovendien werden de wedstrijden verdeeld over vijf maanden in het Bois de Boulogne. De sfeer was ver te zoeken, maar toch bleek, dat. hel prestatier.'veau met surengen was gestegen. De Amerikaan Al- vin Kraenzlein was de grote man met zeges op de 60 meter hard lopen, de 110 en 200 meter horden en het vèrspringen. Omdat de Amerikanen het meest succesrijk waren geweest, mochten zij de derde spelen orga niseren. Het werd een flop in 1904 in St. Louis. Slechts vier Europese en 4 andere landen namen deel en de belangstelling voor de 85 evenementen was treurig. Ook hier vielen de spe len samen met een wereldten toonstelling. In St. Louis deed zich het eerste olympische schan daal. Dat was bij de mara thon. De Amerikaan Lorz kwam als eerste het stadion binnen, waar hij met groot gejuich werd ontvangen, maar nauwelijks was hij over de finish of het werd be kend dat hij, toen hij al ruim 20 km had gelopen, 10 mijl (onge veer 16 km) had gelift. Even werd het doodstil in het stadion en daarna brak een geweldig ge joel en gefluit los. Uiteraard werd Lorz gediskwalificeerd. Het I.O.C. had Italië de organi satie van de vierde spelen aange boden, maar dit land had er in 1908 geen behoefte aan. Londen nam de organisatie over en in Engeland werden de spelen een enorm evenement. Alleen al voor de marathon van Windsor naar het White City-stadion waren naar schatting 250.000 toe schouwers, veel meer dan bij alle evenementen in Parijs en St. Louis tezamen. Pietro Dorando uit Italië kwam als eerste bet prachtige stadion binnen, maar hij was zo aan het eind van zijn krachten, dat officials de van uit putting struikelende Italiaan hielpen, waardoor hij werd ge diskwalificeerd. Van koningin Alexandra van Engeland kreeg hij voor zijn prestatie een gouden beker. In Stockholm werd het succes van de Londense spelen beves tigd. Het aantal deelnemers was met 3100 ruim verdubbeld. Ook toen waren de amateurbepalin gen streng, hetgeen de Ameri kaanse Indiaan Jim Thorpe ondervond. Hij won zowel de vijf- als de tienkamp, maar ver scheidene jaren tevoren had hij eens bij baseballwedstrijden be taling geaccepteerd, zodat zijn naam van de winnaarslijst werd afgevoerd en zijn opvolgers de medailles kregen. Onder ideale omstandigheden konden in 1932 in Los Angelos (Californië) de tiende spelen worden gehouden. Het aantal deelnemers was lang niet zo groot als in Amsterdam wegens de lange en dure reis. De negeratle ten lieten grootse prestaties zien en bij het zwemmen kwamen de Japanners naar voren. Bij de atletiek werden alle Olympische records verbeterd, behalve bij het vèrspringen. De spelen van Berlijn in 1936 werden door de Nazi's uitgebuit om van het vierjaarlijkse sport evenement een propagandastunt voor hun regiem te maken. Deze opzeit slaagde ten dele. Jesse Owens was de grote man in de atletiek en bij het dameszwem- men oogstte Nederland grote successen: drie goud voor Rie Mastenbroek en één keer zilver en nog eens goud voor Nida Senf. Pas in 1948 volgden de spelen in Londen, waar Fanny Blankers- Koen het als moeder van twee kinderen presteerde om vier maal goud te winnen op de 100 en 200 m hardlopen, de 80 m. horden en 4 x 100 mTestafette. Uit 59 landen kwamen 4106 deelnemers naar de Engelse hoofdstad. De spelen in 1952 te Helsinki kenmerkten zich doordat de Rus sen voor het eerst sinds 1912 weer van de partij waren en voorts wa ren zij een grote triomf voor het echtpaar Zatopek uit Tsjecho- Slowakije. Op de dag dat Emii de 5000 meter won, behaalde zijn vrouw Olympisch goud bij het speerwerpen. Bij alle prestaties van de Zatopeks sneuvelden de bestaande Olympische records Voor onze landgenoten en vooral Fanny Blankers-Koen werd de reis naar Finland een grote te leurstelling. Hier waren liefst 69 landen vertegenwoordigd door 4925 sportlieden. In 1956 werden de spelen voor het eerst aan de zuidelijke kant van de evenaar gehouden en wel in Melbourne (Australië). On danks de hoge reiskosten en het moeilijk vallende jaargetijde voor de Europeanen en Amerikanen, was het aantal deelnemers onge veer gelijk aan dat in Helsinki. Nederland was niet vertegen woordigd, omdat het N.O.C. ver ontwaardigd was over het Russi sche ingrijpen in Hongarije. Bijna 6000 deelnemers uit 84 landen bonden de sportieve strijd aan in Rome. De warmte weer hield de sportlieden er niet van een felle strijd te voeren. Naar 23 landen ging minstens één gouden plak. Grote indruk maakte de overwinning van Abebe Bikila op de marathon, het optreden van de Russische dames-gymnasten en atleten, het Australische paard rijden en d^ drie overwinningen van de Amerikaanse Wilma Ru dolph op de korte loopnummers. Een enorm schouwspel maakten de Japanners van de achttiende Olympische Spelen, die in Tokio werden gehouden. De kosten, die de Japanners aan de organisatie en bouw van stations, wegen, hotels en het Olympisch dorp maakten, worden geschat op twee miljard gulden. Het aantal deel nemers was iets lager dan Rome. Tot de hooptepunten behoorden de tweede zege van Abebe Bikila op de marathon, de derde Olym pische overwinning van de Au stralische Dawn Fraser op de 100 meter vrije slag en de vier maal goud, die de Amerikaanse zwem mer Don Schollander behaalde. Niet vergeten mocht ook worden het goud voor Anton Geesink bij het judo alle categorieën. Na de teleurstellingen van Helsinki en Rome kwam Nederland weer aan enkele Olympische overwinnin gen, want ook de wielrenploeg van de achtervolging op de weg behaalde goud. In de donderdagmiddag in „De Halle" te Axel gehouden alge mene vergadering van het water schap „Axeler Ambacht" werd de begroting voor 1969 aangebo den. Deze begroting vertoont op de gewone dienst een tekort van 107.762,terwijl het tekort op de kapitaaldienst 1.281.147, bedraagt. Het bestuur deelde mee dat er geen mogelijkheden zijn om de uitgaven te verlagen. De in komsten moeten dus omhoog en daarom werd voorgesteld het geschot voor 1969 te verhogen met vijf gulden per hectare voor de ongebouwde eigendommen, hetgeen neerkomt op 1,67 pro cent van de belastbare opbrengst voor de gebouwde eigendommen. In de begroting, die zal worden behandeld in een algemene ver gadering te Axel op 19 decem ber a.s., zijn geen nieuwe kapi- taalwerken opgenomen. Het bestuur vermeldt in de geleidebrief bij de begroting enige oorzaken van het tekort op de gewone dienst: 1. het lager geraamde bedrag van de uitkering op grond van de wet uitkering wegen; 2. hogere uitgaven voor in de afgelopen jaren uitgevoerde werken; 3. hogere uitgaven als gevolg van intensiever onderhoud van wegen en waterleidingen; 4. hogere personeelslasten; 5. hogere bijdragen aan de wa terkering Serlippens als ge volg van hersohatting. De dijkgraaf, de heer P. van Hoeve, deelde mee dat de tech nische dienst van het water schap momenteel werkt aan een waterbeheersingsplan. In dit ver band zijn o.m. ontworpen een hoogtekaart, een bodemkaart en een peilingkaart. Het desbetreffende rapport zal te zijner tijd worden overgelegd. Aan de hand hiervan hoopt het bestuur volgend jaar voorstellen te doen ter voorbereiding van de waterbeheersing in het water schap. De dijkgraaf deed deze mede delingen naar aanleiding van eni ge klachten betreffende de hoge waterstand in de Zaamslagpol- der, welke ter tafel waren ge bracht door de heer J. de Regt, hoofdingeland te Zaamslag. Tijdens de vergadering werden de geloofsbrieven onderzocht van vijf nieuw benoemde hoofdinge landen, n.l. voor district I de heer W. Simoen te Terneuzen (gebouwde eigendommen); voor district II de heren J. de Pree en J. J. Haak te Zaamslag (ge bouwde eigendommen)voor dis trict III de heer W. J. de Putter te Axel (ongebouwd) en voor district V de heer A. H. Puylaert te Zuiddorpe (ongebouwd). De geloofsbrieven van de nieu we hoofdingelanden werden in orde bevonden. De beëdiging zal geschieden in de vergadering van 19 december 1988,

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3