Algemene beschouwingen in de Tweede Kamer K.V.P. BEZWAAR TEGEN OPTREKKING HUURVERHOGING P.v.d.A. voor invoering spaarloon Inkomens verhouding Verdere wensen Drs. Den Uyl: Kabinet knipoogt Rijk en arm Werkgelegenheid Konijn mstexpiesies VJ.-commissie veroordeelt Zuid-Afrika en Rhodesië Een .staatsstuk" VREDESPLAN VAN ISRAEL Toespraak van Smith De overstromingen in Bengalen Verschuivingen naar rechts in Finland Bliksemactie van de Biafranen NIXON OVER DE BOMBARDEMENTEN OP NOORD-VIETNAM RADIO DE KOCK HET WEER WOENSDAG 9 OKTOBER 1968 24e Jaargang No. 5302 ff Weerbericht Hoogwater Zon- en Frankering Hj abonnement? TERNEUZEN Bfzeeteor-Roofdreaacfear: P. J. van 8e Sands Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzsn Advertentieprijs per mm T8 cf; siMmum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct.Jfleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot nan. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. „De voorgenomen optrekking van de jaarlijkse huurverhogingen van 4 tot 6 procent heeft econo misch voordelen, maar vervult ons in de huidige fase met grote zorg. In het midden latend of het aanbeveling verdient in het per centage wijziging te brengen, me nen wij, dat voor het doorvoeren van deze maatregel op I januari a.s., een datum waarop vele lasten verhogingen samenvallen, wel dringende redenen aanwezig moe ten zijn. Voorshands menen wij dat invoering op een latere datum wenselijk is". Dit zei de voorzitter van de kvp-fractie in de tweede kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, dinsdag middag tijdens de politieke en financiële beschouwingen. Ondanks deze en nog andere bedenkingen deelde drs. Schmelzer mee, dat zijn fractie positief tegenover de uitvoering van het program van het kabinet-De Jong staat. Hij vroeg aandacht voor het vraagstuk van de jeugdwerkloos heid en voor de te verwachten ge volgen van de automatisering in het bedrijfsleven. Met klem drong hij aan op een bevredigende op lossing voor het wegvervoer, dat de kwalijke gevolgen van het plan-Leber ondervindt. Sprekend over de bouwnijver heid vroeg spr. zich af, of het aan tal van 25.000 ongesubsidieerde woningen wel haalbaar zal blijken. „Wij zijn daar allerminst gerust op en wij verwachten dat de regering maatregelen zal nemen, indien onze vrees bewaarheid zou wor den". Een punt van ongerustheid zag hij op het stuk van de inkomens- en vermogensverhoudingen. De miljoenennota wekt de in druk dat men een sociaal gewenste ontwikkeling ondergeschikt wenst te maken aan het bereiken van economisch evenwicht. „Wanneer wii de gegevens bezien over de inkomensontwikkeling per hoofd van de bevolking, blijft er nog veel te verbeteren". De concentraties en fusies m het bedriifsleven hebben de kvp.-leider aanleiding gegeven de regering te vragen op korte termijn met het bedrijfsleven na te gaan, hoe in de toekomst bij concentraties en fu sies kan worden gewaarborgd dat de positie en de belangen van de werknemers tot hun recht komen. Enkele andere wensen van de kvp-fractie: het ter hand nemen van een studie inzake de onevenwichtig zware belastingdruk op de zelfstandigen: in overweging nemen de inko mensgrens kinderbijslag voor het eerste en tweede kind van kleine zelfstandigen te verho gen; na te gaan op welke wijze sub sidiëring van de politieke orga nisaties mogelijk is. Drs. Schmelzer zal gaarne de toezegging van de regering ont vangen dat zij bereid is, in over leg met de daarvoor in aanmerking komende landen, alle mogelijk heden na te gaan om- het vraag- ituk-Biafra wat de humanitaire aspecten betreft geplaatst te krij gen op de agenda van de verenigde naties. De fractievoorzitter van de p.v.d.a., drs. Den Uyl constateerde dat het kabinet met alle consêr- vafieven gemeen heeft dat het kn'oocgt naar de vernieuwing maar weinig of niets verandert. Hij wees er op dat de inkomens ongelijker zullen worden, dat de rentestand hoog zal blijven en dat er onvoldoende woningen zullen worden gebouwd. Hij vond dat de troonrede de sfeer ademt van de oudejaars avond, waarin na een lach en een traan de constatering valt dat we met elkaar het laar dan toch maar hebben overleefd. In zijn uiteenzetting bepleitte de ovda-fractievoorzitter, al was het alleen maar om de deur oüen te houden voor gesorekken over de Europese veiligheid: het veiligstellen van het non- proliferatieverdrag ondanks de de Duitse en Italiaanse tegen werking; het afwijzen van de Europese atoomgedachte, die die spannin gen zou opjagen; de voortzetting van de dialoog over de beperking van de nu cleaire race; handhaving van culturele en handelsbetrekkingen met Oots- Europa en geen opvoering van de militaire macht van de NAVO in West-Europa. De heer Den Uyl sprak zich uit voor onvoorwaardelijke stopzet ting van de bombardementen op Noord-Vietnam. Juist als bondge noot', aldus spreker, zou de rege ring duidelijke en harde taal moe ten spreken aan het adres van de Ver. Staten. Overigens zei hij niet te verwadhten dat dit kabinet dat zal doen. Over de ontwikkelingshulp zei drs. Den Uyl dat het voor 1969 voorgestelde bedrag te weinig is. Het niveau van de huidige hulp noemde hij ontoereikend om de kloof tussen arme en rijke landen te overbruggen. De fractie van de p.v.d.a. staat op bet standpunt dat in een periode van vier jaar de ontwikkelingshulp op 2 pet van het netto nationaal inkomen moet ko men. Spr. wees er op dat de inko mensverschillen groter worden en de vermogensverhoudingen nog ongelijker dan ze al ziin. De armen blijven arm en de rijken worden nog rijker, zo zei hij. Naar de me ning van de pvda-fractie is het nodig dat het kabinet zich uit spreekt voor de invoering van een spaarloon. De regering dient voor 1969 een deel van de salarisverhoging voor ambtenaren in een vast bedrag te geven. De wettelijke belemmerin gen voor invoering van vermo- gensaanwasverdeling en investe- ringsloon moeten worden wegge nomen. Een belasting op specula tiewinsten en een heffing op ver mogenswinsten in de privésector dienen te worden ingevoerd. De vermogensbelasting dient progres sief te worden. De successierech ten moeten worden opgevoerd. De waarderingsnorm bij onteigening dient zodanig te worden gewijzigd, dat niet de verwachtingswaarde maar de gebruikswaarde beslissend is voor de schadevergoeding. Geen verlaging van de inkomstenbelas ting diient plaats te vinden, in vin den, indien deze gepaard zou gaan met een belastingverzwaring, die de lagere inkomens zwaarder treft dan de hogere. „De regering maakt een fout door de verantwoordelijkheid voor verbetering van de werkgelegen heid te stellen achter de verant woordelijkheid van het bedrijfs leven, omdat het bedrijfsleven in die verantwoordelijkheid tekort is geschoten", aldus de psp'r H. J. Lankhorst. Spr. bekritiseerde de ontwikke lingshulp. De ontwikkelingslanden moeten niet delen in onze wel vaart, maar zij moeten deelnemen in het produktieproces, dat wij nu veel te veel concentreren in de welvarende landen. Het gaat om een betere verdeling van de arbeid. Wij moeten af van de oovatting dat wij de industrieën bezitten cn de ontwikkelingslanden de grond stoffen kunnen leveren, aldus de heer Lankhorst. De psp'er had in het begin van zijn speech kritiek laten horen op de „bijverschijnselen" rond het uit spreken van de troonrede, zoals de „ondefinieerbare klanken die met kracht ontsnappen aan de kelen van bevelvoerende militairen op het Binnenhof, de rauwe kreet die aan het begin van de plechtig heid in de Ridderzaal wordt ge slaakt en waaruit begrepen moet worden, dat de koningin in aan tocht is en het feit, dat een aantal aanwezigen zich zo fleurig hebben opgetooid, dat bij een wat nuchtere waarnemer onwillekeurig speelse vergelijkingen opwellen als die met woerden tegen de paringtijd". De heer Lankhorst meende dat de troonrede dient te worden ver vangen door een gemotiveerde be leidsnota in opzet vergelijkbaar met de miljoenennota die met het uitspreken van een korte inleiding kan worden aangeboden. Fractievoorzitter mr. Van Mier- lo (D '66) zei dat het de regering ontbreekt aan internationale ge richtheid, aan inzicht in wat er in feite bij ons aan de gang is. Spr. noemde het duister hoe het kabinet zich het komende jaar zal gedragen. Als enige indicatie is er de ervaring van het afgelopen jaar. Soms, zo vervolgde hij, had het kabinet iets weg van een konijn, dat spartelend in de grote handen van de heer Biesheuvel bij de achterpoten werd omhoogge trokken. Dan was het wachten op de klap achter de oren en Neder land hield de adem in. Maar die klap kwam nooit. Hij noemde de troonrede een tijdsdocument dat naast de werke lijkheid staat. Over de ontwikkelingshulp zei mr. Van Mierlo dat er nooit een oplossing voor de arme landen kan komen, als de rijke landen dat denkpatroon niet fundamenteel wij zigen. yipihV|SlÏM*av» ■•Man «w» WH Drs. Den Uyl sprak de vrees uit, dat dit jaar de 125.000 woningen niet worden gehaald. Onbegrijpelijk noemde hij het dat de regering tegelijk durft te stellen dat de woningzoekenden tot 1973 moeten wachten, dat er minder krotten zullen worden opgeruimd, dat het woningcontingent weer met 5000 wordt verminderd en dat er voor slechts 100.000 woningen subsidie- beschikkingen zullen worden afge geven. Opvoering van de woning- produktie tot 135.000 is nodig. Een verwijt richtte spreker tot minister De Block inzake de bouw van het mammoetdok. De heer Verolme heeft laten weten dat hij, wat het kabinet ook vond, dat mammoetdok zou bouwen en dus kredietgarantie van het rijk zou krijgen. Wat ik minister De Block verwijt is niet, dat hij gekozen heeft voor de kredietgarantie aan Verolme. maar dat hij niet onmid dellijk heel hard Verolme heeft duidelijk gemaakt dat in ons land niet de Verolmes maar regering en parlement de dienst uitmaken. „In het kabinetsbeleid mis ik initiatief, vooruitzien, originaliteit en een streven naar omvorming en vernieuwing van de samenleving", aldus mr Biesheuvel, voorzitter van de arp-fractie. Het dilemma is niet of wii be houdend of vooruitstrevend zullen ziin, maar of wii ons politieke be leid zullen baseren op het vol°eu van ontwikkelingen of op het vormgeven aan en vaak omvormen van die ontwikkelingen, zo ver volgde mr. Biesheuvel. Hij wees er op dat, wie volstaat met het behar tigen van de lonende zaken, zal ervaren dat de zaken met hem op de loop gaan. In de troonrede treedt een dui delijk en gericht beleid niet naar voren. Spr. zei ziin twilfels te heb ben over de beleidslijn van de regering met betrekking tot de kwestie West-Irian, er daarbij op wijzend dat het lot van de bevol king van West-Irian een zaak is, „die ons hoog zit". Mr. Biesheu vel vroeg de regering of hier spra ke is van een beleid, waarbii alle consequenties voor de Papoea's met grote zorgvuldigheid zijn overwogen. Over de verschrikkin gen van de oorlog In Biafra zei spreker dat de kamer vertrouwelijk zou kunnen worden geïnformeerd over het vraagstuk van de wapen leveranties. Er is een bewust beleid nodig om niet slechts loonexplosies, maar ook winstexplosies te voor komen. Onze economie is bij geen van beide gebaat, zo merkte hij on. Hij pleitte spoed hij de totstand koming van voorstellen, die belem meringen van overheidswege voor WEST-BENGALEN: Noord- en west-Bengalen worden op het ogenblik geteisterd door over stromingen die een gevolg zijn van langdurige regenval in de Himalaya. Hier een brug die door een buiten de oevers getreden rivier volkomen werd verwoest. De sociale commissie van de Verenigde Naties heeft maadag 'n resolutie van Afro-Aziatische landen aangenomen, waarin een veroordeling wordt uitgesproken over de doodstraf die Zuid-Afri ka en Rhodesië hebben gesteld op gewapend verzet tegen het be wind in deze landen. Alleen Zuid-Afrika stemde te gen, terwijl Portugal, de U.S.A., Engeland, Rhodesië's buurland Malawi. Nieuw-Zeeland, Austra lië en Frankrijk zich van stem ming onthielden. de vermogensaanwasdeling kun nen wegnemen. Regelingen als het spaarloon, zo vervolgde hij, kun nen er evenzeer toe bijdragen een tegenwicht te vormen tegen te grote loonsverhoging. Sprekend over de praktijk van de sociale verzekering zei mr. Bies heuvel, dat de regering de moed zal dienen te hebben om de vinger te leggen op uitwassen, die deze sociale wetgeving in opspraak brengen. Een verfijning van de sociale wetgeving en ook van de bijstandswet in een aantal ge vallen zal het een verscherping be tekenen kan noodzakelijk zijn. De troonrede is een staatsstuk, aldus de chu-fractievoorzltter, drs. Tilanus, waarin zakelijkheid, dui delijkheid en verbeeldingskracht naar voren komen. Het is niet een stuk met alleen maar gemeen plaatsen, maar er zit een program ma in met perspectieven voor nieuwe activiteit. Met de miljoe nennota maakt het een solide in druk met oog voor de problemen van de huidige maatschappij. Drs. Tilanus kwam tot de con clusie dat de regering bezig is een stuk politiek te realiseren, dat de chu-fractie aanspreekt. Sprekend over Vietnam en Biafra vroeg spr. zich af, of het kabinet alles heeft gedaan en alles zal blij ven doen om tot een oplossing in beide problemen bij te dragen. Een politieke versterking van de NAVO tot een werkelijke eenheid noemde hij noodzakelijk, naast voldoende militaire inspanning. Alleen bevei ligde vrijheid is echte vrijheid, zo concludeerde hij, zich afvragend of in de komende jaren onze de fensie op peil kan worden gehou den. Spr. verwacht da* het nog een eeuw zal duren voordat <ie kloof tussen de rijke en de arme landen behoorlijk en overal is overbrugd. Hij drong in dit verband aan op de instelling van een advies- en coördinatieorgaan op wereldniveau voor de ontwikkelingssamenwer king. Over de financiering van de be lastingplannen voor 1970 zei drs. Tilanus dat aan bescheiden ver hoging van de b.t.w. niet ontkomen zal kunnen worden. Een dergelijk: verhoging zal voor de chu-fractie alleen aanvaardbaar zijn, wanneer zij gepaard gaat met voldoende compensatiemaatregelen in de so ciale sfeer ten behoeve van de laagste inkomens. Israël heeft dinsdag in de alge mene vergadering der verenigde naties aangeboden zijn bezettings troepen uit Arabisch gebied terug te trekken tot aan „permanent veilige en erkende grenzen" die in de plaats moeten komen van de huidige bestandsgrenzen. Dit aanbod was vervat in een uit negen punten bestaand „vrede«pro gram", door Israëls minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, aan de algemene vergadering voor gelegd. Eban legde er echter de nadruk op dat de vaststelling van „veilige en erkende grenzen" een onderdeel- moet vormen van een geheel van maatregelen, gericht op het scheppen van een blijvende vrede. Premier Ian Smith van Rho desië, die vandaag besprekingen begint met zijn Britse ambtge noot Wilson, heeft dinsdag in een radiotoespraak het Rhodesi- sche volk gewaarschuwd, dat het niet al te optimistisch moet zijn over de kansen op een politiek vergelijk tussen Londen en Salisbury, Hij verklaarde: „Ik weet dat de vrije loop wordt ge laten, aan speculaties en geruch ten, en dat er veel hoop wordt gekoesterd. Ikr moet u eerlijk zeggen dat die geruchten en die hoop mij tot dusver niet -gerecht vaardigd lijken." Smith verwelkomde niettemin deze gelegenheid, die misschien „de laatste kans vormt om met de Britse regering tot een rege ling te komen". Hij was vastbe sloten -het beste voor de Rhode- siërs te bereiken. Als hij en zijn collega's een voorgestelde rege ling aanvaardbaar achtten voor hun land, zouden de bepalingen onderworpen worden aan een referendum van het kiezers korps. Hij zou ook de Afrikaan se leiders daarover raadplegen. Smith zei dat Rhodesië geen haast hoefde te maken met zijn definitieve antwoord. „Weder zijds is overeengekomen dat er genoeg tijd moet zijn om welke noodzakelijke besprekingen ook af te ronden en dat de respec tieve delegaties voldoende ge legenheid zullen hebben om in eigen land overleg te plegen voordat ze een besluit nemen", aldus de Rhodesische regerings leider. In Noord-Bengalen en Assam hebben de overstromingen van het afgelopen weekeinde aan zeker 660 mensen het leven gekost, terwijl nog honderden mensen worden vermist. Dit blijkt uit in Calcutta ontvangen berichten. Uit de andere getroffen streken Bihar en de Himalajastaten Sikkim en Bhoetan zijn nog geen officiële verlies cijfers binnengekomen. Men ver wacht dat het totaal aantal doden meer dan duizend zal bedragen. Alleen in het gebied van Dar- jeeling in Bengalen zijn al 611 Uit de officiële uitslagen, van de gemeenteraadsverkiezingen die in Finland zijn gehouden, blijkt een verschuiving naar rechts met zware verliezen voor de communisten en andere linkse partijen. De verkiezingen hebben twee dagen geduurd. De kiesge rechtigde leeftijd was van 21 tot 20 jaar teruggebracht. De communistische partij kreeg slechts 17,2 pet van de stemmen; 4 jaar geleden behaalde zij 22 pet. De conservatieven stegen tot 17,1 pet (in 1964 14,5 pet) en de plat telandspartij won van de acht deelnemende partijen het meest. Zij behaalde 7,4 pet tegen 1,7 pet in 1964. De sociaal-democraten verloren met 24,2 pet behaalde stemmen 0,8 pet ten opzichte van 1964. Tijdens een bliksemaktie in de sektor Opobo-Azoemini hebben de Biafraanse troepen maandag minstens 300 Nigeriaanse solda ten gedood, zo wordt gezegd in een militair communiqué, dins dag gepubliceerd in Oemoeahia, de laatste stad van enige beteke nis in Biafra die nog in handen van de Biafraanse strijdkrachten is. De Biafranen, aldus het com muniqué, hebben bij deze aktie een grote hoeveelheid munitie buitgemaakt. De republikeinse presidents kandidaat Richard Nixon heeft op een conferentie in Washing ton van hoofdredakteuren en uit gevers van kranten verklaard dat hij, zo hij president mocht worden, de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam niet zal stopzetten, als Hanoi niet op de een of andere manier dui delijk toont dat het tot militaire de-escalatie zal overgaan. Nixor. zei dat hij als president de Amerikaanse bombardemen ten niet zal opvoeren. In de hui dige beperkte luchtaanvallen op Noord-Vietnam zag hij 'n „troef kaart" voor de vredesonderhan delingen met de Noordvietna- mezen. Nixon zei voorts dat de nieuwe president alleen dan een einde moet maken aan deze bombarde menten, als hij ervan overtuigd is dat stopzetting van de bom bardementen zou leiden tot min der doden bij de Amerikaanse troepen in plaats van meer. Een week geleden heeft de democra tische presidentskandidaat Hum phrey verklaard dat hij, indien hij tot president wordt gekozen, de bombardementen op het noor den zal stopzetten als Hanoi be reid is de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Viet nam te respekteren. personen om het leven gekomen, terwijl er ruim 10.000 daklozen zijn. In de Oostpakistaanse districten Rangpoer en Dinajpoer zijn, vol gens onofficiële gegevens, minstens zestig mensen verdronken. Naai verluidt hebben ongeveer vier mil joen Pakistanen van het water ti lijden. Spoorweg- en telefoonver bindingen zijn verbroken en de Pakistaanse luchtmacht voorziet geïsoleerde burgers van voedsel. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4295 TERNEUZEN ENKELE BUIEN Dinsdag trok een van de oceaan afkomstige depressie in betekenis toenemend over zuid-Engeland naar het noordoosten. Het front ervan bracht regen, die vooral in het noorden geruime tijd aanhield. Hierdoor werd het daar ook niet warmer dan 12 graden. In zuid- Nederland werd omstreeks 16 gra den bereikt. Genoemde depressie zal vandaag ten noorden van de Waddeneilanden langs naar Dene marken trekken. Hierbij zal een overwegend matige zuidwestelijke wind onstabiele lucht' over onze omgeving voeren, zodat plaatselijk op enkele buien moet worden ge rekend. Er zijn evenwel ook enkele verspreide opklaringen mogelijk. De temperaturen zullen ongeveer dezelfde zijn als gisteren, of Iets hoger worden. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Enkele buien In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige zuidweste lijke wind. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere. WOENSDAG 9 OKTOBER v.m. nan. Breskens 3.15 3.21 Terneuzen 3.51 3.57 Hansweert 3.25 3.31 Walsoorden 3.34 3.40 DONDERDAG 10 OKTOBER v.m. n.m. Breskeng 3.45 3.54 Terneuzen 4.21 4.30 Hansweert 4.55 5-0,4 Walsoorden 5.04 5.13 R/Saanstanden ZON op onder W op Okt. 9 10 11 12 6„54 17.59 6.56 17.57 6.58 17.55 6.59 17.53 18.41 19.03 19.33 20.16 10.2» 11.4» 12.52' 13.55;

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1