Morgen gaat de Apolio-7 de ruimte in Staatsgreep op komst in Zuid-Vietnam De ontmoeting Wilson—Smith BEMANNING VAN DRIE ONDER LEIDING VAN WALTER SCHIRRA Nobelprijs voor de vrede voor René Cassin HET WEER DONDERDAG 10 OKTOBER 1968 24e Jaargang No. 5303 Reis van 10 dagen en 21 uur Grootte van bestelwagen Zuurstof 29 december rond de maan? Voorraadcentrum in oerwoud Veel bewolking Weerbericht Op Nederlandse beeldbuis Vice-president Ky Generaal Lemay: Geen kernwapens gebruiken Frankering bij abonnement; TERNEUZEN Direofeur-Hoof<3r®aaeïeitr: P. X van 3e Sande Redactie- en Administratie-adres; Smidawal Telefoon; 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers IS cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terne uren Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Premier Ian Smith van Rho- desië heeft zijn besprekingen met de Britse eerste-minister Wilson over de onafhankelijkheidskwes tie bepaald niet hoopvol inge luid, „Zolang ik leef zal de Afri kaanse meerderheid in Rhodesië niet aan de macht komen", wa ren zijn woorden na aankomst op Gibraltar waar hij aan boord van de Britse kruiser „Fearless" Wil son zal ontmoeten. Dat Afri kaanse meerderheidsbestuur is nu juist een van de punten waar aan Engeland vasthoudt. Wilson heeft overigens gerui me tijd op Smith moeten wach ten. De Rhodesische premier kwam pas woensdagavond op Gibraltar aan na een vliegreis van 18 uur. Zijn toestel had een lange omweg moeten maken om het luchtruim van vijandige Afrikaanse staten te mijden. Naaf verluidt zullen de be sprekingen drie dagen duren. De twee regeringsleiders kunnen tussentijds voor ruggespraak naar hun land gaan. Vrijdag 11 oktober om 11 uur plaatselijke tijd (16 uur Ned. tijd) rijst van de basis Kaap Kennedy een meer dan 67 meter hoge Saturnus-lb-raket omhoog om drie ruimtevaarders in een baan om de aarde te brengen. Zij maken daarmee een einde aan een periode van bijna 17 maanden zonder be mande rulmtevluchten. De laatste was triest geëindigd met het neer vallen van de Russische ruimte vaarder Komarpv, het eerste onge luk tijdens een bemande vlucht. De bemanning van het ruimte schip, de Apollo 7, bestaat uit de gezagvoerder, de 45-jarige Walter M. Schirra, die de oudste van de 52 Ame.rikaanse ruimtevaarders is; de 38-jarige Donn F. Eisele en de 36-jarige R. Walter Cunningham. Beide laatsten maken hun eerste ruimtereis. Walter Schirra is al negen jaar ruimtevaarder. Hij gaat nu voor de derde maal de ruimte in. In 1962 vloog hij in een Mer- eury-cabine zes maal rond de aarde, in december 1965 volbracht hij samen met Thomas Stafford in de tweepersoons Gemini-7 de eer ste formatievlucht in de ruimte. De Gemini-7 koerste 16 maal rond de aarde. De mannen die een ruimtereis gaan maken, zijn gehuwd en heb ben kinderen; het echtpaar Schir ra twee, de Eiseles drie, en de Cunninghams twee. De gezinnen wonen bij het Ame rikaanse ruimtevaartcentrum in Houston (Texas). Schirra, Eisele en Cunnlngiam beginnen aan een vlucht, die voor tijdig kart worden beëindigd, wan neer dat nodig blijkt, maar naar verwacht wordt tien dagen, 21 uur en 40 minuten zal duren. Zij slaan hiermee geen record, want Frank Borman en James A. Lovell zijn in hun Gemini van 4 tot 18 december 1964 niet minder dan 330 uur en 35 minuten in de ruimte gebleven en hebben toen 206 banen rond de aarde afgelegd. Het voornaamste doel van de nieuwe vlucht is vast' te stellen of de Apollo-7 veilig kan worden ge bruikt voor een ruimtereis van drie man naar de maan. De be manning zal tijdens de reis de hoofdmotor acht maal ontsteken. Dat zal op een reis naar de maan ook herhaaldelijk moeten gebeu ren om de koers te corrigeren. Bij elke ontsteking wordt de baan om de aarde iets anders. De laatste ontsteking duurt 10 seconden. Deze wordt uitgevoerd tijdens de 164e omwenteling en moet de vaart van het ruimteschip vermin deren voor terugkeer iri de atmos feer. De Apollo-7 is namelijk niet met remraketten uitgerust. Wanneer de taken van de eerste dagen zijn vervuld, zullen de ruim tevaarders foto's nemen van de aardoppervlakte en van interes sante wolkenformaties. Zij hebben daarvoor een 70-mm-camera en een 16-mm-filmtoestel bij zich, beide geschikt voor kleurenfilm. Bovendien hebben zij een twee kilo wegende televisiecamera, die met de hand kan worden gebruikt, om tijdens de vlucht beelden naar de aarde te seinen. Daarvan zal ech ter niet dikwijls gebruik worden gemaakt, omdat de elektriciteits voorziening beperkt is en pas op de vierde dag voor het eerst, als de experimenten waar het op aan komt, achter de rug zijn. De bemanning heeft in de Apollo-7 behoorlijk de ruimte, twee •en een half maal 'meer per man dan in de tweemans-Gemini. Het inwendige is ongeveer zo groot als een bestelwagen. Ze boe ven nu niet meer te worstelen om uit hun ruimtepakken te komen, zoals in de Gemini's het geval was. Wel moet een van de drie om beurten in het ruimtepak blijven om te kunnen ingrijpen als er iets mis gaat. De mannen werken 16 uur en slapen om beurten 8 uur. Aan de Apollo-7 zijn verschei dene verbeteringen aangebracht, nadat de drie ruimtevaarders Vir gil I. Grissom, Edward H. White en Roger B. Chaffee op 27 januari vorig jaar in de vlammen waren omgekomen tijdens de generale repetitie voor een lancering. Waar mogelijk zijn brandbare materia len vervangen door glasweefsel, dat zelfs in zuivere zuurstof niet brandt en tegen temperaturen tot 650 graden Celsius bestand is, en door teflon dat vanzelf dooft. Beide materialen zijn ook in de ruimtepakken verwerkt. Teflon wordt ook toegepast om de buiten kant van ruimteschepen te be schermen tegen wrijvingshitte tij dens die terugkeer in de atmosfeer. Voorts is de elektrische bedra ding opnieuw ontworpen om mo gelijke vonkenvorming op te hef fen en stelt een nieuw luik, dat naar buiten opengaat, de ruimte vaarders in staat, in .geval van nood het ruimtevaartuig sneller te verlaten. Zuivere zuurstof wordt niet meer gebruikt. Bij de lance ring bestaat de atmosfeer in de cabine nu uit 60 pet zuurstof en 40 pet stikstof. De tijd die voor het aanbrengen van deze verbete ringen nodig was, is er de voor naamste oorzaak van geweest, dat na 11 november 1966 geen Ameri kaanse bemande ruimtevaart meer was ondernomen. Het gebruik van zuivere zuur stof onder druk kostte het leven aan Grissom c.s. Een begin van brand, vermoedelijk veroorzaakt door een vonk, groeide in een oog wenk tot een laaiende vuurzee, waardoor de druk zó groet werd, dat de cabine scheurde en het luik niet meer open was te krijgen. Wel ademen de ruimtevaarders nu zuivere zuurstof in hun ruim tepakken, die zijn afgesloten van de atmosfeer rondom. De druk in die pakken is ook iets hoger. Enige ogenblikken vóór de lan cering opent de bemanning een ventiel In de wand van de cabine, waardoor de lucht geleidelijk ont snapt en vervangen wordt door zuivere zuurstof. Acht uur na de lancering wordt dat ventiel weer gesloten. Na vier dagen bestaat de lucht in de cabine uit ongeveer 95 pet zuurstof. Uiteraard zijn vooc de beman ning betere voorzieningen getrof- D Nobelprijs voor de vrede 1968 is woensdag toegekend aan prof. René Cassin, de Franse president van het hof voor de rechten van de mens. Prof. Cas sin werd geboren in Bayonne. Hij is 81 jaar. De prijs werd toege kend door de commissie voor de Nobelprijs voor de vrede van het Noorse parlement. Prins Bernhardt die de openings ceremonie van de Olympische spelen in Mexico zal bijwonen, werd op de Amsterdamse lucht haven uitgeleide gedaan door koningin Juliana. dinsdag in Los Angeles verklaard dat in Vietnam geen kernwapens mogen worden gebruikt. Lemay sprak hiermee eerder afgelegde verklaringen tegen dat kernwapens wel eens in Vietnam gebruikt zou den kunnen worden als daar be hoefte aan is. In Los Angeles zei Lemay ech ter dat de bevelhebber van de strijdkrachten kernwapens alleen maar op het allerlaatste moment mag gebruiken om het bestaan van het land te verzekeren. Amerikaanse mariniers hebben dinsdag in de gedemilitariseerde zone een hevig gevecht moeten leveren met Noordvietnamezen. De Noordvietnamezen moesten het veld ruimen met achterlating van 17 doden. Aan Amerikaanse zijde bedroegen de verliezen twee doden en 48 gewonden. In het oerwoud rond de stad Quang Tri hebben Zuidrvietname- zen een groot voorraadcentrum van de opstandelingen ontdekt, dat o.m. 100 raketten bevatte waarmee de vietcong steden pleegt te be schieten. men en wel van 15.55 tot 16.05 uur via Nederland I. Het betreft hier de overneming van televisie beelden uit de Apollo-7, die vrij dag 11 oktober vanaf de basis Cape Kennedy wordt gelanceerd. Ook van deze lancering worden die dag rechtstreekse beelden ge toond en wel van 15.45 tot 16.30 uur op Nederland' I. Deze uitzen ding kan gedeeltelijk in kleur wor den ontvangen. Bij deze eerste directe uitzending van beelden uit een bemande ruimtecapsule zal de camera vooral zijn gericht op de drie astronauten. Daarnaast zullen door de patrijspoorten van de cap sule opnamen worden gemaakt van de aarde en andere hemellicha men. De beelden worden geregi- strfe- -1 doo i en voor dit doel ont worpen camera en uitgezonden via een draagbare zender. Door middel van een communicatiesatelliet worden ze naar Europa gestraald', waar ze via de Eurovisielijnen worden doorgegeven. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl zich boven Zuid-Euro pa een hogedrukgebied hand haaft, strekt zich een lagedrukge bied uit van de oceaan via de Brit se eilanden tot boven de Oost zee. Tussen beide drukgebieden stroomt vrij zachte en vochtige oceaanlucht naar West-Europa. In Engeland en Nederland werd 15 a 16 graden gemeten, in Frank rijk werd het in de omgeving van Parijs 19 graden en in het zuiden aan de voet van de Pyreneën om streeks 23 graden. In Scandinavië, waarlangs de oostflank van een hogedrukgebied boven Groen land lucht uit de Poolstreken is binnengestroomd, werd het in Zuid-Noorwegen en Zweden om streeks 9 graden, terwijl het in het noorden ook in de middag licht bleef vriezen. Vandaag wordt met een tot ma tig en aan de kust tot krachtig toenemende zuidwestelijke wind een nieuwe hoeveelheid vrij zach te en vochtige oceaanlucht naar West-Europa getransporteerd. Er blijft dan ook veel bewolking terwijl plaatselijk regen en mot regen wordt verwacht. De drie Amerikaanse ruimte vaarders tijdens een lanceertest in de Apollo-cwpsule. fen. De middelste slaapplaats kan omhoog worden geklapt, waardoor de dienstruimte toegankelijk wordt. Daar liggen maaltijden en gekoeld water opgeslagen. Voor het eerst tijdens een ruimtevaart kunnen de ruimtevaarders nu warme maaltijden verorberen. Hun menselijke afvalstoffen worden be waard in bacteriedodende plastic zakken voor later onderzoek. De NASA verwacht gedetail leerde resultaten van de vlucht. Zo zal na de tweede omwenteling de tweede trap worden losgelaten, waarna deze eerst In formatie blijft vliegen maar steeds verder wegdrijft. De tweede dag zal de bemanning naar de S-43 terug manoeuvreren en tevens probe ren of het nu nog gesimuleer de maanvaartuig uit zijn be schermende huls kan komen. Alle gegevens daarover zullen worden verwerkt in het vluchtplan voor de ApolIo-8, die de reis naar de maan moet maken. Maar dan moet alles op deze vlucht vlekkeloos verlopen. Dat weet men pas wanneer de Apollo- 7 ten zuiden van de Bermuda eilanden in de buurt van het vlieg- dekschip Essex in zee zal zijn „ge land". Heel misschien gaan Frank Bor man en zijn twee metgezellen dan op 29 december een tochtje rond de maan maken. Voor het eerst zullen er televi siebeelden afkomstig uit een be mande ruimte capsule op het scherm in Nederland komen. De N.T.S. zal zaterdag 12 oktober aanstaande deze beelden in een rechtstreekse uitzending overne- De politie van Lima (Peru) heeft met rookbommen een groep demonstrerende studenten uit elkaar moeten drijven. De demonstratie was de eerste open lijke uiting van afkeuring tegen de militaire coup van 3 oktober j.l. waarbij president Terry ver bannen Alle Zuidvietnamese strijdkrach ten zijn woensdag in staat van alarm gebracht na inlichtingen, volgens welke een muiterij of een staatsgreep zou worden voorbe reid. Een militaire woordvoerder in Saigon bevestigde dit, nadat de „Saigon Post" melding had ge maakt van de maatregel. Volgens het blad heeft president Thieu zélf opdracht gegeven de troepen in staat van alarm te brengen. Hij zou de militaire bevelhebbers heb ben gelast elke poging tot rebellie neer te slaan zonder dat zij daar voor toestemming aan hogerhand behoeven te vragen. De woordvoerder zei dat alle eenheden de opdracht hebben zich gereed te houden. Op een vraag waarom zei hij: „Het leger stelt geen vragen". Uit andere bron is vernomen dat de bataljonscom mandanten rond Saigon hun een heden niet mogen verplaatsen dan na uitdrukkelijke toestemming. De „Saigon Post" schreef dat bepaal- i de personen een greep naar de macht wilden doen in het belang van hun persoonlijke ambities. Volgens het blad zouden alle 800.000 manschappen en officieren van de strijdkrachten in hun kam pementen zijn geconsigneerd. Kringen in de omgeving van het presidentiële kabinet wilden de geruchten over een op handen zijnde staatsgreep niet bevestigen. Zij spraken van normale voor zorgsmaatregelen om elke even tuele aanval van de vietcong het hoofd te kunnen bieden. Enige tijd geleden deden in de Zuidvietnamese hoofdstad geruch ten de ronde over een mogelijke staatsgreep door vice-president Ngoejen Cao Ky die het in vele kwesties oneens zou zijn met pre sident Thieu. De vice-president ontkende toen met nadruk plannen in die richting te hebben. Generaal Curtis Lemay, door de onafhankelijke kandidaat George Wallace gekozen als zijn kandidaat i voor het vice-presidentschap, heeft medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Vrij zacht weer en in het alge meen veel bewolking met plaat selijk regen of motregen. Matige, aan de kust krachtige toenemen de zuidwestelijke wind. «"water DONDERDAG 10 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 3.45 3.54 Terneuzen 4.21 4.30 Hanswe°rt 4.55 5.04 Walsoorden 5.04 5.13 VRT.JDAG 11 Bresken? ^erneuzen Hanswe~"t Walsoorden OKTOBER v.m. n.m. 4.17 4.29 A53 5.05 5.27 5.39 5.36 5.48 Zon en Maanstanden MAAN ondet onder op op OkC 7.57 19.03 11 4(1 12.0 3 y

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1