Minister Witteveen over tie miljoenennota KORBAIV DE VERDERE VERSCHUIVING VAN DIRECTE NAAR INDIRECTE BELASTINGEN Terughoudend bij loonsverhogingen Werkloosheid Tabak kan men missen Gevaar voor inflatie Harmonisatie UITSLAGEN EUROPESE BEKERTOERNOOIEN Grazer A.K.-AD0 0-2 AJAX IN DE TWEEDE RONDE TEGEN HET TURKSE FEHERBAHCE Eerste wedstrijd in Amsterdam AJAX DOODVERMOEID IN DE KLEEDKAMER Scheidsrechter: Even sterk als top van Engelse eerste divisie DE VRtJE ZEEUW Pagina 5 Labourcongres tegen wanen- leveranties aan Nigeria Zamblaans dorp gebombardeerd BABY IN PLASTIC TAK GESTIKT ADO in de volgende ronde LANGS DE LITN OP ZONDAG 6 OKTOBER In acht dagen drie Amsterdamse vrouwen aangerand Het Haagse ADO Manchester C. uitgeschakeld „We halen de derde ronde" Niet de sterkste Duitse commentaren Droom is voorbij Krachtvoetballers Opdrachtz aanvallen Topvoetbal 4'oVtöW 1958 f>è redactie van „Economisch-Statistische Berichten" heeft naar aan leiding vaii de Miljoenennota aan de minister van financiën een aantal vragèit voorgelegd. Hieraan wordt het volgende ontleend. E.S.B.: Moet uit de beschouwingen in de miljoenennota 1969 niet tcordén geconcludeerd, dat het vrijwel onmogelijk zal zijn ook op lan- géré termijn het relatieve peil van de rijksuitgaven te doen dalen? Ministêr: Deze conclusie behoeft niet te worden getrokken. Op lan- gérè tènttijn (waaronder hier tien jdar en meer wordt verstaan) is velerlei ontwikkeling inzake nationaal inkomen en rijksuitgaven mogelijk. Daarnaast is van belang de taak verdeling tussen rijk, gemeenten en artdère overheden in het bin- néMartd, Maar ook tussen rijk en bijv. de E. E. G. en tussen hulp via uitgaven en hulp via belasting- faciliteiten. De omvang van de rijksuitgaven is afhankelijk van beleidskeuzen inzake taken en in tensiteit imaar ook van meer juri dische aspecten, bijv. de vorm waarin staatsbedrijven (zoals de P. T. T.) of woningbouw worden gefinancierd. In antwoord op verdere vragen verklaarde de minister: Zoals uit de miljoenennota blijkt, is van conjuncturele werkloosheid nau welijks meer sprake. Andere in de lóóp van 1968 gerealiseerde maat regelen tér bestrijding van de con- furteturelé werkloosheid hielden 'n verschuiving in van investerings uitgaven, bijv. op het terrein van de infrastructuur, van het westen van het land naar de noordeliike, oostelijke en zuidelijke provincies. Dé mógelijkheden voor nieuwe werkgèiègenheidbevorderende maatregelen zijn niet zo groot, om dat in tal van gebieden en bedrijfs takken krapte bestaat aan vak arbeiders én ook aan mensen die een bepaald type werk (nachtwerk a.d.) dóen, Dat de werkloosheid in 1967 en 1968 niet of weinig boven de 2 procent is gestegen, komt o.m. door het snelle ingrijpen. Er 1* eerder en met grotere bedragen (denk bijv. aan de mijnsteun) ge wérkt dan in het verleden. In 1970 1971 komen nog overgangsgel- dèn van de B. T. W. ter beschik king die ten dele voor werkloos heidsbestrijding kunnen worden gebruikt. E. S. B.: Het optrêkken van de belastingvrije voet is bedoeld ter cómpensatiè van de uit de invoe ring van de B. T. W. voortvloeien- Dé Britse Iabour-partij is don derdag in verzet gekomen tegen de levering van wapens aan fe deraal Nigeria. Zij nam op het congres in Blackpool een resolu tie aan, waarin op de regering een beroep wordt gedaan de wapènlèveranties stop te zetten, óriidat ze een belemmering vor- óien voor de vredespogingen in hét Nigeri&ans-Biafraanse con flict. Het partijbestuur had goed- kèuring van de resolutie aanbe- vólén, maar zij is niet bindend voor Wilsons regering. Lord Brockway, behorend tot de linkervleugel van labour, «prak tegen dat de wapenzen dingen een voortzetting vorm- dên van vroegere leveranties, «óals de regering zegt. Hij had officiële cijfers gezien, waaruit bleek dat de hoeveelheid wapens dié aan Nigeria werd geleverd, sinds het uitbreken van de bur geroorlóg enorm was toegeno men. Hét Zambiaanse dorp Chim- póbi, dat aan de grens van het Portugese gebiedsdeel Mozam bique ligt, is gebombardeerd door een vliegtuig, zo is donder dagmorgen in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka meegedeeld. Bjj hèt bombardement zou een rttan Zijn gedood en een vrouw «n. kind zijn gewond. President Kaunda van Zambia hééft onlangs Portugal ervan be schuldigd uit Mozambique de Zimbiaanse grens te hebben overschreden en dorpen aan de Westgrens tussen Zambia en An te bobben oebombardeerd. de hogere kosten van levensonder houd. Zal de verhoging van de ac cijns op sigaretten niet tot gevolg hebben, dat dit optrekken van de belastingvrije voet niet geheel aan haar doel zal beantwoorden? Minister: De verhoging van de belastingvrije voet zal haar doel even goed bereiken. Prijsverhogin gen van sommige artikelen ('bijv. Het bijna zes maanden oude jongetje Cornelis Joris uit Teterin- gen is donderdag in Breda, waar het bij kennissen van zijn ouders logeerde, omdat de moeder in het ziekenhuis wordt verpleegd, ge stikt. Het kind had een plastic zak over zijn hoofdje weten te trekken, die naast het ledikantje van het kind lag. Het jongetje was het eerste kindje van het echtpaar Joris dat drte-en-een-haif jaar getrouwd is. van tabak) in 1969 zijn te ver wachten maar daar staat tegen over dat ook inkomensstijgingen te verwachten zijn, terwijl voorts bij tabak de burger kan kiezen tussen consumptie of niet, hetgeen ten aanzien van de algemene omzet belasting nauwelijks het geval is. E. S. B.: Welke plaats moet ln het geheel van het económisch- politieke instrumentarium worden toegekend aan het in de miljoe nennota genoemde arbeidsvoor waardenbeleid? Minister: Een arbeidsvoorwaar denbeleid maakt een hogere opti male combinatie van werkge legenheid en prijsstabiliteit moge- Ik. Wanneer de werkgelegenheid toeneemt, wordt het gevaar voor te forse verhoging van nominale inkomens groter Daardoor kunnen in de toe komst opnieuw structurele werk- loosheidsoroblemen ontstaan. Wil een land hoge werkgelegenheid zonder inflatie, dan is terughou dendheid bij inkomensverhogingen noodzakelijk. Over een loonmaat regel zal de regering pas beslissen na de ontvangst van het tweede halfjaarlijkse rapport van de S.E.R. E.S.B.: Wat ziet u als doelstel ling voor de verhouding directe indirecte belastingen, mede in verband met de harmonisatie door de E. E. G.? Hoeveel zal in de komende jaren nog van „direct' naar „indirect" worden verscho ven? Minister: Het is niet mogelijk op dit punt reeds een nauwkeurige doelstelling te bepalen. De ont wikkelingen op fiscaal gebied in de E. E. G. en de voortgang van de belastingharmonisatie zullen belangrijke factoren zijn voor de verhouding tussen de directe en de indirecte belastingen in de toe komst. Het gaat hier met name over de verhouding tussen de loon- en de inkomstenbelasting enerzijds en de verbruiksbelastin gen anderzijds. Uitgaande van een voortgaande toenadering van de belasttngstel seis van lidstaten van de Europese gemeenschap ligt het voor de hand, dat in de loop der jaren het accent van de belastingdruk min der on de loon- en de inkomsten belasting zal moeten komen te l'ggen. Swart scoorde ook het tweede Ajax-doelpunt. Op de foto: Swart op de grasmat met de bal in het doel. De uitslagen van de wedstrijden, die woensdag gespeeld werden voor de Europese bekertoernooien zijn (tussen haakjes de uitslag van de eerste wedstrijd tussen beide ploegen): LANDSKAMPIOENEN Celtic (Schotl.)St. Etienne (Fr.) 40 (02) Manchester United (Eng.)—Waterford (Ierl.) 7—1 (3—1) AjaxF.C. Nürnberg (W.-Dld) 40 (ij) Jeunesse d'Esch (Lux.)—A.E.K. Athene (Griekenl.) 3—2 (0—3) Rapid Wien (Oost.)—Rosenborg B.K. (Noorw.) 3—3 (3—1) Spartak Travna (Tsj.-Sl.)—Steaua Rosso (Roem.) 4—0 (1—3) Akademisk B.K. (Den.)—F.C. Zürich (Zwits.) 1—2 (3—1) Fenerbahce (Turkije)—Manchester City (Eng.) 2—1 (0—0) Glentoran Belfast (Noord-Ierl.)—Anderlecht (België) 2—2 (0—3) Reipas Lahti (Finl.)—Floriana (Malta) 2—0 (1—1) Rode Ster Belgrado (Zuid-Slavië) ging automatisch over naar de tweede ronde wegens het terugtrekken van Karl Zeiss Jeng (Oost- Duitsland. Real Madrid won zijn beide in Madrid gespeelde wed strijden tegen Apollon Limasol (Cyprus) met 6—0. Een verrassing van formaat is de uitschakeling van de Engelse kampioen Manchester City door het Turkse Fenerbahce. Het Schotse Celtic Glasgow had woensdag geen pardon met St. Etienne; hadden de Fransen na de eerste wedstrijd, door hen met 20 gewonnen, nog enige illusies, de Schotten overbrugden de achterstand (40) en lieten zien dat ze in hun thuiswedstrijden bijzonder sterk zijn. Het Belgische Anderlecht had aan het 22 gelijkspel in Belfast tegen Glentoran ruim voldoende om de tweede ronde te bereiken. BEKERWINNAARS F.C. Köln (W.-Dld)Bordeaux (Fr.) 30 (12) I.F.K. Norrköping (Zweden)Crusaders (Noord-Ierl.) 41 (22) Ski Og Lyn (Noorw.)Altay Izmir (Turkije) 41 (13) Apoel Nicosia (Cyprus)Dunfermline (Schotl.) 02 (110) Shamrock Rovers (Schotl.)Freja Randers (Den.) 12 (01) West Bromwich Albion (Eng.)F.C. Brugge (België) 20 (13) F.K. Bor (Z.-Slavië)Slovan Bratislava (Tsj.-Sl.) 20 (03) Grazer A.K. (Oostenrijk)ADO (Nederl.) 02 (14 ADO heeft de tweede ronde be reikt van het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwinnaars. De Haagse club versloeg in Graz de Oostenrijkse bekerhouder Gra zer A.K. met 20. Het sooreverloop was: 17e min. Heynen 01; 90e min. Heynen 0—2. ADO ontmoet in de volgende ronde de Duitse bekerwinnaar FC Köln. In bet NRU-programma „Langs de Lijn" op zondag 6 oktober (14.3017.00 uur via Hilversum I en 18.10-18.30 uur via Hilversum II) wordt verslag gedaan van de voetbalwedstrijden Go Ahead Feijenoord, nAC—FC Twente en HaarlemElinkwijk. Nabeschou wingen zi.in te horen van de wed strijden Fort./Sitt.Holl. Sport en ADODWS. Voorts o.m. in dit programma de autoraces om het nationaal kampioenschap in Eindhoven. Naar eerst thans bekend is ge worden, is dinsdagavond in Am sterdam voor de derde maal in acht dagen een vrouw in haar woning aangerand en beroofd. Vrijwel zeker was de aanrander in alle gevalen deezlfde persoon, een jongeman van ca. 20 jaar. Dinsdagavond belde de man aan bij de woning in de Henriette Bosmanstraat, waar de 45-jarige bewoonster alleen thuis was. Hij trok de vrouw de kleren van het lichaam en probeerde met ge weld haar verzet te breken. Hij vluchtte met medeneming van een portemonnee met ca. ƒ45, toen de telefoon begon te rinke len. Op 23 en 27 september werden twee jonge vrouwen in hun wo ning aan de Haringvlietstraat en de Orteliuskade op vrijwel de zelfde wijze aangerand en be roofd. Bij twee van de aanran dingen had de man een sjaal voor zijn gezicht gebonden. In de Ha ringvlietstraat nam hij de vrouw haar halsdoek af, bond die om haar gezicht en trachtte haar toen te verkrachten. Ajax zal in de tweede ronde van het toernooi om de Euro pese beker vbor landskampioe nen uitkomen tegen het Turkse Ferbahce. De eerste wedstrijd wordt in Amsterdam gespeeld. Het Haagse ADO zal 't in de tweede ronde van het tornooi voor bekerwinnaars tegen het Westduitse FC Köln moeten op nemen. Ook deze wedstrijd wordt eerst thuis gespeeld. De loting, die donderdagmor gen in Genève werd verricht, had het volgende resultaat: AEK Athene (Griek) Akademisk (Kopenhagen). AjaxFenerbahce Istanbul Real MadridRapid Wenen Spartak Trnava (Tsj.-Sl.) Reipas Lahti (Fin.) Manch. UnitedAnderlecht. Celtic Glasgow Rode Ster Belgrado AC Milan en Benfica Lissabon komen zonder te spelen in. de kwartfinales. Na de loting schommelde de stemming van de Ajacieden tus sen „niet slecht getroffen" en „erg moeilijk". Trainer Rinus Mehels: „Ik heb mijn tegenstanders niet voor het kiezen. Het is een ploeg waar een kans in zit. Ik geloof niet dat wij de fout mogen maken Fenerbahce te vergelijken met de Turkse ploegen die wij en DWS in vorige tornooien hebben getroffen. Ten slotte heeft Fe nerbahce de meest verrassende overwinning behaald in de eer ste ronde: Manchester City uit schakelen is een hele kunst. Het zou beter zijn geweest wanneer we eerst uit hadden mogen spe len, want met een verlenging is het altijd een voordeel als je op ie eigen veld kunt spelen. Tegen Real Madrid hebben we gemerkt hoe nadelig het is als je een ver lenging op een vreemd veld speelt". Aanvoerder Gert Bals meen de: „De loting had natuurlijk beter gekund, vooral als je rekent dat Benfica en AC Milan zijn vrijgesteld, maar die ploegen hebben altijd geluk". Sjaak Swart: „Een zware te genstander, een moeilijke wed strijd, maar ik ben er van over tuigd, dat we de derde ronde halen". „Het is niet gemakkelijk, maar we hadden het slechter kunnen treffen. Beter was natuurlijk eerst een uitwedstrijd geweest, maar we halen de derde ronde". Piet Keizer: „Ik geloof niet dat we mogen 'klagen. Het blijft een moeilijke ploeg, 'n lastige tegen stander, maar in deze tweede ronde zijn geen gemakkelijke ploegen meer. Johan Cruyff: „We hebben niet de sterkste getroffen. Ik geloof wel dat wij een mogelijkheid hebben om een ronde verder te komen. Het Westduitse blad „Bild" schreef donderdagmorgen over de wedstrijd AjaxFC Nürn- berg, dat de nederlaag van de Duitse kampioen een blamage was. De trots van het gehele Westduitse voetbal is zonder meer uit de cup geworpen en niemand mag zeggen dat Nurn berg een reële kans zou hebben gehad. Zelden heeft een Duitse club in de strijd om de Europese beker voor landskampioenen een zo slecht figuur geslagen. Het dagblad „Die Welt" meent dat het vertoonde spel niet veel kwaliteit bezat. Van de Neder landse spelers looft het blad vooral Johan Cruyff. „Als hij aan de bal was, werd er alarm in de clubdefensie geslagen". Het „Nürnberger Sportmaga- zirv" schrijft: „De droom van roem en veel geld is voorbij". Over de uitslag: „Die had zelfs nog hoger kunnen uitvallen, als Rynio en Wenauer niet in zo'n goede vorm zouden zijn geweest. Alleen zij hieden het hoofd koel toen het Neurenberger schip reddeloos ten onder dreigde te gaan". De grootste avondkrant van West-Duitsland, het „Hambur ger Abendblatt", haalt een uit spraak aan van Max Merkel dat „Ajax niet ver zou komen" en schrijft dan: „Neutrale toeschou wers hebben echter een goed sluitend elftal gezien met de uit stekende aanvalsspits Johan Cruyff en de andere „spitsen" Keizer en Swart. Samen vormen zij een aanval die nog veel van zich zal doen spreken. Ajax was in het uitverkochte stadion een klasse sterker dan de gasten". 26. Zwijgend staart Aram naar de handschoen, die de vreemde- ing hem voorhoudt. „Ge hebt dus van de gelegenheid, dat ik be wusteloos was, gebruik gemaakt om mij te beroven!" merkt hij schamper op. Dan barst de vreemdeling woedend uit: „Ge zijt wel bru taal, om van beroven te spreken! Hoe vaak hebt ge zelf reeds uw slachtoffers geplunderd! Maar thans is het genoeg! Ge zult mij zeggen, waar uw hoofdman, Kor- ban, zich bevindt en waar hij Allsandra verborgen houdt! En zo ge niet spreken wilt, heb ik wel een manier om te dwingen! De vreemdeling heeft zijn zwaard getrokken en zet de punt ervan dreigend op Aram's keel. Plotseling is Aram een licht opgegaan. Men ziet hem dus voor een van Korban's mannen aan! „Doe dat zwaard weg!" zegt hij kalm. „Hier moet een afschuwe lijk misverstand bestaan. Ik zal u alles vertellen, wat ik weetl" De schijn was bedrieglijk; de kleedkamer bewees het. Het ge mak waarmee de Amsterdam mers Nürnberg hadden gestuit, was het gevolg van een ongelofe lijke inspanning, die zijn (ver moeide) sporen op de gezichten van de middenvelders Groot, Muller en Nuninga had achterge laten. Henk Groot vertelde: „Die Duitsers speelden met een gewel dige inzet. Zij kwamen steeds te rug en omdat zij technisch kwali teiten hebben, ben je op het mid denveld voortdurend in beweging om hen op te vangen. In de pauze was ik'nog helemaal niet gerust op de uitslag". Ben Muller: „Ik denk dat ieder een zich heeft verkeken op de be weeglijkheid van Nürnberg. De jongens lopen geweldig veel. Je moet steeds op je tenen staan om hen bij te houden. Gelukkig kun nen zij niet plotseling terug slaan. Wij wel, wij kunnen counteren, ineens uit de verdediging erop in hakken. Daardoor is die uitslag zo groot geworden en natuurlijk ook omdat de voorhoede gewel dig heeft gespeeld. Die heeft onze taak lichter gemaakt". In die voorhoede waren Cruyff en Keizer de grote mannen. Cruyff: „Het verschil met de wedstrijd in Nürnberg was niet zo groot; alleen hadden wij hier het publiek mee, dat scheelt een stuk en ten tweede moesten de Duitsers komen. Voor mij heeft Merkel van hen teveel kracht- voetballers gemaakt. Als je dat doet, sloop je een stuk van de techniek en dat is hun grote te kortkoming; zij kunnen niet ver rassen en wij wel". Keizer: „Zij hebben iets moe ten doen dat zij niet kunnen, va banque spelen. Daardoor kregen wij vrijheid en daarvan kunnen wij gebruik maken. Wat zij ook probeerden, er zat geen cent ver rassing in." Trainer Miehels, rustig als altijd, vond het geen geflatteerde overwinning. „Je moet niet naar de krachts verhouding alleen Tijken, maar je moet oog houden op de kansen en die hebben wij bij de vleet ge had. De spelers hadden de op dracht zoveel mogelijk aan te vallen, wanneer de verdediging het kon houden. In noodsituaties moesten Groot en Swart in da achterhoede blijven en Van Dui- venbode moest Cebinac stap voor stap volgen. Verder heb ik de jongens vrijheid gelaten en daar van hebben zij gebruik gemaakt op een manier die ik alleen maar had kunnen wensen." Aanvoerder Bals vond de wed strijd niet gemakkelijker dan da eerste ontmoeting: „Tot lang na het tweede doelpunt zijn wij niet veilig geweest. Onze verdediging heeft zieh echter niet uit positie laten spelen en ik geloof dat dat onze kracht is geweest." Scheidsrechter Jadair uit Noord-Ierland wilde Ajax verge lijken met een ploeg die goed mee kan draaien in de top van de Engelse eerste divisie. „De wedstrijd zelf is niet moei lijk geweest. Vrij kort na 't begin heb ik de Duitse linksachter Popp 'n waarschuwing moeten geven, maar daarna is alles van een leien dakje gegaan. Die waar schuwing zal ik doorsturen naar de U.E.F.A. Wat Ajax betreft nog dit: ik ben niet eens verrast. Ook bij ons is bekend dat Ajax een van de sterkste ploegen in hét huidige Europese topvoetbal is." 75-jarige man door vrachtauto gegrepen Op de Sprongweg te Hoeven is donderdagmorgen de 75-jarige G. Boomaerts uit Standdaarbuiten, toen hij met zijn fiets de rijbaan overstak, gegrepen door een vrachtauto met aanhangwagen. De man overleed ter plaatse.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5