Verenigde Staten zullen zich niet terugtrekken uit zuidoost-Azië In het jaar 2000 minimaal 18 miljoen inwoners in Nederland GAT IN DIJK BIJ STAVENISSE NOORD-VIETNAM HET STENEN TIJDPERK" BOMBARDEREN.... (Toe maar In 1970 nog meer omzetbelasting Aanslag op Mexicaans in Besprekingen in het Kremlin verliepen „zeer serieus" Mexicaanse studenten zetten strijd voort Overstromingen in India: veel slachtoffers Harttransplantatie in Californië CONTROLE OP WATER- EN LUCHTVERONTREINIGING Eenzijdige structuur door meergezinsbouw Op de vuist in het Mexicaanse parlement Springstof lag bijna een week onder spoorbaan bij Houten HET MER Het volkerenrecht Basis Khe Sanh door Amerikaanse mariniers heroverd Nederlands- Indonesische zuivelfabrieken Israëlische soldaten gedood Grafschending in Schaesberg Vuilverwerking Vaarwegen en havens Regionale ontwikkeling Vliegtuig op golfterrein neergestort weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden P. J. van de Sande Redactie- en Adoiinistratie-adres: Smidswai Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaalr per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Maandag 7/Dinsdag 8 oktober 1968 21e Jaargang No. 5301 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot run. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, heeft zondag in een vraaggesprek voor de televisie gezegd dat, welke kan didaat volgende maand ook tot president gekozen zou worden, de Verenigde Staten zich niet uit zuidoost-Azië zullen terugtrekken. De Noordvietnamezen begaan een grote vergissing als zij het tegen overgestelde denken, aldus Rusk. Hij herhaalde dat de bombarde menten niet volledig zullen wor den gestaakt, zolang er geen ge baar van goede wil van de andere' kant komt. De minister ontkende de juist heid van berichten, waarin is ge zegd dat Vance, de Amerikaanse onderhandelaar in Parijs, met spoed naar Washington is geko men oim te proberen president Johnson over te halen de bombar dementen stop te zetten teneinde Vice-president Humphrey bij de .verkiezingen voor het president schap te steunen. Sprekende over een eventuele Amerikaans-Russische topconfe rentie zei Rusk, dat hij het klimaat daarvoor op het ogenblik niet gunstig achtte. De besprekingen die die Amerikaanse minister in New York met zijn Russische ambtgenoot Gromiko zou hebben, betitelde Rusk als een „verken ningsexpeditie". Kort vóór zijn onderhoud met Gromiko waarschuwde Rusk de Sowjet-Unie, dat zij binnen het gebied van haar eigen invloedsfeer in moeilijkheden zal komen, wan neer zij de rechten van de com munistische landen negeert. In het celevisievraaggesprek oefendie de minister kritiek op de in de „Praw- Sa" geponeerde stelling, dat het volkerenrecht en de soevereiniteit ondergeschikt zijn aan de wetten van de internationale klassenstrijd. Rusk vroeg zich af, of dit bete kent, dat Moskou andere commu nistische staten het recht ontzegt hun eigen beslissingen te nemen. Hij meende dat de leden van het „socialistische gemenebest" een dergelijke leer niet lang zullen slikken. In de dijk bij Stavenisse op het eiland Tholen is in het weekeinde een gat van 300 meter geslagen tot aan de voet van de dijk ter hoogte van de Keetenstraat. Een schip met mijnsteen werd in het gat geplaatst. De gehele nacht is de dijkwacht in touw geweest. Mede dank zij het rustige weer is er verder niets ernstigs gebeurd. De regering denkt aan een ver hoging van alle tarieven van de omzetbelasting in 1970. Dit heeft minister De Block meegedeeld aan de vaste commissie van financiën uit de Tweede Kamer, die ter voorbereiding op het komende be grotingsdebat had gevraagd welke tarieven van die B. T. W. (belasting over toegevoegde waarde) in 1970 worden verhoogd ter financiering van de verhoging van de belasting vrije voet. Een verhoging van ongeveer 200 miljoen gulden zal naar de smaak van de bewindsman slechts tot een geringe prijsverhoging leiden. Hij ziet geen aanleiding nu al te be slissen over een eventuele extra verhoging van de uitkeringen krachtens de A. O. W. en derge lijke, zoals uit de commissie was gevraagd om de daling van het reële inkomen voor deze groepen op te vangen. De twee grootste kanshebbers bij de Amerikaanse presidentsver kiezingen, de republikein Nixon en de democraat Humphrey, hebben fel geageerd op de benoeming door de onafhankelijke kandidaat Walla ce van generaal Curtis Lemay tot kandidaat voor het vice-president- schap. Humphrey zei dat het „rampzalig" zou zijn als een man vice-president zou worden, die kernwapens besohouwt als andere wapens die men zo nodig in Viet nam zou moeten gebruiken. Kern wapens betekenen het einde, aldus de democratische vice-president. De republikeinse kandidaat Nixon sprak in diezelfde geest. „Ik geloof niet dat kernwapens in Vietnam moeten worden gebruikt. Zij zijn niet nodig. Zij dienen te worden bewaard voor dat waarvan ik hoop dat nooit zal gebeuren: een confrontatie met een kernmo- gendheid". De generaal, die de bijnaam „oude Ijzervreter" heeft en de op richter is van de strategische luchtmacht, had in Pittsburg ge zegd dat zo nodig in Vietnam kernwapens moeten worden ge bruikt om een overwinning te be halen. In 1965 stelde hij voor „Noord-Vietnam naar het stenen tijdperk te bombarderen" en in 1967 pleitte hij „voor voortzetting van de bombardementen tot er geen steen meer op de andere zou zijn gelaten" in de grote steden. Amerikaanse mariniers hebben zonder slag of stoot de basis Khe Sanh bij de Laotiaanse grens her- Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag een aan slag gepleegd op het consulaat- generaal van Mexico in Antwer pen. Tegen de gevel van het ge bouw is een bom ontploft, die schade aanrichtte, o.m. aan de wo ning van de concierge. Het consu laat-generaal zelf, dat op de vijfde verdieping is gevestigd, liep geen schade op. Er werd ook ernstige schade aangericht aan een nabijgelegen an tiekwinkel en verscheidene ge parkeerde auto's. Stukken van de ontplofte bom werden gevonden tot op het dak van een schouw- Ijyrg. De politie zou de daders zoeken in uiterst linkse kringen in Antwerpen en Gent. Twee Nederlandse zuivelon dernemingen, „Friesland" en „Domo Bedum", hebben met de Indonesische Siliwangi-stichting overeenstemming bereikt over het opzetten van een gezamen lijke zuivelontwikkelingsfabriek, zo is zondag in Djakarta bekend gemaakt. De Nederlandse rege ring zal technische bijstand ver lenen voor het project. De overeenkomst, die vorige week in Bandoeng werd geslo te 9, heeft ten doel de productie en de bewerking van melk te ontwikkelen. Van Nederlandse zijde waren aanwezig ir. G. A. J. M. Meyer, directeur agrarische handel en nijverheid van het de partement van landbouw; de heer Bouwes van „Friesland" en de heer De Boer van „Domo Bedum". Ir. Meyer zei dat over het te investeren kapitaal nog geen beslissing is genomen. De twee Nederlandse ondernemin gen zijn ook betrokken bij de bouw van een zuivelfabriek in Indonesië. Arabische guerillastrijders heb ben in de nacht van zaterdag op zondag in het noordelijke dal van de Jordaan achttien Israëli sche soldaten 'gedood of gewond, zo is zondag in Beiroet, de hoofdstad van Libanon, bekend gemaakt. De Arabieren leden zelf geen verliezen. Zij gebruikten bij hun aanvallen op een Israëli sche observatiepost raketten, machinegeweren en granaten, aldus het communiqué van het leger van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie. overd, die zij drie maanden gele den onder grote druk van Noord- vietriamese troepen moesten opge ven na een beleg van 10 weken. Tijdens het beleg sneuvelden toen 205 leden van het garnizoen, terwijl 852 andere Amerikanen ge wond werden. De naar Khe Sanh overgebrachte troepen moeten een basis aanleg gen voor twee artilleriebatterijen. Premier Oldrich Cernik heeft zaterdagmorgen vroeg gezegd dat de besprekingen die de Tsjecho- slowaakse delegatie onder leiding van partijleider Dubcek met de lei ders van het Kremlin heeft ge voerd, „zeer serieus, zeer rustig en zonder complicaties" zijn verlopen. Alle problemen zouden echter niet in één keer worden Opgelost. Partijleider Duibcek, die er ver moeid en bleek uitzag, bleef niet zoals de andere delegatieleden in de ontvangsthal van het vliegveld. Hij wandelde langs de wachtende pers in gesprek met het presidium- lid Zdenek Mlynar en vertrok. Cernik zei tevreden te zijn over de bijeenkomst in Moskou. Hij sprak van een nieuwe stap op de weg naar versterking van het so- sialisme en de communitische par tij' in Tsjecho-Slowakijeé De Mexicaanse studentenraad heeft zaterdag gezegd, dat tijdens de onlusten van woensdag 200 mensen zijn gedood en dat de po litie vele studenten heeft terecht gesteld. De Mexicaanse regering zegt dat 39 mensen zijn omgekomen. De raad maakte bekend dat de strijd zal worden voortgezet. Het stakingsoomité van de stu denten heeft zaterdag bekendge- Overstromingen als gevolg van regen, die vier dagen lang over vloedig is gevallen, hebben in de heuvels en die theeplantages van de Indiase staat West Bengalen tot dusver 297 mensenlevens geëist. Gezien het hoge aantal vermisten vreest men dat het dodencijfer tot duizend zal stijgen. Bij grondver schuivingen en overstromingen zijn hele dorpen verdwenen. Ook uit het oosten van Nepal worden overstromingen en aard verschuivingen gemeld. Daar zijn tot dusver twintig ..--loden geteld. Een 54-jarige vrouw, Georgette Larson, heeft zaterdag in het zie- grafsohendingen gepleegd. Voorbij- kenhuis van de Stanford-universi- teit in Palo Alto (Californië) een ander hart gekregen. De naam van de donor is niet bekendgemaakt. De transplantatie werd verricht door dr. Norman Svumway, die nu vier nog levende patiënten met een ruilhart heeft. Een van hen, de P. T. T.-empIoyé Leonard Drake, heeft echter longontsteking gekre gen en zijn toestandi wordt kritiek genoemd. Op de begraafplaats van de dekenale kerk „St. Petrus en Pau- lus" te Schaesberg zijn in de nacht van zondag op maandag gangers ontdekten vanmorgen dat van ongeveer dertig kinder- graven houten kruisen en stenen monumenten waren omgegooid en vernield. Er werden echter geen satanstekens of leuzen gevonden. De rijkspolitie en de recherche stellen een onderzoek in. Zoals bekend is vorige weeik de „officië le" grafschender gearresteerd. Men neemt aan, dat hier nafaootsers aan het werk zijn geweest. Het jaarverslag van de rijks planologische dienst verwacht, dat er in het jaar 2000 tussen de 18 en 20 miljoen inwoners in ons land zullen zijn, waarbij 18 mil joen als minimumraming wordt beschouwd. Een groot aantal ongevallen van uiteenlopende aard toont aan, dat ons milieu voortdurend wordt bedreigd. Er kan niet wor den volstaan met controle op de permanent optredende aantas ting van het milieu, zoals water- en luchtverontreiniging door woonkernen en industrie. In toe nemende mate zal rekening moe ten worden gehouden met plot selinge gebeurtenissen die de veiligheid van de bevolking be dreigen of een verstoring van het natuurlijk evenwicht veroor zaken. Te denken valt aan onge vallen bij industriële processen en bij transport van gevaarlijke stoffen. Ook de bodemverontreiniging vraagt de aandacht. De aanwe zigheid van meer dan 1000 veel al primitieve vuilstortplaatsen in ons land baart grote zorgen. Ini- tatieven van provinciale bestu ren om tot een gecoördineerde vuilverwerking op het platteland te komen zijn van groot belang. Gezien het belang van een doel matig functionerend openbaar vervoer in de tot stadsgewesten uitgroeiende steden verdient een nieuwe vorm van railtransport, een mengvorm tussen trein en sneltram, de aandacht. De reisduur en kosten dienen zo laag mogelijk te blijven met inachtneming van een redelijk comfort. Over vaarwegen en zeehavens en de groter wordende schepen zegt het verslag, dat zich de si tuatie voordoet, dat de havens waar deze schepen niet kunnen komen, zich trachten aan te pas sen aan de nieuwe situatie door het verruimen van hun toegan kelijkheid. Dit gaat gepaard met grote kosten en veelal schadelijke ne veneffecten. Het is de vraag, of in de toekomst men denkt aan schepen tot 500.000 ton dwt de voordelen van een derge lijke aanpassing tegen de nadelen zullen opwegen. In het Rotterdamse havenge bied leidt de ontwikkeling tot een nijpender wordend ruimte gebrek. Een onbeperkte groei van het industriegebied zou leiden tot een onhoudbare aantasting van het leefmilieu. Ruimtelijke ordening en sociale en economische ontwikkeling zullen geïntegreerd worden be zien, waarbij alternatieven zul len worden gegeven. Voor de rijksplanologische dienst is de ontwikkelingsprogrammering 'n hoofdpunt in het studieprogram. Wat de regionale ontwikkeling betreft wijst het verslag op het verontrustende verschijnsel van de toenemende suburbanisatie in het zuiden van het land, vooral in Noord-Brabant. Voorts op de sterke stijging aldaar van het aantal etagewoningen in middel hoge en hoge bouw ten opzichte van het aantal eensgezinshuizen. Hoewel de verhouding laag bouw/hoogbouw nog geenszins verontrustend wordt genoemd, dreigen sommige nieuwe wijken door 60 a 70 pet. meergezins bouw en de omstandigheid, dat deze praktisch volledig sociale woningbouw omvat een eenzij dige structuur te krijgen die ge varen inhoudt voor de leefbaar heid van die wijken. De op 1 januari j.l. van kracht geworden subsidieregeling voor de woning bouw kan in dit opzicht een gunstig effect sorteren. maakt dat het betogingen, bijeen komsten en openbare vergaderin gen heeft opgeschort om nieuwe bloedige botsingen niet het leger en de politie te vermijden. In de Mexicaanse kamer van af gevaardigden zijn vrijdag twee parlementsleden met elkaar op de vuist gegaan tijdens 'n debat over de gevechten van vorige, week op het „plein van de drie cultures". Het waren een afgevaardigde van de oppositie en één van de rege ringspartij, van wie de gemoede ren zo verhit waren dat het ver scheidene minuten duurde, al vorens zij konden worden geschei den. De opposant werd uit de zaal verwijderd, maar mocht na inter ventie van zijn politieke vrienden later het debat weer bijwonen. De Mexicaanse kamer heeft de regeringsmaatregelen ter bestrij ding van wanordelijkheden op straat, die zijn beschouwd „als 'n manoeuvre tegen Mexico en zijn instellingen", goedgekeurd. Bijna een week lang hebben nietsvérmoedende reizigers op het spoorwegtrajekt Münehen- Salzburg in groot gevaar ver keerd. Zondag werd bekend, dat men enkele dagen geleden onder de spoorstaven bij Bernau in Beieren een pakket met spriifg- stof had ontdekt. Het pakket was maandag al door een baanwach ter opgemerkt, maar deze had er geen verdere aandacht aan ge schonken, omdat hij in de ver onderstelling verkeerde dat het een weggeworpen lege doos was. Toen het pakket er vrijdag nog lag, maakte de baanwachter er meiding van. Een onderzoek wees uit dat het dynamiet en een tijdontsteking bevatte. Dank zij het feit dat 't mecha nisme niet had gewerkt, is een treinramp vermeden. De politie is nu bezig uit te zoeken wie de aanslag had beraamd. «Sr: SCHIPHOL: Uitgeleide gedaan door II. M. de Koningin en Z.K.H. prins Claus is prinses Christina vertrokken. Zoals bekend zal zij zaterdagmiddag naar Canada in Canada een zangopleiding vol gen aan het instituut Superieure de la musique d'Indy in Montreal. De prinses wordt vergezeld van haar particulier secretarresse mej. N. de Vlieger. Bij Houten tussen Beusiehemse en Culemborgse veer is in de nacht van zaterdag op zondag de zomerdijk van de Lek onver wacht doorgebroken. Circa 250 ha land is ondergelopen. Een groot aantal koeien dat zich zwemmend trachtte te redden, is in het prikkeldraad gewond ge raakt en enkele zijn gedood. Twintig boeren trachtten met zandzakken het gat te dichten, opdat niet alle uiterwaarden tot Wijk bij Duurstede onder water kwamen te staan. Langs de hele Lek werd gewaarschuwd het vee binnen te halen. De schade is aanzienlijk omdat de uiterwaar den na de zware regenval van de laatste tijd het enige grasland waren waar nog vee kon grazen. Normaal lopen de uiterwaar den slechts onder bij zeer hoge waterstanden in januari. Er is dan geen vee meer in de wei. Op het golfterrein in Melbourne is een vliegtuig neergestort, toen daar om de trofee van het wereld kampioenschap dames-landen teams voor amateurs werd gestre den. De 5 inzittenden werden ge wond. Het ongeluk gebeurde na een botsing van twee toeristen vliegtuigen, die op 200 m hoogte vlogen. Het andere bij de botsing betrokken toestel kon een vlieg veld op 3 kim afstand bereiken. KANS OP REGEN In de nacht van zondag op maandag trok een zwak oceaan front in langzaam tempo van noord naar zuid1 over ons land. Op de meeste plaatsen viel hierbij wat regen, maar meer dan 2 mm werd nergens afgetapt. Het front behoort bij 'n depres sie, die nu boven Polen is aange komen. Achter de storing wordt met overwegend matige winden tussen west en noordwest geleidelijk iets drogere lucht aangevoerd, waarin naast opklaringen, ook enkele buien voorkomen. Dinsdag komt het weer in Ne derland onder invloed van storin gen die zich nu bij Schotland en Ierland bevinden. Na een vrij koude nacht moet dinsdag op meer bewolking wor den gerekend, imet toenemende regenkansen. De wind draait hier bij naar richtingen tussen west en zuidwest, terwijl de middagtempe- raturen dezelfde waarden zullen bereiken als vandaag of iets lagere. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig- tot dinsdagavond Plaatselijk regen. Toenemende bewolking met plaat selijk regen. Zwakke tot matige in hoofdzaak zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. DINSDAG 8 OKTOBER Bres-kens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.45 3.21 3.55 4.04 n.m. 2.50 3.26 4.00 4.09 WOENSDAG 9 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.15 3.51 3.25 3.34 n.m, 3.21 3.57 331 3.40 ZON MAAN op onder op onder Okt. 8 6.53 18.02 18.25 9.09 9 6..54 17.59 18.41 10.25 10 6.56 17.57 19.03 11.40 11 6.58 17.55 19.33 12.52 12 6.59 17.53 20.16 13.55

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1