Vrijdagmiddag om twee minuten over vier ging de Apollo-7 de ruimte in Johnson trekt van leer tegen Wallace en Nixon Rede van Dubcek MUL Vóór en tegen pijpleiding Rotterdam-Antwerpen ét# NEDERLAND SCHENKT 3,6 MILJOEN GOLDEN AAN NIGERIA Voorts granen en melkpoeder ter waarde van zes miljoen Voit Braun: „Russen het eerst op de maan" RADIO DE KOCK Koningin zal veerschip Koningin Juliana' in bedrijf stellen Prinses Deatrix en zoon gezond HET WEER OVERVAL OP BANK IN EELDE Kernwapens voor verdediging van het NAVO-gebied 164 omwentelingen rond de aarde in tien dagen ZATERDAG 12 OKTOBER 1968 24e Jaargang Na 5305 Cntgeefeter N.V. v/h Firma P. I. van da Sanda ta Tameiman Voor slachtoffers burgeroorlog T sjechoslowaaks vliegtuig verongelukt Reactie en recessie de Gasverwarming (ANKETBAKKERU Zon- en Maanstanden Het kunsteiland Weerbericht Hoogwater P. vm Sanïé A Jai'rtd'lïM'ifii - -V-- - A IM ibI AGroaiMsTPJiTiic-JWITCB onncLs'wisi Telefoon: 01180—2073 Gatmmmett 38150 Abonaamentsprijs ƒ8,— j 2,70. Losse nummers IS *r kwariaaljper maand cent. Advertentieprijs per mm 16 cf; mfatiwam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.tn. 2 uur. Voor het geoomb. maandag/dinsdag-nummer tol 10 uur voormiddag. De Apollo-7 is vrijdag om twee minuten over vier Ned. tijd ge lanceerd. De ruim 67 meter hoge „Satur- nus"-raket stuwde de Apollo met drie Amerikaanse ruimtevaarders aan boord omhoog voor een vlucht die moet worden gezien als een generale repetitie voor de eerste reis naar de maan van Amerikaanse astronauten. De lancering verliep vlot en de eerste trap van de raket werd volgens plan 21/2 minuut na de lancering afgestoten. Tien minuten en 20 seconden na de start kwam de Apollo in een baan om de aarde. Aan boord bevinden zich de astronauten Walter Schirra, Don Eisele en Walter Cunningham. Zeven mi nuten na de lancering meldde Schirra dat de Apollo het goed deed. Toen de tweede trap ontbrand de, brak er een applaus los uit de groep verslaggevers ongeveer 600 in totaal die op Kaap Ken nedy waren. HARTSLAG Het is de bedoeling dat de Apollo met de drie ruimtevaar ders ruim 10 dagen oni de aarde blijft draaien en na 164 omwen telingen op 22 oktober in de Ca ribische Zee landt. De baan waarin de Apollo is gekomen, scheelt maar enkele kilometers met de berekende. De kortste afstand tot de aarde be draagt 226 in plaats van 228 km en de verste 280 in plaats van 284 kilometer. Op Kaap Kennedy is meege deeld dat de verbinding met de bemanning van de Apollo uit stekend is. Bij de start maakte het hart van Schirra 87 slagen per minuut. Toen de motor van de tweede trap ontbrandde een van de kritiekste ogenblikken van de vlucht maakte zijn hart 100 slagen per minuut Volgens funktionarissen van de NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, was dit „erg laag voor een lancering". Don Eisele meldde later dat de apparatuur aan boord nor maal funktioneerde en Schirra liet weten, dat de ramen van de Apollo schoon waren, zodat het uitzicht bijzonder goed was. Bij de eerste vluchten met de Gemi- ni-cabines was dit slecht omdat de ramen beslagen waren. Indien de consultatieve groep voor Nigeria niet spoedig kan bijeenkomen, zal Nederland op korte termijn 3,6 miljoen gulden ter beschikking van de Nige- riaanse regering stellen voor maatregelen die nodig zijn om te voorkomen dat de ontwikke lingsbasis van het land nog ver der wordt aangetast. Voorts is de regering in Lagos aangeboden een Nederlands ontwikkelings team van 14 man voor een jaar In Nigeria te stationeren, aldus heeft de minister van buiten landse zaken, mr. Luns, meege deeld in antwoord op vragen van de tweede kamerleden drs Wes- terterp (k.v.p.), dr. Boertien (a.r.p.) en drs Tilanus (c.h.u.). Op verzoek van de kamer leden geeft mr. Luns een over- Dr. Wernher von Braun, hoofd van het ruimtevaartcentrum te Huntsville, gelooft dat de Russen al in de zomer van volgend jaar een bemande maanvlucht kunnen uitvoeren, terwijl de Amerikaan se astronauten pas op z'n vroegst in het najaar de maan kunnen bereiken. Von Braun, die leider is van het „8aturnus"-maanproject, zei dit op een persconferentie te Kaap Kennedy. zicht van de humanitaire hulp die Nederland heeft verleend. Na 'het bekend worden van de precaire voedselsituatie in het oostelijk deel van Nigeria heeft de regering een bedrag van 300.000 gulden ter beschikking gesteld van het Roode Kruis voor voedselaankopen. Toen duidelijk werd, dat (het Internationale Rode Kruis moei lijkheden ondervond bij het ver voer van voedsel en medicamen ten, heeft de regering naar ver mogen bijgedragen om deze moeilijkheden uit de weg te hel pen ruimen. Over het vervoer van hulpgoederen is meermalen overleg gepleegd met de rege ring te Lagos. Bovendien heeft de regering nauw contact onderhouden met de regeringen van andere lan den, teneinde na te gaan wat gezamenlijk zou worden onder nomen ten bate van de slacht offers van de Nigeriaanse bur geroorlog. Bij de wereldbank is aange drongen op bijeenroeping van de consultatieve groep voor Nigeria, welke in 1963 door de wereld bank was opgericht en voor het laatst in februari 1966 bijeen is geweest. Aan de Nigeriaanse regering zijn giften aangeboden in de vorm van granen ter waarde van circa 1 miljoen gulden en magere melkpoeder ter waarde van cir ca 5 miljoen gulden. Dit aanbod is met grote dank aanvaard Eerste piloot Walter Schirra heeft langs draadloze weg de af gestoten tweede trap S-4b laten afzwenken. De Apollo had boven de Stille Oceaan een kwartier lang met deze trap in formatie gevlogen. Gedurende enkele mi nuten bedroeg de onderlinge af stand circa IV2 meter. De eerste belangrijke manoeuvre is hier mee met succes bekroond. HANDBESTURING Twee uur en 55 minuten na de start scheidde zich volgens plan de tweede trap van de Saturnus van - de rest af. Kort vóór de scheiding bestuurden de drie ruimtevaarders het 33 meter lan ge maanschip voor de eerste keer met de hand. Zij voerden ver schillende manoeuvres uit die goed verliepen. Cunningham meldde dat hij bij de Apollo „vlokken" in de ruimte had zien zweven. Voor het volgen van de vlucht beschikt de NASA over 26 sta tions in 15 landen, de V. S. inbe grepen. Elk station heeft zijn eigen nauw omschreven taak. Miljoenen Amerikanen zullen de komende dagen en wel één keer per dag op de televisie beel den kunnen zien uit de Apollo. Telkens als het ruimtevoertuig zich tijdens zijn vlucht om de aarde boven een bepaald gebied bevindt, worden opnamen uit de cabine vertoond of opnamen, door de patrijspoorten gemaakt, van de aarde en andere hemel lichamen. NIET ZICHTBAAR IN NEDERLAND De Apollo-7 zal niet zichtbaar zijn in Nederland. Dat was in het verleden bij bemande ruimte- vluchten trouwens ook nimmer het geval, want de hoogte van de cabines is onvoldonede voor zichtbaarheid in Nederland. Dat houdt verband met de hoek ten opzichte van de equator, zo liet de sterrenwacht in Utrecht weten. Die hoek ten opzichte van de equator bedraagt meestal 30 graden, maar pas als de hoek 45 graden is, zou kans op waar neming in ons land bestaan. Overigens heeft de Utrechtse sterrenwacht geen wetenschap pelijke belangstelling voor de ruimtecabine. „Hij komt terug' op de aarde en het is daarom geen kunstmaan," zei men bij de ster renwacht, waar men alleen de gedragingen van kunstmanen volgt. Als kunstmanen worden wél beschouwd de beide raket- trappen van de Apollo-7, die sinds vrijdagmiddag als kunst manen om de aarde cirkelen. Door een defect aan de ellcheermachine konden we bij enkele artikelen geen-foto's plaatsen. BEDAKTI2. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De koningin zal maandag het passagiers- en autoveerschip „Ko ningin Juliana" van de stoom vaartmaatschappij Zeeland (de dienst Hoek van HollandHar wich) officieel in gebruik stellen. De openingshandeling bestaat uit het doorsnijden van een lint voor het autodek met de auto van de koningin. Het is de bedoeling dat de „Koningin Juliana" met de koningin aan boord een korte drie en een half uur durende zee reis maakt. Het m.s. „Koningin Juliana" is het nieuwe vi?, geschip van de maatschappij Zeeland, gebouwd bij de Britse werf Cammell Laird. Het za] met een zusterschip van de Britse spoorwegen, de „St. George", de dienst Hoek van Hol landHarwich onderhouden. In de dagdienst is er accomodatie voor 1200 passagiers, in de nachtdienst voor 750. De bemanning telt 115 koppen. Het schip heeft verder ruimte voor 200 personenauto's. De dienstsnelheid van het schip bruto tonnage 6682 ton be draagt 21 mijl per uur. De gezondheidstoestand van prinses Beatrix en prins Johan Friso laat volgens de verklarin gen van prof. W. P. Plate en dr. J. Drukker niets te wensen over. Er is dan ook geen aanleiding meer tot het uitgeven van sptciale berichten hierover. President Johnson Is donder dag in een radiorede ter onder steuning van de kandidatuur van zijn vice-president Humphrey voor het presidentschap fel van leer getrokken tegen de republi kein Nixon en de derde kandidaat Wallace. Laatstgenoemde achtte hij een „valse profeet van de vrees", die zich schuldig maakt aan „holle retoriek en het appelleren aan sentimenten". Volgens hem had Wallace, toen hij nog gouverneur van de staat Alabama was, in strijd met de wet gehandeld door zich niet te storen aan gerechte lijke bevelen tot opheffing van de rassenscheiding bij het onder- Een Tsjechoslowaaks passagiers vliegtuig van het type 11-14 is vrij dag neergestort kort na zijn ver trek van het vliegveld van Praag. Het toestel van de geregelde dienst van Praag naar Piestany in Slowakije steeg op met 37 passa giers aan boord. Het stortte korte tij'd later neer. Wat de oorzaak is van het ongeluk, is nog niet be kend. Premier Cernik heeft onmiddel lijk opdracht gegeven tot een on derzoek door een speciale com missie. De Tsjechoslowaakse mi nister van vervoer, Frantisek Re- hak, begaf zich na het bekendwor- den van het ongeluk terstond naar de plaats van het onheil. REGEN EN WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een stormdepressie ten westen van Schotland en een ho- gedrukgebied boven Europa staat een brede en krachtige zuidwes telijke luchtstroming. Kleine sto ringen die met deze stroming in snel tempo via de Golf van Bisca- ja in de richting van ons land trekken brengen ook vandaag veel bewolking met van tijd tot tijd regen. In het temperatuur- verloop wordt weinig verande ring verwacht. Tengevolge van de aanwezigheid van het hoge- drukgebied boven Zuid-Europa was bet daar vrij zonnig met mid- dagtemperaturen tussen 25 en 28 graden. Koud bleef het in Scandi navië waar het kwik nauwelijk de 10 graden bereikte. In Noord- Zweden bleef de temperatuur zelfs om het vriespunt. „Wij kunnen het zoeken naar nieuwe oplossingen niet als anti socialistisch bestempelen, maar wel moeten zekere normen In acht worden genomen". Dit heeft de Tsjechoslowaakse partijleider, Alexander Dubcek, vrijdag tot de arbeiders van de Tessla-fabriek in Praag verklaard. Hij herhaalde dat een terugkeer naar de situatie van vóór januari van dit jaar onmogelijk is en dat daarvan dan ook geen sprake is. Dit was ook weer op de jongste besprekingen in Moskou gezegd. Men had daar de Tsjechoslowaak se leiders te verstaan gegeven, dat de Russische communistische partij de resoluties steunt die in januari en mei in Praag zijn aan vaard over de nieuwe koers. Dubcek voegde hieraan toe, dat „het leninistische beginsel van het democratisch centralisme" strikt in acht moet worden genomen en dat de discipline, evenals de een heid op alle niveaus binnen de partij moet worden versterkt op basis van de marxistisch-leninisti- sche beginselen. De partijsecreta ris zei het te betreuren dat de be sluiten van de partijleiding niet zo snel worden uitgevoerd, hetgeen „de toestand had gecompliceerd". „Dat zal voor ons een les voor de tcikomst zijn", aldus Dubcek. „Als wij wel eens de vrees van de socialistische landen ten aan zien van onze ontwikkeling hebben onderschat, nu moeten wij er re kening mee houden. Onze ontwik keling in de toekomst is niet mo gelijk zonder een samenwerking met de Sowjet-Unie die nuttig voor ons is en waarnaar wij trou wens zelf moeten streven", zo ver volgde de partijleider. Als voorbeeld van groeperingen die volgens hem een anti-socialis tische rol speelden, noemde Dub cek de „club van de 231", die ijverde voor rehabilitatie van hen die in de jaren vijftig ten onrech te zijn veroordeeld, en de „bewe ging van de geëngageerde partij lozen", die zijns inziens een recht se socialistische democratie had willen stichten. Beide organisaties zijn inmiddels verboden. De partijsecretaris zei ook, dat de poging van de partijen om de fouten van het verleden goed te maken, vaak waren misbruikt om fatsoenlijke mensen die niets met de willekeur uit de jaren vijftig te maken hadden gehad, te belaste ren. In dit verband veroordeelde hij het optreden van enige niet met name genoemde journalisten. Hij zei dat er nog tal van pro blemen moeten worden opgelost om het leven in het land en de be trekkingen met de andere socialis tische landen te consolideren. „De partijleiding en ik persoonlijk heb ben een grote verantwoordelijk heid om er voor te zorgen, dat de huidige vraagstukken zo spoedig en zo reëel mogelijk worden opge lost, het politieke leven op basis van het socialisme te vernieuwen en het vertrouwen van de burgers wordt versterkt, aldus Dubcek. wijs. Nu deed Wallace zich voor als de „apostel van de openbare orde". Voorts bestreed de president in zijn eerste nationale pleidooi ten gunste van Humphrey de uit spraak van Nixon, dat deze meer voor zijn land zou kunnen doen dan iemand anders. Hij zei dat de republikeinse kandidaat, toen hij van 1953 tot '61 onder Eisenho wer vice-president was, tegen progressieve wetsvoorstellen had gestemd. Ook had hij geen goed woord over voor Nixons oproep tot uitstel van de ratificatie van de senaat van het verdrag tegen de verdere verspreiding van kernwapens, zulks met het oog op de invasie in Tsjecho-Slowa- kije. Uitstel zou volgens presi dent Johnson tot blijvende scha de voor de internationale vrede en voor de veiligheid van Ame rika zijn. Hetgeen Nixon en diens kan didaat voor het vice-president- schap, gouverneur Spiro Agnew van Maryland, in de loop van de jaren hebben gedaan, kenschet ste de president ais „reaktie en recessie". Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 78 TERNEUZEN Vrijdagavond is een overval gepleegd op de Boerenleenbank te Eelde. De omvang van de buit is nog niet bekend. Omstreeks kwart over acht kwam een kleine witte auto voorrijden (merk Renault) met het witte racenummer 7 op de portieren. Hieruit kwamen drie jongemannen, die nylonkousen over het hoofd hadden getrok ken. Zij waren voorzien van een wapen, vermoedelijk een sten- gun. Na de overval, waarbij zij geen schot losten, verdwenen zij met grote vaart in de vermoe delijk gestolen auto. In Antwerpse oliekringen is donderdag vernomen, dat de pijp leiding van Rotterdam naar Ant werpen begin 1970 gereed kan zijn. Voor het gedeelte op Nederlands grondgebied zijn de voorstudies en plannen reeds voltooid; voor het Belgische deel zal dit in de komen de zes maanden moeten gebeuren. Het definitieve tracé op Belgisch gebied is nog niet vastgesteld. Men voegde hieraan toe, dat de kosten van de olieleiding (72 mil joen gulden) in drie tot vier jaar zullen worden afgeschreven. Warme V Noord#, 80 TERNEUZEN Bij de verdediging van het NAVO-gebied zullen behalve con ventionele strijdkrachten ook kern wapens in flexibele en welover wogen vorm worden gebruikt. Hiertoe besloten de ministers van defensie van zeven NAVO-landen op de conferentie van de nucleaire planninggroep van de NAVO, die na een zitting van twee dagen in Bonn is geëindigd. Vaste richtlijnen voor het het tactisch gebruik van kernwapens in Europa zijn nog niet vastge steld. Wel hebben de ministers in structies gegeven om het werk op dit gebied te 'bespoedigen. Zij heb ben besloten op 29 en 30 mei vol gend jaar in Londen opnieuw bij een te komen. ZON MAAN In de provincieraad van West- Vlaanderen hebben donderdag avond vertegenwoordigers van alle partijen huii teleurstelling uitgesproken over de beslissing van de Belgische regering. Men besloot bij de regering aan te dringen op onverwijlde bouw van een zeesluis te Zeebrugge, toegan kelijk voor schepen tot 100.000 ton. Op een bijeenkomst van de „Chambre Syndicale" te Luik heeft een vertegenwoordiger van de Duitse firma „International Promoting" verklaard, dat deze firma op het ogenblik de mogelijk heid van een pijpleiding van Zee- brugge naar Luik bestudeert met vertakkingen naar Hannover en Neurenberg. De Belgische minister van opeis bare werken, Ds Saeger, heeft in tussen reeds een speciale comn missie van ambtenaren en deskun digen geïnstalleerd, die een studie moet maken van de verschillende plannen voor uitbreiding van de haven van Zeebrugge en de bouw van een kunsteiland met haven voor mammoettankers voor de Belgische kust. In een mededeling van hét mi nisterie in Brussel hieromtrent is vrijdagochtend verklaard, dat de commissie wekelijks zal vergade ren en naarmate zij vorderingen met haar studies maakt, interim rapporten aan die minister zal uit brengen. medegedeeld door het K.N.MX, geldig tot hedenavond. Af en toe regen Zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind en aanhoudend zacht. ZATERDAG 12 OKTOBER v.m. njn. Breskens 4.53 5T07 Terneuzen 5.29 5.43 HhrisWerrt 6.03 6.17 Walsoorden 6 12 6.26 ZONDAG 13 OKTOBER Breskens 5.37 5.54 Terneuzen 6.13 6.30 Hansweert 6.47 7.04 Walsoorden 6 53 7.13 op onder op onder Okt. MAANDAG 14 OKTOBER 12 6.59 17.53 20.16 13.55 Breskens f.30 6.55 13 7.01 17.50 21.13 14.45 Terneuzen 7.CS 7.31 14 7.03 17.48 22.21 15.23 Hansweert 7.40 8.05 15 7.05 17.46 23.38 15.50 Walsoorden 7.49 8.14 r

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1